STEGEMAN'S échte GELDERSCHE CACAO van RINGERS CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Haarlem, 29 Dec. Kort en volledig WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 De moeilijkheden in het Winkelbedrijf U De gala-avond bij de a.s. blijde gebeurtenis Geert feestuitvoering der Ver. „Koninginnedag" Direct antwoorden De datum Generale repetitie We zaten laatst bij Saartje onze goede oude baker die sprookjes kan vertellen, en dronken chocolade.... zoo begint een gedicht uit de oude doos. U ziet de glimmende choco ladeketel in gedachten voor U, het middelpunt der gezel ligheidZoo'n ketel zou ook iets voor U zijn, op lange winteravonden! En dan moet U eens cacao nemen van Ringers! tfiyXotodeh fjn iS tevenS voedzaam en licht verteerbaar EEN DELICATESSE, OOK OP DE BOTERHAM DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK De radio-Centrale zendt uit! De gala-avond De feestredenaar De tenue voor de Officieren OUDEJAARSAVOND Winkelsluiting in Heemstede en Haarlem Het galabal Aparte Invitaties Nieuwjaarsdag gesloten Nachtelijke aanrijding DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS Te Overveen Heemstede Stille Armen Programma Radio-centrale Voor SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 STADSSCHOUWBURG y-t. ZILVEREN JUBILEUM R. K. Oratoriumvereeniging Aanbesteding bij de genie KENAUPARK 26a TELEFOON12644 Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30 „Weldadigheid naar Vermogen' Burgerlijke Stand AGENDA Bioscopen 30 December Bioscopen Mr. H. J. D. D. Enschedé uit de bekende firma Een radio-oorlog te verwachten Italiaansche pers tegen de aan gekondigde Britsche uitzendingen Amerik. kruisers naar Sydney Roemenië's buiten- landsche politiek Nieuwe kabinet zal op denzelfden weg voortgaan STAD uws Als men de moeilijkheden, waarmede het ■winkelbedrijf de laatste jaren heeft te kampen, grondig wil bestudeeren, om zoodoende de oor- Zaken op te sporen en de middelen te vinden tot verbetering, dan kunnen verschillende ge gevens uit het onlangs verschenen rapport van de bedrijfstelling te Haarlem van groot nut zijn. Een van de nijpendste en ingewikkeldste mid denstandsvraagstukken is wel de branche-ver snippering. Wanneer een winkelier zich niet langer bepaalt tot het verkoopen van artikelen die kennelijk tot zijn bedrijfstak behooren, doch zich daarnaast gaat toeleggen op den verkoop van artikelen, die slechts zijdelings of zelfs in het geheel géén verband houden met zijn tra- ditioneele artikelenreeks, dan spreekt men van Vervaging der branchegrenzen. Deze vervaging heemt de laatste jaren funeste afmetingen aan. Wanneer een groentehandelaar chocolade, bonbons en delicatessen gaat verkoopen, be treedt hij het terrein der chocolateriewinkels, Wanneer de kruidenier wijnen, bier en limona des gaat slijten, overschrijdt hij de grens, die hem scheidt van den winkelier in wijnen, bier en gedistilleerd. Bovenstaande voorbeelden zijn met tallooze en vaak zeer frappante aan te vullen, die veel al de verwondering wekken van het publiek en de ergernis van dien winkelier, wiens gebied Wordt betreden. De wet, welke beoogt gezonder toestanden in de middenstandsbedrijven te scheppen, is nog slechts van jongen datum en een regeling van overheidswege is daarom wellicht vooreerst niet te verwachten, omdat zij evenals bij de winkel behoefte op practische bezwaren stuit. Het is Wel zeer moeilijk de grenzen zoo te trekken, dat hierbij volledige billijkheid wordt betracht. Staat men op het standpunt, dat