■SïiSÊÈIAN S If™ 3® O STOK's7Zaken 98?° Muziek gestolen KERSTAANBIEDING Fa. J. HUIZING Haarlem, 22 Dec. CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK s Kort en volledig KAMPERVEST 1, WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 öe Verkiezing voor de Kamer van Koophandel Wht. Vijftig jaar bij de visch Een zeldzaam jubileum van een 74-jarige JAARVERGADERING VAN DE R.I.V.I.B. Wat voor soep? Wat voor worst V Erwtensoep of bruine boonen soep, twee mogelijkheden. Maar wat de worst betreft is er maar één mogelijkheid voor ieder die Stegeman's rookworst kent: STEGEMAN's ECHTE GELDERSCHE! Bij alle twee smaakt ze verrukkelijk. De volgende keer dat U worst koopt, moet U even letten op het loodje, of daar Stegeman op staat. DE EERSTE KERSTDAG Ook de schoenwinkels gesloten Vrede op aarde! Winkels op Kerstdagen De banketbakkers op beide dagen den geheelen dag geopend LEDENCONCERT H.O.V. Soliste: Jo Vincent (zang) Wildrit van R.K.W.V. Achilles Een ander vergreep zich aan een hoop zand M'n band was lek" Een verdachte met 25 getuigen Luistert naar de prachtige Kerst-progr.! Philips.- of Erres-toestellen van ALBA - GR. HOUTSTRAAT 158 Voor de Stille Armen Programma Radio-centrale ZIET ONZE ETALAGES GROOTE HOUTSTRAAT 42-44 Specialiteit BALLY-schoenen AGENDA Bioscopen KENAUPARK 26a TELEFOON 12644 Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30 23 December Bioscopen Hebt U nog voldoende brandstof? Voor het Kerstfeest? Controleer! FRANS PERQUIN nog even bellen, Hij brengt warmte. Dank U zeer. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE STAD uws Vrijdag heeft voor de eerste maal een verkie- plaats gehad van leden van de Haarlem se Kamer van Koophandel. Van de zes va- Cante zetels vielen er drie ten deel aan de can taten van de R. K. Middenstandsvereeniging 6tl drie aan de candidaten van de Haarlemsche tndelsvereeniging. Dat de candidaat der coö- taties met zijn 73 stemmen daarbij geen Schijn van kans heeft gehad zal allen midden standers verheugen; dat de candidaat der Christelijke Middenstandsvereeniging, de heer met 168 stemmen niet in aanmerking ^am, wordt door zeer velen betreurd en dat groep slagers het noodig vond met een e'Sen candidaat uit te komen hebben vele tot "ordeelen bevoegde menschen dom en onver antwoordelijk gevonden. Degenen toch onder <te slagers, die voor deze fout aansprakelijk zijn, ''sbben het bewijs geleverd, dat zij van ordening tg niet veel kaas hebben gegeten en dat zij 'n dit opzicht nog alles te leeren hebben. Want 'tien bij volgende verkiezingen elke groep ne- tgdoenden en industrieelen met een eigen kandidaat zou gaan vendelzwaaien, misschien tfs op elk dorp met een eigen man uitko- tn, dan komt er van een behoorlijke samen stelling van de Kamer van Koophandel niets °f de katholieken over den uitslag der ver kiezing tevreden kunnen zijn? öeze verkiezing is een proef geweest. De ka- kolieken beschikten niet over gegevens om- '®öt het aantal katholieke kiesgerechtigden v°or de Kamer van Koophandel, maar toch koenen wij wel te mogen aannemen, dat de ktslag niet 'meegevallen is. Men had er meer Vfth verwacht. Misschien nog één zetel meer, f°oh stellig een betere verhouding van het aan stemmen. Het aantal katholieke ingeschre ven in het handelsregister bedraagt onge- k'ijfeld 50 pet. van het totaal aantal en dan het aantal stemmen, dat de katholieke lijst Vetkreeg, niet erg mooi. De redenen kunnen Velerlei zijn. Zoo schreef een onzer berichtge- ers, dat in Hillegom, waar een stembureau 8 gevestigd, ongeveer 50 pet. van de kiezers s opgekomen, maar dat in Lisse, waar geen sktnbureau was, slechts 30 pet. opkwam, om- de kiezers genoodzaakt waren naar Hille- 1 ter stembus te gaan. Als men weet, dat kist in die dorpen de katholieke middenstan- s verre in de meerderheid zijn, dan begrijpt k«n, dat het gemis aan voldoende stemgele- Vheid van invloed is geweest op het aantal atholieke stemmen. Verder is het wel zeker, at een aantal katholieken op de lijst van de 'aarlemsche Handëlsvêreeniging heeft ge aaid. ®n deze stemmen tellen dubbel, als men de 'ijsten van de neutralen en die der katholieken kfgelijkt. Want als er honderd katholieken op neutrale lijst stemmen, dan beteekent dat °bderd stemmen meer voor de neutralen en (°bderd minder op de lijst der katholieken. 