HENSEN ■ê- VLAGGEN s H Erres" Radio TAMMER Maandag BALANS- OPRUIMING Uitvaart pater R. Dekkers O.F.M. m Haarlem, 30 Dec. 'n Bril van WEBER KLE VERPARK IN ROUW DE DRONKEN ZEEMAN SERVICE Alle dagen Bruine Boonen Kort en volledig OFFMANN ZN A A R L E M DONDERDAG 30 DECEMBER 1937 Bleekneusje als Dupe Uitslaande brand in de Gierstraat ln den rietwerkwinkel van den heer van Weert niet duurder, wel Beter. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. PAAkLAAI^™Èowiü2842¥MM St. Francisca Romana-Liefdewerk U hebt géén voorrang BURGERLIJKE STAND Ontroerende lijkrede van den pastoor der parochie, prof. dr. Cassianus Hentzen O.F.M. Groote belangstelling Lijkrede 'T HEERENHEK THE LANDER LADIES Zijn vrienden waren tenslotte ook niet geheel helder meer Een lange rij getuigen (KLEURECHT WOL) M - EN BOVENDIEN.... 44 SPAARNE 44 - TEL. 12127 AGENDA Bioscopen 31 December Bioscopen 99 Die geeft VIJF WERELDDEELEN Radio Bureau, Kleverlaan 176 STAD Onder dezen titel lezen wij in het Algemeen Handelsblad het volgende stukje: Bleekneusje te Haarlem heeft het medelijden opgewekt van B. en W. Plannen zijn aanhangig gemaakt bij den Baad om gedurende de school uren melk te verstrekken aan de schoolkinde ren. Een sympathieke gedachte, die echter voor haar omzetting in daden reeds een verwoed protest -heeft uitgelokt. Wie zijn deze protes tanten? Ja, zegt de nadenkende lezer, „ver- Woed" is wel wat overdreven, doch het kan zijn, dat de Haarlemsche belastingbetaler heeft ge vraagd of dat er af kon. Het kan ook zijn, dat H.H. Gedeputeerden een wenk gegeven hebben, dat de begrooting zoo iets niet toelaat. Of dat wellicht een of andere ultra-vegetarische secte hier amok is gaan maken. Geenszins, de „pro testanten" zijn katholiek. Het is de afdeeling Haarlem van de Sint Augustinus Vereeniging (B.K. onderwijzers en onderwijzeressen) die niet alleen den Raad verzocht heeft de plannen te verwerpen, maar zelfs haar schoolbesturen gevraagd heeft bij melkverstrekking medewer king te weigeren. Als motieven worden hier aangevoerd: lo. dat de voeding taak is van het huisgezin of van liefdadigheidsinstellingen; 2o. dat de school er alleen is voor opvoeding en onderwijs en dat tegen alle werk dat daarbuiten valt, moet geageerd worden; 3o. dat het schoolhoofd te veel administratie krijgt; 4o. dat de tucht cr onder zal lijden. Al deze argumenten zijn o.i. of schoolmees terachtig in den verkeerden zin van het woord, óf uitvluchten. Het plotseling medelijden met het schoolhoofd doet in deze van weinig mede lijden getuigende nota zelfs comisch aan. Maar dan komt de aap uit de mouw: 5o. De organisaties zijn niet gehoord; 60. Als men wat doen wil voor het lichaam van het kind, moet men eerst maar de te groote klassen verkleinen, want die zijn ongezond. Het is dus bedoeld als een soort sit-down- staking tegen een K. B., dat van de leerlingen- schaal, waaraan de gemeente die melk wil uitreiken, geen schuld heeft. wy stellen ons de onderwijzers en onder wijzeressen in Nederland nog altijd voor als goede vrienden van de jeugd, als menschen met flinke hand en warm gemoed. De R. K. onderwijzer zeker niet minder dan andere. Maar dit protest steekt toch wel schril af te gen den jaarlijkschen, sympathieken oproep, uitgaande van de onderwijzers der openbare scholen te Jubbega, Schurega en Oudehorne, in dien armen Zuid-Oosthoek van Friesland, die het geheele land tot steun opwekken voor de schoolvoeding van meer dan vierhonderd ondervoede kinderen, die juist daardoor beter in staat worden gesteld het onderwijs met suc ces te volgen. Maar