Het wegverkeer heeft zijn tol weer geëischt Een gezondere atmosfeer in Europa noodzakelijk WEK DE GAL IN UW LEVER OP BEDENKELIJKE PRIJSVRAAG oa DE LAATSTE WEEK GAAT IN ACHTERLICHT Talrijk M0T0RL0GGER OP EEN ZANDBANK GEGROND OPTIMISME MOGELIJK nat ROOKEN MAANDAG 27 DECEMBER 1937 e ernstige aanrijdingen Jong meisje zwaar gewond Kerstfeest wreed verstoord Fietser tegen den grond gereden Oude man aangereden Wanhoopsdaad van een arrestant Drama in een cel te Wieringer- waard Na vier angstige weken Een der vermiste kinderen blijkt te zijn verdronken ENGELSCH SCHIP AAN DEN GROND Nog denzelfden avond vlot gekomen OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 De Sch. 81 zal tot Woensdag moeten wachten om los te komer Met zijn auto in den Rijn gereden Nederlandsche advocaat in Duitschland verongelukt BUITENLANDSCH OVERZICHT Gunstige uitzichten voor 1938 Kerstfeestviering in het Burgerziekenhuis H. M. de Koningin verraste ver pleegsters en verpleegden met geschenken Reddingboot voer uit in den Kerstnacht Het sein „man over boord" bleek gelukkig niet juist EEN FRISSCHE ADEM 1 Z. H. Exc. Mgr. N. Stam zwaar ziek Lange Vormreizen mèt primitieve middelen hebben den bis schop afgemat Vier voetballers in de Vecht Autobotsing bij kasteel Nyenrode, die nog goed afliep BANK VOOR ONROERENDE ZAKEN WERKLOOSHEIDS VERZEKERING Commissie van advies Uj «P .Uj JU Koopt daarom vóór het te loot it bij den er- kenden 'rijwielhandel EEN GOEDGEKEURD PHILIPS* ACHTERLICHT. Prijs, inclusief lampje, ongemonteerd, in zwarte uitvoering 63 cents, ook leverbaar in hoog- glanzend verchroomde uitvoering, 79 cents. Vormt met Philips' electrische rijwiellantaarn een ideale combinatie! Vrijdagmiddag wilde de heer P. v. C. te Schayk zich per motorrijwiel naar Oss bege ven, ten einde daar het examen af te leggen, noodig ter verkrijging van een rijbewijs. De aspirant-motorrijder bleek de rijkunst evenwel nog niet al te best machtig te zijn. Toen hij zich omdraaide om zijn echtgenoote toe te wuiven, verloor hij door deze beweging de macht over zijn stuur, met het gevolg, dat hij over den weg begon te slingeren. Juist op dit mo ment naderde met groote snelheid een vracht auto. De motorrijder kon een aanrijding niet meer voorkomen en botste met groote kracht tegen den vrachtauto op. Tengevolge van deze hevige botsing werd het motorrijwiel geheel vernield, terwijl de heer v. C. eerst tegen den vrachtauto werd gedrukt, om vervolgens een eindweegs te worden weggeslingerd, waarna hij met het hoofd op de straatsteenen terecht kwam. De man bleek levensgevaarlijk te zijn ge wond. Behalve een gebroken arm, had hij een schedelbasisfractuur en ernstige inwen dige kneuzingen opgeloopen. Nadat Dr. Lan- gendijk uit Schayk ter plaatse eerste hulp had verleend, is het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij den eersten Kerstdag aan de gevolgen van het bekomen letsel is overleden. De chauffeur van den vrachtauto had geen verwondingen bekomen, terwijl de auto slechts licht was beschadigd. Vrijdagavond omstreeks acht uur is op den rijksstraatweg te Hulshorst een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. a De vijftien-jarige dochter van den heer H. kwam met haar rijwiel uit een zijweg en wilde den rijksstraatweg oversteken. Op hetzelfde oogenblik naderden twee personen-auto's uit de richting Nunspeet. Den eersten liet zij pas- seeren, maar voor den tweeden stak zij plotse ling over met het gevolg dat zij werd gegrepen. De bestuurder, de heer R. uit Oldebroek, die krachtig remde en het stuur trachtte om te gooien, teneinde het meisje te ontwijken, botste tegen een boom. Het portier werd losgerukt, terwijl de