6rschil is dan tweehonderd. En voorts is ook 6 discipline onder de katholieken bij verkie zen voor de Kamer van Koophandel niet ka streng als bij verkiezingen voor Gemeente rad, Provinciale Staten en Staten-Generaal. er bij deze laatste soort verkiezingen op spel staat weten de katholieken nu wel zoo Zzamerhand. Maar dat het ook bij de ver dingen voor de Kamer van Koophandel niet belang ontbloot ie of men een liberalen, een dalistischen of 'n christelijken, 'n katholieken op de maatschappelijke verhoudingen heeft, is niet zoo diep in het bewustzijn van e'e kiezers doorgedrongen. Men praat dan nog arne de liberalen na, die beweren dat der- Zke overwegingen in de Kamer van Koop- addel niet thuis behooren. Ook dat zal met- :rtijd wel veranderen en zijn uitdrukking vin- etl in een principieele houding bij verkiezin- voor de Kamer van Koophandel. Wij staan 8 maar heel aan het begin van de ontwik- ding van dit maatschappelijk instituut. £>e afgeloopen verkiezing is een proef ge lest. Een gouden bruiloft, het 50-jarig bestaan van de een of andere zangvereeniging, het aÜn jubilea, die niet dikwijls voorkomen en doorgaans in het middelpunt van de be- Zgstelling staan. 50 jaar verbonden aan vischfirma, een halve eeuw lang stok- v*sch en haring rondbrengen en oesterscha- leh openmaken en gepelde garnalen verkoo- dat is wel een zeer uitzonderlijk feit, feestelijke viering ruimschoots waard. (j ®p 8 Januari 1938 zal de heer W. A. H. v. v ^aart zijn gouden jubileum vieren in dienst J a de vischfirma van der Laan aan de Ri- L6rvischmarkt. De jubilaris is een goede be- d-Z van een groot deel van Haarlems bur- S0rÜ> 'n stadsbeeldmensch, dien men niet graag Lu missen. Hoewel Amsterdammer van ge- !,c?rte is er geen straat, geen echt-Haarlem- jZ familie, die hij niet kent en ook omge- L6r<5, de straten, waar hij dagelijks door eg - fietst, de families in die straten en de liéten, die hij bezoekt kennen v. d. Vaart van Prilste jeugd, weten niet anders of visch „v- d. Vaart hooren bij elkaar. zochten den aanstaanden jubilaris op in Ik Woning aan de Nassaulaan 56, een gezei ld, "uis van den ouden stempel, nog met een aatee en dergelijke. hjj a." vertelde hij ons, „een halve eeuw lang zaak, dat had ik ook niet kunnen den- toen ik er kwam." vrst was hij schildersknecht geweest, ver- een tijdlang bij de spoorwegen, terwijl nog als conducteur het roemlooze ein de van de Bloemendaalsche paardentram heeft meegemaakt. „Op 31 December werd ik eervol ontslagen bij de paardentram. De boel daar wilde niet loo- pen en 8 dagen daarna kon ik bij v. d. Laan komen. „Nou, dat zal wel geen 8 dagen duren, zei m'n vader en hij heeft gelijk gehad, al was het dan ook anders dan hij bedoelde. Want ik kende niks van het vak, maar een half jaar later werd ik al voor vast aangenomen, zoo dat ik kon gaan trouwen." „Ja," zei zijn vrouw, „er is nog een feest het volgend jaar, want op 16 Mei zijn wij 50 jaar getrouwd." „Ik ben nou 74 en ik schiet met mijn fiets nog door het drukste verkeer heen en nog niet zóóveel last van rheumatiek gehad, hè." Daar zullen velen minder in jaren hem om benijden, vooral als ze weten dat de jubilaris, ook als het kwik tot onder het nulpunt was gezakt, met opgestroopte mouwen en zonder bepaald dik ingepakt te zijn, in de buitenlucht de visschen schoonmaakte en bij de klanten be zorgde. Vroeger was het voornamelijk haring, zoute- visch en stokvisch, die verkocht werd, „maar tegenwoordig bijna niks als luxe-werk, mooie schoteltjes van alle soorten zeevisch." Ook met de werktijden was het in dien tijd anders gesteld. Er bestond toen nog geen