Wat 'n pech Het dienstboden vraagstuk CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Haarlem, 27 Dec. De roofmoord te Vlissingen Kort en volledig MAANDAG 27 DECEMBER 1937 Een actueele kwestie Programma Radio-centrale EEN PRIJS VOOR 'T MOOISTE VOORTUINTJE Een idee ter navolging R. K. HARMONIE ST. CAECILIA STADSSCHOUWBURG KENAUPARK 26a TELEFOON12644 EEN ONGEWONE FUIF DE HEER GRIMBERG 25 JAAR VINCENTIAAN bril stuk. WEBER verhelpt 't vlug en goedkoop GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. Pater J. F. H. Dekkers f Predikant met groot talent heengegaan MELK VOOR SCHOOL KINDEREN Katholieke organisatie protesteert en adresseert aan den raad AGENDA 28 December Bioscopen BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem BURGERLIJKE STAND Opvarende van sleepboot bij aan komst te Hoek van Holland aangehouden Tal van slachtoffers op Kerstdag Een reeks van ongevallen ver stoort de Kerstvreugde in de V.S. RIJKS VISCHAFSLAG „NUT EN SPORT" Opening der 18e Nationale Pluim vee-tentoonstelling Kattenshow STAD Een der brandende vraagstukken van dezen tijd op sociaal terrein is en blijft nog steeds het dienstbodenvraagstuk, dat waarschijnlijk Voor een groot deel zijn ontstaan heeft te dan ken aan de zeer sterk aan verandering onder hevige maatschappelijke verhoudingen. De ver schillende facetten van dit omvangrijke vraag stuk zijn reeds meerdere malen in ons blad belicht en terecht hebben wij toen de gele genheid gehad te wijzen op het feit, dat een oplossing ten onzent en zeer zeker in deze om geving urgent genoemd mag worden. Er is een tijd geweest, dat de Hollandsche meisjes zoo goed als geen kans kregen als dienstbode of zoo men thans liever zegt als hulp in de huishouding te fungeeren om de eenvoudige reden, dat buitenlandsche meisje/ de voorkeur hadden, eensdeels omdat de laat- sten minder veeleischend waren betreffende het- loon en anderdeels, het moet hier eerlijk Worden toegegeven, omdat de hun haast inge boren discipline meer gewaardeerd werd door de huisvrouw. Nationaal bekeken zou de mogelijk heid niet uitgesloten zijn, dat het Hollandsche meisje door voornamelijk haar Duitsche vak- genooten verdrongen zou worden en tegelijk met de oplossing van dit euvel, zou het dienst bodenvraagstuk in het algemeen minder moei lijkheden hebben om opgelost te worden. Ge bleken is echter, dat niets minder waar was. Juist tengevolge van het feit, dat de laatste jaren tengevolge van de op zich zelf zeer goede Wettelijke bepalingen inzake het in dienst heb ben van buitenlandsch personeel, het aantal vreemdelingen in dienstbetrekking sterk ver minderde, werden de moeilijkheden op het ge bied van het dienstbodenvraagstuk grooter, Want nu bleek, dat inmiddels de anders voor dienstbode in aanmerking komende Holland sche krachten óf zich hadden toegelegd op fa brieksarbeid e.d., öf gedurende dien tijd werk loos gebleven zijn. In beide gevallen is het be grijpelijk, dat goed geschoolde meisjes daar door steeds schaarscher werden en ware 't niet dat vele huisvrouwen genoegen namen en ne men met minder goede krachten om hun wei- hig loon te kunnen uitkeeren, dan zou «thans de dienstbodennood zeer groot genoemd moeten Worden. Deze en andere oorzaken zijn in een Volkshuishouding van een dergelijke impor tantie, dat terecht de regeering den tijd ge komen acht in te grijpen om zoo mogelijk het geheele vraagstuk in al zijn geledingen tot een Voor ons land gunstig resultaat te brengen. In 1935 begon men met het oprichten van spoed cursussen tot opleiding van dienstboden, waar in echter het particulier initiatief reeds was Voorgegaan. In opdracht van het departement van So ciale Zaken wordt niet alleen aan het dienst bodenvraagstuk alle aandacht besteed, doch ook daadwerkelijk ingegrepen en is het mej. Ledeboer, inspectrice bij de arbeidsbemiddeling, die in Haarlem en omgeving de belangrijkheid Van dit vraagstuk belicht en aangeeft, welke middelen de regeering aanwendt om tot een bevredigende oplossing te komen. Haar aller eerste taak is meer bekendheid brengen aan de daarvoor in aanmerking komende instanties, zooals die zijn het bureau van arbeidsbemidde ling en de in Haarlem en omliggende plaatsen opgerichte commissies tot behartiging der be langen van de jeugdige werkloozen. Verder de belangstelling wekken