We luisteren naar FINANCIEN Beperking arbeid gehuwde vrouw Voor den vrede Marine-vliegtuig afgegleden DE „GAROET" HAD EEN SLECHTE REIS Kerkelijk leven Uit de Pers Loon en steun J. BANEKE Gz. Dagfilm MAANDAG 27 DECEMBER 1937 Tengevolge van het slechte weer ging de lading werken en lekte het schip DE GIRODIENST BIJ DE JAARWISSELING Een beroep op de rekeninghouders INBREKERS AAN HET WERK Tijdens de Kerstdagen in de residentie WEER INGEBROKEN IN EEN KERK TE SOEST Collectegelden in verkeerde handen Commissie zal praeadvies uit brengen over het voorontwerp Een flinke buit aan smokkelwaar De politie was op haar hoede INBRAAK IN POSTKANTOOR Men is er niet in geslaagd, de kluis te forceeren PATER J. F. M. DEKKERS t Wijdingen te Merkelbeek Inkomsten 233°fo gestegen Congres van het R. K. Vredes- legioen Positief Christendom De drie inzittenden werden licht gewond Fietser doodgereden Zonder eenig teeken den weg overgestoken MAN ERNSTIG GEWOND Bij een vechtpartij te Den Bosch DE TRAMWEG DENEKAMP— OLDENZAAL Dinsdag 28 December Wereldtentoonstelling te New-York Oud-minister De Graeff wordt commissaris-generaal Kerstboodschap van Koning George Laten wij terugkeeren naar de boodschap van vrede, die Kerstmis ons brengt" Koning Faroek hand haaft zijn eischen De oplossing Een noodverband VERIICIJRT Uw huizen door bemiddeling van: MAKELAARSKANTOOR Prinsengracht 579 - Tel.36579- A'dam DE CHINEESCHE ACTIE IN INDIË Het uitgaande vrachtschip „Garoet" van de Rottérdamsche Lloyd, dat Donderdag 16 dezer op 125 mijlen ten zuiden van Ouessant tijdens zwaren storm is lekgeslagen, waarop de kapi tein het veiliger achtte Brest als noodhaven binnen te loopen, is, nadat op de reede van Brest een voorloopige bekisting was aange bracht, Zondagavond laqt in de Maashaven te Rotterdam aangekomen, waar het schip lig plaats heeft genomen by Thomsons havenbe- drijf. Omtrent de reis van de Garoet, een van de snelste vrachtschepen van de Rotterdamsche Lloyd, die 4733 ton bruto en 4543 ton netto meet en in 1917 is gebouwd by de „Schelde" te Vlissingen, vertelde de kapitein, de heer Jan sen, het volgende. „Wij waren op 13 December van Antwerpen vertrokken tydens slecht weer, dat gaandeweg slechter werd, en dat in de Golf van Biscaje zijn hoogtepunt bereikte. Er liepen hooge zeeën, er stond een zware deining en enorme rollers sloegen over het dek, zoodat het schip slinger de en stampte. Tegen zulk weer is niets bestand en het was dus geen wonder, dat de lading ging werken. Donderdagavond tegen 5 uur bemerk ten wij dat het schip lekte. Aanvankelijk werd nog gedacht, dat er water door patrijspoorten was binnengekomen maar weldra ging het schip slagzij naar bakboord maken. De windkracht was intusschen opgeloopen tot 10 en soms zelfs tot 11 meter zoodat wy trachtten door by- draaien wat handzamer weer af te wachten om de schade vast te stellen. Bij een voorloopig onderzoek bleek, dat de geheele lading was ontzet en dat de lekkage door de huidplaten veroorzaakt moest wor den. Per uur kwam er ongeveer 10 tot 11 duim water in ruim 5 te staan, maar de pomp kon het gelukkig verwerken, zoodat assistentie van de „Zwarte Zee" en «en Fransche sleepboot, die waren uitgevaren, niet noodig was. Den volgenden morgen besloten wü naar Brest tè gaan, waar wy in den avond aankwa men. Inmiddels hadden wy de lading stukgoed en ook den deklast olie en mierenzuur opnieuw gestuwd en gesjord. De zes passagiers, die al spoedig gerustgesteld waren, hebben wij over gegeven aan de „Kota Gedeh", waarmede zy de reis hebben voortgezet. By onderzoek in Brest bleken aan bakboord twee scheuren te zitten, respectievelijk van 70 en 30 cJd. lengte en aan stuurboord een scheur van 80 c.M. die