win kelsluiting en v. d. Vaart maakte dagen van des morgens 7 tot des nachts 12 en dan ook nog des .Zondags een paar uurtjes. Hij liet ons foto's zien hoe hij met een toren van oesterschalen op zijn hoofd uit den win kel en over de Groote Markt wandelde. „Oesters openmaken hoort bij mijn vaste bezigheden, dikwijls doe ik het ook bij de men schen thuis. Jammer, dat het geen pareloesters zijn." De krasse 74-jarige doet nog gewoon zijn werk, fietst nog met de vischmand door de hee- le stad en is nog kerngezond. Alleen zit hij wat in zijn maag met het drukke verkeer van tegenwoordig. Alles is veranderd, er is een andere interesse voor visch en een drukker verkeer. Alleen v. d. Vaart bleef dezelfde. Wij hopen van harte, dat hij, ook na de twee gouden jubilea in het^ volgend jaar, nog lang getuige mag zijn van alle veranderingen om hem heen. Aan belangstelling op zijn feest, dat den lOen Januari aan de Nassaulaan wordt gevierd, zal het hem wel niet ontbreken. Daarvoor heeft hij te veel vrienden onder de Haarlemmers. Dinsdagavond hield de vereeniging van „de Reizigers- en Inkoopersvereeniging in het Bloembollenbedrijf" haar eerste Jaarvergade ring in „de Nachtegaal" te Lisse. De belang stelling was best. Ook waren tegenwoordig prof. dr. van Slogteren en de heer Voors, alg. secretaris-penningm. der Alg. Ver. v. BI. De voorzitter, de heer H. G. Hoogervorst, hield de volgende rede: Mijne Heeren! Op deze eerste jaarvergadering heet ik u allen hartelijk welkom en spreek de hoop uit, dat deze avond voor ons een leerrijke zal zijn. Zoc- als u ziet staat op de convocatie na het jaar verslag van den secretaris en dat van den penningm. een causerie van professor van Slogteren over Bloembollenexport en forcee- ren. Het bestuur heeft gemeend, dat dit door allen op hoogen prijs zal worden gesteld, te meer, omdat de meesten onzer, binnenkort weer op reis gaan en wij dan soms voor ge vallen komen te staan van gedeeltelijke mis lukking in den broei. Mij dunkt, onze Hoog geachte Professor zal er straks in zijn causerie wel het een en ander over vertellen, waar wij ons nut van zullen hebben. Ook is ons door dr. Verhage toegezegd, op een volgende ver gadering te komen spreken over Handelsrecht en wat daarmede in verband staat. Verder moet mij nog iets van het hart. Wij hebben commissies benoemd in elke gemeente, om propaganda voor onze vereeniging te maken, doch deze hebben nog weinig van zich doen hooren. Ik beveel die propaganda nog ten zeerste aan, zoowel straks op reis onder de 'collega's als anderszins. We hebben in dit eer ste wel zwaar werk aangepakt, n.l. het Pen sioenfonds of de Gezinsverzorging, doch hier mede is het moeilijkste ook achter den rug. De medewerking der patroons is goed en bin nenkort zal gezamenlijk met hen wel een ver gadering worden gehouden, waardoor we tot zaken komen, ik hoop, M. H., dat deze zaak bij of voor onze tweede jaarvergadering zal zijn opgelost, vooral indien ge allen propagandis ten wilt zijn. Hiermede verklaar ik deze ver gadering geopend. In winkels c met ons raambiljet De notulen werden vervolgens gelezen en onveranderd vastgesteld. Het jaarverslag vermeldde, dat 13 bestuurs vergaderingen werden gehouden, 6 ledenverga deringen, terwijl 2600 stuks drukwerk werden verzonden. Aan het Pensioenfonds is hard ge werkt, met de Patroonsvereenigingen geconfe reerd. De vereeniging telt 80 leden, 30 dona teurs en 20 stichtingsleden. Het verslag eindigt met een propagandistisch woord. De penning meester sloot zijn boeken met een batig saldo van 163.50. De verificatie-commissie bevond alles correct, zoodat de penningmeester onder dank werd gedechargeerd. Hierna werd het woord gegeven aan pro fessor Van Slogteren. Deze wees opzichtens het product op de 3 G's: Goedkoop, Goed en Ge zond. De geleerde ontwikkelde deze 3 punten allerbevattelijkst, waarna hij kort besprak de „kwade" gronden en het '„kiepen" der tulpen. Vele raadgevingen en resultaten zijner uitge