de Haarlemsche protestebrenden maken nu de kinderen tot dupe van hun grieven te genover het Rijk. De verbolgenheid over de te groote leerlingenschaal wij laten hier in het midden of zij gerechtvaardigd is moet aldus gewroken worden op het kind. Geen fraaie mentaliteit bij onderwijzers, vermoedelijk is zij dan ook geenszins die der protestanten indivi dueel, maar een product van vergaderhitte.. In het Engelsch noemt men een natuurlijke hu maniteit: „the milk of humaan kindness". Deze melk heeft echter in de vergadering over de melk niet veel invloed gehad eer proeft men er den smaak van de gal in." Wij zijn niet de eerstgeroepenen om deze melkzure critiek van het Algemeen Handels blad, overeenstemmend met eenzelfde beoor deeling in het socialistische dagblad Het Volk, te weerleggen. De afdeeling Haarlem van de katholieke Onderwijzersvereniging staat haar mannetje in dit opzicht wel. Doch men hoeft het niet in elk opzicht met het protest van de katholieke onderwijzers eens te zijn, om zich toch tevens in hooge mate te verwonderen over de eenzijdigheid van de Handelsblad-critiek. En daarop willen wij de aandacht vestigen. Allereerst is het niet fraai te insinueeren, dat de katholieke onderwijzers van Haarlem met hun medewerking te weigeren aan de melkver strekking wederom, zonder dat zijn medewer- ren tegen het afstemmen in de Tweede Kamer van de verlaging van de leerlingenschaal. Als wij ons niet vergissen was het protest reeds op het Haarlemsche stadhuis voordat de uitslag der stemming in de Tweede Kamer bekend was. In alle geval is dat niet de eerste aan leiding tot het zenden van het adres geweest. Het verzet is van principieelen aard en een bij komstige omstandigheid is de lawine van pa pieren, welke tengevolge van deze melkver strekking wederom, zonder dat hun medewer king is gevraagd, in het werkkamertje van het hoofd der school wordt uitgestort. Men belast maar, doch of het werk er nog bü gedaan kan worden, vraagt men niet. Dat een orgaan als het Algemeen Handels blad echter niet beter den principieelen kant van het vraagstuk inziet, mag, zacht gezegd, van een blad, dat op staatkundig gebied een vijand is van al te groote inmenging van den Staat in het particuliere leven, verwondering wekken. De opvoeding lichamelijk en geestelijk van het kind is immers in de eerste plaats de taak van de ouders en een gepast verzet tegen de huidige opdringerigheid op dit gebied van den Staat is niet ongewenscht. Wij dienen ons ertegen te verzetten, dat de Overheid zich, al of niet door middel van de school, te veel met onze kinderen gaat bemoeien. Waar dat laat ste consequent toe leiden zou, is te zien in lan den als Rusland en Duitschland en Italië, waar de opvoeding van de jeugd geheel in handen van den Staat is. De jongens en meisjes leven daar voor en door den Staat. Tengevolge van dit opvoedingssysteem zal de jeugd dan ook straks juichend den oorlog ontrekken om „het vaderland" te helpen, het eenige doel, waar- Voor zij opgevoed is. Nu ligt er tusschen een toestand, waarbij een Van liberale beginselen doordrenkte Overheid zich van de nooden van het volk niets aantrekt en een, zooals die in Duitschland en Rusland bestaat, een lange, lange weg. En de vraag is maar, waar de bemoeiing van de Overheid (lees: de school) moet beginnen en waar zij moet eindigen. Is dat bij het verstrekken van een glaasje melk op school? Zeker er is geen uws De arm van een fietser is geen too- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! bezwaar tegen, dat aan arme kinderen op school nieuwe