Minister Steenberghe aan het woord ABDIJSIROOP Het Kelloggpact bij den dood van zijn vader w NOG GEEN PARTIJ-VOORZITTER ZIJN BELEID VERDEDIGD Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkte JAPAN STRIJDT TEGEN LINKSCHE GROEPEN REDEVOERINGEN IN HET LAGERHUIS WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER Geert ingrijpen op het gebied der vaste lasten, omdat an ders billijke rechten van crediteuren aangetast worden „Arbeid voor ons volk" De vaste lasten Industrialisatie De middenstand Vestigingseischen voor het bakkerijbedrijf De afkondiging der sperring voor het geheele land De a.s. blijde gebeurtenis Koningin en Prinses nemen voorloopig niet meer deel aan groote openbare bijeenkomsten DE UITBREIDING VAN HET KORPS BEROEPSOFFICIEREN De viering van den Eersten Kerstdag Middenstandsbonden sporen tot sluiting der winkels aan Van f. 9.000 beroofd VOOR MOEDER EN KIND Radiorede van mr. Verschuur OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Overgang van reserve-officieren der infanterie en wielrijders Schetsing kalveren na 1 Januari WEGENS BRANDSTICHTING AANGEHOUDEN en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Wegens verzet tegen de politiek van Tokio jegens China 371 arrestaties zijn verricht MEVR. W. BROUNS-VAN BESOUW t BUITENLANDSCH OVERZICHT Engeland vastberaden, maar - zwak Dooi is ingetreden Uitbreiding over het geheele land te wachten LANDBOUWCRISISFONDS Suppletoire begrooting voor 1936 Den Haag, 21/22 December 1937. Met bijna fatalistische lankmoedigheid en met een benijdenswaardig blijmoedig hu meur, nu en dan zelfs nog bereid tot het debiteeren van een kwinkslag bij wijze van interruptie, heeft minister STEENBERGHE, voordat hij hedennacht te rond nul uur aan het woord kwam om zijn begrooting van Economische Zaken te verdedigen, in een tijdsverloop van tien urentwee en twintig sprekers aanhoord en dezelver min of meer inhoudsvolle welsprekendheid moe ten verwerken. Ondanks de langdurigheid, de veelheid, de Uitvoerigheid en de ingewikkeldheid der alge- Uieene beschouwingen heeft de minister de kunst verstaan in een klaar en helder, syste matisch geordend betoog, dat mirabile dictu! door niet minder dan ongeveer dertig nach telijke, hoogedelgestrenge toehoorders werd be luisterd, de Kamer zijn zienswijze over tallooze aangeroerde onderwerpen uiteen te zetten, ons zoodoende ontslaande van de taak, de spre kers van hedenavond nog eens, min of meer in groepjes, de revue te laten passeeren: uit het ministerieel betoog, dat w'ij hieronder resumee- fen, blijkt vanzelf wat de meeste sprekers aan geroerd hebben, en hoe. De heer Van der Putt (R.K.) kreeg te ver- hemen, dat de aangekondigde verlaging van heffingen op verbruiksartikelen slaat, niet op heffingen voor het Landbouwcrisisfonds, doch op eventueele vermindering der Rijksaccijnzen. Een meer bedrijfs-organische samenstelling dei- Kamer van Koophandel zou de Minister be- studeeren. Het ontwerp betreffende vestiging Van grootbedrijf bleef nog achterwege, omdat er misschien nog wijziging in aangebracht moet Worden. Aan den heer Van den Heuvel (A.R.) heelde de Minister mee, dat het niet gemakke lijk is, zich bij den zuiveluitvoer los te maken Van de basis-1932, zonder wellicht algemeene bedrijfsbelangen te schaden. Spr. was het een belioefte, den heer Van der Weyde (R.K.) en enkelen anderen de verzekering te geven, dat hij overtuigd is van den slechten toestand van het tuinbouwbedrijf en dat deze overtuiging van Brooten invloed zal blijken bij het sluiten van handelsverdragen. Betreffende de w'erking der tijdelijke beperkingen in de mechanisatie