breide studie gaf hij ten beste, een en ander verduidelijkt op het witte doek. Nadat vele vragen gesteld waren en beantwoord, dankte de voorzitter prof. van Slogteren voor deze leerzame causerie. Het voorloopig bestuur werd definitief be noemd, waarna rondvraag en sluiting. Op initiatief van de R. K. Schoenwinkeliers- vereeniging hebben de Haarlemsche schoen winkeliers besloten geen gebruik te ma ken van hun bevoegdheid op den len Kerst dag hun winkels geopend te houden. Velen waren dit reeds van plan geweest. Waarschijnlijk zullen de schoenwinkels ook op Nieuwjaarsdag gesloten blijven. Ziet straks de oogjes Uwer kinderen schitteren, helder als de lichtende kaarsjes aan Uw kerstboom! Dan één draai aan de knop en blij en hoog ruischen de kerstliederen, beie ren de feestk lokken der geheele wereld in uw huiskamer. Vraagt GRATIS demonstratie van een PHILIPS-, ERRES-, TELEFUNKEN- of BLAUPUNKT-RADIO-toestel. U kunt dan zoo'n pracht-instrument gedurende de a.s. feestdagen bij U thuis op proef krijgen. Amsterdam: ZES Zaken. Uw oude toestel ruilen wij in. Desgew. gem. bet. Kosteloos advies en service. Prijzen vanaf De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Banketbakkersvereeniging deelt mede, dat haar leden de banketbakkerswinkels op beide Kerst dagen den geheelen dag geopend zullen houden. De banketbakkerij is nu eenmaal een luxe con- sumptiebedrijf, aldus schrijft men, evenals een restaurant, café en automatiek en moet op het moment, dat het publiek banketbakkerswaren wil koopen, hieraan kunnen voldoen. En het is een erkend feit, dat behoefte aan bovengenoem de artikelen vaak plotseling opkomt en dat het publiek dan daarin op het moment zelf wil voor zien, getuige de groote vlucht die de verkoop door middel van automaten heeft genomen. De gedwongen winkelsluiting op Zondag heeft den banketbakkerijen al onherstelbare schade be rokkend. Uit den aard van hun vak zullen de banket bakkeryen op beide Kerstdagen geopend zijn. Het meesterstuk van den zeventienjarigen Mendelssohn, diens Midzomernachtsdroom- ouverture, waarmede het ledenconcert van gisteren werd geopend, is een programmanum mer, dat het altijd zal blijven doen. De teere sprookjessfeer van den maanlichten nacht in het rijk van Oberon wordt door het orkest op zoo geraffineerde wijze voorgetooverd, dat men wel onder de bekoring er van komen moet. Zoo was het ook gisteravond weer, en ondanks de winterkou buiten, viel het zich verplaatsen naar het rijk van den Elfenkoning niet moeilijk. Die blijheid en zorgelooze vrijheid werd voort gezet in het sympathieke werk van Schubert, de Symphonie no. 6 in C dur, die in eerste uitvoering ging. Een werk, dat we blij waren ook eens te hooren, omdat reeds onmiddellijk bleek, dat de groote kwaliteiten van den Ween- schen meester zeker althans in de beide mid- dendeelen uitkwamen, en boeiden. Vanzelfspre kend valt de invloed van Beethoven, vooral' in het Scherzo, niet te loochenen, maar Schubert spreekt toch zelfs ook hier, in allerlei kleine trekjes, zijn eigen taal. En al staat deze laat ste der vier kleinere Symphonieën van Schu bert dan niet op de geniale hoogte van zijn H-moll en van zijn zevende, evenals de zesde ook in C-dur geschreven Symphonie, het is toch een werk, dat volkomen verdient ten gehoore te worden gebracht. Dirigent Schuur man en zijn accuraat spelend orkest beleefden er dan ook veel genoegen van en hadden er een langdurig applaus voor in ontvangst te nemen. Vooral de hoornblazers en van hen weer in 't bijzonder de fluiten, hadden hierin een groot en welverdiend aandeel. Onze stadgenoote, Nederlands grootste zan geres, Jo Vincent, trad dezen avond op met vijf Wagnerliederen, die inderdaad behooren tot de merkwaardigste composities van den groo- ten meester. Wagner schreef deze liederen kort achter elkaar, en in eenigszins andere volgorde dan ze hier werden gezongen, ofschoon zoo doende een uitstekende climax en een toe passelijke afsluiting