Wat willen de Japanners bij het Panama-kanaal? W Teruel verdedigt zich hardnekkig Het nieuws van heden Verdachte visschersbooten in de Zuidzee Goga over de te volgen politiek De moord op Lo Pa Hong Engelsch convooi naar Egypte DE BAROMETER r HET AMERIKAANSCHE HUIS 'VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIES NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten T7Vi cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20947 Van Chineesche zijde verwacht men, dat de strijd in de pro vincie Sjansi weer zal worden hervat Gunstige ontvangst van Tokio's antwoord Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii| Roemenië blijft trouw aan de bondgenootschappen Telegram aan Litwinof Kard. Pacelli ontvangt de gezanten Pauselijke zegen voor het Euch. Cdngres te Madras Zwaar verlies voor de Missie in China Record Groningen- Biarritz m i wwm mmm Gisteren is de dag in het geheele land rustig verloopen Louis Franck overleden Gouverneur van de Belgische Nationale Bank op^MonfcMartre te. Parijs. Flandin's bezoek aan Berlijn Geruchten aangaande Elzas- Lotharingep tegengesproken Een Engelsch antwoord aan den Prins Gelukkig maar, dat LJ rechts hebt gereden" Churchill over het verdrag van Trianon Volgens mededeeling der recht- schen is hetjinksche front definitief gebroken De regeeringstroepen teruggeslagen Mededeeling van regeerings- zijde Wordt Van Sittart ambassadeur Nieuw Siameesch- Duitsch verdrag Panay-film trekt volle zalen DE JAARWISSELING Zaterdag., Nieuwjaarsdagzal het avondblad niet verschijnen. Onze abonné's ontvangen zoowel Za terdag- als Zondagmorgen het ochtendblad. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN Van 't Oud in 't Nieuw j „a happy new jear" Afwisselend dooi en vorst verwacht Tijdelijk kans op sneeuw of regen DARANYl NAAR OOSTENRIJK r NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Inger. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. WASHINGTON, 31 Dec. (Reuter). Een lid van het AmerikaanscheHuis van Afgevaar digden en van de commissie voor militaire za ken, J. P. Thomas, is kortelings teruggekeerd van een reis naar het Panamakanaal. Deze heeft gewezen op zeer verdachte handelingen van den kant der Japanners in de omgeving van het Panamakanaal. „Agenten van de Japansehe regeering", zoo beweert Thomas, „maken thans uitge breide studies van het kanaal, fotografeeren de strategische punen en brengen de mili taire verdedigingswerken der Vereenigde Staten in kaart." Hij gaf ook als zijn meening te kennen, dat Japansehe visschersbooten, bemand met reserve officieren der Japansehe vloot, opereerden in de Stille Zuidzee aan de kust van Panama en Costa Rica, om gunstige landingsplaatsen te zoeken aan de kust van centraal-Amerika. De Chineesche pers verwacht, dat na een kalme periode van acht weken de strijd in de provincie Sjansi zal worden hervat. Gedurende dezen tijd hebben Chineesche benden de' achterhoede van de Japansehe legers lastig gevallen. In de laatste dagen werden de Japansehe effectieven te TaWoean op zestien duizend man gebracht, terwijl te Joeanping meer dan tien duizend Japansehe soldaten met veel artillerie zijn aangekomen. In de omgeving van Tai-joean en Sintsjien is een zestigtal vechtwagens aangekomen. Tot nu toe hebben de Japansehe troepen zich tevreden gesteld met het behouden van de in genomen stellingen. Het schijnt evenwel, dat zij nu willen oprukken naar den Toenkwampas, een belangrijk strategisch punt, dat de provin cies Sjansi en Honan beheerscht. Van hieruit zouden de troepen Sianfoe kunnen bereiken en de verbindingen met de Sovjet-Unie kunnen verbreken. Tijdens luchtaanvallen in de provincie Sjan- toeng hebben de Japansehe vliegtuigen in de laatste dagen zevenhonderd bommen geworpen op Taianfoe, eenige honderden huizen werden vernield en ongeveer tweehonderd personen vonden den dood. Het front in Sjantoeng is niet gewijzigd. Aan het front van Hangtsjau was het gisteren kalm De Japansehe troepen trachtten de rivier Tsientang over te trekken, doch dit