onder de spanten doorliep. De dichtstukken zijn aan de binnenzijde aange bracht, omdat het verval op de reede van Brest ongeveer 24 voet bedraagt en "«ij dus niet van een duiker konden gebruik maken. Donderdagmiddag om drie uur was de be tonnen bekisting in haar geheel aangebracht en 36 uur later, toen het beton gehard was, zyn wij vertrokken. Op de thuisreis hebben wy veel mist gehad, anders waren wy zeker reeds Zon dagmiddag binnengeloopen. Vandaag wordt het schip gelost en de la ding stukgoed, die uiteraard nogal water- en stootschade heeft opgeloopen, gaat voorloopig in entrepót. Het schip zal daarna definitief Sworden gerepareerd. De directeur van den postchèque- en giro dienst brengt ter kennis van de rekeninghou ders, dat op grond van de ervaring moet wor den verwacht, dat in de eerste dagen ha de jaarwisseling een buitengewoon groot aantal op drachten aan het girokantoor zal worden in gezonden. Aangezien de opdrachten, die op een be paalden dag worden ontvangen, alle op dien zelfden dag moeten worden uitgevoerd, be hoeft het wel geen betoog, dat de adminis tratie op dergelijke abnormaal drukke dagen buitengewoon veel zorg vereischt en de taak van de ambtenaren in hooge mate wordt ver zwaard. Tydeiyke versterking van het perso neel door buitenstaanders, is niet mogeiyk wegens het gebrek aan routine, welke noodig is voor het verrichten van den arbeid, die voor een groot deel machinaal geschiedt. In verband met een en ander wordt wederom een beroep gedaan op de welwillendheid van de rekeninghouders, om de opdrachten betref fende betalingen, welke niet aan één van de eerste dagen van Januari zijn gebonden, zoo mogelijk tot de tweede week van die maand aan te houden. Zou dit niet mogelyk zijn, dan zou wellicht reeds in de laatste dagen van December tot inzending kunnen worden over gegaan. De overmatige belasting van het girokantoor onmiddellijk na de jaarswisseling zou by deze handelwyze evenals verleden jaar tot gerin gere afmetingen worden teruggebracht, het geen in het belang van den goeden gang van zaken aldaar en derhalve ook in dat van de rekeninghouders in het algemeen zou zyn. Ook ter wille van de ambtenaren, van wie op die dagen toch reeds meer dan gewone In spanning moet worden gevergd, zou een der- gelyke door de rekeninghouders te betoonen medewerking ten zeerste op prijs worden ge steld. Van het feit, dat de bewoners afwezig waren, hebben inbrekers tydens de Kerstdagen dank baar geprofiteerd door op verschillende plaat sen in de residentie in te breken. Over hét algemeen was de buit gering. Alleen in de Bonistraat werd een behooriyk bedrag ontvreemd, nl. 200 gulden. Voorts namen zy een geldkistje met enkele polissen mede. Men had zich via een schutting en de balcondeuren toegang verschaft. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een inbraak gepleegd in de oude Ned. Hervormde kerk te Soest, hoogst waarschyniyk door den zelfden persoon, die in April van dit jaar zich door inklimming toegang tot deze kerk wist te verschaffen. Thans is een ruit naby het orgel geheel uit gesneden. De vorige maal was dit slechts ge- deelteiyk gebeurd. De dief heeft alle offerbus sen buit gemaakt. Zeer opmerkeiyk is, dat ter- wyi sinds de vorige inbraak de ontvangen gel den na afloop van den dienst steeds werden medegenomen, dit thans voor den eersten keer verzuimd was. De dief heeft, om by het raam te komen, zijn weg over het oude kerkhof naast de kerk moe ten nemen, waar dan ook voetsporen zijn ge vonden en waar tevens de vernielde offer bussen werden aangetroffen. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter, leden en plaatsvervangende leden van de commissie, welke praeadvies zal hebben uit te brengen over het voorontwerp van een wet, houdende beper kende bepalingen in zake arbeid van gehuwde vrouwen: Lid en voorzitter: mr. T. J. Ver schuur. Leden en plaatsvervangende leden: H. B. Berghuys (N.V.V.), mr. A. M. Engels, dr. ir. A. H. W. Hacke (plw. ir. N. C. Winkel), mej. M. Heinen, mr. A. Hoekema, (plw. mr. W. Noordijk Chr. Werkg. Ver.), W. de Jong (C.N. V.), mevr. A. Knoppers-Valkenier (Ned. Chr. Vrouwenbond), prof. mr. A. C. Josephus Jitta, F. .L. v. d. Leeuw (Kon. Ned. Middenstands bond), C. v. d. Lende (N.V.V.), prof. mr. P. Lieftinck, mevr. baronesse C. W. F. Mackay mevr. Ch. L. PolakRosenberg (Ned. Ver. van Vrouwenbelangen en geiyk staatsburgerschap ir. A. L. H. Roebroek (plw. mr. J. J. Winter- mans), mej. M. Romme (Fed. van R. K. Vrou wenbonden in Nederland), mr. B. C. Slotema- ker (plw. mr. P. Steinz) (Verbond van Ned. Werkgevers), mr. B. J. M. van Spaendonck (plw. mr. F. Janssens), (Alg. R. K. Werkge- versvereeniging), dr. J. v. d. Tempel, G. J. Tep- pema, J. Veldman (R.K.W.V.), ir. R. A. Ver- wey en mevr. A. E. J. de Vries—Bruins (Soc. Dem. Vrouwenclubs). Op de hei tusschen Boxtel en Bladel, werd de chauffeur van een auto door een gemeente en een ryksveldwachter gesommeerd tot stop pen, aan welk bevel niet werd voldaan. De auto reed met groote vaart door en het mocht den politiemannen niet gelukken op de tree plank te springen, weshalve zij per rijwiel den auto achtervolgden en zoo spoedig mogelijk de politie te Eindhoven telefonisch waarschuwden. Deze laatste slaagde er inderdaad in den auto daar ter plaatse aan te houden. By onderzoek bleek, dat daarmede een partij groot 13000 boekjes sigarettenpapier, 150 K.G. margarine en 5 K.G. suiker clandestten werden vervoerd De beide inzittenden van den auto, een in- woner van Eindhoven en een inwoner van Zui len (U.). werden door de beide politiemannen, die den auto hadden aangeroepen, herkend. Tegen beide mannen is proces verbaal opge maakt. Inbrekers hebben in den nacht van Zondag op Maandag een bezoek gebracht aan het post kantoor te Rhenen. Als eenige buit zyn wat postwaarden medegenomen uit de loketten der ambtenaren. Wel is getracht de kluis te for ceeren, doch dat is niet gelukt. Uit alles blijkt, dat men hier te doen heeft met geroutineerde inbrekers. De daders hebben zich hoogstwaarschyniyk toegang verschaft met een valschen sleutel oi door het openschuiven van een der ramen. De ambtswoning boven het kantoor is niet be woond. De politie heeft een uitgebreid onderzoek in gesteld. Op 58-jarigen leeftijd is vannacht te Haar lem overleden pater J. F. M. Dekkers O.F.M., kapelaan der H. Hartparochie aan het Klever- park te Haarlem. Pater Dekkers werd priester gewijd in 1906 en was sinds 1926 in Haarlem werkzaam. Den laatsten tyd was hy ziekelijk, maar toch kon digde het einde zich Eersten Kerstdag nog onverwacht aan. Tijdig werd de pater van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. M. Buckx diende het sub-dioconaat en het diaconaat toe aan de eerw. fraters Carmelieten Carolus Peterse, Al- bertus Goudowerdojo, Justinus Ringnalda, Aegi- dius Lamers, Redemptus Mulders, Philippus v. Duinhoven, Oswaldus Olieslagers, Hugo Cooy- mane, Antonius van Galen, Ubaldus Schas- foort, Thopilus v. d. Hoste, Coelestinus Lamers, Cyriacus Nuyten, Jeroen Allerman en Marius Bleydenstein. Sinds drie jaar voeren de fruit- kweekers uit Florida een collectieve reclame-campagne voor hun pro ducten. 