De Wieringermeer zelfstandig Een staatsgreep in Roemenië Een onrechtmatig royement De komende blijde gebeurtenis HET VAT1CAAN IN DE BRANDING OPENBAAR LICHAAM IN WERKING STOOMSCHIP GEZONKEN UITERST RECHTSCH KABINET SKI-REIZEN MIST! HOESTWEER! WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 Eerst in 1942 zal de bevolking een eigen plaatselijk bestuur hunnen kiezen Instelling van een bestuurscommissie MAN VERDRONKEN In bet duister misgestapt of uitgegleden Na twee en een hal f jaar de beslissing lljsONF AROSA. SILS MARIE en RESIA LISSONEy- LINDEMAN-^- Veel animo voor de feestviering in onze Oost Grappige incidenten Wijziging Ongevallenwet Aanvulling der regeling in ver band met beroepsziekten AUTOBUS OMGESLAGEN Geen persoonlijke ongelukken DE ALDABl GEBROKEN Achterschip onder water Het persconflict te Langendijk Raadslid maakt zich bekend BUITENLANDSCH OVERZICHT De rol van den Koning V erkeersf ederatie Het openbaar lichaam de Wieringermeer treedt, naar wij vernemen, op 1 Januari in Werking. Was het t^ voor enkele weken nog twij felachtig, of de nieuwe organisatie voor de Wieringermeer, neergelegd in de wet van 31 Mei 1937, Staatsblad 512, op 1 Januari a.s. in werking zou treden, thans staat vast, dat nog voor dien datum een Koninklijk besluit zal verschijnen, waarbij de in werking tre ding op genoemden datum wordt bepaald. De ter uitvoering van de wet noodige al- gemeene maatregelen van bestuur zullen eveneens dezer dagen in het Staatsblad worden opgenomen. Op 1 Januari a.s. zal derhalve het gebied van de Wieringermeer, dat deel uitmaakt van de randgemeenten, aan het territoir van die gemeenten worden onttrokken. Bij het openbaar lichaam de Wieringermeer zal de zorg voor tweeërlei belangen worden ondergebracht, n.l. de rijksbelangen en de ge meentelijke belangen. De rijksbelangen zullen worden behar tigd door een directie, bestaande uit een direc teur. Deze is voor de uitvoering van zijn taak Verantwoordelijk aan de ministers van Water staat en van Financiën, met uitzondering van de hem ten aanzien van de duizend hectaren blijvende staatsexploitatie opgedragen werk zaamheden, waarvoor hij verantwoordelijk is aan een uit negen leden bestaanden raad, die ook overigens toezicht uitoefent op de hande lingen van den directeur en der regeering des gevraagd omtrent de uitvoering van de werken van advies dient. Practisch komt in de thans reeds be staande organisatie ten aanzien van de rijkszorg dus slechts weinig verandering. Anders staat dit ten opzichte van het ge meentelijk bestuur. Hiervoor komt 'n geheel nieuwe organisatie, zoodat de Wie ringermeer gemeentelijk met ingang van 1 Januari a.s, een publiekrechtelijke eenheid worden zal, wat het publiekrechtelijk beheer betreft, prachtisch op één lijn staande met een gemeente. Deze organisatie zal als overgangsmaatregel Worden ingevoerd, om na verloop van een vijf tal jaren de oprichting van een gemeente te vergemakkelijken. Een bestuurscommissie zal fle taak verrichten, welke onder normale om standigheden aan den gemeenteraad is opge dragen. Een dagelijksch bestuur treedt in de plaats van B. en W„ terwijl de voorzitter van de bestuurscommissie als burgemeester op treedt. De voorzitter wordt door de wet aan gewezen. Als zoodanig zal optreden de directeur van de rijksafdeeling van het openbaar lichaam. Dit, om zooveel mogelijk eenheid in het bestuur en beheer te bevorderen. De leden worden be noemd door de Kroon, waarin ligt opgesloten, dat het rijk nog eenige medezeggenschap in het plaatselijk bestuur behoudt, hetgeen ook wen- schelijk is, omdat de eerstkomende jaren van rijkswege nog belangrijke bedragen aan verde ren opbouw van de Wieringermeer ten koste gelegd moeten worden, doch bovendien, omdat de reeds gevestigde gemeenschap, hoewel deze zich de eerstvolgende jaren nog belangrijk zal Uitbreiden, den eersten tijd nog niet in staat is, financieel in eigen huishouding te voorzien er. dus nog met tekorten te kampen zal hebben, Welke door het rijk