de blijde gebeurtenis CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK HAARLEM ZAL FEEST VIEREN Kort en volledig ZATERDAG 25 DECEMBER 1937 Gala-avond in het Concertgebouw met bal en spontane vreugde in de stad Kerkelijke plechtig heden De Gala-avond in het Gem. Concertgebouw het De genoodigden VAN ONZEN WINKELSTAND Toonzaal voor sanitair KATH. KINDERUITZENDING Overdracht grafmonument A. Snijders Aanbesteding TREKJES Nachtdienst KENAUPARK 26a TELEFOON 12644 Zuchten om een uit breidingsplan Zou een grondbezitter in Noord een ton schade hebben? Alles is correct DE EERSTE LUIERMAND Bakfiets contra wielrijder GEM. RADIODISTRIBUTIE Nu en vroeger! Bridgen De nieuwste Philips' Radio Radio-Techn. Bur. G00SENS STAD Weldra zal in ons Vaderland een én voor ons °rstenhuis én voor ons geheele Nederlandsche °lk zeer blijde Gebeurtenis plaats grij- P®. een Gebeurtenis, tevens van groote histo- teche beteekenis. Reeds zijn, zooals we gisteren reeds in 't kort Ridden, maatregelen genomen door de diverse /'ijkcomité's van de Ver. „Koninginnedag" om P den Geboortedag zelf van den Prins of van j Prinses in de stad grootsch opgezette fees- te doen plaats hebben, waarvan de alge mene programma's reeds in de bladen zijn °ePubliceerd. Maar op den dag daarna, welke door de Re dering als Nationale Feestdag is geprocla meerd, heeft het Alg. Bestuur van de Ver. "koninginnedag" met de Besturen harer di- «rse Wijkcomité's het initiatief genomen voor meer officieele en historische viering dezer 'Üde Gebeurtenis. Eerstens zal het tot alle Kerkgenootschap- Pen in onze stad het verzoek richten in morgenuren van den Nat. Feestdag, zoo Mogelijk op hetzelfde uur, wellicht 10.30 Mir, in alle kerken plechtige Feest- en Dankdiensten te doen plaats hebben, en een half uur van te voren de klokken te doen hiiden. Deze zal een zeer officieel en historisch karakter dragen en des avonds te acht uur invangen. Zoowel de groote Concertzaal als Foyer, ne- I ®hzalen en vestibule zullen grandioos worden 1 ^"gekleed. Hiervoor zullen zorg dragen de directie van Gem. Concertgebouw met loopers tapij- 4 Wil. 1 kleeden, enz. Behoudens toestemming van het Gem. Be- 'Uur zal de directeur van den Stadskweek- ,uih alles in een planten- en bloemenhof om toveren. .Bank zij de belangelooze medewerking der PMa H. J. van Liemt, zullen langs de wanden P tegen het achterbalcon kostbare tapijten en meden worden gehangen, tegen de plafonds «Pirlandes in oranje- en nationale kleuren. .De Commissaris der Koningin, Mr. Dr. A. Ppron Röell (indien niet verhinderd) en de mr§emeester van Haarlem, met hun dames, mrden door een Commissie in het Gem. Con- .^tgebouw ontvangen en daarna met den. Alg. °orzitter van „Koninginnedag" de feestzaal 'ttnengeleid. De H. O. V. opent dezen Gala-avond met het „Wilhelmus". Kort openings- en welkomstwoord door den Alg. Voorzitter van „Koninginnedag", ir. F. M. Lefebure. De Chr. Oratoriumvereeniging voert uit met orkestbegeleiding door de H. O. V.: Koraal, geharmoniseerd door Bach: Ti tel: „Lof zij den Heer!" b. Het slotkoor van „Jephta" (Handel). Toespraak van den Burgemeester van Haarlem, den heer Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" voert uit: a. O, Heer, die daer. b. wilt heden nu treden, (beide van Lieven Duvosel) Feestrede door een nader te bepalen spre ker. Het „Wien Neerlandsch Bloed" door de H. O. V. O Declamatie van Paul Huf. 9 ..Die Spaerne-Sanghers" met Haarlems Vrouwenkoor, Knapenkoor met 4 solisten, begeleiding door de H. O. V. en orgel, voe ren uit: „Sanctus" van Lieven Duvosel. 10. Slotwoord van den Alg. Voorz. van „Ko ninginnedag". De Uitvoering van dit feestprogramma zal precies op tijd beginnen en circa 10 uur ge ëindigd zijn. Natuurlijk was ook aan de R.K. Oratorium vereeniging een uitnoodiging tot medewerking toegezonden, doch daar haar directeur overbe zet is, heeft deze Vereeniging gemeend te moe ten bedanken. Besprekingen zullen worden gevoerd met de Radiocentrale van Haarlem om ^e uitvoering van dezen Gala-avond ook te 'doen hooren door de aangeslotenen binnenshuis en op de straat door middel van luidsprekers. Het officieel gedeelte van dezen feestavond is hiermede geëindigd. In de