I m Het oog «§s*Ss»' FRANKEN PHILIPS EïïQUE O a Haarlem, 23 Dec. BIJ KERSTKLANKEN HOOIJ'S DRANKEN Kort en volledig J M M l I DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 Uit den Gemeenteraad ^OST- EN TELEGRAAFDIENST Tijdens de Kerstdagen 4000 SCHOOLKINDEREN NAAR „ARTIS" Door de film van Verkruysen en Portielje ENGLISH ASSOCIATION ORANJEVREUGDE VOLKS VREUGDE mm Dr. Rutte overhandigt aan den schipper Blok van de „Eveline" een zeekijker en aan de overige leden van de bemanning, die in October j.l. opvarenden van het Noorsche schip Aarstenred den, een enveloppe met inhoud Nog zijn allen niet geholpen! Eiken kooper 'n keurig spel BRIDGE-OF PANDOERKAARTEN wil ook wat hebben. 'n Bril vanWEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bi] de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. Dr, Redders gehuldigd Kranig werk van de bemanning der Eveline WINKELSLUITING OP EERSTEN KERSTDAG T uinman-geneesheer Verzekeringsgeld Slaperige chauffeur REORGANISATIEPLANNEN VAN DEN N.L.T.B. Vergadering van het district Haarlem UITSPRAKEN RECHTBANK EERST DAN ZULT GE TEVREDEN ZIJN! FRANKEN's KERSTBROOD EEN ROOMBOTERGEBAK VEILIG VERKEER In het voorjaar weer een veiligheidslaan R. K. Voorbereidend Onderwijs VAN GEEL TOT WIT BIOS- COOPLICHT Nieuwe lampeninstallatie in het Frans Halstheater Voor de Stille Armen Programma Radio-centrale BURGERLIJKE STAND AGENDA Bioscopen 24 December Bioscopen I 1 I 1 I VooruLt- bebc SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 OBLIGATIELEENING ZANDVOORT STAD uws De Haarlemsche Raad had gisterenmiddag bruid in zijn midden. Dit feit was eenig in 2Ün geschiedenis. Noch nie dagewesen. En voor k®n voorzitter een gereede aanleiding om de ge lukkige, het raadslid mejuffrouw Broersma, met een gelant speechje namens den ge- heelen raad geluk te wenschen. De raad ap- Maudisseerde hartelijk en mejuffrouw Broers ma glom van genoegen om deze aardige atten tie. De agenda zag er vrij onschuldig uit, doch ^vatte een groot aantal punten, t waarover ^adsleden hun hart luchtten, zoodat het toch ^alf zes werd voordat de laatste hamerslag viel. Verleden jaar heeft de Raad goedgevonden, dat winkels, waarin visch, fruit, melk en zui velproducten, tabakswaren, bloemen of planten borden verkocht op Oudejaarsavond tot tien kür open mogen zijn. Dit was voor B. en W. ^den geweest om een voorstel te doen tot wij ding van artikel 4 der verordening op de Winkelsluiting, waarbij deze faciliteit voor goed Vïrd vastgelegd. Verschillende leden pleitten Wgen deze verandering en wij kunnen daarin tornen voor wie van meening is, dat het win kelpersoneel in de gelegenheid dient te worden gesteld om dezen familieavond in den huiselij- ken kring door te brengen. Men gaat echter W ver als men, zooals enkele raadsleden deden, "6h oudejaarsavond een „heiligen avond" k°emt. Wie te veel bewijst, bewijst niets. Het een goede gewoonte geworden onder katho- '•eken en protestanten om op den oudejaars avond godsdienstoefeningen te houden, maar daarom is oudejaarsavond nog geen „heilige avond." De burgemeester merkte snedig op, dat de kinkels toch al tot 8 uur open mogen zijn en kat men daarna ook geen gelegenheid meer keeft ter kerke te gaan. Hoewel vele raadsle- ken zich tegen het voorstel van B. en W. ver gaarden en het college verzekerde de beslis- s'hg geheel aan den raad over te laten, werd kat voorstel van B. en W. met 22 tegen 16 hemmen aangenomen. De hierboven genoemde ^takels mogen dus tot 10 uur geopend zijn op ®yivesteravond. Het voorstel van B. en W. om de villa in ket Florapark, waar vroeger de school der haarlemsche Schoolvereeniging was gevestigd, 'e doen afbreken en ter plaatse een openbare ^opleidings) school te doen bouwen, bracht heel