Nieuwe school in Florapark Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? j Plaats dan een „Omroeper I voor 80.000 gezinnen Ontevredenen Schuldig aan treinongeluk Qtob: Wijziging van de Crisisinvoerwet DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 Voordracht aangenomen ^liininuiiiiiiiniiiiuiiiHiiiiniiiiinniniiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiinniiiniiiniiintiiiiiiinmiiiiiniiii^ HiiiiiinnmiiiniHiiniiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiinll griinnniminniniiimiiiiiniiinnmiinimiiiiiiiniinnnninnmnnninmmnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH'iiinnimiTj niniiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiinniiiuiiiiiiuiiii:iiiii!!iiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiii!ii!iiiiiiiiii!imiiiiiiiii!inuniiiflimis GEMEEENTERAAD VAN HAARLEM Pleegkinderen Nieuwe school in Florapark Sieraad voor de omgeving Benoemingen V erdrinkingsdrama dicht bij de haven Raad voor de scheepvaart stelt een onderzoek in VOOR HET KERSTDINER Ten koste van een ander. 'T VREEMDELINGENVERKEER IN NOORD-HOLLAND Het subsidie in de Staten Hooge straffen geëischt tegen wagenvoerder en conducteur der Ned. Spoorwegen Een electrische trein ramde stoomtrein Deskundig onderzoek Requisitoir yonnis 5 Januari. ATHLETIEK Kerstveldloopen BILJARTEN Kampioenschap van Lisse en omstreken (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Door de Eerste Kamer met 29 tegen 7 stemmen aanvaard Pastoor Zoetmulder onderscheiden Ridder in de Orde van Oranje-N assau TWEEDE KAMER Onder wijsbegrooting afgehandeld Hedenmiddag wordt de eind stemming gehouden WIE KOCHT HIER DE FIETS? Correspondentie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT i) STAD EUWS In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den gemeenteraad kwamen de volgen de punten aan de orde: B. en W. stellen voor de verordening betref fende heffing leges bureau beroepskeuze te wij zigen, teneinde de tarieven-verdeeling anders te doen zijn. De heer NOORDEWIER (C.P.) verzette zich tegen het voorstel, omdat de leges te hoog worden. Het Bureau heeft toch al weinig klan ten. De heer BIJVOET (R.K.) vroeg het verschil tusschen het begrip „advies" en inlichting. Eenige andere practische wenken werden ge geven, waarna wethouder VAN LIEMT (R.K.) de sprekers beantwoordde. De tarieven zijn in andere gemeenten vrijwel gelijk. Een advies dus het testen is èèn keer. Later betaalt men voor denzelfden persoon het inlichtingentarief. Ontheffing van betaling zal bij aangetoonde onmogelijkheid ongetwijfeld toegestaan worden. Naar aanleiding van het voorstel tot aanvul ling van de Alg. Politieverordening over het opnemen en hebben van pleegkinderen werd over verschillende juridische punten gediscus sieerd. Een amendement van mevrouw MAAR- SCHALL (S.D.) om de leeftijdsgrens van 13 op 16 jaar te brengen werd aangenomen. Haar amendement om de bepalingen ook van toe passing te verklaren voor kinderen, die den pleegouders bestaan in bloed- of aanverwant schap tot en met den derden graad, werd in stemming gebracht. De stemmen staakten, zoo dat ook de verordening in de volgende verga dering zal worden vastgesteld. B. en W. stellen voor perceel Florapark 14 af te breken en de plaats aan te wijzen tot stichting van een «chool voor gewoon lager on derwijs. De school aan de Wilhelminastraat zou dan Ingericht kunnen worden voor de St. Joseph- teekenschool, terwijl de dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon en een deel van de admi nistratie der werkloosheidsbestrijding naar de Kamperstraat zouden kunnen verhuizen. De heer BIJVOET (R.K.) besprak het adres van de bewoners van het Florapark, dat villa park is en waarop servituutsbepalingen rusten. Eenige jaren geleden was er een voorstel om perceel Kenaupark 8 te verkoopen, waarbij ook de eisch van handhaving van het villa-karakter ter sprake kwam. De gemeente mag geen onrecht begaan en zware bepalingen, die altijd angstig zijn toege past, opheffen, wanneer het in haar eigen kraam te pas komt. Spr. refereerde zich ten aanzien daarvan aan een uitspraak van wet houder Gerritsz in 1931. De heer VISSER (C.H.) achtte het voorstel zeer