66% van het reclamebudget werd belegd in courantenreclame. Het gezamenlijk inkomen van deze kweekers, dat in vijf jaren vooraf gaande aan de campagne gemiddeld 6.000.000 had bedragen, steeg na het eerste campagne-jaar reeds tot 14.000.000 en een jaar later tot S 20.000.000. _e\jTU^ Op het Vredesfeest by uitstek, op den twee den dag van Kerstmis, hield het R. K. Vre- deslegioen in Nederland een druk bezocht con gres in Huize St. Jan te Utrecht. Het congres stond onder leiding van mej. Laura Marks uit Eindhoven, die bij den aan vang de aanwezigen, in het bijzonder Pater Peters O.E.S.A., welkom heette. Deze priester spreker kreeg terstond het woord. Er zou in Genève een homerisch gelach op gaan, wanneer zij daar vernamen van de po ging, die door het R. K. Vredeslegioen wordt gewaagd om den vrede te bewerken. Maar al hebben wy geen geld, aldus spreker, en al hebben we maar weinig invloed in de leidende kringen, we hebben de bovennatuurlijke mid delen, die toch per slot van zaken de mach tigste zyn. Al zou in de naaste toekomst een wereldbrand ontstaan, dan dragen we toch in ons de overtuiging, dat we beschikken over la tente krachten, die gaan werken, wanneer we ze exploiteeren in de menschen. Ieder mensch beschikt over bovennatuur lijke gaven en hij moet beseffen, dat deze niet hem alleen, maar ook zyn medemenschen ten dienste staan; hiervoor is noodig, dat ieder wezen in zich den vrede heeft. Iedereen is geroepen om uit te groeien tot een volmaakt mensch en aldus in eigen kring een grooten invloed uit te oefenen. Dit moe ten wij ons bewust maken, want al werken morgen de Krupp-fabrieken door en duurt de strijd tusschen China en Japan voort, er zijn op het oogenblik, wanneer wij ons zelf geheel geven, andere krachten aan het werk. We kunnen en moeten „heilig" worden. Hier is niet van te schrikken, dit zou wijzen op wan begrip en misverstand, het is gewoon en nor maal, dat we streven naar de volmaaktheid. Dit is een idee, dat opnieuw gedacht moet worden en het zal zijn invloed niet missen. Dit is ook de inhoud van het Vredeslegioen, de praktyk is van tweede orde. De toespraak van Pater Peters werd gevolgd door een inleiding van mej. Laura Marks, over „Positief Christendom". Hierin legde spr. den nadruk op „the goodwill", zooals Baden Powell tijdens de Jamboree den edelsten karaktertrek van den mensch noemde. De mensch met „goodwill" vertrouwt in zijn medemenschen, helpt zyn medemenschen en bidt voor zijn medemenschen. Ieder mensch is verantwoor delijk voor de levensvisie van den ander. Zoo is het Legioen minder een organisatie en meer een geest, die beleefd en gepropageerd wordt door zijn volgelingen. Hierna werd Prof. Dr. J. Sassen geïnstalleerd als geestelijk adviseur van het R. K. Vredes legioen in ons land. Als derde spreker trad op de heer Hub. J. M. v. d. Haar uit Rotterdam die sprak over „Onze Roeping". Spr. ging hierbij terug tot de noodzakelijke principieele beleving van de Katholieke begin selen door iederen katholiek. Anderen moeten 'we den weg wyzen en dit eischt geestelijke en verstandelijke vorming. Na de verschillende inleidingen en sprekers was er gelegenheid tot debat, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. Aan beide zyden van de groene tafel werden rake dingen gezegd, waarmee we het echter ook wel 'ns niet eens waren. Maar we zyn toch tenslotte naar huis ge gaan met een belangstellend gevoel voor wat het Vredeslegioen in de toekomst wil gaan pres- teeren. We hebben tenslotte begrepen, dat het Vre deslegioen speciaal onder de jeugd de Vredes- gedachte en den Vredesgeest wil benadrukken en propageeren door geschrift, woord en zoo vele andere middelen. Als zoodanig verdient het Legioen, zy het nu nog wat vaag in zijn doelstelling, ieders hartelijke medewerking. BATAVIA, 27 Dec. (Aneta) Hedenochtend om kwart voor 9 is het marine-Dornier-vlieg- tuig D.