Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Begrafenis mr. G. Vissering f 8.000 boete 300 JAAR GIJSBREGHT Kort en volledig N VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 De eeuwtentoonstelling ^ll]llUl!lllIl]]l!]lIIl!llll!lIIIII!!I!II!linillI!!Iin!lllIin!llll!llIIll!!lll!!!lin!in!!!!l!})!nnil!Illin!!!!!I!I!lI!nil!!Il!I!I^ siiiininininiininnnnnniiiiiminniiiiiiiiiiinmnniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiii a niiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiuiiiiiiimumniniuiiis RUIM 600 INZENDINGEN KLEINVEE Interessante tentoonstelling in het Krelagehuis Kattenmatch KLEEDING-, SCHOEISEL- EN DEKKINGFONDS f 2.spaargeld wordt 12.57 VAN ONZE RECHTBANK Verdachte liet fietsen stelen Een kruimeldievegge van zeer vele kruimels Uitspraken van Donderdag VARIÉTÉ IN HET CONCERT GEBOUW ERNSTIGE AANRIJDING Eén zwaar gewonde VERLAGING INVOERRECHT OP RUNDVLEESCH De tariefovereenkomst met Denemarken HET ADELAARSJONG R. K. Harmonie St. Caecilia 1637 26 December 1937 CRICKET IN BRITSCH-INDIË H.V.B.-programma voor Tweeden Kerstdag (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Fransch-Duitsche besprekingen Verbetering van het ruilverkeer bevorderd Bijbeluitleggers bleken communisten Maryse Hilz verbetert een record Joseph Mayr bij een ski tocht verongelukt Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Groote belangstelling op Wester veld Drie veroordeelingen ter zake overtreding van de Loterijwet net De Koningin naar Amsterdam De eerste dagen niet naar Den Haag terug „EEN HARTIG WOORD" BOUW VAN EEN KAZERNE TE OLDEBROEK V NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Kort na de groote internationale kleinvee- tentoonstelling AVICORNI, welke voor een paar weken terug onder groote belangstelling ook uit overheidskringen officieel door den Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, werd geopend, wordt thans de aandacht gevraagd voor een nationale kleinvee- tentoonstelling te Haarlem. Wie niet in de gelegenheid was om deze groote te Amsterdam gehouden tentoonstelling te gaan zien, zal thans in zijn onmiddellijke omgeving op een der Kerstdagen zich een goed beeld kunnen vormen van de beteekenis, welke de kleinveeteelt heeft gekregen. Meer dan 600 inzendingen pluimvee, konij nen, duiven enz. zullen op die dagen in het Krelagehuis te bewonderen zijn en het groote publiek nog eens toonen, met welk een zorg al dit pluimvee hier te lande wordt gefokt en welke enorme variatie er ook op het gebied der raskonijnen- en rasduiventeelt is bereikt. Sinds eenige jaren terug, dank zij zorgvuldig verzamelde gegevens, kwam vast te staan en meer algemeen bekend werd, dat alleen de pluimveeteelt hier te lande niet minder dan 10 pCt. van de nationale bodem-opbrengst beloopt, is de belangstelling voor de kleinvee teelt in het algemeen bij overheid en publiek belangrijk gestegen. Ook deze Haarlemsche tentoonstelling heeft het niet aan publieke belangstelling en waar deering ontbroken. Bij de firma Wisbrun Liffmann in de Groote Houtstraat zijn de vele te winnen prij zen uitgestald. Daaronder mogen worden ge noemd een medaille van H. K. H. Prinses Ju liana en een medaille der Stichting „Haarlems Bloei." Tal van bekende ingezetenen uit Haar lem en omgeving hebben fraaie prijzen ge schonken. Er zal echter op deze tentoonstelling niet alleen allerlei kleinvee te zien zijn. De leden van de vereeniging tot bevordering van Aqua rium- en Terrariumkunde hebben een groot aantal keurig ingerichte, bevolkte en speciaal verlichte aquaria ingezonden. Elk dezer inzen dingen is een stukje natuur op zich zelf, den naam dezer vereeniging „De Natuur" aldus alle eer aandoende. Verder treft men er te midden van een smaakvolle groenversiering een groote met al lerlei vogels bevolkte volière aan van de Club van Volière- en Vogelvrienden „Onderling Ge noegen." De felle kleuren der tropische vogel soorten contrasteeren opmerkelijk met de meer bescheiden gevleugelde zangvogels van ons land. De aan deze volière aansluitende, kunstig gearrangeerde expositie van cactussen en vet- planten, samengebracht door de leden van de Nederl. Vereeniging van Liefhebbers van cac tussen en vetplanten, Kring Haarlem en Om streken, zal zeker ook veel belangstelling wek ken. Op den tweeden