van het sigarenbedrijf, zijn enkele beslissingen uit gesteld, de controle berust veilig bij de Arbeids inspectie, al blijkt het niet gemakkelijk, zooals Wij gisteren reeds deden uitkomen, een bevre digende regeling door te voeren. De heer Stumpel (R.K.) had den Minister om 100.000 (inplaats van 60.000) voor het Vreemdelingenverkeer verzocht, maar 't zal hiet gaan: belanghebbenden en Rijk moeten evenveel opbrengen. Wij vernamen voorts, dat de adviezen van hen Nijverheidsraad en van den Middenstands- raad betreffende wijziging der Omzetbelasting feeds ingekomen zijn. De heer Van Houten (C.D.U.) kreeg ten be scheid, dat de overbrugging van het prijzenpeil in binnen- en buitenland practisch tot stand gekomen is. Door behoorlijke actieve handels politiek wil de Minister de binnenlandsche nij verheid stimuleeren in het juiste tempo. Een agressieve monetaire politiek wilde hij niet Volgen; indien men ons den strijd echter op dringt, zal hij den strijd niet ontwijken. Tot zóóver de door ons uit 's Ministers be toog „gepikte" incidenteele punten. Thans overgegaan tot het algemeene gedeel te zijner rede, verzekerde de bewindsman aller eerst o.i. ten overvloede dat van hem de Voortvarende uitvoering van zijn taak in syn- thetischen zin te verwachten is, waarbij alle takken van het departement, ook dus de Landbouw een gelijke behandeling zullen ge- hieten. De heer Van der Weyden (R.K.) had ge adviseerd tot ingrijpen op het gebied der vaste lasten, maar zeer gedecideerd ver klaarde de Minister, dat er van hem geen enkele wettelijke maatregel daartoe te wachten is, omdat billijke rechten van cre diteuren daardoor aangetast worden. In 1935 heeft hij, als lid van het Kabinet, juist geweigerd, mede te werken aani de tot stand koming eener dergelijke wetgeving en dtór- om was hij uit het Kabinet getreden! Zulk een ingrijpen zou de credietgeving in gevaar brengen. En maatregelen van vrijwilli- gen aard? Bij verdere bespreking van den tuin bouw zou de Minister daarover nadere mede- Öeelmgen doen. Ten aanzien van opvoering der loonen in land- en tuinbou"-1 tot de hoogte van die in de indus trie, is krachtens de Landbouwcrisiswet niets Ie doen; indirect valt er echter wel in die rich ting te werken, b.v. in geval van misstanden. Uitvoerig bestreed de Minister het betoog Van den heer Van Gelderen (S.D.A.P.), die ben bewindsman, omdat deze niet voelt voor bet Plan van den Arbeid, verweten had, géén Plan te hebben ter bestrijding van de werk loosheid en niet doortastend te zijn. De heeren Van Gelderen en d'Ansembourg Maan blijkbaar op eenzelfde standpunt, dat n.l. Ce overheid niet alleen het heele bedrijfsleven Mimuleerend moet leiden, doch het zelf geheel hi handen nemen moet, en wel: volgens een tevoren precies vastgesteld plan. Maar zulk een Man is speciaal voor Nederland niet mo gelijk, omdat ons land zoozeer afhankelijk is van de internationale conjunctuur. Het is den Minister ernst met de in den verkiezingstijd aangeheven leuze der R. K. Staatspartij: Arbeid voor ons Volk! Wat in Indië met de suikerproductie gebeurd kon hier niet in vergelijking komen: alleen wanneer het particulier initiatief niet de hoogst Coodige ordening kan brengen, zal de Regeering 'hgrijpen, maar overigens moeten de maatre den, ook die welke genomen of overgehouden gorden, als de crisis ten einde is, uit het vrije bedrijf opkomen. x Minister Steenberghe Als het algemeen belang het eischt, zal er onverbiddelijk ingegrepen worden, en met verheffing van stem waarschuwde de Minister zekere exporteurs, die heele mark ten in den steek zouden willen laten om een kwart cent meer