bestuurder uit den wagen vloog. Ge heel versuft werd hij opgenomen en bij den heer H. binnengedragen. Het bleek dat hij slechts minder ernstige verwondingen had op geloopen. Het meisje was er ernstiger aan toe Zwaar gewond werd zfj naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. De auto werd zwaar beschadigd. Zaterdagmiddag is op den weg tusschen Valthe en Exloo het achtjarig zoontje Harm van den arbeider W. Rozema, dat met zijn zusje achter op de fiets, op weg was naar een Kerstfeest, door een auto, bestuurd door den heer S. uit Oostwolde, aangereden. Het jon getje bekwam ernstige verwondingen en is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn zusje had slechts lichte kwetsuren ge kregen. De auto was na de aanrijding in een droge sloot terechtgekomen. De bestuurder werd niet gewond. Zaterdagavond omstreeks negen uur is op den Bergschen grensweg onder de gemeente Steenbergen, de 28-jarige wielrijder A. Her mans uit de Heel aangereden door een hem tegemoet komenden personenauto, bestuurd door den heer P. S. De fietser werd tegen den grond geslingerd en liep ernstige inwendige kneuzingen op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Steenber gen, waar hij Zondag nog niet tot bewustzijn was gekomen. Vrijdagavond is de 76-jarige Jac. van den Eynden, die in een oudemannenhuis te Gestel bij Eindhoven verpleegd werd, bij 't oversteken van de Hoogstraat te Eindhoven door een auto, bestuurd door den heer H. van S., aangereden. Hij liep daarbij een ernstige hersenschudding en een schedelbreuk op. Zondagavond is het slachtoffer in het St. Jozefziekenhuis te Eind hoven overleden. Vrijdag arresteerde de rijksveldwachter J. Samplonius, in samenwerking met de gemeente veldwachters H. van den Brink van Wieringer- waard en Teuteling uit Anna-Paulowna, zeke ren J. T., oud 32 jaar, geboren te Boertange. gem. Vlagtwedde. T. werd verdacht konijnen uit ae hokken te hebben gestolen in de omgeving van de Wieringerwaard. In een verhoor, waar aan verdachte Zaterdagnacht werd onderwor pen, bekende hij eenige inbraken te hebben ge pleegd. Hierna werd T. in een cel, onder het gemeentehuis te Wieringerwaard, ingesloten. Toen de gemeente-veldwachter van den Brink den arrestant den Eersten Kerstdag morgen wat eten ging brengen, zag nij, dat deze zich in zijn cel door ophanging van het leven had beroofd. Dr. de Vries uit Wieringerwaard constateerde den dood, in tegenwoordigheid van burgemeester D. Kaan, als hulp-officier van justitie. Het lijk is voorloopig in het lijkenhuis je te Wieringerwaard ondergebracht. Den Eersten Kerstdag heeft men in de Vliet te Maasland op 200 meter afstand van de ouderlijke woning het lijkje van den sinds 27 November vermisten vierjarigen Jacobus van MUI drijvende gevonden. De politie bracht het stoffelijk overschot naar de kapel van de algemeene begraafplaats, waar dokter Tjebbes de lijkschouw verrichtte. Hier bij bleek, dat het jongetje ongeveer vier weken geleden door verdrinking om het leven is ge komen. De geruchten over mogelijke ontvoering zijn dus ongegrond gebleken. Het Engelsche stoomschip ,3ritish Pride" is Zondagavond om zeven uur op de Westerschel- de ter hoogte van Walsoorden omhoog gevaren en blijven zitten. Een aldaar liggende sleepboot is voor het verleenen van bijstand uitgevaren. Het schip Is 's avonds te negen uur met be hulp van sleepbooten uit Terneuzen, Walsoor den, Vlissingen en Antwerpen vlot getrokken, waarna het, oogenschijnlijk zonder schade te hebben opgeloopen, de reis heeft voortgezet. 9 De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 20 tot en met 24 December 1937, 1.05 per 100 K.G. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.55 per 100 K.G. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in ge noemd tijdvak, zal 2.40 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 24 December 1937. Tengevolge van den dichten mist is de 9ch. 81 uit Scheveningen op eenige kilo meters afstand van Dieppe op een zandbank bij de kust gestrand. De leden der beman ning bleven aan boord. Daar het getij op het oogenblik zwak is, zal het vaartuig niet voor Woensdag, den dag waarop de getij- stroom sterker zal zijn, vlot kunnen komen Na de stranding is een sleepboot uit Dieppe ter assistentie uitgevaren. Aan boord bevindt zich een schipper van een der Nederlandsche loggers, welke in de haven liggen. De Sch. 81, de „Maria" is een motorlogger van de N.V. Reederij v.h. Frank Vrolijk te Scheveningen. Het schip meet bruto 122 en netto 77 ton. Het aantal opvarenden bedraagt veertien. Schipper is P. van der Zwan. Het schip is Vrijdag van Scheveningen ter vischvangst vertrokken en was op het oogen blik der stranding met een groote vracht haring onderweg naar Havre. De „Maria" is in 1018 gebouwd op de werf van J. Boot te Woubrugge. Tengevolge van een verkeersongeluk is den Eersten Kerstdag in Duitschland mr. S. Tromp Meesters, advocaat en procureur te Arnhem, om het leven gekomen. Mr. Tromp Meesters, die van een reis uit Oostenrijk terugkeerde, is met zijn auto, waarin hij alleen gezeten was, nabij Rue- desheim in den Rijn gereden en verdron ken. Bijzonderheden omtrent de toedracht van het ongeluk zijn nog niet bekend. Mr. Tromp Meesters was een bekend advo caat. Hij was 47 jaar oud, gehuwd en vader van eenige kinderen. Het stoffelijk overschot zal naar Arnhem worden overgebracht. Het feest van den vrede is dit jaar gevierd in een wereld, die Wel wars van vrede lijkt, zoowel op wereldlijk als geestelijk gebied. In China, Spanje, Palestina heerscht openbaar geweld van wapenen. In Duitschland woedt kerkvervolging. De plaatsbekleeder van den Goddelijken Stichter der Kerk op aarde heeft dit plechtig en nadrukkelijk als feit vast gesteld. Vele staatslieden hebben In redevoe ringen en artikelen echter schoone woorden ge sproken over vrede, en nogeens vrede, maar over een vrede, die alléén steunt op de sterkte der bewapening. Is de vrede in Europa werke lijk in gevaar? Er is natuurlijk alle reden voor pessimisme. Maar dit moet niet overdreven worden. Er zijn gelukkig lichtpunten. Een der meest inzichtige staatslieden van den tegen- woordigen tijd is zonder twijfel Dr. Benesj, de president van Tsjecho-Slowakije. En zijn land wordt wel het meest door oorlogsgevaar be dreigd. Het woord van Benesj is daarom van groot gevecht. Hij heeft een Kerstboodschap voor de radio voorgelezen, niet alleen in de Tsjechische landstaal, maar ook in het Duitsch, wat verheugenswaardig opmerkelijk is, omdat daaruit duidelijk blijkt, dat de president zijn pogingen tot toenadering tot Duitschland wil onderstrepen. Benesj herinnerde aan zijn boodschap van verleden jaar, waarin hij had verklaard, dat hij niet geloofde, dat er oorlog op komst was en dat hij er vast van overtuigd was, dat de vrede zou worden gehandhaafd. Ook thans deed hij van deze vaste overtuigingge tuigenis. Hij zeide, dat het gevaarlijkste Jaar na den wereldoorlog 1936 was geweest. Dit was een jaar geweest van heftige beroering en van het opkomen van nieuwe krachten in het in ternationaal concert ten gunste der autoritaire mogendheden en ten nadeele der overige staten. Het jaar 1937 heeft echter het evenwicht tus schen de krachten beider groepen weer nage noeg hersteld. „Aan het einde van 1936", aldus president Benesj „en :'n het begin van 1937 is veel over