Kerstdag zal in een der bij- zalen een match worden georganiseerd door de Nederlandsche vereeniging van fokkers en lief hebbers van katten. Op deze match zullen een 50-tal katten worden ingezonden en worden be oordeeld door een Engelsch keurmeester, daar toe speciaal uit Engeland overgekomen. Men zal er zoowel de vertegenwoordigers der gewone kortharige katten, als van de Perzische lang harige katten, meer algemeen bekend als An gora-katten, kunnen bewonderen. Ook de exo tische Siameesche katten, vermaard om haar schranderheid en aanhankelijkheid, zullen de bezoekers van uit haar kooien filosofisch be kijken. Veel grooter dan in de kattenwereld, is de variatie naar grootte en uiterlijk onder de honden. Daarvan zal men zich een beeld kun nen vormen door de eveneens op den Tweeden Kerstdag te houden Clubmatch van de Kyno- logen Club Kennemerland, afdeeling van de Kennelclub „Cynophilia." Het publiek zal in de gelegenheid zijn dien dag de beoordeeling en bespreking van het ingezondene, door bekende keurmeesters, bij te wonen. Er zal dus alles bij elkaar genomenheel wat interessants uit de huisdierenwereld te' zien zijn in het Krelagehuis gedurende de Kerstdagen. eenige huishoudelijke artikelen kunnen worden ingediend. De verstrekking van deze aan te vragen artikelen kan dan tusschen Kerstmis en Nieuwjaar plaats vinden. De opbrengst van de gehouden inzameling voor het Kleeding-, Schoeisel- en Dekking fonds is te Haarlem 3327.77 geweest. Reeds eerder werd er melding van gemaakt, dat het in het voornemen van den Minister van Sociale Zaken lag van de ten behoeve van het K.S.D.-fonds ingezamelde gelden vóór de Kerst dagen een bedrag van 200.000 te verdeelen over de daarvoor in aanmerking komende ge meenten. Deze verdeeling heeft inmiddels plaats ge vonden. Het bedrag, dat aan de gemeente Haarlem ter verdeeling onder de aangesloten spaarders van het fonds is ter beschikking gesteld bedraagt 2528.14. De gemeentebesturen worden ten aanzien van de wijze waarop de verdeeling zal plaats vinden, geheel vrij gelaten. Naar wij vernemen, hebben B. en W. beslo ten dit bedrag te verdeelen naar rato van het bedrag, dat door de spaarders in het tijdvak van 18 October tot en met 11 December is over gelegd, vermeerderd met den op het spaargeld bijgeschreven toeslag van de overheid. Ongeveer 500 gesteunden, dit tot de regeling toetraden, zullen van het ter beschikking ge stelde bedrag profiteeren en wel zóó, dat voor eiken gulden van 't spaartegoed ruim 1.40 zal worden bijgeschreven. Bij de door B. en W. vastgestelde wijze van verdeeling wordt de billijkheid zooveel mogelijk betracht. Zij, die regelmatig spaarden, zullen het meeste ontvangen. Zoo zullen de spaarders met 5 en meer kinderen, die gedurende den termijn van 8 weken regelmatig 25 cent of in totaal 2.hebben gespaard, hun spaartegoed zien aangegroeid met 3.20 overheidstoeslag en 7.37 als eerste aandeel van de inzameling of totaal 12.57. De Minister van Sociale Zaken stelt zich voor in Januari as. een tweede uitkeering ter be schikking van de gemeentebesturen te stellen. De spaarders ontvingen reeds bericht van het bedrag, dat op hun spaarrekening werd bij geschreven, onder mededeeling, dat aanvragen voor kleeding, schoeisel, dekking en eventueel Een 33-jarige loswerkman stond gistermor gen voor de Haarlemsche Rechtbank terecht wegens het behulpzaam zijn bij 7 rijwieldief stallen in de maanden October en November van dit jaar gepleegd. Verdachte stond op den uitkijk, terwijl een 17-jarige jongen, dien hij opdroeg de karretjes te stelen, het werk deed. Zij opereerden gewoonlijk tusschen 7 en 8 uur des avonds. De loswerkman had in dien tijd pas fietsen geleerd en was zoodoende in aanraking ge komen met den jongen. De man reed ze naar een schuurtje achter zijn huis, waar de fietsen werden gesloopt. De onderdeelen werden aan Amsterdamsche opkoopers verkocht en ver dachte en zijn echtgenoote deelden de op brengst. De 17-jarige fietsendief, die niets voor al zijn diefstallen ontving, zit momenteel in een observatiehuis te Amsterdam. Een lange rij getuigen legde den eed af en vertelde welk een onaangename sensatie het was als ze moesten constateeren, dat hun rij wiel, dat ze daar en daar hadden neergezet, bij terugkomst verdwenen was. De