vervaging Van branchegrenzen een euvel is, dat men moet bestrijden, dan moet men een keuze doen tusschen de directe en indirecte bestrijdings wijze. Onder directe bestrijding verstaat men het ingrijpen in den reeds bestaanden toestand en wel op zoodanige wijze, dat men ook voor feeds gevestigde zaken het aantal artikelen- groepen dat gevoerd mag worden, beperkt. Deze maatregel kan tot onbillijkheden en Willekeurigheden aanleiding geven. Betere re sultaten zijn te verwachten van de indirecte methode, welke sedert 13 Maart 1937 mogelijk* is door de Vestigingswet Kleinbedrijf. De nieu we ondernemer zal ten genoege van de Kamer van Koophandel o.a. zijn vakbekwaamheid moeten aantoonen. Dit geldt dus ook voor hejp, die den betrefefnden tak van detailhandel of nijverheid slechts als nevenbedrijf opneemt, Het reeds bovenvermeld rapport geeft om trent de brancheversnippering eenige zeer merkwaardige cijfers te zien, waaruit wij op hunnen maken, dat ook in Haarlem het kwaad Voortwoekert. By het verzamelen der verschillende gege vens is getracht het aantal verkoopplaatsen te bepalen in een zekere branche, maar daarnaast °ok hoeveel malen bepaalde artikelen dezer branche nog in andere verkoopplaatsen als nevenartikelen worden verkocht. Indien men in iedere branche 't aantal win kels neemt, dat een bepaald artikel uitsluitend Of in hoofdzaak vertoont, dan krijgt men o.a. de volgende cijfers: i Tabak, Sigaren, Sigaretten 305 Kruidenierswaren 270 Groenten, Aardappelen en Fruit 299 Melk, Boter, Kaas 256 Brood, Koek en Banket 162 Slagers 190 Chocolade- en Suikerwerken 24 Gedistilleerd, wijnen enz. 28 Manufacturen 85 Wolwinkels 35 Drogisten 82 Foto-artikelen 10 Geheel andere cijfers krijgt men echter, Wanneer men de verkoopplaatsen bij elkaar telt, waar het bepaalde artikel ook als neven artikel verkocht wordt. Dan vertoonen de siga renwinkels b.v. het hooge cijfer 504 tegenover 305 van de eerste lijst. Terwijl er slechts 24 spe ciale chocolade- en suikerwerkwinkels zijn, is de Haarlemmer in staat die artikelen op 367 Verkoopplaatsen in te slaan. En terwijl er 28 winkels zijn, die gedistilleerd, wijnen enz. als hoofdartikel voeren, zijn er 413 verkoopplaat sen, waar dranken te koop worden aangeboden. Bij de branche-groep „Slagers" treft men daarentegen geen ondernemingen aan, waar- bet slagersbedrijf als nevenbedrijf wordt uit geoefend. Dit vindt zijn oorzaak natuurlijk in bet feit, dat men goede vakbekwaamheid moet bezitten voor het drijven van een slagerij. Men komt zoo tot het volgende lijstje. Om een overzichtelijk beeld te verkrijgen, is de binnenstad (hiermede wordt bedoeld het stadsgedeelte, gelegen tusschen de Singels), af zonderlijk vermeld: I. Aantal verkoopplaatsen, waarin het be haalde artikel als hoofdartikel wordt verkocht. II. Aantal verkoopplaatsen buiten die onder I genoemd, waar het desbetreffende artikel als Nevenartikel wordt verkocht. Hl. Totaal aantal verkoopplaatsen van het Artikel. Bovengenoemde cijfers zijn een greep uit het rapport, een couranten-artikel kan niet alle ge gevens vermelden. Daar, zooals wij reeds zeiden, een regeling van Overheidswege niet, zeker niet spoe dig, te verwachten is, zullen 'n krachtige or ganisatie em, een onderlinge regeling tus schen de belanghebbenden zelf, misschien hier iets kunnen bereiken. Allereerst moet een errfstige misvatting wor den rechtgezet! Deze gala-avond is geen feestuitvoering van de Ver. „Koninginnedag", waar, in dit geval, de leden dezer vereeniging, zooveel