VOLHEID DER TIJDEN KERSTTOESPRAAK VAN DEN H. VADER SP Waardig protest Arrestaties te Tokio WMm Z. H. de Paus verklaart, dat in Duitschland een ware geloofs vervolging heerscht en weerlegt de beschuldiging dat de H. Kerk zich bezig houdt met politiek Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 25 DECEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week t per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20938 KERSTMIS De hoogvlakte bij Hangtsjau bezet Japy maakt een nood landing GENERAAL W. RÖELL BIJ KONING LEOPOLD - h: - - Wegens het Hoogfeest van Kerstmis zal ons blad heden avond en morgenochtend niet verschijnen. - Het eerstvolgend nummer verschijnt dus Maan dagavond. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN .^"rirïl,T MAYONNAISE TACK enSaladesauj Weer een gezant der Sovjets spoorloos WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De viering van Christus' geboorte is niet te vergelijken met een of ander historisch herdenkingsfeest, waarop wij ons een gebeurtenis uit het verleden herinneren teneinde ons te bezinnen op de beteekenis ervan en op hetgeen er nog uit nawerkt tot den dag van vandaag. Voor zeker was de komst van den Zaligmaker een historisch feit, maar ze was meer dan enkel een historisch feit. Ze was een ge beurtenis in den tijd, maar ze kenmerkte meteen de volheid der tijden. Ze wordt dan ook niet herdacht, ze wordt gevierd. Ieder geheim uit het leven van Christus is een levend geheim, ten nauwste verbonden met het leven van het mystieke Lichaam van Christus, dat de Heilige Katholieke Kerk is. Hierin ligt het groote verschil. Christus, de geborene van Bethlehem, lééft en wan neer de Kerk Zijne geboorte viert, dan wijst ze ons op het altijddurende wonder van de genade, dat ons leven onderhoudt en ver nieuwt, in zooverre dit leven niet alleen een stoffelijk en verstandelijk bestaan is, maar een werkelijke geestelijke bewogen heid in de orde van de tallooze verhou dingen, welke er bestaan tusschen den Schepper en al Zijn schepselen. „God met ons" Emmanuël zoo wordt het Kerst kind genoemd, en deze benaming open baart ons den zin van de Kerstviering, omdat ze uitdrukt, hoe door de komst van Christus de verzoening werd bewerkt tus schen God en de wereld. Het ware mogelijk geweest, dat God, na de schepping van het heelal, waarin Hij de kracht tot voortbestaan legde, Zich hadde teruggetrokken van Zijn maaksel om het gedurende zekere tijden zelfstandig te laten bestaan en het vervolgens te doen verdwijnen naar Zijn willekeur. Ook in dat geval zou het schepsel den Schepper heb ben erkend door gehoorzaam te zijn aan de wetten, die het universum in stand hou den. De ware verhouding tusschen God en de schepping is echter veel inniger, want naar Zijn eigen beeld en gelijkenis schiep God den vrijen mensch, die het vermogen bezit, zich aan de wet te onttrekken. Mis bruik makende van deze vrijheid, zondigde de mensch en verstoorde de innige harmo nie. Na dien zondeval bracht Christus het herstel. Deze verzoening nu voltrekt zich altijddoor in de genade. Zij is het levens sap van dat geestelijke leven, waardoor de mensch naar Gods beeld geschapen mag deelhebben aan het goddelijke. Hoe kon die verzoening waardiger worden be werk dan door de Menschwording van het Woord? Door het Woord was alles gemaakt, en zonder het Woord was niets gemaakt van al hetgeen gemaakt is. In het Woord zoo schrijft de evangelist Sint Jan was het leven. En het leven was het licht der menschen. Zóó innig was dus het verband tusschen het Woord Gods en de schepping, in het bijzonder de schepping van den mensch. Het Boek der Spreuken schildert ons de Wijsheid Gods, zooals Die aanwezig was bij de schepping en dan zegt de Wijsheid, dat is de Tweede Persoon van de Heilige Drievuldigheid: „Toen Hij de hemelen spande, was Ik daartoen Hij de grondvesten der aarde legde, was Ik aanwezig, dagelijks Zijn vreugde, en ten allen tijde spelende voor Zijn aange zichtHet is mijn vermaak, bij de kin deren der menschen te zijn". Deze diepzinnige woorden geven ons te kennen, hoe bij de schepping van wereld en mensch het Woord Gods deelnam in die grootsche scheppingsbeweging van den Vader, en ook hier, evenals in het evange lie van