Amerika aanvaardt Japansche verontschuldigingen Japansche inval in Britsche school Droevige Kerstmis in het H. Land SMIT'S In Teruel wordt nog gestreden Kard. Gerlier over het communisme Het nieuws van heden Hïrohito opent den Landdag DE BAROMETER Mfi VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIES NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2IVi cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM MAANDAG 27 DECEMBER 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20939 Het Panay-incident gesloten Het antwoord van Washington brengt een groote ontspanning in de diplomatieke betrek kingen tusschen de beide landen Tokio gewaarschuwd voor herhaling! Wegens den aanslag op Japansche eigendommen zal ook Tsing- tau geblokkeerd worden Tokio zeer voldaan Hangtsjau geheel bezet DUCE WEER GROOTVADER Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin| Duitsche predikanten vrijgelaten Na de Kerstdagen keer en zij in de gevangenis terug De twee laatste bolwerken der rechtsche troepen zouden in brand staan Mededeelingen te Salamanca Het incident met de Lady Bird Japan zet zijn veroveringstocht tn China voort. Nauwelijks is een stad bezet of de troepenafdeelingen trekken weer, verder. „Wij wenschen de hand uit te strekken tot allen, die lijden, mits de heilige waarheid ongerept blijft" Hevige gevechten tusschen de troepen en terroristen in Galilea Verzet door geheel Palestina Het geschil in Zuid- Amerika De regeering van Haiti verzoeningsgezind Tatarescoe's aftreden verwacht Voorstel van regeeringsblok aan gaande zetelverdeeling vindt geen doorgang Rusland viert Kerstmis 'Weet wat U eet! OP OUDEJAARSAVOND: CROQUETTEN PASTEITJES RAGOUT BROODJES SAUCIJZE- BROODJES UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID Luxe Bakkerijen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De keizer constateert verbetering in de buitenlandsche betrekkingen ^V\\\\\\l\U!ll l»l/#////////Z/0 H NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Inger mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 24 Dec. (Havas) De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, heeft heden den Amcrikaanschen ambassa deur, Grew, het antwoord op de Amerikaan- sche nota inzake het incident van de Panay overhandigd. WASHINGTON, 26 Dec. (Reu- Ier). De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten de Japansche verontschuldigingen in verband met den ondergang der Panay te aan vaarden. Zij waarschuwt echter krachtig tegen herhalingen. De Amerikaansche ambassadeur te Tokio, Grew, heeft de antwoord-ncta zijner regeering aan de Japansche regeering overhandigd. Na aan de incidenten op den Jangtse te heb ben herinnerd, zegt de nota: „De regeering der Vereenigde Staten heeft met tevredenheid den spoed gadegeslagen, waarmee Japan de nota van 14 December heeft beantwoord, terwijl het zijn verantwoordelijkheid voor het incident met de „Panay" toegaf, uiting gaf aan zijn leedwezen en schadevergoeding aanbood. De regeering der Vereenigde Staten is van mee ning, dat het Japansche verslag over de ge troffen maatregelen beantwoordt aan den Amerikaanschen eisch, uiteengezet in de nota van 14 December. Wat de oorzaken en de om standigheden van het incident betreft: de Ja pansche regeering heeft in de nota van 14 De cember mededeeling gedaan van de slotsom, waartoe zij gekomen is. In dit opzicht hand haaft de Amerikaansche regeering de conclu sies van haar onderzoek, waarvan een copie naar Tokio is gezonden. De regeering der Ver eenigde Staten spreekt de hoop uit. dat de door Japan genomen maatregelen toereikend zullen zijn om nieuwe aanvallen of onwettige inmengingen door de Japansche autoriteiten of strijdkrachten tegen Amerikaansche bur gers, belangen en goederen te voorkomen." De Amerikaansche nota, aldus meent men, maakt een einde aan de Amerikaansch-Japan- sche diplomatieke spanning, zonder evenwel het