ongelukkig. De school zou vlak bij den Wagenweg komen, zoodat ongelukken niet uit kunnen blijven. De solide villa moet afgebro ken worden voor den bouw van de school en deze kapitaalvernietiging is niet te tolereeren. Spr. schetste de beteekenis van de villa, die in 1888 door architect v. d. Steur gebouwd werd en waardevol schilderwerk bevat. Er zijn ver trekken in diverse stijlen, zoodat het zonde zou zijn, het gebouw zoo maar af te breken. Zou het niet goed zijn om er de openbare leeszaal in te vestigen? Daardoor zou meer ruimte op het Pimsenhof vrij komen. In de villa zou een museum van hedendaagsche kunst kunnen worden ondergebracht. ^laarlem heeft maar één tentoonstellingszaal, in het Frans Halsmuseum. Voor de school moet een andere plaats wor den gezocht. In het Zuiden zullen echter in de toekomst twee scholen moeten verrijzen. De bebouwing in het Haarlemmerhoutpark neemt toe, daar zou dus een school moeten komen. De dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon wil men in een veel grooter gebouw onderbren gen. Maar heeft men dan geen enkele hoop op vermindering van het aantal werkloozen? Laat men gerust enkele jaren op de oude plaats blij ven, de dienst kost al genoeg. De heer POSTHUMUS (SD.) wilde namens de sociaal-demoeraten zijn vreugde uiten over het voorstel ten aanzien van de nieuwe school in het Florapark. Het regende klachten over de ligging en de accommodatie van de school in de Wilhelminastraat. Men kan volgens spr. geen betere plek vinden dan de gekozene. De heer v. DAM (VD.) was het met den vorigen spreker eens. Met de veiligheid zal het wel gaan; in de onmiddellijke nabijheid liggen ook katholieke en christelijke scholen. Waar zou men wèl een school kunnen bouwen, wan neer men het Florapark te gevaarlijk acht voor de scholieren? De bezwaren van het servituut tilde spr. niet zoo zwaar. In de villa, die door den heer Visser zoo be jubeld is, zal niemand meer willen trekken, omdat alles de vorige eeuw ademt. Artistieke waarde heeft het ten eenenmale niet, hoewel spr. zich niet bij de beoordeeling gelijk wil stel len met den heer Visser! De heer WEUSTINK (R.K.) wilde de waarde van het gebouw niet onderschatten. Moderne architecten zijn nogal gemakkelijk genegen om het werk van hun collega's uit de vorige eeuw af te maken. Spr. vond de plek hoogst gevaarlijk uit ver- keersoogpunt, hoewel hij erkende, dat in het Zuiden der stad hoognoodig een school moet komen. Een prachtig gebouw zal er niet kun nen komen en daarom is het misschien beter eens uit te zien in het Zuid-Westerhoutpark. Komt er voor de nieuwe school een uitgang aan de Florastraat, dan acht spr. vele bezwa ren geweken. De heer WOLZAK (A.R.) achtte de argu mentatie van de bewoners van het Florapark juist*. Er zijn in Haarlem veel te weinig villa wijken, zoodat men angstvallig moet houden wat men heeft. De artistieke argumenten van den heer Visser gelden bij spreker niet. De heer MEYERS (S.D.) merkte op, dat de echolen in HaarlemNoord onmiddellijk aan den zeer drukken Rijksstraatweg zijn gebouwd. Ongelukken komen niet veel voor, omdat de kinderen in het moderne verkeer worden op gevoed. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) was huiverig voor de erfdienstbaarheid, maar con cludeerde bij zichzelf, dat het gemeentebelang in dit geval daar boven staat. De waarde van het gebouw is nul komma nul, het is gedoemd om gesloopt te worden. De kinderen worden vertrouwd gemaakt met het drukke verkeer, geen bezwaar dus ook op dit gebied. Spr. concludeerde, dat het voorstel aangenomen moet worden. De wethouder van onderwijs, de heer BOES (V.D.) meende, dat het gebouw inderdaad voor brandhout geschikt is. Voor een museum moet men inhoud hebben en de bibliotheek is thans beter gehuisvest. De moreele verplichting ten opzichte van de omwonenden handhaaft de gemeente. Er komt een keurig gebouw, dat de omgeving zal sieren. De in- en uitgang van de school zal aan het Floraplein worden gemaakt. De school wordt zeven-klassig, mèt gymnastieklokaal en ruime speelplaats. Wie zal er last hebben van de kin deren? De paar speelkwartiertjes moet men toch verdragen, de meeste menschen zullen ge noegen