t Laatste Nieuws Begin het jaar 1938 goed katholickcn Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Zeemansavontuur T O HARRY VAN BEEK Spoorwegwerken in Utrecht-Zuid VOLTOOIT UW CIGGN„ UNIVGRGITeiT NOORWEGENANTWOORD! DEN NEGUS 1 ons Geldersche Achterham van 2iH?t. voor 19 ct. iiiiiinnmiiiiimnMiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiuiuiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHiiiiiiB DONDERDAG 30 DECEMBER 1937 giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiininnnniHn>iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiin[iiim| SininmimiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiujiiuiiiiiiuiuiiiiiiuiuiuimiiiiniiuiiniiinninM De man tracteerde zijn vrienden, doch werd opgelicht voor 700 gulden Heden rechtbankzaak Klaroen van St. Baaf Gevonden voorwerpen en dieren .EN 'N GOED BEGIN Colportagebewij s BILJARTEN Kampioenschap van Lisse en Omstreken b HILLEGOM HEEMSTEDE Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage DIENSTWEIGERING Advocaat-fiscaal eischt een zwaardere straf MILITAIRE WIELRIJDERS OP AFGESLOTEN PAD Bevelvoerende luitenant had er geen toestemming voor gevraagd SCHAKEN Tornooi te Hastings Resultaten in de tweede ronde WIELRENNEN Gouden N.W.U.-medaille voor Slaats (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Zware fabrieksbrand in de hoofdstad Brandweer bestrijdt het vuur met 22 stralenschade wordt ge raamd op 2 a 3 ton Het vuur tastte verdieping na ver dieping aan en op meerdere plaatsen sloegen de vlammen door het dak. Een vonkenregen daalde neer op de belendende perceelen en in de straten, die door de politie waren afgezet. Om zeven uur spande het aan de voorzijde van het groote complex. Het vuur had zich naar hier een weg gebaand van het centrum van het gebouw, waar het vooral aan den kant van het Nederlandsche Veem fel brandde. Koopt Uw levensmiddelen bij Kleverparkweg 11 Wagenweg 122 SPECIALE LUNCHRECLAME: De heer Hansen weer thuis Groote belangstelling van vrien den en collega's VELDWACHTER GESCHORST Een overzicht van hetgeen reeds tot stand is gekomen Voorspoedig verloop NAAR EEN C.A.O. IN HET BOUWBEDRIJF? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Omstreeks half October kreeg een. zee man uit Rotterdam zijn congé van een schipper, bij wien hij eenige jaren in dienst was geweest. De man was zuinig met zijn geld omgesprongen en ontving by zijn ont slag ruim 700. De zeeman was van meening dat daarop ge fuifd moest worden en met een chauffeur en een caféhouder deskundig natuurlijk in het fuiven! koos hij Amsterdam als oord van vermaak. De chauffeur zorgde voor den auto, de caféhouder voor de pret en de zeeman voor het geld. De weg voerde over Den Haag en Haarlem en langs zeer vele herbergen, kroegjes en andere drinkhuizen en omdat zy in een vrooiyke stemming Amsterdam wilden binnen rijden werd nog al eens hier en daar aange legd. Zij offerden echter teveel aan Bacchus en toen zü eindeiyk Haarlem bereikten was de zeeman reeds zoo dronken dat hy de heele fui- very in Amsterdam maar wilde overslaan, om dat hy er nu genoeg van had en er de voor keur aan gaf zyn roes uit te slapen. De ge dweeë chauffeur parkeerde den auto op het Houtplein en behaaglijk vleide zich de zeeman op de achterste bank neder. De caféhouder en de chauffeur wilden van den dag nog maken wat ervan te maken viel en gingen wat pas sagieren. Des avonds om kwart over 8 vond een politie-agent den auto met den dronken zeeman, die op het bureau op zyn verhaal mocht komen. En om half tien ontdekte een andere agent den 26-jarigen chauffeur zingende in de Damstraat. Die verzeilde tenslotte eveneens ten bureele. De chauffeur bleek nog in het bezit te zyn van 153, met welk geld hy zeer roekeloos omsprong. Hy smeet met ryksdaalders en gul dens door het bureau doch kon geen verklaring geven van de herkomst ervan. In den nacht toen de zeeman zyn roes had uitgeslapen bemerkte hij tot zyn schrik, dat er van zyn opgespaarde centen nog maar 36.67 over was. 