Officier van Justitie merkte op. dat het de eerste maal is, dat de loswerkman in aan raking komt met de justitie. „Maar het is dan meteen wel flink raak ook." Dat hij een 17- jarigen jongen tot diefstal aanzette en met zijn vrouw van het geld profiteerde, achtte spr. hoogst ernstig en hij eischte dan ook een ge- vangenistsraf van 1 jaar. De verdediger, mr. F. Duynstee, teekende de huiselijke omstandigheden en de zeer bijzon dere omstandigheden van de laatste maanden. Spr. drong aan op een voorwaardelijke ver oordeeling. Uitspraak 6 Januari. Het was in den zomer van dit jaar, dat een Haarlemsche dame, die in Zandvoort logeer de, een lange reeks winkeldiefstallen pleegde. Gistermorgen had zij zich te verantwoorden voor de Haarlemsche rechtbank. Haar was ten laste gelegd, diefstal van: een geslachte kip, een handtasch, een bus Zandvoorter Duin roosjes (koekjes), palingen, sigaren, blikjes zalm, strengetjes wol, een badpak, enz. De vrouw, huilend en zenuwachtig, bekende alles. De geheele Zandvoortsche winkelstand was ongeveer als getuige gedagvaard en sigaren winkeliers en poeliers en vischhandelaren en kruideniers verklaarden, hoe zij in den loop van de maanden Juni en Juli door verdachte benadeeld waren. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. C. Klein, die een onderzoek naar verdachte's geestvermogens had ingesteld. Hij achtte haar verminderd toerekenbaar voor het gepleegde feit. De vrouw is eigenlijk geen kleptomane, want dat zou zeggen, dat zij toe moest geven aan een lust tot stelen zonder meer, zonder gebruikmaking van het gestolene. Verdachte had echter de kip geconsumeerd en de sigaren verkocht aan haar echtgenoot, doch zij is een psychopathe, een psychopathe van huis uit en ook in de toekomst zal zij moeilijk het stelen kunnen laten. Van een be handeling is geen heil te verwachten, verdach te is geen kind meer. Het eenige redmiddel zou zijn, dat haar een straf boven het hoofd werd gehangen. De Officier van Justitie merkte op, dat de strafmaatbepaling in dit geval een moeilijke kwestie is. In verband met haar verminderde toerekenbaarheid eischte hij 12 maanden ge vangenisstraf, waarvan 8 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, terwijl verd. zich dien tijd onder toezicht van de Marthavereeni- ging zou moeten stellen. De verdediger, mr. H. o. Drilsma voerde aan, dat dit een abnormaal geval is. De gestolen voorwerpen zijn voor iemand met een inkomen als de vrouw van geen beteekenis. Het staat vast, dat zij een psychopathe is, en een, die zwaar erfelijk is belast. Zij is 14 dagen in preventieve hechtenis ge weest, weet dus wat het zeggen wil gevangen te zitten, zoodat, indien de Officier gemeend heeft haar dat te moeten laten voelen, de vier maanden onvoorwaardelijk overbodig zijn. Spr. wees ook op de maatschappelijke positie van haar echtgenoot. Ook al, omdat de getuige-deskundige een voorwaardelijke veroordeeling hier de meest juiste vond, verzocht spr. haar geen gevan genisstraf op te leggen. Na re- en dupliek werd de uitspraak vast gesteld op 6 Januari. J. L. K., garagehouder, wonende te IJmuiden, gem. Velsen. „Veroorzaken van den dood door schuld." 50.boete subs. 25 dagen hecht, o.v. A. A. H., los werkman, wonende te Haarlem, thans ged. „Overtr. art. 432 W. v. Str." 12 da gen hecht, benevens plaatsing in een Rijks werkinrichting voor den tijd van twee jaar o.v. C. v. S„ varensgezel, wonende te Haarlem. „Ronselarij." 1 week gev.straf o.v. J. J. J. N., banketbakker, wonende te Heem stede, thans ged. „Overtr. art. 247 W. v. Sr." 6 maanden gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. S. v. d. W., timmerman, wonende te Heems kerk. „Verduistering." 1 maand gev.straf voorw. met een proeftijd van twee jaar. A. L., tuinman, wonende te Amsterdam. „Op lichting." 4 maanden gev.straf o.v. W. B„ bakker, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." 30.boete subs. 15 dagen hecht, met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van drie maanden o.v. J. H. v. d. W„ kantoorbediende, wonende te Velsen. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Verdachte niet-ontvankelijk verklaard in het door hem ingesteld hooger beroep. J. H. O., werkster, wonende te Haarlem, thans ged. „Heling." 