Wat tongen in beweging. Over de wenschelijk- kaid een school in het zuiden der gemeente te stichten was men het vrijwel algemeen eens, tiaar wethouder Boes verzekerde, dat B. en W. langen tijd gezocht hebben naar een geschikte Maats. De eenige, welke gevonden werd, is het florapark. Daartegen was echter een protest Makomen van bewoners van het Florapark. Er %t op dat terrein een servituut, dat verbiedt ka villa's aan hun bestemming te onttrekken, he bewoners wenschten handhaving van deze kapaling en vonden in den heer Bijvoet te- techt een warm verdediger van deze opvatting, he gemeente die'nt zich aan dergelijke over- eehkomsten te houden, waarschuwde hij. En ka heer Wolzak wees er op, dat Haarlem toch a' niet rijk is aan villaparken, zoodat er alles v°or te zeggen is zuinig te zijn op wat Haar- in dat opzicht nog bezit. Die opmerking *as zeer juist. De socialist Posthumus vond 't kiet zoo erg, dat er een school in het Florapark kwam en meende, dat de bewoners zich dat kioesten laten welgevallen. Ook op andere Maatsen van de stad hebben omwonenden mis- Schien wel wat last van scholen. Doch daar ®ing het toch niet om. Hoofdzaak was, dat de Serneente zich niets aantrekt van aangegane VerPlichtingen. Gelukkig werd het standpunt van den heer Posthumus niet gedeeld door zijn Partijgenoot, wethouder Reinalda, die met den keer Boes het voorstel van B. en W. verdedig- k®- Hij verzekerde, dat het gemeentebestuur 2ich ten allen tijde aan zijn verplichtingen zal kouden en was ook van meening, dat Haarlem "looie villawijken noodig heeft. In dit speciale ®eval meende hij echter, daf alle partijen te lden kunnen zijn, want de bouw van de nieu we school zal zoo ohtworpen worden, dat de kigang komt op het Floraplein en de school kbs alleen met de achterzijde aan het Flora park grenst. Aan den heer Friedhoff, onzen kündigen stadsarchitect, kan gerust worden °vergelaten om een gebouw te maken, dat har monieus in de omgeving past, meende hij. Het bootste gedeelte van den raad was met deze °t>lossing tevreden. De heer Visser vond het z°nde om de mooie villa, een werk van den kekenden architect v. d. Steur tegen den grond m gooien. Hij gaf er de voorkeur aan er een 'eeszaal of museum van te maken. De architec tonische waarde van de villa werd echter door khdere leden van den raad, waaronder de heer *Hein Schiphorst, sterk betwijfeld. Het voor del van B. en W. werd met eenige stemmen ^gen aangenomen. Het gevolg van dit raadsbesluit is, dat met tertijd de Dienst van Maatschappelijk Hulp- ketoon naar de vroegere Ambachtsschool in ket Rozenpriëel zal verhuizen en dat de tee- kenschool der St. Jozefsgezellen, welke nu in ke voormalige Ambachtsschool gevestigd is, Pgar de openbare lagere school aan de Wil- kelminastraat zal worden overgebracht. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be- 'khghebbenden, dat de post- en telegraaf- kienst op de beide Kerstdagen 25 en 26 De- C6mber a.s. geheel zal worden uitgevoerd als °P andere Zondagen. °P 25 en 26 December a.s. zal derhalve geen ^stelling worden uitgevoerd, behalve te Am- bardam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Kerstdagen alleen bestelling zal plaats vinden van: a. brieven, briefkaarten, dienststukken (met uitzondering van gedrukte dienststukken), ken nisgevingen van overlijden, indien deze stuk ken op de voorzijde van een Z'ondagsetiket zijn voorzien, alsmede alle uit het buitenland ontvangen brieven en briefkaarten, tenzij, blij kens een aan de adreszijde van laatstbedoelde brieven en briefkaarten op in het oog loopende wijze aangebrachte aanduiding, bestelling op Zondag niet wordt gewenscht; b. brief telegrammen; c. nieuwsbladen, welke ten minste op drie dagen per week