werden verkregen, op teksten zijner kunst-vriendin, Mathilde Wesen- donck, wier gastvrijheid hij na zijn vlucht uit Duitschland te Zürich genoot. Het teerste en het fraaiste van stemming en compositie lijkt ons nog altyd het derde lied, lm Treibhaus; een stemming, welke Jo Vincent, ondanks een zware verkoudheid, prachtig wist te suggeree- ren. Vanzelfsprekend echter droeg zij ook alle andere liederen met uitzonderlijk beheerschte stemmiddelen voor, al had ze nu wat meer moeite om in de lage ligging voldoenden toon te geven. Frits Schuurman liet het orkest fraai secondeeren, en zoo werd, vooral lm Treibhaus, tot een juweeltje van klank-reserve en van fijn aangevoelde stemming. De zan geres werd voor haar prachtige voordracht uit bundig en lang toegejuicht, en kreeg bloemen, terwijl zij zeer terecht Schuurman en de zijnen in de gebrachte hulde betrok. Met de uitvoering van Borodin's „Polowetzer Dansen uit „Vorst Igor", werd dit concert be sloten. Ook deze levendige interpretatie kreeg hartelijk en welverdiend applaus. J. S. A.s. Zondag 2en Kerstdag, houdt Achilles haar jaarlijkschen veldrit om wild, waaraan alle leden en donateurs kunnen deelnemen. Deze rit gaat bij elke weersgesteldheid door. De deelnemers vertrekken om 10 uur v.m. van café Bruggink in de Koningstraat. Het wild wordt direct na afloop -van den rit in bovengenoemd clublokaal uitgereikt. De clubavonden welke tot nu toe Vrijdag avonds werden gehouden, worden deze en ko mende week op Donderdagavond gezet van 7.30 tot li uur. In October van dit jaar verhuisde een man van een huis in de eene straat naar een huis in een andere straat van onze stad. Dit is in het geheel geen opzienbarend feit en eigenlijk een zeer persoonlijke kwestie. En buiten de huisba zen, den een of anderen verhuisondernemer en de schrijver van adresboeken zou er zich dan ook niemand mee hebben bemoeid, ware het niet, dat deze man een muziekliefhebber is. En ook dit is eigenlijk niet het vermelden waard. Er verhuizen zooveel muziekliefhebbers, die hun radio's en blokfluiten naar de nieuwe woning medenemen, en daar zeer veel muziek liefhebben en maken, zonder dat er een haan naar kraait. Maar nu raken wij juist het vitale punt; deze man had zijn muziekinstrumenten niet meegenomen en daardoor kwam 't, dat zijn verhuizing voor velen niet zonder meer voorbij ging. Hij wilde graag de nieuwste resultaten van Mengelberg met diens orkest beluisteren en van „twee oogen zoo blauw" meeneuriën, doch een radio had hij niet. En hij scheen naar een zeer stemmige buurt verhuisd te zijn, want hij hoor de niet hoe zijn buren van Mengelberg genoten, noch via open ramen of dunne muren van ver schillende blauwe oogen neuriën. Nu wilde het geval, dat de vorige bewoner radio-distributie had gehad. En de aanleg was nog niet weggenomen. Wat deed nu onze pien tere muziekliefhebber? Hij maakte een aftak king van den distributie-draad, schafte zich een luidspreker aan en vermeide zich op deze ma nier geheel gratis in alle mooie, treurige en op wekkende melodieën, die door den aether tot ons komen. Maar toen hij ongeveer twee weken muziek uit den distributie-draad had getapt, verscheen er een controleur van de radio-distributie, die de muziek uit. de binnenkamer van den man had opgevangen en, zich den nog niet weggeno men draad herinnerende, wantrouwen begon te koesteren. Hij beschuldigde den man er van distributie- muziek te hebben gestolen en hij was niet de eenige. De officier van justitie vond ook, dat hier sprake was van diefstal en hij eischte tegen den man, die zich als gevolg van zijn aftakkerij voor den politierechter te verantwoorden had, een boete van f 15 of twaalf dagen hechtenis. De man zag in, dat hij van verboden vruchten gegeten had of eigenlijk maar 't vallen van die vruchten had geluisterd, maar f 15 zou hij nooit kunnen betalen. En de rechter was zeer mild toen hij den man de keus liet tusschen een geldstraf van f 5 of 6 dagen hechtenis. Er