de mogelijkheid van een Europeeschen oorlog gesproken. In de laatste maanden van 1937 zijn er vele diplomatieke besprekingen ge weest, die zonder twijfel en in weerwil van het inmiddels uitgebroken conflict in hét Verre Oosten aanduiden, dat aan een Europeeschen oorlog niet wordt gedacht en dat de mogelijk heid daarvan veel geringer is dan in de afge- loopen maanden en jaren. Het is gebleken dat de groote mogendheden alle zonder uitzondering wanneer zij over en weer eikaars krachten afmeten tot de slot som komen, dat een oorlog in Europa met een balans zou moeten sluiten, die het karakter eener catastrofe zou dragen en toch geen op lossing zou brengen. „Het jaar 1936 zie ik als een jaar van ernstige crisis, het jaar 1937 als een evenwicht zoeken der krachten en het komt mij voor, dat 1938 een jaar zal zijn van onderhandelingen, van discussie en van het zoeken naar een accoord en eindelijk van het sluiten van althans gedeeltelijke en voorloopige accoorden, die dan tot definitieve overeenkom sten zouden leiden, welke den vrede, ten minste in Europa, werkelijk zouden waarborgen." President Benesj voegt aan deze zoo bemoe digende woorden toe, dat de voorwaarden voor deze accoorden en overeenkomsten werkelijk voorhanden zijn. De Spaansche revo lutie en het interventie-programma verkeeren wat het internationale karakter betreft, naar het al meer en meer den schijn krijgt, in liqui datie. De Spaansche burgeroorlog neemt weer een zuiver binnenlandsch karakter aan. Duitschland concentreert zich op onderhande lingen met de Westelijke mogendheden en Sovjet-Rusland en wat nu volgt In de rede van Benesj klinkt prachtig ironisch „wijdt zich H. M. de Koningin heeft de Kerstdagen in het Burgerziekenhuis te Amsterdam doorgedacht. Vrijdag heeft de Koningin aan alle verpleeg den in het ziekenhuis een souvenir laten uitrei ken. Den Eersten Kerstdag, des morgensna het ontbijt, heeft H M. de Koningin aan alle ver pleegsters persoonlijk een geschenk overhandigd. Ook het verdere personeel, dat aan het zie kenhuis verbonden Is, werd door de Koningin met een Kerstgeschenk verrast. Hare Majesteit wordt morgen in Den Haag terugverwacht. In den Kerstnacht, te ruim twaalf uur nam de kustwacht te IJmuiden noodseinen waar. Een kustboot, die later de „Haba" bleek te zijn, seinde met haar toplicht „man over boord". Het schip bevond zich ongeveer anderhalve mijl bezuiden IJmuiden. Onmiddellijk belde de kustwacht den heer Oud, secretaris van de plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij op. De heer Oud aarzelde geen oogenblik. De schipper van de „Neeltje Jacoba" werd uit zijn bed gehaald en in minder dan geen tijd was de bemanning aan boord van de red dingboot. Op volle toeren draaiend voer het schip, even later de haven van IJmuiden uit. Ook de loodsboot die zich buitengaats bevond, had zich in de richting van den kustvaarder begeven en met zoeklichten zocht men het donkere water af. Zonder resultaat Een poosje later seinde de kustboot opnieuw. Het bericht luidde nu heel wat minder alar- meerend. De man was gevonden. Van een dren keling was geen sprake meer. Droog en wel was hij op het schip aangetroffen waar hij zich verborgen had. De „Neeltje Jacoba" wendde den steven en Verzachten de keel. Hebben een (risscbe smaak en geven 25 ct. meer aan binnenlandsche vraagstukken". In de Middellandsche Zee duurt de spanning wel- isw'aar nog voort, maar de toestand is daar ten gevolge van de verandering van het Spaansche burgeroorlog-karakter veel eenvoudiger gewor den. De reis van Lord Halifax naar Duitschland heeft, volgens Benesj, drie belangrijke gevolgen gehad: ten eerste de ondubbelzinnige verkla