werd hun door de Chineezen belet. Onder bescherming van de artillerie pogen thans Japanschce genie soldaten de brug te herstellen, welke de Chi neezen bij hun terugtocht hebben vernield. De Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, heeft den minister van Buitenland- sche Zaken, Hirota, medegedeeld, dat het Japansehe antwoord op de Britsche nota js ontvangen door zijn regeering en over het algemeen gunstig is beoordeeld. Twee of drie punten moeten evenwel door besprekingen worden opgehelderd. Hoogste barometerstand 778.3 j= te Blacksod in Ierland H Laagste barometerstand 757.1 te Kuopio in Finland j§ VERWACHTING: Meest matige, tijde- 3 H lijk wellicht toenemende Westelijke tot Noordelijken, later verder ruimende 3 wind, betrokken tot zwaar bewolkt met kans op eenigen regen of sneeuw, lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt in het Noorden; in het Zuiden tempera- tuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon op v.m. 8.10 onder n.m. 3.55 uur. H Licht op n.m. 4.25. Maan op v.m. 6.59 onder n.m. 3.04. Nieuwe Maan 1 Januari. =E iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BOEKAREST, 31 Dec. (Reuter) In een exclusieve verklaring, afgelegd tegenover den correspondent van Reuter, heeft Goga Donder dag gezegd: „Ik heb in mijn zak den tekst van een telegram, dat ik aan den Britschen premier zal zenden, waarin ik mijn hooge waar deering voor hem, zijn regeering en zijn groote natie tot uitdrukking breng. Wij beschouwen Engeland als een grooten steunpilaar van den wereldvrede door zijn macht en zijn geest voor rechtvaardigheid en gelijkheid." „Ten aanzien van de Roemeensche buiten- landsche politiek is ons plan," aldus Goga, „on ze vriendschappelijke betrekkingen met andere naties uit te breiden, d.w.z. toe te voegen aan onze vriendenkringen zonder onze oude vrien den te verliezen. Wij hebben niet de bedoeling uit den Volkenbond te treden. Wat de Kleine Entente en den Balkanbond betreft, zullen wij een program van vriendschappelijke samen werking handhaven. De minister van Buitenlandsche Zaken van Roemenië, Istrati Migescu, heeft den volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken Litwinof een telegram gezonden, waarin hij zijn voldoe ning uitspreekt over de gelegenheid, welke hem thans geboden wordt tot samenwerking. Litwinof heeft Migescu geantwoord, dat de regeering van de Sovjet-Unie gaarne zal mede werken tot het verdedigen van den algemeenen vrede. VATICAANSTAD, 31 Dec. (Havas). Gis teravond heeft Z. Em. Kard. Pacelli aan de leden van het Corps Diplomatique ten Vati- cane een diner aangeboden ter eere van de nieuwe Kardinalen. Het diner werd aangerecht in de z.g. „zaal der paramenten", waarvan de wanden met kostbare wandtapijten zijn be hangen. Zaterdagmiddag te half drie (pl. tijd) zal Z. H. de Paus voor de microfoon van Radio- Vaticana Zijn Zegen uitspreken voor de deel nemers aan het Eucharistisch Congres te Ma dras, dat daar gehouden wordt bij gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig bestaan yan dg Katholieke Hiërarchie to Indië^ De Missieprocureur der Paters van het Goddelijk Woord te Steyl bevestigt het gis teren reeds door ons gepubliceerde Reuter- telegram uit Sjanghai, dat de groote leeken- apostel Lo Pa Hong 29 December j.l. tegen 14 uur vermoord is in de Fransche concessie te Sjanghai. Lo Pa Hong was, zooals gemeld, directeur van de waterleiding en tramwegen te Nantau, be kend filantroop en voorzitter van de katholieke actie in China. Verleden jaar was hij benoemd tot kamerheer met kap en degen van Z. H. den Paus. Midden in de z.g. Chineesche stad van Sjanghai woonde en werkte Lo Pa Hong, daar liggen ook de meeste zijner liefdadige instel lingen. Men noemde hem vaak den katholieken Chi- neeschen millionnair, maar dit was feitelijk on juist. Want eigenlijk was hij niet zoo rijk, om dat hij bijna al zijn geld gestoken had in wer ken van naastenliefde en in missiekerken en -scholen. Maar hij had multi-millionnair kun nen zijn! Ongelooflijk bijna is het