We luisteren naar katholickcN Alkmaar zonder stroom Na den moord op Mgr. Schraven Verbinding tusschen Noord en Zuid MIVA krachtig MISSIE machtig FINANCIEN VOLTOOIT UW GIGGN UNIVGRGITGlT d. ELST MATTHES FAILLIET Ji/y ol£Fmx.. DE LAATSTE SCHAKEL Dagfilm DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 Het passief der Amsterdamsche firma bedraagt f 2 millioen, het actief f 800.000 Vordering op Duitsch syndicaat afgewezen Ged. Staten dreigen met stop zetting op 1 Januari a.s. Plechtige Requiemmis in de Kathe draal van Cheng-ting-foe Deelneming van niet- katholieken TUINBOUWSTEUN VOOR KENNEMERLAND Vierde uitkeering sterk tegengevallen Na opening der'Maasbrug te Hedel geen enkel obstakel meer Gebouwd in versneld tempo De grondwerken COMPLETEER UW FEESTDISCH BYRRH-VIOLET DUVAL BÉNÉDICTINE D.O.M. Nieuw tracé Brugaf metingen Vrijdag 24 December Pastoor Leonards Ontslag genomen als hoofd redacteur van het kath. persbureau te Berlijn AANWERVING VOOR VREEM DEN KRIJGSDIENST Haarlemsche jongen naar Spanje HET INDISCHE LEGER Werving in Nederland heeft een gunstig verloop Staathuishoudkunde M. O. De eerste kamer der arrondissements rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de firma Van der Eist en Matthes, zoowel als haar beide firmanten, de heeren dr. Charles Boissevain en Rob L. Boissevain, aan welke firma surséance van betaling was verleend. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. P. H. Smits en tot curator mr. A. J. M. Hendrix. In raadkamer is, alvorens de rechtbank dit faillissement uitsprak, het dwangaccoord, door de firma aan de crediteuren aangeboden, behan deld. Dit werd echter verworpen, omdat de ver- eischte driekwart van de uitstaande vorderin gen niet voor stemden.* Betreffende het faillissement van de firma Van der Eist en Matthes en van de beide fir manten vernemen wij nog het volgende: De firma meende een vordering van onge veer f 5.000.000 te hebben op het Duitsche Stik stof Syndicaat G.m.b.H., waartegen dit Duit sche syndicaat een vordering indiende van f2.600.000. Practisch zou er een vordering van ongeveer f2.400.000 van Van der Eist en Matthes op het Stikstof Syndicaat overblijven. Dit werd echter betwist en, na een hier over gevoerde arbitrage, werd de vordering der Nederlandsche firma afgewezen, ter wijl de tegenvordering van de Duitschers tot een bedrag van f 1.600.000 werd erkend. Hierdoor werd hef passief van Van der Eist en Matthes opgevoerd tot bijna f2.000.000 waartegenover een actief staat van onge veer f 800.000. De firma heeft toen een dwangaccoord aan crediteuren aangeboden. De groote meerderheid der overige crediteuren was bereid dit te aan vaarden, doch het Duitsche syndicaat wilde hieraan echter niet medewerken en onthield zich van stemming, waardoor het accoord werd verworpen. De rechtbank heeft een commissie van credi teuren benoemd, bestaande uit de heeren ir. Doyer, directeur der Centrale Ammoniak Fa briek te Weesp, mr. Ph. Veenhoven, te Hooge- zand, liquidateur der N.V. Machinefabriek Bek kering en mr. J. P. A. Jonker, Den Haag, ver tegenwoordiger van de groep Nederlandsche pro ducenten. In zeldzame gevallen benoemt de rechtbank een dergelijke commissie, welke tot taak heeft, den curator van advies te dienen. De firma Van der Eist en Matthes zal in het vonnis der rechtbank berusten. In de heden gehouden gemeenteraads vergadering van Alkmaar deed de wethouder der Gemeente Lichtbe drijven, de heer