Het Kerstfeest en de poelier GARAGERABO I I Een vlag wappert en een lot wordt aangeboden INCASSO-BANK N.V. CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK CREDIETEN SAFE-DEPOSIT 100.000 GAAN ERIN ZEE! Kort en volledig Konijnen en nog eens koniji nen VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 En minister zorgt voor de fazanten Haarlem verorbert gigantische voorraden Drukte bij den poelier Wat er verorberd wordt Waar het wild vandaan komt Wat niet gegeten wordt BETROUWBARE AUTO'S 9 v. zelfrijders (zonder chauffeur) per dag, week, maand en langer WINTER TARIEF Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek. LUXOR-THEATER Première van nieuwste Joe Brown-film KRUISWEG 59 HAARLEM KENAUPARK 26a TELEFOON12644 FRANS HALS-THEATER Mariene Dietrich in „Angel" Natuurgeheimen van den Balkan Zoo wil de Graal haar fort voor zijn bestemming geschikt maken Rome-reizen als prijs CINEMA-PALACE VERHOOGD TARIEF BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE ST. FRANCISCA ROMANA LIEFDEWERK COMITÉ VAN KATH. ACTIE Houthandel Krouwels 223 STAD „Dat was een lekker kalkoentje," zeggen we Ms het laatste beentje volkomen is afgekauwd en we met weemoedige oogen terugdenken aan öe gastronomische sensatie van enkele minuten êeleden. En moeder de vrouw aan de overzijde van de tafel lacht ons glunder toe tusschen de met hulst en rood papier in de stemming gebrachte lamp boven de met hulst versierde kaarsjes-in-uit- êeholde-aardappels. Ze weet het, haar werk is sen pluim waard. Kalkoenen braden doe je niet lederen dag, je moet er den tijd voor nemen Maar het is maar eens in het jaar Kerstmis en ie hebt eer van je werk. Kerstmis, misschien het meest huiselijke van alle feesten, leent zich nu eenmaal bijzonder tot bet op zijn gemak genieten van de wonderen Öer keuken. En een echte Kerstmaaltijd zonder kalkoen of een haas is nauwelijks denkbaar. Die hooren evenzeer bij het feest als de hulst en de Kerst liedjes bij de piano en de kribbe met wat kaars jes. Het verhoogt de vreugde, al was het alleen hiaar, dat het weer eens iets anders is. Maar bat is het niet alleen. Kalkoenen en hazen en konijnen en fazanten én eenden en reebouten zijn uitgezochte lekker- hijen, althans als men een behoorlijk exem- Wa,ar te pakken heeft en ingewijd is in de ge heimen van de culinaire wetenschap. Er zjjn families, waar een enkele kalkoen drie bagen vreugde verschaft, die het beest met het attentievolle hulsttakje van den poelier om £Ün nek „Piet" doopen, drie dagen grapjes ma- ben over „Piet" en de onderscheidene deelen van „Piet" en den vierden dag als hij nóg niet °P is, op alles wat „Piet" heet kunnen schieten. Dat zijn klanten van poeliers met 18-ponds kalkoenen, waar men langer over doet dan over een middelmatig rund. De doorsnee-mensch echter geeft de voorkeur aan een huis-en-tuin kalkoentje of een malsch hazenboutje of een tam konijn. En nu komen we op het terrein van den poe lier, die in deze donkere dagen voor Kerstmis tot 's avonds laat nog licht op moet hebben om al het'bestelde en niet-bestelde wild en gevogel te panklaar te maken. We maakten een praatje met een van hen, tot zijn zaak aangetrokken door een aan den gevel gehangen voormalig wild zwijn. Het was een prachtig zwijn met hulsttakjes in zijn ooren en een goed deel van een Kerstboom op zijn borstelige huid geprikt. En aan zijn staart was een mooi rood strikje en dat vooral reduceerde het zwijnerige van het beest. Aan den anderen bant van de deur was een op dezelfde wijze Versierde ree geëxposeerd. In de zaak zelf hingen de lange nekken van geplukte ganzen en kalkoenen tot op den grond. ®n langs de wanden werden de ooren van nog biet schoongemaakte konijnen op hun rekbaar