aantal gasthuizen voor allerlei zieken en gebrekkigen, het aan tal scholen en missiestaties, op zijn kosten ge sticht of gebouwd. De heele missie van Sjanghai dreef grootendeels op hem. Maar nog waarde voller waarschijnlijk voor de missie was dijn voorbeeld. Iedereen van de drie-en-een-half- hiillioen inwoners van Sjanghai, ja, vele mil- lioenen in heel China, eerden hem als een be langeloos helper van armen, ongelukkigen en wisten dat hij dit deed, omdat hij katholiek was. BIARRITZ, 31 Dec. (Havas). De Fransche aviateur Paul Lemee heeft het afstandsrecord in rechte lijn voor een eendekker met twee- litercylinder geslagen door den afstand Gronin gen—Biarritz, ongeveer 1200 K.M., af te leg gen. Ipf De naam van den Ierschen vrijstaat is veranderd in het oud-Gallische Eire. Saluut aan de vlag van het land JERUZALEM, 31 Dec. (Havas) Don derdagmiddag is een Engelsch militair con vooi naar Egypte vertrokken om zoo noo- dig hulp te verleenen bij de handhaving van de orde. Het is gisteren in het geheele land zeer rustig geweest. In de hoofdstad heeft men eenige malen blijk van zijn verknochtheid aan koning Faroek gegeven, doch er deden zich geen inci denten voor, afgezien van een weinig betee- kenende botsing tusschen de politie en een aantal blauwhemden. Het hoofdkwartier der blauwhemden wordt thans door de politie be waakt. Het bestuur van de Wafd heeft hedenochtend ten huize van Nahas Pasja vergaderd om de gedragslijn van de parijt vast te stellen. BRUSSEL, 31 Dec. (Belga) De gou verneur van de Belgische Nationale Bank, Louis Franck, is hedenochtend overleden. Louis Franck werd 27 November 1868 te Ant werpen geboren. Hij studeerde rechten en als advocaat wijdde hij zich voornamelijk aan het zeerecht. In 1906 werd hij tot lid van de Kamer ge- - -,q Te Brussel is na eenige maanden bouwen 'n wolkenkrabber verrezen. Daar volgens den rechter dit gebouw in strijd is met de bouwreglementen moet het worden af gebroken en wel.... binnen de acht dagen. Als de bouwers dit niet doen, heeft de stad Brussel het recht het karwei voor rekening der bouwers te laten opknappen kozen in het kiesdistrict Antwerpen. In de Ka mer werd hij leider van de Viaamsch-liberalen. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, "bevond hij zich op een studiereis in den Congo. Hij keerde naar zijn vaderland terug en werd aan gesteld tot voorzitter van de intercommunale commissie van de stad en de tachtig gemeenten binnen de Vesting Antwerpen. Bij het bombar dement van Antwerpen begaf hij zich door de vuurlinie naar het Duitsche kamp om te on derhandelen over het staken van het bombar dement. Gedurende de bezetting was Franck een van de leiders van het burgerlijk verzet, ook verzette hij zich tegen de Duitsche inmen ging in den taalstrijd en in Januari 1918 werd hij veroordeeld en naar Duitschland gevoerd. In September 1926, na de instorting van den Belgischen franc, werd hij benoemd tot gouver neur van de Nationale Bank van België om den franc te stabiliseeren. Toen in October van dit jaar het kabinet-Van Zeeland aftrad, in verband met de incidenten inzake de Nationale Bank, vroeg Franck den Koning een verlof van drie maanden, hetgeen hem werd verleend. BERLIJN, 31 Dec. (Havas). Het Duitsche Nieuws Bureau publiceert in de voor het buiten land bestemde uitzendingen het volgende be richt: Een Amerikaansch blad verklaart, dat tijdens het bezoek van den Franschen oud minister-president Flandin gezaghebbende Duit sche personen de bedreiging zouden hebben ge uit, dat Duitschland opnieuw de kwestie Elzas Lotharingen op het tapijt zou brengen, indien niet direct voldoening zou worden gegeven aan zekere eischen. Het D. N. B. verklaart door de bevoegde krin gen gemachtigd te zijn categorisch te antwoor den, dat dit bericht in geen enkel opzicht in overeenstemming is met de werkelijkheid, doch dat het geheel ,uit de lucht is gegrepen en een tendentieus bericht van de slechtste soort is. Een woordje van opbeuring aan Prins Bern- hard op dit gelukkige moment, dat zijn