LAATSTE NIEUWS „Engeland heeft zijn vrienden" Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Plaats dan een „Omroeper' voor 80.000 gezinnen Saneerine van het Visscherijbedrijf Kinderbi j slagwet Kamer van Koophandel uit wenschen Ontploffing in een tunnel WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 Afscheid van een aantal leden gouden penning der Kamer voor Baron van Hardenbroek Middenstandsonderwijs Nieuwe telefoongids Subsidies Kolksluis Spaarndam Toestand vischbedrijf Centraal Inkoopen Middenstandsonderwijs T reinv er binding Woorden van afscheid ARRONDISSEMENTS-RECHT- BANK TE HAARLEM Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 21 December 1937 NED. VEREENIGING VOOR KOELTECHNIEK 52ste algemeene vergadering te IJmuiden WINKELSLUITING Actie tegen openstelling op Eer sten Kerstdag en Nieuwjaarsdag HOCKEY Mixed-hockey-tournooi van B.M.H.C. NIEUWE SCHEEPSDIENST MARKTNIEUWS (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplage) Ontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid De Regeeringspersdienst meldt: Het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp in zake de toekenning van kinderbijslag is thans door den minis ter van Sociale Zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Talrijke gewonden bij een ramp in het centrum van Tokio Ontploffing aan boord van de Megara Niemand treft eenige blaam, meent de inspecteur-gene raal voor de Scheep vaart ALS EEN DOLLEMAN ROND GEREDEN VOOR HAZEN - KONIJNEN, SOEP- EN BRAADKIPPEN Jei nrpirar trompstraat 24 voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Voortdurend en dagelijksch over leg van Londen met de re geering te Washington Eden over het Verre Oosten Vrienden van Engeland Eden's conclusie Kindermishandeling te Bedum In verband met het plotseling overlijden van haar tweejarig dochtertje is te Bedum de 28- TWEEDE KAMER Economische Zaken Verschillende belangen bepleit 5 het meest bemint. i ^iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiHiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken kwam gister avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. J. Swens. De geloofsbrieven van de nieuwe leden, de heeren J. de Breuk Lzn. te Haarlem, L. W, van Driel te Hoofddorp en J. D. B. Olie te Santpoort (Grootbedrijf), C. Koster, J. E. Voet en Th. S. J. Hooy, werden onderzocht en in orde bevonden. Ook van de herkozen leden waren de vereischte papieren in orde Medegedeeld werd, dat de cursus Zweedsche taal in 1937/1938 door gaat. Er zijn 5 cursis ten, i De heer v. Tetering uitte zijn verontwaar diging over den vorm van den nieuwen tele foongids, 'n klungelig uittreksel van den inter- communalen gids. Spr. achtte verder een be drag van 60 voor het verkrijgen van de lijsten der nieuwe aansluitingen veel te hoog. Is het niet mogelijk, dat de Kamer ze laat overdrukken of tegen kostprijs verkrijgt, ten behoeve van de bij het Handelsregister inge schrevenen? De voorzitter meende, dat overdrukken wet telijk niet mogelijk is. De andere wijze zal ge vraagd worden. Spr. was het met den heer v. Tetering eens, dat de nieuwe gids beneden de waardigheid van de P.T.T. is. Ongetwijfeld zal de Kamer daar ook over correspondeeren. De Ned. Poolsche Kamer te Amsterdam kreeg 25 subsidie, de Federatie van Schoen- makerspatroonsvereenigingen 80 als aan vulling op de kosten van een stand voor een tentoonstelling. De voorzitter voegde daarbij, dat de Federatie heeft aangetoond niet bui ten dit geld te kunnen, terwijl er zeer veel voor het vak op het spel staat. Van prece denten zal dan ook geen sprake zijn. De legesheffing per colportage-vergunning (afbetalingsbedrijf) werd teruggebracht