-10 by de landing in de Ambonbaai af gegleden. De inzittenden, een officier-vlieger en twee onderofficieren, werden licht gewond en in het militair hospitaal in Ambon opgenomen. Het toestel werd zwaar beschadigd. Vanochtend is te Zutphen de 65-jarige wiel rijder A. uit Eefde op den ryksweg Zutphen— Brummen, ter hoogte van den verbindingsweg met den Kanonsdijk, door een vrachtauto, be stuurd door Ter S. uit Almelo, aangereden, door dat hy, zonder eenig teeken te geven, den weg overstak. Het slachtoffer was onmiddeliyk dood. Na een vechtpartij in de Vogelwyk te 's Hertogenbosch is de 59-jarige Van W. hedennacht ernstig gewond op straat aange troffen. Als verdacht van deze mishandeling is door de politie aangehouden G. V. Direct levensgevaar voor den gewonde is niet aanwezig. In een nota naar aanleiding van het eind verslag over het ontwerp van wet tot bekrach tiging van overeenkomsten betreffende naas- tingsprijzen van twee tramwegen deelt de mi nister van waterstaat het volgende mede: Voor het gedeelte LosserGlane van den tramweg DenekampOldenzaal-grens is toe stemming tot opbreken verleend. Dientengevolge wordt tusschen het provin ciaal bestuur en de Nederlandsche spoorwegen overlegd omtrent overdracht van het vrpko- mend terrein, dat dan by den provincialen weg kan worden gevoegd. Het overige deel der lijn kon tot dusverre wegens daarover gaand goederenvervoer niet worden gemist. Een beslissing hieromtrent wordt zooveel doenlijk bespoedigd, mede om voltooiing, van den rondweg om Oldenzaal te kunnen bevorderen. HILVERSUM I 1875 M. en 415.5 M. KRO-Uitzending) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 De KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.15 Kinderuurtje. 5.15 KRO-Nachtegaaltjes. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 De KRO-Melodisten, m. m. v. solist. 6.40 Esperantocursus, 7.00 Berichten. 7.15 „Katholieke Film-Actie", causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest m. m. v. sol. (In de pauze: Een Nederlander over Hongarye, causerie). 9.30 Gavarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. (AVRO-Uitzending). 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Pim de la Fuente's Radio Follies. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Kovacs Lajos' orkest, en soliste. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.45 Kniples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderhalfuur. 5.00 Kinderkoorzang. 5.30 Het Omroeporkest en solist. 6.30 Causerie „Finale of Ouverture". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dlnsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans- orkest 11.4012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 New English Strykkwartet. 12.35 Radlotooneel. 1.05 BBC-Schotsch-orkest, en soliste. 1.50 Colombo-Octet. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.30 Sportreportage. 4.20 Actueele causerieën. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 A. Dulay's Kwintet en solisten. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 G. Parkington's kwintet. 6.20 Berichten. 6.45 Viool en orgel. 7.20 Fred Hartley's Sextet. 7.50 Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.40 Zang. 10.00 BBC-Orkest, BBC-Mannensoor en sol. 11.15 Sidney Lipton's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.40 G. Bailly-orkest en zang. 3.05 Piano voordracht 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Pianovoordracht. 5.20 G. Derveaux-orkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Vioolvoordracht. 8.35 Radiotooneel. 10.35 Manuel-Trio, en soliste. KEULEN, 456 M. 11.20 NS-Franken-orkest. 3.20 Omroepkleinorkest. 4.50 Concert. 6.30 Omroeporkest. 7.20 Cabaretprogramma. 8.20 Stedelijk Orkest te Münster. 