Sint Jan. wordt gewezen op de bij zondere beteekenis van deze aanwezigheid Voor de menschen. In het Woord was het leven, dat het licht der menschen is. Het Woord vond er behagen in, te zijn bij de kinderen der menschen. Welnu: dit leven werd verstoord door de zonde, dit licht in de menschen werd glans loos en dof. Toen de menschen zich hadden afgekeerd van dit licht, werden zij tot een gruwel in Gods oog. Het behagen werd niet meer gegeven. Totdat de tijden vervuld waren en de verzoening aanbrak. Toen is het onbegrijpelijke wonder geschied, dat het Woord Gods zich keerde tot de ellendige menschen. Het Woord is Vleesch geworden en Het heeft onder ons gewoond. Geen intelligentie kan doordringen tot de diepste werking van deze goddelijke ver zoeningskracht, slechts het geloof geeft licht in deze duisternissen. De duisternis sen hebben het niet begrepen. Maar de herders kwamen naar den stal en aanba den Hem. Tot de Zijnen kwam Hij en de Zijnen verwierpen Hem. Maar uit het Oos ten, door een ster geleid, trokken de drie Wijzen naar het gehucht Bethlehem en ze knielden neder, geschenken biedende aan den Pasgeborene. Hoe meer men deze geheimzinnige tegen- Stellingen overdenkt, hoe dieper men door dringt tot het wezen van het Christendom, dat één en al genade is en liefde. „O, onuitsprekelijke ruil" zoo zingt de Heilige Kerk „De Schepper van het men- schelijk geslacht, lichaam en ziel aanne mend, heeft Zich verwaardigd uit eene Maagd te worden geboren en hier beneden als Mensch verschijnend, maakt Hij ons deelgenoot in Zijn Godheid." Dit vieren wij op den Kerstdag, wanneer Vrij nederknielen bij de arme kribbe en ons Verslagen voelen door de tegenstelling tus schen de heerlijkheden der hemelen en de armoede van den stal. In de geschiedenis van de menschheid stroomt opeens als een golf van eindeloos licht, de eeuwigheid bin nen. Dat licht, hetwelk het leven van de menschen is, overrompelt de duisternissen en de schaduwen des doods. En Klit meta- physische wonder, door geen engelen te doorgronden, openbaart zich in de nederige geboorte van Jezus een feit, dat door den tijdgenoot in Rome, Antiochië of Alexan- drië niet eens werd opgemerkt, ja, dat nauwelijks beroering bracht in de on middellijke omgeving. Slechts het krank zinnige misverstand van koning Herodes, die uit nijd den kindermoord gelast, omdat hij in den pasgeboren afstammeling uit het Huis van David een lateren rivaal vreest, wekt historisch gesproken beroering rond de plaats, waar de kribbe gestaan had. Doch na den dood van de heilige onnoozele kinderen schijnt zich de geschiedenis weer te sluiten, als een water, dat zich sluit over een steen. Alles gaat verder. Jozef en Ma ria vluchten met hun kind voor den tyran. Het verborgen leven begint. En toch, alles is veranderd in de schep ping. Het geestelijk heelal heeft een wen ding genomen, het wordt door nieuwe krachten gestuwd in een tegenovergestelde richting. In dit geestelijke leven, geboren uit het Licht, hebben wij onze plaats. Wij worden mede gestuwd in die grootsche be- weegkracht van de verlossing. Het tijdelijke verliest zijn waarde. De volheid der tijden is daar. In dagen als de onze, doorvlaagd van de razernij eener onbeheerschte wereld, schijnbaar uitzichtloos en vol van de meest angstwekkende bedreiging, is Kerstmis nog het feest van de volheid der tijden. Wij staan aan de kribbe en buigen ons voor het geheim, dat ons ontheft aan de geschiede nis en ons de eeuwigheid leert kennen. Zooals wij reeds in een deel van onze oplaag publiceerden, heeft de H. Vader de te Rome aanwezige Kardinalen ontvangen, die aan Zijne Heiligheid hun gelukwen- schen kwamen aanbieden ter gelegenheid van het vreugdevolle Kerstfeest. In Zijn antwoord op de Kerstwenschen der Kardinalen sprak de H. Vader in het bijzonder over de geloofsvervolging in Duitschland. Wij moeten, aldus de H. Vader, aan ons woord van dank enkele op merkingen toevoegen, en wel een op merking over feiten en een over be ginselen, en tenslotte moeten wij een woord van protest laten hooren, van ernstig protest. Wat de feiten betreft: dit bestaat allereerst in het vaststellen, dat er in Duitschland een werkelijke geloofs vervolging bestaat, niettegenstaande sommigen