mogelijk dan, natuurlijk recht van toegang zouden kunnen doen gelden. Deze gala-avond is een feestelijke bijeenkomst van alle rangen, standen en richtingen uit onze stad en waarvan de Ver. „Koninginnedag", als daartoe het meest geëigend, de algemeene leiding op zich heeft genomen. Niemand kan dan ook persoonlijke rechten laten gelden door een lidmaatschap. Alléén officieele personen hebben een uitnoo- diging ontvangen, alsmede zij, die een of andere functie vervullen, organisaties representeeren, enz. Een feestavond, óók voor de leden der Ver. „Koninginnedag", heeft plaats op den avond van den nationalen feestdag, en wel in het Kre- lagehuis. Wegens de groote onzekerheid omtrent den datum der a.s. blijde gebeurtenis, kan niet lan ger worden gewacht op de antwoorden der ver zonden uitnoodigingen en hebben wij moeten Bepalen dat antwoorden, welke binnenkomen na de middag-postbestelling van a.s. Donderdag 30 dezer, niet meer in aanmerking kunnen ko men. Hetzelfde geldt voor organisaties en personen, welke door ons geheel te goeder trouw, uit on bekendheid of om andere redenen, zijn over geslagen en die op goede gronden meenen wel voor een uitnoodiging in aanmerking te komen. Na deze mededeelingen kan, naar ohze be scheiden meening, niemand meer een gerechte reclame bij ons indieneh. Het spijt ons verschrikkelijk, dat niet iedere organisatie een invitatiekaart voor voorzitter en secretaris zal ontvangen, alsmede niet ieder, die dit verzocht, een dameskaart. De plaatsruimte is nu eenmaal beperkt en ons streven moet en kan alleen zijn het bevor deren eener zoo groot mogelijk opgezette, breede representatie^.. Zoo eerlijk en rechtvaardig mogelijk worden deze aangelegenheden door ons behandeld. Het is thans definitief vastgesteld dat deze gala-avond zal plaats hebben den dag, volgend op den nationalen feestdag, met de noodige restricties wanneer deze dag op een Zondag zou vallen. Woensdagavond wordt reeds door de mede werkende vereenigingen een generale repetitie gehouden in het Gem. Concertgebouw. Groen etiket '/i K.G. 1.56 Oranje etiket *|iK.G. 1.82 Gedecor. bus 4fi K.G. 2.08 Kleinere bussen naar verhouding. Tabak, Sigaren, Sigaretten Kruidenierswaren Groenten, aardappelen, fruit Melk, Boter, Kaas Brood, Koek en Banket Slagers Chocolade- en Suikerwerken Gedistilleerd, wijnen, enz. Manufacturen Wolwinkels Drogisten Foto-artikelen Binnenstad Gehèele stad I II III I II III 65 65 130 305 199 504 48 46 94 270 282 552 69 25 94 299 134 433 36 10 46 2<56 26 282 31 23 54 162 90 252 50 50 190 190 12 56 68 24 343 367 12 60 72 28 385 413 18 15 33 85 45 130 9 6 15 35 14 49 17 2 19 82 12 94 6 4 10 10 19 29 De gala-avond van 810 uur wordt door de Radio-Centrale uitgezonden, zoodat alle aange slotenen ook binnenskamers dezen avond zullen kunnen volgen. Maar ook buiten! Op het stadhuis wordt een luidspreker aan gebracht, zoodat ook aile verzamelden op de Groote Markt van dezen officieelen avond zullen kunnen profiteeren. De spontane medewerking van alle zijden voor het welslagen, alsmede de belangstelling, is enorm. Jammer dat daardoor vele teleurstellingen zullen moeten vallen. De avond draagt een absoluut besloten karak ter. Niemand krijgt toegang, tenzij in het bezit eener officieele uitnoodigingskaart, welke strikt persoonlijk is. Voor het uitspreken der feestrede is aange zocht de heer W. G. de Bas, oud-reserve-majoor te Utrecht, de in ons vaderland overbekende Oranjeman. Het is de gewoonte, dat voor een officieelen avond als deze de