incident te sluiten. Daar de door Japan te betalen schadevergoeding nog vastgesteld moet worden en het vertrouwen der Amerikaansche regeering in de Japansche beloften beperkt blijft, zooals uit de laatste zinsnede van de nota blijkt, zal Washington het Japansche op treden in China met de grootste aandacht blij ven volgen. Niettemin zal de nota bijdragen tot kalmee- ring der gemoederen in de Vereenigde Staten, althans voor enkele dagen, hetgeen van belang is in verband met de aanstaande vertooning van de film, die het publiek met alle bijzon derheden van het bombardement der „Panay' bekend zal maken. Men is verder van meening, dat de nota beschouwd kan worden als de eerste stap op den weg naar versterking der diplomatieke samenwerking tusschen Amerika en de andere onderteekenaars van het negen- mogendhedenverdrag, zoodat men een gemeen schappelijk standpunt zou kunnen voorberei den voor het geval Japan zich aan nieuwe in cidenten zou schuldig maken. De „Asahi" maakt opvallend melding van een gift van 50 yen door mrs. Grew, de echt- genoote van den Amerikaanschen ambassadeur, voor de vrouwen der in China strijdende Ja pansche soldaten. De Japansche bevolking schijnt zeer voldaan te zijn over de wending die de „Panay"-aan- gelegenheid heeft genomen. Zij beschouwt het incident als geregeld en ziet in het gebaaj van mrs. Grew het bewijs, dat het voorval geen wijziging heeft gebracht in de sympathie voor Japan. De „Japan Times", die in het algemeen door diplomatieke krin gen geïnspireerd wordt, schrijft, dat de vriend schap tusschen de twee groote volken aan den Stillen Oceaan door het. voorval versterkt is, omdat Japan daardoor gelegenheid kreeg uiting te geven aan zijn sympathie voor de Vereenigde Staten. Overigens schijnt het volk eenstemmig van meening te zijn, dat men Engeland niet de zelfde verontschuldigingen schuldig is, omdat Engeland, aldus zegt men, door de Chineezen te steunen de kans loopt dat zijn schepen ge bombardeerd worden. In diplomatieke vlootkringen heeft men er met groote opluchting kennis van genomen, dat de Amerikaansche regeering de verzeke ringen der laatste Japansche nota aanvaardt. Men vreesde zeer, dat het samenvallen der in cidenten van „Panay" en „Lady Bird" tot sa menwerking der beide Angelsaksische landen in den Stillen Oceaan zou leiden. Dat het verschil van belangen tusschen Engeland en Amerika blijft bestaan, wordt beschouwd als een der voor naamste voorwaarden voor het succes der Ja pansche politiek op het vasteland en voor de Japansche vrijheid van beweging in Azië. PEIPING, 26 Dec. (Reuter) Vanoch tend zpn Japansche soldaten met geweld de woning binnengedrongen van het Chi- neesche hoofd der school van de Anglicaan- sche zending, waar zjj particuliere papieren in beslag namen. Vervolgens drongen zij, eveneens met geweld, het schoolgebouw binnen, waar zij ook particuliere papieren in beslag namen. Daarna vertrokken zij weer, doch namen het hoofd der school met zich mede. Deze bevindt zich thans in ar rest. Het is niet bekend, waarvan hij wordt beschuldigd. Hasegawa heeft medegedeeld, dat Tsingtau, dat tot nu toe de eenige Chineesthe haven was, welke buiten de blokkade viel, voortaan ook geblokkeerd zal worden. Dit is de eerste re presaillemaatregel wegens de verbranding van Japansche eigendommen te Tsingtau. Uit Chineesche bron verluidt, dat de Japan sche voorhoede Hangtsjau is binnengerukt om twee uur hedenmiddag. De terugtrekkende Chi neesche troepen hebben de voornaamste brug over de rivier Tsientang met dynamiet in de lucht laten vliegen. De woordvoerder der Japansche vloot heeft de pers medegedeeld, dat met ingang van mor gen de geheele streek ten noorden van Soetsjau, d.w.z. Jangtsepoe, Hongkioe en Tsjapei, weer Zonder vergunning door vreemdelingen betre den kan worden. Ook het vervoer van goede ren uit aan vreemdelingen toebehoorende op slagplaatsen in dit gebied is weer