zoowel bij de ouders als de betrokken meisjes en de laatsten vooral doen inzien, dat de taak van de hulp in de huishouding of van dienstmeisje verre 'van ver nederend is en welke voordeelen men heeft op anderen bij het stichten van een gezin, waartoe Wel de meeste zich geroepen voelen, doordat hun kan worden aangeleerd met overleg te werken zoowel in arbeidsverrichtingen als het zuinig besteden van het helaas dikwijls bijna onvol doende 'inkomen. Hier ligt een stuk volksopvoe ding in den waren zin van het woord. De door de regeering gesubsidieerde cursussen zoowel intern als extern brengen de practische en theoretische geschooldheid. In dezen moge met eere genoemd worden 't door R. K. initiatief opgerichte vakopleidings- v instituut in de Bloemhofstraat te Haarlem en „Bouvigne". Echter is met de opleiding alleen het vraag stuk lang niet opgelost. Door middel van ar- beidsbemiddelaarsters worden bij het oprichten en instandhouden en naast deze cursussen nog toegepast selectie, bemiddeling en nazorg. Be perkende bepalingen zorgen er voor, dat de re geering geen geld over den balk behoeft te gooien. Vandaar dat er een leeftijdsgrens is, men van goed gedrag moet zijn, een behoorlijk verstand bezitten, het ernstige plan hebben om een dienstbetrekking te aanvaarden en als Zoodanig werkzaam te blijven, terwijl voorloopig hog alleen in aanmerking komen werklooze meisjes. Daartoe is het niet noodig, dat het gezin werkloos is. De door de regeering sinds «enigen tijd toegepaste mildere aftrek bij het verdienen van inwonende gezinsleden zal de animo voor dit beroep zeker vergrooten. Het was de meening van mej. Ledeboer, dat in Noord-Holland het werk der regeering op het gebied van het dienstbodenvraagstuk nog te weinig bekendheid geniet. Binnenkort zullen openbare vergaderingen plaats hebben, waarop Uitgenoodigd worden de belanghebbenden en de ouders. Dezer dagen heeft mej. Ledeboer in een Vergadering ten raadhuize van de gemeente Zandvoort oen en ander over dit vraagstuk belicht ten aanhoore van verschillende afge vaardigden van vereenigingen van alle rich tingen, die op dit gebied kunnen medewerken om het beoogde doel te bereiken. Deze verga dering werd voorgezeten door den wethouder Van Sociale Zaken, den heer Corn. Siegers, in zijn kwaliteit van voorzitter der commissie tot behartiging der belangen van de jeugdige Werkloozen. Te Zandvoort zal gepoogd worden tot oprichting van een spoedcursus tot oplei ding van dienstboden te komen. Mej. Euwe Woonde deze vergadering bij als door de regee- ring aangestelde arbeidsbemiddelaarster voor de provincie Noord-Holland. Dinsdag 28 December Programma 1: Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: 8.00 Keulen, 10.20 Diversen, f0.35 Parijs Radio, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs Radio, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Diversen, 3.05 Rarijs Radio, 3.20 Keulen, 4.20 Parijs Radio, 4-50 Londen Reg., 5.20 Ned. Brussel, 6.50 Boe dapest, 7.20 Pauze, 7.25 Beromjinster, 8.05 Rraag, 9.20 Londen Reg., 10.20 Brussel N., 11.15 Lanmarks Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver- ten, 10.35 Londen Reg., 1.40 Droitwich, 3.20 Londen Reg., 4.20 Droitwich, 6.40 Londen Reg, 7.20 Droitwich, 7.50 Londen Reg., 9.20 Droit wich. Programma 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Zum Gijicklich sein, 2. One night of love, 3. Yes Sir! '4. Ho, ho, 5. Ich will mich nich verliebén, 6. Vergiss deine Sehnsucht, 7. At the godfish ball, 8. Lovely Lady, 9. Das ganze Leben ist ein Roman, 10. Qlimbing up, 11. The right somebody to love, 12. Sehnsucht, 13. Ohne Liebe ware das Leben, 14. Wenn die Sonne, 15. The touch of your lips, 16. Ciribiribin. 