9.5511.20 Omroepkleinorkest en Omroep- dansorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 5.50, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.20 Radiotooneel. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.50 Omroepsalonorkest. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Orgelconcert. 5.40 Gramofoonmuziek. 6.35 Reportage. 7.00 Pianovoordracht. 7.35 Declamatie met muziek. 8.20 Omroepkleinorkest en solisten. 9.35 „Le maitre de Chapelle", opera. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEÜTSCIILANDSENDER 1571 M. 7.20 Barnabas von Geczy's orkest. 8.35 Het Breronel-kwartet. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.2011.20 Barnabas von Geczy's orkest. Naar wy vernemen is binnenkort de benoe ming te verwachten van Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië en oud-minister van Buitenland- sche Zaken, tot commissaris-generaal van de Nederlandsche inzending op de wereldtentoon stelling, die ,n 1939 te New York wordt gehou den. De heer De Graeff kent de Vereenigde Sta ten uit eigen aanschouwing, daar hy voor de aanvaarding van het ambt van Gouverneur- Generaal als gezant te Washington ons land vertegenwoordigde. LONDEN, 25 Dec. (Havas) Hedenmiddag heeft Koning George VI een korte radio-tc«- spraak gehouden, waarin hy, na een korte verwijzing naar de Kerstboodschappen züns vaders, op dezen eersten Kerstdag sinds de kroning zyn dankbaarheid en cïie der Koningin tot uitdrukking wenschte te brengen voor de aanhankelijkheid en trouw der volkeren aan 't rijk „gedurende dit onvergetelijke jaar, dat zyn einde nadert". Na gesproken te hebben over de „schaduwen van vijandschap en vrees", die zich uitstrekken over verschillende deelen der we reld, zeide de Koning: „Laten wij ons keeren naar de boodschap van vrede en goedheid," die Kerstmis ons brengt. Laten wij zoo handelen, dat deze geest ten slotte zegeviert en dat elk onzer helpt er den sluitsteen van ons dagelijksche leven van te maken". Ten slotte wenschte de Koning den onderdanen van het Britsche Rijk gezondheid en voorspoed met den zegen Gods in de ko mende jaren. CAIRO, 26 Dec. (Havas) De politieke toe stand in Egypte is stationnair. Het paleis handhaaft zijn eischen en biyft bij zijn af wachtende houding. Het onderhoud tusschen Aly Maher Pasja en Nahas Pasja, dat op Kerstdag gehouden zou zyn, is niet doorge gaan. Aan de zijde van het ministerie schijnt men geneigd te zijn de eischen van het paleis te aanvaarden, met name ten aanzien van de ontbinding der organisatie van „blauwhem- den" en de eedsaflegging door de officieren. Nahas Pasja bestudeert nog steeds den toestand die nog eenigen tijd zou kunnen voortduren. Wij lezen in „De Opmarsch", het propaganda- orgaan van de R.K. Staatspartij, over de fout in de loonpolitiek het volgende: „De werkloozensteun houdt rekening met het aantal kinderen, dat tot het gezin van den ondersteunde behoort. De loonpolitiek men zondere hiervan o.m de -Tilburgsche fabrikanten uit houdt in het algemeen geen rekening met het kindertal. In dit verschil aldus minister Romme in de Tweede Kamer steekt de grootste moeilijk heid by de uitvoering van de steunregeling. Het is onmogelijk het verband tusschen loon en steun los te laten. Een samenleving, waarin niet-werken voordeeliger zou zijn dan wei-wer ken, graaft haar eigen graf. In andere omstan digheden zooals by ziekte, ongeval of invalidi teit is men altijd er van uitgegaan, dat men dan toch niet het volle loon kan ontvangen, hoe wel op zich zelf de omstandigheden van het gezin dan zoo zijn, dat men ^er meer dan minder noodig heeft, dan in normale omstandigheden het geval is. De steun neemt toe alnaargelang de werk- looze meer kinderen heeft te verzorgen. Op