Kerstboodschap van Kard. Verdier - - De winter doet zijn intrede te Sjanghai Stadt Schënke Handelsverkeer met Italië De blokkade van Franco Leerlingenschaal vereenigde katholieke pers Het nieuws van heden OPENBARE AUDIËNTIE BIJ DEN H. VADER Geweldige brand te Boekarest DE BAROMETER DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- IN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20934 &y het bezoek aan Rome wijst de H. Vader den Kardinaal op de noodzakelijkheid der Christelijke liefde Fransche communisten onder den indruk A.boena Abraham moet zich verantwoorden boor den Kerkeraad der Kopti- ®c/ie Kerk naar Cairo geroepen VAN ZEELAND NAAR LONDEN GENOODIGD - Groote sterfte onder de vluchtelingen Het Departement van Buitenland- sche Zaken te Tokio geeft een tusschentijdsch rapport over de beschieting van de Panay Britsch protest te Tokio Zij kwamen hulp brengen Wijkt de Chineesche re geering opnieuw? Het Weer Overeenkomst voor 1938 te Rome geparafeerd Verlies der regeerings- partij in Roemenië? Slechts traag worden de uitslagen der verkiezingen bekend Actie van de rechtsche vloot niet beschouwd als een wettige blokkade Waar geeft men de mooiste muziek en de beste Shows in Amsterdam Grens bij Hendaye weer open De Regeering blijft de gewenschte verlaging afwijzen wegens den financieelen toestand Bij het overlijden van Frank B. Kellogg Deelneming van het Permanente Hof van internationale justitie De wereld brandt Tweehonderd jonggehuwde paar tjes door Zijne Heiligheid ontvangen Grootste theater der stad een prooi der vlammen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., lngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor da kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 22 Dec. (Havas). By zijn terug keer uit Rome heeft Kardinaal Verdier, de Aartsbisschop van Parijs, een Kerstbood schap gericht tot de gelooyigen in zyn Ets- dom, waarin hy de gedachten uiteenzet uit de besprekingen, die hij met den H. Vader heeft gevoerd. Zoo heeft Z. Heiligheid o.m. gezegd: Tal van ongelukkigen wenden zich tot Ons, onze broeders, die van Ons gescheiden zyn, de Muzelmannen, ja de heidenen zelf, al degenen, Me ïyden, vragen om Onze hulp. Menschen, die ver van Ons afstaan in uw land strekken de hand naar Ons uit. Dit heeft Ons diep getroffen. 'Eh in Onzen levensavond, nu Wij weldra ge nepen zullen worden, om rekenschap van Ons d'erk af te leggen, willen Wij by de werken die de Goddelijke Voorzienigheid Ons toeliet ,tot stand te brengen, vooral wijzen op de defde. De Christelijke liefde is het, waaraan onze tijd bovenal behoefte heeft. Vooral nu men alom ter wereld slechts Woorden hoort van haat, van oorlog, van burger- en klassenstryd, van vervolging en moorden. Wanneer Christus in onzen tyd zou terug voeren, zou Hij Zich dan niet met groote liefde Neerbuigen over al die ongelukkigen? Onder al d« mooie tradities der Katholieke Kerk staat de liefde voor alle menschen bovenaan en in det byzonder de liefde voor de ongelukkigen En Christus zou ais een goed geneesheer "ooit de hand hebben afgewezen, die smeekend "uar Hem is uitgestrekt. De Goede Herder van het Evangelie heeft bovenal juist de grootste zorg voor het verloren 8chaap, meer dan voor de negen en negentig dudere, die in den schaapstal zyn. En daarom moeten wy edelmoedig en als "chte christenen antwoorden aan hen, die ons van verre roepen: ..In naam van den Christus, die u lief heeft, boeten wy u. Maar wat wilt gy van ons, wat wacht gij van ons? Uw leer is de onze niet. Dnze ieer is die van den Christus en van de ^erk en gy weet wel, dat onze martelaren ge korven zijn om ze te verdedigen en dat wij ^Uden kunnen handelen als zy, wanneer dit Moest. Samenwerking? Onze actie is doordrongen van spiritualiteit, it geestelijke element, dat voor ons de ziel is de ware weldadigheid van iedere actie, ver- *rpt gy. Is het dan mogelijk samen te werken? Wy, phistenen, willen hy die lijden, verlichten en "oosten, den arbeider helpen al zijn rechten op eischen, en voor morgen in rechtvaardigheid •M christelijke liefde de verzoening van alle Menschen voorbereiden. Wanneer dit gebaar van de toegestoken hand V"U uw zijde den wensch