garnizoens-commandant voor de officieren de te dragen tenue voorschrijft. Zoodra ons deze bekend is, zullen wij die nader in de pers publiceeren. Voor ieder ander geldt het volgende: Op dezen avond is het dragen van ambts-, galakleeding met model-onderscheidingsteeke nen enz. gewenscht, echter niet verplichtend, daar wij niet gaarne iemand zouden willen bui tensluiten. Zoowel in Heemstede als in Haarlem is voor Oudejaarsavond ontheffing van de Win kelsluitingswet verleend, zoodat de winkels: waar uitsluitend of in hoofdzaak verkocht wor den visch of fruit of melk en zuivelproducten of tabakswaren of bloemen en planten tot des avonds 10 uur geopend mogen zijn. Volgens de winkelsluitingswet mogen alreeds de winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, chocolade, enz. verkocht wor den, op Oudejaarsavond tot 10 uur des avonds geopend zijn, doch uitsluitend voor den ver koop van die waren in winkels, die een volle dige vergunning of slijtvergunning ingevolge de Drankwet hebben. Bovendien mag men op Oudejaarsavond in Haarlem tot des avonds 10 uur venten en ver koopen op de openbare land- en waterwegen. Na het officieele gedeelte, dat circa 10 uur geëindigd is, vangt het gala-bal aan. De zorg voor en de leiding hiervan zijn toe vertrouwd aan de heeren gebr. Martin, zeker welbekend. De beide nevenzalen van het Concertgebouw zijn Ijiervoor beschikbaar, alsmede circa 40 mi nuten na afloop van het officieele gedeelte, ook de groote concertzaal. In deze zalen zullen bands medewerken, ter wijl in den bovenfoyer, waar een meer rustige sfeer zal heerschen, een strijkje zal concerteeren. De invitaties voor 't officieele gedeelte gelden ook voor het gala-bal. Daarnaast zullen tot een zeer beperkt aantal ook nog aparte invitaties worden uitgereikt, alleen en uitsluitend voor dit gala-bal. Deze speciale genoodigden kunnen niet eerder dan half fï 's avonds ontvangen worden. Het spreekt van zelf, dat in dit opzicht een zeer strenge selectie zal worden toegepast en dat verwanten van officieel genoodigden de voor keur zullen verdienen. Aanvragen met inlichtingen en precies adres, uitsluitend schriftelijk, bij den ondergeteekende. Ook tot dit gala-bal wordt niemand zonder persoonlijke toegangskaart toegelaten. Indien eenigszins mogelijk, worden nog vóór eind 1937 alle uitnoodigingskaarten met plaats aanduiding verzonden. En dan zijn wij gereed! P. J. M. VAN TETERING Beiast met de organisatie Groote Markt 4, telefoon 10134. De Haarlemsche Inkoop Vereeniging „Door Eendracht Macht", de Haarlemsche Inkoop Ver eeniging van Roomsch Katholieke Comestibles- handelaren en de Vereeniging van Winkeliers in Koloniale Waren enz. „Ons Belang" voor Haar lem en Omstreken, berichten hiermede dat de leden en besturen van bovengenoemde vereeni gingen van de geboden geledenheid om Zater dag a.s., Nieuwjaarsdag, hun winkels open te mogen houden, geen gebruik zullen maken. Zaterdag 1 Januari 1938, Nieuwjaarsdag, zijn dus alle zaken van leden van bovengenoemde vereenigingen gesloten. Een beleefd verzoek: doet uw inkoopen op Oudejaarsavond zoo vroeg mogelijk. Bij voor baat onzen dank. In den afgeloopen nacht, ongeveer half vijf, had een aanrijding plaats op het kruispunt Ver- wuiftKoningstraat tusschen een zwaren vrachtauto uit Leeuwarden, beladen met 10.000 K.G. vleesch, rijdend in de richting Den Haag, en een personenauto. Het .ongeval ontstond, doordat de 21-jarige bestuurder van den personenauto geen voorrang gaf aan het verkeer van rechts. Een 19-jarige