JL Japan dreigt met drastische strafmaatregelen John Boddé uit de N.S.B. getreden m Stadt Schink® Italië's propaganda tegen Engeland Het nieuws van heden Hevige aardbeving in Mexico De verkiezingen in Roemenië De erkenning van Abessinië Tokio laat nog op zich wachten KERSTBOODSCHAP VAN MGR. VON PREYSING Een stakingsgolf over Frankrijk Bi Vertoornd over de verwoes ting van Japansch bezit DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten TIVi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MüT OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20936 Wenscht de verantwoordelijkheid als secretaris van den Raad van Katholieken niet lan ger te dragen Geen toelichting Het regeeringskartel behaalde slechts 38 pCt. der stemmen Het Nederlandsche initiatief ge tuigt van werkelijkheidszin, meent de Independance Beige Nog geen Finsche beslissing Russisch schip aange houden bij Gibraltar Geringe activiteit aan het front bij Madrid n®pa»a Datum voor Japans antwoord op het Panay-incident nog niet vastgesteld Onze Kerstdiners a 1.75 en 2.50 zijn dit jaar weer buitengewoon goed verzorgd „Alleen de Kerk leert den waren Kerstnacht te vieren" Na de staking in het levensmidde- lenbedrijf leggen ook de vracht rijders het werk neer Maurice Ravel geope reerd De toestand van den componist baart ernstige zorg Hr De aanval der Japanners op Hangt- sjau heeft tot doel de Chi- neesche troepen ten Noor den van de stad te dwin gen terug te keeren Belangrijk besluit van Tokio verwacht De Kerst-express vertrekt Autonome commissie te Nanking REGELING VAN CONFLICT IN EGYPTE Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ „Wij vertrouwen op het gezonde verstand van het Italiaan sche volk" Maatregelen anders onvermijdelijk Poolsche kolonisatie op Madagascar Hevige stormen bij Istanboel Verscheidene schepen verkeeren in nood Elf Arabieren gedood Bende van terroristen door politie- troepen achtervolgd President Aguirre gewond De uit hun slaap opgeschrikte bur gers rennen in paniek de straat op Alle verbindingen verbroken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De heer John Boddé te Bussum deelt ons mede. dat hij na rijp beraad tot de over tuiging gekomen is, als Katholiek de ver antwoording niet langer te mogen dragen om de functie van secretaris van den Raad van Katholieken der N.S.B. te vervullen en dus als zoodanig en voor zijn lidmaatschap der N.S.B, heeft bedankt. Deze verklaring is de eenige, welke de heer Boddé wenscht af te leggen en waar aan geen nadere toelichting door hem zal Worden toegevoegd. BOEKAREST, 23 Dec. (Havas) De officieele uitslag der verkiezingen zal eerst Maandag a.s. bekend "emaakt worden. Indien men evenwel het gemiddelde van de Uitslagen neemt, welke in de verschillende bla- öen gepubliceerd worden, dan komt men tot het volgende resultaat: Van de 4.500.000 kiezers hebben 2.800.000 hun stem uitgebracht-. Hiervan kreeg het regee ringskartel 38 pet. Dit kartel krijgt vermoede- helijk 146 zetels, waarvan de liberale partij *00.. De Nationale Boerenpartij behaalde 22 Pet. en 84 zeteds, de partij „Alles voor het Vaderland" 17.2 pet. en 66 zetels, de Nationale Christenpartij 33 zetels, de Onafhankelijk- hiberalen 15 zetels, de Hongaarsche minder heid 15 zetels, de Radicale Boerenpartij 7 ze tels, de Agrariërs 5 zetels en de Joodsche partij 4 zetels en de Volkspartij en de Sociaal-Demo craten vermoedelijk elk drie zetels. BRUSSEL, 23 Dec. (A.N.P.) De Indepen dance Beige schrijft over het door Neder land genomen initiatief inzake de erken ning van Abessinië: Dit is een initiatief, dat men slechts kan Goedkeuren, en dat getuigt van werkelijkheids- ®n, waarvan de geheele internationale politiek doordrongen diende te zijn. Be erkenning van de Italiaansche souverei- diteit over Abessinië houdt in geen enkel op dicht en hierop dient de nadruk te worden Gelegd een moreele goedkeuring in van de Italiaansche overwinning. Te