zullen moeten worden gedekt. Vóór 31 Mei 1942 zal een wetsontwerp worden ingediend tot instelling van een ge meente en alsdan zal de bevolking ook eerst haar grondwettelijk recht tot het kiezen van een eigen plaatselijk bestuur kunnen uit oefenen. In deze nieuwe organisatie zal een functie Van ondervoorzitter worden opgenomen, die den voorzitter niet alleen bij ongesteldheid of af wezigheid, doch ook in andere gevallen zal kun nen vervangen en die dus meer contact met de plaatselijke bevolking dan de voorzitter zal heb ben, hoewel deze uit den aard der zaak aan de bewoners steeds gelegenheid zal geven, hun belangen bij hem voor te staan. De bestuurscommissie zal uit negen leden be staan, waarvan er vijf een ambtelijke functie in overheidsdienst bekleeden en buiten de Wie ringermeer wonen. De overigen, waaronder een lid van 't dagelijksch bestuur (wethouder), zul len Wieringermeerbewoners zijn. In tegenstel ling tot den raad, die zich in hoofdzaak een taak ten aanzien van het privaatrechtelijk rijks- beheer van de Wieringermeer ziet toebedeeld, zal de bestuurscommissie overwegend publiek rechtelijk terrein betreden en zoodra de wet in Werking treedt, zal zij reeds de verantwoordelijk heid voor het gemeentelijk beheer dragen. In den voormiddag van 3 Januari zal zij namens den minister van Binnenlandsche In den vroegen morgen is op de werf Wilton-Feyenoord be Schiedam een ongeluk gebeurd, dat den 52-jarigen C. L. M. Oos terling, wonende te Maassluis, het leven heeft gekost. Het was nog vrij donker, toen de man uit het dok over de loopplank naar den wal ging om een stuk gereedschap te halen. Na eenigen tijd was O. echter niet terug, zoodat men ongerust werd en begon te dreggen. Vrij spoedig haalde men daarop het lijk van den ongelukkige op. Men vermoedt, dat de man in het duister is misgestapt of is uitgegleden, met het gevolg, dat hij te water raakte en ver dronk. Zaken worden geïnstalleerd in het vergader lokaal te Wieringerwerf, waarbij ook het college van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, dat ten deele voor het toezicht op de werkzaamheden der bestuurscommissie is ingeschakeld, is uitgenoodigd en waarbij ook het publiek toegang heeft. In den na middag zal de openbare vergadering worden voortgezet en tal van verordeningen, welke in een gemeente niet kunnen ontbreken, moeten worden vastgesteld. Aan de voorbereiding wordt reeds geruimen tijd gewerkt. De secretarie zal als model-secre tarie worden opgezet en de administratie doel matig op eenvoudige wijze worden ingericht. Tal van bekende persoonlijkheden op het ge bied van de gemeente-administratie hebben 'n werkzaam aandeel in deze voorbereiding gehad. De bestuurscommissie heeft haar zetel te Wie ringerwerf, alwaar een flinke middenstands- woning voorloopig als raadhuis dienst doet. Er ligt iets moois in de taak, welke aan de nieuwe organisatie wordt opgedragen. Moge zij het scheppende wérk, dat sedert een zevental jaren in de Wieringermeer is tot stand ge bracht, met onvermoeiden ijver thans op uit gebreider schaal voortzetten, opdat onze eer ste Zuiderzeepolder de trots van ons vaderland moge worden. De civiele Kamer der Utrechtsehe Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in een zaak, welke al twee en een half jaar liep. Het betrof hier het volgende: Een lid van de Utr. Postduivensociëteit was door het bestuur als lid geroyeerd om onwaarschijnlijke resultaten met zijn duiven in verschillende wedvluchten behaald. De duiven van dit lid, dat reeds vele prij zen heeft behaald met zijn dieren, maakten een abnormaal goeden tijd: bij een bepaalde vlucht constateerde men, dat een der dui ven een afstand sneller dan de bliksem zou hebben afgelegd. Bij de behandeling voor de Rechtbank was door Mr. Simon gepleit voor het geroyeerde lid, terwijl mr. de Vries optrad als verdediger van gedaagde. In Mei 1935 had de geroyeerde in de dag vaarding gesteld, dat hij zonder opgaaf van redenen voor de rest van zijn leven was uitge sloten