jongeman, die achter in dezen wagen zat, be kwam bloedende hoofdwonden door het breken van de portierruiten. Na door den Ongevallen- dienst te zijn behandeld, werd hij per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd. De auto's werden ernstig beschadigd en moes ten worden weggesleept. De 10 ton vleesch werd overgeladen. Een lichtmast werd ontzet en kwam geheel scheef te staan. Beide bestuurders beweren knippersignalen gegeven te hebben, die echter niet opgemerkt zijn. Tegen den bestuurder van den personenauto wordt proces-verbaal opgemaakt. Het actieve bestuur van de Buurtvereeniging „Overveen" heeft het volgende programma op gesteld ter viering van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin: Het nieuws der geboor te zal door herauten aan de bewoners van Overveen bekend gemaakt worden. Om 8 uur des avonds wordt een muzikale rondgang ge houden met fakkel- en lampionverlichting. Het eindpunt van den stoet is op het dorps plein. Tenslotte een feestelijk bal-champêtre. Huize Kennemerduin te Heemstede was Dinsdag herschapen in een groote expositie ruimte waar de luiers, dekens, wollen jasjes en mutsjes en andere baby-artikelen werden getoond, die vervaardigd zijn onder auspiciën van het Heemsteedsche comité „Oranjevreug de-Feestvreugde" voor de moeders, die om streeks dezen tijd met Prinses Juliana 'n nieu wen wereldburger of burgeres verwachten. Het geheel was opgesteld tusschen de portretten van Prinses Juliana en er naast stond de ooie vaar met een f raaien oranj estrik om den hals Ook prijkte er een volledige wieg. Tot de talrijke bezoekers behoorde ook Jhr. J. P. W. v. Doorn, de burgemeester van Heem stede, die in hartelijke bewoordingen dank bracht aan het comité, in het bijzonder aan de presidente mevr. v. Lennep, de ziel van het werk. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van: R. van F. 5. Onder motto: liever boter dan „geweren" 5. G. W. 2 Mej. IJ V. 1.— Mevr. M. H. D. 1.— T. V. B. 15.— P. B. 1 J. J. P. 10.— Mevr. C. C. P.—T. 5.— Onder motto: L. L. 50. Onder motto: A. C 10. N. N. V. 6.60 J. V. 5.- Door het Comité ontvangen: van den heer D. 2.50 van bewoners van „H. P." 2.85 van den heer Q. 35.— Door plaatsing van bussen bij diverse scholen en instellingen 230,34%. 2. Capriccio Espagnol; 3. Sarabande et Tam- bourin; 4. Hongaarsche dansen 5 en 6; 5. Hon gaarsche marseh: 6. Divisions in D. Major; 7. Capriccio Italien; 8. Polonaiseno. 1. in D dur; 9. Concert in G. Major; 10. Fakkeldans van Meijerbeer; 11. Sonate in D. Major. 8.0012.00 Diversen. Donderdag 30 December Programma 1: Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.40 Diversen. 10.35 Parijs Radio, 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 Radio Parijs, 1.20 Brussel Ned. 1.35 Keulen, 2.20 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 7.05 Boedapest, 7.55 Weenen, 8.35 Boe dapest, 9.25 Brussel Fr., 10.30 Keulen, 11.20 Diversen. Programma 4: '8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.05 Droitwich, 12.50 Londen Reg., 1.20 Droitwich, 7.35 Diversen, 8.10 Droitwich, 11.20 Londen Reg., 11.35 Droitwich. Programma 5 8.00—7.00 Diversen, 7.00 Eigen gramofoonplatenconc. 