8.00—12.00 Diversen. In de jaarvergadering van de tuinlieden te Heemstede kwam de vraag ter sprake of het niet mogelijk zou zijn in der. loop van den volgenden zomer een keuring te houden van alle voortui nen langs de Heemsteedsche Dreef en daarvoor enkele prijzen beschikbaar te stellen. Dit laatste om de animo der bewoners voor fraaie tuinen te verhoogen, hetg'een tevens een stimulans zou zijn voor de verzorgers der tuinen om nog meer aan dacht aan de tuinen te wijden. De mogelijkheid zou overwogen worden. Is dit ook niet iets voor de Haarlemmers met voortuintjes? Het zou natuurlijk ee ngroote strijd worden tusschen de geburen, tusschen de straten en ein delijk tusschen de verschillende woonwijken. Zou Haarlems Bloei niet dergelijke wedstrij den kunnen uitschrijven, om wat meer vertier in de stad te brengen? Misschien geeft de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur wel gratis prijzen uit het fonds voor onpersoonlijke reclame. De bekende R. K. Harmonievereeniging uit Haarlem-Noord „St. Caecilia" directeur S. A. Moon, gaf een zaalconcert en laten we er direct aan toevoegen: nimmer was het klank volume te sterk tegenover de ruimte, die van de groote St. Bavo-zaal. Dit wil al heel wat zeggen, daar muziekcorp sen uit den aard der zaak veelal in hoofdzaak zijn ingesteld op uitvoeringen in de openlucht. Slechts zelden hoorden we schrille toontjes van het hout, schetterende klanken van het koper en bovendien werd er gestreefd naar nobelen, zuiveren, afgeronden en onderling evenredigen klank. In vele gevallen bereikte men dit alles (de beide es-pistonisten waren het b.v. in de Schu- bert-fantasie bij de unisone wel eens niet eens, de toonvorming en rhythmische zekerheid van den hoboïst lieten meerdere malen iets te wenschen over, de fluitist blaast zijn partij muzikaal, doch zijn toon is niet altoos vol-af- gerond), maar dergelijke klankveredeling leidt, niet alleen hier, tot minder goede zaken, m.a.w. men overdrijft. Zoo gaven bij St. Caecilia de basinstrumen- ten menigmaal te weinig grond, zoowel in de piano- als in de forte-passages. De toonvor ming bij piano-spel doet zelfs soms te- week aan. 'n Vastere toon, ook bij de inzetten, was gewoonlijk wenschelijk. St. Caecilia had zich geen gemakkelijke taak gesteld. Het programma bevatte o.a. Beetho ven's Egmont-ouverture. Vele onderdeelen wa ren te loven, doch voldoende spanning kon men nog niet constateeren. Wanneer echter St. Caecilia dit veel-eischend werk technisch geheel en al beheerscht, zal de uitvoering wel muzikaler worden. Ondanks kleine rhythmische afwijkingen voldeed de Schubert-fantasie meer, men voelt blijkbaar deze muziek beter aan. Een extra vermelding verdienen nog de solo nummers (vanwege het late uur hebben we de slotnummers van St. Caecilia niet gehoord) voor altsaxaphoon, werkjes van Weber en Sin- gelee, voor 2 clarinetten en saxaphoon een trio van Beethoven. Het trio musiceerde beschaafd en echt-in- tiem, alleen de dynamische schakeeringen had den grooter contrast kunnen bieden, het werd op den duur een weinig monotoon. De saxo phonist de Wildt Jr. ontwikkelde voortdurend een mooi getimbreerden toon, verzorgde uit muntend de dynamiek en bezit, althans voor een acteur, een knappe techniek. Dirigent Noom begeleidde hem op een piano, die tegenover het solo-instrument te hel van klank was. Medewerking verleende het J. S. Bach-zang- kwartet onder leiding van den heer Garmes. We hebben dit kwartet wel eens in betere con ditie gehoord. Maar nren moet in aanmerking nemen, dat het op een tooneel minder prettig zingt en in de zaal tenslotte veel rook hing. Niettemin kan er voortdurend geschreven wor den over de uitvoering van Vrede (Kools), Tenbrae (Palestrina), bijzonder over het mid dendeel hiervan voor vrouwenkoor en het Vö- gellein-lied van Abt. Hier gaf J. S. Bach wei luidenden en gevoelvollen zang. In de andere nummers domineerden de tenoren eeniger- mate, met het gevolg: ongelijkmatig opdrijven van het toonpeil ten nadeele van ensemble zang, klank, voordracht, enz. Op het programma stond o.a. vermeld: Por- tugeesch Kerstliedje. Hoe komt men aan deze benaming? De melodie is toch van Gregori- aanschen oorsprong en wel van Adeste Fidelis. De belangstelling had grooter kunnen zijn, doch is een Kerstdag geschikt voor een Har monie-orkest? O. K. „Met zijn schoonzoon op stap", klucht in 3 bedrijven door Alex Bisson. We weten niet, of veel menschen met de Kerstdagen uit zouden zijn gegaan, indien er in den Schouwburg een alleszins representabel stuk zou zijn geweest, maar wel weten we, dat dit kluchtje een bar goedkoop onbenullig en onbeteekenend gevalletje is, dat alle eigen schappen mist, welke men aan een redelijk too- neelstukje kan stellen. De onzinnigheden wer den echter zoo dik geserveerd, dat het publiek zich zeer blij en duidelijk hoorbaar lachzuchtig toonde. 