hebben in het spel der jeugd. Inderdaad weet het hedendaagsche school kind de verkeersgevaren te trotseeren. Er kan in den beginne begeleiding zijn. Spr. drong aan op aanneming van het voorstel. Wethouder REINALDA (S.D.) herinnerde er aan, dat er heel wat aan dit voorstel gedokterd is, vooraleer het in den raad kwam. Het gemeentebestuur wil het karakter van het Florapark volledig en ongeschonden be waren. Bij de erfdienstbaarheid wordt niet al leen naar de juridische zijde gekeken, het col lege begrijpt echter zijn verantwoordelijkheid volkomen. De school komt aan het Floraplein, haar uiterlijk aanzien zal zeker aan deze zijde karak teristiek en aanpassend zijn. Een bouwmeester als ir. Friedhoff staat daar ongetwijfeld borg voor. B. en W. hebben nog naar andere terreinen gekeken, maar de oplossing bleef schuilen in de huidige voordracht. En nu de artistieke waarde van de ten doode opgeschreven villa. Ze heeft handen met geld gekost en is door en door solide. Maar ze heeft geen werkelijke waarde, niet als woonhuis, niet als vereenigingsgebouw, (duurte door exploi tatie) niet voor eenigen gemeentedienst etc. In deze dagen over te gaan tot een museum voor hedendaagsche kunst kan niet serieus gemeend zijn. Wethouder VAN LIEMT (R.K.) bracht hulde aan de leden van het college, die deze zaak zoo coulant behandeld hebben. Het heeft lang ge duurd eer het voorstel gedrukt verscheen, maar nu zijn ook alle leden van B. en W. overtuigd. Spr. heeft het huidige gebouw gezien en het imponeerde door de duurte, maar verder ook niet. Hij heeft een vroeger ingenomen stand punt dan ook spontaan verlaten. De Dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon is zeer hulpeloos gehuisvest. Er zijn eenige jaren geleden enkele „hokken" bij gemaakt, maar economisch kan er niet ge werkt worden en veilig werken bestaat er niet. Het is een zegen dat er eindelijk een eind aan dezen toestand zal komen. De heer VISSER: Maar er is toch maar voor eenige duizenden guldens aan het inwendige van het Proveniershuis verbouwd! En wat het museum betreft, op den zolder van het Frans Halsmuseum staat heel veel, zoodat er wel een inhoud aanwezig is. De heer WEUSTINK verklaarde na het ant woord van de wethouders tevreden te zijn. Hij zal zijn stem aan de voordracht geven. De voordracht wordt daarna met enkele stemmen tegen aangenomen. Mejuffrouw M. S. de Boer werd als onderwij zeres overgeplaatst van de school aan de Wil helminastraat naar de U.L.O.-school aan de Parklaan. Tot curator van het Stedelijk gymnasium werd benoemd mr. Th. A. Wesstra, secretaris der gemeente. Tot lid der commissie B. tot wering van schoolverzuim, de heer D. Spaargaren. Tot tijdelijke leeraressen handwerken aan de middelbare meisjesschool de dames E. Lekker- kerker te Bennebroek en R. G. Wilner te Haar lem. t Tot tijdelijk leeraar aan de avondschool voor nijverheidsonderwijs, de heer G. Schouten. De vergadering werd daarna gesloten. i De raad voor de scheepvaart heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van het overboord slaan en verdrinken van een ma troos van den motorlogger „Géertruida Jaco- ba" Sch. 37 in den ochtend van den 14den November jj. voor de haven van IJmuiden. Gehoord werd de kapitein van den logger. Uit diens relaas bleek, dat na de haringvangst de reis met goed weer, een flauwen noorde lijken wind, lichte deining en goed zicht, naar IJmuiden ging. Omstreeks half zes werd de bezaan weggenomen. Reeds, zoo vertelde ge tuige, lag de gaffel op den boom, maar om het zeil goed te kunnen vastmaken, moest de gaf fel nog iets worden verlegd. De matrozen ga ven te dien einde nog even een ruk aan het piekeval, maar door het* slingeren van het schip sloeg de gaffel naar bakboord over, waardoor een matroos getroffen werd, die in de boot stond. Deze matroos sloeg over boord Onmiddellijk riep een lid van de bemanning, dat van het ongeluk getuige was: „man ov~ boord". De kapitein zelf had het ongeluk niet gezien, doch toen hij den noodkreet hoorde, liet hij onmiddellijk bakboord uit rondgaan. Men zag den drenkeling wel in het water liggen, doch ondanks werkelijk moedige pogin gen van de bemanning mocht men er niet meer in