1. Hongaarsche marsch; MODEL 1938 Het Adelaarsjong, drama van Ed- mond Rostand naar een bewerking van Balthazar Verhagen door het Masker. Een der meest tragische figuren, welke ooit geleefd hebben, was ongetwijfeld de hertog van Reichstadt, bijgenaamd: het Adelaarsjong. En dat niet zoozeer wijl hij de zoon van den grooten Napoleon w'as, maar voornamelijk om dat hij zijn heele korte leven lang dat feit niet kon vergeten, zich een waardig afstammeling wilde toonen van zijn vader en geestelijk zoowe! als lichamelijk, daartoe alle eigenschappen miste. Er was een schrijver met een groot hart en een warme ziel noodig om dat drama in een vorm te gieten en we hebben eertijds reeds uit voerig beschreven hoe voortreffelijk Edmond Rostand daarin geslaagd is. Deze schrijver van formaat eischte echter ook spelers van minstens even groot kaliber en vandaar dat wijlen Sarah Barnhardt zich met groote hartstocht en enthou siasme zich op de vertolking van het Adelaars jong geworpen heeft. Doch we zijn er van over tuigd, dat Else Mauhs met een even groote lief de, om niet te zeggen passie, deze figuur tot de hare gemaakt heeft, anders is het niet mogelijk een dergelijke grootsche creatie ervan te geven Al de roerselen van dien ongelukkigen jonge man zoowel zijn oplaaiende geestdrift als zijn momenten van physieke en psychische inzin kingen geeft zij met veel élan en ontroerende juistheid weer. Hoe juist en scherp zijn niet- haar reacties'in haar vlagen, dat zij zich be wust wordt het adelaarsjong te zijn, en hoe hulpbehoevend niet haar heele houding, haar stembuiging en haar gebaar, wanneer zij mo menten van angst beleeft of haar volslagen lichamelijke onmacht bewust wordt. Aangrij pend en grootsch tevens, waarbij haar „vrouw zijn" slechts een minimale handicap is. Als eerste naast haar verdient John Gobau als de vinnige grenadier en monarchist Flambeau een woord van oprechte hulde voor zijn sublie me uitbeelding. Een pracht-kerel, forsch en markant, vurig en pittig, doch zonder een spoor van overdrijving. Voorts Henri Eerens als Prins Metternich, de man, die uit louter patriotisme de bewaking van den hertog op zich had genomen, een moei lijke rol met de noodige waardigheid, verbeten heid en voorname reserve door hem gespeeld, dan Ko Arnoldi als keizer Franz, rustig en be daard, zooals we van hem gewend zijn en ten slotte al die anderen, die stuk voor stuk een lof prijzing verdienen, hetzij voor hun grime, voor hun spel of voor hun bescheiden completeering. Het was af en goed, in spel, in ensceneering en décor en daarom dat deze luisterrijke uitvoering ook een luisterrijk applaus kreeg. De Kerkelijke viering van het zilveren jubilé als Vincentiaan van den heer A. Nielen. presi dent van de Conferentie der Parochie St. Jan, zal plaats hebben op Zondag 2 Januari in de kerk van den H. Joh. den Dooper aan de Am sterdamstraat. De H. Mis wordt om 9 li uur te zijner inten tie opgedragen. Zondagmiddag zal de jubilaris in het St. Vincentiusgebouw aan de Nieuwe Groenmarkt 22 van af 3 uur recipieeren. Op Maandag, 3 Januari, herdenkt de heer H. J. Jore, zooals gemeld, het feit, dat hij 25 jaren geleden zijn betrekking als concierge van het St. Vincentiusgebouw aanvaardde. Des mor gens zal in de St. Franciscuskapel een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. De ver schillende bestuurderen van den Bijzonderen Raad, Conferentie en Liefdewerken zullen daar bij tegenwoordig zijn. Des middags is er van 3 tot 5 uur in het St. Vincentiusgebouw gelegen heid om den jubilaris geluk te wenschen. Hedenavond van kwart over acht tot half tien zal het bestuur van de R. K. Oratorium vereeniging gelegenheid geven in restaurant Brinkmann, Groote Markt, zich alsnog als werkend lid van de vereeniging op te geven. Hedenmorgen werd bij de genie in de Ka zerne aan den Koudenhom aanbesteed: het maken