'En de ook min of meer helder ge worden chauffeur verklaarde dat de auto op het Plein zyn eigendom was. De politie combineerde een en ander en te lefoneerde met haar collega om den caféhou der, die op eigen gelegenheid was teruggekeerd, op te sporen. Uit het telefoongesprek bleek, dat de chauffeur te Rotterdam geen al te besten naam had De caféhouder werd te Rotterdam aangehou den en naar Haarlem getransporteerd en na zeer vele strenge verhooren, waaraan hij en de chauffeur onderworpen werden, bekende deze laatste dat de caféhouder het geld in Hille» gom toen was de zeeman reeds stomdronken geweest! ontfutseld had. Deze had de groot ste helft zelf gehouden en hem 125 gegeven Bovendien is gebleken, dat verschillende café houders, bij wie de heeren geestryk vocht naar binnen werkten, briefjes van 100 ter beta ling hebben ontvangen van den caféhouder, die klaarblijkelijk uit den zak van den fuivenden zeeman afkomstig waren. Hedenmorgen staat de caféhouder wegens diefstal en de chauffeur wegens heling voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Er zijn 10 ge tuigen gedagvaard. Verdediger is mr. H. O. Drilsma. Het Kruisvaartcohort van Sint Bavo heeft sedert eenige maanden een' eigen blad, waarvan de redactie en de administratie door de Kruis vaarders zelf wordt gevoerd. Het Decembernummer van „De Klaroen" ver scheen in een stemmig kerstgewaad. Het is een keurig-verzorgd nummer met een feestelyken omslag en mooi opgemaakte bladzijden. Op de eerste pagina brengt de directeur een kerstoverweging en na dit hoofdartikel, zooals men het zou kunnen noemen, leest men de gedachten van den baljuw over innerlijken vrede. Anton Sweers schrijft over het gedicht van Vondel „O Kerstnacht, schooner dan de dagen", er is een Kerstvertelling, een raadsel pagina, een vragenbus etc. En buiten dezen smakelyken redactioneelen inhoud zullen ook de aardige illustraties de volle belangstelling vragen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen, Politiebureau, Smedestraat; Koralen-collier, Aamink. Pepynstraat 9; hond, v. d. Steijl, Java- straat 70; handbeschermer, Volkenaar, Diede- 'n Beetje te vroeg Integendeel, want als u nu niet onmiddellijk voor "n fietsachterlicht zorgt, dan zou 't beslist géén goed begin worden, wat 1938 brengt I (Evenmin trouwens als voor den automobilist, die z'n verlichting niet lo orde brengt) rikstraat 18; kettinkje, Zonneveld, Damiate- straat 10; muts, Van Herpe, Prof. van der Waalsstraat 64; portemonnaie met inhoud, Cohen,, Gen. Cronjéstraat 89; porteijionnaie, Politiebureau Smedestraat; portemonnaie met inhoud, Kruijer, Clercqstraat 102; Rijwiel plaatje, Boers, Leidschevaart 564; rijwiel platje, Bruining, Jansstr. 36; rijbewijs, Hod- denbach, Gasthuisvest 51 rood; kinderpantof fels, Jansens, Scheeperstraat 50; kinderschoen, Koot, Kleine Houtweg 125; shawl, Aarnink, Pe- pijnstraat 9; huissleutel, Akelsloot, Leidsche- straat 74; taschje met inhoud, Van Ham, Rese dastraat 21; taschje, Boerree, A. L. Dyserinck- straat 13c; Vulpen, Van Hulst, Leeghwater- straat 13. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deelt belanghebbenden mede, dat de „z.g. Colportagebewij zen" voor den verkoop op afbetaling, voor het jaar 1938. vóór 1 Januari 1938 moeten zyn afgehaald, on der overlegging van: a. afschrift vergunning. b. colportagebewijs 1937. c. foto. Tevens is 25 ets. aan leges verschuldigd. De stand der wedstryden, bijgewerkt tot en met 26 Dec., luidt: gesp. gew. gel. verl. h.s. pnt. 1 J. Buynincks 7 7 63 14 2 C. Philippo 10 7 3 37 14 3 B. Teegelaar 6 6 85 12 4 B. de Roo 9 6 3 72 12 5 L. Lunenburg 5 5 73 10 6 J. Duivenvoorden 9 4 1 4 38 9 O G. C. Deyger 8 3 1 4 31 7 8 J. G. Willemse 8 2 1 5 46 5 9 A. Duivenvoorden 8 2 0 6 46 4 10 C. Faas 8 2 0 6 46 4 11 H. Oome 7 2 0 5 20 4 12 C. Duivenvoorden 5 1 1 3 36 3 13 H. Kuypers 6 1 0 5 15 2 14 H. v. Rutgers 4 0 4 18 0 Dameskoor „Cantabile"; eerste concert. Dit Dameskoor gaf onder leiding van mej. Agaath v. d. Mey zyn eerste concert in Hotel Sistermars. De belangstelling was zeer goed. Ook de zeer- eerw. heer pastoor van St. Martinus en zijn beide kapelaans gaven blyk van hun waardee ring, zulks temeer, omdat deze dirigente met haar koor by de parochie-retraiten de devotie zoo subliem had verhoogd. Medewerking ver leenden nog mej. Anny Leegwater (viool), de heer A. van Dishoeck (zang) en mej. Lena Krijgsman te Haag (aan den vleugel). Het pro gramma was rijk verzorgd en vol afwisseling. Het zou ons te ver voeren, zoo wy alle nummers moesten vermelden. De uitvoering door viool en piano van werken van César Franck aarzelen we niet als het meest geslaagde van dezen kunstavond te noemen. De uitvoering was best en het Dameskoor be looft onder de eminente leiding van de diri gente nog heel veel voor de toekomst. Het ver wondert ons dan ook niet, dat aan de dirigente een schitterend bloemstuk werd aangeboden als blijk van dankbaarheid; ook de andere dames hadden een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Gaarne wekken we dan ook op, deze concerten te steunen; laten ook nog jongedames, die liefde voor den zang hebben, zich aansluiten en la ten vooral ook meer heeren naar dergelyke kunstavonden gaan luisteren. Aan dirigente en koor ons gemeend proficiat. Aanbesteding. Alhier werd door architect W Kuitems namens zyn principaal „Jonkheers Bloembollenbedryf" ondershands aanbesteed: Het bouwen van een bloembollenschuur met kantoor en bijkomende werken aan Looster- weg III, alhier. De uitslag was als volgt: De Vries en Couzijn ƒ20.876; E. Schuit ƒ20.646: Veenman-Vink 19975; Daudeij Co. te Lisse 19.525; Aannemersbedrijf De Groot en Kal- kers 17.990. Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Waar geen plaatsnaam is aangegeven wonen de inschrijvers ter plaatse. Aanvullende raadsagenda- Op de aan vullende raadsagenda staat als punt 12: Vaststelling bijzondere achtergevelrooilij n Westzyde Crayenestersingel (in verband met de nieuw te bouwen school). De 19-jarige J. A. van 't V., gewoon dienst plichtig soldaat by de tirailleurs-compagnie van het 15e regiment infanterie te Nijmegen, moest wegens dienstweigering voor het Hoog Militair Gerechtshof in hooger beroep terecht staan. De krijgsraad te 's Hertogenbosch had hem tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van de preventieve hechtenis en ontslag uit den militairen dienst. Beklaagde had in dit vonnis berust, doch de auditeur militair had appèl aangeteekend. Beklaagde, die zyn bezwaren tegen den mili tairen dienst aan den godsdienst ontleende, heeft verzocht in een anderen tak van staats dienst geplaatst te worden, doch de dienstwei geringscommissie heeft