T. Bonsema, mededeeling over de met Ged. Staten gevoerde onderhandelingen over den verkoop van het G.E.B. aan het P.EU. daar Ged. Staten het contract, dat op I Januari a.s. afloopt, niet meer wenschen te verlengen. Deze onderhandelingen hadden tot resultaat, dat Ged. Staten op 21 October een brief aan B. en W. richtten met de mededeeling, dat zij tot wederopzegging toe na 31 December 1937 stroom engros wilden leveren aan Alk maar volgens een door hen bepaald tarief. B. en W. achtten dit onaanvaardbaar en de den een tegenvoorstel, dat de gemeente een offer zou vragen van ƒ56.000 per jaar. Ged. Staten verwierpen dit voorstel en stel den de gemeente den eisch het door him vast gestelde tarief vóór 28 December a.s. te aan vaarden. Bjj niet aanvaarding van het aanbod vóór dien datum zou het provinciaalbedrijf na 31 December a.s. geen electrischen stroom meer aan de gemeente leveren. B. en W. hebben telegrafisch bjj Ged. Staten een onderhoud aangevraagd, hetwelk plaats had op 20 December j.l. maar niet tot eenig resul taat leidde. Eveneens wendden B. en W. zich tot den mi nister van Binnenlandsche Zaken, Waterstaat en Financiën met verzoek om tusschenkomst. Den volgenden dag ontvingen B. en W. van den minister van Binnenlandsche Zaken een telegram, waaruit bleek, dat de minister het Prov. bestuur had verzocht hangende het on derzoek der regeering den toestand drie maan den te verlengen. ïën op voorbank van ïuto zitten mag alléén, als «r den bestuurder 60 cm en voor /eiken passagier 40 cm beschikbaar is (voor 'n kind tot 12 jaar: 30 cm). mosten,-en vooral bij geringe lichaamsbeweging tijdens het werk - voor regelmatige 'darmfunctie zorgen door HET IDEALE LAXEERMIDDEL Verpakkingen 10 tabletten #1. -«55» buisjes 30 tabletten fl« 1.20e Agentia Lumen seint aan de K.W.P.: In de Kathedraal van Cheng-ting-foe is een indrukwekkende rouwplechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de Missionarissen van de Congregatie der Lazaristen, die bij het tragisch gebeuren van 9 October j.l. gedood en verbrand werden. Het waren: Z. H. Exc. Mgr. Schraven van de Congregatie der Lazaristen, zeereerw. heer Charny, Overste der Missie, weleerw. heeren Ceska, Assistent, Bertrand, Procurator, Pater Wouters, professor van het Klein-Seminarie, de Ueereerw. pater Emmanuel Robial (Trappist), de eerw. broeder Geerts van het Missiehuis te Cheng-ting-foe, de eerw. broeder Prinz van het Missiehuis te Shun-te-foe, en'de heer Biscopitch, orgel-reparateur en oud-officier. Deze uitvaartdienst is gehouden op verzoek van den commandant Yokohama, gedelegeerde van den Japanschen Minister van Oorlog, die speciaal belast was met het instellen van een onderzoek naar deze droeve gebeurtenis. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. De Vienne, van de Con gregatie der Lazaristen, Bisschop van Tientsin en voormalig Apostolisch Vicaris van Cheng- ting-foe, die speciaal naar zijn oude residentie was overgekomen om zijn oud-missionarissen te troosten en hun zijn genegenheid en deel neming te betuigen, hetgeen de aanwezigen ten zeerste op prijs stelden. Als presbyter-assistens fungeerde de zeer eerw. pater Taguchi, die in gezelschap van den commandant Yokohama was gearriveerd. Japan betuigt deelneming De opperbevelhebbed van de Japansche strijd krachten in Noord-China zond telegrafisch be richt, om zijn deelneming te betuigen. Het tele gram werd bij het begin der rouwplechtigheden in de