willen volharden h> een afkeurende houding, die niet de minste hans meer biedt op een totstandkoming van een ^'Jziging in den gelaakten toestand, beteekent blind zijn voor de werkelijkheid, de toekomst bemoeilijken en de moraal zelf belachelijk •haken. Naar aanleiding van het door de Nederland- Sche regeering genomen initiatief inzake de er kenning van de Italiaansche souvereiniteit °ver Abessinië, heeft de minister van Buiten- landsche Zaken, Holsti, verklaard, dat de Fïn- ®che regeering in deze aangelegenheid nog geen ehkele beslissing heeft genomen. TANGER, 23 Dec. (Havas) Heden- Ochtend heeft het Sovjet-Russische schip Chors draadloos medegedeeld, dat het bij Gibraltar was aangehouden en naar Ceuta Werd opgebracht. Het schip vroeg om hulp. Nu bij Teruel nog steeds gestreden wordt, is he activiteit aan het front van Madrid zeer Gering. Niettegenstaande het slechte weer, hebben de regeeringstroepen enkele aanvallen Gedaan bij Tablada en Col de Leon. Bij f'dvaserrada brachten de regeeringstroepen hun tegenstanders eenige verliezen toe. Aan het Noordelijk front van Guadalajara heeft de artillerie van de regeering de troepen ai> Franco belet, zich te concentreeren. De luchtmacht van de regeering heeft ver- ^heidene verkenningsvluchten uitgevoerd. Na de verovering van Sjanghai paradeeren geregeld Japansche troepen door de stad. De route van deze militaire marschen voert ook door een deel der Internationale concessies WASHINGTON, 23 Dec. (Reuter) Tegen over vertegenwoordigers van de pers heeft staatssecretaris Huil heden verklaard, dat het officieele rapport van de vlootcommissie van onderzoek naar het bombardement van de Panay heden uit Sjanghai is ontvangen. Het behelst geen nieuwe punten van belang in de kwestie. Huil voegde hieraan toe, dat de Japansche regeering aan het incident haar dagelijksche aandacht schenkt, maar dat er nog steeds geen definitieve inlichtingen zijn ontvangen over den datum, waarop het antwoord verwacht kan worden. Huil zeide verder, dat hij niet met Roosevelt of met de vlootautoriteiten gedachtewisselin gen heeft gevoerd over de raadzaamheid van een reeds in Februari houden der jaarlijksche manoeuvres in den Stillen Oceaan, welker be gin was vastgesteld op 14 Maart en die de geheele maand April zouden duren. LEIDSCHEPLEIN 5-9 - A'DAM - TEL. 33072 BERLIJN, 23 Dec. (Havas) De bis schop van Berlijn, Z. H.' Exc. Mgr. Conrad von Preysing, heeft tot de geloovigen van zijn bisdom een Kerstboodschap gericht, welke heden in het diocesane blad is op genomen. t De bisschop zegt hierin o.a.: „Hoe hebben al len, die gevangen waren in den nacht van de dwaling, het ware licht, het schitterende licht van den Verlosser, begroet. Uit den nacht van de onwetendheid en de leugen werden zij ge leid in den helderen dag van de waarheid. Deze vreugde, welke de wereld ons niet geeft en niet geven kan, welke ons iedere wanhoop en iedere beproeving te boven doet komen, spruit voort uit de vreugdevolle boodschap, dat de Verlosser is geboren, Christus de Heer, het ware licht". Verder, doelend op zekere stroomingen, die 't Kerstfeest voorstellen als een feest uit de tij den, dat de Germanen nog niet tot het Chris tendom waren bekeerd, wijst het blad er op, dat „alleen de Kerk leert den waren Kerstnacht te vieren". PARIJS, 23 Dec. (Havas). De staking in het levensmiddelenbedrijf is ongewijzigd, be halve in enkele groote winkels, waar het werk is hervat. Ook de staking in het auto-trans portbedrijf duurt voort, terwijl inde tabaks- en lucifersindustrie in 26 fabrieken wordt ge staakt. Een deel van het personeel van de Alsthom- maatschappij is hedenochtend in staking ge gaan, uit sympathie met de arbeiders van Goodrich, die reeds een week staken. Enkele stakers hebben het fabrieksplein bezet. Tot tien uur vanochtend waren nog geen mededee lingen gedaan van incidenten. Ook de bestellers en vrachtautobestuurders van de vrachtdienstondernemingen, die