verschijnen; d. kennisgevingen van aankomst van aan- geteekende stukken, welke aan het kantoor zullen worden afgehaald. Het publiek wordt aangeraden bij het ver zenden van correspondentie met het voren staande rekening te houden. In de groote zaal van St. Bavo in de Smede- straat worden reeds gedurende eenige dagen de schoolvoorstellingen gegeven met de, overal zooveel succes oogstende Artisfilm: Dieren, Schoonheid, Actie, voor de Middelbare, Mulo, Uloscholen en de hoogste klassen van de Lagere scholen. De heer Verkruysen heeft telkens voor elke voorstelling persoonlijk een inleiding ge houden. Reeds meer dan 4000 kinderen hebben in deze dagen van de film over het levensgedrag van dieren genoten. Het typische gedrag van zwanen, pelikanen, leeuwen en tijgers, van roerdomp en pinguins en van de menschachtige apen boeide van het be gin tot het einde. De jonge gorilla „Jaapje" in het bad ontlokte aan het jeugdige auditorium, als altijd, kreten van verrassing. Degenen, die de film hebben gezien, zullen ongetwijfeld het dier in de toekomst eens an ders bezien dan zij vroeger deden, en begrijpen, dat er meer achter het dierenleven schuilt dan men aanvankelijk zou vermoeden, ook wanneer het ons zoo bekende dieren betreft als b.v. de Zwanen. Wanneer dit doel bereikt is en de kinderen nu eens zelf in onze vijvers op deze prachtige vogels met de juiste belangstelling gaan letten, en verder ook eens met begrip rondzien, hebben deze voorstellingen hun nut in den besten zin van het woord gehad. Het programma van de tweede bijeenkomst van The Englisch Association, welke Woensdag avond bij Brinkmann werd gehouden, vermeldde een lezing van den heer George Baker over het onderwerp: De Engelsche operette, waarbij de perikelen van Gilbert en z'n bekenden mede werker Sullivan speciaal in dit genre werden belicht. Op onderhoudende, populaire en humoristische wijze heeft de heer Baker zijn auditorium een inzicht in het wel en wee der Engelsche operette gegeven, een opgave die werkelijk niet licht te noemen is. Spr. stelde de toehoorders bij den aanvang zijner lezing gerust, dat zij niet zoo zeer een lezing, dit woord heeft altijd een ietwat offi- cieelen klank) dan wel een inlichtend praatje zouden te aanhooren krijgen, aan welke belofte spr. zich inderdaad heeft gehouden. Men moet verschil maken tusschen een light opera (of zooals wij het noemen: operette) en een musical comedy. Bij het eerste is de muziek de hoofdzaak, en komt de tekst op het tweede plan, terwijl bij de musical comedy precies het omgekeerde het geval is. Buiten deze twee staat de opera', waar het spel het zwaarst weegt. In het tijdperk, liggende tusschen 1875 en 1890 zijn door Gilbert en Sullivan 12 opera's ge schreven, light operas, wel te verstaan. Gilbert was de zoon van een romanschrij ver, die, na in de rechten gestudeerd te hebben, en in deze branche een volkomen mislukking gebleken te zijn, op een kantoor terecht kwam, waar hij uitblonk in het nietsdoen, nietsdoen wat zijn kantoorwerkzaamheden betrof. Want gedurende dezen tijd peinsde hij en fabriceerde al peinzend zijn eerste komische gedichten. Van de comische gedichten kwam hij terecht bij de blijspelen, de sprookjesdrama's en mythologische comedies. Hij komt in contact met Sullivan, die muziek bij deze werken componeerde. Sullivan was de zoon van een kapelmeester, zoodat hij in muzikale omgeving opgroeide. Zijn vader was een Ier, zijn moeder een Italiaansche, van wie hü zijn zonnig humeur erfde, hetgeen ook in zijn operas tot uiting komt. Na studies in Leipzig, waar hij de school van Mendelssohn volgde, hoewel hij geen volgeling van hem werd, maar Schubert nastreefde, kwam hij terug in Londen, waar het hem in het be gin zeer moeilijk gemaakt