uit de postduivensport en dat deze uit sluiting onrechtmatig zou zijn. De uitspraak van hedenmorgen bepaalde o.a.; dat het royement onrechtmatig was uitge sproken; dat gedaagde veroordeeld werd, om dit roye ment in te trekken; dat het geheele vonnis, conclusies incluis, in extenso moet gepubliceerd worden in het or gaan der vereeniging der Utr. Postduiven So ciëteit; „De Postduif'; dat een bedrag van 50.moet betaald worden als schadevergoeding voor een en an der; en dat een bedrag van 200.moet betaald worden als vergoeding voor de proceskosten. I INDEMAN NAAR Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Rotterdam, Utrecht, Zeist Om hoost ta voor komen en te ver helpen nietsJaeter dan ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOEP BATAVIA, 29 Dec. (Aneta) Alles duidt er op, dat, wanneer de lang verbeide blijde tijding in Indië bekend zal worden, de geheele Indische gemeenschap op ongeëvenaarde wijze feest zal vieren. Er zijn speciale voorzieningen getroffen voor berichtgeving over den geheelen Archipel door Aneta, in overleg met de overheid. Een typeerende bijzonderheid is, dat de sirene (welke zich op het Anetagebouw bevindt en waardoor kond wordt gedaan, dat een be langrijk bericht i^ binnengekomen) zal blijven zwijgen, wat er ook moge geschieden, zoolang het verheugend bericht nog niet is ontvangen, opdat iedere burger van Batavia zal weten, dat, indien eenmaal de sirene wordt gehoord, het groote moment werkelijk daar is. De toenemende spanning blijkt intusschen uit de, zich dagelijks herhalende, telefonische aanvragen van diverse kanten bij elk geluid, dat iet of wat op dat van een sirene gelijkt. Intusschen werken talrijke organisaties, zoo wel in Batavia als in de andere steden, aan de voorbereidingen voor de feestviering. Ook in de kleinere plaatsen Is men in dit opzicht zeer actief. Inheemsche onderwijzers hebben feest liederen vervaardigd, die thans door de in- landsche jeugd worden ingestudeerd. Overal wordt vlaggedoek gekocht, men is reeds bezig illuminaties aan de voornaamste gebouwen aan te brengen en zelfs hebben zich concurreerende drukkerijen vereenigd tot het gemeenschappelijk vervaardigen van een ge denkplaat ten behoeve van de schooljeugd, welke op papier van padalarang is gedrukt en gratis in vele duizenden exemplaren zal worden verstrekt. Het is thans een vacantieweek en vele Euro peanen vertoeven in de bergstreken, doch ook zij hebben maatregelen getroffen om op het eerste bericht naar huis terug te keeren, ten einde niets van de viering te missen. Desa en stad wedijveren in animo om alles zoo mooi mogelijk te maken. In inheemsche streken, in het binnen land dus, zal de verspreiding van het be richt op eigenaardige wijze geschieden. In elke langgar (bedehuis) zal op de bedoeg worden geslagen. De bedoeg, welke een veel lager geluid heeft dan de tong-tong, is uit sluitend bestemd voor den oproep bij plech tige of religieuze gebeurtenissen. Doordat de eene bedoeg het van een volgende over neemt, dus op het eerste geluid ook het bericht voortdraagt, zal op deze eigenaar dige wijze het heuglijke bericht over gewel dige oppervlakten en afstanden worden verspreid. Op den grooten feestdag zelf zullen overal optochten worden gehouden. In Batavia zal die optocht Arabische, Chineesche, Japansche, In heemsche en Europeesche groepen omvatten. Hoogstwaarschijnlijk zal deze optocht bij avond met fakkelverlichting een fantastisch schouw spel van eenheid in Oranjehulde opleveren. Behalve de animo, welke bij het geheele be- stuurscorps in den Archipel bestaat om de feesten zoo goed mogelijk voor te bereiden, hebben allerlei spontane medewerkers zich be schikbar gesteld, die, voor zoover de groote plaatsen betreft, zich hebben vereenigd in feestcomité's. Op kleinere plaatsen ziet men meer individueele prestaties, als eerepoorten en dergelijke blijken van hulde en vreugde. Ook grappige incidenten blijven natuurlijk niet achterwege. Zoo is dezer dagen op enkele plaatsen gebleken, dat de bulletins, die uiter aard reeds gereed zijn gelegd, alreeds ten on- reehte waren verspreid, zoodat een vervroegde feestviering in Tasikmalaja hiervan het resul taat was. Verder spoorden kortgeleden eenige reizigers langs een feestelijk versierde desa, waarop zij dachten dat „het al zoover was", en onmiddellijk naar huis terugkeerden, om daar te vernemen, dat nog eenig geduld geoefend moest worden. Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijziging Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 en tot wijziging der Ongevallenwet 1921. Aan de toe lichting daarvan is het volgende ontleend: Bij de Wet van 22 Juli 1935 heeft de Konin gin zich de bevoegdheid voorbehouden, toe te treden tot het in de achttiende zitting der al- gemeene conferentie van de vertegenwoordigers der leden van de internationale organisatie van den arbeid van den Volkenbond aangenomen ontwerp-verdrag betreffende gedeeltelijke her ziening van het verdrag (Genève 1925) betref fende schadeloosstelling voor beroepsziekten. In de Memorie van Toelichting op het ontwerp van deze wet werd medegedeeld, dat onze ongeval lenwetgeving aan de bepalingen van voren bedoeld ontwerpverdrag moet worden aange past en dat de ratificatie van het verdrag zal kunnen plaats hebben, zoodra de noodige wijzi ging van de Ongevallenwetten tot stand ge komen en in werking zal zijn getreden. De wetsontwerpen beoogen deze noodige aan passing te bevorderen. Van de geboden gelegenheid is n.l. tevens ge bruik gemaakt om de regeling, welke hoofdstuk Xa der Ongevallenwet 1921 bevat betreffende beroepsziekten, te herzien in verband met leem ten en onvolkomenheden van de thans gelden de wettelijke regeling, waarop de practijk het licht heeft doen vallen. Voor de overzichtelijk heid is de stof in een vijftal punten onder scheiden. 1. Als gevolg van de redactie van het eerste lid van artikel 87a is de verzekering tegen gel delijke gevolgen van beroepsziekten beperkt tot de werklieden, die zelf de in artikel 87a aan gewezen werkzaamheden verrichten. Volgens de nieuw voorgestelde redactie zal aanspraak heb ben op schadeloosstelling ieder werkman, werk zaam of werkzaam geweest in een bedrijf, waarin werkzaamheden worden verricht, die tot een der in de wet genoemde beroepsziekten kunnen leiden. Een nieuwe redactie van artikel 87b wordt voorgesteld, waarbij de ziekte-veroorzakende werkzaamheden zoo ruim mogelijk worden om schreven. 3. In het tweede lid van het artikel behoort de aanspraak op schadeloosstelling te worden verbonden aan het zich openbaren van de be roepsziekte tijdens de dienstbetrekking. 4. De verzekerde, die gedurende ten minste een jaar werkzaam is geweest in een of meer ondernemingen, waarin met gevaarlijke stof fen of gassen wordt omgegaan en bij wien zich een der aangewezen ziekten openbaart na af loop van den in den algemeenen maatregel van bestuur aangegeven termijn, zal volgens dat nieuwe lid gedurende zekeren tijd en onder ze kere voorwaarden worden toegelaten tot het be wijs, dat zijn ziekte verband houdt met zijn dienstbetrekking in een der bedoelde onderne mingen. 5. Artikel 87b in zijn nieuw voorgestelde re dactie noemt de ziekten, welke als beroeps ziekten zullen worden beschouwd. Nabij de nieuwe brug over het kanaal in den Terheydenscheweg te Breda is Dinsdag avond een A.T.O.-bus, waarin achttien passa giers waren gezeten, geslipt en tegen een stil- staanden personenauto gereden, met het ge volg, dat de autobus omsloeg. Geen der pas sagiers liep verwondingen op. De bus was zoo danig gehavend, dat de passagiers genood zaakt waren in een anderen bus de reis voort te zetten. Uit Rio Grande wordt door Lloyds geseind, dat het Nederandsche s.s. Aldabi gistermid dag aan het achtereinde van ruim no. 1 in tweeën is gebroken. Het achterste stuk is vlot, maar niet op drift. Men bericht ons uit Terneuzen, dat het Joego-Slavisch stoomschip „Srgj", komen de van Cypres en op weg naar Antwerpen, vannacht boven Bat, vermoedelijk tenge