van ƒ1 op 25 cent. De legesheffing vestigingswet kleinbedrijf werd bepaald op 10 per ingediende aan vrage. Als le<Jsn in de commissie van toezicht op de H.B.S. A en de Handelshoogeschool te Haarlem werden benoemd de heeren J. J. Swens en jhr. F. Teding van Berkhout Jr. i Aan den Dijkgraaf en de Hoogheemraden van Rijnland werd een schrijven gezonden, waar in verzocht wordt de Kolksluis te Spaam- dam weder open te stellen in het belang der scheepvaart en zeker ook in dat van de door haar gediende bedrijven en die, waaraan zij levensvatbaarheid verschaft. Zooals men weet, is thans alleen de Schouwsluis opengesteld. De heer v. d. Burg meende, dat de sluis- gelden te hoog zijn. Zou men ook niet aan B. en W. van Haarlem adresseeren? De voorzitter antwoordde, dat met „Schut- tevaer" overleg gepleegd is. Het euvel ligt niet zoozeer in de kosten; men wil echter graag spoedig geholpen worden. Over de sluisgelden is al eens eerder geschreven aan B. en W., resultaat zal waarschijnlijk volgen. De heer Bekkers merkte op, dat de sluis wachters wel wat harder kunnen loopen. De sluis is berucht vanwege de langzame bedie ning. Als de heeren wachters eenmaal zitten, staan ze niet spoedig weer op. De kwestie werd daarna als 'afgedaan be schouwd. Aan den minister van Waterstaat werd' een brief gezonden, waarin zeer ernstig en dringend verzocht wordt het daar heen te leiden, dat maatregelen getroffen worden om: 1. de havens van de balans van en uit het Staatsvisschershavenbedrijf te doen verdwij nen en onder te brengen bij het Departement van Waterstaat, waaronder trouwens alle rijkshavens ressorteeren, of tenminste de ha vens te doen herwaardeeren, waardoor zij voor een belangrijk lager bedrag op de balans zouden verschijnen; 2. den rentevoet voor het in het Staatsvis schershavenbedrijf geïnvesteerde kapitaal te herzien en in overeenstemming te brengen met den thans gangbaren rentevoet; 3. te overwegen een retributie te heffen van die schepen, die in de haven vertoeven en geen visch verkoopen via den afslag (dit dus slechts indien de havens opnieuw getaxeerd zouden worden); 4. (tengevolge van bovengenoemde maat regelen) den erfpachtscanon voor de terreinen van het Staatsvisschershavenbedrijf te verla gen; 5. (tengevolge van de maatregelen sub 1, 2 en 3): de retributiën, door belanghebbenden aan het Staatsvisschershavenbedrijf te beta len, te verlagen. De Kamer keurde een brief goed aan de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, waar in de onjuistheid wordt uitgesproken van het centraal inkoopen van o.a. bureau-, schrijf- en teekenbehoeften, met uitschakeling van den tusschenhandel. Het Bureau der Kamer stelde voor een brief te verzenden aan den Minister van Economi sche Zaken met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat het Middenstandsonderwijs bij bestaande onderwijsinstellingen zou kunnen worden ondergebracht. Er moet eenheid op middenstandsonderwijsgebied komen, opdat o.a. de organisatie daarvan niet in handen van leeken wordt gegeven. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) kon zich met dezen brief niet vereenigen. Hij wees er op, dat er al ruim 150 cursussen door de ka tholieken zijn opgericht, waarmede veel moei ten en kosten gepaard gingen. De katholieken eischen dat ze het onderwijs zelf kunnen ge ven, het is niet nuttig en ongewenscht, dat er een rijksregeling komt. De vakorganisaties zou den daar zeker tegen protesteeren. Wat wil men nu eigenlijk met dit schrijven? De Kamer heeft nog geen enkele ondervinding opgedaan, alleen omdat de Kamer in Tiel niet tevreden is, wil men hier meedoen. Als de brief verzon den wordt voorziet spr. zeer veel