werd. Door verschillende ingewikkelde geschiedenis sen kwam hij met Gilbert in aanraking, waarna de twee gingen samenwerken. Zeer veel goeds hebben zij tot stand gebracht. Uit diverse operas zong de heer Baker een uitstekende en in Engeland wel bekende bari ton de voornaamste gedeelten, die den aard der operas duidelijk demonstreerden. „Toch", zoo concludeerde spr. „is het hopeloos voor de light opera om voort te blijven bestaan. Door allerlei min of meer belangrijke muziek evenementen wordt zij verdrongen, zoodat haar bestaan ten doode gedoemd is". De heer Baker besloot zijn aandachtig ge volgde causerie met de Hollanders te compli menteeren over de wijze waarop zij een in een vreemde taal gestelde lezing weten te volgen. In verband daarmede sprak hij de hoop uit, dat meerdere van deze en dergelijke avonden mochten gehouden worden, waarbij voordrach ten van allerlei aard over allerlei onderwerpen ter sprake komen, opdat de menschen reëel leeren denken. Afkeurend sprak hij hierbij over de film (niet dat hij tegen de film was, o neen, want spr. had zelf meerdere malen voor de film gespeeld, daar de rolprent gefingeerde beelden uit het leven brengt, en het geluid, dat gehoord wordt, in geenen deele met de ware stem over eenkomt. Daarom: geeft ons de werkelijkheid, en houdt ons verre van de wereld van het onbestaanbare! Een hartelijk applaus beloonde spreker voor zijn opmerkingen. Het comité „Oranjevreugde-Volksvreugde" verzoekt ons het volgende te willen mededeelen. Uitermate erkentelijk zijn wij voor de ons door velen betoonde medewerking. Wij mochten 49 luiermandjes, met een uitzetje gevuld, ten ge schenke ontvangen. De financieele bijdragen stelden ons in staat nog 76 complete uitzetjes bij te bestellen en 7 geheel complete wiegen, ge reserveerd voor die kraamvrouwtjes, wier kindje op denzelfden dag als het vorstelijk kindje ge boren wordt. Van de opbrengst der bussen op de kijkdagen kan bij ieder pak een krentenbrood gevoegd worden. De firma Reeker deed ons toe zegging voor een kinderplaat voor de gelukkigen, die op denzelfden dag van het prinsje of prin sesje geboren worden. Een reeks blijde berichtéh dus. Maar nu moeten we helaas overgaan tot min der opwekkende klanken. Dagelijks krijgt het comité nog aanvragen. Er is echter geen geld meer noch zijn er kleertje over om te helpen. Het comité kan zich natuurlijk op het principieele standpunt stellen en zeggen: de in schrijving is gesloten, nieuwe aanvragen nemen wij niet aan. Een eenvoudige, maar wel harde oplossing. Zoo gaarne zouden we milder willen optreden, maar dan moeten we nog eens een beroep doen op uw beurs. De Twentsche Bank, giro 4000, is zoo vriende lijk alsnog giften in ontvangst te willen nemen, s.v.p. met vermelding „Oranjevreugde-Volks vreugde"; een bus, waarin ook de kleinste gift welkom is, staat ten huize van mej. C. Heer- kens Thijssen, Plein 13. Misschien zijn er nog wel enkele stadgenooten, die hadden willen geven, maar door de drukke tijden, die de maand December nu éénmaal al tijd met zich mee brengt, er nog niet toe geko men zijn. En dan zouden we aan vele vaardige handen willen vragen, wie breit of haakt nog een aardig wollen babydingetje voor ons? De kleertjes kun nen afgegeven worden aan 't stadhuis op werk dagen tusschen 1012 uur, of ten huize van mevrouw Wesstra, Van Eedenstraat 1. We zouden zoo gaarne nog 10 gezinnen willen helpen; zonder uw hulp is ons dat echter niet mogelijk. Met het rondbrengen der pakken is reeds be gonnen door eenige comité-leden; de blijdschap en dank kan echter het comité niet alléén aan vaarden, maar hij is bestemd voor allen, die ons door hun gaven tot dit liefdewerk in staat heb ben gesteld. Een liefdewerk, dat berust op ons aller