het tegendeel beweren. Wat de beginselen betreft: Ons woord hierover bestaat in de ontken ning van de beschuldiging, welke door sommigen tegen de Kerk wordt ge uit, dat zij zich niet bezig houdt met den godsdienst, doch met de politiek. De Heilige Vader protesteert krachtig tegen deze beschuldiging, Hij beves tigt, dat de actie van de Kerk geen politieke actie is, dat zij niets met politiek te maken heeft en uitsluitend godsdienstig is. „Wü moeten hieraan toevoegen een woord van krachtig protest. Sedert langer! tijd houdt men niet op de feiten te ontkennen en te ver draaien. Er is wel degelijk sprake van feiten en vooral van een treurig feit, wat betreft de moreele beteekenis. Wij spreken hier over het smartelijke feit van de geloofsvervolging in Duitschland, want wij willen de dingen bij him naam noemen. Wij willen niet dgt men van ons kan zeggen wat de geschiedkundige zegt, dat in een oogenblik van groote decadentie „Vera etiam rerum perdidimus nomina." („Wij hebben de zaken zelfs niet bij haar waren naam genoemd.") Wij zullen dus de dingen bü hun naam noe men. Er bestaat in Duitschland een vervolging, een vervolging, zooals er nog zelden is geweest, zoo verschrikkelijk, zoo ernstig en zoo vrucht baar in haar kwade gevolgen. Er is een vervol ging en het is treurig te moeten zeggen, dat hierbij noch geweld noch hinderlaag en leugen ontbreken. Wij willen niet langer stilstaan bij deze treu rige zaken, Wij willen er alleen aan toevoegen en wel voor hen, die twijfelen, dat wanneer Hij spreekt over zoo ernstige zaken, welke zoo nauw betrekking hebben op zijn verantwoorde lijkheid als plaatsvervanger van Christus, de Paus wel goed ingelicht moet zijn. Wij moeten tot Duitschland terugkeeren, tot Duitschland, dat Ons zoo dierbaar is, zooals iedereen weet". De Paus voegde hieraan toe, dat hij weinig landen zoo goed kent als Duitschland in alle uitingen van zijn geestelijk en sociaal leven. Daarom is het voor Hem dubbel treurig, dat men hier voortgaat met fouten tegen de waarheid te maken. „Het is de waarheid, die Ons niet alleen per soonlijk aangaat, doch welke betrekking heeft op alles wat voor Ons heilig is, dat een zoo groote plaats inneemt in Onze zorg en Onze verantwoordelijkheid tegenover God en de men schen. Wij bedoelen de Katholieke hiërarchie, het Katholiek geloof, de Heilige Kerk Gods, welke de Goddelijke goedheid ons heeft willen toevertrouwen. Geen politiek in de Kerk Men heeft gezegd, dat de katholieke gods dienst niet meer is, wat hij is geweest, doch dat hij politiek is geworden en zich niet meer bezig houdt met godsdienst, doch met politiek. Met deze politiek wil men de vervolging rechtvaar digen, alsof dit een middel van verdediging is. Geliefde zonen, Onze Heer Jezus Christus wilde dezelfde beschuldiging ondergaan toen Hij voor Pilatus werd gevoerd als volksopruier en vijand van den Keizer. Pilatus heeft de kern van de zaak goed begrepen, hoewel hij haar eerst niet scheen fe begrijpen of deed alsof hij ze niet begreep: De vraag „Zijt gij koning?" beteeken- de voor Pilatus „Gij zijt dus een politiek leider, een politiek agitator?" Onze Zaligmaker antwoordde met de kalmte van Zijn Goddelijk woord met eén bevestiging en een ontkenning: „Mijn koninkrijk is niet van deze wereld. Mijn koninkrijk is niet, wat gij denkt. Indien dit zoo was, dan zouden zij, die aan mijn zijde staan, mij te hulp komen." Wij zouden hetzelfde kunnen zeggen van Ons. Indien Wij politiek bedreven, zooals men Ons verwijt, dan zou op het oogenblik, nu men spreekt over bewapening en oorlog, in eenig deel van de wereld een kleine, belachelijk kleine poging worden gedaan fn Ons te hulp te komen. Wij hebben dit niet noodig en Wij herhalen met Jezus Christus „Mijn koninkrijk is niet van deze wereld". Wij denken niet aan politiek, dit zeide. Chris tus, bevestigend, dat hij niet op de wereld was gekomen om politiek te voeren, doch om ge tuigenis af te leggen van de Waarheid, van de Waarheid, welke de wereld zoo weinig waar deert. Pilatus zelf heeft gevraagd „Wat is waar heid?" en ging heen. Wü willen voor de geheele wereld her halen en protesteeren: Wij doen niet aan politiek. Integendeel, Wü kunnen de woor den van Christus herhalen: „Indien dit