kathedraal voorgelezen. De inhoud luidt als volgt: „Aan de Katholieke Missie van Cheng-ting-foe. Bied mijn gevoelens aan van diepgevoeld rouw beklag." w. g. Opperbevelhebber van het Japansche Leger. Onder de talrijke autoriteiten, die in de eerste rijen van de stampvolle kathedraal hadden plaats genomen, merkten wij o. m. op: kolonel Ka- bayaski, vertegenwoordiger van het Japansche leger; kolonel Yamaki, commandant der strijd krachten rond Cheng-ting-foe; Commandant Yokohama, gedelegeerde van den Generalen Staf van Tientsin; luitenant Tanaka van de Genie troepen, de officieren Komatsu en Hasagawa, Mr. Ou, voorzitter van het comité tot hand having van den vrede, met enkele bestuursleden, Mr. Misaka, Commandant van de Vierde Sectie van „Suan-Fou-P'an" met zijn gevolg; Mr. Ima- mura, Commandant van de Veertiende Sectie, „Suan Fou P'an" met gevolg. De dominé van de Zweedsche Missiestatie Rev. Spica stelde het zeer op prijs om bij deze gelegenheid zijn blijken van innige christelijke deelneming jegens de Katholieke Missie te be tuigen. Ook de Overste der Bonzen van de groote Pagode was eveneens bij de plechtige Requiem mis tegenwoordig. De .kerk was gevuld met notabelen, indus- trieelen, vroegere vluchtelingen, heidenen, die van verre waren gekomen, om, zooals ze zeiden, „hun erkentelijkheid te betuigen jegens de slachtoffers die voor hen hun leven hadden ge- gaven." De katafalk was geheel bedolven onder de bloemen, die men had meegebracht. Aan de pilaren waren talrijke opschriften bevestigd, die getuigden van sympathie voor de slachtoffers. De Japansche legerautoriteiten hadden niet min der dan vier van dergelijke opschriften laten aanbrengen. Een er van, n.l. dat van den Gene ralen Staf, luidde als volgt; „Aan de heldenzielen, die gegaan zijn naar het Vaderland des hemels, smartelijke deelneming." Na afloop van de plechtige Requiemdienst werden langdurige besprekingen gevoerd tus- schen den Commandant Yokohama met zijn offi cieren, die de Requiemmis hadden bijgewoond, en de katholieke Missionarissen over de positie der Katholieke Kerk, ten einde te voorkomen, dat zich opnieuw een dergelijk betreurenswaar dig incident zou voordoen. Ongecorrigeerd. Onze politieke macht, zelfs onze ker kelijke bloei zal ons op den duur niet baten, zoo wl] onze plaats niet weten te veroveren In de universitaire wetenschap. Steunt dus Uw eigen Uni versiteit. Gister is bij de Vereenigde Vellingen te Be verwijk de 4e steunuitkeering gedaan van den tuinbouwsteun over 1935. De uitkeering, die in totaal slechts f 4300.bedroeg, waarvan f 900 voor de druiven, f 1800 voor tomaten en f 1500 voor pronkboonen over het tijdvak 11 Augustus -12 September, was weer een groote teleurstel ling. Van de ongeveer 800 aangesloten tuinders zul len er wel ongeveer 600 zijn, die niets hebben ontvangen. De steun aan de druiven en aan de tomaten gaat slechts naar een klein aantal be drijven, zoodat de overgebleven f 1500 over een groC- aantal tuinders van pronkboonen moet worden verdeeld. Het vorig jaar werd uit 5 voorschotten uitgekeerd in totaal f 95.500.Dit jaar is men met de vierde uitkeering nog slechts aan de f 18.000.gekomen. Dit staat dus voor de slotuitkeering nog f77.000.ten achter bij 1936. Het vorig jaar werden bovendien flinke extra uitkeeringen ontvangen. De hoop is nog steeds op eenige extra hulp, want de nood is hoog en men zal het er niet buiten kunnen stellen. Dinsdag zal de laatste