't Geval is gauw verteld: een oude oom neemt een jong paar in huis, dat om een suffe reden hevig kibbelt. Daarbij voegen zich dan de moeder en vader van de bruid, welke laat ste zwaar onder den pantoffel zit. Als schoon papa en schoonzoon dan een nacht aan den zwier gaan, kruipen de respectieve echtgenoo- ten in hare schulpen en het dubbele stel leeft dan nog lang en gelukkig. Behalve wat de namen betreft, heeft het stuk niets men een Fransch dito gemeen en daarom vermoeden we, dat een aankomend tooneelschrijver het heeft gebrouwen. Hoe het zij. Piet Kohier is practisch de eenige, die werkelijk spel leverde en ook inder daad een kluchtige creatie gaf van schoon vader. Sylvain Poons was verhinderd en in zijn plaats trad een zekere Alex Stanowsky op, „waarvan we voor hem hopen, dat zijn misera- Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30 bel spel uitsluitend te danken was aan het feit, dat hij „invaller" was. Verder werkten er in mee Sophie Köhler van Djk, Alex de Meester en Berrie Kievits, er. een bediende, die op zijn beurt voor Stanowsky inviel. Dilettanten doen goed dit stuk in de gaten te houden. Zij zullen er minstens een even groot succes mee hebben, als thans het geval was. V-t. De gemeenschappelijke diners kenmerken zich in den regel door een groot aantal gan gen. Hierbij zijn dan natuurlijk de „liflafjes' inbegrepen. En 'hoe meer gangen, hoe fijner 't diner. Donderdagavond echter werd er in ho tel „Van^ouds het Raadhuis" een gemeen schappelijke maaltijd gehouden, waarbij het aantal gangen zoo klein mogelijk werd gehou den, bestaande uit één gang naar het Raad huis, één aan tafel en één naar huis terug, zoodat er voor de eigenlijke eetpartij slechts één overbleef. Erg armoedig? Moet U niet zeg gen. Vraag het den deelnemers of zij met een onvoldaan gevoel naar huis zijn gegaan. Mis schien zullen er zijn, die zich voor hun gas tronomische neigingen niet schamen en ant woorden: Onvoldaan? Gut man, ik was com pleet volgedaan. Wat was 't geval?, om dezen afgezaagden term maar eens te gebruiken. De afdeeling Haarlem van de Nationale Werknemers Vereeniging had haar leden en hunnen dames een fuif aangeboden in hotel „Van Ouds het Raadhuis te Overveen". Wordt er bij andere fuiven in den regel hoofdzakelijk gedronken, hier was 't parool eten en wél boe renkool met worst. Plusminus 250 personen heb ben bij deze fuif aangezeten en meegegeten. De directie van 't Raadhuis had voor deze ge legenheid een specialiteit laten komen op het gebied van boerenkool met worst; een man, wiens borst prijkt met ettelijke medailles, be haald op gastronomische wedstrijden. Hij zelf zat wel eenigszins met de handen in 't haar, want voor zoo'n groot gezelschap had hij nog nooit dezen vaderlandschen kost klaar gemaakt. Na eenige wiskundige formules geraadpleegd te hebben, kwam hij tot de slotsom, dat er noodig waren: 1 schuit boerenkool, 175 el worst, 1 ezelvracht aardappelen en 't vet van een niet te mager varken. En hoe goed zijn bere keningen waren, kan hieruit blijken, dat ieder ten hoogste was voldaan en 't eten tot den laatsten krummel is opgegaan. De maaltijd werd geopend met een welkomst rede van den afdeelingsvoorzitter, den heer C. A. Funckler, die in welgekozen burgerwcor- den een loflied zong op de boerenkool, zijn gasten een genoeglijken avond toewer.schte en de hoop uitsprak, dat de leden van de werk- nemersvereeniging door dezen maaltijd niet ongeschikt zouden worden tot werknemen. Daarna was de beurt aan de genoodigden om te toonen, dat ze voor geen klein hapje ver vaard waren. Tot hun eer moet gezegd wor den, dat ze zich" uitstekend van hun opdracht gekweten hebben. Met leede oogen werd de smulpartij aangezien door een paar vertegen woordigers van de Kerstkransenbakkersver- eeniging. En met een ongerust hart vroegen zij zich af, wat er na zulk eten nog terecht moet komen van hun afzet op Kerstkransengebied. Of de zoutformule precies klopte, is ons niet bekend. Maar een feit is 't, dat na 't diner nog menig potje gerste- of ander nat werd nagefuifd. Met muziek, zang, kien- en andere spelle tjes werden nog enkele uren doorgebracht in de gezellig met brandende kerstboomen ver sierde Raadhuiszaal. Op 23 December herdacht de heer F. Grim berg het feit, dat hij 25 jaar lid was van de conferentie St. Bavo der St. Vincentiusveree- niging. Het