zyn bezwaar niet ge accepteerd en zijn verzoek niet ingewilligd. Voor den Krijgsraad heeft beklaagde ver klaard, dat hy Gods wil; „Gij zult niet doo- Uen" wilde nakomen, Hy was bij geen enkele politieke of andere vereeniging aangesloten. Ook voor het Hoog Militair Gerechtshof bleef beklaagde zijn principes trouw. „Ik kan het niet doen", verklaarde hij. President: „De regeering is het nu eenmaal met uw opvattingen niet eens, en wy moeten volgens de wet recht spreken, uw opvatting kan in deze maatschappij niet getolereerd worden." Na het verhoor van beklaagde, moest hij zyn op schrift gestelde verklaring zooals dat in iedere zaak gebeurt onderteekenen. Ook dit weigerde beklaagde, wellicht in de meening, dat hij daarmede ook een militaire daad ver richtte. „Dat valt me van je tegen", zelde de pre sident, „dat bewijst, dat je dom bent." De advocaat-fiscaal, mr. A. Rombach, zeide in zijn requisitoir, dat de laagste straf, tot nu toe in dergelijke gevallen opgelegd, vier maan den is geweest. Spr. vorderde daarom ook ver hooging van de straf tot vier maanden, overi gens onder dezelfde voorwaarden. Het Hof zal nader sententie wijzen. OSLO, 29 Dec. .(A. N. P.) Naar het Noor- sche telegraafagentschap meldt, heeft de koning van Noorwegen als volgt geant woord op het telegram van Haile Selassie: „Mijn regeering heeft afwijzend geant woord op de uitnoodiging van Nederland, in overleg te treden met Groot-Brittannië en Frankrijk over de erkenning van de ver overing van Abessinië door Italië." Een geval, dat eenigszins aan het Bloemen- daalsche incident op den Jamboree-wandel tocht deed denken, doch waarbij een conflict achterwege is gebleven, is Dinsdag voor het Hoog Militair Gerechtshof behandeld. 23 Juli van dit jaar kwam le luitenant D. E. van de tirailleur-compagnie van het 5e reg. infanterie te Amersfoort met. een colonne wiel rijders onder de gemeente Barneveld op den riiksweg Hoevelaken-Apeldoorn-Deventer. Deze weg was evenwel voor het rijwielverkeer geslo ten. Niettemin maakten de militaire wielrijders toch van den weg gebruik en een veldwachter maakte deswege proces-verbaal op. Beklaagde's verweer was nu, evenals in eer ste instantie, dat de veldwachter eigendunkelijk het gebruik der openbare wegen aan het krijgs volk of de militaire transporten geweigerd heeft (art. 41 sub. 2 der Inkwartieringswet) President: „Waarom eigendunkelijk?" Beklaagde: „Omdat ik dacht, dat de wég- afsluiting niat gold voor militaire colonnes". Voorts deelde beklaagde mede, dat zy dik wijls met mitrailleurs reden over wegen, welke voor handwagens verboden zyn. „Dat is een ander geval", merkte de presi dent op. Het bleek, dat de weg niet voor voetgangers afgesloten was. Wanneer dus alle wielrijders afgestapt zouden zijn en het voor het verkeer gesloten gedeelte, dat ongeveer 2 K.M. lang was, met de fiets aan de hand gewandeld zou den hebben, zou er geen overtreding begaan zijn. De advocaat-fiscaal zeide in zijn requisitoir, dat de materie in de motor- en rijwieiwet en ae daaraan ontleende reglementen is geregeld. Wil een militaire colonne gebruik maken van een voor het verkeer afgesloten weg, dan kan daarvan bij ministerieele beschikking onthef fing worden verleend. Anders wordt een mili taire colonne gelijkgesteld met het gewone ver keer. Indien daar ter plaatse de toestand onhoud baar is, dan moet van de zijde van het depar tement van Defensie eens de aandacht van den minister van Waterstaat daarop worden gevestigd. Spr. achtte beklaagde schuldig, en vorderde bevestiging van het vonnis van