uitdrukt beter uwe katholieke broeders te leeren kennen om beter, Met den godsdienst, die hen bezielt, hun over- Migingen, hun gevoelens en hun werken te eer biedigen, zal de Kerk niet weigeren dit werk V"h het licht te verrichtenen gy zult spoe- Mg constateeren, dat zy machtig het geluk van Mien kan dienen. In de omgeving van de drie secretarissen der "himunistische party heeft deze Kerstbood schap van Kardinaal Verdier en de woorden ah den H. Vader diepen indruk gemaakt. De herderlijke boodschap van Kardinaal Ver- ler, zoo zeggen zy, die kennis geeft van den "•ad, dien de Paus den kardinalen heeft gege id, is voor ons een vreugde te meer en geeft de gelegenheid op te merken, dat wij steeds k den aartsbisschop van Parijs volstrekt be- PIp hebben gevonden voor samenwerking, vooral M de arme parochies, wanneer dit betrof de ""lichting der ellende onder de menschen". Dairo, 22 Dec. (Reuter). Aboena Abra- a|h. de onlangs benoemde patriarch van de jpptische Kerk in Abessinië, heeft van den e"keraad der Koptische Kerk opdracht gekre- van Addis Abeba naar Cairo te komen, ^"einde zich te verantwoorden naar aanleiding de tegen hem ingebrachte beschuldigingen hen hij niet binnen vijf dagen heeft geant- 0rd, zal Aboena Abraham geacht worden de stheid der tegen hem ingebrachte beschul- Mgingen te erkennen. j^ONDEN, 22 Dec. (Reuter). Naar verluidt eft de Britsche regeering Van Zeeland uitge- V °digd een bezoek te brengen aan Londen in "band met zyn economische opdracht. -O -X. De haven van Amoy, aan China's Zuidkustwaarop Japan thans vermoedelijk een aanval zal richten SJANGHAI, 22 Dec. (Reuter). De felle koude te Sjanghai veroorzaakt groote sterf te onder de vluchtelingen. In de afgeloo- pen drie weken stierven dagelijks gemid deld 443 Chineesche vluchtelingen, waarvan 371 kinderen. Sommige slachtoffers worden op straat doodgevroren gevonden. In de afgeloopen vier maanden zijn meer dan veertigduizend Chineesche vluchtelin gen gestorven. De woordvoerder van het Departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio, heeft een tus schentijdsch rapport bekend gemaakt van de Japansche militaire autoriteiten betreffende de beschieting met machinegeweren der Panay door Japansche motorbooten van het leger. In den aanvang van het rapport wordt ver klaard, dat de Japansche militaire autoriteiten alles in het werk hebben gesteld om de feiten na te gaan, maar dat verschillende legereen heden inmiddels over een breed gebied ver spreid zijn, zoodat het onderzoek vertraagd wordt. Voor zoover tot dusverre is vastgesteld zyn wel Japansche soldaten aan boord gekomen van de Panay, maar met vriendschappelijke bedoelingen en er zijn geen bewijzen gevonden, dat de Panay doelwit is geweest van opzette lijk vuur. Het rapport geeft dan in een uitvoerig relaas een beschrijving van wat naar de meening der Japansche autoriteiten gebeurd is by het in cident met de Panay. Het vuur, dat van de motorbooten was geopend, was niet bestemd voor de Panay, maar voor een vluchtend Chi- neesch' schip met Chineesche soldaten aan boord. Misschien hebben kogels de Panay ge troffen door ricochetteeren, er is echter nooit op de Panay gevuurd. Dat Japansche militairen aan boord van de Panay gekomen zijn, voor het schip zonk, is geschied met het doel zoo noodig hulp te ver- leenen aan achtergebleven personen. Toen ze echter zagen, dat het schip zonk en ze niemand aan boord vonden, verlieten zy spoedig de Panay. Kortom, aldus besluit dit tusschentydsche rapport, de daden der Japansche militairen hadden geen enkele vijandelijke bedoeling je gens de Amerikaansche schepen en onderda nen. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft opdracht ontvangen by de Japansche re- geering te protesteeren tegen het schen den van de territoriale wateren by Hong kong op 11 Dec. j.l., toen een patrouille vaartuig der Chineesche maritieme douane op de grens van de territoriale wateren door een Japanschen torpedojager werd be schoten. Kort daarna had een Japansch oorlogsschip twee motorbooten naar de territoriale wateren gezonden om het Chineesche schip weg te slee pen. De Britsche ambassadeur zal verder den eisch voorleggen dat de Japansche vloot strenge orders krijgt het gebied en de territoriale wa teren van Honkong volledig te eerbiedigen. De minister van Marine, Duff Cooper, heeft in het Britsche Lagerhuis de verzekering ge geven, dat de bewegingen der Japansche vloot in de nabijheid van Hongkong nauwlettend worden gadegeslagen. Voorts zeide Eden, dat. de toestand ten aan zien van de mogelijke uitbreiding der vijan delijkheden tot Kwantoeng met aandacht ge volgd wordt en dat voor alle mogelijke be scherming van de Britsche handelsbelangen in Zuid-China gezorgd wordt en zal worden. Inzake de beperkingen, die de Japanners hebben ingevoerd in het bezette gebied der nationale nederzetting ten aanzien .van den- toegang tot Britsche eigendommen, deelde Eden mede, dat hij den Britschen ambassadeur te Tokio had opgedragen, bij de Japansche rëgee- ring stappen te ondernemen. SJANGHAI, 22 Dec. (Domei). Volgens te Sjanghai ontvangen berichten zou de Chinee sche regeering besloten hebben de ministeries van Buitenlandsche Zaken, Financiën en Nij verheid van Hankau te verplaatsen naar Tsjoengking, en de ministeries van Oorlog, Spoorwegen, Verbindingsmiddelen en Opvoeding naar Tsjangsja. De bekende Chineesche generaal Tsjang Fa Kwei heeft bij Hangtsjau een krachti- gen tegenaanval ontketend. De generaal heeft voor zijn tegenoffen sief honderdduizend man verzameld; de strijd is zeer fel. De Japansche troepen rukken op langs den spoorweg TientsinPoekau, en hebben thans Poe Ling belegerd, dertig mijl ten Noorden van Poekau. De Chineezen hebben krachtige ver dedigingswerken opgericht ten Zuiden van Soe Tsjau Foe, op 170 mijl afstand van Nanking bij de grens van Sjantoeng. Hierheen richt zich het Japansche leger in zijn marsch naar het Noor den. Verwachting: Zwakke tot matigen, S Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, ne- S velig tot zwaar bewolkt, weinig of geen H neerslag, toenemende dooi. Verdere vooruitzichten: Zachter. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onze Romeinsche correspondent seint, dat Woensdag te Rome de handelsaccoorden, geldende voor 1938 tusschen Nederland en Italië zijn geparafeerd. Dit geschiedde voor ons land door mr. A. van Kleffens en voor Italië door Giannini. Naar het schijnt is het bereikte re sultaat niet onbevredigend. BOEKAREST, 22 Dec. (Havas). Hoewel het officieele resultaat van de verkiezingen nog niet bekend is, schijnt het toch, dat de liberale partij niet meer dan 37% pro cent van het aantal stemmen heeft behaald. Officieel wordt dit late bekend worden van den uitslag toegeschreven aan de langzame tel lingmethode, doch de oppositie schrijft het toe aan het verlies van de regeeringsparty. Heden worden 113 senatoren gekozen door de burgers, die ouder zijn dan veertig jaar. Op 28 en 29 December a.s. zullen nog 72 senatoren worden gekozen (één per departement) door de gemeenteraden, terwijl 20 anderen zullen wor den aangewezen door de beroepskamers en de universiteiten. Verder telt de Roemeensche Se naat nog veertig senatoren van rechtswege, n.L den kroonprins, kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders en sommige militaire en politieke per sonen. Koningin-Moeder Mary van Engeland het kerstgebak heeft in Buckingham-palace te Londen aangesneden SALAMANCA, 22 Dec. (Havas). De recht sche autoriteiten hebben een communiqué gepubliceerd met een nadere omschrijving van de actie van de rechtsche vloot voor de havens van de Spaansche regeering, waar omtrent enkele mogendheden nadere inlich tingen hebben gevraagd: lo. De rechtsche regeering beschouwt de maatregelen van haar vloot en de patrouille vaarten, welke zij zou kunnen uitoefenen nog niet als een wettige en technische blok kade. 2o. De mijnen, welke by de havens van de re geering zullen worden gelegd, zijn bedoeld tegen de oorlogsschepen en handelsvaartuigen van de Spaansche regeering, en kunnen niet beschouwd worden als alleen te zyn bedoeld tegen koop vaardijschepen. 3o. De rechtsche vloot zal niet optreden tegen buitenlandsche schepen buiten de ter ritoriale wateren. Wanneer deze schepen zich in de territoriale wateren bevinden, zul len de noodzakelijke maatregelen gorden LEIDSCHEPLEIN 5-9 - A'DAM - TEL. 33072 in de genomen voor het doen uitvoeren van de bevelen van de patrouilleerende schepen. 