ring, dat de Westelijke mogendheden onder be paalde omstandigheden bereid zijn over het ko loniale vraagstuk te onderhandelen, ten tweede dat deze mogendheden, zeer sterk geïnteresseerd zijn bij de handhaving van den vrede in Mid den-Europa (wat door de rondreis van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken D°lbos nog is geaccentueerd) en ten derde dat zij onderhandelingen en accoorden met Duitsch land voor mogelijk houden. Tot zoover de gedachtengangen van president Benesj: De vroegere Engelsche minister en nog altijd invloedrijke Winston Churchill sluit zich op opmerkelijke wijze bij hem aan. Oorlogsgevaar zou alleen kunnen dreigen in Europa van de zijde der autoritaire „onverzadigde mogendhe den". De democratieën staan echter geenszins machteloos. „De Britsche marine is in vergelij king met de andere Europeesche vloten betrek kelijk veel sterker dan in 1914. De aanbouwpro- gramma's accentueeren dit geruststellende feit nog. Het Fransche leger is, wat het aantal ge vormde divisies betreft, nog niet doof de Duit- schers overtroffen en zijn formaties zijn volledig geoefend. De combinatie Britsche vloot en Fransch leger als weerstand tegen een of an deren heftigen onuitgelokten aanval moet den kleinen mogendheden in Europa vertrouwen schenken en hen er toe brengen krachtig vast te houden aan het handvest van den Volken bond en voor haar eigen veiligheid te doen wat zij kunnen. Onder den gewonen uiterlijken schijn van partij- en parlementaire kibbelarijen bestaat er wat de hoofdzaken betreft meer een heid onder het Fransche en het Britsche volk dan men ooit te voren in vredestijd heeft ge constateerd. Ten slotte is ook de goede gezind heid der Vereenigde Staten jegens de vrije re geeringen in Europa in den loop der jaren duidelijker aan het licht getreden. Wij hebben daarom geen aanleiding, ons ongerust te maken over het jaar 1938 en wij moeten allen trachten in dat jaar een gezonder atmosfeer te doen ont staan." Wij kunnen ons met gerust hart aansluiten bij het bemoedigende optimisme van Benesj en Churchill. Het komt alleen en uitsluitend aan op een „gezonder atmosfeer" in de Europeesche samenleving. Moge 1938 deze scheppen l ook de loodsboot voer weer terug naar haar plaats in de haven. Een onvrijwillige, doch goede oefening voor de reddingboot was hiermede ten einde. Woensdag 29 December viert Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisumu, zijn een en zestigsten verjaardag. Zooals men zich zal herinneren, vierde Mgr. het vorig jaar zijn verjaardag, temidden van zijn familie en kennissen in zijn vaderland. Nu zal Mgr. dezen dag in alle stilte in Afrika ge denken, niet temidden van Zijn geliefd neger volk, zelfs niet in zijn eigen vicariaat! Want in dat ééne jaar sinds Mgr. van hier vertrok, is veel gebeurd, dat echter geen aanleiding geeft tot uitbundige vreugde. De krachtige „stam", die 37 jaren de lasten en zorgen van het missio narisleven met een rijken bloesem van tien duizenden bekeeringen gedragen heeft, dreigde geveld te worden! De groote, afmattende reizen, welke Mgr. Stam direct na zijn terugkeer uit Nederland in het onherbergzame, moerassige land ondernam, sloopten zijn krachten. Overal ging de onvermoeide bisschop zegenend rond om het H. Vormsel toe te dienen en zoo werden duizenden kilometers op de meest primitieve wijze afgelegd. Uitgeput moest de bisschop echter zijn reizen onderbreken om in een ziekenhuis te worden opgenomen. En eerst na weken van rust en daarna nog talrijke injecties, keerden de krach ten langzaam terug. Het zich steeds meer op stapelende werk waarvan het gebrek aan priesters en geld, mede oorzaak is noopte