klompen of schoenen worden gegeven. Gerust mag men aan stakkers, die des morgens met een hongerige maag naar school zijn gegaan, een warm maal eten geven. Maar gaat die goede zorg van de Overheid ook zoo ver, dat dan alle kinderen een glas melk moet worden geschonken? Wij zouden niet gaarne beweren, dat daarmede de grens over schreden is, maar dat voorzichtigheid geboden is, zal een redactie als die van het Algemeen Handelsblad, die principieel lijnrecht tegen over de Staatsopvattingen der socialisten en socialistische onderwijzersorganisaties staat, wel willen toegeven. En zoo bezien is er voor een stukje als door het Algemeen Handelsblad over het adres der Haarlemsche onderwijzers is geschreven geen reden. Hedenmiddag om kwart voor twee brak een zware uitslaande brand uit in het kantoortje van den heer van Weert, die in perceel Gierstraat 23 een zaak in baby artikelen en rietwerk drijft. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit en toen zij arriveerde sloegen de vlammen reeds van alle kanten uit. Dikke rookwolken trokken door de bin nenstad. De politie zette onmiddellijk het verkeer stop en men trachtte bij het blus- schingswerk de tramdiensten zooveel mo gelijk door te laten gaan. De brand is ontstaan doordat de eigenaar van de zaak, de heer van Weert, in zijn kantoortje een spiritusvergasser wilde bijvullen. De spiritus- flesch viel om en vloog in brand. De heer van Weert heeft nog geprobeerd dén brand te blus- schen, doch de rookontwikkeling belette hem dit. Hij heeft daarop de brandweer gewaar- schüwd, die spoedig ter plaatse en de brand met twee stralen op de waterleiding heeft gebluscht. De brandweer heeft nog geprobeerd van de in de zaak aanwezige voorraden te redden wat te redden viel en spoedig was de Gierstraat gevuld met brandende en rookende kinderwagens. Hoewel het kantoortje nog vrij ver van den ingang van de zaak gelegen was sprong toch de groote spiegelruit van de etalage. Het kan toortje brandde geheel uit en de winkel kreeg zeer groote brand- en waterschade, welke door verzekering gedekt wordt. n i\ L L C U, I II G lvl A O A Z. IJ IN De omwonenden hadden eenige waterschade, doordat de slangen door hun huis werden ge legd. Maar den meesten last bezorgde de ontzet tend zware rookontwikkeling. De belangstelling van het publiek was natuurlijk zeer groot, maar de politie zorgde voor een doeltreffende afzet ting. In de zaal der St. Josephsgezellen aan de Jansstraat zijn al een drietal opvoeringen ge geven door het St. Francisca Romana-liefde- werk en dat met zeer groot succes. Vóór de pauze wordt een Kerststuk gegeven „Van de schoone hemelsche moeder" en na de pauze het zangstukje „Elsje." De donateurs en donatri ces, die zich de moeite hebben getroost naar deze voorstellingen te gaan, zullen tot de con clusie zijn gekomen, dat zij veel, zeer veel ge noten hebben. Wij hopen nog nader op deze opvoeringen terug te komen, doch stellen er prijs op reeds hu de aandacht te vestigen op de avonden, welke nog komen, n.l. Maandagavond en Dinsdagavond. Iedere belangstellende is welkom! V als u bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- /angsweg als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. Ondertrouwd: B. Snoeck en S. G. W. M. van Eeten. Getrouwd: J. Dankelman en A. E. van Brus sel. P. G. Bouman en A. Plantjé. Geboren: d. van A. C. Brunt-Paape. d. van D. M. G. Damave-v. d. Wiel. z. van P. W. v. Eerden-Houtkamp. z. van J. C. M. Jenje- Dekker. d. van T. Nieuwenhuis-de Groot. d. vari B. L. G. v. d. Bijl-Waming. d. van M. U. Davids-v. Rijn. z. van