moeilijkheden. De heer LASSCHUIT wees er op, dat de Mi nister algemeen onderwijs en vakonderwijs wil scheiden. Nadat de voorzitter van de onderwijscommis sie verklaard had, dat hij niet vast wilde hou den aan het concept, werd de kwestie verwe zen naar de afdeeling kleinbedrijf, die er in eigen boezem eerst over zal spreken. Van de directie der Ned. Spoorwegen is naar aanleiding van een adres der Kamer, bericht ontvangen, dat niet kan worden voldaan aan het verzoek om wijziging in de dienstregeling aan te brengen en wel tot het doen stoppen van den Pullmanntrein 189 te Haarlem. Eens deels, aldus de directie, kan zij daartoe niet overgaan omdat 't tengevolge zou hebben een verlenging van den reisduur ParijsBrussel Amsterdam en anderdeels „omdat de belangen der reizigers, bestemd voor Amsterdam, welke stad zesmaal zooveel inwoners heeft als Haar lem, door verlating van den reeds ongunstigen aankomsttijd (0.59) van genoemden trein te Amsterdam zouden worden geschaad." De heer BEKKERS: Het rijdend personeel heeft me gezegd, dat het meerendeel der pas sagiers naar Haarlem en omstreken moet. De VOORZITTER: We laten het er niet bij zitten, de argumenten hebben ons geenszins overtuigd. Of men 0.59 of 1.03 in Amsterdam arriveert, wat maakt dat uit? Als nestor van de Kamer sprak de heer C. ten Boom hartelijke woorden van afscheid tot de vertrekkende leden. De VOORZITTER huldigde allereerst Baron van Hardenbroek, die 15 jaar lang voorzitter van het Kleinbedrijf en vice-voorzitter der Ka mer was. Met hem vertrekt de laatste van het driemanschap Krelagev. Hardenbroekv. Liemt. De continuïteit is met ingang van 1 Januari 1938 afgesloten. Gij wist ronduit uw meening te zeggen, aldus spr., in den eigen betoogtrant, dien niet iedereen vermocht te verduwen. Maar gij kwaamt steeds objectief, rond voor uw meening uit, zonder aanzien des persoons. Spr. bood den heer Van Hardenbroek als bewijs van waardeering de gouden legpenning der Kamer aan. (Applaus). Ook de heeren ir. Burgersdijk en Treur wa ren 15 jaar lid van de Kamer. De eerste gaf waardevolle adviezen in de commissie van ver keer en vervoer, de andere verzuimde slechts enkele vergaderingen, hoewel hy steeds uit Hoofddorp moest komen. De leden van het kleinbedrijf, die ook niet terugkeeren, de heeren Uitzinger en Hylkema, mochten sympathieke woorden in ontvangst nemen. Nadat de scheidende heeren bedankt had den, sprak de secretaris, jhr. dr. Mollerus, als hoofd van het personeel. Hij haalde daarbij eenige humoristische staaltjes aan uit de vijf tienjarige samenwerking met baron van Har denbroek. De vergadering werd daarna gesloten. Later op den avond zat men aan een souper aan. H. C. Kreike, veekoopman, wonende te Aals meer, Oosteinderweg 318. Curator Mr. J. G. Bettink te Haarlem. W. F. Kruijer, zonder beroep, vroeger koop man in huizen, wonende te Bentveld, Zand- voorterweg 15a. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. H. Hesse, makelaar in melkpoeder, wonende te Haarlem, Raaks la rood. Curatrice Mevr. Mr. C. L. VisSanders te Haarlem. W. C. Lasschuit Sr., houder van een electro- technisch bureau en lood- en zinkwerker, won. te Haarlem, Groote Houtstraat 155. Curatrice Mevr. Mr. Schutte Struyck te Haarlem. F. Mackenzie, chemicus, wonende te Haar lem, Dreef 6. Curatrice Mej. Mr. C. H. Dek- natel te Haarlem. Rechtercommissaris in deze faillissementen Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem- Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: De Handelsvennootschap onder de firma Van der Walle's timmer- en metselbedrijf, geves tigd en kantoorhoudende te Haarlem, Prins- sessekade 18a en hare leden: J. A. van der Walle, timmerman, won. te Heemstede, Java- laan 32; I. J. van der Walle, timmerman, won. te Haarlemmermeer, Kruisweg 1064. Curator Mr. D. de Jong te Haarlem. C. A. Zwager, zonder beroep, won. te Bever wijk, St. Joseph Rustoord, Peperstraat 17. Cur. Mr. A. van Leijenhorst te Haarlem. G. J. ter Brugge, voorheen rijwielhandelaar, thans bediende, won. te Haarlem, Parklaan 76. Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. Wegens het verbindend worden der uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van; Pieter Visser, chauffeur, won. te Koog aan de Zaan. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. A. Reehorst, fruithandelaar, won. te Bever wijk. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Andries Dalman, voorheen groentenhande- laar, won. te Zandvoort. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. De Nederlandsche vereeniging voor koeltech niek hield Dinsdag haar 52ste algemeene verga dering in hotel Augusta te IJmuiden. De verga dering was druk bezocht. Zij werd o.a. bijge woond door afgevaardigden van de vereeniging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden en van de IJmuider vischhandel-vereeniging. Voorts waren aanwezig de heer C. Oud, direc teur van het staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden en dr. G. de Gelder, directeur der M.T.S. te Haarlem. Na eenige besprekingen van internen aard, o.a. over het maandblad „Koeltechniek" en na dat was aangenomen het voorstel tot opheffing der groep „leveranciers van koelmachines van klein en middelbaar vermogen", hield prof. dr. M. de Haas een inleiding over „de studie en op leiding van den koeltechnischen ingenieur." De heer K. H. Tusenius, directeur der N.V. Vereenigde Ijsfabrieken te IJmuiden, hield hierna een causerie over het koel- en vriesbe- drijf in verband met het bezoek aan het bedrijf der N.V. De heer Tusenius sprak in 't bijzonder over het invriezen van visch. De congresbezoekers zaten daarna aan een koffiemaaltijd aan, aangeboden door de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken, na afloop waarvan het bedrijf van genoemde N.V. bezichtigd werd. De besturen van den Haarl. Bestuurdersbond, den Haarl. Chr. Besturenbond en den R.K. Volksbond en de besturen van de afdeeling Haarlem van den Algem. Nederl. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden, den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assisië" en de Nederl. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den, bijeengekomen op initiatief van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, ter bespreking van het openhouden van alle winkels op len Kerstdag en Nieuwjaarsdag tot 's avonds 10 uur, besloten een ernstig beroep op de winkeliers te doen om van bovengenoemde bevoegdheid géén gebruik te maken, doch hun winkels op beide feestdagen gesloten te houden en tevens het publiek met den meesten aandrang te verzoeken zijn inkoopen te willen doen op de voorafgaande dagen, waarin de winkels immers toch reeds tot 's avonds 10 uur zijn geopend, zoodat hiertoe overvloedig gelegenheid is. Zij zijn van meening, dat hiermede geenerlei belang wordt geschaad, doch integendeel groote idieele en materieele belangen worden gediend, daar winkeliers en winkelbedienden, die toch reeds zoo gebonden zijn, evenals ieder ander gaarne deze dagen in huiselijken kring willen doorbrengen en bovenal in de gelegenheid be- hooren te zijn de godsdienstoefeningen op Chr. feestdagen te kunnen bijwonen. Daar 2de Kerstdag op Zondag valt, zou het openhouden der winkels bovendien tot gevolg hebben, dat winkeliers en winkelbedienden, nóch met de Kerstdagen, nóch met Nieuwjaar ook maar één dag extra