zilveren jubileum werd den twee- den Kerstdag gevierd. Om negen uur werd tot zijn intentie een Hoogmis gecelebreerd. Voor den jubilaris, zijn echtgenoote en familieleden waren speciale stoelen gereserveerd. In de ple- banie volgde een feestelijk ontbijt. Te zijnen huize werd des middag van drie tot vijf uur een drukbezochte receptie gehou den. O.a. kwamen daar eerw. heeren geeste lijken, afgevaardigden van conferenties der St. Vincentiusvereenigingen van andere parochies en leden van het armbestuur. De jubilaris mocht vele bloemstukken ontvangen. De collecte, die Zondag in de St. Bavo-paro- chie te Heemstede is gehouden, na een liefda digheidspredikatie van kapelaan W. van Al phen, heeft opgebracht f 950. De collecte, die gisteren in de parochie aan het Kleverpark gehouden is ten bate van de armen, na een predikatie van den Zeereerw. heer Henri de Greeve, bracht op f 785. Donderdag 30 December herdenkt de heer Th. Wichgerink den dag, dat hij 25 jaar in betrekking is bij den kantoorboekhandel-druk kerij van den heer O. Th. Dantuma aan de Zijlstraat 90. Een comité van aanbeveling heeft er zich voorgespannen om de volledige en origineele opvoering te verkrijgen van de Gysbreght van Aemstel. De N.V. Amsterdamsche Tooneelver- eeniging heeft zich bereid verklaard op Vrij dag 7 Januari een gala-jubileumopvoering te geven, doch alleen bij voldoende deelname kan deze tooneelgebeurtenis een feit worden, In het comité hebben o.a. zitting genomen B. en W. van Haarlem, drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A., too- neelcritici, Vondelkenners etc. De tooneelgroep „Het Masker" geeft Dinsdag 28 December in den Haarlemschen Stads schouwburg een voorstelling van „Het Adelaars jong" (L'aiglon van Edmond Rostand). Else Mauhs speelt de titelrol. De ouders van de kleuters van de school aan de Berkenstraat te Haarlem-Noord heb ben het onderwijzend personeel uit dankbaar heid voor het aangeboden St. Nicolaasfeest verschillende voor de school practische ge schenken aangeboden. De N.V. Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij heeft ondershands o:pgedragen het verbouwen van een perceel aan het Plein te Haarlem aan de firma E. J. Lubbers, alhier. Bij de op 22 December te Amsterdam gehou den examens der Federatie voor Stenografie „Groote" zijn de navolgende leerlingen van H. W. Fris, De Clercqstraat 146 te Haarlem ge slaagd, te weten voor: Kantoorstenograaf Nederlandsch 130: de da mes J. van Eijk, Sj. C. Kroon en J. Smit. Machineschrijven: de dames A. Kreulen, W. Winkel, D. van Zon en de heer J. W. van Huis. En te Amsterdam op 10 December bij de Ver. van Leeraren in Stenografie en Machineschrij ven voor Kantoorstenograaf Nederlandsch 100: de heer A. Blik. Bij de op 22 December jl. te Amsterdam ge houden examens der „Federatie voor Stenogra fie „Groote" slaagden o.m. de volgende can didates Machineschrijven: de dames G. van Dijk, M. J de Graaf, T. A. v. d. Hoeff, F. Houtkamp, T. A. van Hemert, M. E. J. IJff, S. A. Koebrugge, H. E. Lobbes, B. Marang en A. J. Veltkamp. Stenografie Nederlandsch 130: de dames A. A. Dijkstra, G. A. van Driel, T. A. van Hemert en A. Suerink. Stenografie Fransch 100: de dames G. M Beun, J. M. Crietée, C. Drees en P. E. M. Wa- gemaker. Stenografie Duitsch 100: mej. M. C. van Ber- kum. Stenografie Duitsch 130: mej. M. Bossen. Stenografie Engelsch 100: mej. T. Broersma. Allen leerlingen van Handelsinstituut „Baltus- sen". Mej. E. A. A. Heeremans, oud-stadgenoote, is met ingang van 1 Jan. 1938 benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. Muloschool aan de Kloosterstraat, alhier. De heer Ir. W. Bal. *van den Haarlemschen Keuringsdienst van Waren, is benoemd tot lid van het Genootschap tot bevordering van de melkkunde. Voor 't theoretisch examen van het Ned. Ge nootschap voor Heilgymnastiek en Massage te Den Haag is geslaagd mevrouw T. Folker—van Dijk te Overveen. Emittenten van de 3% pet. leening van Zand voort 1938 berichten, dat in verband met de in schrijvingen een belangrijke reductie bij de toe wijzing zal moeten plaats hebben. De leening is f 1.558.000 groot. ^1 Pater J. F. H. Dekkers O.F.M.. t In den afgeloopen nacht is op 58-jarigen leeftijd overleden, de weleerw. pater J. F. H. Dekkers, O.F.M., kapelaan der H. Hart parochie aan het Kleverpark. Pater Dekkers