der Krijgsraad 1.boete, subsidiair één dag hechtenis). Het hof zal nader sententie wijzen. Vandaag is de tweede ronde van het inter nationaal schaaktournooi te Hastings gespeeld. De uitslagen hiervan luidden: Hoofdgroep: MikenasTylor 10. FairhurstReshevski 01. FineAlexander afgebroken in gelijken stand. Flohr—Sir G. Thomas 1—0. A. R. B. ThomasKeres 01. De uitslagen van de partijen in de premier reservegroepen, waaraan Nederlandsche scha kers deelnemen, waren: Premier reservegroep A: Koenig—Prins 1—0. Premier reservegroep B: Van Doesburgh—Schelfhout 1—0. WinserLandau 01. Het bestuur van de Nederlandsche Wielren Unie heeft thans bericht ontvangen, dat de Internationale Wielren Unie (U.C.I.) 't wereld uurrecord, dat Frans Slaats op 29 Septembe: j.l. op de Vigorellibaan te Milaan met een af stand van 45,558 K.M. vestigde, heeft gehomo logeerd. In de Dinsdag gehouden bestuursvergadering van de N.W.U. is besloten, den Waalwijkschen renner voor deze prestatie een gouden herin neringsmedaille uit te reiken. Zooals men weet, heeft onze landgenoot het zoo fel begeerde uurrecord up 3 November j.l moeten afstaan aan den Franschman Maurice Archambaud, die 'op de Vigorellibaan een af stand van 45,840 K.M. in het uur aflegde, Woensdagavbnd te ruim half zes is brand uitgebroken in 't groote gebouw van de N. V. Nederlandsche Stofzuigerfabriek „Efa", Prinseneiland 153-155 te Amsterdam. Het fabriekspand, de N.V. Nederlandsche Stofzuigerfabriek „Efa", is gelegen Prin seneiland 153—155 en langs de Galgen straat. Het bestaat uit twee gebouwen, sa men naar schatting 35 Meter bij 20 Meter groot. De belendende perceelen zijn koffie- en cacao-pakhuizen alsmede een teerfabriek, terwijl slechts de nauwe Galgenstraat het fabrieksgebouw scheidt van de overliggen de woningen. De brandweer stond dus voor een zware taak en moest al haar krachten inspannen om een catastrophale uitbrei ding te voorkomen. Omstreeks half zes brak het vuur uit in het centrum van de fabriek in het gelijkstraatsche gedeelte en wel in de magazijnruimte voor de gieterij in de buurt van een gloeioven Het werkvolk, ten getale van ruim 225 man, had voor het overgroote deel het fabrieksge bouw te vijf uur verlaten. Enkele afdeelings- chefs en opzichters wasen nog aanwezig en ook het kantoorpersoneel, dat 16 leden telt, was nog aan den arbeid in de lokalen op de eerste verdieping aan de voorzijde van het gebouw. De baas van de gieterij, Herkelman, rook een sterke lucht van brandend celluloid en zag plotseling dikke rookwolken midden in de fabriek opbolderen. Hij poogde nog te blusschen, doch dat was onmogelijk. Ra zend snel grepen de vlammen in het licht brandbare materiaal om zich heen. Luid roepend waarschuwde hy den bedrijfschef. Wolf, en den portier van Slooten, die naar boven snelden om het personeel, dat daar nog rustig werkte, te waarschuwen. Dikke rookwolken hingen toen reeds in de trap pen en gangen. Het kantoorpersoneel wist het grootste deel van de boeken nog veilig en wel in de brandkluizen op te bergen, maar toen was het ook de hoogste tijd om zich in veiligheid te stellen. Beneden had het vuur zich zeer snel uitgebreid en ook op de eerste verdieping hadden de vlam men reeds hun vernietigend werk aange vangen. Telefonisch gewaarschuwd was de brand weer van den post Haarlemmerplein met een motorspuit het eerst ter plaatse, gevolgd door een motor- en ladderwagen van de Prinsen gracht onder bevel van hoofdbrandmeester Hartaorff. De bevelvoerder gaf met het oog op de uiterst gevaarlijke situatie het alarm „middelbrand" uit, spoedig gevolgd door het alarm „groote brand!" Van de De Ruyterkade, Honthorststraat, Amstelveenscheweg, Katten burg en de Nieuwe Achtergracht rukte daarop versterkingsmateriaal aan. Van drie kanten poogde men het vuur in te sluiten. Aan de voorzijde en in de Galgenstraat werden ladders geposteerd, vanwaar af de aan val werd ingezet. Drie brandweerlieden be trokken nog hoogere posten, zy richtten de straaipijpen vanaf de daken der overliggende huizen in de Galgenstraat op de laaiende vlam menzee. De achterzijde leverde een zeer ge vaarlijke situatie op, daar grensde de fabriek n.l. aan een teerfabriek. Ook van die zyde werd de aanval ondernomen door enkele slan gen via een garage te leggen. De toestand werd hier een oogen- blik precair. De vlammen loeiden door de gesprongen draadglazen rui ten naar buiten. Drie, vier meter lange tongen lekten langs den gevel. In dit gedeelte van het gebouw stond zeer brandbaar materiaal, waaronder lak. Ook op dit bedreigde punt gaf de brandweer water vanaf de hooguitgeschoven ladders en vanaf de daken van de pakhuizen aan de overzijde van de straat. Op het oogenblik verscheen ook de drijven de motorspuit, de „Jan v. d. Heyde", die aan vankelijk in de Bickersgracht ligplaats nam, doch later naar de Eilandsgracht voer en meerde bij de bekende windas van de firma Brom en Ulenbroek. De „Jan" is echter niet in de nstrijd gebracht. Nadat de brand omstreeks kwart over zeven haar hoogtepunt had bereikt en de vlammen fel uit het dak sloegen, aange blazen door den kouden Noordenwind, wij zigde zich langzaam de situatie, geleidelijk won de brandweer terrein en week de gloed van achter de vensters. De brandweer, die inmiddels had post gevat in de pakhuizen van het Nederlandsche' Veem, drong thans ook door in het uitgebrande pand zelfwaar toe een eerste poging, kort na aankomst, ondanks het gebruik van rookmaskers, was mislukt. De enorme watermassa's, met on geveer 22 stralen in het brandend gebouw geworpen, hadden hun uitwerking niet gemist. Omstreeks half acht verkondigden dikke grauwe rookwolken, dat men den brand meester was, De gelykstraatsche verdieping, waar de gie- tery, de verchroomerij, de slijperij, de nikkele- ry, de afdeeling magazijn zijn gevestigd en waar de persen staan, bleken toen vrijwel ge heel uitgebrand, behalve het voorste gedeelte, gelegen onder de kantoorlokalen op de eerste verdieping, welke lokalen voor een deel behou den konden worden. Op de eerste étage zijn o.a. de draaierij, de forceerdery en de pers inrichting verwoest en op de tweede verdie ping de montage- en nikkèlafdeeling en het magazijn uitgebrand. Al deze ruimten, waar enkele uren tevoren nog ruim tweehonderd man werkten, boden een troosteloozen aanblik; het vuur had wei nig of niets gespaard; voorraden, materiaal, kostbare persen en vormen, alles werd ver woest. De schade loopt in de twee tot drie ton. Toch is door het vlug ingrijpen en het harde werken der brandweer nog een groo- ter ramp voorkomen. De teerfabriek en de groote veempakhuizen bleven behouden. De stofzuigerfabriek, waarvan de behuizing eigendom is van den heer Faddegon, is echter vrijwel uitgebrand. De brandweer was nog geruimen tijd bezig met het na- blusschen. Duizenden hebben dezen groo- ten brand, die voor de toeschouwers zoo veel spannende momenten had, gadegesla gen. De oorzaak is onbekend. De N.V., waarvan de heeren J. Malchus en Rolf von den Baumen directeuren zijn, is ver zekerd. Ook tegen bedrijfsschade loopt een ver zekering. De zaak werd ruim vier jaar geleden opgericht