verknochtheid aan Prinses Juliana, naar wie ons aller beste en hartelijkste wenschen thans uitgaan. Maak de komende dagen nóg gezelli ger, schenk onze dranken Winkels door de geheele stad i.E^HJ.Lans 4,Co 'oningen en Scheveningen, waar op beide Gistermorgen is ten kantore van de Reeders- vereeniging te IJmuiden de bemanning van den stoomtrawler „Eveline", IJm. 117, door de Noord- en Zuid-Holl. Reddingmaatschappij ge huldigd, in verband met de kranige redding van de opvarenden van het Noorsche s.s. „Aart- sen", dat op 24 Oct. j.l. op de Noordzee tijdens vliegend stormweer is vergaan. De plechtigheid werd bijgewoond o.a. door de heeren H. de Boojj Jr., secretaris van de Reddingmaatschappij, P. C. v. Huizen, vice- consul van Noorwegen te IJmuiden, J. Seijf- fert, havenmeester, C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf en verder door be stuursleden van de Reedersvereeniging en den heer Groen, reeder van de „Eveline". De redders werden allereerst toegesproken door den voorzitter der plaatselijke commissie van de Redding Mij. dr. R. Rutten, die uiting gaf aan.de groote waardeering van de Mij. voor het werk der mannen van de „Eveline". Dr. Rutten wees er op, dat de maatschappij het reddingswezen langs de Nederlandsche kust organiseert; zij onderhoudt, daartoe in staat gesteld door de giften van het Nederlandsche volk, het reddingmateriaal en zorgt er voor, dat het op peil blijft. Dit neemt niet weg, dat zij een open oog en oor heeft voor wat door de Nederlandsche kustbewoners verder nog gedaan wordt. Het zijn diezelfde kustbewoners, die hier weer hun beste beentje hebben voorgezet door de opva renden van het Noorsche schip van een zekeren ondergang te redden. Daarvoor past een woord van warme hulde. De redding duurde van half 12 tot half 2 en geschiedde in vliegend stormweer, dus onder zeer moeilijke omstandigheden. Het was een zaak van overleg en toch ook van snel hande len. Spr. wilde bij deZe hulde den Noorschen zee man niet vergeten, die de verbinding tusschen beide schepen tot stand heeft gebracht door zwemmende een lijn over te brengen. Dat was een bewonderenswaardige daad van helden moed. Uit de rapporten blijkt hoe moeilijk dc red ding geweest is. Het reddingswerk als zoodanig, waarbij eigen leven wordt gewaagd, kan niet beloond worden met een bepaald bedrag. Maar het is bekend hoeveel waarde zeelieden hechten aan een herinnering aan zulke gebeurtenissen, die zij als een trotsch bezit bewaren. Het hoodfbestuur van de maatschappij wil de daarom ook den mannen van de „Eveline" een herinnering aanbieden. Spr. bood schipper Blok een fraaien scheepskijker met inscriptie aan en de bemanning een enveloppe. In zijn dankwoord wees de heer Blok er op, dat hij bij het reddingswerk gesteund werd door de wetenschap te kunnen vertrouwen op zijn mannen en op zijn schip. Hij dankte voor de hulde en voor de geschenken. De grootste vol doening was evenwel het oogenblik, dat de red ding voorbij was en de schipbreukelingen, van droge kleeren voorzien, in de kajuit zaten en foto's toonden van hun vrouw of kind. Hij en zijn mannen waren er toen trotsch op, deze menschen aan hun familie te hebben kunnen teruggeven. Tenslotte werd nog het woord gevoerd dooi den heer Oud, die er aan herinnerde, hoe schipper Blok, bij het uitbrengen van zijn rap port, zich zelf bescheiden op den achtergrond hield. En toch heeft hij door zorgvuldige navi gatie den grondslag voor de redding gelegd. Immers, doordat hij, bij een dalenden barome ter en een laag glas, als een voorzichtig zee man besloot zijn koers iets meer westelijk aan te houden, kwam hij op de plaats waar dc „Aartsen" lag. Dat siert den trawlschipper. Daarna hebben hij en zijn mannen alles ge geven, wat