van den toegangsweg naar het schiet- terrein bij Petten. Laagste inschrijver was F. D. Dienaar Sr. te Den Helder voor 11.000. Eveneens werd aanbesteed: het maken van een wachtgebouw te Den Helder. Laagste in schrijver was J. G. de Geus voor 3900. Te rekenen vanaf 12 December j.l. is bevorderd tot burgerwachter le klasse, de vrijwilliger W. J. Groeneveld van de bereden afdeeiing bij de Haarlemsche Burgerwacht. Bij de aan het Instituut „Mercurius", aan het Plein, alhier, gehouden examens zijn ge slaagd: voor Machineschrijven: de dames Z. M. van de Poll (45 lettergr.), W. C. C. Scholten (50 lgr.), H. H. Fictoor (45 lgr.), H. Martin (45 lgr.), W. Graal (45 lgr.) allen te Haarlem; mej. H. J. Carpentier (55 lgr.) te Heemstede en de heer A. Zwartepoorte te Haarlem (45 lgr.)Voor Stenografie „Groote" (130 lettergrepen per mi nuut) Nederl., de dames C. G. Lindeblad en M. S. Groenier (met eerv. vermelding) beiden te Santpoort; de heer P. H. J. Francot (115 lgr.) te Haarlem. Voor Stenografie „Groote" (130 lgr. per minuut) Duitsch, mej. R. Winter te Heemstede. Voor Boekhouden A de heer R. Koopmans te Haarlem. Door „Kindervoeding" werden in de week van 20 tot 25 December verstrekt 5482 porties warm eten, n.l. in lokaal Eemstraat 995, Overtonstraat 1323, Zoetestraat 1143, Kamperstraat 803, By- zantiumstraat 616, Buitengewoon Onderwijs 470, voorm. Spaarndam 132. In de „Kleine Brinkman" werd een zeer ge slaagde bridge-drive gehouden, waarbij 't nieu we bestuur van T.C.G. (voorzitter H. M. Mos, F. van Eedenplein 12, Heemstede) den club leden voor het eerst gedurende de gedwongen rustperiode de gelegenheid heeft geboden tot een gezellige bijeenkomst. Het secretariaat van T. C. G. is thans gevestigd: Bentveld, Teunisbloem laan 4. Het bestuur der Vereeniging tot Bevordering der belangen van T.B.C.-patiënten in Neder land, afd. Haarlem, maakt bekend dat de trekking van de loterij zal zijn op 30 Decem ber a.s„ des avonds acht uur, in Gebouw Frans Halsstraat 4. De N.V. Haarlemsche Boaz-bank heeft haar naam gewijzigd in de Nassaubank N.V. geves tigd te Haarlem. Directeur blijft de heer P. A. van 't Wout. Met ingang van 1 Januari 1938 is als leeraar in het hoogere pianospel aan Haarlems Muziekinstituut benoemd de bekende pianist en accompagnateur Theo van der Pas. Heb dank voor al uw medewerken, Het oud jaar is wel haast voorbij, Wij mogen immers bij vernieuwing vragen, Helpt als steeds onze zorgen mede dragen. Telefoon 12255. Postgiro 212793. Ondertrouwd: 29 Dec.: C. J. van Berloo en F. Niehaus; J. H. van Straaten en B. van Hon- schoten; A. P. Oudendijk en M. L. Amor; B. O. Pieren en C. A. M. Moonen; J. Bosch en C. Wesselius; J. E. Arendse en N. J. J. Hui- zinga; F. J. Broekman tn E. Boer; A. van den Boom en S. C. L. Mensinger; Th. F. J. Snoeks en M. Kyewski. Getrouwd: 29 Dec.: H. S. Hartman en A. M. Holz;-H. van Bakel en A. E. M. Haasbeek; J. van Waard en H. M. J. Geeris; D. W. Hovenier en E. J. de Vries; A. P. Dijkshoorn en G. H. Lammers; H. F. Kornelissen en L. Th. Waning; C. van 't Hof en J. Wehnes; C. A. van Waard en A. Möhringer J. Hulsëbosch en S. Duba; G. Bakker en C. H. Peetoom; J. J. Meerman en H. J. Hoogslag. Geboren: d. van E. v, d. Banden Breejen; z. van C. JacobsStraub; z. van J. J. Jacobs Raaphorst; van A, C. Meiland—Hoogendijk; Gebouw St. Bavo: Proza; Schaakclub; Brid geclub; Coöp. Volharding; Ledenverg. Landar beiders, 8 uur; Uitbetaling vacantiebonnen Bouwvakbond, 7 uur. Stadsschouwburg: Hubert Cuypers' Zang koor „De Minnestreelen" voor