zoo was, dan zouden zü, die met Ons zijn, Ons te hulp komen." Overal ter wereld zijn Onze lieden, hebben wij toegewijde zonen, geloovigen, die God aanbidden. Niemand van hen gelooft, dat Wij Ons bezig houden met politiek, want allen kun nen zien, dat Wü ons bezig houden met godsdienst en niets anders. Zeker, Wij moeten zeggen, dat zelfs de een voudigste burger in zijn burgerlijk leven moet leven overeenkomstig de wetten van God, de wetten van Christus. Doch is dit politiek of godsdienst? Wij willen alleen dat ook in het burgerlijk, in het gemeenschappelijk en in het sociale leven de rechten van God, die tege lijkertijd de rechten van den mensch zijn, ge ëerbiedigd worden. Dit doen Wij en zullen wij altijd doen en indien sommigen het tegendeel beweren, dan is dat tegen de waarheid. Dit is juist wat Ons het meest smart, dat men Ons beschuldigt den godsdienst te verwaarloozen en het is een van de ergste gedachten, dat men zooveel Eerbied waardige Broeders in het episcopaat en kar dinalaat beschuldigt, den godsdienst' te misbrui ken voor politieke doeleinden. Ook is het een van de ergste gedachten, dat deze beschuldi ging wordt geuit tegen zooveel priesters en zoo veel goede geloovigen, die steeds bereid zijn de wetten van God te gehoorzamen en het leven van een goed Christen te leiden en zelfs het leven van een goed burger, want zij zijn over tuigd, dat zij hun burgerlijke en sociale plich ten moeten vervullen, niet alleen tegenover God, doch ook tegenover de menschen. Wij willen hieraan niets toevoegen, doch al leen Ons protest herhalen, dat niet nadrukke lijker' en niet plechtiger kan zijn voor de ge heele wereld. Wij houden Ons bezig met gods dienst en niet met politiek, Wij willen dit niet doen, iedereen die wil kan dit zien en dit ge tuigenis van de waarheid moet zooveel van Onze broeders in het bisschopsambt, zooveel priesters en broeders, die zoo te lijden hebben van deze vervolging en van dezen laster, ver troosten". De H. Vader voegde hieraan toe, dat Hij hun moeilijkheden en lijden kent en Zijn grootste smart is hen getroffen te zien in het meest gevoelig deel van hun nobele ziel. „Ons blijft slechts over God te bidden, Onze oogen en Onze ziel tot Kern te keeren, opdat Hij Ons te hulp kome, Hij, die alles kan in Zijn oneindige barmhartigheid en goedheid, op dat Hij zooveel geloovigen, die lijden, niet al leen in het land dat Wij genoemd hebben, doch ook in andere landen, helpe, dat Hij kome en een einde make aan zooveel kwaad, dat Hij zooveel menschen op den weg der waarheid terugvoere, die Hem alleen schijnen te kennen om Hem te beleedigen, een verschrikkelijke zaak, welke Ons doet denken en dit is troostend voor Ons aan de oneindige barmhartigheid van God, die alles duldt en lijdt, zoodat wij weten, dat, wanneer Wij het geduld verliezen, Wij vurig bidden moeten voor hen, die de oor zaak zijn van zooveel lijden, alsook voor hen, die het slachtoffer hiervan zijn." Tenslotte gaf de H. Vader Zijn apostolischen zegen. Men verwacht geen oppositie meer in het Japansche Kabinet tegen de Chineesche politiek der regeering TOKIO, 24 Dec. (Havas) Van welinge lichte zijde wordt vernomen, dat nog een aantal aanhangers van de linksche par tijen zijn gearresteerd, hoewel niet meer zooveel als in het begin. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft den prefekt van Tokio van zijn func tie ontheven en den directeur van de vei ligheid benoemd tot zijn opvolger. Het parlement is voor 26 December a.s. bij eengeroepen. De zitting zal beginnen met een plechtigheid in het Hoogerhuis in tegenwoor digheid van den keizer. Nu het nationalistische programma door de partij van de sociale massa is goedgekeurd en de twee afgevaardigden van de linksche partij zijn gearresteerd, verwacht men geen oppositie- tegen de politiek van de regeering ten aan zien van China. Na den geheelen nacht over gevaarlijke berg paden te hebben gemarcheerd, heeft een Ja pansche afdeeling vanochtend de hoogvlakte, welke het Westermeer en Hangtsjau be- heerscht, bezet. Tegelijk hebben twee andere afdeelingen, die uit het Noorden en Noordwesten oprukken, punten op acht kilometer afstand van Hang tsjau bereikt. Een vierde Japansche afdeeling, welke den