slagen hem te redden. Uit de situatie op het schip en ook uit het onderzoek van het lijk naderhand, blijkt, dat de ongelukkige, door den slag van den gaffel en door den smak, dien hij op de verschan sing maakte, reeds bewusteloos moet zijn ge weest. Getuige gaf toe, dat, indien er een pik- haak aan boord was geweest, de kans op red ding van den verongelukten matroos aanmer kelijk grooter zou zijn geweest. Het lid van den raad, de heer Egmond, acht te het aanbevelenswaardig wanneer, in der gelijke noodgevallen als het onderhavige, red dingboeien onmiddellijk bij de hand zijn. De schipper deelde mede, dat door de duisternis de boei toch niet onmiddellijk te bereiken zou zijn geweest. En in de paar seconden tijds, waarin alles gebeurde, was het onmogelijk om ineens het dunne touw, waarmede de boei is vastgebonden, los te snijden. De verongelukte kon niet zwemmen. Hij was zelfs bang voor water, zeide de schipper, en hij had zich zeker niet boven kunnen houden De voorzitter van den raad, mr. dr. F. C. van Geer, sloot dan het onderzoek, waarna hij eenige woorden van diep medeleven aan de nabestaanden van den verongelukte toevoegde. Wanneer Kerstmis in het zicht komt, staat het pluimvee in het brandpunt der belangstel ling, en dat is voor den eigenaar een reden om op zijn ganzen te passen. Maar ook kippen zijn zeer gevraagd en ieder jaar gedurende de donkere dagen voor Kerstmis wordt menige aangifte van kippen- en konijnendiefstal bij de politie gedaan. Ook thans vermist weer een bewoner van Haarlem-Noord uit een schuurtje in zijn tuintje aan den Rijksstraatweg, negen tien kippen, de haan en drie konijnen. De politic speurt naar den dief. Het is opvallend hoe weinig menschen, die door den kantonrechter veroordeeld worden, in hun nopjes zijn met de opgelegde boete. Een doodenkele maal vliedt er een met een verlicht hart de Jansstraat in, maar doorgaans is het zoo, dat ze bij den kantonrechter onverstaan baar mopperen, in de hal een hoop drukte ma ken en op straat gaan staan schreeuwen. Of ze dan thuis met nog meer kracht uiting geven aan hun misnoegen komt ons onwaarschijnlijk voor. Er moet een natuurlijke zwakte-reactie volgen na het energie-verschieten op de stoep van het kantongerecht. De zitting van gistermorgen maakte geen uit zondering op dezen regel. Daar was om mee te beginnen een man, die met een etenspotje on der zijn arm had gefietst en daardoor zijn macht over het stuur kwijtraakte en het verkeer stremde. De ambtenaar was van meening, dat hij niet met etenspotjes moest gaan fietsen als hij het niet kon, doch de man zag dat niet zoo in. Op den dag van het etenspotje zelf had hij dat ook al niet goed ingezien. Hij had den verbalisee- renden agent toegevoegd: Je moet het wetboek van strafrecht beter lezen, broekie. Ongelukki gerwijze moest het natuurlijk juist een agent zijn, die meer wist van het wetboek van straf recht en nog 6 wetboeken dan de man met het etenspotje van fietsen. De ambtenaar vond die opmerking dan ook erg onbehoorlijk en eischte f 5 of 3 dagen. „Dat is te gek," zei de man. „Nou zal me zoo'n potje eten f 5 gaan kosten en ik ben nog wel werkloos. Kan ik het helpen als ik met m'n broek tusschen den ketting kom?" Er zijn dingen, die voetstoots worden aange nomen, maar de opmerking van broek-tusschen- ketting behoort daar niet bij. De kantonrechter gaf den man f 3 boete. Gepruttel in de rechtszaal en luid gelach toen hij daarbuiten was. Het klonk echter schamper. De volgende had zijn fiets onbeheerd laten staan. Nu moet het gezegd worden, dat er ern stiger overtredingen bestaan. Een onbeheerde fiets kan echter de oorzaak daarvan worden en ook dat dient men te vermijden. De man gaf voor den kantonrechter een andere lezing van het geval dan voor de politie. Hij zou de fiets hebben gestald bij een kaste lein en toen hij haar ha een paar uur weer had willen halen was het ding verdwenen. „Nu vind ik dat niet zoo heel erg. Ik ben nogal goedig van hart en als het dan zoo'n oud beessie is als het was, mag ik nog wel eens bij m'n eigen denken: och, laat maar, de dief heb 'm harder noodig as ik." In dit geval had de dief er echter alleen vruchtgebruik van gemaakt, hetgeen