des nachts werken, hebben besloten hedenavond de staking af te kondigen en de garages te bezet ten. Hierin zou echter uitstel tot morgen kunnen komen, wanneer een scheidsrechterlijke uit spraak kwam, welke voldoen zou aan de voor naamste eischen. De beweging betreft de vrachtvervoerders van de Halles, die der Mes- sageries der dagbladen en een zeker aantal diensten der groote magazijnen. PARIJS, 23 Dec. (Havas) De beroemde Fransche componist Maurice Ravel is giste ren met spoed in een ziekenhuis in Parijs opgenomen en geopereerd. Zijn gezondheidstoestand baart ernstige zorg en zijn krachten schijnen af te nemen. De be handelende geneesheer wil geen mededeelingen doen. Hedenmiddag was de zieke nog zeer helder van geest. Hij heeft geen pijn. '.li - K In de pïlotenschool voor Engelsche vliegers te Croydon is een speciale cursus ge opend voor de vliegers der transatlantische vliegbooten TIENTSIN, 23 Dec. (Domei) De woord voerder van de Japansche garnizoenstroepen in Tientsin heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat het Jaaansche leger besloten heeft een drastische strafactie te ondernemen tegen het Chineesche vanda lisme jegens de Japansche eigendommen in Sjantoeng. Japan behoudt zich het recht voor schadeloosstelling te eischen en heeft zich gereed gemaakt waarborgen te verkrij gen. De Japansche regeering heeft de 17.000 inge zetenen uit Tsingtau teruggetrokken en beloften gevraagd van den burgemeester, Sjen Lie Hoeng, en den gouverneur, Han Foe Tsjoe, ten opzichte van de bescherming van de Japansche eigen dommen en belangen, die gewaarborgd zijn door verscheidene overeenkomsten tusschen Japan en China, terwijl Tsingtau uitgezonderd wordt van de blokkade en de opmarsch van Japansche troepen aan den Noordelijken oever van de Gele Rivier stopgezet is, dit alles, ter voorkoming eener uitbreiding der vijandelijkheden tot Sjan toeng. Desondanks hebben de Chineesche auto riteiten opzettelijk en systematisch de Japan sche eigendommen in Sjantoeng geplunderd. Voorts wordt er in deze verklaring op gewe zen, dat de provinciale regeéring van Sjantoeng den Chineezen toegestaan heeft Japansche eigendommen te plunderen in Tsinan op 17 De cember, dat Chineesche geregelde troepen op bevel der regeering steenkoolmijnen, die Ja pansch eigendom waren, hebben opgeblazen in Tstetsjoean en Posjan, ondanks de vertoogen van het Chineesche volk en de raadgevingen van de buitenlanders, die vreesden voor werkloos heid en verergering van den toestand en dat negen Japansche katoenfabrieken opgeblazen zijn op bevel van de gemeentelijke autoriteiten te Tsingtau, terwijl thans de Japansche eigen dommen in Tsingtau vrijelijk geplunderd worden door geregelde Chineesche troepen en door het gepeupel. Men meent te Sjanghai volgens het D.N.B.. dat de Japansche aanval op Hangtsjau aller eerst ten doel heeft den weg ten Westen en Zuid-Westen van deze stad af te snijden en door omvattingsoperaties de Chineesche troepen ten Noorden en Noord-Oosten van Hangtsjau te dwingen terug te trekken. Japansche voorhoedetroepen bevinden zich op 40 en 50 K.M. ten Noord-Westen van Hangtsjau in de nabijheid van Sjoeangkitsoen. Aan den Noordelijken oever van den Jangtse staan de Japansche troepen thans op 70 K.M. ten Noorden van Poekau aan de spoorlijn en op 20 K.M. ten Noorden van Hangtsjau aan het Keizerkanaal. De Japansche autoriteiten hebben den bui- tenlandschen consuls den raad gegeven de onderdanen van hun regeeringen uit Hangtsjau en Sjausjing te doen vertrekken. Op het oogen- blik bevinden zich nog een dertigtal vreemde lingen te Hangtsjau en de Japansche raad werd gegeven in verband met den emstigen strijd, welke wordt verwacht. De kruiser Capetown wordt thans door regen en mist opgehouden. De passagiers zullen mor gen aan land gezet worden. Uit Tokio wordt medegedeeld, dat het Japansche kabinet morgen een zekeren be langrijken diplomatieken maatregel