hem, wellicht te vroeg, den arbeid te hervatten. Gekweld door .steeds weer terugkeerende pijnen in zijn hartstreek, toog de bisschop, enthousiast als hij onder alle omstandigheden immer is, weer aan het werk. Zijn krachten bleken hiertegen echter niet bestand. Driemaal begaven zij hem en vond men den bisschop machteloos achter zijn werktafel..... Zijn pries ters vreesden den zwaar.sten slag voor het nood lijdende vicariaat! Maar God beschikte anders. Weer aanvaardde Mgr. vol van idealen zijn reizen. Het doel zou hij echter niet mogen be reiken. Medisch advies gebood hem zijn reizen te staken. Ja, dat niet alleen. Hoe hard het hem ook viel, hij moest weg uit zijn vicariaat om algeheele rust te nemen. Per snelste gele genheid vertrok hij naar Mombassa, de kust plaats aan den,Indischen Oceaan! Vanaf begin December verblijft Mgr. Stam daar, verlangend uitziend naar zijn herstel orr. straks weer met volle energie af te maken het werk, dat zoo plots onderbroken moest worden. Mogen zijn talrijke vrienden hier in zijn va derland een vurig gebed storten om zijn spoedig en algeheel herstel van God af te smeeken. Degenen, die Mgr. Stam op andere wijze wen- schen te steunen, wenden zich tot het Missie- Comité, den heer Jan van den Berg, Paul Krugerstraat 60, Haarlem (giro 285248). Zondagmiddag omstreeks twee uur is een personenauto, rijdende in de richting Utrecht, op den rijksstraatweg ter hoogte van kasteel Nijenrode, even voorbij de bocht in dien weg. in aanraking gekomen met een van den an deren kant komenden personenauto. De eerste auto, waarin vier jongelui uit Nieuwersluis en Loenen aan de Vecht zaten, die op weg waren naar 'een voetbalwedstrijd, geraakte ten ge volge van de botsing in de Vecht. Drie der inzittenden wisten zich uit den wagen te werken en zwemmende den wal te bereiken. De vierde maakte evenwel benauwde oogenblikken door. Hij kon niet uit het voertuig komen, dat bijna geheel onder water lag. Een voorbijgariger, zekere H. Slotboom, die het gevaar zag, waarin de man verkeerde, bedacht pich geen moment en begaf zich te water. Hij slaagde erin de kap van den auto open te maken, waarna hij den drenkeling kon grijpen en op het droge brengen. De gedeeltelijk vernielde auto is later opge haald. De inzittenden van den anderen auto, welke eveneens ernstig beschadigd werd, kwa men met den schrik vrij. In de heden te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Bank voor onroerende zaken, werd de heer Ad. Tamellng, directeur van de Senembah- maatschappij te Amsterdam, met algemeene stemmen benoemd tot commissaris der ven nootschap. De heer Tameling was door de ver gadering van preferente aandeelhouders als no. 1 op de voordracht geplaatst, terwijl deze vergadering de heeren jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat en jhr. E. J. van Holthe, lid van de firma Hel dring en Pierson te 's-Gravenhage, tot com missarissen had benoemd. De directie deelde mede, dat de gang van zaken gunstig is geweest, zoodat het dividend onvoorziene omstandigheden voorbehouden minstens even hoog zal worden als het vo rige jaar. Op een desbetreffende vraag is nog medege deeld, dat er op dit oogenblik geen teekenen van conjunctuursverslechtering voor de bank zijn. Het is een even typisch als bedroe vend tijdsverschijnsel, dat een drietal Scandinavische uitgevers een wetenschappelijke litteraire prijs vraag heeft meenen te moeten uitschrij ven, waarbij een antwoord moest gege ven worden op de vraag: „Is heden ten dage mogelijk een objectieve moraal op te stellen, en, indien dit het geval is, waarop zal deze gebaseerd moeten zijn?" Het stellen van deze in zich onjuiste vraag toont reeds, dat