zonderling is. Men vond de fiets weer terug voor de woning van verdachte. De ambtenaar dacht het zijne van het verhaal en eischte f 3 boete. En toen de rechter conform veroordeelde, werd de man nijdig en het is jam mer, dat men nooit kan verstaan wat ze prut telen. ,,Als u niet tevreden bent kunt u in cassatie gaan," zei de rechter. „Nou, ik in de cassatie," zei de man en hij sloeg de deur dicht en kon niet wachten met schreeu wen tot hij buiten was. Wat tot gevolg had, dat de bode er aan te pas kwam, die hem met ge trainde armen tot buiten de rooilijn plaatste. Zoo is het steeds weer bij den kantonrechter! Aan het verslag van de behandeling in de af- deelingen ontleenen wij het volgende: Eenige leden stelden de vraag, of het wel goed gezien is van Gedeputeerde Staten om met dit voorstel te komen. Reclame ter bevordering van het vreemdelingenverkeer kost veel geld. Deze reclame kan alleen tot haar recht komen, als alle krachten worden samengetrokken, ook wat de financiën betreft. Verdeeling van de f 1800 zal geen effect sor- teeren. Een van de hier aan het woord zijnde leden nam kennis van een begrooting van eene Federatie voor Vreemdelingenverkeer in onze provincie, die een inkomen heeft van f 351. Hier mede kan niets worden gedaan, ook niet als hierbij zou komen een gedeelte van de f 1800 als subsidie. Het geven van subsidie, zoo werd verder betoogd, moet alleen geschieden aan eene goede organisatie met eene gezonde financieele basis, waarbij werd gewezen op de f 70.000 die het Rijk voor de bevordering van het vreemde lingenverkeer beschikbaar stelt. Bovendien meenden deze leden, dat eene alge- meene reclame, waarbij vreemdelingen naar ons Op 17 Augustus is op het Centraal Station te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk ge beurd, dat groote materieele schade ten gevolge had. Een binnenkomende, leege, electrische trein, komende van Zandvoort- Bad, was niet tijdig afgeremd, schoot met onverminderde snelheid door en kwam in botsing met een leegen personentrein, die aan het derde perron van het Oostelijk ge deelte van het Centraal Station stond. Thans stonden de 41-jarige conducteur J. H. en de 43-jarige wagenbestuurder H. P. terecht voor de Amsterdamsche rechtbank. Aan den conducteur, die onder leiding van den wagenbestuurder het leege electrische trein stel van Zandvoort naar Amsterdam reed, was ten laste gelegd, dat hij niet op den stand van den manometer had gelet, om te zien of de luchtdruk voldoende was, om bij nadering te Amsterdam vaart te minderen of te remmen. Bij het overgeven van de besturing aan den eigenlijken bestuurder had hij verzuimd de handremmen in werking te stellen; hij bleef volkomen passief. De wagenbestuurder aldus de dagvaar ding had moeten beseffen, dat de conducteur niet voldoende op de hoogte was en slechts oppervlakkig bekend met het besturen van electrische treinen. Hij heeft verzuimd te letten op den lucht-manometer, die ongeveer op nul stond. Ook hij verzuimde de handremmen in werking te stellen. De conducteur oefende zoo vertelde hij op den electrischen trein ZandvoortAmster dam. Van Zandvoort af was aanvankelijk alles goed gegaan. Voor het station Haarlem stopte de trein op regelmatige wijze en het traject werd met de gewone snelheid gereden. Ter hoogte van de Amsterdamsche gasfabriek had zijn instructeur, thans zijn medeverdachte, hem ge zegd af te remmen tot 60 K.M. De snelheid bedroeg toen ongeveer 70 K.M. „Tot m'n schrik merkte ik" aldus verd. „dat de remmen niet pakten; ik gaf de besturing over aan den wagenvoerder. Ook deze poogde den trein te doen stoppen, maar dat lukte niet. We kwamen binnen op spoor 8a, de trein schoot door van C. S. West naar C. S. Oost, waar een trein op het spoor stond. Ik zag dat er ongelukken gin gen gebeuren en ik holde de cabine uit naar den wagen er achter". Het verhaal van den wagenbestuurder kwam op hetzelfde neer. Ook hij had niet op den luchtmanometer gelet, omdat hij al zijn aan dacht bij de seinen had gehad. Toen hij de be sturing overnam, zag hij dat de manometer ongeveer op nul stond. De trein schoot door en ook deze verdachte was de cabine uitge vlucht naar den wagen er