vrij zouden hebben! De R.K. Volksbond, afd. Haarlem, zond het volgend schrijven aan den gemeenteraad: De Nederl. R.K. Volksbond afdeeling Haarlem, overwegende dat de Oudejaarsavond voor alle inwoners is aangewezen als de avond van het jaar, om de godsdienstoefeningen bij te wonen en den avond zooveel mogelijk in den huiselijken kring door te brengen, acht daarom een verdere uitbreiding, om meerdere inwoners op dien avond arbeid te laten verrichten tot 10 uur, hoogst ongewenscht, en betuigt gaarne adhaesie aan het adres van de gezamenlijke organisaties van kantoor-, handels- en winkelbedienden, te dezer zake aan den Raad gericht. Namens het bestuur: (w.g.) J. Ph. H. Castricum, voorzitter, (w.g.) H. Leeuw, secretaris. De traditie van de Musschen die jarenlang met Rood Wit mixed-hockey speelden, wordt thans ook door de B.M.H.C. gehandhaafd. Zondag a.s. (2en Kerstdag) wordt te Bloemen- daal een mixed-hockey-tournooi gehouden, waaraan 8 elftallen deelnemen t.w. H.H.IJ.C. (met 2 elftallen), de Delftsche studenten H.C., H.D.M. en B.M.H.C. (met 4 elftallen). De B.M. H.C.-elftallen worden samengesteld uit 24 hee ren en 20 dames (van Rood Wit en B.D.H.C.). De wedstrijden beginnen om half elf precies en duren 2 maal 25 minuten. Men zal goed hockey te zien krijgen, omdat de deelnemende clubs de sterkste combinatie in het veld bren gen. De „Compania Sud Americana de Vapores" gevestigd te Valparaiso, heeft het voornemen, de Rotterdamsche haven binnen haar werkingssfeer te betrekken. Deze reederij heeft op compensa tie-basis bfj de Nakskov Scheepswerf in Dene marken een drietal moderne motorschepen op stapel doen zetten, waarvan het eerste de „Co- piapo" eenigen tijd geleden van stapel geloopen en inmiddels afgebouwd is. Het schip heeft een waterverplaatsing van ongeveer 10.000 ton en een snelheid van 16 knoopen. Het schip is Maandag te Hamburg aangeko men om te laden en loopt morgen Rotterdam aan. Binnen enkele weken zullen twee andere mo torschepen van dezelfde tonnenmaat; n.l. de „Aconcagua" en de „Imperial", in Denemarken van stapel loopen, om daarna spoedig in de vaart te worden gebracht. AMSTERDAM, 21 Dec. Vischbericht Wijting per kist f 2.102.90, kabeljauw per stuk f 0.601.40, leng per stuk f 11.40, schelvisch per 10 stuks f 22.40, middel tongen per kilo 1.301.32, kleine tongen per kilo f 1.44, spie ring per pond f 0.08—0.12, karper per pond f 0.12, versche bokking per 100 stuks f 1.90—2.10, bot per pond f 0.200.26, spiering per pond f 0.10 0.12, versche bokking per 100 stuks f 0.701, harder bokking per 100 stuks f 0.75—1.25, garna len per kistje van 15 kilo 1,75—2.75. TOKIO, 21 Dec. (Havas). Tijdens het aanleggen van een tunnel voor den onder- grondschen spoorweg bij het station Sjimbashi in het centrum van Tokio heeft zich een gasontploffing voortgedaan waarbij een zestigtal menschen werd gewond. Tien paarden verbrandden. De straat werd op de plaats van de ont ploffing over een lengte van honderd meter opengescheurd. De ontploffing is veroorzaakt, doordat in ver band met de werkzaamheden aan den in aan bouw zijnden ondergrondschen spoorweg vallend gesteente terecht kwam op een gasbuis. Naar nader wordt gemeld, worden drie personen vermist en zijn vijf brandweerlieden gewond. Tien huizen zijn in de asch gelegd. Dinsdag stelde de raad voor de scheep vaart een onderzoek in naar de oorzaak van de ontploffing aan boord van het motor tankschip Megara van de tankboot Mij. Corona, op 26 October j.l., waarbij vijf Chineezen werden gedood. Gehoord werden de kapitein van het schip en als deskundige, de ingenieur van de scheepvaartinspectie, ir. E. C. M. Neuerburg. De kapitein deelde mede, dat