volge van een aanvaring, is gezonken. Nader wordt gemeld, dat het schip ter hoogte van den z.g. Baalhoek boven Walsoorden in bot sing is geweest met een onbekend gebleven stoomschip. De aanvaring was zoo hevig, dat de Srgj spoedig daarna zonk. Het schijnt, dat van de 33 opvarenden 31 zijn gered door een sleepboot, die de overlevenden naar Antwerpen heeft vervoerd. Twee leden der bemanning worden vermist. Het stoomschip, waarmede de Srgj in botsing is geweest, is doorgevaren. Omtrent de aanvaring van het Joego-Slavi- sche s.s. „Srgj" wordt nog gemeld, dat t ach terschip onder water zit. Er bevinden zich nog een paar leden van de bemanning aan boord, die echter buiten gevaar zijn. De overige leden zijn aan wal. Twee of drie personen worden vermist. Het is ech ter niet uitgesloten, dat deze personen over gesprongen zijn op andere booten. Het is nog niet bekend, met welk schip de „Srgj" in aanvaring is geweest, daar tijdens 't ongeval ongeveer twee of drie stoomschepen in de omgeving van de „Srgj" waren. Vermoe delijk is het onbekende schip doorgevaren naar Antwerpen. Ter plaatse van de aanvaring liggen een paar sleepbooten met een drijvende bok uit Ant werpen. De „Srgj" had een lading pyriet aan boord. Volgens een later bericht is het s.s. „Srgj" in zinkenden toestand omhoog gezet op de slikken, ter hoogte van Baalhoek nabij Walsoorden. Twtee opvarenden worden vermist. De overigen zijn geland en naar Antwerpen vertrokken, ter wijl enkele personen nog aan boord blijven om behulpzaam te zijn bij de berging. Het schip is vermoedelijk in aanvaring ge weest met het inkomende Duitsche ss. „Consul Cords", komende van Rotterdam en bestemd naar Antwerpen, of met het Zweedsche s.s „Haga", komende van Transund en bestemd naar Antwerpen. De drijvende bok en sleepboo ten zijn aanwezig, terwijl verder bergingsmate- riaal van Antwerpen ter plaatse wordt ver wacht. Het persconflict te Langendijk, dat een oogen- blik het bekende Haagsche geval dreigde te imiteeren, is opgelost. Gisteravond heeft het S.D.A.P.-raadslid Bakker te Zuid-Scharwoude aan den burgemeester medegedeeld, dat hij aan den journalist de bewuste mededeeling over de voorwaarden van het P.E.N. heeft ge daan. In de raadszitting van vorige week Donder dag had hij op de vraag, of een der raadsle den de zegsman was, ontkennend geantwoord, wijl hij meende, dat het een andere mededeeling betrof. Toen is hij met vacantie het dorp uitgegaan en vernam eerst heden, wat er bedoeld werd. In de mededeelingen aan de raadsleden had hij niets geheims gezien, aangezien wel op de cir culaire aan de colleges van B. en W. het woord „vertrouwelijk" stond, maar niet op de concept- voorwaarden zelf, en evenmin op de enve loppen. Bovendien is het de vraag, of de simpele mededeeling „vertrouwelijk" dezelfde kracht heeft als een wettelijk opgelegde geheimhou ding. Het is dan ook vrijwel zeker, dat geen vervolging zal worden ingesteld. Zoo is dit stormpje in een glas water al weer geluwd. De regeering-Tatarescoe was bij de verkie zingen in de minderheid gebleven. Hadde zij 40 procent der stemmen op zich ver eenigd, dan zou zij, volgens het wonderlijke Roe- meensche stelsel, als premie nog de helft der overige zetels hebben verkregén en aldus aan een stevige meerderheid zijn gekomen. De Kies commissie, welke het Kabinet-Tatarescoe gunstig gezind wtes, probeerde nog allerlei nieu we middeltjes, om de regeering te redden, maar stiet daarbij in dén lande op even hevige als begrijpelijke oppositie. Koning Carol stond toen. naar het scheen, voor het alternatief: of met Tatarescoe dictatoriaal regeeren öf de regels van het parlementaire stelsel toepassen en nieuwe verkiezingen uitschrijven, wanneer de formatie van een Kabinet, dat een meerderheid kan opbrengen, onmogelijk bleek. Carol heeft zich echter aan dit alternatief niet gehouden, maar een soort van staatsgreep gedaan, door de vorming van het nieuwe Kabinet toe te ver trouwen aan de leiders der Kleine Christelyk- Nationale