achter, na noodseinen te hebben gegeven. Hij was plat op den grond gaan liggen. Bij de botsing waren geen van beide mannen ge wond. Ir. B. J. Nachenius had een deskundig onder zoek ingesteld. De conducteur had verlof, zijn theoretische kennis aan de practjjk te toetsen; de wagenbestuurder blijft echter verantwoor delijk. De remkraan stond in den derden stand, dit is fout, deze hoort in den tweeden stand te worden geplaatst. De handrem had nog gebruikt kunnen worden, het ongeluk zou dan niet zijn gebeurd. De conduite-staat van beide verdach ten is goed. De Officier van Justitie hield dan zijn requi sitoir. Het was midden in het drukke reisseizoen, toen dit ongeluk, dat wonderlijk goed is afge- loopen, gebeurde. Geen persoonlijke slachtoffers zijn te betreuren. De electrische trein liep op een trein, die juist door de passagiers was ver laten. Ware dit niet 't geval geweest, dan zou den er érnstige persoonlijke ongelukken zijn geschied, want niet alleen de locomotief werd zwaar beschadigd, doch ook compartimenten van den trein werden verwoest. Deze beide verdachten zijn ernstig in hun plicht tekort geschoten en toonden een groot gemis aan tegenwoordigheid van geest. Het komt er op neer dat deze mannen onvol doende op de instrumenten hebben gelet en Vooral de manometer, de ziel van de machine, is hun aandacht ontsnapt. Toen de trein niet remde, heeft men verzuimd, maatregelen te ne men om ongelukken te voorkomen. De waarde als treinambtenaar staat of valt met het zien van maatregelen in moeilijke omstandigheden, noodzakelijk om ongelukken te voorkomen. Door het enkele feit, dat zij niet op den manometer letten, veroorzaakten zij gevaar voor het ver keer op spoorwegen. Het klinkt misschien hard, aldus de officier, maar deze menschen waren in de bèstuurderscabine niet op hun plaats. De Spoorwegen stelden hen dan ook terug in rang, doch ook in de straf door de rechtbank moet de ernst van de feiten tot uiting komen. Spr. requireerde tegen beide verdachten twee maanden hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, benevens een geldboete van f 50 subs, een maand hech tenis. Bovendien eischte spr. tegen den bestuur der P. intrekking van de bevoegdheid, om electrische treinen te besturen voor den tijd van vijf jaar. De verdedigers, mr. H. G. V. Hijmans en mr. A. B. Waslander, pleitten clementie. land worden getrokken, ook aan de provincie ten goede komt. Onze provincie heeft zooveel bezienswaardigheden, dat buitenlanders dit ze ker niet zullen passeeren. Deze leden meenden de vraag te moeten stel len, of het niet beter zou zijn, dat Ged. Staten dit voorstel terugnamen, tot er in de provincie eene goede organisatie is tot stand gekomen met een goede financieele basis. Ook kan men, zoo meende een lid, aan het geven van het subsidie aan de Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te 's Gravenhage de noodige voorwaarden verbinden. Andere leden hadden uit het voorstel niet ge lezen, dat het de bedoeling van Ged. Staten is de f 1800 onder de in de provincie werkzame Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te verdeelen. Zij meenden begrepen te hebben, dat het bevorderen van het vreemdelingenverkeer binnen onze provincie hieraan ten grondslag ligt. Een der hier aan het woord zijnde leden deelde nog mede, dat in de afdeelingen tot on derzoek van de begrooting al eenige malen er aan getwijfeld is, of deze f 1800 wel voldoende aan de provincie ten goede komen. De Overheid moet het werk van de vereenigingen aanwakke ren; dit zal het vreemdelingenverkeer ten goede komen. Dit lid meende in dit verband te mogen wijzen op de ervaring in Amsterdam. Trots het goede werk, door de Vereeniging „Het Kogge schip" jaren verricht, zal niemand ontkennen, dat, nu de gemeente dit particulier initiatief sti muleert, goede resultaten zijn bereikt. Een lid stelde nog voor de vraag, wat Ged. Staten als een Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer zien. Het aanwezige lid van Ged. Staten wees er op, dat van uit de Staten meermalen twijfel is uit gesproken of er bij de propaganda voor het vreemdelingenverkeer voldoende aandacht aan onze provincie wordt geschonken. Ged. Staten