beneden-nevenzalen wordt een Gala bal gegeven met een Band. In den Boven-Foyer zal een strijkje aanwezig zijn. Voor dit officieuze gedeelte zullen nog aparte invitaties verzonden worden, behalve de invi taties voor het officieel gedeelte, welke ook voor dit gelden. Deze gala-avond draagt een geheel besloten karakter. Niemand wordt toegelaten dan in het bezit van een speciale uitnoodiging. Iedere genoodigde kan slechts één dames- kaart krijgen. Dezer dagen gaan de uitnoodigingen in zee. Men krijgt eerst dan de officieele toegangs kaartten), wanneer men bericht heeft gezonden aan: F. J. M. van Tetering, Groote Markt 4, hoek Koningstraat, telef. 10134, dat men de invitatie accepteert, alsmede of men al dan niet prijs stelt op een dameskaart. Hierdoor wordt voorkomen, dat er leege stoe len in de feestzaal zijn en de organisatoren kunnen dengenen, die noodwendig door plaatsge brek teleurgesteld zullen moeten worden, zoo veel mogelijk nog ter wille zijn. Toezending van een visitekaartje met juist adres, vermelding daarop van de functie in welke men is uitgenoodigd, alsmede of men een dameskaart al dan niet verlangt, is voldoende. Men ontvangt dan spoedigst de officieele Uitnoodigingskaart(en) Om de gedachten te bepalen, worden de vol gende uitnoodigingen verzonden: de Commissa ris der Koningin in Noord-Holland; de Burge meester van Haarlem; de leden der Eerste en Tweede Kamer te Haarlem woonachtig; de le den der Gedeputeerde Staten en de te Haarlem woonachtige leden der Prov. Staten; de Wet houders, de Secretaris en de leden van den Raad van Haarlem; Oud-ministers, Professoren van Universiteiten, te Haarlem wonend; de Burge meesters van omliggende gemeenten; de oud- Burgemeester van Haarlem. De Geestelijkheid der Isr, Kerk: de Opperrab bijn van liet ressort N. Holland; de Rabbijn der Irs. Kerk te Haarlem. Idem der Oud-Ka.th. Kerk: de Bisschop en de Pastoor. Idem der Roomsch Kath. Kerk: de Bisschop van Haarlem met Zijn secretarissen; de Haarl. leden van het Kathedr. Kapittel; de Regent van het KI. Seminarie; de Deken, Pastoors en Rec toren der stad. Idem der Protestantsche Kerken: de Dominé's der stad. De Garnizoenscommandant; de Commandant van den Motordienst; alle Beroeps- en Reserve- Officieren tot en met den rang van let) luite nant (s.v.p. juiste adressen ten spoedigste op te geven)de Commandant der Haarl. Bur gerwacht. De leden der Arr. Rechtbank; idem Kanton gerecht; de Deken der Orde van Advocaten; de Hoofden van Rijks-, Provinciale en Gemeen telijke instellingen; Directeuren van deze, als mede Hoofden van takken van dienst; Hoofden van Onderwijsinrichtingen (Openbaar en Bijz.) Notarissen, enz.; Ned. Mij. van Nijverheid en Handel; Vereenigingen der Medici; Idem der Apothekers; Directies van Ziekenhuizen. Voorzitter en secretaris (c.q. plaatsvervan gers) van diverse organisaties in onze stad op elk gebied. (Niet van Onderafdeelingen). De Organisatoren willen, indien mogelijk, niemand passeeren. Zij beschikken evenwel niet over alle juiste gegevens en adressen. Ieder, die het bovenstaande gelezen heeft en meent op grond van dit in de termen te val len voor een invitatie, kan zich wenden, liefst schriftelijk, tot: F. J. M. van Tetering, Groote Markt 4, hoek Koningstraat, Tel. 10134. Men moet er zich evenwel op voorbereiden, dat schifting wegens plaatsgebrek zal moeten plaats hebben. Gaarne zal tot de laatste plaats worden uit gegeven. Verder kan natuurlijk niet gegaan wor den. Entrée tegen betaling is dus uitgesloten. Ten slotte wordt eenieder in overweging ge geven: Haast u! Iedere dag, welke r>u gaat volgen, kan het Blijde Nieuws vernomen worden. Mocht dit deze week geschieden, dan kan er van een behoorlijke organisatie onzer plannen geen sprake zijn en moet al het hierboven uit eengezette vervallen. In verband met den onzekeren datum van den Nationalen Feestdag, waardoor men slechts over eenige uren voorbereidingstijd zal kunnen be schikken, konden geen verdere voorbereide fees telijkheden gearrangeerd worden. De Haarlemsche burgerij wordt echter ver zocht op spontane wijze uiting te geven aan de vreugde. Voor muziek in de stad zal gezorgd worden en de organisatoren zullen de spontane vreugde