party (deze behaalde bij de verkie zingen slechts 10 procent) Octavian Goga en Antonius Coeza. Men kan niet aan den indruk ontkomen, dat Carol reeds in het geheim dezen heeren een opdracht had verstrekt, gezien het feit, dat ze in een paar uur tijds kans zagen, een uiterst rechtsch georiënteerd Kabinet in el kander te timmeren en de volledige ministeriyst aan den Koning voor te leggen. By de eedsaf legging zeide Goga in een toespraak, die in haar formuleering veel had, dat naar fascisme en nationaal-socialisme zweemde, dat een van de eerste maatregelen zal zijn een „ordening var. de pers" en dat de regeering eens en voor altijd een einde zal maken aan de „activiteit van joodsch-communistische auteurs". Voorts ver klaarde hij, dat de regeering de constitutioneele vormen zal eerbiedigen, maar dat zy begrijpt, dat het leven van den Roemeenschen staat „binnen het kader van orde en ontzag diep doortrokken moet zijn van de atmosfeer van arbeid en fatsoen". De nationaal-Christelijke gedachte is de basis van onze regeeringsopvat- ting, aldus zeide de premier, welke zich richt op de boerenbevolking, die het staatsbestel zoo zeer schraagt. In zyn antwoord zeide koning Carol: „Gij betreedt een nieuwen weg, welke tot leuze „Na tionalisme" heeft. Dit is een schoone leuze, doch zij is moeilijk te verwezenlijken." Hieruit blijkt dus, dat Carol nog allesbehalve zeker is van het welslagen van zijn (waarschijnlijk onberaden) stap. En ook zijn volgende woorden toonen meer ongerustheid dan gerustheid (waarvoor, gezien het feit, dat de partij van Goga en Coeza als embleem het hakenkruis voert ook alle reden is)„Roemenië gaat een tijd van zorgen tege moet, Waarin de trouw aan land en koning", al dus de monarch, „op zware proef zal worden gesteld". In Roemenië zelf vergelijkt men den nu geschapen toestand met de periode, die in Duitschland onmiddellijk aan de komst van Hitier voorafging. De belichaming van het Roe menië van Volkenbond en collectieve veiligheid, de oud-minister van Buitenlandsche Zaken Titulescoe, die tydens de verkiezingen was te ruggekeerd, is alrêe gevlucht naar het voor hem veilige Weenen. Octavian Goga, de nieuwe minister-presi dent, werd in 1881 te Sibioe (Trans-Syl- vanië) geboren. Hij studeerde te Boeda pest en te Berlijn. Voor den oorlog ageerde hij in Trans-Sylvanië, dat door Hongarije werd overheerscht, ten gunste van Roemenië. Hij is een talentvol dichter. Goga heeft deel uitge maakt van de politieke groep van maarschalk Avarescu, waaruit hij is getreden om de Natio nale Boerenpartij op te richten, die samenging met den bond van prof. Coeza. Hieruit is de Nationale Christelijke Party ontstaan. Goga is voorstander van een rassenpolitiek en van een goede verstandhouding met Duitschland. De nieuwe regeering is een regeering van de „sterke hand", zy beschikt in de Kamer over veertig zetels van de 390 en de vorming is al leen terug te voeren op den wil van den koning, een beroep te doen op een byzonder energiek persoon. Goga wordt als zoodanig be schouwd en men denkt hierby aan zyn optre den als minister van Binnenlandsche Zaken in 1936, toen hy den doorslag gaf tot de overwel digende meerderheid van maarschalk Avarescu bij de verkiezingen. In sommige kringen gelooft men, aldus Havas dat, wanneer nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschreven onder het minister presidentschap van Goga, de regeering een meerderheid van de Nationale Christelijke Partij zal verkrijgen. De regeering heeft ten doel de rechtsche stroomingen, die afwijken van de IJzeren Garde, samen te doen gaan, aangezien de leidende personen in het land vreezen voor de IJzeren Garde. Deze taak zal moeilijk zyn, want de regeering zal het hoofd moeten bieden aan de IJzeren Garde, aan de Nationale Boeren partij en misschien ook aan de liberalen. In de binnenlandsche politiek zal zeker het programma van de Nationale Christelijke Par tij, welke zich op rassenstandpunt stelt, worden verwezenlijkt, nl. invoeren van een „numerus