schakel worden ge legd in het doorgaand verkeer van Noord naar Zuid. Dan zal, zooals gemeld, de brug over de Maas te Hedel, die in recordtijd is gereed gekomen, officieel worden geopend. Nadat eerste de verkeersbrug over de Waal te Zaltbommel was geslagen, waardoor het belang rijke verkeers-obstakel het veer werd weggenomen, kwam daarna de opening van de brug over de Lek bij Vianen aan de beurt, waardoor een schipbrug, die door het toenemen de scheepvaartverkeer zeer dikwijls geopend moest worden, kon worden weggenomen. Na de opening van de verkeersbrug over de Maas nabij Hedel, staat het doorgaand ver keer geen enkel obstakel, zelfs geen spoorweg overweg meer in den weg. De bouw van de brug te Hedel is het eerste voorbeeld van den versnelden bruggenbouw, waarvoor indertijd een wetsontwerp werd aan genomen. Nagenoeg is de extra-halve cent ben zinebelasting vergeten, waarvoor autorijdend Nederland den versnelden bruggenbouw in de plaats heeft gekregen. Indien wjj den bouwtijd van de bruggen over de Waal bij Zaltbommel en over den Rijn bij Arnhem, over de Lek bij Vianen,'Over de Waal bij Nijmegen en over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, die achtereenvolgens voltooid wer den, vergelijken dan springt direct in het oog dat het verschil met den bouw van de brug over de Maas bij Hedel wel zéér merkwaar dig is. De bouw van laatstgenoemde brug werd be gonnen 26 Februari 1936 en zal 28 December van dit jaar voor het verkeer worden openge steld. Op 15 April werd de eerste paal van den onderbouw geslagen en deze werd op 21 Novem ber van hetzelfde jaar opgeleverd. Daarna werd onmiddellijk een begin gemaakt met het mon- teeren van den bovenbouw. Men begon met de vijf noordelijke brug-gedeelten, elk ter lengte van 43 M. en in Februari van dit jaar waren de verschillende bruggedeelten op den Maasoever zoover gereed, dat een begin kon worden ge maakt met de montage van den boog over het rivierbed. Op 4 Februari 1.1. werd met de be- heiing van 't rivierbed begonnen. Op 2 April was men ermede gereed. Op 6, op 9 en 19 April werd telkens b(j gedeelten de montagebrug ge plaatst en met het laatste deel tevens de toren kraan op de montagebrug gebracht. De mon tage van de brug over het zomerbed heeft pre cies twee maanden in beslag genomen. Op 12 April werd de boog gesloten. Voor geen brug in Nederland is zooveel grond werk verzet moeten worden als voor de toegan gen tot de Hedelsche brug. Voor den Noorde lijken oprit moesten ter voorkoming van ver zakking sleuven worden gebaggerd tot een mef Apéritief Champagne: Liqueur: diepte van 6 M. beneden N.A.P. Deze sleuven werden met Maaszand weer opgevuld en daarna opgehoogd, waarvoor 360.000 M3. zand noodig was. De Zuidelijke oprit vereischte een grondver plaatsing van 65.000 M3. Hierbij moet de rivier de Dieze (die bij 's Bosch gevormd wordt door samenvloeiing van Dommel en Aa) worden om gelegd en van fort Crèvecoeur werd een gedeelte afgesneden. Voorts kwamen in den loop van dit jaar nog verschillende bijkomende werken tot stand, n.l. een duiker en een tunnel aan den Drielschen weg alsmede een viaduct onder het Noordelijk landhoofd, de waterdoorlaat, brug en duiker- sluis van de bestaande Empelsche sluis alsmede de werken tot verharding der fietspaden van den Noordelijken en Zuidelijken oprit. De zoogenaamde Hedelsche waard het eiland dat voorheen lag tusschen de Maas en de Oude Maas die door de verschillende