hier een probleem wordt geconstrueerd, dat eigenlijk voor niemand en zeker niet voor overtuigde Christenen een probleem mag éijn. Im mers een objectieve moraal, algemeen geldende zedenwetten, niet alleen voor dezen onzen tijd, maar voor alle tijden, ligt in de 'natuurwet, die door God den mensch is ingeschapen, opgesloten. Dat die natuurwet in veler gemoed en geest niet meer bewust en richting en leiding gevend leeft, bewijst, hoezeer dezen, hetzij door eigen schuld, hetzij door de schuld van een geestelijk ontworteld voorgeslacht, gedegenereerd zijn. Het antwoord op de prijsvraag moet kort en bondig luiden: Er behoeft heden ten dage geen objectieve moraal te worden opgesteld, want de door God den mensch ingeschapen natuurwet stelt algemeen en voor iedereen geldende zedelijke begin selen vast, die ten allen tijde en onder alle omstandigheden moeten worden na geleefd. Op deze natuurlijke objectieve moraal is de Christelijke moraal geba seerd, welke den door Christus zeiven op getrokken bovenbouw in de bovenna tuurlijke orde vormt. Deze, de algemeene objectieve normen van de natuurlijke moraal en de bovennatuurlijke Christe lijke moraal zijn onwrikbaar en onver anderlijk. Alleen bij de beoordeeling van de schuld van iemand, die tegen deze moraal zondigt, kunnen en moeten sub jectieve elementen en factoren in aan merking worden genomen, doch deze subjectieve elementen en factoren, noo dig voor een zuivere beoordeeling van de subjectieve schuld van den zondaar tasten in geen enkel opzicht de vastheid van de objectieve moraal aan. De Tien - Geboden Gods behelzen de algemeene codificatie van de door God gestelde zedenwetten, welke door Christus en in opdracht van Christus door Zijn Kerk nader zijn geprecizeerd, omschreven en toegelicht. Wanneer de algemeene gel digheid der Tien Geboden Gods niet meer wordt erkend, ja zelfs het bestaan van God zelf in twijfel wordt getrokken, moet de oorsprong en doel vergeten mensch komen tot een vraag als die, welke door de Scandinavische uitgevers tot het onderwerp van een prijsvraag is gemaakt. Een drietal antwoorden op deze prijsvraag is bekroond met een prijs, maar of het eenig juiste antwoord door een der prijswinnaars gegeven is, wagen wij te betwijfelen, ge zien de mentaliteit, waaruit deze prijs vraag voort is gekomen, en de wijze, waarop de gestelde vraag werd geformu leerd. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bö apothekers en drogisten in flacons van 0.75. De minister van Sociale Zaken heeft ge noemd voor het tijdvak van 1 Januari 1938 tot en met 31 December 1940 tot leden van de commissie van advies voor de werkloosheid®" verzekering de heeren: H. de Bordes te Bus- sum, W. Drees en A. Folmer, beiden te 's-Gra venhage, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen te Haarlem, mr. F. W.' R. Wttewaal te Deven ter, mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both e Tilburg, H. J. v. d. Born en H. van Dugtere«> beiden te Amsterdam; H. J. Kuiper, J. A. Schu te, A. Stapelkamp en J. Jeronimus, allen Utrecht. Tot plaatsvervangende leden zijn benoemd d heefenJ. Schouten te Rotterdam, dr. ir. Th- v. d. Waerden te Laren (N.-H.), dr. H. Lovink en W. Wagenaar, beiden te 's-Grave^- hage, I. G. Keesing te Laren (N.-H.), dr. L. M. Beel te Eindhoven, Th. Smeding te Rotter dam, W. v. d. Hoeven te Amsterdam, A. v. Werff te Utrecht, C. Roestenberg te Kaatsheu vel, H. Amelink te Utrecht en J. Eerjng Amsterdam. Aangewezen zijn als voorzitter, resp. plaats vervangend voorzitter, de heeren H. de Borde en mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both. A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2