J. H. M. A. Braam-Hulshof. d. van J. M. A. J. Francken- Huijsser. z. van T. de Wid-Goed. Overleden: A. de Koe, 46 j., Gasthuisvest. M Best, 59 j., Byzantiumstraat. B. Kamp, 71 j„ Kleverparkwèg. M. J. Westerveld-v. d. Stad, 65 j., Dreef. E. A. Stuur-Kluit, 60 j., Brouwersstraat. Bijna drie duizend kinderen hebben dank zij den R.K. Bond van Groote Gezinnen weer een vroolijken middaa oehad en hartelijk gelachen om het bonte program. Op onze foto ziet men het vreemdsoortig bezoek tijdens het feest: Siem, den dwerg uit Zandvoort, den reus Kajaan uit Polen en den Sparenwouder reus De Kleverparkkerk was gisteren en van daag in diepen rouw gehuld. Zwarte rouw- draperieën omringden het altaar en de zij altaren en bedekten ook den biechtstoel van den overleden kapelaan der parochie, pater R. Dekkers O. F. M. Voor de vijfde maal binnen nog geen tien jaar tijds werd er een Uitvaart vopr een parochie-geeste lijke gecelebreerd. Na vier pastoors thans de kapelaan. Reeds waren voorbereidingen getroffen om het koperen kapelaansfeest van pater Dekkers in 1938 te vieren. Maar inplaats van een jubileumsfeest is het een Uitvaart geworden, nog vóór 1938 begon. Van Woensdagmiddag 12 uur af hebben tal rijke parochianen en vrienden van het Klever park een laatsten groet gebracht bij het opge baarde lijk in de kerk, waaromheen een geüni- formde eerewacht van vier leden der manne lijke jeugdbeweging der parochie stond. Des avonds werden de Metten gezongen door Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann met zijn assisten ten: pater A. Distel O.E.S.A. en kapelaan P. Poppen, alsmede een priesterschaar, onder wie Kanunnik J. C. Aalber.se en Deken H. C. J. Sondaal en zeer vele Katholieken. Heden morgen volgden om 10 uur de Lauden waarbij celebrans was Deken H. C. J. Sondaal en daar na de plechtige Uitvaartsmis, opgedragen, door den pastoor der parochie: prof. dr. Cassianus Hentzen O. F. M., met assistentie van pater Albada Jelgersma O. F. M. oud-vlootaalmoeze- nier, pastoor te Franeker en oud-klasgenoot van pater Dekkers; pater dr. Antonius Bernands O. F. M., leeraar aan het R. K. Lyceum te Rotterdam, en pater Wasse naar O. F. M., beiden tijdelijke assistenten van de parochie. Ook nu weer was de kerk ge heel bezet en onder de talrijken, die den over ledene hier den laatsten eer kwamen bewijzen, waren om. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, Z.D.H. Mgr. M. P. J. Möll mann, de hoogeerw. heeren Deken H. C. -J. Sondaal en Kanunnik M. W. A. Wijtenburg, voorts rijen priesters en religieuzen van allerlei orden en soms van ver gekomen, en vele ver tegenwoordigers en vertegenwoordigsters van de instellingen en vereenigingen, waarvan pater Dekkers Directeur of Geestelijk Adviseur was. De devotie der velen, die hier baden voor de zielerust van den plotseling verscheiden kape laan, werd zeer Verhoogd door de plechtige, mooie liturgische gezangen (de driestemmige Mis van Perosi) van het zangkoor onder lei ding van den heer P. Broersen met orgelbege leiding van den heer Ots. Na de H. Mis hield pastoor Dr. Cassianus Hentzen O. F. M. de lijkrede op den tekst van Hebr. 11.4: „Defunetus adhuc loquitur" (Na zijn dood zal hij tot U blijven spreken). Spr. merk te allereerst op dat hij slechts een kort een voudig en hartelijk afscheidswoord wilde spre ken geheel in den stijl van den overledene. En vervolgens schetste spr aan de hand van den tekst van het gedachtenisplaatje de blijmoedig heid, de vroomheid, de liefde, de bezorgde be langstelling van den zoo diepbetreurden pater Dekkers. Op zijn