heid beproefd. Het was er een heele drukte. Knechten, die be versch-gestroopte hazen aanbrachten, meng- ben zich tusschen de klanten. De poelier zelf had alleen oogen voor al die malsche bouten, Voor zijn wijlen wild en gevogelte. We hadden het getroffen. De poelier was al 25 jaar in het vak, kende de knepen en wist van be omzetten met Kerstmis. Wat Haarlem aan konijnen consumeert op 't Kerstfeest is haast ongeloofelijk. Onze zegsman alleen verkoopt reeds 1000 wilde konijnen. En het aantal tamme, dat verkocht wordt, is nog Veel grooter. Dan komen de hazen met omstreeks- een half buizend, de kippen, 300 in aantal zoowel soep- aLs braadkippen en de kalkoenen met ongeveer 150. Fazanten, eenden en ganzen zijn minder in vvek. Een 50 stuks van ieder is wel het maxi- hium, dat er verkocht wordt. Men bedenke wel, dit zijn slechts de cijfers Van één poelier. En slaan wij het adresboek 1936 open en kijken wij onder het hoofd „Wild en Gevogelte", dan blijkt het, dat er in Haarlem biet minder dan 13 poeliers wonen. Hetgeen dus wil zeggen aangenomen, dat Onze zegsman 'n gemiddelden omzet heeft dat 6r in onze stad met Kerstmis 40.000 konijnen Op den Kerstdisch verschijnen, 27.000 tamme en 13.000 wilde (niet in oorspronkehjken vorm na tuurlijk). Een 2000 kalkoenen vinden hun weg boor de Haarlemsche keelgaten, terwijl een bubbel aantal kippen, met of zonder begeleiding Van soep, op dezelfde wijze verdwijnt. In totaal zouden de Haarlemmers dan gedurende deze twee feestdagen 50.000 stuks Wild en gevogelte verorberen. Waarbij we dan nog niet geteld hebben de velen, die zelf hun kippen den nek omdraaien en de vellen van hun eigen konijnen prepareeren. „Hoe komt u aan zulke groote voorraden," vroegen wij, na al die verbijsterende cijfers en we keken naar de keurige lange rijen van ha zen, vette en magere konijnen, naar de minder intellectueele intact gebleven koppen van een stel gelijkvormige kalkoenen. Twee pooten, een stompje staart, een dik vederloos lichaam en 'n lange nek tot aan den grond en een kop in vloeipapier met hier en daar een hulstje. Het ziet er bij een poelier in het geheel niet onappetijtelijk uit, hetgeen eigenaardig is. Wie zou zich ooit vermeien in den aanblik van een rauwe ossentong of andere vleeschwaren bij 'n rund-, kalfs- en varkensslagerij Bij een poelier is dat anders. Ook een ongebraden konijn ziet er min of meer' smakelijk uit. En een nuchtere geplukte kalkoen toovert heerlijke voorstellingen voor oogen van een welvoorziene tafel. „De kalkoenen heb ik zelf gefokt", zei de poe lier. „Maar de hazen en de konijnen komen uit de Wieringermeer en uit Drente. Vooral in de Wieringermeer zitten veel konijnen." Verder koop ik veel van jachtpartijen. Van avond komen er weer versch de resultaten van een jachtpartij in Bakkum binnen. En van ex-Minister Slingenberg heb ik pas geleden een stel fazanten gekocht." Zoo is het dus zeer goed mogelijk, dat er on der onze burgers zijn, die excellentie-fazanten zullen eten, getroffen door het feillooze schot van eén ex-minister, die niet zooals in de mop pen na afloop van de jachtpartij naar den poe lier loopt, om een beestje te koopen, maar den wildman juist aan zijn voorraad helpt. Het wilde zwijn voor den ingang is ook van Hollandschen oorsprong. Het werd kortgeleden op de Veluwe geschoten. Denk niet, dat de minder tot consumptie ge- eigende deelen van de konijnen enz. naar den vuilnisbak worden gedragen. Tot op het laatste nietsje vindt alles een nuttige bestemming. Op de eerste plaats worden de konijnenvellen gebruikt in de viltindustrie, terwijl er ook meer dere vossenbonten van vervaardigd worden. Bepaalde ingewanden hebben den naam een goed middel te zijn tegen winterhanden en de konijnenpooten vormen een origineele inktlap versiering. De waarde van kippenpooten voor de nog niet rijpe jeugd behoeft niet nader uiteengezet te worden. De veeren dienen als kussenvoering en de mooie veeren, van fazanten b.v., vinden een plaatsje op de vilthoeden van konijnenvellen. Schedels en dergelijke gaan naar natuur- historie-liefhebbers en wat er dan nog over blijft wordt bestemd als varkensvoer. Dat die beesten daar alleen dik van zullen worden, durven wij betwijfelen. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Charlie Chaplin, Buster Keaton, Heinz Rüh- mann, Laurel en Hardy.... Joe Brown! Het eene ongeluk na het andere, gewaagde onder nemingen, halsbrekende toeren, dwaze situa ties. En tochsteeds weer nieuw voor het publiek, dat eens flink lachen wil, liever nog gillen en brullen. Onuitputtelijk zijn de vondsten van de oude of nieuwe komieken van het witte doek. De nieuwste film van Joe Brown, waarvan deze week de Nederlandsche première in het Luxor Theater gaat, geeft er een overtuigend bewijs van. De film begint verrassend aardig, met een uitstapje naar de maan en de sterren, waarbij de geteekende figuren der prominenten uit de astrologische wereld slaags raken. Van de tee kenfilm komen we in de intrige, want Joe Eïown blijkt bij een bokswedstrijd buiten wes ten geslagen te zijn en in een ijltoestand is hij naar hooger sferen getrokken, het terrein zijner studie. Als Joe dreigt te mislukken gaat hij het geleerde als koopman exploiteeren en al spoedig is hij een van de knapste waarzeg gers van de wereld, omdat hij den horoscoop op verbluffende wijze kan trekken. Zijn geluk begint in een restaurant, waar hij als kellner stomme dingen doet en ontslagen wordt op het oogenblik, dat hij een klant schatrijk heeft ge maakt, door te voorspellen op welken hond hij bij een race moet wedden. „Er dreigt een onge luk" zegt hij tegen een ander en op hetzelfde oogenblik valt een bloempot op het hoofd van den ongeluksvogel. Zoo zijn meer kostelijke situaties in dit dwaze geval. Er wordt knap de draak gestoken met de menschen, die on der het mom van astrologische geleerdheid de toekomst voorspellen. Alles voorspelt Joe goed, anderen maakt hij schatrijk, maar voor zich zelf komt alles even slecht uit, zoodat hij een gesjochten jongen blijft. Als hij den horoscoop van een bokser moet trekken, maar niet in de juiste stemming is, beproeft hij zijn eigen ge luk uit de sterren op te duiken. Om het ka pitaal van zijn weddende principalen te red den, moet hij nu tegen een kampioen-beuker in den ring komen en wanneer de groote wed strijd begint, wordt de satyre in deze film ten top gedreven. Niet ieder houdt van bokswedstrijden, die in zooveel Amerikaansche films voorkomen, maar bier zal de verwoedste tegenstander zich dol amuseeren. Joe verwacht zijn geluk met het opkomen van de maan, maar deze laat drie ronden op zich wachten. Dan verschijnt een vette witte koningin van den nacht, maar het blijkt een reclame te zijn voor een bier brouwerij. Als hij bijna knock out ts komt de werkelijke maan en dan is er geen houden meer aan. Hij slaat zijn tegenstander binnen 10 seconden voor goed tegen de vlakte en een happy end, waarop al eenige malen tusschen de bedrijven door wordt gewezen, kan nu niet langer meer uitblijven. De R. K. O.-film heet „Wanneer bent U jarig", maar dat komt er minder op aan, het is een Joe Brown film in optima forma. Ze is voor alle leeftijden ge schikt. tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5.