clausus" of een naar verhouding verdeelen van de openbare functies volgens het percentage van de in het land aanwezige rassen, verder nationalisatie van verscheidene bedrüven, o.a. van de pers en een anti-semietische politiek. Het schynt dat de nieuwe regeering alleen om binnenlandsche politieke redenen is gekozen door den Koning. In het Roemeensche binnen land heerscht reeds scherpe oppositie. Jules Manioe, de president der Nationale Boe renpartij, heeft tegenover de pers verklaard, dat de regeering van Goga, na de verkiezingen, een uitdaging was aan het adres van de natie. De partij van Goga heeft slechts tien procent der stemmen op zich vereenigd en dient zich aan als persoonlijke regeering in anti-parlemen tairen en anti-constitutioneelen vorm. Manioe zeide, dat zijn partij in de oppositie zou gaan tegen de nieuwe regeering, die een werkelijk gevaar voor de belangen der natie beteekent. In de buitenlandsche politiek zal de nieuwe regeering, niettegenstaande haar sympathie voor het nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië, tenminste in het begin niet ver afwijken van de politiek van de voorgaande regeeringen. In Rome is de samenstelling van het nieuwe kabinet te laat bekend geworden, om nog offi cieel commentaar mogelijk te maken. Men acht het echter zeer waarschijnlijk, dat Italië de komst van Goga met instemming begroeten zal. In een korten commentaar wyst de „Tribuna" er op, dat de nieuwe minister van Buitenland sche Zaken, Micesco, voorzitter is van de Ita- liaansch-Roemeensche juridische commissie. Ook te Eerlijn volgt men de politieke ge beurtenissen te Boekarest met belangstelling. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" herinnert aan de redevoeringen, die Goga destijds in de Kamer heeft gehouden ten gunste van een vriendschapsverdrag met Duitschland. Ook wyst het blad op zyn anti-communistische gezindheid. In Joego-Slavische kringen is men volgens den United Press-correspondent te Weenen van oordeel, dat er geen sprake zal zijn van een wijziging in Roemenië's buitenlandsche politiek, In de Engelsche pers komt de volgende ge dachte tot uiting, waarmede wü ons kunnen vereenigen: „Het schynt, dat Koning Carol de intentie heeft een fascistisch gouvernement te stichten en te regeeren zonder parlement. Dit is voor Roemenië een gevaarlyk spel en ook voor den Koning persoonlek." Onder den titel „Het kan verkeeren" sehrijft „Het Volk" een bedrieglijk artikel, dat de kennelijke bedoeling heeft te suggereeren, dat het Vaticaan ten opzichte van het fascisme en communisme mitsgaders het nationaal-socialisme her haaldelijk als een politieke weerhaan zou hebben gedraaid. Het herinnert aan de moei lijkheden tusschen Mussolini en het Vati caan, welke bij het verdrag van Lateraner. uit den weg werden geruimd, en stelt het voor alsof het herstel van de wereldlijke macht voor het Vaticaan aanleiding zou zyn geweest zijn principieele bezwaren tegen de fascistische staatsleer te vergeten, den Abes- sinischen oorlog niet openlijk af te keuren en den burgeroorlog in Spanje ten gunste van Italië voor te bereiden. Nu echter het bezoek van Mussolini aan Hitier geen matiging van de aanmatiging van het Duitsche nationaal- socialisme tegenover de Kerk ten gevolge heeft gehad, gelijk het Vaticaan verhoopt zou hebben, zou het Vaticaan, gezien s Pau sen Kerstboodschap, Waarin het bestaan van een ware geloofsvervolging in Duitschland werd geconstateerd, en de uitlatingen van de kardinalen Verdier en Gerlier, bereid zijn de uitgestoken hand der communisten te grijpen, ofschoon het communisme ten scherpste in de encycliek „Divini Redemp- toris" veroordeeld werd. Ook een zekere sym pathie van de jongeren onder de katholieken voor het communisme zou een rol hebben gespeeld bij de veronderstelde frontverande ring van het Vaticaan ten opzichte van de leer der bolsjewiki. Zonder de schijn- reserves en de quasi-twijfels van „Het Volk" in bedoeld artikel te hebben weer gegeven, hebben wij toch