bruggedeelten wordt overspannen en tot het winterbed der rivier moet worden gerekend, werd afgegraven tot 3.60 M. beneden N. A. P., zoodat het' winterbed der rivier daardoor belang rijk is verruimd. Een gemaal ten Westen van den Noordelijken oprit kwam gereed en werd reeds in bedrijf gesteld. Voor den brug ZaltbommelHedel is een nieuw tracé geprojecteerd, waarbij som mige gedeelten van den ouden weg binnen het nieuwe project zijn gevallen. Hierbij heeft het zg. Amerikaansche Klaver blad-systeem op het verkregen terrein tusschen den ouden en den nieuwen Maas-bandijk toe passing gevonden, waardoor de verkeerskruisin- gen zijn voorkomen. De Noordelijke toegangsweg is zoodanig aan gebracht, dat hij in Noordelijke richting geheel buiten de kom van Hedel om, 300 M. voorbij den weg naar Kerkdriel, aansluit aan den weg naar Zaltbommel. De oude weg Van Hedel's Bosch is gedeeltelijk omgelegd en gedeeltelijk verbreed Reeds thans is rekening gehouden met den in Den Bosch geprojecteerden nieuwen verkeers weg Koningsweg, Koninginnelaan, Brugstraat, nieuwe brug over de Dieze, Siberië en door viaduct onder de spoorlijnen 's BoschUtrecht en Nijmegen. Dit millioenen-werk dwingt mede, gezien het snelle tempo, waarin ingenieurs, aanne mers en werklieden hebben samengewerkt, diep ontzag af. Precies een jaar en tien maanden nadat de eerste spade In den grond was gestoken kan nu het werk als voleindigd beschouwd worden. Weliswaar zal aan de Brabantsche zijde voorloopig met één oprit moeten worden volstaan, maar de verbinding is er en ook de tweede oprit zal in het a.s. voorjaar geheel gereed zijn. De brug, die nagenoeg van hetzelfde type is als die te Vianen, is in totaal 430 M. lang. De boog die met een lengte van ongeveer 125 M. de geheele rivier overspant, wordt geflankeerd aan de Noordzijde door vijf en aan den Zuid kant door twee overspanningen, elk 43.50 M. lang. Hierbij zij nog vermeld dat het ijzer en staal voor den bovenbouw door den Staat zelve is aangekocht en voorts dat alle benoodigde mate rialen, voor zoover dit maar eenigszins mogelijk was, van Nederlandsch fabrikaat zijn. De brug heeft een rijbaan ter breedte van 11 M. benevens twee rijwielpaden van 2.75 M. De opritten verkrijgen twee door een midden berm van 4.50 M. gescheiden rijbanen van 6.25 M., met ter weerszijden een opsluitstrook van 0.50 M.; ze worden voorzien van twee 2 M. breede vrijliggende rijwielpaden, van de rij banen afgescheiden door een, met het oog op het parkeeren gedeeltelijk verharden tusschen- berm ter breedte van 2.50 M. De rijwegen zijn gedeeltelijk met beton en 'ge- HILVERSUM I 1875 M. (tevens over den Jaarsveldzender 415.5 M.) (Algemeen programma verzorgd door den KRO) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 KRO-orkest. 2.00 Orgelconcert. 3.05 Gramofoonmuziek. 4.15 Kamermuziek (gr.pl). en Declamatie (Opn.) 5.15 De KRO-Melodisten en solist (Om 6.00 Gramofoonmuziek) 7.00 Berichten. 7.15 ..De huidige stand van het vreem delingenvraagstuk", causerie. 7.35 Musica catholica, 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-orkest. 9.00 „Het werk voor Moeder en Kind", cau- 9.15 Het KRO-orkest. 9.45 KRO-koor, declamatie en carillonspel. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301 M. (8.00 VARA; 12.00 AVRO; 4.00 VARA.) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Viool en piano. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.00 Muzikale causerie (met gr.pl.). 