zooveel mogelijk ondersteunen. Haarlemmers die de vereeniging Koninginne dag in haar arbeid willen steunen kunnen zich als lid opgeven bij den heer P. Furie Snetiager, p. a. Nutsspaarbank en den penningmeester, den heer R. Fontein, Spaarnelaan 2 aan welk adres ook gaarne giften in ontvangst worden geno men. De heer W. J. Louwerens opende gisteren aan de Parklaan 66 een toonzaal voor sanitaire ar tikelen. In een smaakvol ingerichte ruimte zijn hier vaste waschtafels, baden, fonteintjes en alles wat des sanitairs is op overzichtelijke wijze opgesteld. De zaal, waar vroeger een zui velfabriek was gevestigd, is volgens het idee van den firmant geheel omgebouwd. Geel ge verfde muren en een groot aantal veriichtings- mogelijkheden verhoogen de sfeer. Er is ook voor een gezellig zitje gezorgd. De firma koopt en verkoopt en herstelt ge bruikt materiaal, tot het er weer als nieuw uitziet en dat dan voor een veel lageren prijs weer van de hand kan worden gedaan. Doch ook nieuwe sanitaire artikelen zijn er ruim schoots voorhanden. Wij wenschen den heer Louwerens veel succes. „Wat heerlijk, niet? Jan gaat zes weken naar buiten en het is wel zeker, dat hij nu weer heelemaal gezond zal worden!" Zes weken naar buiten! Hoeveel kin deren, wier ouders geen geld hebben om te geven wat noodig is, hunkeren er naar om vanwege de Katholieke Kinderuitzending in Haarlem te mogen logeeren buiten in de prach tige koloniehuizen, temidden van bosschen, dui nen of heide? Hebt ge er wel eens aan ge dacht, dat het heele leven van een kind be paald kan worden door die zes heilzame we ken, die de kleur weer op zijn wangen zullen tooveren en zijn longen voor jaren zullen ster ken? De parochianen van de Kathedraal zullen er meer van hooren, wanneer pater van Straten O. E. S. A. op 2en Kerstdag voor dit doel zal preeken. Eli wie wat voor het mooie werk over heeft, kan zijn gift gerust aan de pastorie be zorgen, pater van Straten zorgt dan wel voor doorzending. Zes weken naar buiten! Door Uw gift bewijst ge een onbekend pleegkind een ontzaglijke weldaad. Dinsdag 28 December, des namiddags te 2 uur, zal op de Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem de overdracht plaats vinden aan de familie van het grafmonument van A. Snijders. De heer Snijders was destijds inspecteur van politie te Sliedrecht en na den politiedienst met pensioen verlaten te hebben, vestigde hij zich aanvankelijk te Rotterdam, later te Haarlem, alwaar hij op 25 December 1936 op 73-jarigen leeftijd overleed. De heer Snijders was lid van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, die dit jaar 50 jaar bestond. Op zijn initiatief werd in 1904 ingesteld de Commissie tot Beheer der Stichting. Het was hem bekend, dat in de gezinnen van hen, die werkzaam waren bij de politie, moeilijke dagen voorkwamen tengevolge van ziekte. Het was Snijder's streven te trachten in zijn organisatie een fonds te stichten, waaruit zij, die door ziekte in financieele moeilijkheden verkeerden, ge steund konden worden. Aanvankelijk had men de plannen van Snijders onuitvoerbaar ver klaard, doch dank zij z'n vastberaden vasthou den werd zijn voorstel aangenomen. Vrijdagmorgen om half twaalf werd in het gebouw van dsn Rijkswaterstaat aanbesteed: het maken van wegverhardingen op den Rijks weg no. 4, gedeelte AmsterdamSassenheim, tusschen de hoofdvaart en de ringvaart en op den Oostelijken oprit naar de brug over de hoofdvaart met bijkomende werken. Ingekomen waren 24 biljetten. Laagste in schrijver was P. C. Zanen te Haarlem, voor 149.800 en 148.869. »Als ik die nachtdienst van jou overneem" zei Frank Nijman zonder nadruk tot zijn Uega Dollenaars „dan doe ik dat uit flii endschapen niet om er wat aan te ver enen." "-Ja maar, kerel.... 