12 maanden gev.straf met aftr. prev.hecht., waarvan zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voor waarden. De beide Kerstdagen zal in het Gem. Con certgebouw een uitstekend specialiteiten-pro gramma gegeven worden,' onder auspiciën van den Haarlemschen impresario Jac. Smits. Hier voor zullen eerste klas artisten optreden. In de eerste plaats zullen Koos en Polly Speenhof Jr. aan den vleugel hun charmante en succesvolle liedjes en praatjes ten beste geven. Dit op zich zelf garandeert al het welslagen der avonden, want de heer en mevrouw Speenhof Jr. zijn momenteel zeer geliefde cabaret-artisten onder het Hollandsche publiek. Verder treedt op Willy Derby, die met zijn „Spaansche nachten" on getwijfeld ook te Haarlem het publiek voor zich winnen zal. Tevens is het sensationeele num mer van „Heller" „Looping the loop" geënga geerd, hetgeen voor Haarlem nog geheel nieuw is. Ook zullen de bekende koningen der lucht „The 4 Bragaars" optreden, eveneens de equili brist Penny, de cabaretière Henni Vera, die na tionale liedjes zingt en de humoristische goo chelaar Liberto. Het orkest staat o. 1. v. Blitz. Donderdagmiddag had op den hoek Rem brandlaanMeindert Hobbemastraat een vrij ernstige botsing plaats tusschen een luxe vrachtauto en een motor. De 30-jarige D. van L. uit Haarlem reed met zijn auto in de Meindert Hobbemastraat in de richting Rembrandtlaan. Toen v. L. de Rembrandtlaan wilde over steken naderde uit de richting Heemsteedsche Dreef een motor, bestuurd door den 19-jarigen Jhr. W. J. v. B., wonende Eerlemansstraat 9, Heemstede. Jhr. T. v. B., meenende voorrang te verkrijgen, reed kalm door, doch de bestuurder van den auto, die vermoedelijk door 'n beslagen zijruit, in zijn uitzicht werd belemmerd, stopte niet, waardoor Jhr. T. v. B. tegen 't portier van den auto reed, en daardoor tegen den grond smakte. Hij bloedde hevig uit neus en mond. Dr. van Walsum was spoedig ter plaatse, en verleende hem de eerste hulp. Bij een nader onderzoek bleek het slachtoffer een ernstige hersenschudding te hebben opgeloopen, benevens een gecompliceerde beenbreuk. Op advies van Dr. van Walsum is het slachtoffer naar het Dia- konessenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig, doch niet hopeloos. Motor en auto werden licht beschadigd. In de memorie van antwoord op het voorloo- pig verslag der Tweede Kamer inzake het wets ontwerp nopens goedkeuring van het K. B. van 4 Augustus 1937 tot verlaging van het invoer recht op versch of gekoeld rundvleesch wijzen de ministers van Financiën, van Economische Zaken en van Buitenlandsche Zaken er op, dat de Tariefmachtigingswet 1934 in 't onderwerpe- lijke geval alleen heeft gediend om de d.d. 29 Juni 1937 met Denemarken gemaakte tariefaf spraak, zooals daarbij was overeengekomen,' da delijk in werking te stellen in afwachting van de vereischte ratificatie. De vraag of de gesloten tariefovereenkomst ten algemeenen nutte strekt, zal bij de behandeling van het binnenkort in te dienen wetsontwerp tot goedkeuring van die overeenkomst aan de orde kunnen worden ge steld. Een verwerping van het onderwerpelijke wetsontwerp zou wel is waar de verlaging der heffing weder ongedaan maken, maar tevens onvermijdelijk tot gevolg hebben, dat ook Dene marken de reeds ten gunste van Nederland in werking' gestelde toezeggingen zou intrekken. t)e toegestane verlaging van invoerrecht heeft alleen betrekking op versch of gekoeld rund- vleesch en strekt zich niet uit tot bevroren rundvleesch. i De Tooneelgroep „Het Masker", Dir. Ko Arnoldi, zal Dinsdag 28 December in den Haarlemschen Stadsschouwburg een opvoering geven van „Het Adelaarsjong" (L'Aiglon van Edmond Rostand), ter viering van de 200ste voorstelling van dit stuk. Dit zal tevens de 200ste maa-1 zijn, dat Else Mauhs haar glans rol van den Hertog von Reichstadt zal spelen. Deze voorstelling maakt deel uit van een korte reeks, welke „Het Masker" hiervan geeft en waarvan de voorstellingen in Utrecht op 12 December en Amsterdam op 18 en 19 De cember een enormen bijval oogstten. In aansluiting op het vorig bericht omtrent de Kerst-uitvoering van de R. K. Harmonie St. Caecilia, zouden wij er te kort aan doen om u niet te berichten dat het reeds vermelde dubbel Zangkwartet, hetgeen dien avond medewerking verleent, het zeer gunstig bekend