geoorloofd. Het vervoerverbod van koopwaar uit Chinee sche opslagplaatsen blijft gehandhaafd. De woordvoerder deelde verder mede,'dat de bezetting van Hangtsjau voltooid is, alle vreemdelingen in die stad zijn ongedeerd. Hy deed geen mededeelingen over de schade, die de stad geleden heeft. De Japansche troepen'bijl- Ven naar. het Westen en Zuid-Westen opruk ken. ROME, 27 Dec. (Stefani). Hedenmorgen heeft de vrouw van Vittorio Mussolini zoon Van den Duce het leven geschonken aan een knaapje, dat den naam Guido zal krijgen. De toestand van moeder en kind is uitstekend. Mussolini heeft met groote blijdschap van het heuglijke feit kennis genomen. .Hoogste barometerstand 782.1 te Hamburg H Laagste barometerstand 752.2 te Janmayen l| VERWACHTING: Meest zwakke ver- anderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei- nig of geen neerslag, aanvankelijk lichte H tot matige vorst, later temperatuur om het vriespunt. H Zon op v.m. 8.10 onder n.m. 3.52 uur. Licht op n.m. 4.22. Maan op v.m. 3.08 M onder v.m. 12.25. Nieuwe maan 1 Januari. BERLIJN, 26 Dec. (Reuter) Een aantal pre dikanten van de oppositioneele kerk in Duitsch- land, die gearresteerd waren, is in de gelegen heid gesteld het Kerstfeest in vrijheid te vie ren. Zij kregen echter bevel zich na de Kerst dagen weer bij de gevangenis aan te melden. Een verzoek van ds. Niemöller, deze gunst te mogen deelen, werd van de hand gewezen. Zaterdag boden de te Rome aanwezige kardinalen aan Z. H. den Paus hun gelukwenschen ter gelegenheid van het Kerstfeest aan. Op onze foto: de H. Vader luisterend naar de toespraak. Zooals bekend antwoordde Z. H. de Paus met een rede, waarin Hij verklaarde, dat in Duitschland een ware geloofsvervolging heerscht en de beschuldiging weerlegde, dat de H. Kerk zich met de politiek bezig houdt PUEBLA DE VALVERBE, 26 Dec. (Havas). De regeeringstroepen hebben gisteren te Teruel de oude infanteriekazerne, de kerk St. Jean de prefectuur, het ziekenhuis en andere open bare gebouwen bezet. Naar schatting hebben de •egeeringstroepen tot nu toe 6500 gevangenen gemaakt. Men gelooft, dat de helft der bevol king, welke ongeveer 13.000 zielen telde, de stad reeds heeft verlaten. De rechtschen bieden hardnekkig tegenstand. De twee eenigste gebouwen waarin de natio nalisten nog steeds weerstand bieden, zijn het seminarie en het paleis der burgerlijke regee ring. Deze gebouwen stonden vanavond in brand. Aan het front buiten Teruel heeft de rechtsche legermacht vandaag niet getracht een aanval te doen. In den avond werd te Salamanca mede gedeeld, dat de colonnes der rechtsche troepen, die opereeren bij de onmiddellijke toegangswe gen van Teruel tengevolge van den zegevieren den tegenaanval, dien zij gisteren hebben onder nomen; hun stellingen aanzienlijk hebben ver beterd. De groote omsingelingsmanoeuvre tegen de regeeringstroepen, die Teruel aanvallen, ont wikkelt zich op bevredigende wijze. De toestand der regeeringstroepen wordt steeds moeilijker. Het officieele communiqué van het groote hoofdkwartier deelt mede: De heldhaftige ver dediging van Teruel wordt voortgezet. De vij and werd opnieuw teruggeslagen, na zware ver liezen te hebben geleden, terwijl onze troepen hun zegevierenden opmarsch voortzetten. Twee vliegtuigen der regeeringstroepen werden neergeschoten. Zij kwamen in onze linies terecht. TOKIO, 27 Dec. (Domei). De Eritsche am bassadeur te Tokio, Craigie, heeft een bezoek gebracht aan den Japanschen vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Horinoetsji, om te spreken over het incident met de Lady Bird. Hooge ambtenaren van de Japansche minis teries van Oorlog, Marine en Buitenlandsche Zaken hebben Zaterdagavond een langdurige bespreking gehad over het antwoord op de Britsche- protestnota ten aanzien van het in cident met de Lady Bird. ISMp.. Generaal Aranda, die met zijn troepen de verdedigers van Teruel te hulp komt