te verdienen en an dere markten te overvoeren. De Minister hoopt nu, dat zekere exporteurs, b.v. die van eieren, een initiatief van zich zullen iaten uitgaan en wel: met groote voortvarend heid! Het resultaat van de wtet op de verbindend verklaring van ondernemersovereenkomsten in de textielindustrie is bevredigend: de wet be hoefde niet eens toegepast te worden. Industrialisatie zal krachtige bevordering vin den, doch de overheidsfinanciering mag niet op den voorgrond staan; deze financiering be hoort alleen aanvullingsmogelijkheden te schep pen. Betreffende de handelspolitiek herhaalde de Minister, dat er geen agressieve politiek gevoerd gaat worden; alleen zullen werkgelegenheden worden verdedigd, èn in het belang van den ex port én van de binnenlandsche markt. Handel en scheepvaart zijn waarlijk niet ten achter gesteld; bij de onderhandelingen der laatste jaren is juist voor de scheepvaart en de havens gevochten. Ten slotte: de middenstand. Het probleem van het cadeaustelsel moet nog nader bestudeerd worden, omdat sinds 1934 (toen deze zaak aangepakt is) vele omstandig heden veranderd kunnen zijn. De sper-tijd voor vestiging van onderne mingen heeft een bevredigende saneerende werking. De Minister is nu bezig aan de voorbereiding van een regeling voor den markt- en straathandel. De bewindsman besloot zijn rede met de plechtige verzekering, dat hij alles in het werk zou stellen om de nationale welvaart te verbe teren, vóór alles in het teeken van vergróoting der werkgelegenheid, hopende en vertrouwende op Gods onmisbaren zegen. Hiermee werden te kwart vóór twee uur de algemeene beraadslagingen gesloten en ging de Kamer over tot behandeling der begrootings- afdeelingen, vJaarbij ook de begrooting van het Landbouwcrisisfonds aan de orde kwam. Verschillende sprekers voerden hierbij nog het woord. De heer DROESEN (R.K.) meende, dat den landbouw, die onmisbaar is voor ons volks bestaan, een behoorlijke belooning toekomt. Gestreefd moet worden naar productiekosten, die een redelijke belooning inhouden. Een al gemeene verhooging der richtprijzen is prac tisch onmogelijk. Op de pachtprijzen kan in de toekomst door de nieuwe pachtwet invloed wor den uitgeoefend. Het groote probleem is de relatieve overbevolking van het platteland: hierin worde voorzien door emigratie, ontwate ring, verkaveling en industrialisatie ten platte- lande. Te kwart vóór vier ging de vergadering uiteen. De commissie van advies inzake vestigings eischen,' samengesteld uit de nationale bak kerspatroonsorganisaties, coöperaties, arbei dersorganisaties en de Nederlandsche Bakkerij- stichting, Oranjestraat 7 te 's-Gravenhage, verzoekt ons er nog eens de aandacht op te vestigen, dat 9 December j.l. de sperring voor het geheele land voor het bakkersbedrijf is af gekondigd. Dit werd gepubliceerd irf de Staats courant van dien datum. In hetzelfde num mer van de Staatscourant is mededeeling ge daan, dat de sperring voor Amsterdam en Rotterdam, op grond van de Landbouw-crisis- wet is opgeheven, zoodat nu ook Amsterdam en Rotterdam vallen onder de sperring op grond van de vestigingswet kleinbedrijf. De ministerieele beschikking, gepubliceerd in de Staatscourant van Maandag 20 December beteekent, dat voor de twee bedrijven, n.l. het broodbakkersbedrijf en het verkoopersbedrijf een vestigingsverbod is uitgevaardigd en de mi nister twee soorten van vergunningen kan af geven: a. een vergunning voor de productie en den verkoop van brood; b. een vergunning uitsluitend voor den ver koop van brood. Een aanvraag voor vergunning heeft alleen dan kans van slagen, indien wordt