staande dubbel Van wethouder Boekman als voorzitter van het Amsterdamsche Vondelcomité ontvingen wij een op uitnoodiging van het Amsterdamsche Vondelcomité geschreven beschouwing van Prof. Dr. B. H. Molkenboer O.P., voorzitter van het Nationale en lid van het Amsterdamsche Vondelcomité over de as. opvoering van Gijs- breght van Aemstel, welk artikel we gaarne hier laten volgen. De driehonderdste verjaardag van Vondels meest populaire drama, de „Gijsbreght van Aemstel", nadert. Zooals iedereen weet, heeft de dichter den Haarlemschen aanval op Amster dam geprojecteerd op den Kerstnacht. Dan zou zoo vertelt de schalke Vosmeer het braaf ste puik „de gracht, daar ze ondiepst is, met rijs op Kerstnacht dammen en kruipen in 't rondeel, om d'eerste poort te rammen". Ter stond zou de indringer zijn moordend werk beginnen met „nederhouwen wat op straat zich openbaarde, terwijl de burgerij Kapel en Kerk bewaarde(vs. 371—76). Om deze dramatische botsing oorlog op het feest van Vrede! nog dieper tot het gemoed der toeschouwers te laten spreken, zou, in overleg met de Bestuurders van den nieuwen Schouwburg, de première van het openingsstuk ook werkelijk op Kerstmis vallen, nJ. op den tweeden Kerstdag, 26 December 1637. Zóó had de dramadichter, die naar het verband van kunst en leven streefde, het gedroomd en naar dien vromen droom zijn treurspel, een echt Kerst-stuk, ingericht. Eén van de vele teleurstellingen in Vondels leven moet het geweest zijn, dat zijn schoon verlangen in de uitvoering gehavend werd. Toen de spelers goed en wel aan het repeteeren wa ren, kregen de waakzame predikanten de lucht „van de superstitie van de paperije als misse en andere ceremoniën", die in de Gijsbreght heetten voor te komen, en zij wisten bij den Magistraat te bewerken, dat de première van 26 December niet doorging. Hadden de predikanten volledig hun zin ge kregen, dan zou „de paepsche Tragedie" voor goed van het Amsterdamsche tooneel geweerd zijn; het blijkt uit de verslagen der zes verga deringen, van 17 December 1637 tot 28 Januari 1638. waarop zij zich met de quaestie bezig hielden. Maar zoover hebben de Burgemeesters Schaep en toe Graeff, beiden door Vondel vereerd en bezongen, het gelukkig niet laten komen. Zij hielden rekening niet alleen met den gedupeer den dichter, maar ook met hun Amsterdam mers, die natuurlijk, toen de moeilijkheden ruchtbaar geworden waren, met zooveel te meer spanning de opvoering tegemoet zagen. Niet langer dan een goede week heeft het uitstel geduurd. Op 3 of 4 Januari 1638 (daar over verschillen de meeningen) had de eerste vertooning plaats, en, al bleven de Burgemees ters, die in een „Voorspel" afzonderlijk moesten worden toegesproken, om tactische overwegin gen uit den Schouwburg weg, het succes van die eerste Gijsbreght was overweldigend. Stor menderhand heeft Vondels held het Amster damsche hart veroverd, zoodat de zes begin verzen over „het hemelsche gerecht" dubbel triomfantelijk moeten hebben geklonken. Wij verdiepen ons voor het oogenblik niet in de strijdvraag, of Vondel veel (en wat dan?) in zijn werk „geroyeert", d.ws. geschrapt of veranderd heeft. Maar wij vragen de aandacht voor het vermelde feit, dat de Gijsbreght, die oorspronkelijk op 26 December gespeeld had moeten worden, ten gevolge van een voor Von del onaangename agitatie naar later datum verschoven is. Hieraan heeft de Tooneel-Commissie van het Amsterdamsche Vondelcomité van 't begin af haar aandacht gewijd en ze heeft gemeend den oorspronkelijk vastgestelden datum bij dendrie honderdsten Dies Natalis van den Gijsbrecht te moeten herstellen. Alleen omdat in dit jaar 26 December op Zondag valt en de Commissie niemand aanstoot wilde geven, heeft zij beslo ten, het jubileerende stuk op 27 December, dit is toch nog altijd op den derden Kerstdag, zijn eeuwfeest te gunnen, zoodat de glorieuze vie ring van dezen zeldzamen Amsterdamschen cultuurschat nu op Maandag a.s. waardig en stijlrijk zal plaats hebben. Maar niet alleen door den voor ons ongewo- nen datum dezer opvoering zullen Joost van den Vondel en zijn Gijsbreght worden geëerd Ook de betreurde absentie der Burgemeesteren van 's dichters dagen zal worden goedgemaakt: het Gemeentebestuur zal deze première van Gijsbreghts vierde levenseeuw