bidprentje staat: „Hij was een reli gieus van wiens heele wezen en optreden de Franciscaansche blijmoedigheid uitstraalde". Het is die blijmoedigheid, die ook thans nog op het stille gelaat van den dierbaren doode in een lichte glimlach doorbreekt, aldus spr. Hoe trok die blijheid, vrucht van zijn Franciscaansche onbekommerdheid en Godsvertrouwen, allen, die hem ontmoetten; zij trok de kleinen, de kinderen, het meest, die zich daardoor vooral aan hem verwant gevoelden; zij deed een oogenblik de zorgen vergeten waar hij binnentrad en sterkte er zoovelen in de moeilijkheden des levens. Was er guller lach dan de zijne? Hij volgde slechts Jezus Christus, van wien de Profeet getuigde: „Hij zal niet droevig zijn noch somber". De vier maanden van zijn moei lijke ziekte was hij altijd vol blijde hoop en wie hem bezocht schudde bij het heengaan het hoofd of zooveel blijmoedigheid wel in overeen- CAFÉ-RESTAURANT PLEIN 12 HEDEN DONDERDAG 30 DEC. AFSCHEIDSAVOND VAN Vanaf 1 Jan.'38 TOM ERICH'S SHOW-ORKEST Zie onze annonce in de krant van 31 December stemming was met de afbraak, welke dat li chaam onderging, en met zijn moeilijk lijden. Defunetus adhuc loquitur. Gestorven spreekt hij nog tot U. Hebt Godsvertrouwen zooals hij bij al uw moeilijkheden, pijnen en zorgen en zijn blijmoedigheid zal de Uwe wezen! „Hij was een mensch die liefde gaf, liefde vroeg en liefde ontving", zoo staat op het bid prentje. Hij gaf liefde, parochianen. Het beste bewijs ervoor zijn de tranen in deze dagen in de gezinnen der parochie en bij zijn lijkbaar gevloeid. Hij was een mensch van echte diepe breede menschelijkheid; hij had behoefte aan hartelijken 'omgang, hij was gevoelig zelfs voor de kleinste attentie: deze hartelijke mensch bedelde als het ware om hartelijkheid. Maar hij ontving ook liefde. Welke priester was bemind als hij door al zijn medereligieuzen en medepriesters, bemind door allen, die hem van nabij leerden kennen, bemind door heel de pa rochie. Spr. dankte voor de liefde welke de pa rochianen hem hier twaalf jaar lang hebben bewezen en vooral voor de overstelpende bewij zen van hartelijk medeleven gedurende de laat ste vier maanden. Het zij U en mij tot troost, dat hij, die liefde gaf en liefde vroeg, zooveel liefde ook ontving, waarvoor hij U dankbaar bleef tot aan den laatsten snik. Defunetus adhuc loquitur: Geeft gij naar zijn voorbeeld liefde en gij zult als hij recht hebben liefde te vra gen en gij zult liefde ontvangen. „Hij was een priester innig devoot en Zichzelf met heel de gulheid van zijn hart wegschen kend". Inderdaad, zoo hebt gü hem gekend; zoo is hij ook gestorven. Op den eersten Kerstdag werden zijn drie H.H. Missen zijn Teerspijze en toen hij in den laten avond van dien dag tus schen zijn benauwdheden door bemerkte dat ik stil tot den dokter sprak, zei hij opeens: „Her der, bedienen, ik ben er niet bang voor hoor! Weineen, wat wij nreeken aan de menschen: dat zij tijdig het H. Oliesel moeten ontvangen, dat moeten wij zelf durven opvolgen!" Kinder lijk eenvoudig vroeg hij vergiffenis en dankte met een ontroering als ik nooit zal vergeten. Na juist een vollen dag van veel pijnen en be nauwdheden, waarop hij mij meermalen zeide, wijzend op het kruisbeeld aan den wand boven zijn bed: „Wat Hij wil, Herder", stierf hij met den rozenkrans om de hals, zooals hij steeds droeg en met het kruis in de hand. Zoo spreekt hij stervende nog tot ons, zoo is hij ons ten voorbeeld. Hij was zoo gaat het gedachtenisplaatje voort „een zielzorger wiens heilige ijver zijn zwakke lichaamskrachten slechts