het schip, ge laden met twintig tanks gasolie en butaangas, op weg was van Pauillac (Fr.), waar butaan was gelost, naar Southampton, terwijl onderweg de tanks werden ontgast. Dit was de tweede keer, dat hij zulk een lading vervoerde. Er wa ren aan boord geen middelen om de aanwezig heid van butaangas chemisch te constateeren. Gewoonlijk wordt, zoo verklaarde de kapitein, een monster van het gas uit de tank genomen, dat dan op het achterdek met een lucifertje op zijn brandbaarheid wordt beproefd. De ontploffing geschiedde in het vooriogies, dat geheel werd vernield. Er zijn toen vier Chi neezen om het leven gekomen, terwijl de vijfde Chinees later, nadat hij zwaargewond was op genomen, overleed. Een is er begraven, twee zijn er verbrand en van den andere heeft men niets meer teruggevonden. Getuige veronderstelt, dat het ontplofbare gas over het dek heen naar het logies is ge waaid. De tanks worden gewoonlijk met een stoominjector ontgast en de kapitein verklaar de, dat dit met de twintigste tank reeds was geschied. Desondanks meent hij dat het gas door reten'onder het deksel is ontsnapt, daar dit deksel was losgeschroefd. Getuige achtte het ook niet uitgesloten, dat de ontploffing veroorzaakt is door een vonk in een loszittend electrisch contact of een de fecte lamp. Vervolgens werd de eerste stuurman gehoord. Met de ontgassing aldus deze getuige, was men tot de vierde tank gevorderd. Het deksel van tank 20 was toen nog met één bout bevestigd Na de ontploffing is daaruit nog gedurende twee en een half uur gas gestroomd, dat bui ten de tank ontbrandde. De deskundige, ir. Neuerburg, gaf ter toe lichting nog een expose van de hoedanigheid en de bruikbaarheid van butaangas. Hij acht het mogelijk, dat er na het ontgassen van de be wuste tank, zelfs nog vloeibaar butaangas was achtergebleven, hetgeen te verklaren is door het feit, dat butaan reeds bij zeer geringen druk vloeibaar wordt, en doordat er in dit ge val bij het lossen nog eenige overdruk op de tank stond, waardoor niet alle gas kon verdam pen. Dat zooveel butaan als na de ontploffing verbrand is, achter roestbladders is blijven zit ten, is volgens hem onmogelijk. De mogelijkheid van een oorzaak van de ontploffing kan men ook zoeken in het neergooien van een zwaar stuk ijzer, dat een vonk kan doen optreden en zoodoende het vrijgekomen gas doen ontvlam men. De inspecteur-generaal acht de ramp te wijten aan een ontploffing in het vooriogies, niet ver van den ingang. De directe oorzaak van de ontploffing acht hü niet onmiddel lijk uit te maken. Iedereen heeft gehandeld zooals was voorgeschreven, zoodat nie mand eenige blaam treft. De raad zal later uitspraak doen. Een bloemenkoopman, die op Hemelvaartsdag van dit jaar op het Valkenboschplein te Den Haag bij het verzetten van een taxi zijn macht over het stuur is kwijt geraakt met het gevolg, dat hij als een dolleman het plein rond reed en daarbij met twee personen in botsing kwam, die licht gewond werden, werd door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke geldboete van f 50 subs. 25 dagen hechtënis. Het O.M, had f 20 boete voorwaardelijk ge- eischt. geen beter adres dan: LLLl£ii\J11!U HAARLEM (WEST) S.v.p. tijdig bestellen. OMTRENT DE VOORWAARDEN LONDEN, 21 Dec. (Reuter). Eden, de minister van Buitenlandsche Zaken, sloot de rü der sprekers in het Britsche Lager huis. Hij bracht de koloniale kwestie ter sprake en zeide: „Ik heb het in zekere kringen voorgesteld gezien, alsof de regeering voornemens zou zijn te trachten met Duitschland een regeling tot stand te brengen op koloniaal gebied op de basis van een oplossing ten koste van andere koloniale mogendheden. Ik