Geloof en We tenschap. Rembrandt Theater: „De zanger van Hare Hoogheid", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „3 tegen 0", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Wanneer bent U jarig", 2.30, 7 en 915 uur. Frans Halstheater: Angel", 2.30, 7 en 9.15 u. Gebouw St. Bavo; L. T. B. Tuinders 10 uur. Fed. Gr. en Fruithandelaren, 8 uur. R.K. I'svolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt Theater: „De zanger van hare hoogheid", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „3 tegen 0", 7 en 9.15 uur. Palace Filmac 11-5 uur. Luxor Theater: „Wanneer bent U jarig?" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Angel", 2.30,. 7 en 9.15 uur. z. van G. W. OverdijkDoes; z. van H. van HeemsKrikke; z. van W. C. van Bergende Jeu; d. van T. SteffensHartmaier; z. van F. M. Jansenvan Deelen. Overleden: G. MesLuiting, 68 jaar, Iepen straat; W. J. M. Krom, 14 jaar, Rustenburger laan; E. M. BalmMeeuwenoord, 51 j., IJdijk; A., 17 d„ z. van C. Wemik, L. Veerstraat. De oudste directeur van Joh. Enschedé en Zn., Mr. H. J. D. D. Enschedé, is uit de directie van deze grafische inrichting getreden. De heer Enschedé werd 8 October 1860 te Haarlem geboren. Zijn schooljaren bracht hij hier door, waarna hij aan de universiteit te Amsterdam in de rechten ging studeeren. In 1886 promoveerde hij daar op het proefschrift „De hoofdbeginselen van het zee-assurantie- recht, historisch toegelicht". Op 29 Januari 1887 kwam de heer Enschedé in dienst van de fa. Joh. Enschedé Zn. en volgde op 1 April 1896 zijn vader als firmant op. Hij heeft toen zijn functie als ambtenaar van het Openbaar ministerie bij het kantonge recht te Haarlem, welke hij gedurende eenige jaren had bekleed, moeten neerleggen. De aanmaak van geldswaardig papier door het bedrijf heeft steeds zijn bijzondere zorg gehad en ook tot het laatst had hij in het bedrijf daarbij de algemeene leiding. ROME, 28 Dec. (Stefani). De „Giornale d'Italia" publiceert een artikel, waarin 't ont kent, dat Italië propaganda door de radio zou voeren onder de Arabieren in Palestina tegen Engeland. De door de „Daily Express" aange kondigde „eerste tegenaanval" (de uitzending van Britsche nieuwsberichten in het Arabisch) zou dus een aanval worden, waartoe Enge land het initiatief neemt met min of meer agressieve bedoelingen ten opzichte van Italië Italië zal met aandacht den nieuwen Britschen dienst volgen, en wanneer hij provoceerend of verwarringwekkend blijkt, zal het niet in ge breke blijven daarop het passende antwoord te geven. WASHINGTON, 29 Dec. (Reuter). Het Departement van Marine deelt mede. dat de vier kruisers Louisville, Trenton, Milwaukee en Memphis begin volgend jaar naar Sydney zul len vertrekken ter bijwoning der feesten ter gelegenheid van de viering der stichting van het gemeenebest van Australië, nu 150 jaren geleden. BOEKAREST, 29 Dec. (Havas) Istrate Micescoe, de minister van Buitenlandsche Za ken in het kabinet-Goga, heeft aan de Curentul medegedeeld, dat hij zal voortgaan met de po litiek van het eerbiedigen van de oude ver dragen van het land en het stellen van ver trouwen in zijn bondgenooten. De minister zal zijn best doen goede betrekkingen met alle lan den te onderhouden en hierbij vooral rekening te houden met de vriendschappen van *t land. Het blad ziet in deze verklaring een verzeke ring, dat de regeering-Goga de traditioneele buitenlandsche politiek van Roemenië sal voortzetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5