— en hooger. De Graalvlaggen wapperen aan den gevel plaat, dat haar door HM. van het fort Prins Hendrik op Ooltgens- de Koningin werd afgestaan Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30 De aantrekkingskracht van Marlène Dietrich is nog groot. Het Frans Halstheater was deze week te klein om alle bezoekers voor „Angel" tevreden te kunnen stellen, zoodat het heel ver standig is, het programma in de Kerstweek te prolongeeren. Wij verwijzen naar onze recensie in het Zaterdagochtendblad van 18 December en voe gen er aan toe, dat de werkelijk geslaagde en bezienswaardige film niet voor kinderen is. Onze stadgenoot, Jan P. Strijbos heeft in den afgeloopen zomer een reis naar Roemenië en de Zwarte Zee gemaakt, waar hij de fauna en flora bestudeerde en ziph vooral bezighield met de enorme vogelrijkdommen van de Dobroedsja en de moerassen van de Donau-delta. Op de dpeide Kerstdagen zal hij in het Frans Hals theater in de ochtendvoorstellingen zijn nieuwe film, welke een gaaf en compleet beeld geeft van dit belangwekkende gebied, vertoonen, waar bij hij zelf een inleiding en verdere toelichting zal geven. Het is een première! In deze film, welke ook in technisch opzicht op een hoog peil staat, bewonderen wij de interes sante vogelwereld van dat rijke land. Het eer ste deel is gewijd aan de groote roofvogels, welke nog voorkomen in de Transsylvanische Alpen en de Woud Karpathen en zoo verschij nen achtereenvolgens de groote Keizersarend en de machtige mantelgier voor onze verbaasde blikken, terwijl zij hun jongen op het horst voeren. Den bijzonder snellen sakervalk zien wij bezig, terwijl hij zijn jongen „ziesels" voert. Daarna trekken we mee, de delta in. Een ge weldig uitgestrekt gebied van onafzienbare moe rassen, poelen en meren, afgewisseld door on doordringbare rietwildernissen, ongeloofelijk vischrijk, en met een wonderbaarlijk rijk vogel leven, maar slechts dun bevolkt door een handjevol Russische visschers en Lipowanen. We maken de steurvisscherij mede en zien toe hoe de caviaar gereed gemaakt wordt voor den export. Wij krijgen eenig idee van de vele moeilijk heden, waarmede de deelnemers aan de film expeditie te kampen hadden, als we zien hoe zij met hun smalle hout en kano's door 't riet moeras worstelen, op zoek naar de broedkolo- nies van ibissen, kwakken, (nachtreigers), pur perreigers, zilverreigers, aalscholvers, ralreigers, pelikanen en blauwe reigers. Het allermoeilijk ste terrein wordt gevormd door het z.g.n. „Plauer". Dit bestaat uit den trilbodem, begroeid door riet van acht meter hoog, varens en strui ken, welke op en neer gaat met den water stand. Juist op de meest ontoegankelijke plaat sen in het „Plauer" vestigen zich de vogelkolo nies. Toch is de expeditie erin geslaagd al die schuwe moerasvogels op te sporen, zelfs één der laatste pelikanen-nederzettingen van Europa wordt door de camerajagers onder schot geno- Vóór u het gaspedaal flink intrapt moet u er altijd éven aan denken, dat de remweg (afstand, noodig om te stoppen) met de tweede macht der snelheid stijgt. (Bij 40 km/u is de remweg 16 meter bij 80 km/u echter 64 meter!) De Graal heeft een fort! Niet veroverd, maar gekregen, om van daaruit te veroveren steden en dorpen en het wijde land met duizen den jonge harten en zielen. Want het Graalfort op Ooltgensplaat is eigenlijk méér nog een arsenaal, waar in jaarlijksche retraite en cursussen de leidsters der beweging hun geeste lijke munitie ontvangen om weer baarder dan ooit naar hun post in de vuurlinie terug te keeren. Voor de onmisbare uitrusting van dit fort gaat de Graal thans een groote loterij houden. Neen, de Graal kan H. M, de Koningin niet dankbaar genoeg zijn, dat zij aan de beweging het schitterend gelegen fort Prins Frederik heeft afgestaan. Dat hadden de oude fortwal- len niet gedacht, dat zij, na 'n menschenleeftijd slechts den zwaren pas van soldatenlaarzen te hebben gekend, thans