onder deze omstandigheden van een zeeman verwacht kon worden. De Engelschman, die in de nabijheid lag, zal voor deze Hollandsche zeelui in stilte zijn petje hebben afgenomen. Dat was vlagvertoon van de allerbeste soort en daar zijn wij dezen mannen dankbaar voor, zoo besloot de heer Oud. De Haarlemsche Slagerspatroonsorganisaties hebben besloten geen gebruik te maken van de bepaling op Eersten Kerstdag de winkels open te hebben. Zoodat op Eersten Kerstdag de slagerswinkels gesloten zullen zijn. De man, die met een serum van koffiedik boomen van vermeende bladwesp wist te be vrijden, hoorde veertien dagen geleden zes maanden tegen zich eischen. De rechter maakte er vier maanden gevangenisstraf van. Een verzekeringsagent uit Heemskerk had de geïnde gelden ten eigen bate aangewend. Tot een bedrag van f 138.was dit opgeloopen. De man voerde veertien dagen geleden aan, dat hij van de maatschappij als provisie ongeveer het zelfde bedrag had te vorderen, hetgeen de di recteur beaamde. De Officier vond, dat hier geen verduistering was gepleegd en verzocht vrij spraak. De rechtbank veroordeelde den man tot 1 maand voorwaardelijk met twee jaren proef tijd. f 100.boete of 50 dagen hechtenis hoorde een IJmuidensch chauffeur tegen zich eischen, die op 20 Juni op den Wagenweg een aanrijding had gehad, die den dood van ds. A. E. Sillevis- Smit ten gevolge had. .De uitspraak luidde f 50.— of 25 dagen. Woensdagavond vergaderde het District Haar lem van den Nederlandschen Lawn Tennis Bond onder leiding van den voorzitter A. M. Tijsseling ter behandeling van de bekende voor stellen tot reorganisatie van den N.L.T.B. De belangstelling voor deze vergadering bleek groot want bijna alle tot het District Haarlem behoorende vereenigingen waren vertegenwoor digd. Eerst werd in bespreking gebracht de gedach te om het aantal partyen in de competitie wedstrijden voor de overgangs-, tweede en der de klasse weer van acht terug te brengen tot zeven in verband met geopperde bezwaren te gen den langen duur dezer wedstrijden. De ver gadering sprak zich eenstemmig uit voor hand having van het aantal partijen op acht. Hierna kwamen de reorganisatieplannen in bespreking. Deze voorstellen werden door den voorzitter, tevens lid der reorganisatie-commissie, uitvoe rig toegelicht en verdedigd. De heer Nieman. districts-bestuurslid, bleek een tegenstander der voorstellen. Hij achtte de voorstellen te vaag en zou earst over volledig uitgewerkte plannen een beslissing willen nemen. Na een behandeling van eenige uren sprak de vergadering zich ten slotte uit voor aan vaarding der reorganisatie-plannen. Men vond de in het nieuwe schema aangebrachte wijzi gingen dermate een verbetering, dat, na een afwijzing in de voorjaarsvergadering van het oorspronkelijke plan met 2013 stemmen, thans een meerderheid van 1912 stemmen (2 blan co) het bestuursvoorstel wil volgen. Als voor waarde werd gesteld, dat het aan de minder heid toe te kennen recht tot vertegenwoordi ging in een naar de algemeene vergadering te zenden delegatie duidelijk wordt vastgelegd en de uitgewerkte voorstellen (reglementswijzigin gen) eveneens eerst in de Districtsvergaderin gen zullen worden behandeld. we De Vereeniging voor Veilig Verkeer Haarlem en Omstreken hield gisterenavond haar jaar vergadering onder voorzitterschap van luite nant kolonel A. M. M. van Loon. De secretaris, mr. J. H. van Gelderen, deelde mee, dat het le dental is gestegen van 918 tot 1120 met 350 adspirantleden. In het komende voorjaar zal we derom een veiligheidslaan te Haarlem worden georganiseerd. Door het bestuur zal in overwe ging genomen worden om meer contact met de oudere leden te krijgen. De aftredende bestuurs leden werden herkozen, oud-burgemeester