hebben hier een onderzoek naar ingesteld en het is hun gebleken, dat de twijfel gerecht vaardigd is. Ook zij meenen, dat het subsidie niet voldoende aan de provincie ten goede komt. Het voorstel behelst alleen het subsidie in te trekken. Gedeputeerde Staten kunnen dan trachten concentratie te brengen in de op het terrein van het vreemdelingenverkeer in ons ge west werkzame krachten. Bij dat werk zullen Gedeputeerde Staten dan zooveel mogelijk de behulpzame hand bieden. Waar de provincie zooveel moois te zien geeft, is het waard dat deze poging wordt ondernomen. Reeds van 't begin der katholieke athletiek- beweging af werd de tweede Kerstdag benut om een serie veldloopen te organiseeren. De eerste jaar is de eer steeds aan Amsterdam gegund, maar sinds drie jaar neemt het Bever- wijksche t>EM deze taak waar. Er wordt gestreden in drie afdeelingen: A voor de A-klasse over 5 K.M.; B over 2 y2 K.M. voor de B-klasse en C over 2)4 K.M. voor niet- athleten, die ook eens aan dezen tak van sport willen deelnemen. De wedstrijden worden gehouden vanaf het DEM-terein aan den Hoflanderweg te Bever wijk, waar om half drie de start plaats vindt. De inschrijving sluit op Donderdagavond en het adres is: R. Schram, Peperstraat 34, Be verwijk. De veldloopen van den DHAK trekken steeds meer deelnemers en ook deze traditioneele kamp zal zeker goed worden bezocht. Het jaar 1937 is voor den DHAK een goed jaar geweest. Dit jaar wordt Zondag officieel besloten. Onder groote belangstelling werden de biljart wedstrijden om het kampioenschap van Lisse voortgezet. De uitslagen luidden: Fnt. Brt. H.S. Gem. J. Bruynincks, DOS 200 15 44 13.33 C. Faas, LUTO 82 15 24 5.46 B. Teegelaar, P.v.C. 200 31 35 6.45 H. Rutgers, Vr.kring 120 31 18 3.87 J. Bruynincks, DOS H. Oome, Vr.kring 200 17 63 11.76 55 17 15 3.23 R. Lunenburg, Vr.kring 200 36 24 5.55 J. Duivenvoorde, Exc. 152 36 15 4.22 B. Teegelaar, P.v.C. H. Oome, Vr.kring 200 24 66 8.33 106 24 15 v 4.50 Over Kerstdag-werkdag! Als iemand het mij verteld had, zou ik het niet geloofd hebben. Het staat echter zwart op wit gedrukt dat op den eersten Kerstdag, het Geboortefeest van onzen Heer, wettelijk gewerkt mag worden als op meer dan driehonderd andere dagen in het jaar. Maar na kalm nadenken en na het artikel van Mgr. v. Noort, Deken van Amsterdam, en den Deken en pastoors van Rotterdam, is het duidelijk dat de wet niemand verplicht om te werken en dat het al te dwaas zou zijn ja, 'n soort imbe-ciliteit als we zóó naar de let ter leefden inplaats van naar den geest van de wet. Deze opvatting schijnt echter nog niet voor iedereen vanzelfsprekend te zijn. Mij zijn ver schillende gevallen bekend dat het personeel als op een gewonen werkdag verwacht wordt. Dat kan natuurlijk een gevolg zijn van het oorspronkelijk misverstand. Maar ik geloof, uit naam van alle ware katholieke en christelijke huismoeders te spreken, als ik er op vertrouw, dat onze echtgenooten, zoons en dochters Kerstmis thuis kunnen vieren als christenen. De volksmond zegt dat in den heiligen nacht de dieren beginnen te spreken tot Gods eer, dat het water in de bronnen in wijn verandert en dat heel de levende en levenlooze natuur in aandacht gekeerd staat naar het wonder van Bethlehem. We weten dat dit slechts volksfantasie is, maar een heilige fantasie, ontsproten aan den eerbied voor het heiligste aller feesten. Christelijk Nederland zal dien dag toch niet willen ontwijden door „koopen en verkoopen, handel drijven en geldwisselen" Daar moet snel nog iets op gevonden worden. En dat kan. Wij hebben organisaties genoeg die dit rechtstreeks kunnen aanpakken. EEN KATHOLIEK HUISMOEDER. Van tal van katholieke huismoeders en an deren hebben wij ingezonden stukken van ge lijke strekking ontvangen. Wij hopen en ver trouwen, dat zeker alle katholieken, zoowél winkeliers als publiek, werkgevers en werkne mers in en buiten de organisaties eendrachtig zullen samenwerken om het Hoogfeest van Kerstmis de wijding en sfeer te geven, die het boven alle gewone Zondagen toekomt. Red, De Eerste Kamer heeft Woensdagavond langdurig beraadslaagd over de wijziging der Crisisinvoerwet. Ten slotte verklaarden zich 29 leden