op hun ouden dag nog het luchtig rhythme van zooveel jonge vrou wenvoeten zouden leeren kennen, dat waar eens militaire commando's weerklonken, een jui chend Graallied zou opstijgen, dat waar jaren achtereen de loopen der kanonnen dreigend reikten over het wijde grijzen water van het Vol kerak, ooit zooveel blijde jonge oogen zich zouden verliezen in de oneindigheid van zon nige zomerluchten: Gods stolp in algoede be scherming uitgezet over dit uitverkoren oord. Het oude Fort Prins Frederik kreeg wel een bijzondere roeping! Binnen de breede omwalling verzamelt zich telkens weer een kern van jonge vrouwen, die er in de gansch eigen sfeer van rust en afzondering nieuwe geestkracht en bezieling komen ver garen, onmisbaar voor hun werk van Ka tholieke Actie. Alleenaan de inrich ting hapert wel heel veel, te veel, om door verstandigen offerzin te kunnen worden aangevuld. Maar daarom gaat de Graal nu loten verkoopen en dat volgens Graal- allure, direct met 100.000 tegelijk. Honderdduizend „Fortloten" gaan, met kerkelijke en gemeentelijke goedkeuring, zee in. Jonge handen zullen ze aanbieden overal en jonge oogen vol onderne mingslust en verwachting, zullen vragen, telkens weer. En achter ieder lot, uitnoo- digend opgehouden, waait, heel ver weg, de bonte Graalvlag hoog en strak in den wind, op den toren van het Fort. In de steden Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rotterdam, worden de loten, in series van elk 25.000 stuks, verkocht. Er zijn vier hoofd prijzen, n.l. vier reizen naar Rome met zeven- daagsch verblijf aldaar, (met inbegrip van de beste hotels, volledige verzorging, gids en trams, bussen enz.) Het bepalen van den datum blijft ter vrije beschikking van de winnaars. De uit loting geschiedt uiteindelijk vóór 1 Januari 1939 ten overstaan van een R.K. Notaris. De loten zijn verkrijgbaar, desgewenscht in boekjes van 25 stuks, aan de volgende adressen: Amsterdam: Departementenhuis van de Graal Koningslaan 30; Centraal Graalhuis Sin gel 427; Clubhuis Chasséstraat 93. Alkmaar: Oude Gracht 283. Haarlem: Spaarne 29. Leiden: Hooigracht 31. Den Haag: Centraal Graalhuis Laan 29; Diocesaan Graalhuis Scheveningscheweg 90. Delft: Noordeinde 30. Rotterdam: Schiekade 93. Schiedam: Lange Haven 92. Gouda: Mej. Jo Koch, de la Reylaan 26. Dordrecht: Mej. Tine Lundgren v. Baer- lestraat 66. VoQr het Graalwachtdistrict Amsterdam; Mej. F. Rammers Singel 427; Hoorn: Mej. Jo Baars Grootebroek; Alkmaar; Mej. Judith lloo.sman Oude Gracht 283 Alkmaar; Lei den: Mej. C. Koedooder Hooigracht 31 Leiden; Delft: Mej. A. de Bakker Noordeinde 30 Delft; Haarlem: Mej. Do Willems Hoofdstraat 28 Hillegom. Honderdduizend Fort-loten moeten dus hun weg vinden. Nu de Graal dit op zich neemt, zal het slagen ook. In de komende maanden wordt het vlagwoord: „Hebt U al een Fort- lot?" En tegenover een enthousiast Graallid zal ontkennen dan niet lang mogelijk zijn. Juist in onze dagen is in breede lagen van ons volk de erkenning gekomen dat wanneer men een leger heeft, dit behoorlijk uitgerust moet zijn, om zich te kunnen weren. Niet min der geldt dit voor het geestelijk leger der Graalleidsters. Ook zij hebben recht op een behoorlijke verzorging. Wanneer zij op hun fort zich voorbereiden en gevechtsklaar maken, dient toch ook hun huisvesting althans aan zekere eischen te voldoen. Daarom: maakt het Fort Prins Frederik be woonbaar. En daartoe koopt Fort-loten. De honderdduizend moeten weg. men. We zien daar de merkwaardige vogels op hun broedplaats, vogels met een lichaamsge wicht van 25 kilo en die ondanks hun gewicht toch nog een vliegsnelheid van 120 K.M. per uur kunnen ontwikkelen en dat uren lang kunnen volhouden. Interessant zijn ook de scè nes, waarin