een gegeven oogenblik moet de steun echter worden afgeknot door het loonplafond, dat dwars door die steunregeling heen loopt, en zegt: zie zoo, nu kunt gij niet hooger komep. De minister heeft eens laten nagaan met hoeveel de steun- uitkeering zou kunnen stijgen, indien de loon politiek in het particulier bedryf ook rekening hield met de gezinssterkte. In vele gevallen zou de steunuitkeering kunnen worden verhoogd met bedragen, die varieeren van drie kwartjes tot f 3 of meer. De steunregeling bedoelt den vader van het grootste gezin het meest te geven, doch op een gegeven oogenblik kan men niet geven wat men volgens de steunregeling feitelijk zou moeten ge ven, omdat de steun dan zou uitgaan boven het verdiende loon. En meer steun dan loon, ieder een voelt, dat dit niet gaat. De hoofdschuldige is de loonpolitiek in het bedrijfsleven in zoover deze geen rekening houdt met het behoefte-verschil naar gelang van de grootte der gezinnen. Er biyft dus alleen over deze oplossing: be vorderen, dat de loonpolitiek op een juiste basis komt. Daaraan wordt hard gewerkt. Binnenkort zijn voorstellen van minister Romme in die richting te wachten. Daarbij zullen dan de werkenden en de werkloozen meer gebaat zijn dan met de motie-Kupers. Zoolang het loonplafond de doorvoering van de steunregeling afsnijdt, kan een zoogenaamde algemeene verhooging van de steunnormen niet algemeen werken, met name en dat is het ergste daar niet werken, waar hulp het eerst en het meest geboden is, in de groote en de grootere gezinnen. Was de motie-Kupers een parade-motie noemde de parlementaire redac teur van de Msb. haar een slag in de lucht of niet. Ook een minister kan geen ijzer met handen breken. Hy kan ook niet in een handomdraai de loonpolitiek, die verhindert, dat de grootste ge zinnen van werkloozen het meest worden ge steund, zooals de steunregeling het feiteiyk wil, veranderen. Drie maatregelen heeft de Minister alvast ge nomen en een vierde is in overweging. 1. Wanneer op de vrüe arbeidsmarkt loons- De Mij. voor Hypothecair Crediet in Ne derland heelt de extra uitkeering op de Januari-coupon van 1938 der 3% pet. pand brieven vastgesteld op f 9 per pandbrief van f 1000, zoodat deze coupon betaalbaar is met f 26.50, onder aftrek van de coupon-belas ting. De Nivas verkocht 1612 tons superieure suiker voor consumptie en 600 tons superi eur voor den export naar Nederland. De geruchten ter Amsterdamsche beurze omtrent een eventueele uitgifte van de Ko ninklijke Petroleum (men spreekt van één nieuw aandeel op 5 oude aandeélen tot den koers van 150 pet.) alsmede de geruchten, omtrent onderhandelingen te Londen over een schadevergoeding van Sovjet Rusland voor de in 1917 in beslag genomen buiten- landsche olieconcessies, vinden geen be vestiging. De inschrijvingen op de 4 pet. leening tot den koers van 100lA ten laste van de Hypo theekbank van het koninkrijk Denemarken, met recht van voorkeur voor houders van de niet uitgelote obligaties van de 5 pet. lee ning 1927, zullen ten volle worden toege wezen. De Western Union Telegraph boekte in de eerste tien maanden aan bedrijfsontvang- sten 84.22 mill., tegen 80.90 mill, in de zelfde periode van het vorig jaar. De netto ontvangsten bedroegen echter 7.76 mill, tegen 11.21 mill., waarom waarschijnlijk de mij. een verhooging van de telegram tarieven met 15 pet. heeft aangevraagd. De Chsapeake and Ohio boekte in No vember aan netto-bedrijfsontvangsten 3.01 mill, tegen 5.55 mill, in November 1936. In de eerste elf maanden bedroegen de ont vangsten 4 per aandeel. Het beheer heeft zijn goedkeuring gehecht aan den aankoop van 27.500 ton rails. De Amerikaansche wagon-verladingen in Amerika zijn in