Maar schalk werd tot eere-lid benoemd en de nieuwe burgemeester tot eere-voorzitter. Bij de rondvraag werd o.a. gewezen op het bestaan van diploma's, die kunnen worden uit gereikt wanneer de beroepschauffeurs een ge heel jaar zonder ongelukken gereden hebben. Op 29 Dec. a.s. zal te Leiden een algemeene vergadering worden gehouden door den R. K. Diocesanen Bond van onderwijzeressen bij het V. O. in hotel „De Vergulde Turk", Breestraat 84. vooraf zal te negen uur een H. Mis tot intentie van de leden worden opgedragen ir. de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvange nis, Haarlemmerstraat, Leiden. Daarna zal de vergadering een aanvang nemen. Des middags, na de pauze, zal een lezing worden gehouden door den weleerw. heer Henri de Greeve. Het bestuur verwacht een groote opkomst, zoowei van de zijde der religieuzen als van de leeken. Zij, die zich nog niet hiervoor hebben opgegeven, kunnen dit alsnog doen bij M. H. Alders, Jan Steenstraat 39, Haarlem, tot uiter lijk 27 Dec. De directie van het Frans Halstheater is er steeds op uit het publiek het beste van het beste te geven. Toen er dan ook een offerte kwam van een Amerikaansche firma ter ver betering van de lampeninstallatie in de projec tie-apparaten, liet zij de gelegenheid niet voorbij gaan om een proef te nemen. Gisteren werden we in de gelegenheid gesteld om het verschil in projectie te zien tusschen het bestaande systeem en het fonkelnieuwe. Nooit hebben we ons goed gerealiseerd, dat we in de bioscopen geel licht inplaats van wit te zien krijgen. Door afwisselend eenige beelden te draaien uit het bestaande en uit het nieuwe apparaat, gingen onze oogen open en ontdekten we, dat de uitvinding die overigens heel een voudig is zeer beteekenend is. De details komen door de intense belichting veel meer tot hun recht, er komt als het ware diepte in de beelden en het kijken wordt minder ver moeiend. De verbetering in de lichtinstallatie is tot stand gekomen door het aanbrengen van Peer less Magnarc High Intensity lampenhuizen Amerikaansche apparaten, welke in nagenoeg alle groote theaters van Amerika, Engeland en Frankrijk reeds in gebruik zijn. Deze moderne lichtbronnen zijn het resultaat van jarenlange proefnemingen in de laboratoria van de Mac Auley fabrieken te Chicago, een dochter-onderneming van de International Pro jector Corporation te New York, welke ook de bekende Simplex-projectie-apparaten fabriceert. Bij een lampenhuis is de reflector een be langrijk onderdeel. De Peerless Magnarc heeft een reflector welke een combinatie is van ver schillende bekende typen; zij heeft een diameter van 35 c.M. en is dus veel grooter dan de meest gebruikelijke in Nederland. Hierdoor wordt een maximum aan licht verkregen. Tusschen reflec tor en venster, dus op den weg dien het licht moet afleggen, zijn obstakels tot een minimum gereduceerd. Automatische bijstelling der koolspitsen zorgt voor constante lichtsterkte en geeft den ope rateur gelegenheid zich meer onmiddellijk met de projectie bezig te houden. Dat een mooi helder filmbeeld een bioscoop bezoek belangrijk veraangenaamt, daarvan kan men zich zelf overtuigen door een voorstelling in het Frans Halstheater te Haarlem te gaan bijwonen. L. S10. Van J. B2.— Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.40 Pauze, 10.35 Parijs Radio, 11.05 Keulen, 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Radio P. T. T., 4.20 Keulen, 7.15 Diversen, 7.40 Keulen, 9.50 Weenen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 11.35 Droitwich, 1.35 London Regional, 3.35 Droitwich, 6.40 London Regional, 7.20 Weenen, 8.20 Droitwich, 11.00 London Regional, 11.35 Droitwich. ProgT. 