wij 't voeren uit den krop kunnen volgen. En dan te weten, dat deze in alle op zichten belangwekkende vogels in Europa hun volledigen ondergang tegmoet gaan, in feite eigenlijk al uitgeroeid zijn. Als geduchte con currenten van de visschers worden zij mee- doogenloos vervolgd en dat zal zoo doorgaan, tot de allerlaatste gedood is. Want aan natuur- of vogelbescherming doen de Roemenen nog niet en een Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten bestaat daar niet. Wie onzer lezers kent niet de stem van den buitengewoon populairen radio-reporter Han Hollander, "den man aan wiens lippen zonder overdrijving geheel ons volk hangt op de Zon dagen, dat het nationale elftal de eer van Ne derland als voetbal-natie verdedigt? Duizenden hebben vaak den lust in zich voe len opkomen hem eens bij zijn van enthousiasme overbruisende reportage van dergelijke wed strijden te kunnen gadeslaan. Het doet ons genoegen onzen lezers te kunnen mededeelen, dat dit thans mogelijk is daar in Cinema Palace te Haarlem een film loopt, waar in de heer Hollander optreedt als reporter van verschillende sport-evenementen. Op zijn onna volgbare wijze toont hij daarin dat Sport en Gezondheid onverbrekelijk samengaan en dat het niet alleen in het belang is van hen, die sport nog daadwerkelijk beoefenen of beoefend hebben, doch ook van hen, die zich wat sport betreft tot de rol van toeschouwers of luisteraars beperken. Het is een zeer onderhoudende en origineele reclame-film voor de bekende Chief Whip Vir ginia Cigarettes en het kan niet uitblijven of de overtuigende aanbeveling van den heer H. moet er toe bijdragen de populariteit van deze cigaretten nog te vergrooten. Bij de behandeling in den raad van het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het bureau voor beroepskeuze deden B. en W. de toezegging, binnen korten tijd een nieuw tarief voor te stellen voor het verkrijgen van adviezen en inlichtingen van ge noemd bureau. Het thans geldend tarief, dat werd vastgesteld in 1934 als onderdeel der legesverordening, is in bepaalde gevallen zeer laag en kan niet meer geacht worden te zijn een behoorlijke vergoeding voor de te bewijzen diensten. Dit tarief toch vordert voor een ad vies 0.60 bij een inkomen tot en met 2500 en ƒ1.20 bij een inkomen boven ƒ2500; voor inlichtingen is slechts verschuldigd 0.25 bij een inkomen tot en met 2500 en 0.50 boven 2500. Bovendien is bij dit tarief geen verschil gemaakt tusschen inwoners en niet-inwoners dezer gemeente. Het komt meermalen voor, dat ook personen uit de omgeving van Haarlem van de voorlichting van het bureau gebruik maken. B. en w. stellen voor een tarief vast te stellen, waarvan in bijzondere gevallen op grond van billijkheid geheele of gedeeltelijke vrijstelling kan worden verleend. Bij een inkomen van minder dan 800 zal geen recht verschuldigd zijn. Het tarief is nu in het ontwerp zoo, dat men als inwoner moet betalen voor een ad vies, bij een inkomen van 800 tot 4000 per jaar, ƒ1.tot ƒ3, boven ƒ4000 ƒ5; niet-inwo- ners 2 tot 10. Voor inlichtingen betalen in woners, met een inkomen van 800 tot 4000 1niet-inwoners 50 cent tot 1 en boven ƒ4000 ƒ1.25. Een ongewone drukte heerscht er sinds ge- ruimen tijd op ROMANA. Behalve de dage- lijksche beslommeringen, die het Liefdewerk roet zich brengt en die niet weinig zijn, had den wij in dezen tijd nog eenige bijzondere zor gen. Vooreerst zijn de dames van de naaiclub maanden lang bezig om het Liefdewerk in de gelegenheid te stellen aan de Romaantjes rondom Kerstmis eenige kleedingstukjes te verschaffen. Maar voor 300 kinderen is een heele voorraad noodig.... En naar aanleiding van een opwekkend woord hiermede in ver band door ondergeteekende