zal be spreken, welks aard niet bekend gemaakt wordt. Geruchten zeggen evenwel, dat sprake is van een toetreding van Mandsjoekwo tot het antikominternpact, of van een eisch tot herziening van het negenmogendhedenver- drag. Hedenochtend is de Kerst-express, bestaande uit veertien wagons, vroolijk versierd met Brit- sche, Amerikaansche, Duitsche en andere vlag gen, uit Hankau naar Hongkong vertrokken met meer dan driehonderd passagiers. De trein wordt Zaterdag of Zondag te Hongkong verwacht. De Japansche autoriteiten zijn in kennis ge steld van het vertrek van dezen trein en de vlaggenversiering moet van groote hoogte zicht baar zijn. Van Japansche zijde wordt vernomen, dat de opperbevelhebbers van de Chineesche troepen in een vergadering te Hangkau besloten hebben in verband met de algemeene mobilisatie, het ge bied, waar de centrale regeering nog meester is, in vijf militaire districten in te deelen. De Japanners hebben te Nanking een auto nome commissie ingesteld. Deze is blijkbaar niet bedoeld ter vervanging van- Tsjang Kai Sjeks regeering, aangezien de rol vdn deze volgens het Japansche plan wordt overgenomen door de z.g. voorloopige regeering te Peiping. De com missie wordt derhalve beschouwd als een zuiver plaatselijk bestuur. Zij bestaat uit Tauhsisjan, den voorzitter, twee ondervoorzitters en acht leden. CAIRO, 23 Dec. (Reuter) Men verwacht, dat spoedig een regeling van het conflict tus schen het koninklijk paleis en den ministerraad zal worden gevonden. Naar verluidt, zal de ministerraad 'p verzoenende houding aannemen. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuidelijken wind, aanvanke- lijk opklarend, later weer toenemende be- jÊ EE wolking, weinig of geen regen, weinig EE vefandering in temperatuur. VERDERE VOORUITZICHTEN: Zacht 1 weer. filllllllllllillllilllllllllllllllilfllllllllllllllllillllllllllllilllllllllllllilllllll LONDEN, 23 Dec. (Reuter.) In het Lager huis heeft lord Cranborne naar aanleiding van interpellaties over de in het buitenland ge voerde anti-Britsche propaganda met betrek king tot de Italiaansche propaganda verklaard: „Wij hopen en gelooven, dat het gezonde verstand van het Italiaansche volk ervoor zal zorgen, dat onze vertoogen doel treffen. Indien zij geen uitwerking hebben, is het duideljjk, dat wij vroeg of laat verdere maatregelen moeten nemen. Ik kan het Huis de verzekering geven, dat wij niet zul len aarzelen, alle maatregelen te nemen, die wü noodig of geschikt voor het doel ach ten.'' „Wij wenschen niet, dat wij maatregelen moeten nemen. Wij wenschen geen gespannen betrekkingen tusschen ons en eenig ander land. Wat wij wel wenschen is een terugkeer tot de vertrouwelijke vriendschap, die altijd tusschen ons en Italië bestaan heeft." Het rapport der onderzoekscom missie luidt gunstig WARSCHAU, 23 Dec. (PA.T.) De officieuze „Poolsche politieke informatie" meent te we ten, dat de conclusies van de Poolsche com missie, belast met de bestudeering naar de mogelijkheid van kolonisatie op Madagascar, gunstig luiden. Voor zich daar evenwel blanke kolonisten zouden kunnen vestigen, zouden voorbereiden de werkzaamheden verricht moeten worden, zooals de regularisatie van rivieren, de verbe tering van de hygiënische omstandigheden enz. Madagascar, aldus het blad, leent zich ook voor joodsche kolonisatie. Frankrijk, aldus wordt verder verklaard, is het eerste land, dat begrip toont voor de Poolsche verlangens op het gebied van emigratie. ISTANBOEL, 23 Dec. (Havas) De omge ving van Istanboel is door hevige stormen ge teisterd. Op straat werden verscheidene per sonen omgeworpen en ernstig gewond. Het schip Hisar werd op het oogenblik, dat het den Bosporus wilde binnenvaren, tegen de rotsen geslagen. Het schip zonk binnen tien minuten. Van de 25 opvarenden zijn 23 ver dronken. Men is ongerust over het lot van ver scheidene andere schepen. JERUZALEM, 23 Dec. (Reuter) Naar schat ting zijn elf Arabieren