komen opluiste ren, zoodat en ook dit is als rehabilitatie bedoeld! in plaats van Kloris en Roosje aan het slot (die immers niets met Vondels werk te maken hebben) bij den aanvang Vondels prachtig Voorspel-gedicht „aan Schout, Burge meesters, Schepenen en Raad van Amsterdam" zal worden opgezegd. Nu zwijgen wij nog over de nieuwe enscenee- ring, waarmee onze tegenwoordige Gijsbreght, Albert van Dalsum, als regisseur deze jubelop voering den luister zal weten te geven, dien ze eischt. Wij zwijgen ook over de muziek, die Henk Badings hiervoor schreef. Alles is maan den lang overlegd en bestudeerd. Op het resul taat willen en kunnen wij niet vooruitloopen; maar de kansen, dat Amsterdams en Vondels gloriestuk opnieuw zal worden geopenbaard, staan goed. En dit is toch de bedoeling, De Gijsbreght, door Vondels genie uit zooveel cultuurelemen ten harmonisch opgebouwd klassieke, histo rische, liturgische en persoonlijke het won derlijke drama, dat tegelijk statisch van be- heerschten stijl en dynamisch van onbeperkte verbeelding is; dit plechtige en dit kleurige, dit beklemmende en verlossende, dit weenende en dit juichende treurspel; altijd door critici 1) afgewezen maar even trouw door mannen van de daad weer gespeeld; die Gijsbreght van on zen grooten dichter Joost is zóó veelzijdig, dat dozijnen tooneelleiders er hun dramaturgische inventies op hebben uitgevierd, en tegelijk zóó innig en volbloed Amsterdamsch, dat het voor generatie na generatie een burgerplicht bleef hem te kennen als een schibboleth. Er is geen enkele stad in de heele beschaafde wereld, die in haar geschiedenis een parallel- geval met dit Amsterdamsche tooneelstuk kan aanwijzen. Waar bestaat in Parijs, Londen, Rome enz. een drama, uit de geschiedenis van één dier steden geboren, door den grootsten dichter van die stad geschreven en drie eeuwen lang op het stedelijk theater gehandhaafd? Ner gens! Vondels Gijsbreght is Amsterdams mo nopolie, bloed-eigen en onvervreemdbaar. Als dit chauvinistisch klinkt, moet nog bewezen worden, dat het ook onjuist is. De eenige er fenis uit de Gouden Eeuw, die de berooide Kei zerin van Europa niet, zooals haar handel, haar stadhuis en desnoods haar Nachtwacht, kan worden ontnomen, is dit stralende stuk litera tuur, waarvan de waarde in geen geld valt uit te drukken. Toen Vondel zijn meesterwerk voltooid had, was het hem, den eenvoudigen winkelier uit de Warmoesstraat, maar meteen den onbe- noemden eere-burger van Gijsbreghts erf, een voldoening het te mogen opdragen aan Huig de Groot, Zweedsch Gezant te Parijs. Ik laat de diepere motieven van deze zinrijke geste rusten. Maar ik breng het antwoord van Zijne Excellentie in herinnering, een antwoord, lapi dair van stijl zooals bij monumenten past en waarachtig als een profetie. Op 28 Mei 1638 schreef de „dienstwillige en dankschuldige" Grotius aan Vondel, en die prachtige regels verdienden in de hal van onzen, door den Gijs breght geopenden Schouwburg een eereplaats: „Bij UEd. zal ik niet anders zeggen, dan dat ik Amsterdam voor gelukkig houde, zoo vele daar zijn die dit werk na zijne waarde konnen schatten. De Coloneesche Oedipus van So phocles, de biddende vrouwen van Euripides, hebben Athenen nooit grooter eere aangedaan als Amsterdam hier mede geniet. Ende alzoo ik vertrouw, dat dit werk onsterfelijk is, zoo derf ik daaruit verhoopen, 't geen mij mijne eigen werken niet en derven toezeggen, dat mijn naam zal blijven levende in een stad, die ik ten hoogste altijd heb geëerd." Driehonderd jaar alvast hebben Hugo de Groot gelijk gegeven. Voor de toekomst zijn wij niet beducht. Nijmegen. Dr. B. H. Molkenboer O.P. 1) De hooggeleerde schrijver kan natuurlijk niet op tegenwoordige tooneelcritici duiden die jiiist bijna unaniem immer gestreden hebben vóór de speelbaarheid van Vondel tegen de be weringen van professorale zijde als Jonck- Bloet e.a. L. y. d. B. Gem. Kwartet J. S. Bach onder leiding van den Heer P. Germes is. Daar het programma nog al uitgebreid is zal er precies om acht uur worden begonnen. Het programma ziet er keurig uit en vermeld onder andere werken van Bach, Beethoven, enz. de tariefmachtigingswet 1934 in 't onderwerpe- muziek en zang op dien avond iets extra's te bieden. Deze week herdachten Mathijs van Akkooij en