zijn muziekliefhebbers, die er graag een jaar van hun leven voor over zouden hebben, om eenmaal den een of anderen muziekvirtuoos, wiens oogen reeds eeuwen geleden voor de laat ste maal gesloten werden, een viool te hooren bestrijken. In vergelijking daarmee is f 5 voor twee weken muziek niet veel. De man trooste zich hiermee. Wat men al niet stelen kan! Tusschen de steenenleggers en zand- en ce- mentringen, die een nieuwen weg aanleggen, wordt doorgaans geen stadhuistaal gesproken. Dat zou trouwens te veel tijd ophouden. Men slingert, mét een paar steenen, meteen een paar goedbedoelde krachttermen naar zijn collega en grinnikt als men ze zelf erg geestig vindt. Wat de 63-jarige werkman op 8 November tegen een opzichter te Heemstede had gezegd, was echter te goed bedoeld, werkelijk gemeend. De man was om werk komen vragen en toen de opzichter hem weg wilde sturen, schold hy hem uit. „Bij jullie is het een dievenbende en jij bent de grootste ervan", had hij gezegd. „Ik weet wel, dat je zand helst gestolen." Nu is het ons min en meer duister, waarom iemand het in zijn hoofd zou halen om zand te gaan stelen, doch dat scheen den werkman vol komen duidelijk te zijn en genoeg om den op zichter als een grooten dief te qualificeeren. Deze liet .het er niet bij zitten en maakte er een rechtszaakje van. „Ik was wel gedwongen om hem dat toe te voegen, meneer," verklaarde de werkman. „Voor mij was er nooit werk. En toen ie me dien dag weer weg wilde sturen heb ik 'm op z'n schouder geklopt en gezegd, dat er zand was gestolen, waar hij meer van wist." Achteraf had hy er spijt genoeg van gehad, maar, zooals hy tegen den politierechter op merkte: gezegd is gezegd, daar helpt geen moe dert jelief meer aan. Er was een getuige, die de aantasting in den goeden naam van den opzichter gehoord had, doch er tevens bij vermeldde, dat verdachte eenigszins „malende" was. De opzichter, die als getuige had op te treden, liet wat erg lang op zich wachten en toen hij eindelyk nog hijgend naar het getuigenbank je holde, moest hij een flinken uitbrander incas- seeren. „Ja, meneer de rechter," zeide de man, „U heeft groot gelijk. Maar m'n band was lek." Hij had zich dit slecht-geslaagde excuus kun nen besparen want een halve minuut daarna, bij de identiteitsvaststelling, bleek, dat de man niet de opzichter was, doch heel iemand anders, wiens naam alleen eenigszins overeenkwam. Zooals te verwachten was veroorzaakte dit in cidentje wat hilariteit op de welgevulde tribune. De officier eischte f 15 boete of twaalf dagen hechtenis wegens eenvoudige beleediging. „Daar kan ik niet mee accoord gaan," zei ver dachte. „Dan ga ik in hooger beroep." Ik heb 25 getuigen bij me, die kunnen bevestigen, dat ik de waarheid sprak. Die getuigen stonden echter allemaal op de publieke tribune en omdat ze de geheele zitting hadden meegemaakt, mochten ze niet meer ge tuigen. Dat was een strop voor den werkman, nou moest ie ze alle 25 weer meebrengen als hij in hooger beroep ging. „f 15 kan ik nooit betalen, dan moet ik de gevangenis in. De waarheid mag niet gezegd worden (dit laatste schamper) en ik heb geen cent." De rechter veroordeelde hem tot f 10 boete of 12 dagen. Binnenkort zal men wel meer omtrent dezen 63-jarige vernemen- De Ontvanger der Registratie en Domeinen, de heer D. Molenaar, is verplaatst van het kantoor te Grave naar dat van Haarlem. Op 27 December zal de concierge-bode van 't gemeentehuis van Velsen 25 jaar in dienst der gemeente zijn. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo is na een langdurig lijden in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer J. D. H. van Uden, oud- hoofdonderwijzer uit Tiel. Hij schreef o.a. een werkje, getiteld „De Stadhuizen van Tiel". Door „Kindervoeding" werden in de week van 13 tot en met 18 December 1937 verstrekt 6841 portie." warm eten, n.l. in lokaal Eemstraat 1114, Overtonstraat 1651, Zocherstraat 1439, Kamper straat 955, Byzantiuro-straat 794. Buitengew. Onderw. 