'tis toch heel gewoon, daar een of andere tegenprestatie in de 0rm van »Best mogelijk, dat jij dat gewoon vindt. "Ze vinden 't hier allemaal gewoon." "Ik vind 't óngewoon. Praat me dus niet over Mgoeding of iets van dien aard, want dan j °e ik 't niet eens. Jjj gaat met je vrouw en l jongens de Kerstdagen bij je ouders door- ''engen en ik neem je nachtdienst waar. De ^ef weet er van.... dus.... prettige Kerst- "Dank je, Nijmanen bijzonder dank voor j? hulpIk wou dat ik jou óók prettige Tstdagen kon wenschen "Waarom zou je dat niet kunnen? Om die es of zeven uurtjes nachtdienst?" "Je weet wel, wat ik bedoel «Omdat ik geen vrouw en kinderen heb geen ouders meeren geen familie, die ,'ch voor me interesseert.... tja, dat voel v6 °P zulke dagengeef ik toemaar daar j,°ef jij geen kopzorg over te hebben, hoor.... led me wel ..Mag ik je 'n kistje sigaren geven, Nijman?" .,Nee" zei Frank kort. „Je mag me één gaar gevenen verder wil ik er geen woord ®er over hooren." Bij 't. naar huis gaan kwam Gimpers hem °hteroppraatte eerst over iets onbelang- begon toen kwasie-onverschillig over 6 nachtdienst. ,,'t Kan mij niet schelen, Nijman, maar ik vind 't stom, dat je Dollenaars niks laat be talen „Ostom, zeg je?" „Ja zekerdat meen ik.... Die staat 't nou grinnekend aan de anderen te vertellen, dat ie jou zoo fijn te grazen heeft „Heb je dat gezien?" „Geziengeziendat kun je toch wel op je vingers natellen „Ik geloof 't nieten 't kan me trouwens niet schelen ook „Ja, maar, zeger is ook nog iets an dersje bederft 't voor je collega's't is nou eenmaal de gewoonte, dat ,0juistwaait de wind uit die hoek." „Dat is nou onzinik bedoel maar „En ik bedoel, dat die gewoonte me heele maal niet aanstaat.... en óók nog 'n heele boel andere „Nou, goed, als jij je zoo graag belachelijk maakten voor 'n ander de boel wil ver pesten „Daar moesten we 't nu maar niet over gaan hebben, Gimpersdat zou 'n veel te lang debat worden, zonder resultaat.... En als je soms denkt, dat 't alleen om Dollenaars gaat., voor 'n ander doe ik 't ook als 't te pas komt „En verwacht je misschien dat ze 't voor jou óók zullen doen?" „O, nee hoortenminste niet van alle maalmaar dat moeten ze zelf weten „O'k wou anders zeggen: Je hebt alle kans dat we hier over 'n jaar, of twee jaar ook geautomatiseerd zijn.zoodat er van dat „tot wederdienst bereid" niet veel terecht zou ko men „Sjonge" lachte Frank hardop „dat ik daar niet aan gedacht heb! Dan had ik 't be slist niet gedaan! Geloof me, Gimpers, ik walg van al dat egoïsme en berekendevooral on der menschen, die dagelijks met elkaar om gaan.... en als ik wat meer onbaatzuchtigheid had ontmoet...." Hij zweegen liep er bij alsof hij niemand naast zich had. „Mooi zoo, nou krijgen we dat weer es" schamperde Gimpers. „Ik zie jou nog es bij 't Leger des Heils terecht komenmisschien zit je over 'n jaar niet eens meer bij ons op de telefoon-centrale.... en zien we je voor 't postkantoor staan.... bij zoo'n ijzeren potje met 'n takje hulsto nee, dat is waar ook.. je helt tegenwoordig weer meer over naar Rome, is 't niet?" „Dat is altijd erg laf, Gimpersgaan spot ten als je 't niet winnen kunt.... Adieu!" Frank schoot 'n zijstraat in. „Dat zal dan goed zes uur worden, hè me neer, dat u thuis komt van de nachtdienst?" „Ja, zooiets, juffrouw." „O, juist.... ja, als u 't vervelend vindt moet u 't gerust zeggen, hoormaar als 't eenigs- zins kan, verzuimen we niet graag de Nacht mis.... en die begint hier om zes uurNou kan ik Marie wel alleen laten gaan...." „Wel nee, juffrouwgaat u gerust met uw dochter naar de Nachtmis, hoorik ga toch direct naar bed als ik thuis kom „Graag, meneerik zal zorgen dat er thee en 'n boterhammetje op uw kamer klaar staat „Uitstekend, juffrouw „We zijn dat al jaren zoo gewend, hè'tis voor ons 't mooiste feest van 't heele jaar Hij keek peinzend langs haar en mompelde: „Dat zou 'tvoor mij misschien ook al geweest zijnals alle menschen.... waren zooals uen uw dochter „Kom, kom, meneer Nijman, begint u weer? We zijn heusch geen heiligen, hoor.... in de verste verte niet." „Best mogelijk, juffrouw de Grootdaar heb ik trouwens geen verstand vanMaar eerlijke, oprechte karakters zijn 'n zeldzaam heid naar 't schijnt.... en't klinkt mis schien erg mal ik hield erg veel van m'n moedermaar als u toevallig m'n moe der was geweest, dan zou ik dat héél best ge vonden hebben...." Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30 Na een onderzoek ter plaatse heeft een com missie uit Gedeputeerde Staten Vrijdagmiddag in een openbare zitting gelegenheid gegeven om bezwaren tegen een door den Haarlemschen raad vastgesteld uitbreidingsplan in te dienen. Het betrof hier het veelomstreden plan-Noord, gelegen ten Oosten van den Vondelweg, ten Zuiden van de Heksloot, ten Westen van het Noorder-Buiten Spaarne en ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. Het eerste plan werd vastgesteld 12 Septem ber 1934, door Ged. Staten goedgekeurd, maar door de Kroon verworpen op 25 Januari 1936. Binnen een jaar moest nu een nieuw ontwerp in behandeling komen. Ondanks bezwaren hechtte de raad er op 6 Januari zonder dis cussie zijn goedkeuring aan. Bij Gedeputeerde Staten kwamen thans in beroep „Het Predikanten Weduwenfonds" der Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem, gemach tigde mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, de N.V. Bouwmaatschappij „Hulshorst" en H. W. Vink te Haarlem. De verdediger van eerste reclamanten wees er op, dat dit plan vrijwel hetzelfde is als het door de Kroon vernietigde. De bebouwingsvoor schriften zijn weer zoo moeilijk, dat bebou wing bijna onmogelijk is. Volgens spr. is het plan er bij den gemeenteraad doorgejaagd? op 5 Januari 1937 lagen de stukken voor de raads leden ter visie en den volgenden dag was er al vergadering. Fair chance ontbreekt volgens spr. volkomen, op lichtvaardige wijze is met de goeder trouw gespot. De bebouwingsafstand is hetzelfde, er ont breekt een vereischte bestemming in onder- deelen, er is alleen maar sprake van' een ge raamte, wegen zijn zelfs niet aangegeven, etc. De Kroon zal ongetwijfeld de afwijkingsbe voegdheid van B. en w. volkomen ontoelaatbaar achten. Spr. noemde de schade voor het Fonds zeer groot. Defensie zegt nu nog wel, dat een groot deel van den grond in verboden kring ligt wegens vestingwerken, zoodat elke verhooging of ver harding onaanvaardbaar is, maar de wijze van landsverdediging verandert met den dag. Over enkele jaren zal men wellicht die verboden kringen opheffen en dan zou het gemeentelijk uitbreidingsplan weer in den weg staan. Buiten den verboden kring liggen nog 18000 M2. en het maakt voor reclamanten een ver schil van een ton uit, of deze grond voor bouw terrein of voor land- en tuinbouwdoeleinden gebruikt kan worden. Spr. herinnerde er aan, dat indertijd niet tegen parkaanleg was geprotesteerd, omdat het Fonds in de vaste meening verkeerde, dat de gemeente den grond zou koopen. De toenmalige directeur van openbare werken, ir. Dumont, had n.1. gezegd, dat het alleen nog maar om een formaliteit ging. Maar toen het uitbreidings plan was vastgesteld, was de animo om tt koopen verdwenen. Namens het gemeentebestuur van Haarlem antwoordde eerst de administrateur de heer H. Meeusen. De verwerping van het eerste plan, aldus spr., kwam als een donderslag bij helderen hemel. We begrepen er niets van en moesten ons eerst eens beraden. Wij zijn echter op tijd met een nieuw plan gekomen en reclamanten kwamen den allerlaatsten dag. De beslissing van den raad mocht wettelijk niet langer uitblijven. Spr. protesteerde dan ook tegen de uitlating, als zou den raad een besluit afgedwongen zijn. Ieder raadslid kende de materie allang van A tot Z. De woningwet is er niet om de bebouwing te regelen, volgens de regeering. Het is ook niet noodzakelijk wegen te ontwerpen in een uit breidingsplan, ze kunnen naar behoefte gepro jecteerd worden. Van begrenzing van bestem ming is daarenboven geen sprake. Spr. kwam dan tot den parklaanleg. De feiten door mr. Bakhuizen v. d. Brink genoemd zijn absoluut onjuist. Ir. Dumont heeft indertijd onderhandelingen geopend over het koopen van den grond, maar de gevraagde prijs was te hoog, zoodat B. en W. er niet verder op in gingen. De indruk dat de gemeente kooper was is dan ook minstens zeer lichtvaardig geweest. Spr. wees er tenslotte op, dat aan de oor spronkelijke bezwaren door twee toegelaten be bouwingen belangrijk is tegemoet gekomen. De directeur van openbare werken, ir. W. Maas, achtte de genoemde schadesom van een ton absurd. Die 18000 M2. is niet bouwrijp, ongeveer de helft gaat er af voor straten, wegen en plant soenen, bovendien zijn de terreinen van veen- achtigen grond, zoodat geheid moet worden. De prijzen raken dan ook kant noch wal. Nadat de heer Michels, 11* van Gedeputeerde Staten, had