leed reeds lang aan een ern stige kwaal, stortte in en herstelde weer eenigs zins, zoodat hij het parochie-werk kon blijven waarnemen. Op len Kerstdag kreeg hij een nieuwen hevi- gen aanval, zoodat de pastoor hem ijlings van de laatste H.H. Sacramenten voorzag. Vannacht is het einde, dat al zoo dikwijls ge vreesd werd, toch nog onverwacht gekomen. Pater Dekkers werd geboren op 10 September 1879 te Breda. In 1899 trad hij te Wychen in de Orde der Minderbroeders, na zijn gymnasiale studiën voltooid te hebben te Venray. Hij ontving het priesterschap in de klooster kerk te Weert op 25 Maart 1906. In dat zelfde jaar werd hij verplaatst naar Woerden. Van Augustus 1907 tot 14 September 1910 was hij in het klooster te Maastricht, waar hij belast was met de verantwoordelijke taak van leider der fraters theologanten. Daarna werkte hij met veel succes te Bolsward van Sept. 1910 tot Mei 1918 en te Delft van 1918 tot 1925, toen hij be noemd werd tot kapelaan aan de parochie van het H. Hart in het Kleverpark. De H. Hartkerk telt vele vrienden. Een der oorzaken daarvan mag gerust gezocht worden in het preektalent van den thans overledene. Met graagte luisterden de geloovigen naar de in houdrijke woorden, die met een machtig geluid door het kerkgebouw klonken en dikwijls strie mend waren door de bittere, harde waarheid. Zondag 12 April 1931,maakte de parochie zich op om het zilveren priesterfeest van pastoor v. d. Valk en kapelaan Dekkers te vieren. Zes jaar later zijn beiden, op betrekkelijk jeugdigen leef tijd, (pastoor v. d. Valk werd ook 58 jaar) reeds door hun Schepper opgeëischt. Op dien zonnigen lente-dag werden zooveel hoopvolle woorden gesproken. Men wenschte beide paters nog vele gelukkige jaren in de mooie parochie en gaf de verzekering, dat hun namen gegjjift staan in de harten van allen, die de Kleverpark-kerk trouw bezoeken. Die verzekering zal nu moeten leiden tot een hartelijk en innig gebed voor de zoo jong gestor ven zielzorgers. Vanavond om 8 uur is daartoe reeds alle ge legenheid. Er is geen congregatie, maar op dat uur zal de Kerk gevuld zijn met geloovigen, die den Rozenkrans voor de zielerust van kapelaan Dekkers zullen- bidden. Woensdagmorgen om 7 uur worden de Metten gebeden, Donderdagmorgen om 10 uur de Lau den, waarna de plechtige H. Mis van Requiem. De begrafenis vindt plaats op het kloosterkerk hof te Katwijk aan den Rijn. Pater Dekkers was geestelijk adviseur van den R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden- bond en van de Arka, beide afdeeling Haarlem. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB- BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 De afdeeling Haarlem van de Sint Augusti- nusvereeniging in het bisdom Haarlem (R. K. onderwijzers-essen) heeft aan den Raad der gemeente Haarlem een adres gezonden, waarin beleefd, maar met grooten aandrang wordt ver zocht de aanhangige plannen tot melkverstrek- king aan de schoolkinderen gedurende de schooluren niet goed te keuren. Dit adres werd in een algemeene vergadering met de grootst mogelijkfe meerderheid goedgekeurd. Aan den R. K. Schoolraad is adhaesie ge vraagd, terwijl aan de R. K. Schoolbesturen verzocht is medewerking te Willen weigeren bij eventueele doorvoering deb aanhangige plannen tot melkverstrekking aan de kinderen tijdens de schooluren. In de toelichting lezen wij o.a.: Ie. Schoolvoeding de voorgenomen melk verstrekking kan door ons niet anders gezien worden moet om principieele redenen door ons afgewezen worden. De voeding is de taak van het gezin, kan de taak zijn van liefdadige of maatschappelijke instellingen, de taak van de school kan zij om voorname paedagogische redenen niet zijn. 2e. De schoolorganisatie staat ten dienste van opvoeding en onderwijs. Het steeds verder gaande streven om deze organisatie voor aller lei doeleinden in te schakelen lijkt ons onge- wenscht en is reeds jaren een der zaken, waar tegen de onderwijzers en hun organisaties ageeren. 3e. De voorgenomen melkverstrekking dreigt voor de hoofden van scholen een nieuwen ad- ministratieVen rompslomp mede te brengen, die terwille van het onderwijsbelang moet worden afgewezen. 4e. Bedoelde voorziening moet leiden tot toe standen, die afbreuk doen aan de voor goed on derwijs noodzakelijke orde en tucht, mede in verband met de te groote klassen. 