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: 1. Wiegenlied, 2. Rosa ry, 3. Toccata en Fuga v. Bach, 4. Ave Maria uit Othello, 5. The Holy City, 6. Noël, 7. Na zareth, 8. Ave Maria, 9. O, Tannenbaum, 10. Gloria in Excelsis Deo, 11. Star of Bethlehem, 12. O du Frölhliche, O du Selige, 13. Weih- nachtslied; 8.0012.00 Diversen. Geboren: 21 Dec. dochter H. G. Pool-v. d Werffzoon van M. Donders-Schluter. 22 Dec. zoon van G. A. Heijerman-Hagen; zoon van E Blankendaal-Kraakman. 23 Dec. zoon van J M. Heesemans-Prinsen; Eoon van C. M Frenaij -Heesterbeek. Ondertrouwd: 23 Dec. F. K. Beukema toe Wa ter en J. van Loghem. Getrouwd: 23 Dec. P. Meijer en H. Koene; B. H. Meijboom en L. Broersma; M. Troostwijk en Th. Judels. Overleden: 21 Dec. H. G. Nieuwjaar-Penmngs, 61 jaar, Meester Cornelisstraat. 22 Dec. J. M Peters-Kuipers, 75 jaar, Vergierdeweg; H. J Schimmel-Saeljs, 72 jaar, Spaanschevaartstraat. Gebouw St. Bavo: Best.' R. K. Volksbond; R. K. Bevolkingsbureau; Fed. Gr.- en Fr.- handel, 8 uur. Stadsschouwburg: 8 uur Amicitia Juncti: „De spooktrein". Kunstzaal Reeker: Kerstexpositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Rem brandt-theater: „Grazige Weiden", 230, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „De goede aarde", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Privé>-secretaresse", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Angel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; gewone zittingen 7 en 9 uur. Kunstzaal Reeker: Kerstexpositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt-theater: „De Zanger van Hare Hoogheid", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Wanneer bent U jarig", 230, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Angel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac 115 uur; „3 tegen 0", 7 en 9.15 uur. Emittenten van de 3^ pet. obligatie-leening Zandvoort 1938 berichten, dat in verband met de binnengekomen inschrijvingen een belang rijke reductie bij de toewijzing zal moeten ge schieden. In het badhuis aan de Postlaan te Heem stede werden in de week van 13 tot en met 18 Dec. genomen 537 douchebaden en 29 kuip baden.. j Aan 63 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 95 volwassenen gebruik gemaakt. De eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zal worden ge houden op Dinsdag 11 Januari a.s., des avonds te acht uur, in het gebouw Nassauplein. De Nederlandsche Vereeniging van Oudstrij ders voor Land- en Zeemacht uit Ned. Indië „Het Vaderland Getrouw" zal in de Kerstweek weer haar jaarlijksche uitkeering aan de we duwen en weezen kunnen doen. De Vereeniging is in staat deze uitkeering te doen door de collectes, welke tweemaal per jaar worden gehouden. De vereenigde Haarlemsche kleinhandelorga nisaties deelen mede dat Vrijdag 24 December tweemaal en Eersten en Tweeden Kerstdag geen melk aan huis zal worden bezorgd. In een druk bezochte vergadering van den Armenraad, waarvan het voorzitterschap wegens verhindering van den heer voorzitter werd waar genomen door den heer M. v. d. Wall, lid van het bestuur, werden de jaarverslagen over 1936 goedgekeurd, waarna de vergadering, na gehou den rondvraag, werd gesloten. o De Staatscourant bevat de statuten van de Overijselsche, Geldersche en Drentsche Ver eeniging .Hensgezindheid" te Haarlem. o Door het bestuur der Federatie van Woning- bouwvereenigingen in Haarlem is een adres aan den raad gericht, waarin namens 1400 gezinnen, die herhaaldelijk van de toegangswegen tot de Slachthuisbuurt gebruik maken, om verbetering van de bestrating wordt gevraagd. Met name wordt geklaagd over de bestrating van de Korte Heeren vest; de gevaarlijke brug over de Zomer- vaart; de smalle Dubbele Buurt, enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5