opgemerkt, dat de concessies van de gemeente uit stedebouwkundig oogpunt wel licht niet toelaatbaar zijn, werd de vergadering gesloten. De beslissing volgt later. Op 15 December werd Anna Maria Petronella Dingenouts geboren en als aan de eerste van de Haarlemsche gezinnen werd aan de familie Din genouts, Leidschestraat 37 zw„ een luiermand uitgereikt door twee dames van het Comité Oranjevreugde-Volks vreugde. Zooals begrijpelijk, was de moeder erg blij met de mand, die, omdat het de eerste was, van bij zondere afmetingen was. De mand is versierd met oranjelinten en alle nuttige dingen voor de kleine Anna, de derde in het gezin, vonden er een plaatsje. Ook werd nog namens het Comité een Kerstbrood bezorgd. Moeder en kind maken het uitstekend. Toen Vrijdagmorgen om kwart voor twaalf de aannemers zich van de aanbesteding bij den Rijkswaterstaat naar huis begaven, had een on geval plaats. De vertegenwoordiger van den heer J. Ph., aannemer alhier, nam de bocht vóór een bak- kersfiets te kort, met het gevolg, dat hij door die bakfiets gegrepen en tegen den grond ge smakt werd. Hij werd een wijnwinkel binnenge dragen, waarna hij, na door de E.H.B.O. gehol pen te zijn, per taxi naar huis werd vervoerd. De bestuurder van de bakfiets reed door. Op Zondag a.s. wordt in het gebouw der C.J.M.V., Lange Margarethastiaat 13, de jaar- lijksche nationale Kerstwedstrijd van het Haar- lemsch Schaakgezelschap gehouden. Gespeeld wordt in hoofd-, eerste, tweede en derde klasse. De toestand van jhr. Teding van Berkhout, die, zooals wij in ons ochtendblad meldden, ern stig werd gewond bij een auto-aanrijding en in het Diaconessenhuis werd opgenomen, is nog steeds zeer ernstig. De Gen. Cronjéstraatvereeniging heeft de hoofdstraat van Haarlem-Noord weer een prachtige Kerstversiering gegeven. Over de straten zijn dennenguirlandes gespannen, om de tien meter ziet men een reusachtige Kerst klok en de groote booglampen stralen rood licht uit. Dit alles valt nog in de schaduw bij de in- dividueele versieringen in de verschillende eta lages. ZONDAG 26 DECEMBER Programma 1: Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: 8.30 Parijs Radio; 11.20 Keu len; 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Parijs Radio; 5.20 Parijs Radio; 7.15 Keulen; 9.05 Fr. Brussel. Programma 5: 8.0012.00 Diversen. MAANDAG 27 DECEMBER Programma 1: Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Radio; 12.05 Diversen; 12.20 Ned. Brussel; 1.35 Keulen; 2.20 Droitwich; 3.20 Keulen; 4.20 London Re gional; 4.50 Keulen; 8.05 Weenen; 10.00 Keu len; 11.20 Diversen Programma 4: 8.00 Ned. Brussel; 9 20 Diver sen; 10.35 Droitwich; 2.05 London Regional; 3.20 Droitwich; 450 Lond. Regional; 5.20 Droit wich; 6.40 London Regional; 7.20 Droitwich; 8.05 London Regional; 8.20 Droitwich; 9.40 Boe dapest; 9.55 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Waldteufel Selectie; 2. Serenata; 3. Song of surrender; 4. Wilhelm Teil ouverture; 5. Little girl, what now?; 6. Ca- vatina van Raff; 7. New Blackpool Song Mix ture; 8. Les cloches de Cornevilles; 9. Stay as sweet as you are; 10. Old England: 11. The old river road; 12. Berceuse de Jocelyn. 8.00'12.00 Diversen. Men kan boeken „huren" om te lezen, messen en vorken, mitsgaders heele serviezen om bij een diner tegenover kennissen op te scheppen, een jacquet om in te trouwen, een hoogen hoed om een schoonmoeder te begraven, kleeren op abon nement koopen en weer verkoopen, kinderwa gens en luiermanden en wiegen leenen, en ae verhuurkantoren van ahnddoeken en lingerieën schijnen beste zaken te maken, waarom dan die soort niet uitgebreid tot alle benoodigdhe- den des levens? Het zou de wet op het koopen op afbetaling overbodig maken en aangezien dat koopen op afbetaling, volgens den minister, een funesten invloed heeft op ons volkskarakter, zou dan ons volk meteen tot de bovenste rij van de edelste volken kunnen rijzen, wat ons het recht zou geven minachtend op andere volkeren neer te zien. Het nieuwste op het gebied van verhuurkan toren is wel het verhuren van schilderijen en prenten van groote kunstenaars om er je huis mee te versieren. Als ik het wel heb is het be drijf in Bloemendaal, Wassenaar, Heemstede