de week per 18 December met 18.800 wagons gedaald. Ten opzichte van de overeenkomstige week in het vorig jaar bedroeg de daling 126.400 wagons. De Erie Raïlr. boekte in November aan netto-ontvangsten 241.000, tegen 1.554.000 in October en 1.225.000 in November 1936. Japan heeft-bij een producent in het Zui delijk deel der Vereen. Staten 25.000 ton ruwijzer geplaatst. In Januari en Februari a.s. worden nieuwe orders verwacht. De United Gas Corporation boekte in het jaar per 30 September een netto-winst van 11.56 mill, of 0.28 per aandeel tegen 10.39 mill, of 0.13 per aandeel in het vorige jaar. De Illinois Central boekte in November een netto-winst van 1.82 mill, tegen 2.50 mill, in November 1936. In de eerste elf maanden 15.70 mill., tegen 14.55 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De Wabash Railw. boekte in November aan netto-exploitatie-inkomsten 248.122 tegen 5 710.222 in November 1936. In de eerste elf maanden 42.55 mill, tegen 41.91 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De St. Louis and San Francisco boekte in November een netto-bedrijfswinst van 2000 tegen 616.000 in November 1936. Het saldo over November beschikbaar voor rente bedroeg 8.357, tegen 622.934 over Npveni' ber 1936. Over de eerste elf maanden'5.07 mill, tegen S 4.69 mill, over dezelfde periode van het vorig jaar. In verband met de vacantieperiode wordt in deze week een scherpe daling der stadl- productie in Amerika verwacht. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.98V28.99Vi (v. slot 8.99Va), de Dollar op 1.79%1.80 (1.79%" de Frank op 6.106.11Va (6.11), de Belga op 30.4930.53 (30.52) en de Zwitsersche Frann op 41.58—41.62 (41.61). De Continental Oil boekte over het ge heele jaar 1937, naar raming, een netto winst van 14 mill, of 3 per aandeel tegen 8 9.61 mill, of 2.05 p. a. het vorig jaar. verbeteringen komen, moeten de steunnormen en de werkverschaffingsloonen direct volgen; 2. By de werkverschaffing voor den land arbeid moeten de arbitraal vastgestelde loonen als uitgangspunten worden genomen; 3. Voor oudere inwonende kinderen wordt een extra-bijslag gegeven. Het was de meening van de Regeering, na hiermede 1.4 millioen gulden gemoeid zou zijn. dat is dus iets meer dan een bedrag van ÏO.OW gulden, dat wy in een courant hebben gelezen- Biykt, aldus de Minister, dat de eischen voor het toekennen van dien extra-bijslag te hoog zijn gesteld, dan zullen die eischen worden ?e" temperd. M.a.w. een bedrag van 1.4 millioen mag het kosten; 4. De vierde maatregel, die in overweging J-' betreft de invoering van kindertoeslag bij ah werkverschaffingen, zoodra het ontwerp-kinder- geldverzekering aan de Kamer kan worden aan geboden. Wü hopen, dat degenen, die zoo spoedig o reed stonden met hun critiek op het beleid va minister Romme, niet zullen nalaten het betoos van dezen Minister ernstig te bestudeeren e evenveel ruchtbaarheid er aan te geven als a hun critiek. Daarop heeft zelfs een minisw recht." 1 BATAVIA, 24 Dec. (Aneta) Eenige ie*® van de vereeniging van Chineesche manufac ren-handelaren „Po Sian Kong Hwee" gisteren door de politie opgeroepen en verhoo Er hebben geen aanhoudingen plaats gehad. In verband met de verklaringen van het van de Chineesche Handelsvereeniging (hij®? verklaard hebben beboet te zijn, welke boe ten goede zou zyn gekomen aan het Chineesc Roode Kruis), heeft de politie de boeken het Chineesche Roode Kruis-Fonds in beslag 8 nomen, ter vaststelling of bedoeld bedrag derdaad in die boeken voorkomt en of nog bedragen zün ingeboekt, welke feiteiyk boe, gelden zyn, geheven in verband met de boyco- actie tegen Japansche goederen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6