aangetoond, dat b.v. overneming of vestiging van de zaak dringende noodzaak is. In verband met de omstandigheden van de Prinses moeten H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses op geneeskundig advies, ter voorko ming van elk mogelijk infectiegevaar, het deel nemen aan grootere openbare bijeenkomsten voorloopig zooveel mogelijk vermijden. De drie Ned. Middenstandsbonden, de Kon. Nederlandsche Middenstandsbond, de Ned. R.K. Middenstandsbond en de Chr. Middenstands bond hebben tot hun leden en den geheelen winkelstand het dringende verzoek gericht, op Eersten Kerstdag, zooals tot dusverre, de Zon dagssluiting toe te passen, d.w.z. zoo eenigszins mogelijk hun winkels gesloten te houden. Aan het koopende publiek verzoeken de mid denstandsbonden rekening te willen houden met het feit, dat Eerste Kerstdag door den winkel stand als Zondag wordt beschouwd. Bij het doen van inkoopen en het regelen van bestellingen denke men er dus aan, dat het daartoe gebruike lijke winkelen op Zaterdag deze week op Vrijdag 24 December dient te geschieden, op welken dag de winkels tot 10 uur n.m. geopend mogen zijn. Door de bestellingen zoo vroeg mogelijk te doen en de inkoopen niet tot het laatst uit te stellen, helpt men den winkelier om zijn goede gewoonte van Zondagssluiting op Eersten Kerst dag te handhaven. Dezer dagen is een Limburger te Den Haag beroofd van een bedrag van ongeveer 9.000. Een tweetal bewoners van een huis aan de Muzenstraat is gearresteerd en in het hoofd bureau van politie opgesloten. Zij ontkennen echter alle tchuld. Het geld is nog niet ge vonden. Naar wij vernemen, zal de voorzitter van de Nationale Federatie het Wit-Gele Kruis, mr. T. J. Verschuur, op Vrijdag 24 December van 21 uur tot 21.15 uur voor de K. R. O.-microfoon spreken namens de hoofdbesturen van Groe ne en Wit-Gele Kruis over het werk voor Móeder en Kind, dat door de kruisvereenigin- gen onder alle gezindten wordt gedaan. Deze causerie hangt samen met het plan, om bin nenkort een algemeenen Moeder- en Kinddag ten bate van dit werk te houden. Het hoofdbestuur der algemeene R. K. Offi- cierenvereeniging verzoekt ons opname van het volgende Dagelijks bereiken ons secretariaat tal van brieven van reserve-officieren met verzoeken om inlichtingen betreffende de mogelijkheid tot het overgaan van reserve-officieren der infan terie en der wielrijders naar het korps beroeps officieren. Uit deze verzoeken blijkt, dat velen geen kennis hebben genomen van de desbe treffende publicaties in de dagbladen. Het hoofdbestuur brengt mitsdien langs dezen weg ter kennis van belanghebbenden, dat alle ver- eischte inlichtingen zijn te vinden in de Staats courant van Woensdag 15 December, waarbij er de aandacht op wordt gevestigd, dat gegadig den hun verzoekschriften vóór 1 Januari 1938 tot den minister van Defensie moeten richten. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de veehouders, die wegens het heerschend mond- en klauwzeer niet in staat zijn, de in hun bezit zijnde kalveren voor 1 Januari 1938 te laten schetsen op de hun res- teerende toewijzing 1937, hiertoe ook na dien datum gelegenheid krijgen, mits deze dieren vóór genoemd tijdstip ter schetsing zijn opge geven. Voor de ossentoe wij zing geldt een zelfde regeling. 