5e. De onderwijzersorganisaties zijn in deze kwestie niet gekend of gehoord. Op de voorbe reidingsvergaderingen, waar menschen uit het onderwijs aanwezig waren, hebben dezen zich bijna unaniem tegen de plannen verzet. 6e. Ten slotte: waar hier de lichamelijke be langen van het schoolkind worden te berde ge bracht, meenen wij, dat de ongezonde toestan den der overgroote klassen, veel meer en meer urgent, om verbetering vragen. Gebouw St. Bavo: Haarl. Zanggenot; Com. Winterhulp; R. K. Bevolkingsbureau; 8 uur. Stadsschouwburg: kwart over 8: Jan Musch met „Job heeft geduld". BIOSCOPEN Rembrandttheater: „De zanger van hare hoogheid", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „3 tegen 0", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Wanneer bent u jarig", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Angel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia; Rechtskundig advies; Afdracht Graf. Bond; Ledenvergade ring Spoorwegpersoneel 8 uur; Best. Over heidspersoneel half 8. Stadsschouwburg: Kwart over 8: Tooneelgroep Het Masker: L'Aiglon. Rembrandttheater: „De zanger van hare hoogheid", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur, „3 tegen 0", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Wanneer bent U jarig", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Angel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer J. J. C. M. Looijaard be noemd tot pastoor te Oegstgeest en den wel eerw. heer J. W. M. Klumper, die kapelaan was te Scheveningen (H. Antonius Abt), tot pastoor te Rinnegom. Geboren: 23 Dec.: J. M. RoelofsmaWelles, z.; 24 Dec.: M. C. Lammersevan Bezu, d.; 26 Dec.: J. van de Weerthofvan Soest, z.; 25 Dec.: A. C. Sernéter Voort, d.; 26 Dec.: H. K. H. FrankTierolf, d.; 24 Dec.: J. M. J. Loerak kerSonnemans, z.; 25 Dec.: M. M. Schols Dekker, z.; 25 Dec.: G. J. Groenendijkvan der Veldt, z.; 24 Dec.: G. J. BesselinkBeenders, d.; 26 Dec.: C. van Amerongenvan der Leur, d.; 25 Dec.: A. W. M. van VelzenMulder, z.; 25 Dec.: A. G. RemijnKaczor, d.; 23 Dec.: H. J. Herkesvan Dijk, z.; 26 Dec.: J. Heijne Breschan, d.; 24 Dec.: M. D. BoomarsKuiken z.; 26 Dec.: J. M. M. GeurtzFranken, z. Overleden: 24 Dec.: S. S. DupontBerg, 74 j„ Zaanenlaan; 25 Dec.: J. W. S. KootSteffe- laar, 65 j., Leidschevaart; 25 Dec.: K. Taconis van der Meulen, 85 j„ Boekenrodestraat; 24 Dec.: J. van Looij, 85 j., de Witstraat; 26 Dec.: J .J. Bouman, 67 j., Ampzingstraat; 24 Dec.: H. Majoor, Jansstraat; 26 Dec.: M. Gerritse, A. L. Dyserinckstraat. Naar wij vernemen,is in verband met den op 3 Maart van dit jaar te Vlissingen gepleegden roofmoord op het echtpaar Lauwereins, Zondagochtend te Hoek van Holland een opvarende van de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co.'s Internatio nalen sleepdienst aangehouden en naar Middelburg overgebracht. De gearresteerde had een reis met de sleep boot naar Madagaskar gemaakt. Zoodra hij in Hoek van Holland aankwam, werd hij in ar rest gesteld. Het is waarschijnlijk, dat binnen enkele da gen nadere bijzonderheden bekend zullen wor den. NEW YORK, 26 Dec. (A.N.P.) In het Oos ten van de Vereenigde Staten zijn eenige on gelukken gebeurd, die aan verscheiden perso nen het leven hebben gekost. Bij Wellsburg in West-Virginia reed een auto, waarin zes jonge lieden gezeten waren, die met Kerstverlof uit Houston kwamen, in het water. Alle inzitten den kwamen om het leven. Te Pitsburg zijn een locomotief en een tender van een 15 meter hoogen spoordijk gereden. Zij kwamen in een straat terecht; twee personen werden' gedood, zeven gewond. Te Turner in Maine werd een huis, waarin de bewoners het Kerstfeest vierden, in de asoh gelegd. In totaal bevonden zich twintig r schen in het pand. Twee kinderen en drie vol wassenen kwamen om het leven. Twee perso nen, die te hulp wilden snellen, liepen ernstige brandwonden op. Het aantal slachtoffers van het verkeer tij dens de Kerstdagen bedroeg op den avond van den eersten Kerstdag reeds 132. IJMUIDEN, 27 December Rijksvischttóslag. Tarbot per kg. 1.45 tot 1.15, griet per 56 kg. 30.