met een personeel van tien man. De N.V., die behalve stofzuigers, ook kleine moto ren en electrische apparaten maakt, heeft ook elders in de stad nog magazijnen, zoodat de leveranties niet behoeven te worden stopgezet. Het blusschingswerk stond onder leiding van den commandant, C. Gordijn. Ook de hoofd ingenieur bij de brandweer, de heer ir. E. J. van Thiel, was aanwezig, evenals de hoofdcommis saris van politie, dé heer H. J. Versteeg, de heer L. Heyermans, directeur van den G.G. en G.D., de wethouder de heer Jac. Rustige en de 'commissaris van politie de heer E. C. J. Staal. De politie had onder leiding van hoofd inspecteur v. d. Berg, uitstekende orde-maat regelen getroffen, wat in dit geval, door het afzetten van de bruggen die naar het Prinsen eiland voeren, geen groote moeilijkheden op leverde. Ook inspecteur Bos, van den Justitiee- len Dienst van het bureau Spaamdammer- straat, was bij den brand aanwezig. In aansluiting aan het bericht betreffen de de beëindiging van de gijzeling van den journalist Hansen kunnen wij nog het vol gende mededeelen. Woensdagochtend werd den heer Hansen medegedeeld, dat dezen middag half vier de strafkamer van de rechtbank een zitting zou houden in verband met de aanhangige kwesties. Deze zitting werd te kwart voor vier ge opend door den president mr. Scholten, die mededeelde, dat hy een vordering van den officier van justitie (Nysingh) had, waar in deze tot opheffing van de gyzeling con cludeerde. Op de vraag van den heer Hanéen en aan diens raadsman of zij iets naar aanleiding hiervan in het midden hadden te brengen, ant woordden beiden ontkennend. Het bevel tot de in-vrijheid-stelling volgde daarop spoedig. Daarin staat „dat uit de vor dering van den officier van justitie blykt, dat de gijzeling van den getuige Hansen, in het belang van het onderzoek tegen den verdachte N. N. niet meer dringend noodzakelijk moet worden geacht". De bagage van den heer Hansen werd daar op ingepakt het was in vergelijking met hetgeen waarmede hij er op 7 December j.l. was binnen gekomen, een heele collectie en ver volgens brachten eenige collega's hem per auto naar het bureau van „Het Vaderland" waar de heer Hansen door zijn hoofdredacteur, den heer C. M. Schilt, hartelijk werd verwelkomd. Daarna werd linea recta naar huis gereden waar mevr. Hansen de verblijdende boodschap telefonisch van haar man had ontvangen. Dat zij en de huisgenooten verheugd waren, hem weder in den familiekring te mogen begroeten, behoeft nauwelijks vermelding. Diverse bloemstukken, taarten en telegram men werden in den loop van den avond te zijnen huize bezorgd en er was een kleine kring van vrienden, te wier midden de heer Hansen zijn ervaringen vertelde. Het bestuur van den Ned. Journalistenkring had den heer Hansen hartelijk gelukgewqnscht met goed resultaat van moedig volhouden. „Geniet zoo luidde het telegram verder van een vrijheid die u des te meer zult waar- deeren nu gij deze zoo lang hebt moeten ont beren." De journalist Elout zeide; „Hartelijk gefeli citeerd met de overwinning van uw dappere volharding." Het bestuur van de Haagsche Journalisten vereniging zorgde voor een attentie in den vorm van bloemen. De gemeente-veldwachter van Hoogland is in verband met ontdekte onregelmatigheden ten aanzien van de Vuurwapenwet geschorst. Hij zou ingeleverde vuurwapens hebben verkocht en het geld ten eigen bate hebben aangewend. Nu, lang voor den daarvoor vastgestelden tijd het voornaamste deel van de werken te Utrecht- Zuid zijn beslag gekregen heeft en overweg