moeilijk kon den volgen". Gü weet dat beter dan ik, uit de twaalf jaren van zün zielzorgarbeid onder U! Hij was „een leidsman, een vader en vriend voor ontelbaren, die zijn levenswüsheid en be zorgde belangstelling mochten ondervinden." Hoeveel priesters kwamen niet tot hem om zijn raad voor het eigen zieieleven en voor hun priesterlijken arbeid! En gij allen, parochianen, in biechtstoel en spreekkamer, in uw huizen en vereenigingen hebt gij de zelfde levenswijsheid leeren waardeeren, hebt gij zijn bezorgde belangstelling in het wel en wee Uwer ziel en Uwer gezinnen mogen ondervinden. Hij kende de parochie door en door, elk huisgezin, gn wist waar er geleden werd en behoefte was aan zijn hulpen hielp zooveel zijn zwakke krachten het toelieten. Na zijn dood spreekt hij nog tot U: Volgt mijn lessen, volgt mijn raad; mün bezorgde be langstelling zal niet van U wijken nu ik het eeuwige leven ben ingegaan! Tenslotte karakteriseert het bidplaat je den dierbaren afgestorvene als een medebroeder, altyd hartelijk, altijd tevreden, altüd goedmoe dig, wiens broederlijke omgang nooit zal ver geten worden door wien met hem mochten sa mengaan. Gij parochianen, aldus spr., verliest in Pater Dekkers zeer veel, maar ik in hem het meeste. Hoeveel heeft zün hartelijke omgang en broe- derlqke raad mü geholpen bü het aanvaarden van een taak, die mij den eersten tijd zeker ongewoon was en moeilijk. Hoe hartelijk was hy mij op zün sterfbed en hoe putte hü zich uit in dankbaarheid, hij, dien ik veeleer te danken ha*3! Ook hierin spreekt hü na zijn dood nog tot U en mü. Houden wü diep in onze zie len de herinnering aan zijn vromen zin en warme hartelijkheid en latenwü trachten vroom te zijn en vol warme liefde voor elkan der. Spr. besloot zijn ontroerende toespraak met het gebed der H. Kerk bij de Uitvaart van den oVerleden priester. Nadat alzoo hulde was gebracht aan den overledene op een welsprekende wijze, die op allen diepen indruk maakte en ook alleen al door haar welsprekendheid lof bracht aan den grooten predikant pater Dekkers, werd de Ab- soute verricht en begon onder het gebeier van de klok de laatste tocht van den kapelaan door de parochie, welke hü 12 jaar gediend had. Vooraf gingen verkenners en naast den lijkauto liépen welpen, eveneens geüniformeerd, en ver tegenwoordigers van het collectantencollege en verschillende andere instellingen en organisa ties. Ondanks de koude stond een groote men- schenmenigte samengepakt en overal in de stra ten kwamen de parochianen nog een stille hulde brengen. Op het Adr. Stoofplein werd de laatste groet door de begeleiders gebracht en de auto's reden vervolgens door naar Katwijk aan den Rijn. waar de begrafenis op het kloos terkerkhof geschiedde. Zooals wü reeds in ons ochtendblad meldden, werd vandaag de zaak van den dronken zee man, die door zijn vrienden, een Rotterdam- schen chauffeur en een caféhouder, van zijn spaarcenten, ten bedrage van f 700.beroofd werd, voor de Haarlemsche Rechtbank behan deld. De op 11 October, gedurende een fuif-reisje naar Haarlem, gedupeerde zeeman, was weer aangemonsterd en had een langen brief naar de heeren rechters geschreven, waarin hü dat geheele drama vertelde, voor zoover hü het zich herinneren kon tenminste. Want in Rotterdam en Schiedam Tieren reeds vele café'tjes bezocht en toen men Voorburg niet wilde passeeren zon der wat Voorburgjes geslikt te hebben, was hij reeds zoo ver weg, dat hij zich daarna niets kon herinneren, tot den nacht van Dinsdag om 3 uur toen hü in het politiebureau te Haarlem tot de ontdekking