— tot 16.50, tong per kg. 1.10 tot 0.92, groote schol per 50 kg. 10.tot 12.50, middel schol per 50 kg. 20.tot 13..zetschol per 50 kg. 31.tot 26.kleine schol per 50 kg. 21.tot 7.schar per 50 kg. 11.tot 9.50, tongschar per 50 kg. 48.tot 27.rog per 20 stuks 21.tot 11.56, vleet per stuk 2.75 tot 1.10, pieterman en poon pei 50 kg. 6.60 tot 4.groote schelvisch per 50 kg. 23.middel schelvisch per 50 kg. 26. tot 23.50, kleine middel schelvisch per 50 kg. 19.tot 12.50, kleine schelvisch per 50 kg. 12. tot 6.kabeljauw per 125 kg. 42.tot 19- gullen per 50 kg. 8.50 tot 3.60, leng per stuk 1.70 tot 0.25, heilbot per kg. 1.22 tot 0.74, wijting per 50 kg. 5.30 tot 2.80, koolvisch per stuk 0.78 tot 0.12, makreel per 50 kg. 10.tot 8.90, Mid. Heek per kist van 125 kg. 51.kl. mid. Heek per kist van 50 kg. 18.tot 28.kl. heek per kist van 50 kg. 13.— tot 7.—. versche harige per kist 1.80 In het Krelagehuis werd gedurende de Kérst- dagen een Pluimveetentoonstelling gehouden, georganiseerd door de „Haarlemsche vereeniging „Nut en Sport", die door den heer E. H. Tenckinck, hoofdcommissaris van politie. Vrij dagavond officieel werd geopend. Vooraf sprak de voorzitter, de heer v. d. Ploeg, een welkomstwoord, waarin hij wees op den moeilijken tijd, dien de organiseerende vereeni ging achter den rug heeft. De heer Tenckinck memoreerde, dat in 1233 voor het laatst door „Nut en Sport" een ten toonstelling was gehouden. Ér zijn stormen over de vereeniging gegaan, het ledental verminderde schrikbarend, doch nu staat zij voor een keer punt, dat getuigt deze tentoonstelling met haar ruim 600 inzendingen wel zeer duidelijk. Spr. prees de medewerking van de vele expo- seerende niet-pluimveevereenigingen, zooals „De Natuur" (aquaria), „Onderling genoegen (zang vogels) enz. Met een gecombineerde tentoonstel ling valt veel meer te bereiken. Het verhoogt de aantrekkelijkheid. In de toekomst zullen gecom bineerde tentoonstellingen hoe langer hoe meer in trek komen. Daardoor immers trekt men een veel grooter aantal bezoekers. Spr. hoopte, met het 25-jarig bestaan der vereeniging in 1939 een tentoonstelling te hou den, die bezoekers vanuit het geheele land en ver daarbuiten zal trekken. Dat is ook in het stadsbelang. Spr. hoopte ten slotte, dat het streven van „Nut en Sport" met succes zal worden bekroond. Ook namens de vele andere exposeerende ver eenigingen werden hartelijke wenschen gespro ken, terwijl men algemeen van meening was, dat men door samenwerking in de toekomst meer tot stand kan brengen. Namens den Noord-Westelijken Bond werd dank gebracht aan de leiding voor den opbouw van de tentoonstelling. Op de internationale ten toonstelling in Leipzig sleepte Holland de meeste prijzen weg. Er wordt hier dus op pluimveegebied veel bereikt. Tenslotte maakten de genoodigden een rond gang over de tentoonstelling. De hoofd-eere-prijzen zijn gewonnen door: G. J. P. Boer, Gouda, zilveren medaille, aan geboden door H. K. H. Jrinses Juliana, voor de fraaiste collectie duiven. J. C. Kuyken, Haarlem, zilveren jubileum- wisselbeker „Nut en Sport", voor de fraaiste vol- lectie groote of dwerghoenders. G. J. P. Boer, Goiuda, zileveren jubileum-wis selbeker voor de fraaiste collectie post- of sier- duiven. G. J. P. Boer, Gouda, zilveren jubileum-wis- wisselbeker voor de fraaiste collectie konijnen. G. Ling, Blerik, medaille aangeboden door de stichting „Haarlem's Bloei", voor den verst wo nenden inzender. A. N. Ruygrok, Lisse, prijs van den comman dant der brandweer. G. J. P. Boer, Gouda, beker van den commis saris van politie. Zondagmiddag waren er ook honden en kat ten te zien. De Kynologenclub „Kennemerland" hield in het restaurant een clubmatch, waarvoor groote belangstelling bestond. In de tentoonstellingszaal werd een clubmatch van de Nederlandsche Vereeniging van fokkers en liefhebbers van Katten gehouden. De beste katten van ons land waren vertegenwoordigd. Voor het eerst was ook een Abessijnsche kat ingezonden. Het beste exemplaar van de show was kampioen Flannagan (witte langhaar) van den heer H. Roskam, Den Haag. De reserve beste was een blauw-crême langhaar van mej. H. L. Posthuma, Aerdenhout. Beste Siamees, Holmesdal Sergeï van mevr. Hoogerhuys, Rotterdam. Abessin Selesdune Buntibore, mevr. Kreunen— Mees. Beste Siamees, in Nederland gefokt, crème langharige poes van mej. Posthuma, Aerden hout. Reserve beste, witte langhaar met gouder. oogep, „Shprley", mevr. Van Zon, Aerdenhout.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5