4o. Maatregelen tegen de havens van de regeering zijn in geen geval bedoeld tegen buitenlandsche koopvaardijschepen, die geen smokkelwaar vervoeren. Indien deze schepen toch getroffen worden, dan kunnen de recht sche autoriteiten niet verantwoordelijk wor den gesteld. De veiligheidszones te Valencia en Barcelona zyn bestemd voor buitenland sche oorlogsschepen. 5o. De schepen, die de havens van de regee ring aandoen, worden gewaarschuwd voor het gevaar op een myn te loopen of anderszins te worden getroffen. Personen, die vanmiddag uit Cadix te Gi braltar zijn aangekomen, verklaren, dat de om geving van de kaden te Cadix door troepen en phalanxisten is afgezet. Men belet ieder tot op een afstand van minstens 800 meter te na deren, opdat eventueele troepenbewegingen niet onder de oogen van het publiek plaats vinden. De Fransch-Spaansche grens, welke sedert het begin van de voorbereiding tot het recht sche offensief gesloten was, is weer geopend. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft minister Slotemaker de Bruine de verlangde verlaging van de leer lingenschaal afgewezen. Zoodra er voldoende verbetering in den budgetoiren toestand komt, staat de wijziging der leerlingen- schaal in het eerste gelid. Doch de regeering moet beoordeelen, wan neer dat oogenblik is gekomen. Naar de meening van de geheele regeering is dat oogenblik er thans nog niet. De minister van Onderwijs heeft verder in zijn rede o.m. verklaard, geen statistiek te hebben over het aantal werklooze onderwij zers. Deze is ook niet zoo gemakkelijk te ver krijgen. Vele jongelui met de akte gaan in het bedrijfsleven; jonge vrouwen met de akte tre den in het huwelijk. In elk geval blijft spr. be dacht op de vraag, wat er voor die werklooze aktebezitters is te doen. Er zijn b.v. beurzen beschikbaar gesteld om het overgaan in het bedrijfsleven te bevorderen. De opleiding wordt beperkt, 18 kweekscholen zijn gesloten, tal van subsidies zijn vervallen. Het is staatsrechtelijk ongeoorloofd, de opleiding aan niet-gesub- sidieerde kweekscholen te verbieden. Het toestaan van een extra-leerkracht voor rijksrekening, om excessen te voorkomen, is het eenvoudigst. Spr. zou de toepassing in elk geval individueel willen houden. Deze toepassing van art. 56 lid 2 ware een correctie van de leerlingenschaal. Een betere groepeering der leerlingen is ook niet mogelijk Overigens heeft oo kspr. bezwaar tegen jeugd salarissen. De vraag is dus: kan de regeering besluiten tot wijziging der leerlingenschaal? Wegens dea financieelen toestand is deze door de regee ring afgewezen. Wat de financiën betreft, moet men met schattingen rekenen. De ge middelde salarissen zijn de laatste jaren nog gestegen, en dit duurt voort. De periodieke verhoogingen liggen ook anders dan by het hooger onderwijs. Men moet ook letten op den druk, op den duur op de begrooting gelegd, niet alleen op het eerste jaar. Wachtgelden mag men niet aftrekken van de nieuwe lasten, om dat die reeds opgenomen zyn in de perspec tief-bezuiniging der regeering. Bovendien zou den bij een andere leerlingenschaal niet in alle vacatures wachtgelders worden benoemd Het maximum-salaris wordt bereikt na 22 jaar en het gemiddelde salaris wordt bereikt op middelbaren leeftijd. Daargelaten welk gemiddeld bedrag men moet ramen, op den duur zou het vorderen 8 millioen en dadelijk drukken eenige millioe- nen op de begrooting. Is nu dit bedrag be schikbaar? Daar gaat het om. Dat wijziging der schaal gewenscht is, weet ieder, en is ook uitgesproken in de Troonrede en erkend door den minister van Financiën. Is de maatregel onvermijdelijk naast het gewenschte? Onver mijdelijk is het uiterste, collectief en indivi dueel, ook t.a.v. de defensie. Er zijn tal van schrijnende voorzieningen naast gewenschte. Zeer gewenscht is o.m. de ouderdomsvoorziening. De rangschikking van de leerlingen schaal onder het zeer gewenschte, doch niet onvermijdelijke, is van het geheele Kabinet, met spr.'s instemming. De minis ter van Financiën heeft namens het Ka binet den toestand geschetst op 16 Novem ber 1937. Wat