's-Gravenhage, 21 December 1937. In den nacht van Maandag op Dinsdag ont stond brand in het als schuur gebruikte ach terhuis van den veekoopman H. te Beneden- berg, gemeente Bergambacht. De brandweer wist het vuur tot de schuur te beperken. Het onderzoek, dat door rijks- en gemeentepolitie naar de oorzaak werd inge steld, heeft geleid tot de aanhouding van den eigenaar, die op vermoeden van brandstichting in den loop van den middag is aangehouden. Sommige menschen, die wat vatbaar zijn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. Indien Gij tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwinger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1:50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. TOKIO, 22 Dec. (Havas). Naar officieel wordt medegedeeld, heeft admiraal Suet- soega op den dag van zijn benoeming tot minister van binnenlandsche zaken van Ja pan onmiddellijk de „Partij der sociale massa" en de „Unie van Japansche arbei ders en boerenraden" verboden. De politie heeft 15 December 371 leden van deze ver- eenigingen gearresteerd, waarvan 108 te Tokio. De autoriteiten beschuldigen deze partijen valschelijk te hebben gepropageerd, dat de heerschende partijen in Japan het fascisme wil den invoeren, en op aansporen van de komin tern denkbeelden te hebben verspreid tegen den oorlog, inplaats van de politiek van de regee ring ten aanzien van China te steunen. Verder worden zij beschuldigd het terrein voor het instellen van een volksfront gereed te maken, uitgaande van de veronderstelling, dat h etChineesch-Japansche incident in Japan economische, sociale en politieke moeilijkheden te weeg zal brengen. Ook hebben deze partijen een campagne op touw gezet om den families van de strijders te hulp te komen, en keerden zij zich tegen prijsverhooging. Onder de arrestanten bevindt zich ook de voorzitter van de „Party der sociale massa", Kanjoe Kato, het eenige Kamerlid van de partij. De directeur van de politie heeft hem hedenochtend in zijn cel bezocht, en hem in kennis gesteld met het bevel tot ontbinding van genoemde partijen. Alle artikelen in bladen of tüdschriften van leden van de ontbonden partijen worden door de politie verboden. In den ouderdom van 58 jaar is te 's Herto genbosch overleden mevrouw W. Brounsvan Besouw, die lange jaren in het sociale, charita tieve en politieke leven van de Brabantsche hoofdstad een vooraanstaande plaats heeft in genomen. Ook door haar journalistieke werk zaamheden genoot zij groote bekendheid. Sinds 1919 maakte mevr. BrounsVan Be souw deel uit van den Bosschen gemeenteraad. Frank Billing Kellogg, de groote vijand van den oorlog, is gestorven. Zyn laat ste levensjaren moesten de ineenstorting al zijner vredesidealen aanzien. De aanvals oorlog, dien hij had willen uitbannen voor immer, liet zich niet uitbannen. Italië greep Abessinië aan, Japan China. En in heel de wereld smeult latent de oorlogsgeest. Kellogg, .die Europa kende hij was van 1925'28 am bassadeur der Vereenigde Staten te Londen en later rechter van het Internationale Hof van Justitie te 's Gravenhage was zeer bevriend met Aristide Briand, die met Stresemann samenwerkte aan de pacificatie van het door den wereldoorlog zoo geteisterde Europa. Men leefde in die dagen in een sfeer van optimisme. Duitschland was toegelaten tot den Volken bond en verkreeg als gelijkgerechtigde groote mogendheid een permanenten Raadszetel. Lo carno maakte dit optimisme nog grooter. Kel logg en Briand zonnen op middelen, den vrede te bevestigen. Briand stelde een „eeuwig vre desverdrag" voor tusschen Frankrijk en de Vereènigde Staten. Kellogg wenschte een alge meen pact ter uitbanning van den oorlog. Het pact kwam tot stand en kreeg zijn naam. Het werd 27 Augustus 1928 te Parijs gesloten. Bijna alle staten traden tot het pact toe, zelfs Rus land. In het pact; veroordeelden de mogend heden den oorlog, dit wil zeggen den aanvals oorlog, als oplossing van internationale ge