Cornelia de Boer aan het Korte Spaarne te Haarlem wonende, den dag, waarop zij zestig jaar geleden in den echt traden. Voor het esperanto-examen A slaagde te Am sterdam mej. M. Duyn-Broerse te Velsen en de heer J. J. Schouten te Haarlem. Onder hartelijke blijken van belangstelling heeft mej. E. F. M. Kreiser, chefin van de afdee ling strijksters bij de firma Lotgering aan de Amsterdamschevaart het feit herdacht, dat zij 12 yi jaar bij de firma werkzaam was. o Ter gelegenheid van het 12 -jarig dirigent schap van den heer H. W. Hofmeester zal de R. K. Harmonie „St. Michaël" op Woensdag 29 December in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede een feestconcert geven. In de week van 12 t/m. 18 December zijn te Haarlem 6 gevallen van roodvonk geconsta teerd. De te Indore gespeelde wedstrijd tusschen Lord Tennyson's XI en Central India eindigde in een draw. Central India scoorde 191 en 282-9. C. K. Nayudu deed in de 2de innings 2 uur over 10 runs en had 50 minuten noodig om Tounyson's XI maakte in de eerste innings 192 zijn totaal van 9 op 10 runs te brengen. Lord en in de 2de 1264, waarvan Edrich, de meeste succesvolle batsman van den toer 66 not out. De eerste helft van het programma is thans afgewerkt. De Engels'chen vieren het Kerstfeest Het sterke Engelsche team, onder leiding van Sir T. E. W. Brinckmann, speelde te Buenos Aires den eersten wedstrijd van den toer door Argentinië tegen een twaalftal van de Southern Bush (op 7 door Wyatt gemist) 73 en Vignoles verwachten tegenstand en scoorde 307, voor Subusts. Het Argentijnsche team bood een on- in Calcutta. 55 (1 x 6 en 7 x 4). De Engelschen verloren 2 wickets voor 4 runs. R. E. S. Wyatt moest zich wegens een spierletsel terugtrekken. H.V.B.-Beker: RipperdaD.I.O.; V.V.B. Halfweg. Competitie: Afd. 4 A: Zandvoort 7E.H.S. 5; 4 D: E.H.S. 6Beverwijk 5. PARIJS, 23 Dec. (Havas). De Fransch- Duitsche regeeringscommissies, die zijn ingesteld op grond van de commerciëele en financiëele overeenkomsten van 10 Juli 1937, hebben van 16 tot 20 December te Parijs haar tweede bij eenkomst gehouden. Zij hebben vastgesteld, dat de moeilijkheden, weke Inhaerent zijn aan de toepassing van een nieuw stelsel van betalingen, thans overwon nen zijn, en zij hebben de noodige maatregelen genomen om een meer bevredigende stabiliteit van het ruilverkeer in de volgende maanden te verzekeren. BOEDAPEST, 23 Dec. (Havas). De politie der Hongaarsche hoofdstad heeft 25 leden van de „Internationale vereeniging van bijbel uitleggers" wegens communistische propaganda gearresteerd. In een officieele mededeeling wordt gezegd, dat de gearresteerden onder het mom van bijbelstudie propaganda voor de com munistische denkbeelden maakten. In offici euze kringen wordt verzekerd, dat de organisa ties waren gevormd op aanwijzing van de komintern, SAIGOEN, 23 Dec. (Havas) De Fransche aviatrice Maryse Hilz is hier kwart voor zeven Greenwichtijd geland. Zij heeft het record ParijsSaigoen, dat op naam stond van Japy, verbeterd door den afstand af te leggen in 92 uur en 32 minuten. Maurice Hilz heeft haar recordvlucht volbracht in een vliegtuig, voorzien van een motor van 220 paardekracht. Japy had zijn record van 98 uur 52 minuten gevestigd op 16 December 1935 met een vlieg tuig, voorzien van een motor van 100 P.K. BERLIJN, 23 Dec. (Reuter). Joseph Mayr de welbekende vertolker van de Nicodemus-rol in de Passiespelen van Oberammergau, is tij dens 'n ski-tocht, dien hij met zijn kinderen in de Beiersche Alpen maakte, verongelukt. Donderdag is op de begraafplaats Wester- veld het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den oud-president der Nederlandsche Bank, mr. G. Vissering. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van den lijkstoet hadden zich zeer velen, onder wie tal van prominente figuren uit de financieele en bankwereld op de begraafplaats verzameld, om den overledene op zijn laatsten gang te ver gezellen. Tegen half drie naderde de lijkstoet de hekken van „Westerveld". Een schat van kransen en bloemen werd medegevoerd. In de eerste drie rijtuigen hadden de naaste verwanten en fami lieleden van den overledene plaats genomen. In het vierde rijtuig volgden de president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip en de overige leden der directie, mr. J. Westerman Holstijn en J. F. de Beaufort. In het vijfde rijtuig zaten de oud-directeuren der Nederlandsche Bank, mr. P. J. C. Tetrode en mr. G. H. M. Delprat, alsmede prof. Böhl en mr. C. J. Ritter, persoonlijke vrienden van den overledene, evenals ir. C. G. van de Wall Bake, die tezamen met ds. J. Yntema, doopsgezind predikant te Haarlem, in het zesde rijtuig za ten. Onder de aanwezigen op de begraafplaats wa ren o.m. als vertegenwoordiger van den Minister an Financiën de secretaris-generaal van dit departement, jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijck, de koninklijke commissaris bij de Nederlandsche Bank prof. mr. dr. G. W. Bruins en verder de heeren F. J, M. van Og- trop, A. de Bijll Nachenius, mr. W. Cnoop Coop- mans en mr. W. M. J. Lutterveld, namens het bestuur van de Vereen, voor den Effectenhandel, Mr. Chr. P. van Eeghen, onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, H. J. van Putten, directeur en E- F. van den Berg, oud-directeur van de Java- sche Bank, mr. D. Crena de Jongh, president en mr. F. H. Abbing, directeur-secretaris der Ne derlandsche Handel Maatschappij, mr. P. Hof stede de Groot, directeur van de Amsterdamsche Bank, mr. R. E. Kielstra, dir. van de Kasvereen., J. D. D. Pruissen, directeur van de Neder landsche Bank vpor Zuid-Afrika, dr. ir. H. Wort- man en mr. K. Jansma, resp. voorzitter en se cretaris van den Zuiderzeeraad, mr. Y. J. H. V. d Meulen, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging, dr. H. van Beeck Vollenhoven, penningmeester van de vereeniging Zuid-Afri- kaansche Voorschotkas, ir. G. F. H. Houben, di- ecteur van den Rijksdienst tot uitvoering van de Zuiderzeesteunwet, H. B. Defoer, ondervoor zitter en mr. D. van der Werf, secretaris van de generale commissie-Zuiderzeesteunwet, mr. H. Ï1* van Leeuwen, directeur van de Twentsche Bank- Jhr. G. C. Quarles van Ufford, voorzitter en W. R. Chambers, directeur van de vereeniging „Bureau voor handelsinlichtingen" H. de Booy, vice-voorzitter van de Nederlandsche Vereeni ging ten behoeve van zeelieden van elke natio naliteit „Hospitaal Kerkschip". Voorts waren aanwezig: jhr. mr. dr. A. H- van Karnebeek, Commissaris der Koningin i® de provincie Zuid-Holland, C. L. de Bussy, se cretaris van het Nederlandsch Kankerinstituut' S. de Clerq, lid van den Zuiderzeeraad, het van de Generale Commissie Zuiderzeesteunwet P. Visser, tevens voorzitter van de Visschers- vereeniging Algemeen Belang uit Marken eIJ vele anderen. De Haagsche rechtbank heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in een viertal loterijzaken te' gen den 57-jarigen B. B., directeur van de OU' derlinge Verzekeringsbank „Arona" en dieps zoon, den 33-jarigen H. J. B., directeur van Adminstratiekantoor voor Hypotheken, beide te Den Haag gevestigd. De rechtbank sprak verdachte H. J. B. in één geval van het hem ten laste gelegde vrij. In de andere gevallen verklaarde de recht bank de verdachten schuldig aan het door middel van certificaten openstellen van deel neming in een loterij voor het publiek en veroordeelde H. J. B. tot twee geldboeten van resp. f 3.000 subs. 3 maanden hechtenis, en f 2.000 subs. 2 maanden hechtenis en B. tot een geldboete van f 3.000 subs. 3 maan den hechtenis. H.M. de Koningin is Donderdag per aU|g naar Amsterdam vertrokken, om een bezoek brengen aan Prinses Juliana en aan priu Bernhard. j Hare Majesteit wordt de eerste dagen 111 in Den Haag terug verwacht. Woensdag 29 December zal de weleerW. Heet Henri de Greeve voor den R.K. Diocesane® Bond van Onderwijzeressen bij het Voorber dend Onderwijs „St. Theresia van Avilla" lezing houden, welke als titel draagt „Een B tig Woord". De algemeene vergadering zal gehouden den te Leiden in hotel „In den Vergulden Tnr Breestraat 84. In de Donderdag gehouden raadsverga^er'^ van Oldebroek werd op voorstel van B. enkoop met algemeene stemmen besloten tot aa „juS van ruim 9 H. A. grond voor 31.500, overdrachtskosten, en dit terrein gratis aaD^-c>p rijk af te staan ten behoeve van een da^0of door het rijk te bouwen infanteriekazerne een bezetting van ongeveer 400 manschaPP -j 40 beroeps-onderofficieren, 20 beroeps-officl en circa 20 reserve-officieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4