LYON, 26 December. (Havas.) Tijdens een bijeenkomst, die te zijner eere werd gehou den, heeft kardinaal Gerlier verslag uitge bracht over zijn jongste besprekingen met den H. Vader. Hij verklaarde bij deze gelegenheid, dat het verraad aan de gedachte van den Paus was, te zeggen, gelijk dit in buitenlandsche kranten was geschied, dat de H. Vader de katholieke leiders zou aanmoedigen tot een verbond met het Marxisme en met Moskou. Er bestaat een onverminderbare tegenstrijdig heid tusschen de gedachte van den Paus en de leerstellirig, die geïnspireerd wordt door het materialisme en leidt tot de vernietiging van de persoonlijke waardigheid van den mensch, den essentieelen grondslag van sociale recht vaardigheid. Wij wenschen de hand uit te strekken tot allen die lijden, mits men ons niet vraagt de heilige waarheid op te geven. De Katho lieken zijn erfgenaam van een traditie, die de Kerk sedert twintig eeuwen volgt. Zü zal niet verzwakken in haar zending. JERUZALEM, 26 Dec. (Havas) De ach tervolging van een bende terroristen in het Noorden des lands is tot in den Kerst nacht voortgezet. Te middernacht waren naar schatting 40 Arabieren gedood. Tal van bandieten werden gewond. De gevechten hebben zich voorgedaan in de bij de grens gelegen bergen tusschen Akkro. Safed en Tiberias. Achthonderd man, gesteund door vliegtui gen, nemen aan de achtervolging deel. Te middernacht op 25 December werd het vuren gestaakt, waarschijnlijk tot het aanbre ken van den dag. De troepen blijven evenwei in hun stellingen. De actie tegen de gewapende benden in Noord-Palestina duurt thans reeds vier da gen. De troepen voltooien de omsingeling der opstandelingen. Een groep Arabieren, die langs de joodsche kolonie te Misjmar Hajarden trachtte te ontvluchten, wisselde een veertigtal schoten met politie-agenten. Bij het meer van Galilea heeft men weer verscheidene lijken van Arabieren gevon den. Het betreft voor het meerendeel jon gelieden tusschen 20 en 30 jaar, die nieu we wapenen tot hun beschikking hadden gehad. Ook in andere deelen van Palestina duurt het verzet voort. Te Caïffa wierp iemand een bom in eeft koffiehuis, waar het druk was. Een Britsch soldaat ving het projectiel op en wierp het op straat, waarna het ontplofte, zonde: slachtoffers te maken. Te Ramleh zijn tele foondraden doorgesneden. Te Toelkarem zijn geweerschoten op de gevangenis gelost. Hier is bekend gemaakt, dat de bewoners zich tusschen vijf uur des avonds en vier uur des morgens niet op straat mogen vertoonen. De Britsche regeering heeft de regeering van den Libanon officieel gevraagd het toezicht aan de grens te verzekeren om te verhinderen, dat terroristen zouden kunnen vluchten. Hunnerzijds hebben de Britsche autoriteiten de grenspolitie versterkt om gewapende ben den, die probeeren Palestina binnen te komen om er de actie der opstandelingen te steunen, terug te zenden. By het vallen van den avond duurde het gevecht in Galilea nog steeds voort. De politie heeft in het Noorden des lands vele huiszoe- kingen verricht. Militairen hebben verschei dene huizen bezet. In andere streken hebben zich schermutse lingen voorgedaan. Bij het begin van den avond werden schoten gelost op een autobus van den dienst Jeruzalem—Tel Aviv. Een rei ziger werd aan het hoofd gewond. Te Caïffa zijn sjeik Add Atris en zijn zoon, beschuldigd van het verwekken van agitatie, in hechtenis genomen. Bij Safed zijn vanochtend terroristen, die een aanval pleegden op Britsche strijdkrachten, te ruggedreven. Zij hebben zware verliezen gele den. PORT AU PRINCE, 25 Dec. (Havas) Op initiatief van Vincent, den president der Repu bliek Haiti, heeft de regeering van de Domini- caansche Republiek de toepassing van het ver drag van Gondra van 1923 en de verzoenings- overeenkómst van 1929, welke voorziet in de bij eenroeping van een internationale Amerikaan sche commissie van onderzoek, goedgekeurd om te