terugtocht van de Chineesche troepen wil afsnijden, heeft Foejang aan de Tsjentang ongeveer 25 kilometer ten Zuidwesten van Hangtsjau bezet. Uit Hongkong bericht het D.N.B., dat de meeste Japansche oorlogsbodems, welke voor de kust van Kwantoeng lagen, hedenochtend naar het Noorden zijn gestoomd, vermoedelijk in de richting van Sjantoeng. Onder de sche pen bevinden zich een vliegtuigmoederschip en twee kruisers. Aanslag op een Rus in Sjanghai Een onbekende heeft vandaag een handgra naat geworpen in de woning van den vroegeren employé van den Oost-Chineeschen spoorweg Drury, een Sovjet-Russisch onderdaan. Drury werd licht gewond en de materieele schade is van geringe beteekenis. De dader wist te ontkomen. Dit is in eenige weken tijds de vierde aanslag op Sovjet-Rus sische organisaties of persoonlijkheden te Sjanghai. TRIPOLIS, 24 Dec. (Havas). André Japy en Morizot, die gistermorgen uit Cairo waren ver trokken, en waarvan men sedertdien niets meer had gehoord, hebben gistermiddag tengevolge van een defect aan de benzinepomp op drie kilometer ten Z.O. van Mellaha een noodlanding moeten maken. Zij verwachten het defect ter plaatse te kunnen herstellen en hopen morgen hun vlucht voort te zetten. Koning Leopold van België heeft Vrijdag ochtend, naar ons uit Brussel wordt gemeld, luitenant-generaal jhr. W. Röell, van het Ne- derlandsche leger, in audiëntie ontvangen. Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii| Verwachting: Matige tot zwakken, Zui- s delijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, weinig j| of geen neerslag, weinig verandering in EE temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verau- dering. illllllllllllllUllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUillllllllHIHli Af i - 'U' x "Ijk ■■■Hl De beëediging van Bulgaarsche marine mijnenveger plaats vond. Hierbij soldaten, welke aan "boord van kusten de soldaten den Bijbel een DE KERSTTOESPRAAK VAN DEN H. VADER OVER DE GELOOFSVERVOLGING IN DUITSCHLAND. Mededeeling van de regeering over de bü de Oslo-staten ondernomen stappen inzake erken ning van de Italiaansche souvereiniteit over Abessinië. Tokio's antwoord op de Amerikaansche nota inzake het Panay-incident overhandigd. Bü de staking te Parüs kwam het op verschei dene plaatsen tot een handgemeen met de politie. Tusschen politie en terroristen in Palestina worden ware veldslagen geleverd. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting (Algemeene beschouwingen). De Eerste Kamer dringt aan op definitieve re geling van het vaccinatie-vraagstuk. Voornaamste bepalingen van de collectieve ar beidsovereenkomsten voor de schoenindustrie, die thans algemeen verbindend is verklaard. Frof. Vening Meinesz, die in ons land is terug gekeerd, vertelt van zün reis met de O 12. Beurs van New York: Stemming prijshoudend, weinig handel. Vredefeest De waarde van het Kerstfeest als feest des vredes wordt te dikwerf onderschat. Men smaalt op den in vloed ervan door te wijzen op de oorlogen en de twisten in de wereld. Maar zoolang er menschen zijn zullen er twisterijen blijven, omdat de mensch hier op aarde het land der beproeving vindt. Hij heeft met zijn vrijen wil het goede te kiezen en te doen. Daarom de roep van dezen nacht: „vrede op aarde aan de men schen van goeden will" Op den goe den wil komt het aan. Allereerst is dan ook de vrede van den Kerstnacht een vrede van de ziel, van het hart, van het gemoed. In dit opzicht is het Kerstfeest van onberekenbaren in vloed op de menschheid. En ook de vrede van de wereld heeft heel, heel vaak zijn oorsprong gevonden in de Kerstgedachte, wanneer Christen- heerschers den wil tot den vrede wis ten om te zetten in de daad. De waar de van het Kerstfeest als feest des vredes wordt te zeer onderschat. Tel ken fare is Christus' geboortefeest een maanroep tot heel de wereld. MOSKOU, 24 Dec. (D.N.B.). Volgens offi- cieele mededeeling is Michailof benoemd tot am bassadeur van de Sovjet Unie in Afghanistan. Skwiski, die tot nu toe ambassadeur te Kaboel was, is teruggeroepen. Omtrent het lot van Skwiski is niets bekend. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 779. Vorige stand 772.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1