toe stand hem weer toelaat met zijn vrienden ïfe schertsen. Als antwoord op het Engelsche versje, dat we Donderdag uit het Handelsblad hebben overgenomen, ontvingen we van een onzer lezers het volgende gedichtje, eveneens in het Engelsch: It was sad, dear Prince, That your car that day Got smashed for keeping To the right of the way But Had you kept, instead. Tho the left, you 'd be Forsooth, not as right As to-day we see So, let's be glad At the end of this year That you' re left right To whom you are dear! Vertaling: Het was jammer, waarde Prins, dat uwe auto op dien dag werd ingedrukt (ver brijzeld?) omdat u rechts van den weg hield maar Had u daarentegen links gehouden, dan zou u er zeker niet zoo goed afgekomen zijn, als wij u vandaag zien. Laat ons daarom blij zijn op 't eind van dit jaar, dat u toch in goeden toestand gespaard gebleven is voor hen, die u dierbaar zijn. BOEDAPEST, 31 Dec. (Havas). In een onder houd met de correspondente van de Pester Lloyd te Londen, Mevr. Listowel, heeft Winston Churchill o.a. verklaard, dat men in Engeland steeds hartelijke gevoelens voor Hongarije en het Hongaarsche volk heeft gekoesterd. Eeni gen van de mannen, die in 1919 te Parijs hebben onderhandeld, waren evenwel politici, die slechts een geringe kennis van de geschiedenis van Europa hadden. Winston Churchill heeft nooit gemeend, dat het verdrag van Trianon niet gewijzigd zou kunnen worden, SALAMANCA, 31 Dec. (Havas) In een officieele mededeeling van de troepen van Franco wordt gezegd, dat de schitterende opmarsch van de rechtsche troepen voort is gegaan met krachtige aanvallen op de vijandelijke stellingen. De regeeringstroe pen hebben een bloedige nederlaag geleden. Zij werden teruggeslagen en hun verliezen bedragen ongeveer zesduizend man. Meer dan zeshonderd man, waaronder een brigade-com mandant, werd engevangen genomen. Meer dan duizend dooden werden op 't slachtveld achter gelaten. Het aantal mitrailleurs en anti-vecht- wagenkanonnen, dat in handen van de recht- schen is gevallen, is zeer groot. Tijdens den opmarsch zijn de rechtsche troe pen den weg van Campillo naar Concud gepas seerd; evenals de hoogten ten Zuiden van Cam pillo: Primervallejo, Pedrizas en Morrones. De opmarsch duurde nog voort op het oogenblik, dat deze mededeeling werd opge steld. De verdediging van Teruel wordt heldhaftig voortgezet. Tijdens luchtgevechten werden acht vliegtuigen van den vijand omlaaggeschoten, terwijl de rechtsche luchtmacht geen verliezen leed. Het garnizoen van Teruel blijft draadloos zijn geestdrift bij de nadering van de rechtsche troepen betuigen. De linkervleugel van de re geeringstroepen is gedemoraliseerd. De stellin gen van de regeeringstroepen worden voortdu rend door de rechtsche artillerie bestookt. Radio Saragossa deelt mede, dat men na de operaties van gisteren kan verzekeren, dat het linksche front van Teruel definitief ge broken is. De aanval, die de rechtschen van ochtend vroeg hebben ontketend, heeft alle ge stelde doelen doen bereiken. Om zeven uur Donderdagavond maakten de rechtsche troepen nog steeds voortgang. De te Teruel belegerde strijdkrachten houden nog steeds krachtig stand. Door de 26ste legerdivisie der regeeringstroe pen, die aan het front in Aragon staat, wordt officieel toegegeven: „De opstandelingen hebben in den geheelen sector hevige aanvallen ontketend, die de re geeringstroepen hebben gedwongen eenige wij zigingen in hun linies te brengen. In de stad Teruel zelve daarentegen hebben de regeeringstroepen hun voordeelen behou den." In het officieele communiqué van het minis terie van Landsverdediging wordt medegedeeld, dat aan het front van Teruel de hevige bom bardementen uit de lucht de regeeringstroepen dwongen de hoogten bij Cerro Gordo te verla ten. Zij werden evenwel snel in een schitteren den tegenaanval hernotnen. De linkervleugel van de regeeringstroepen moest eenige stellin gen prijsgeven, zonder dat dit evenwel gevaar oplevert voor de aanvallers van Teruel. In Veruel zijn de regeeringstroepen