gesproken, hoorde ik zeggen: „Ja, Kapelaan, wij doen ons best en Onze Lieve Heer doet de rest." Welnu zij hebben haar best gedaan, maar hebben niet alles kunnen doen. Van bevrien de zijde gewerd ons reeds een stevige aan vulling in den voorraad, waarvoor wij oprecht dankbaar zijn en wij twijfelen er niet aan of Onze Lieve Heer zal in deze dagen de rest doen door middel van nog enkele goede men schen, zoodat wjj in staat zullen zijn aan al onze kinderen een paar warme kleedingstuk jes voor de koude wintermaanden uit te rei ken. Elke gave in welken vorm ook is van harte welkom en wordt dankbaar aanvaard. Vervolgens zijn ze op Romana al meer dan een half jaar bezig met het instudeeren van eenige stukjes voor de tooneel-uitvoeringen te geven door de kinderen aan de weldoeners van ons Liefdewerk. Inmiddels zal men de uitnoo- digingen en de programma's voor de verschil lende avonden al wel ontvangen hebben. Wij hopen, dat aan onze uitnoodiging gevolg zal worden gegeven en verheugen ons reeds op de komst van velen. Ten slotte hebben wij om de kosten van een en ander te dekken een loterij georgani seerd. Wij hebben hiervoor een honderdtal werkelijk fraaie prijzen.... maar ook 2000 loten. Een ieder die zijn geluk wil beproeven koope een lot. Wij wenschen hem veel geluk Maar bovenal wenschen wij aan onze weldoe ners en aan al degenen die in ons mooie Lief dewerk belang stellen van ganscher harte een Zalig Kerstfeest. S. MOL, Pr. Directeur Het Instuur van de Oranje-vereeniging Haar lem-Noord is verleden week samengesteld als volgt: S. Glastra, voorzitter; H. Schindler, C. Klaver, J. van Abbe, M. Uitenbogaard, B. Wie gel en N. Moelnaar, bestuursleden. Voor de acte wiskunde M.O. siaagde de heer J. A. Hunneman uit Haarlem en A. M. van Bruggen te Velsen; voor het examen boekhou den slaagde de heer J. G. Derkinderen. De Vondel-tentoonstelling, die van 14 tot 19 December in de Raadzaal van het Prinsen hof werd gehouden vanwege de Stadsbiblio theek is bezocht door 1040 personen, onder wie 250 leerlingen van middelbare scholen. Mevrouw Iris ZeilingaDoodeheefver heeft in de zaal van de Kerkuil voor de Nederland sche afdeeling van het Maison Internationale des Intellectuels een welgeslaagden declamatie avond gehouden, gewijd aan het onderwerp Moeder en Kind. Voor het examen Staatspractijk-diploma voor handel en administratie slaagden de heeren J. van Zuijlen, W. J. Takes en C. Verwaal uit Haarlem en mej. A. P. G. van Niekerk uit Sassenheim. Op Maandag 27 December as. houdt de St. Cassianusvereeniging, vereeniging van hoofden van R.K. Bijzondere Scholen in het Bisdom Haarlem, in De Kroon te Haarlem haar 123ste algemeene vergadering. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 66. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG 26 Dec. 9.50 uur v.m.: Excursie naar Aalsmeer door de Ned. Reiavereen. v. Katholieken. MIAANDAG 27 Dec. 8.30 uur: Repetitie van de R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Lu- damus" in het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Haarlem-Noord. 8.45 uur: Cursus in Wijsbegeerte voor leden van G. en W., door den zeereerw. heer pater F. J. van de Vrande M. S. C., in het gebouw der St. Elisabeths-vereeniging, Jansstraat 49 DINSDAG 28 Dec. 2.30 uur: Bestuursverga dering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginneweg 8 bis. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in gebouw ,/Bt' Bavo." Geen cursus Leeken-apostolaat. WOENSDAG 29 Dec. 5 uur: Repetitie gym nastiek jongensafdeeling R. K. Sport vereeni ging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad, Overveen. 5.30 uur: Repetitie jongensafdeeling gym nastiek R. K. Sportvereen. „Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal, Eemstraat, Haar lem-Noord. 