misère zoo goed als geleden is, lijkt het wel in teressant even achterom te zien en kort de revue te laten passeeren, wat alzoo in korten tijd tot stand gebracht is. Allereerst werd een hulp brug gelegd over den Vaartschen Rijn, ten einde daarover de treinen naar en van Den Bosch te leiden. Toen dit was gebeurd, konden de Arn- hemsche treinen de Bossche sporen benutten en kon de lage draaibrug, waarover de Arnhemsche sporen liepen, worden afgebroken. Vervolgens eh ten deele gelijkertijd werd de onderbouw van de tunnels in het verlengde van de Bleekstraat. Westerkade en Albatrosstraat ter hand genomen, de eerste hooge overbrugging over den Vaart schen Rijn gelegd en de hooge aarden baan. bestemd voor de Arnhemsche treinen, ongeveer van het lijngebouw af tot nabij de Lunetten ge maakt. Met dit deel van het werk, waarondef ook begrepen was het over de tunnels aanbren gen van vier stalen bruggen, was men begin Augustus zoover gereed, dat van 9 Augustus de treinen van en naar Arnhem over de hooge baan konden rijden. De oorspronkelijk Bossche later tijdelijk Arnhemsche sporen waren nu vrij, zoodat aan de tweede hooge brug kon wor den begonnen en de Bossche baan kon worden verhoogd, nadat de tweede draaibrug was ver wijderd, terwijl eveneens het tweede deel del tunnels ter hand genomen werd. Met deze laat ste werkzaamheden was men, mede dank zij de gunstige weersgesteldheid, ongeveer 1% maan® voor den bepaalden tijd gereed, zoodat 18 dezer brug en tunnels klaar waren en dien dag d* hooge Bossche sporen in gebruik konden wor den genomen. Het geheele wérk is zonder noemenswaardig® vertraging der treinen vlot verloopen. De spoed- die betracht is, had zyn gegronde redenen. Men wilde zoo mogelijk voor een eventueel invallende strenge vorst, die de werkzaamheden zou kunnen hinderen, gereed zijn en ook vereischte het in orde maken van de nieuwe lynen voor de elec- trificatie, wat thans met kracht ter hand ge* nomen kon worden, een snelle in-gebruik-stel' ling. Thans resten nog de werkzaamheden voor de verbinding van het goederenemplacement met de hoog liggende lynen, waarna de goede rentreinen eveneens over de hooge sporen z"1' len kunnen loopen en de hulpbrug over den Vaartschen Rijn worden afgebroken. Ter illustratie van den omvang dezer belang rijke werken volgen hier enkele cyfers. Voor hev geheele werk was noodig circa 180.000 kub. du zand, wat per zandtrein uit Maarn moest wor den aangevoerd, en 2000 kub. m. beton pWs 10350 meter beton-palen, alsmede 600.000 Ka staal en ijzer. Hierbij komen nog de acht brug gen over de tunnels, die door de N.V. Electro- Lasch te Leiden werden geleverd en in totaa 560.000 K.G. wegen. De kosten van het werk. die komen op ruim 4 ton, zijn voor rekening van het Werkfonds. De werkzaamheden werden uitgevoerd onder leiding van den hoofdingenieur, chef van den Dienst van Weg en Werken, den heer ir. Ch. J. Driessen, door den hoofdingenieur ir. L. A" M. Aykersmit en den afdeelingschef le kl. ir; A' J. van Veen, terwijl met het dagelijksch toezien- op het werk belast waren de opzichters P. Sipk®= en E. Penneweerd. Een woord van lof komt to aan deze heeren, die met groote bekwaamheid en onverflauwden yver dit belangrijke werk in minimum van tijd hebben tot stand gebracht. De minister van Sociale Zaken maakt in d® Staascourant bekend, dat de bedryfsraad voo het bouwbedrijf heeft ingediend een verzoek to^ verbindendverklaring van de landelijke colle®^ tieve arbeidsovereenkomsten voor de bouwbe drijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4