en het Gooi in vollen gang. En eigenlijk is het zoo gek niet. In Amerika kun je voor 5p (dollar)- centen per week een heele maand een schilderij in je huis te pronk hangen van een groot mees ter. Het geld komt ten goede aan de kas voor noodlijdende artisten, zoodat niemand er tegen op ziet om door dit goede werk het nuttige met het aangename te vereenigen en ook is er ge legenheid om het schilderstuk te koopen als het bevalt. Dat geld komt dan natuurlijk ten goede aan den maker of den eigenaar van het schil derij. Effectiever reclame is wel niet denkbaar. Een advertentie, die zichzelf betaalt. En ook in Nederland zal de verhuurder van schilderijen er wel geen bezwaar tegen maken om het schilderij aan den huurder af te staan als deze bereid is er een behoorlijken prijs voor te betalen. De Japanners hebben eeuwenlang de gewoonte gehad zeven maal zeven maal meer schilderijen te bezitten dan zij ruimte in him huis hadden. Zy wisselden die dan af naar gelang de stem ming en naar de jaargetijden. Misschien wordt dat ook hier gewoonte, maar in alle geval kun nen wy op ons gemak al onze groote schilders leeren kennen en waardeeren door het uitleen bureau. Wat zouden echter onze grootvaders van al die lichtzinnige gewoonten gezegd hebben.. In hun tyd werd de welstand der families afgemeten naar het aantal bombazijnen broeken en buizen, dat het een eeuw en langer als familiestuk had uitgehouden. Hun grootste glorie was in huis een kast te hebben, die een tiental geslachten had meegedaan. In alle geval werden de meu beltjes van moeder-zaliger in hooge eere gehou den. Kom daar nu eens om by onze jongelui! Drie maanden in hetzelfde pakje voelen zy als een groot schandaal; voor de erfenis van je meu belen hebben zij geen interesse. En wij ergeren ons aan de lichtzinnigheid om goederen op af betaling te koopen; om de zorgen, waarin jon gelui zich zetten, die hun huweiyk met schuld beginnen! En nu onze Regeering aan maatrege len daartegen begint te denken, wordt het hee lemaal niet meer noodig te koopen. Men huurt zyn bord, en zyn jas en zijn hoed en zyn schil deryen aan den muur, tot zelfs zijn bed toe! In honderd jaar van oer-degeiyk tot hyper- lichtzinnig. ,Der Weg zurück" zal zoo lang niet duren! ACHILLES Woensdagavond gaf de Bridge-club „Haarlem" voor katholieken haar maandeiyksche drive, in het clublokaal by Brinkmann, Groote Markt. Bij het binnentreden der zaal bemerkte men reeds direct, dat er iets byzonders te doen was. Een fraaie tafel met verscheidene stuks wild stond klaar voor de winnaars op dezen avond, terwijl ook in de zaal een kleine versiering was aangebracht. Om half negen nam de drive, on der de bekwame leiding van den heer B. Hom mes, een aanvang, zoodat alles een vlot verloop had. Om half 12 waren de namen der gelukkige winnaars reeds bekend. Het waren de heer en mevr. P. Robat, de heeren H. v. Bakkum en J. Hogeslag, dames H. Jansen en M. v. Leeuwen, mevr. C. Marchant en de heer J. Verkroost, mej. E. Sanders en de heer F. Calvelage, de heeren Wigman en v. d. Ende, de heer en mevr. H. Klerx, mevr. W. v. Oosten en de heer C. Tes- selaar, mevr. H. Ostendorff en de heer Th. Mul der, en mevr. M. Essers en mej. L. v. Oploo. De voorzitter wenschte allen aanwezigen een zalig Kerstfeest; de vereeniging kon wederom op een zeer geslaagden avond terugzien. vanaf f 1per week zonder vooruitbetaling ANTENNE GRATIS ZAANENSTR. 41 - HAARLEM-N. „Mag ik u es wat zeggen, meneer Nijman, op gevaar van 'n bemoeial te lijken?" „Zeg wat u wilt, hooren dat „gevaar" is er absoluut niet" glimlachte Frank. „U kijkt te veel naar de menschen, die niet zyn zooals ze behóóren te zyn.... en dat houdt u tegen „Kunt u my by andere menschen brengen?" „Misschien zou me dat soms wel lukken, ja.. maar ik geloof niet, dat 't zou helpenwant 'n oogenblik later zoudt u tóch weer bitter wordendoor naar die anderen te kyken U denkt beslist zoo af en toe bij u zelf: wat moet ik beginnen met 'n God, die zulke rare menschen gemaakt heeft.... heb ik 't mis?" „Nou ik moet bekennen „Preciesen dat is nou de voornaamste oorzaak, dat er zoo véél zielen blijven talmen en zoeken en dwalenen geen rust kunnen vindenGod heeft alleen goede menschen gewilden ieder jaar wordt Hij als 't ware opnieuw geboren, om dat te komen zeggen maar Hy kan 't óók niet helpen, dat lang niet allen van goeden wil zijnof bij velen die goeie wil maar zoo kort duurt. En wil ik nu es zeggen, wat u zoo nu en dan óók wel es denkt? Dat u veel beter bent dan de meeste andere menschen „Hoe weet u dat zoo?" „Heel gewoon, meneer Nijmanbijna ieder een denkt daten dat is nou de heele ge schiedenis." Moeder en dochter spraken niet veel onder weg.... 