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken bij Brinkmann. 8.15 uur: Muziek- en zanguitvoering „Ge loof en Wetenschap" in den Stadsschouwburg. 8.30 uur: Cursus Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. DONDERDAG 30 Dec. 430 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdeeling R.K. Sportvereen. „Hercules Winfried", in de school aan de Tem peliersstraat 1. 6.30 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafd. R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad te Overveen. 8.15 uur: Repetitie R.K. Harmonie „Utile Dulci" in het gebouw aa" het Bagijnhof. 8.15 uur: Repetitie gymnastiek R.K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de Doelen zaal. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis R.K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R.K. school aan de Nieuwe Gracht. 8.30 uur: Bureau-vergadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen- tiusgebouw, Groenmarkt. 8.30 uur: Repetitie R.K. Gemengd Tooneel „Thalia" in het „Hof van Holland", Groote Markt. 8.45 uur: Oudejaarsavondviering van de K.L M.V. „St. Augustinus" bij Brinkmann. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereeni- gingen bij het uitschrijven van vergaderingen verzocht, vooral overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van den Sin gel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Met ingang van 27 Dec. verplaatst de heer J. A. G. Krouwels Jr. zijn .hout- en triplex- handel „Holland" van Spaarnwouderstraat 7 naar Spaarne 47 A. Door de grootere opslagruimte is de moge lijkheid ontstaan, de voorraden tot in de per fectie te specialiseeren. Door 't aanbrengen van een neon-verlichting „Krouwels Triplex" zal de nieuwe opslagplaats aan het Spaarne zeker niet, aan uw oog ont snappen. De Kerstklokken hangen te popelen van on geduld in de hooge, donkere torens, om straks in feestelijken jubel los te barsten over stad en land en wolken van vreugde-klanken, als hooge wierookvaten, uit te zwaaien over onze hoofden, tot ons hart gaat meetrillen van ont roering, nu wederom het groote wonder gaat herdacht worden, dat het Woord is Vleesch ge worden. Door den kouden winternacht gaan wij dan naar ons Bethlehem, dat juicht van licht en kleur en klank, om er die heerlijke Engelen- boodschap te hooren: Zie, ik verkondig u een groote blijdschap, die voor al het volk zijn zal! Dat u heden een Verlosser geboren is, die Chris tus de Heer is, in de stad van David! Een boodschap van groote vreugde voor al het volk. Voor al het volk! Letten we vooral op dat „al". Voor ons, die leven na 19 eeuwen: Vreugde! Voor allen, ook in de oerwouden van Afrika, ln het door oorlog verscheurde China, op de verre eilanden van Oceanië, in het ijs-geketende Alas ka. Overal vreugde voor al het volk! Immers Kerstmis is niet louter een herinne ringsfeest. Het is de verjaardag van den leven den Christus, die nog woont in al zijn Godde lijke Menschheid onder ons. Telkens als wij communiceeren is er een vereeniging van twee levende zielen, een samensmelting van twee kloppende harten. En als we in den heiligen Kerstnacht „ten Hoogtijd" gaan, wordt onze ziel als overstelpt van een groote en sterke blijdschap. Een blijd schap, die we kunnen en mogen en moeten meedeelen aan anderen, dichtbij en veraf, want de boodschap van den Engel op de velden van Bethlehem was een boodschap voor a 1 het volk: dat voor allen de Verlosser geboren is, die Christus de Heer is. Dierbare lezers en lezeressen: „Zalig Kerst mis!" FATHER G. V. LEEUWEN, Dir. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn. Giro 120937

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5