schillen en deden plechtig afstand van oorlog als werktuig der nationale politiek. Zij kwa men overeen, dat de regeling aller conflicten slechts door vreedzame middelen zou geschie den. Het pact was idealistisch. Maar het had groote gebreken, die zijn beteekenis schier waardeloos maakten. Er werd namelijk in het verdrag geen definitie gegeven van een aan valsoorlog en het behelsde geen maatregelen, welke tegen eventueele aanranders van den vrede te nemen waren. Men heeft in onze da gen kunnen zien, dat het pact waardeloos is. Wij beleven aanvalsoorlogen. En de geest van Ejriand, Stresemann en Kellogg is van de aar de verdwenen. In het Lagerhuis te Londen heeft de leider der oppositie, Majoor Attlee, terecht vast gesteld, dat sedert 1931 feitelijk in Europa een staat van oorlog heerscht, die met eer. smeulend vat te vergelijken is, waaruit de vonken ieder oogenblik kunnen opslaan. Hij wees op een cardinale fout der regeering: „De eenig juiste weg, dien de regeering in feite reeds lang heeft verlaten, is en blijft verster king van den Volkenbond en zijn machtsmid delen, opdat een toekomstige aanvaller zich wel tweemaal zal bedenken de krachten van alle leden van den Bond te tarten of te trot- seeren." Kan er echter van den huidigen romp- Volkenbond nog sterkte uitgaan? Verder deed Attlee tegenover Japan nogal krijgslustige klan ken hooren. De premier, Chamberlain, ant woordde direct en zeide, dat het, ofschoon de regeering het niet juist geacht heeft het drin gende verzoek der oppositie tot het houden van deze debatten af te wijzen, toch betreurd moet worden, dat men het noodig heeft geoor deeld wederom een openbaar debat te houden over buitenlandsche aangelegenheden, terwijl het zoo moeiiyk is iets te zeggen, dat goed kan doen, en zoo gemakkelijk dingen te zeggen, die kwaad kunnen stichten. Onder gelach der mi nisters zeide de premier vervolgens, dat een pqrceleinwinkel („Chinashop") niet de veiligste plaats is voor een schermparty. Wanneer dan ook zijn antwoord niet zooveel inlichtingen be helst als Attlee zou willen, moet men er aan denken, dat, zelfs wanneer de oppositie geener lei verantwoordelijkheid voelt voor de veilig heid van het aardewerk, de regeering dat wel doet (luide toejuichingen voor den minister.) Japan zal met voldoening dit antwoord van den Engelschen premer hebben vernomen. Het kan rustig zyn gang gaan in China. Voor in menging geen gevaar. Ook al komen er in de verklaringen van Chamberlain en Eden eenige dreigende tonen voor. Chamberlain besloot zijn rede: „Nog zijn wjj bereid de zaak van den vrede te dienen door alle voor ons openstaande fatsoenlijke midde len. Men moet echter niet denken, dat onze wensch naar vrede en ons geduld onder her haalde provocatie beteekenen, dat wij onver schillig zyn ten opzichte van onze internatio nale verplichtingen of onzen plicht om de be langen te beschermen vergeten. Het is thans aan de Japansche regeering te toonen, dat zij op haar beurt gedachtig is aan de rechten en belangen van de buitenlanders en dat haar verzekeringen en verontschuldigingen iets meer beteekenen dan enkel woorden." Japan zal dit in den eersten tijd wel niet toonen en door gaan met excuses, zooveel men maar hebben wil. Eden eindigde zyn rede in denzelfden trant als Chamberlain: „Hoewel de moeiiykheden groot zijn, is er geen oorzaak van défaitisme. Er is nog iets belangrijkers dan bewapening en wel de geest van de volken achter die bewa pening. Niemand moet de fout maken om te denken dat de geest van vastberadenheid van het Britsche volk ook maar eenigszins in de laatste jaren is veranderd. Alleen