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Orgel en viool. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 „The Lucky Birds" en solist. 5.55 Amateurs-uitzending. 6.50 Hammond-orgelconcert. 7.00 „Het geld en zijn koopkracht", cau serie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Toespraak over Weldadigheidspostze gels. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Radiotooneel met muziek. 10.00 Socialistisch wijdingshalfuurtje (gr. pi.) en toespraak. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 11.20 De Wessex Players. 12.05 Orgelconcert. 12.50 Henry Hall's Band. 1.35 Het KutcherTrio. 2.20 „The lost treasure of the Incas", cau serie. 2.40 Het MacArthur-kwintet. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.45 Kerst-Dienst. 5.05 „No Room. A preface for Christmas", 5.20 Zang. 5.35 Mario de Pietro's Mandoline-orkest. 6.20 Berichten. 6.40 BBC-Schotsch-orkest. 7.20 Radiotooneel. 8.20 Cabaret. 8.50 Het Cave-Strijkkwartet. 9.20 Berichten. 9.40 BBC-Empire-Orkest en sprekers. 10.20 BBC-Theatcrorkest. 11.00 Radiotooneel. 11.35 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS 1648 M. 8.55 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.20 P. Bouillon-orkest, en zang. 3.05 Zang. 5.20 Capelle-kwartet en solisten. 8.35 Vioolvoordracht. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Nyon-koor en solisten. 1.203.20 Visciano-dansorkest. KEULEN 456 M. 11.20 Landes-Symphonle-orkest Saarpalts. 1.35 Vroolijk concert. 2.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Kerstconcert. 6.20 Btelefelder Kinderkoor. 7.20 Kerstrede (Rijkszending-. 7.40 Kerstliederen. 8.10 Solistenconcert. 9.10 Omroepkoor en solisten. 10.1011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest en Gramofoonplaten. 6.20 Piar.okwintet. 7.20 Zangvoordracht. 8.20 Kamerorkest, Martenot-ensemble en - Vocaal kwartet. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.40 Zang. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.002.2Ö Gramofoonmuziek. 5.20 Declamatie en Gramofoonplaten. 5.40 Klarinetsoll. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 8.20 Omroepsymphonie-orkest en solisten, 10.30 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroepsalonorkest en solisten. 12.20 Middemachtmis. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Kerstrede (Rijkszending). 7.40 Omroep-Amusementsorkest en Decla matie. 9.20 Pehse-kwartet. 9.45 Militair programma. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Barnabas von Geczy's orkest en solisten. deeltelijk met klinkers, tegels voorzien. de rijwielpaden met Thans staan nog de bruggen bij Dordrecht en Gorinchem op de agenda, waarbij met hun gereedkomen van afscheiding door de groote rivieren van Noord en Zuid geen sprake meer zal zijn. Naar het katholiek persbureau „Deo et Pa triae" te Berlijn, het Nat.-Soc. persbureau, opgericht door pater Vriens en berucht gewor den door pastoor Leonards, verneemt, heeft pastoor Leonards ontslag genomen als hoofd redacteur van genoemd bureau en heeft de di rectie tot zijn opvolger benoemd Anton Scholz, pastoor te Brandenburg a. d. Havel. De nieuwe hoofdredacteur deelt mede, dat het slechts een administratieve verandering betreft, en dat de geest van dezen „katholieken" persdienst de zelfde blijft. Veertien dagen geleden eischte de Officier van Justitie tegen den 36-jarigen varensgezel Cornelis van Soolingen uit Haarlem een maand gevangenisstraf. Den man was ten laste gelegd, dat hfj in de maand Juni Daan Dolle voor Spaanschen krijgsdienst zou hebben aangewor ven. Dit was echter niet te bewijzen. Daaren tegen wel, dat de man geld zou hebben ver schaft aan den jongen, om zoodoende de in dienstneming in het Spaansche leger te bevor deren. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde hem tot een week gevangenisstraf. BANDOENG, 23 December. (Aneta) Naar Aneta verneemt, heeft de werving voor het Indische leger in Nederland een gunstig verloop. Ook voor het jaar 1938 moet weer een belangrijk contingent uit Nederland worden geworven. De verwachtingen dienaangaande zijn gunstig. K.N.V.B.-programma voor Zondag Afdeeling I le klasse ExcelsiorVSV 2e klasse A ZPC—ZVV West-Frisia WFC 2e klasse B ZeeburgiaRCH 3e klasse A De Volewlickers Succes 3e klasse B BeverwijkDe Zeemeeuwen Bloemendaal DEC Ahrends Schoten De Meteoor— Kinheim ZandvoortSDZ 3e klasse C De Germaan Watergr.meer TOGO VVO 3e klasse D ZNCAmers- foortsche Boys 4e klasse A Watervogels— BKC AlkmaarMFC DTSSchagen 4e klasse D AEDSpaarne- vogels 4e klasse G Quick—APWC Afdeeling II 2e klasse A HVV—Quick DCLDe Hol- landiaan 2e klasse B UW—Hercules ODSSliedrecht AlphenUnitas 3e klasse A BMTSche- veningen Lugdunum— ASC ONAHillinen RVCHillegom 3e klasse B Coal—Delft VIOSRDM 3e klasse C VFCLaak kwartier Steeds Hooger— De Musschen Martinit Olympia 3e klasse D LSVSVW DHZFluks Afdeeling III 2e klasse A Zwolsche Boys KHC BorneEnsch. Boys PhenixRijssen Vooruit 2e klasse B Be Quick Vitesse QuickAZC 3e klasse A La Première Eilermark Wilh. school— Oldenzaal 3e klasse B Activia_WSV Daventria RODA— DOTO—Hattem 3e klasse C Apeld. Boys Apeldoorn 3e klasse D Eendracht OAB Arnh. Boys— Terborg 4e klasse A Lonneker Wierden Unisson—GFC 4e klasse B W(jhe—DDH Sportclub De Gazelle WWV— Heerde 4e klasse C TheothorneBIC Zutphen De Hoven Brink en Orden Steenderen 4e klasse D DVSETVV Plattenb. Boys AVW Transforms Watersnippen 4e klasse E Gendringen Eib. Boys Dinxperloo Varsseveld 4e klasse F Oosterbeek Hertog Hendrik Elistba Oosterb. Boys Afdeeling IV le klasse LONGA— Eindhoven Juliana Willem II PSV—BW NAC—MW NOAD Roermond 2e klasse A Goes—Zeelandla RBCBreda Middelburg De Baronie De Zeeuwen Hero 2e klasse B Helmondla Picus TivoliHelmond VVV—ESV TSC—De Valk Wilhelmina Tegelen 2e klasse C Heerlen Mauri ts Waubach Sportcl. Emma Kolonia Palemig Limburgia Miranda Afdeeling V le klasse Hoogezand Achilles Leeuwarden Be Quidk Velocitas Veendam Sneek—GVAV Heerenveen HSC 2e klasse A PVCLSC MSC—Alcides Steenwijk Biack Boys 2e klasse B Bato—WW GRC—PW Helpman Noordster Nieuw-Buinen— BRO Muntendam Emmen De Serdang Cultuur Mij. deelde aan de aandeelhouders mede, dat de Nederland' sche Handel Mij. bereid is, tot en met 1$ Januari 1938 de aandeelen over te nemen tegen betaling van 90 pCt. in contanten. De Britsche gezant voert te Rio de Ja neiro besprekingen met de Brazïliaansche regeering over het schulden-vraagstuk- Naar verluidt zou de regeering bereid zijn- den schuldendienst op basis van betalind van 1/3 deel der volledige verplichtingBu te hervatten. Londensche City-kringen vet' klaren, dat dit bericht met voorzichtigheid moet worden opgenomen. Volgens Symington en Wilson hebben tn de afgeloopen week enkele kleine rubber' aankoopen door-.handelaren in Engeland en van het Europeesch continent plaats gehad- De Amerikaansche koopers legden matige belangstelling aan den