zou men zegen, als men later weer tot afbraak moest komen? Sinds 16 November is er geen zoodanige veran dering in den budgetoiren toestand geko men, dat het Kabinet op 22 December an ders denkt. Zoodra er voldoende verbete ring in den toestand komt, dan staat de wijziging der leerlingenschaal in het eerste gelid. Doch de regeering moet beoordeelen, wanneer dat oogenblik is gekomen. En thans is dat oogenblik er nog niet, naar de meening van de geheele regeering. Na re- en dupliek verklaarde de minister ten slotte, dat de regeering by haar overtuiging zal volharden. De algemeene beraadslagingen werden hierop gesloten. In verband met het overlijden van den heer Frank B. Kellogg, die rechter in het Hof is geweest van 1930 tot 1935, heetf de heer Guer rero, president van het Permanente Hof van internationale justitie, het volgende telegram gezonden aan den minister van Buitenland sche Zaken der Ver. Staten te Washington. „Het Permanente Hof van internationale justitie, dat met diep leedwezen van het over lijden van den heer Kellogg kennis heeft ge nomen, wenscht uitdrukking te geven aan zijn deelneming met het verlies, dat de Ver. Sta ten van Amerika en de wereld treft door dit verscheiden van een staatsman, wiens naam onafscheidelijk is verbonden aan de pogingen om een blyvenden vrede te vestigen tusschen de naties. Als rechter in het Hof streefde hi] ditzelfde ideaal na en mijn medeleden en ik zullen steeds zijn bekwamen arbeid in eere houden." De president heeft voorts aan mevrouw Kel logg een telegram, van rouwbeklag gezonden. Kerstboodschap van Kardinaal Verdier over de noodzakelijkheid der Christelyke liefde. De felle koude te Sjanghai veroorzaakt groote sterfte onder de vluchtelingen; Londen pro testeert te Tokio tegen de schending der territo riale wateren bij Honkong. Geen verlaging van de leerlingenschaaL Het debat over het Landbouwcrisisfonds in de Tweede Kamer voortgezet. De „Statendam" is vóór de haven van New York in aanvaring geweest met een Amerikaanseh stoomschip. Handelsovereenkomst met Italië te Rome ge parafeerd. Geschatte ontvangsten der spoorwegen over November. De verdachte van den moord te Groede in vrij heid gesteld. Op de New Yorksche beurs was de handel vrij gering; het aanbod bleef de overhand behouden. De wereld staat in brand en ieder spreekt mooie woorden. Elkeen heeft afgrijzen en allen zijn bereid hulp te bieden om den brand te blusschen, het leed te beperken. Intusschen de wereld brandt. Want wel spreekt de wereldwijze mensch mooie gedach ten uit over den vrede en wel wordt er veel gedaan om leed te milderen, maar de diepste beteekenis van den Kerst vrede, die voor hen is „van goeden wil", gaat den meesten voorbij. De grijsaard van het Vaticaan geeft de boodschap des vredes, maar het is als in het Sint Jans-evangelie: het Licht schijnt in de duisternis van den Kerstnacht, maar de menschheid be grijpt het niet. Alleen in en door Christus kan de maatschappij her steld, de wereld gelukkig worden. In tusschen brandt de aarde aan ver schillende uiteinden. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 22 December: Vandaag ontving de H. Vader in een openbare audiëntie 200 jonggehuwde paartjes, alsook de leerlingen van het Lombardisch college met hun rector Mgr. Bertaglio. Ook de pasbenoemde Archimandriet en Abbas Nullius van de abdij van Grottaferrata, de Hoogeerwaarde Pater Jeromonaco Isidoro Croce werd te zamen met het Generaal Kapittel der Basilianen door den H. Vader in audiëntie ontvangen. BOEKAREST, 22 Dec. (A.NJP.) In het grootste variété-theater van Boekarest, het Vox-Erforia-theater, is Woensdagavond tijdens een première van een revue brand uitgebroken. i De brand was op het tooneel ontstaan, doch deelde zich direct mede aan de zaal. waarin zich 3500 toeschouwers bevonden, en sloeg vervolgens over naar de belendende percee- len, van welke drie in de asch werden ge legd. Onder de toeschouwers brak een paniek uit. Tal van personen werden gewond, doch hoe groot het aantal slachtoffers is, kan nog niet worden gezegd. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 763.5 Vorige stand: 764.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1