kwam, dat hü nog maar f36.67 over had van de f700. De agent, die den man stomdronken in een auto op het Plein te Haarlem had ge vonden, om kwart over acht des avonds, vertelde, dat de man totaal buiten kennis lag te slapen. De auto werd naar de Smede- straat gereden, waar de zeeman uitgeladen en het bureau binnengedragen werd. Dan volgde een rü caféhouders, als eerste een uit Hillegom, die verklaarde, dat de zeeman al aardig buiten westen met bankbiljetten gooide en voor allen betaalde. Hü dronk slappen citroen, „een damesdrankje". De verdachte caféhouder beweerde den zee man nog gewaarschuwd te hebben voor den chauffeur. Een bediende bü een tankstation wist te ver tellen, dat de chauffeur de autotank volkomen vol had laten gooien en ook een voorraad goede olie insloeg. Hij vertelde eerst naar Amsterdam en van daaruit naar Parijs te willen toeren. De caféhouder, die met den zeeman achterin zat, kwam naar buiten en smoesde wat met den chauffeur. Get. hoorde den chauffeur zeggen: „Ik heb daar straks ook een tientje van hem genomen, hü mag het straks afhouden." Toen het op betalen aankwam, haalde de caféhouder een stapeltje bankbiljetten uit des zeemans binnenzak, betaalde en deed een beetje weer terug. Doch hield ook aar dig wat zelf. Door het schokken van den wagen bü het wegrüden, kwakte de zeeman met zün hoofd tegen een literbus motorolie, enkele schram men oploopend. Rechter: Waren de anderten nog bü hun positieven? Get.: Die waren aardig bü den tijd. Tegen den zeeman kon je zeggen wat je wilde, hy gaf geen sjoege, De verdachte caféhouder kan zich van dat tientje niets meer herinneren. Een andere caféhouder, bij wien nu eens niet de zeeman, maar verdachte een rondje gaf, had gedacht, dat de zeeman „wagenziek" was. Anders had hü hem natuurlük niet geschonken. Rechter: Toen ze uw café verlieten zouden ze den zeeman beroofd hebben. Heeft u niets gezien. Get. vertelde bhj te zün geweest, dat ze weg waren. Verdachte: Het is een samenloop van omstan digheden. Ik wilde niet mee, maar toen ze zei den: Man, je durft niet, je zit onder de plak, was ik het aan mün eer verplicht. Hij vertelde dan hoe de chauffeur den dron ken zeeman bij dat café had beroofd. Rechter: De chauffeur vertelt hetzelfde vanu. De volgende getuige is een Haarlemmer, die den chauffeur en den caféhouder voor het raam van zün zaak had zien kibbelen om geld. „Ze gingen zoowat door de ruiten heen. Ze waren behoorlük dronken." Dan komt er weer een cafébezoeker in het getuigenbankje, die een rondje van den ver dachte had gekregen. Waarschijnlijk als com pensatie had hü even daarna een klap in zijn gezicht van verdachte gehad. Verdachte had met zün geld zitten schar relen, had zich toen met den chauffeur even verwü'derd en toen ze weer terugkwamen, zwaaide ook de chauffeur met geld, schreeu wende: „Ik heb poen zat." Verdachte: Van mü heeft hü het niet ge kregen. Een sigarenmaker had de twee, inmiddels ook zeer dronken, op het Plein om half negen aangetroffen. Ze wilden naar Rotterdam en even later weer naar Groningen. De dronken chauffeur had een mand met bloemen gekocht. Ze kregen geen taxi en wilden toen naar een café óm naar Rot terdam te bellen. De volgende getuige had ze naar zoo'n café gebracht en de laatste had den verdachten café houder, die met den trein naar Rotterdam ging, In de stationswachtkamer een hoop herrie zien maken, terwijl hü een broodje at. Dan wordt de chauffeur aan een verhoor on derworpen. Hü ontkende, dat hü bü het tankstation iets zou gezegd hebben over flO.