wensch deze gelegenheid ie baat te nemen om in het openbaar categorisch te verklaren, dat niets verder kan zijn van de bedoeling der Britsche regeering, dan met een dergelijk voor stel voor den dag te komen of het te steunen. Overgaande tot een bespreking van den toe stand in het Verre Oosten verklaarde Eden: „Wij hebben daar groote belangen, die niet onvereenigbaar zijn met de belangen van an dere naties. Wij zullen ons uiterste best doen deze te verdedigen. Naar onze meening zal het tegenwoordige conflict ongetwijfeld een groote verarming in het Verre Oosten veroorzaken en aan iedere natie daar, hoe haar directe mili taire overwinningen ook mogen zijn. Er zijn drie groote beginselen, die ons moeten leiden: 1. Wij moeten alles doen wat wij kunnen en wat eervol is om het herstel van den vrede te verzekeren; 2. Wij moeten ons volle aandeel nemen in de nakoming van onze internationale verplich tingen; 3. Wij moeten onze eigen belangen bescher men en natuurlijk het Britsche grondgebied. Een zeer belangrijk aspect in den toestand in het Verre Oosten, misschien het eenige be vredigende, is, dat wij voortdurend en dagelijks in nauw overleg zijn met de regeering der Ver eenigde Staten. Steeds opnieuw hebben wij of parallele of ge lijke acties ondernomen, die op zichzelf een aanwijzing zijn van de hechtheid van een der gelijke samenwerking. Groot Britannië is vandaag niet zonder vrienden op de wereld. Wy kunnen herinneren aan Frankryk en de Vereenigde Staten. Het zal ook gemakkelijk zijn te herinneren aan den Balkan en de Kleine Entente, die zich uitstrekken van Turkije tot Tsjecho-Slowakije, met ieder lid waarvan wij in hechte intieme vriendschapsbetrekking ver- keeren. De belangrijkste van alle zijn de betrekkin gen van het Britsche gemeenebest met de Ver eenigde Staten. Er is en er kan geen kwestie zün van verdragen of intriges, maar er is een ware gemeenschappelijkheid van opvatting en dat is het, wat een niet te schatten bijdrage vormt bij de handhaving van den vrede, die de eerste en innigste wensch is van het volk van het Britsche gemeenebest en het volk der Vereenigde Staten. Eden voegde hier aan toe: „Mijn conclusie is, dat, hoewel de moeilijkheden groot zyn, er geen reden is voor defaitisme, wy hooren veel over onze bewapeningen, maar er is iets, dat zelfs belangrijker is dan bewapeningen, n.l. de geest van het volk achter deze bewapeningen. In dit opzicht mag niemand in de fout ver vallen te denken, dat de geest van vasthoudend heid van het Britsche volk in de laatste jaren op geen enkele wijze is veranderd. Wij moeten probeeren geduldig, doch vastbesloten te zijn, verzoeningsgezind zonder defaitistisch te zijn, en voortgaan met onze bewapening, omdat wij alleen op die wijze tot een bewapeningsover eenkomst zullen kunnen komen. Dat is de politiek, welke wij zullen volgen. jarige echtgenoote van den arbeider E. W-. onder verdenking haar kind te hebben mis handeld, aangehouden. Dinsdag is in het academisch ziekenhuis te Groningen de gerechtelijke schouwing op het lijkje verricht, waarna de vrouw ter beschik king van den officier van justitie is gesteld. De Tweede Kamer is Dinsdagavond voortge gaan met de behandeling van hoofdstuk (Economische Zaken) der Rijksbegrooting voor 1938. De heer KRIJGER (C.H.) heeft het optreden van dezen minister met ingenomenheid begroet. Spr. had meer activiteit gewenscht in de quaes- tie der Rijnvaartpremies. De door België uit gevonden Rijnvaartpremies nopen de Neder landsche regeering diligent te zijn. Spr. verlangt maatregelen, welke de gevolgen dier premies volkomen neutraliseeren. De regeering stelle den achterstand van Rot terdam t.a.v. de