702, voorm. Spaarndam 186. Het aantal Haarlemsche werkloozen is in de afgeloopen week met 93 toegenomen en geko men op 6338 of 394 minder dan in 1936 en 565 minder dan in 1935. In October zijn er in Haarlem 60 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, in Haar lemmermeer 214 en in Haarlemmerliede 109. De Zaterdagmiddag-voordrachten in Teyler's Stichting, met demonstraties, zullen worden ge houden op 8, 15 en 22 Januari a.s„ tegen drie uur, over het onderwerp: ultrasone trillingen. Belangstellenden kunnen op aanvrage bij den Curator van het Natuurkundig Laboratorium van Teyler's Stichting uitnoodigingen ontvan gen. Haarlems Gemengd Koor, dirigent Jan Booda geeft op Zondagmiddag 2 Januari om half drie in de Gem. Concertzaal een Bachconcert, waar op koren en koralen uit het Weihnachts Ora torium worden uitgevoerd. Begeleiding door het Bachorkest, Emmy van Eden, vleugel en Piet Halsema, orgel. Hobo-soli van Jaap Stotijn. De Burgerwachter le klasse C. A. Schagen is met ingang vna 15 Dec. 1937 bij keuze bevor derd tot Ploegcommandant, Hoofdinstructeur bij de Verbindings-afdeeling der V. B. H. 2en Kerstdag geeft de R. K. Harmonie St. Caecilia in gebouw St. Bavo een concert, dat geheel in de sfeer van den Kersttijd zal worden gehouden. Men heeft beslag kunnen leggen op een vooraanstaand Dubbel gemengd zang kwar tet. Verder verleenen eenige leden van de Har monie solistische medewerking. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken organiseert den tweeden Kerstdag een excursie naar Aals meer, waar kweekerijen worden bezichtigd. Za terdag 8 Januari zullen de leden ter Amstelbrou- werij tijgen. Een feestavond is belegd op Don derdag 13 Januari, waar een revue zal worden opgevoerd door een eigen clubje. Ten slotte een wintersche wandeltocht op Zondag 16 Januari in de richting Vogelenzang. De heer R. S. Schnitger, commies by het G.E. B., afd. inspectie, hoopt op 27 December as. den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij het bedrijf. In dé op Maandagavond in Royal, Stations plein, gehouden vergadering, die zeer druk be zocht was, werd met groote meerderheid van stemmen de heer H. C. Sprenger, secretaris van de Haarlemsche Handelsvereeniging, ge kozen tot secretaris van district XIII van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Het district be staat thans uit de afdeelingen: Aalsmeer, Alk maar, Assendelft, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmermeer, Heiloo, Hillegom, Krommenie, Lisse, Wormer, Wormerveer, IJmuiden, Zaandam en Zandvoort. Het districtsbestuur werd verder samenge steld als volgt: A. J. Frederiks, Zéandam, voor zitter; L. W. v. Driel, Haarl.meer, onder-voor zitter; H. C. Sprenger, Haarlem, secretaris; A, Burger, Alkmaar, penningmeester, en E. H. A. Brokmeyer Jr., Zaandam, L. Gillessen, Bever wijk, G. van Tellegen, IJmuiden, commissa rissen. met een van de nieuwste TELEFOON 15426 HAARLEM P. A. v. d. G J. B Van een kaartavondje N.N f 10.— f 2.— f 3.75 5.- DONDERDAG 23 DECEMBER Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parys Radio, 9.40 Pauze, 10.35 Parijs Radio, 12.05 Radio P.T.T., 12.20 Parys Radio, 1.20 Ned. Brussel, 1.35 Keu len, 2.20 Radio P.T. T., 3.05 London Regional, 5.20 Boedapest, 6.20 Keulen, 7.35 Fr. Brussel, 7.50 London Regional, 8.20 Fr. Brussel, 8.50 Parijs Radio, 10.50 Keulen, 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 11.35 London Regional, I.20 Droitwich, 10.05 Weenen, 10.20 Droitwich, II.35 Jack Jackson. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: 1. Six Hits of the day, 2. Dinah, 3. Broadway Melodie, 4. Blackpool Song Mixture, 5. Bolero, 6. Tosca, 7. Alex. Ragtime band, 8. New Moon, 9. The white horse Inn; 8.00—12.00 Diversen. Gebouw St. Bavo: Landbouw; Proza; Schaakclub St. Bavo; R. K. Bridgeclub; Best. Transportarbeiders, 8 urn-; R. K. Turnkring, 8.30. Stadsschouwburg: 8 uur Geheelonthouders Tooneelver. „Nieuw Leven". Rembrandt-theater: „Grazige Weiden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Pa'ace: Palace Filmac 115 uur; „De goede aarde", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Privé-secretaresse", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Angel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Best. R. K. Volksbond; R. K. Bevolkingsbureau; Fed. Gr.