door gedul dig, vastbesloten en verzoenend te zyn en de bewapening voort to zetten, zullen we een be wapeningsovereenkomst kunnen krygen. Dit is de politiek, die we zullen biyven volgen." Dit is dus de politiek van het „si vis pacem, para bellum", dit is de Engelsche opvatting, dat de wereld slechts in vrede kan leven, wanneer een tot de tanden gewapend Albion als een soort van politie-agent achter den vrede staat, als een zóó geducht agent, dat niemand zyn be schermeling te na zal durven komen. Wy kunnen hier niet op alle punten van die redevoeringen van Chamberlain en Eden ingaan. Noteeren wy even, dat Chamberlain wees op de „tergende" propagan da van Italië tegen Engeland. Hij sloot zich aan bü wat Eden daar dezer dagen over heeft gezegd. Deze had den Italiaanschen ambassa deur ernstig vermaand, zün regeering aan te zeggen, daarmede op te houden. Toen een La gerhuislid vroeg, of het geholpen had, ant woordde Eden sarcastisch; „No, Sir!" Wat Spanje betreft, verklaarde Chamberlain, dat de regeering het juiste standpunt had ingenomen om het evenwicht naar beide zyden in Spanje te bewaren en voor all^ wil beletten, dat het Spaansche conflict tot een algemeen Euro- peesch conflict uitgroeit. Het gevolg van deze politiek is geweest, dat de spanning in Europa de laatste zes maanden verminderd is en dus het voornaamste doel voorloopig is bereikt. Ook voor ons land is van belang wat Eden over het koloniale vraagstuk heeft gezegd. De „onverzadigde" mogendheden spreken zoo nu en dan over een nieuwe „verdeeling" der ko loniën en over het verwerven van nieuw ge bied in Europa. Eden heeft zich daartegen schrap gezet; „Ik wil deze gelegenheid aangre pen, aldus Eden, om in het openbaar en cate gorisch te verklaren, dat niets verder van de bedoeling van de Britsche regeering afligt dan het initiatief te nemen tot of het aanmoedigen van een dergebjk voorstel. Ik mag hieraan mis schien toevoegen dat wy, evenmin als wy een oplossing van het koloniale vraagstuk zoeken ten koste van andere mogendheden, ook niet een oplossing voor de Europeesche moeiiykhe den zoeken ten koste van ander© Europeesche mogendheden." Dit is mannentaal. Als Engeland au maar op dit gebied tenminste sterk blijft! Nog steeds heeft de bij de verkiezin gen zoo •triomfantelijk zegevie rende R. K. Staatspartij geen voorzitter. Dat is het onmiskenbaar wei nig verheugende resultaat van de niet openbare, maar blijkens de berichten in verschillende bladen toch goeddeels ge openbaarde vergadering van den Partij raad. Ondanks de vele maanden tijd van voorbereiding, welke men heeft ge had, om de vacature van Mr. Goseling aan te vullen, is men er nog niet in mogen slagen een algemeen aanvaarden opvolger te vinden op de plaats, welke na Mr. Goseling zoo opvallend leeg is geworden. Wij gelooven niet een met gijzeling strafbare indiscretie te begaan, wanneer wij verklaren, dat de „geheime" vergadering van den Partijraad blijkbaar een ander verloop heeft gehad dan het Partijbestuur zich wel had voorgesteld. Wel niet zóó definitief anders dan de vergadering van de R. K. Kamerfractie, waarin Dr. Deckers tot fractie-voorzitter werd gekozen, maar toch anders dan het Partijbestuur wenschte. De candi- daatstelling voor het Partij-voorzitters- gestoelte, uitgaande van het Partijbe stuur, vermeldde Mr. Frans Teulings op de eerste en Prof. J. de Quay op de twee de plaats. Het heet nu, dat de Partij raad, in de meening, dat Prof. J. de Quay een eventueele benoeming niet zou aan vaarden, zich slechts voor éen keuze, dus géén keuze, gesteld zag en zich zulk een „dwang" niet wilde laten welgeval