Rijnvaart eens nauwkeurig vast. Spr. wil de winsten van den tusschenhandel met Duitschland ook zooveel mogelijk over de clearing laten loopen. De heer SCHILTHUIS (V.D.) is, wat de han delspolitiek betreft, niet geheel gerust over de hanteering daarvan. Bevordering van export en opleving der internationale handelsbeweging moet het doel zijn. Bij het streven naar ordening moeten de be dreven niet te zeer aan banden worden gelegd, opdat de technische vooruitgang niet belem merd worde. Spr. noemt het euvel van het cadeaustelsel een schade voor het publiek. Een ander mid- denstandsvraagstuk is het filialen-bedrijf. Ook hieromtrent hoopt spr., dat aan de Kamer mededeeling van het resultaat van het in stellen onderzoek zal worden gedaan. Spr. vraagt spoedige indiening van een wets ontwerp betreffende het accountantsberoep eD dringt aan op onverwyide invoering van de nieuwe ykwet. De heer KERSTEN (Staatk. Ger.) betreurt de onderbrenging van Landbouw by Economi sche Zaken. Spr. verzet zich tegen de door dezeD minister voorgestane ordening. Wat de industrialisatie aangaat deed, volgen5 spreker, de overheid beter, zich afzijdig te b°u' den. De heer WIJNKOOP (Comm.) dringt aan op het vormen van een staatshypotheek- bank. Als iedereen ordening mooi vindt, wil sPr' dat ook wel doen (gelach), doch het hangt e* maar van af, wat er in zit. Spr. wil ordeniu® ten behoeve van de zwakken in den lande. Ook wil spr. maatregelen tegen het Duitsche streven om Joodsche agenten van buitenland sche huizen te weren. De heer STUMPEL (R.K.) vraagt 's mini5' ters aandacht voor de belangen van den mid' denstand, welke te weinig worden in het gehouden. In middenstandsbedrijven vinden millioen menschen een levensbestaan. Deze i°e' gewijde minister neme nu eens practische maai1' regelen voor den middenstand; zijn organisatie zullen alle medewerking verleenen. Spr. dringt aan op verlaging der vaste lasten voor den middenstand, en op betere samenwer king van de Nederlandsche bank met de mid' denstandsbank. Spr. verklaart zich tegen pet cadeauxstelsel; het meerendeel der cadeau* van buitenlandsche herkomst. Spr. bepleit b® nut van meer rykssteun aan de organisat' voor het vreemdelingenverkeer. Spr. keurt de regeling af voor het openhouden der winkels op Kerst- en andere Christelijk^ feestdagen; sluiting der winkels is in overeen stemming met de meening van de meerderh61 des volks. De heer IJZERMAN (S.D.) bepleit eveneen5 de belangen van den middenstand. De heer DROP (S.D.) meent, dat de r®®fLt ring meer controle had moeten bedingen by B optreden der Benas en het verleenen van dieten aan de zeescheepvaart. De uitgifte cre' van den bouw van schepen in het buitenland, zonderheid door de Holland-Amerikalijn in V nemarken, terwijl kort tevoren ruime steun de regeering was verkregen, keurt spr. sterk De heer GROEN (R.K.) is overtuigd, agrarisch Nederland zich zal mogen verheug in den steun van dezen minister. De belang van den tuinbouw mogen by de handelsbesp^ kingen dan ook op den voorgrond worden De' heer dr. VOS (Lib.) acht de kotencog' ventie een verkeerde methode van bedriJ organisatie; hier is geen sprake van saUi. werking doch heerscht het recht van aet, sterkste. Spr. wil den middenstand beter v tegenwoordigd zien in de commissie van vies voor de uitvoering der crisiswetten. j( spr. wil een regeling van het cadeauxste i definitief en niet partieel. Spr. wijst op omvang van het euvel der personeels-ink^", vereenigingen, met name in den brandstof1 handel. vab jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii<"i< I Cjod beproeft het zwaarst dien KlU i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4