te zeven uur het seminarie binnendrongen. In den middag werd het gebouw van de Spaansche Bank opgeblazen en werd het groote water reservoir, waaruit de rechtschen hun voorra den putten, vernield. LONDEN, 31 Dec. (Havas). De „Daily Express" bericht, dat Sir Robert van Sittart, de perma nente onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, binnenkort zal worden benoemd tot ambassadeur in een van de groote hoofdsteden van Europa. Hij zou in het Foreign Office worden opge volgd door Sir Alexander Cadogan. BERLIJN, 31 Dec. (D.N.B.). Te Bangkok is een nieuw DuitschSiameesch vriendschaps-, handels- en scheepvaartverdrag geteekend, dat in de plaats treedt van het verdrag van 1928, hetwelk in November door Siam werd op gezegd evenals de verdragen met Engeland, Frankrijk, Vereenigde Staten, Italië, Japan, Nederland, enz. om de voorrechten, die eenige staten bezaten, terzijde te stellen en het han delsverkeer te regelen volgens de beginselen van meest-begunstiging en wederkeerigheid. NEW YORK, 31 Dec. (Reuter). De_ bioscopen van New York, waar de film van hèt vergaan van de Panay werd vertoond, waren meer dan vol. De film wordt thans over het geheele land vertoond. Ademloos zien de toeschouwers naar de levendige oorlogstafereelen van de film en herhaaldelijk worden de Amerikaan- sche matrozen toegejuicht. Verdacht optreden van Japanners in de omge ving van het Panamakanaal. Het antwoord van Tokio te Londen gunstig ontvangen. De troepen van Franco brengen den aanvallers van Teruel gevoelige verliezen toe. Goga verklaart, dat Roemenië trouw blijft aan de bondgenootschappen. Fusie in de R. K. vakbeweging. '^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiin^ TToewel misschien ten over- 3 II vloede vestigen wij er even 3 de aandacht onzer lezers op H dat het heden Vrijdag niet 3 H geoorloofd is vleeschspijzen te ge- |f bruiken. Onwillekeurig zou dit 3 tijdens de Oudejaarsavondviering 3 s kunnen gebeuren door het nutti- 3 §1 gen van saucijzebroodjes, croquet- s jes, pasteitjes en dergelijke. Na li 3 H uur is dit vanzelfsprekend wel toe- gestaan. 3 .illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir^ BARTELJORISSTRAAT 24 wenscht zijn geachte Cliënteeie JACK MORRIS Het daalgebied van den luchtdruk, dat Don derdagmorgen voor het noordelijk deel der Noorsche kust lag, trok naar het oostelijk Oost zeegebied en tastte het gebied van hoogen luchtdruk aan de oostzijde sterk aan. Dit had tot gevolg, dat het luchtdrukverval in onze omgeving en in het westelijk Oostzeegebied naar het noordoosten gericht werd, waardoor de wind overal noordwest tot west kromp en de vorst getemperd werd. De inval van noord- westelijken wind in Scandinavië deed de vorst in midden-Zweden geheel verdwijnen, terwijl in Noord-Zweden slechts lichte vorst voorkomt. In Frankrijk werd de vorst ook minder en alleen in Zuid-Duitschland komt matige vorst voor. Het koudst blijft nog steeds het Alpen gebied, het warmst IJsland. De Alpenstations melden extreem lage temperaturen met lich ten sneeuwval (Saentis min 19, Jungfraujoch min-22 graden Celsius). De wind is er iets min der krachtig geworden, doch het wolkendek ligt thahs weer over de toppen. De Oceaan-de pressies zijn geheel verdwenen en het gebied van hoogen luchtdruk strekt zich tot ver naar het zuidwesten en westen uit. De inval van westélijken wind brengt reeds dooi in 't noord westelijk deel van ons land. Het vooruitzicht voor het weer van de volgende dagen is afwisselend dooi en vorst, met zware bewolking en tijdelijk kans op regen of sneeuw. BOEDAPEST, 31 Dec. (D.N.B.) In ver band met in omloop zijnde geruchten wordt van toonaangevende zijde medegedeeld, dat Daranyi begin Januari op reis zal gaan voor een zuiver particuliere en korte vacantie. Het staat nog geenszins vast of Daranyi zijn ver lof, dat slechts vijf tot zes dagen zal duren, in het binnen- of het buitenland zal doorbrengen. Stand op Vrijdag 1 uur nun.: 770.1 Vorige stand: 773.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1