len. Uit de vergadering moeten andere candidaten naar voren zijn gebracht. Het Partijbestuur handhaafde echter zijn niet bindende voordracht en men redde zich uit de impasse door de voor zittersbenoeming tot een volgende Par tijraadsvergadering uit te stellen. Uit dezen gang van zaken blijkt, dat no. 1 op de voordracht van het Partijbestuur blijkbaar evenmin een meerderheid bij den Partijraad kon vinden als bij de R. K. Kamerfractie, toen het daar even eens om het bezetten van den voorzit- tersstoel ging. Bovendien wordt de on misbaarheid van Mr. Goseling als partij voorzitter nu wel sterker geaccentueerd dan voor het aanzien van de partij en voor de leiding daaraan gegeven wel goed kan zijn. Een gunstig resultaat van de gehouden partijraadsvergadering is, dat althans in principe is goedge keurd, dat aan den partij-voorzitter eventueel vergoeding van onkosten kan worden verstrekt. Niet iedereen kan zich gelijk Mr. Goseling de luxe permitteeren om zonder eenige geldelijke vergoeding de drukke bezigheden van het partij voorzitterschap op zich te nemen. Wil men een zoo geschikt mogelijken candi- daat vinden dan moet men in zijn keuze niet bij voorbaat beperkt zijn tot den kleinen kring van zóó goed gesitueerden, dat zij zich met de zware zorgen van de leiding der partij ook nog een decimee ring van hun bestaansmiddelen kunnen getroosten. Het gebied van hoogen luchtdruk over Oost en Midden-Europa nam in beteekenis toe, de hoogste standen komen in de omgeving van München voor. De Oceaan-depressie verplaat ste zich verder noordwaarts, het centrum ligt nog bezuiden IJsland. De Britsche eilanden staan geheel onder invloed van de depressie, er waaien matige tot krachtige zuidwestelyke winden met plaatselijk regen en temperaturen tusschen 5 en 12 graden Celsius. Ook in West- Frankrijk waaien zuidwestelijke winden en de dooi drong hier verder naar het Oosten door. In geheel Duitschland, Midden- en Oost-Euro pa en Scandinavië, uitgezonderd langs de Noor- sche kust, vriest het nog, plaatselijk streng. Er waaien over het algemeen zwakke winden met nevelig weer. De hooge Alpenstations melden sneeuw met mist en temperaturen van 7 tot 12 graden onder het vriespunt. Verwacht wordt, dat de dooi, welke he denmorgen in het zuiden des lands al in getreden was, zich verder over ons land zal uitbreiden. Voorts wordt zwakke tot ma tigen zuideiyke wind verwacht met nevelig tot zwaar bewolkt weer. Neerslag van be teekenis wordt niet verwacht. Ingediend is een wetsontwerp tot wüziging en verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Landbouw-crisisfonds voor het dienstjaar 1936. In de memorie van toelichting zegt de mi nister van Economische Zaken oun., dat de financieele consequenties van de steunmaat regelen voor 1936 buitengewoon moeilijk te over zien waren, hetgeen als gevolg had, dat de uit getrokken bedragen veelal slechts een voorloo pig karakter droegen. Vele maatregelen werden, mede door het los laten van den gouden standaard, in den loop van het dienstjaar gewijzigd, terwijl meerdere nieuwe werden ingevoerd, waardoor ook de werkzaamheden van verschillende diensten aan- merkeiyk zyn toegenomen. In verband hier mede moeten meerdere artikelen voor perso neelsuitgaven en materieele behoeften worden verhoogd en wel tot een totaal bedrag van ƒ11.551.500, welk bedrag onder meer gedekt wordt door meerdere opbrengst van het voor- deelig slot van den gewonen dienst 1935, de heffing op de in het binnenland geproduceer de veekoeken en de monopoliewinst op den uitvoer van eieren en slachtgevogelto.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9