vóór en 7 tegen het ontwerp. De minister van Economische Zaken, mr. STEENBERGHE, heeft het wetsontwerp ver dedigd. Gelooft de heer Van Embden, aldus vroeg spr., dat wij in de afgeloopen maanden bij de gevoerde onderhandelingen tot een gunstig re sultaat zouden zijn gekomen, indien wij met leege handen hadden gestaan? In de eerste plaats is daarbij een ramp van de havens en van de scheepvaart afgewend. Leven de hee- ren Van Embden en Droogleever Fortuyn nog in de naïeve ideeën van 1925? Laten zij te Rot terdam gaan informeeren hoe dankbaar de reeders zijn voor het feit, dat de Nederlandsche regeering niet ongewapend bij de onderhande lingen heeft gestaan. De commissies van advies zijn niet nieuw, zij werken elders reeds goed. Spr. kan geen toe zeggingen doen, dat hij commissies van be roep zal instellen, aangezien deze wet, waarop deze Kamer geen recht van amendement heeft, alleen aan hem de uitvoering opdraagt. Wat de storingen der betalingsbalans aan gaat, de heer Pollema heeft zich dienaangaan de te zeer ongerust gemaakt. Indien immers de betrokken maatregel succes heeft, zal zoowel de invoer als de uitvoer vooruitgaan. Overleg met den minister van Financiën zal misschien in veel gevallen voor de hand liggen. Indien dit wetsontwerp zou worden afge stemd, zou volgens den heer Van Embden al leen een vertraging ontstaan voor de instelling van nieuwe contingenteeringen. Een ontstel lende naïveteit. De minister zou wel eens het gezicht willen zien waarmee de Duitsche on derhandelaars over een nieuw handelsverdrag de Nederlandsche onderhandelaars de zaal zou den zien binnentreden na verwerping van dit wetsontwerp. Elke stem tegen dit ontwerp kan op de moeilijkste oogenblikken tegen de Neder landsche regeering worden uitgespeeld bij de onderhandelingen met het buitenland. Hierna had de stemming plaats met het reeds vermelde resultaat. Verder zijn o.m. goedgekeurd het wetsontwerp wijziging en verhooging van het derde hoofd stuk der Rijksbegrooting voor 1937 (internatio nale controle tot het tegengaan van toevoer van wapentuig en vrijwilligers naar Spanje) en de wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet en van de wet van den 6en October 1934 tot instelling van een verkeersfonds, inzonderheid met het oog op tertiaire wegen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de zeereerw. heer Th. J. Zoetmulder, pastoor der parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum te Amster dam, die Zondag zijn gouden priesterfeest vierde. In de voortgezette avondvergadering van de Tweede Kamer heeft minister Slotemaker de Bruine bij de afdeeling Kunsten en Weten schappen der onderwijsbegrooting in zijn ant woord aan de verschillende sprekers o.m. ëe~ wezen op budgetaire bezwaren voor meer steun aan monumenten, orkesten, beeldende kunst, enz. Het is juist, dat er op de Parijsche tentoon stelling weinig bleek van de Nederlandsche cultuur, doch voor de tentoonstelling te Ne^ York wordt een grooter bedrag beschikbaar gesteld. Spr. wil den post voor het verrollen van de Delftsche Poort te Rotterdam voorloopig als een credietpost beschouwen. Spr. wil alles doen om het Rijksmuseum te Amsterdam zooveel mogelijk nut voor het volk te doen afwerpen- Wat de groote kerk te Alkmaar betreft, het Rijk kan niet alles tegelijk doen, ook niet als anderen onmachtig zijn. Reeds 's ministers voorganger was t.a.v. Alkmaar diligent. De eindstemming over hoofdstuk VI (Onder wijs) wordt gehouden hedenmiddag na de mid dagpauze. Daar de stand der werkzaamheden niet toe laat thans de vergadering te sluiten en e minister van Economische Zaken nog eenigeI1 tijd in de Eerste Kamer moet zijn, wordt de vergadering om elf uur door den voorzitter een uur geschorst. Degene, die de laatste maanden een fiet® heeft gekocht aan het adres Cremerstraat in het Amsterdamsche kwartier, wordt in zÜ11 eigen belang verzocht, zich te vervoegen aa'-1 het bureau van politie in de Smedestraat, afd' recherche. J. G. S. Zie krant van Vrijdagavond °P een der pagina's van het Kerstnummer. U ver' gat uw naam op te geven. Anders zouden u eien nummer gezonden hebben. H

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4