'twas koud en winderig.... 'n Paar honderd stappen waren ze nu nog van de kerk af.... en juffrouw de Groot zei eenvoudigweg: „Mariedenk er om in de Nachtmis'n extra gebedje voor meneer Ny- man." „VoorOjaik zal er om den ken, moeder De moeder bemerkte niet, dat de stem van Marie iets trilde.... er werd nog méér gepraat zoo achter, vóór en naast hen,... Marie was even van haar eigen geluid ge schrokkenwas eigenlijk biy dat moeder 't hierbij lietmaar had ook wel gewild, dat 't gesprek was doorgegaan.... want nu kwamen weer rond haar hoofd dwarrelen de gedachten, die er niet mochten zijn, maar die ze toch ook niet altyd zoo direct kon wegsturen.... En in de kerk begon ze direct met haar ge zicht in d'r handen te biddeneerst voor wat moeder had gevraagden toen héél, héél lang voor zich zelfom toch maar sterk te blijvenze wou 't niet denken.... maar 't kwam terug, telkens weer, telkens weer dat ze van 'm hield.... nee, nee, neevan 'm zou kunnen houdenals ieals ie..,.. Maar dan kraakte er weer zooiets van 'n spot lach overheenZy, de dochter van 'n we duwe met 'n klein pensioentje.... die nog 'n heer op kamers moest hebbenEn dat die heer dan toevallig iemand was met 'n Ryks- betrekking en nog geld ookiemand, die 'n vrouw van goeie huize kon krijgen.... en heele maal geen geloof.... heelemaal niks.... zoo'n „zoekende", die van de hak op de tak sprong, telkens voor 'i} oogenblikje.... Bah, wat was dat nou toch weerkon ze nou niet eens haar gedachten bij 't Kerstkindje houden? Ge woon 'n schandaal.... toe vooruit.... weg er mee.... Lief, klein Jezuskindje.... wat U doet is allemaal goedonverschillig wat er ge beurtzóó moet 't zynen zóó wil ik 't hebben.... laat me nu asjeblieft alléén den ken aan deze mooie Kerstnacht die voor ieder een vrede kan brengenook al zyn er din gen.... die.... Nou ja, U weet er alles van, Kindje.... U weet er alles vanAlléén plaats voor U in dit hart.... alléén plaats voor UAfgeloopen En daar opeens liep meneer Nyman naast hun. Het scheelde niet veel, of ze hadden allebei hardop iets geks gezegd.zoo vreemd en plot seling was dat ineens.... iets heel ongewoons, waarvan je soms las in een of andere Kerst vertelling. „Is uis u „Jaklonk 't gedempt. „Ik ben in de kerk geweest.... ik werd iets vroeger af gelost dan ik had gedachten toen ik buiten kwam, zag ik veel menschen deze kant opgaan.. en ik hoorde de klok luidenen ik dacht.... Ja, eigenlyk had ik de heele nacht al zitten denkenik had 'n boek meegenomen, maar 'tis niet open geweestNou ja, de rest vertel ik wel es op 'n rustiger oogenblikje." Na 'n lang zwijgen zei juffrouw de Groot: „Nu moet u ons 'n plezier doen.... en deze twee dagen onze gast zynu begrijpt wel, wat ik bedoelniet zoo apart op uw eigen kamer." „Heel graag" zei Frank. En toen ie in de huiskamer stond.... voor 't stalletjeen Marie de kaarsjes aanstak.... en de moeder in de keuken voor de koffie zorg dezei hy met iets gesluierds in z'n stem: ,,'t Was mooi.... 'twas erg mooi.... Ik begrijp nu goed, waarom jullie dit t mooiste feest noe menen nog veel meer heb ik begrepen.... Er moet iets byzonders met me gebeurd zyn.. ik...." Z'n stem hokte. Toen stond ie vlak naast Marie.... alsof "t iets heel gewoons wasen vroeg„Wil u.... wil u me helpenom ook verder.... ook verder „Zeker, meneer.... zeker wil ik dat.... voor zoover het me mogelyk is Hij keek haar dankbaar aan.... en gaf haar 'n hand„Als u me helpt.... en uw moe der.... dan...." Nu moest ie héél even iets wegslikken Toen de moeder met de koffie en het Kerst brood binnenkwam, stonden ze als twee blyde kinderen in de vlammetjes te kykenEr was iets wonderlüks aan de hand G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3