met het boven staande de bedoeling en het doel van deze bedenkelijke en onwaarachtige politieke pen- nevrucht van socialistischen huize volledig recht laten Wedervaren. Dat „Het Volk" „pour besoin de la cause" in dit artikel geen onderscheid gelieft te maken tusschen het nationaal-socialisme en het fascisme en spreekt van het fascistische Derde Rijk toont reeds duidelijk aan op welk peil zijn aantijgingen tegen de vermeende draaierijen van het Vaticaan staan. De nuchtere tastbare werkelijkheid is geheel anders dan de perfide fabeltjes van „Het Volk" willen doen gelooven. Niet het Vaticaan is principieel gedraaid, maar alles draait rondom het Vaticaan. Het Vaticaan staat als een rots in de branding der tijden en zendt het zuivere, onverzwak te, eeuwige licht van Christus' Woord uit in de duisternis. Dat die duisternis dat niet wil of kan begrijpen, kan men moeilijk te goeder trouw aan het Vaticaan verwijten. De juist in de Kerstboodschap zoo nadruk kelijk herhaalde verzekering, dat het Katho licisme niet politiek, maar zuiver godsdienstig is, wordt treffend bevestigd door de ge schiedenis, welke „Het Volk" "tendentieus op haalt. Het Vaticaan, dat zich de wereldzen ding van het Katholicisme welbewust is en zijn verantwoordelijkheid tegenover God voor de verdediging van de zuiverheid des Geloofs en van de onvervreemdbare rechten van de Kerk sterk voelt, heeft zich nimmer gebonden aan het een of andere politieke systeem, maar aanvaardt elk politiek sys teem, waarby de rechten en vrijheden van de Katholieken en hun Kerk afdoende gewaar borgd zijn. Vandaar dat het, toen Mussolini een verzoening wilde en Hitier een verzoe ning scheen te willen, inging op het sluiten van verdragen, zonder daardoor bepaalde voor Katholieken onaanvaardbare leerstellin gen van de door hen verkondigde theorieën tot de zijne te maken. Mussolini hield zich aan het gesloten verdrag, Hitier niet. Van daar het verschil in de practische houding van het Vaticaan tegenover den Italiaanschen fascistischen staat en het nationaal-socia listische Derde Rijk. Het Vaticaan is voor vrede en tegen oorlog. Het heeft nimmer den »Abessinischen oorlog goedgekeurd, het heeft steeds veroordeeld en veroordeelt nog en zal altijd veroordeelen alle geweld, dat niet als rechtmatige zelfverdediging in uiter ste noodzaak kan worden beschouwd. Het heeft het godloos communisme even kracht dadig en duidelijk gevonnist als bepaalde leerstellingen van het zgn. nieuwe heiden dom, van het historisch materialistische marxisme en het liberalisme en komt slechts op voor de eenige, eeuwige, door God zelf geopenbaarde Waarheid. Wie deze Waarheid wil deelachtig worden, zal bij den H. Vader en de H. Kerk steeds een gewillig oor vinden, onverschillig van welken kant hy komt. „Laat allen tot mij komen," dit Christus woord hebben Christus' plaatsbekleeders op aarde steeds tot het hunne gemaakt. Maar er is geen samenwerking mogelijk tusschen den duivel en God, tusschen de duisternis en het licht, tusschen leugen en waarheid. De S.D.A.P. moge in zichzelf verdeeld zyn en principieel zooveel transigeeren als zy wil, de Katholieke Kerk en het Vaticaan doen dat niet. Het is juist deze ,onwrikbare be ginselvastheid van de Kerk en Haar opperste leiding, welke haar zoo gehaat maakt bij alle politieke opportunisten van bruin tot rood, de socialisten incluis. De Alg. Ned. Verkeersfederatie houdt een al- gemeene vergadering op Maandag 24 Januari, des voormiddags te 10.30 uur in een der zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage. Na de jaarrede van den president, prof. mr. dr. H. Westra, zal ir. M. de Wolff, secretaris der A.N.V.F., een voordracht houden over „Ver- keersevolutie en Overheid". De vergadering zal worden gevolgd door een gemeenschappelyken koffiemaaltyd, waarby Mr. J. Linthorst Homan, Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, een rede zal uitspreken, getiteld: „Nieuwe tyden, nieuw yerkeer".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9