komen tot een vreedzame regeling van de incidenten in de Dominicaansche steden Mont Christi en Abajon, waar Haïtianen werden vermoord. De stukken zijn reeds verzonden naar den zetel dezer commissie. BOEKAREST, 27 Dec. (Havas.) Koning Carol heeft te Sinaia, waar hij het Kerst feest heeft gevierd, een onderhoud gehad met Tatarescoe over den politieken toestand van het land na de verkiezingen. Volgens niet bevestigde geruchten zou Tata rescoe het ontslag van het kabinet hebben aan geboden. De koning zal evenwel eerst in het nieuwe jaar een beslissing nemen. In politieke kringen geloofde men gisteravond, dat de koning Constantin Bratianoe, den leider van de liberale partij, welke op het oogenblik aan de macht is, de vorming van een nieuwe regeering zal opdragen. Men verwacht, dat Bra tianoe zal slagen in het tot stand brengen van een overeenkomst met de nationale boerenpartij en dat hij de begrooting voor 1938-39 zal doen aannemen. De verkiezings-commissie heeft ten aanzien van de berekening van het aantal toe te wijzen zetels besloten: 1. De verdeeling van de zetels zal geschieden op grondslag van het percentage, dat Iedere partij heeft behaald in het geheele land en niet districtsgewijs, zooals het regeeringsblok had gevraagd. 2. Partijen, die minder dan twee procent van het totaal aantal stemmen hebben gekregen, zullen worden uitgesloten. MOSKOU, 26 Dec. (A.N.P.) De provinciale bladen melden, dat in het district Leningrad Weer veerl n doodvonnissen zijn uitgesproken, terwijl twee personen terechtgesteld zijn. Een zekere Nikonof is tot gezant der Sovjet- Unie te Oslo benoemd. Hij heeft tot dusverre geen diplomatieke loopbaan gevolgd. Het is niet bekend, wat er met Jakoebowitsj, die tot nu toe gezant was, geschied is. Tel. 10876 13714 11643 12193 In een rede te Lyon spreekt Kardinaal Gerlier zich nit over de onvereenigbaarheid van het geloof met het communisme. Te Montredon in Frankrijk kwamen vijf ver pleegden bij een brand in een zwakzinnigen- gesticht om het leven. Tijdens de Kerstdagen werd in Noord-Palestina hevig gevochten tusschen de troepen en groote benden van terroristen. Japansche soldaten dringen een Engelsche school te Peiping binnen. Washington aanvaardt de Japansche veront schuldigingen. De strijd om Ternel is nog niet beslist. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Kerstvergaderingen van de S.D.A.P. te Amster dam en Den Haag. Congres van het R.K. Vredeslegioen te Utrecht. Auto in de Vecht bij Breukelen. De inzittenden ongedeerd. Scheveningsche motorlogger bij Dieppe op een zandbank gevaren. Het lijkje van het te Maasland vermiste jon getje gevonden. Verdrinking de doodsoorzaak. Verkeersongelukken tijdens de Kerstdagen. O TOKIO, 26 Dec. (Domei.) De Japansche keizer heeft de 73ste zitting van den Land dag persoonlijk geopend. In zijn troonrede wijst hy op den ernst van den toestand, doch tevens geeft hy uiting aan zyn ver trouwen, dat ook het laatste doel in China bereikt zal worden. De keizer zegt onder meer: „Bij de opening van den landdag deelen wu den leden van beide huizen mede, dat wy met groote voldoening constateeren, hoe de betrek kingen tusschen Japan en de mogendheden, waarmede het door verdragen verbonden is, aan vriendschappelijkheid en harteiykheid winnen. Onze officieren en manschappen vergrooten ons militaire aanzien door iederen stryd te winnen, terwijl het volk achter de frontiyn eendrachtig treeft naar overwinning der moeilijkheden. Wy hebben onzen ministers opgedragen, de gewone en de buitengewone militaire begrooting voor 1938, benevens verschillende wetsontwerpen in te dienen. Met het oog op den ernst van den toestand hopen wij, dat gy allen zult samenwer ken by de behandeling dezer ontwerpen en uw aandeel zult hebben in de leiding der staats zaken." Stand op Maandag 1 uur n.m.: 779.8 Vorige stand: 772.6 V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1