- en Fr.- handel, 8 uur. Stadsschouwburg: 8 urn* Amicitia Juncti: „De spooktrein". Kunstzaal Reeker: Kerstexpositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Rembrandt-theater: „Grazige Weiden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „De goede aarde", 7 en 9.15 uur. Luxor-thcater: ,Privé>-secreüaresse2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Angel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Ondertrouwd: 22 Dec. 1937. J. Speelman en H. G. Koster. H. F. Paulen en J. A. de Graaff. C. J. Burger en L. M. Boelé. W. J. Chr. van den Bosch en E. van Polen. W. N. Hoog land en H. J. in den Berken. G. Muller en E. Tanis. G. Sint en W. A. Pieters. J. W. Rodenburg en G. F. Beukkers. H. van der Zon en P. Spitse. Getrouwd: 22 Dec. 1937. S. Oosterdyk en H. Venema. F. J. Oerlemans en G. Klumper. H. J. M. Holt en C. E. Walop. F. P. W. Prins en B. Schmitz. S. de Munk en E. M. van der Meer. W. C- Bijnagte en C. van der Jagt. G. Bijster en J. Fennema. W. Opdam en A. Broekman. U. Weenings en G. Landweer. Geboren: 17 December J. van Dantzioh v. Baardwijk, z. 19 Dec. W. M. de Jongv. d. Kamp, z. 20 Dec. W. J. Kockelkorenv. Maa- nen, d. 21 Dec. A. v. Blokland—Groentjes, d. A. A. van Goor—Pellemans, d. A. N. Broers Doezie, z. M. M. L. de RuiterErdtsieck, d. J. E. van MaasRobijn, d. Overleden: 19 Dec. M. E. Thoolen, 15 jaar, Kedoestraat. 21 Dec. M. S. Galle, 13 jaar, Hazepaterslaan. L. van Dorland, 78 jaar,. Oost- In diëstraat. Winkelsluiting op len en 2den Kerstdag. Het bestuur der Winkeliers-combinatie Heem stede-Centrum doet een beroep op alle winke liers in Heemstede op Zaterdag 25 December (len Kerstdag) hun zaken gesloten te houden in verband met het byzonder karakter van dezen dag. Tevens doet het bestuur een beroep op het Heemsteedsche publiek hieraan zijn volle me dewerking te verleenen door zijn inkoopen op Vrijdag daaraanvoorafgaande te willen verrich ten. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG- NIEUWE GROENMARKT No. 82 OF TELEFOON 11018 Kerstgave aan R. K. Werkloozen. Het is het comité tot verstrekking van een Kerstgave, dank zy veler milde gaven, ook dit jaar weer ge lukt den R.K. georganiseerden werkloozen een Kerstgave te kunnen verstrekken. Deze Kerstgave, die weer zal bestaan uit vleesch, vet en worst, en een andere kleine ver snapering, zal verstrekt worden op Vrijdagmid dag 5 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw. Moge dit medeleven weer een lichtpuntje we zen in de voor de werkloozen weer zoo donkere dagen. Geldleening f 74.000 B. en W. stellen voor per 8 Maart 1938 op te zeggen het geheele res tant, groot f 27.000 van de 4 pet. geldleening, oorspronkelijk groot f 103.000, aangegaan met de N.V. Verzekeringsbank „Kosmos" te Zeist in 1918 en het geheele restant, groot f 36.000 van de 3% pet. geldleening, oorspronkelijk groot f 42.000, aangegaan met de Gemeentespaarbank te Arnhem in 1936. Vervolgens een geldleening aan te gaan van f 74.000, koers pari, tegen 2% pet. per jaar. De gelden zijn bestemd voor dekking van de kosten van conversie van de restanten der ge noemde geldleeningen en voor dekking van en kele uitgaven: ligplaats voor woonschepen, zwemvijvers (conversie f 350 en nieuw f 2300), brug, kanaal en weg (conversie), leermiddelen Jacobaschool, banken en leermiddelen St. Hen- ricusschool, kapitaalverstrekking Grondbedrijf (conversie), kapitaalverstrekking Gasbedrijf (conversie), speelweide en clubgebouw Wagner- kade. De gemeente verbindt zich de leening af te lossen in 7 jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5