dag. Eenige specula- tieve vraag was waarneembaar, in verband met de vaste stemming in Wallstreet. De Fransche belastingen brachten in de eerste elf maanden ir. 4.3 milliard meer op dan in dezelfde periode van het vorig jaar- In November was het bedrag fr. 650 millioen hooger dan de raming en fr. 417 millioen meer dan in November 1936. De Chesapeake and Ohio boekte in N°' vember een netto-exploitatiewinst vah 6 3.01 millioen tegen 5.55 millioen in NO' vember 1936. Na aftrek van lasten bedroe!) het surplus 2.11 millioen tegen 4.63 mi"- In de eerste elf maanden bedroeg het sur' plus 31.21 millioen of 4 per aandeel te' gen 39.00 millioen of 5.09 per aandeel ij1 de overeenkomstige periode van het voriS jaar. De mogelijkheid van een verdere vermin' dering der staalproductie in de Vereen. Sta ten gedurende de volgende week wordt niet uitgesloten geacht, aangezien eenige Ja' brieken tusschen Kerstmis en Nieuwjaar gesloten worden. De stemming in de staal' nijverheid is echter verbeterd, bij de over weging, dat in 1938 de vraag zal toenemen- aangezien de voorraden bij vele verbruikers beneden normaal zijn. Verschillende afdeelingen van de Ford fabrieken zullen van Vrijdag a.s. tot 7 Ja nuari gesloten zijn in verband met de op' hooping van de voorraden onderdeden, dis reeds aanving eenige maanden vóór de pro ductie van de modellen-1938Overigens blijft de productie in de geheele maand Januari gehandhaafd. Een belangrijke staalproducent in het Chicago-district heeft de grootste verkoo- pen geboekt sedert de week, op 24 Decem ber eindigende. De verkoopen van automobielen in de Vereen. Staten in de maand November be droegen 360.063 nieuw-modellen tegen iegen 329.857 wagens in October en 394.981 stuks in November 1936. In de eerste elf maanden bedroegen de verkoopen 4.483-281 auto's tegen. 3.955.405 wagens in dezelfde periode van het vorig jaar. Zes Amerikaansche Spoorwegen, die huU resultaten over November bekend maakten- boekten 9.7 pCt. mindere bruto-ontvang' sten ten opzichte van November 1936 ah 39.1 pCt. lagere netto-ontvangsten. De voorgestelde aanbouw van 20 tank schepen door de Standard Oil of New Jersey zullen een waarde hebben van 60 millioen- Hiervan zal de Mij. zelf 44 millioen f°ur.' neeren; de rest zou door de regeering nis subsidie worden verschaft. De voorraad gezuiverd lood in Amerikd bedroeg per einde November 113.600 ton tegen 100.600 ton einde October. 46.800 tol werd geproduceerd tegen 49.200 ton in OCl' en 33.900 ton tegen 39.300 ton werd afgeie' verd. De koperverkoopen in Amerika bedroeg'f* Dinsdag 2.775.000 lb. tegen 3.556.000 l°' Maandag j.l De staalschrootprijs te Chicago werd nn^ 0.50 per ton verhoogd. De électriciteits-productie in de Vereen- Staten was in de week per 18 Decemóe 3.3 pCt. lager dan in dezelfde week van he vorig jaar. De Chesapeake and Ohio heeft toestem ming verkregen voor den aankoop v°i 27.500 ton rails bi de Perc. Marquette Za 3.550 ton koopen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.98%-—8.99l/2 ',/j ■si. 8.98%); de Dollar op 1.79%—1.79 15/l" (vorig slot 1.79%); de Frank op 6.10V,r 6.11% (vorig slot 6.10%); de Belga °,1. 30.51%30.55 (vorig slot 30.54l/2) en Zwitser sche Frank op 41.6041.63 (vor- slot 41.61%). De Nivas verkocht 9507 ton striker en 30 ton bruine suiker. 's GRAVENHAGE. Geslaagd: J. v. d. Bergj Amsterdam en A. J. C. v. d. Wildenberg te burg. te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6