— die hü van den zeeman zou hebben gestolen. Net als de caféhouder deed ook de chauffeur zich voor als een onschuldig lam. Voor de zaak, waar de café-houder een rondje had gegeven, had die hem ook van zün geld beroofd. „Dat vermoed ik tenminste" In Haarlem had hü zijn deel van den buit gekregen f 125. De Officier had met de moeilükheid te kam pen gehad wat den twee verdachten ten laste te leggen. Diefstal in vereeniging, diefstal of heling? Spr. had het idee, dat ze beiden op deze „via alcoholica" wel eenige grepen In des zee mans vest hadden gedaan. Te bewijzen is dat echter niet. Wel achtte spr. diefstal van den café-houder bewezen, terwijl de chauffeur zelf bekende, geld van den caféhouder in ontvangst te hebben geno men. Beiden hebben geen blanco strafregister. Spr. eischte tenslotte tegen belden, den café houder wegens diefstal "en den chauffeur we gens heling, 1% jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De verdediger van den caféhouder, mr. M. O. Drilsma, pleitte clementie. N.L. PLAATSIAG IN TUIN OF AAN GEVEL DOOR ONS DESKUNDIG PERSONEEL STALEN VLACCESTOKKEN TE HUUR Gebouw S*. Bavo: L. T. B. Tuinders 10 uur. Fed. Gr. en Fruithandelaren, 8 uur. R.K. E'evolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt Theater: ,.De zanger van Hare Hoogheid', 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; „3 tegen 0", 7 en 9.15 uur. Palace Filmac 11-5 uur. Luxor Theater: „Wanneer bent U jarig?" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: .Angel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Geen vergaderingen. Rembrandttheater: .Bloemen uit Nizza", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Pallace: Pallace Filmac 115 uur; „Cupido in de benzine", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De vlucht voor het huwelük", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „3 wenschen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Steeds maar een paar programma's gaat op den duur vervelen Neem liever de nieuwste Betaling naar keuze Billijkste voorwaarden bij: (tegenover 't Sportveld) TclcfOOU 14753 Bekend door zijn 100 procentservice Voor de verschillende onderwüsorganisaties en hun leden bestaat gelegenheid a.s. Vrijdag- middag tusschen 3 en 4 uur in de wachtkamer ten Stadhuize afscheid te nemen van den re ferendaris C. B. M. Segaar, chef van de af deeling Onderwüs. Naar wij vernemen is de bariton en declama tor Dick Weiman van een langdurige ziekte hersteld, waardoor hü de eerste helft van dit seizoen niet kon optreden. Dezer dagen heeft hü echter zijn eerste concerten te Den Helder en te Schiedam, waar hü het Kerstconcert van Jos. Vranken met veel succes vertolkte, kun nen zingen. Dinsdag 4 Januari, des avonds om kwart over acht, houdt dr. W. G. N. van der Sleen in café-restaurant Brinkmann voor de Konink- lüke Vereeniging Oost en West een voordracht met lichtbeelden en filmvertooning over: Rük- dom en Oerwoud in Sumatra. Op Dinsdag 18 Januari a.s., des avonds te 8 uur zal mevr. J. M. SterckProot voor de leden van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibl. een lezing met lichtbeelden houden met als onder werp: „Haarlems Groei; een praatje bü plaat jes". Deze interessante voordracht bedoeld om de belangstelling voor het nog behouden oud-Haarlemsch schoon op te wekken zal ongetwyfeld een druk bezoek trekken. Inlichtin gen omtrent deze lezing en het lidmaatschap van de R.K. Leeszaal aan het gebouw: Nieuwe Gracht 70, dagelijks van 1012 uur v.m. (be halve Maandagmorgen), van 25 en 7—9 uur n.m. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5