gedood, terwijl een Ara bier gevangen genomen is tijdens een opmarsch van politietroepen, die een talrijke bende inslo ten nabij Arraba, ten Westen van Tiberias. Er ontstond een gevecht, waarna de Arabieren uit eengedreven werden. De politietroepen achter volgen hen. ETAMPES, 23 Dec. (Havas). Bij het plaats je Monnerville is een huurauto, die uit Perpig- nan kwam en waarin de president der Baskische regeering, Aguirre, zat, in botsing gekomen met een vrachtauto. Aguirre werd licht aan den neus gewond. De Spaansche gezant en zijn dochter, die eveneens in den huurauto zaten, bleven onge deerd. De beide bestuurders liepen ernstige ver wondingen op. De reizigers gingen in een an dere taxi door naar Parijs. Mgr. Conrad von Preysing wijst er in zijn Kerstboodschap op, dat alleen de Kerk leert den waren Kerstnacht te vieren. Japan dreigt met drastische maatregelen we gens de verwoesting van Japansche eigendom men in Sjantoeng. Bij de Roemeensche verkiezingen behaalde het regeeringskartel slechts 38 pCt. der uitgebrachte stemmen. Na de staking in het Ievensmiddelenbedrijf leggen ook de vrachtrijders in Frankrijk het werk neer. De heer John Boddé is uit de N.S.B. getreden Nadat de begrootingen van Economische Zaken, Onderwijs en het Landbouwcrisisfonds waren goedgekeurd, is de Tweede Kamer op reces gegaan. Mr. B. Ph. baron van Harinxma Thoe Slooten wordt binnenkort benoemd tot gezant te Brussel. Beurs van New York: Stemming verdeeld. O Praten We woonden een „belangwekkende" zitting van een even belangwekkend lichaam bii. Er werd veel gepraat. Er werd schrikbarend veel gepraat. En er werd zoo bitter weinig gezegd. Dat is het meest-verbazingwekkeride bij vele „gewichtige" persoonlijkheidjes. Zij praten zoo ontzaglijk veel en ze zeggen zoo ontstellend weinig. De verslaggever, die verslag heeft te ge ven, moet nog iets van zich zelf er aan toevoegen om een draaglijk verslag te krijgen. Water dat door de vingers loopt. Water dat op een steen klatert. Water dat almaar uit een kraantje stroomt. Praten! Er zijn menschen die zonder eenige zweem van vermoeid heid alsmaar blijven doorpraten, of ze iets te zeggen hebben dan wel niets hebben mee te deelen. Praten pratenpraten! Laten we er ons minder aan bezondigen! MEXICO, 23 Dec. (Reuter) De stad Mexico is hedenmorgen opgeschrikt door een aard beving, die drie minuten aanhield en de hevigste was, die men daar ooit heeft mee gemaakt. De aardbeving begon om 12 uur 17 Greenwich- tijd en heeft drie minuten geduurd. In de stad Mexico zijn zeven huizen ingestort, twee per sonen zouden zijn gedood, verscheidene gewond. Men heeft nog geen bijzonderheden over de gevolgen van de aardbeving in de provincie, maar het schjjnt, dat de gevolgen zeer ernstig zijn in Oluca bij Mexico. Verscheidene gevallen van kortsluiting deden zich in de stad Mexico voor. De telefoonverbin dingen werden verbroken. De New York Sun meldt uit Mexico-City, dat de haard van de aardbeving, naar men vermoedt, op 400 Kilometer van de hoofdstad verwijderd ligt. Daar alle instrumenten van het Staats- observatorium door de beving onbruikbaar zijn geworden en alle verbindingen der in de hoofd stad vertegenwoordigde Amerikaansche tele- graafmaatschappijen verbroken zijn, kent men geen nadere bijzonderheden. Te Mexico-City werd het asphalt openge scheurd, terwijl de meubels in de huizen omvielen. De aardbeving wekte de inwoners uit hun slaap. Men zag honderden menschen in paniekstemming de straat oprennen. Nader wordt gemeld, dat de schade in de hoofdstad gering is. Men vreest echter dat vooral in de Westelijke provinciën groote verwoestingen zijn aangericht. Volgens de waarnemingen op de Fordhamuniversiteit te New York zou de haard wellicht bij de Westkust van Mexico liggen. (Ne i i 1.1 1111111111 i iit 1 i i Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 768 Vorige stand: 7662

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1