Jonge tuinder en groot gezin Laatste Nieuws LAATSTE AANSPORING: voor Oude jaarsdranken naar H00IJ Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen mm PLEIDOOI IN DEN L. TB. ICKES BEDREIG T DE PLUTOCRATEN iminniiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiinniiiniminiiminiiiinniinniinniiiiinimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiinniHmiiinniiiiini!^ VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 giiiii»iniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»i!ii«niiiimiiii| iiianuiiniuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuHiiiiiinuiiuniniiuniiiniiiiiS De bedrijfsmaatregelen voor de bloembollencultuur uitvoerig besproken. Geen vrijheid voor het vak Bijna overal gevraagd om steuntoeslag Sierteelt De tuinbouwregeling Steun- en richtprijzen Steun bij misoogst Fruitschool DE GALA-AVOND Ter viering der blijde gebeurtenis Ter gelegenheid, van de opening der nieuwe verlceersbrug bij Hedel, werd Woensdag door den burgemeester van den Bosch in het gebouw der Openbare Leeszaal 'n tentoonstelling geopend, „De Stalen Keten", bevattende een uitgebreide collectie foto's over bruggenbouw in Nederland gedurende de laatste 10 jaren. V.l.n.r. mr. F. J. van Lanschot, minister mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, H. C. M. Wijffels, voorzitter der Openb. Leeszaal en mr. H. G. J. M. Wagenaar, secretaris van de Kamer van Koophandel te 's Hertogenbosch (Gedeeltelijk gecorrigeerd) R.K. Ziekenverplegen- den H.R.C. Excelsior HEEMSTEDE Organisatie in 't bisdom Haarlem Zal het Amerikaansche volk zwichten, voor den bluf van zestig families? Eden met vacantie Hij zal de vergadering van den Volkenbondsraad bijwonen M inimumprijzen Keuring van zaden Vroege aardappelen Volkstuintjes VOOR DE BLINDEN Een stemmingsvol Kerstfeest EEN NIEUWE CONCERTZAAL BENNEBROEK De loonkwestie te Parijs Verhooging vastgesteld op 1200 francs Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Voorwaarden voor werkhervatting te Parijs NA DE VRIJLATING VAN DEN GEGIJZELDE Boternoteering ts ginmiiinniniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD UWS Na de openingsrede van den heer Jac. Groen, voorzitter van den Tuindersvakbond in den Dio- cesanen L.T.B., ging de algemeene vergadering over tot de bestuursverkiezing. Herkozen werden de heeren W. G. Mathot te Boskoop en Th. F. van Rijn te Lisse. Daar het bestuur moest worden uitgebreid van 7 tot 9 leden werd voor de groep fruittelers gekozen de heer P. Schipper, Zwaag, voor de groep bloemisten de heer Th. Helsloot, Aalsmeer. Eenige heeren vroegen, in verband met deze verkiezing, waarom het oprichten van den derden vakbond, voor de bloembollenteelt, niet op de agenda staat. De voorzitter verklaarde, dat het hoofdbestuur de reorganisatie der vereeniging niet op deze vergadering besproken wil hebben. De af deeling Egmond-Binnen vroeg: „Waar om heeft 't hoofdbestuur de afdeelingen niet er kend bij de uitspraak over de bollensaneering?" Hillegom protesteerde er ook tegen, dat de leden niet gehoord zijn. Sassenheim eveneens. De VOORZITTER antwoordde, dat er bij ver schillende gelegenheden een uitspraak werd ge daan. Omdat een andere organisatie over de kwestie ging spreken, behoefde de L.T.B. dat niet te doen. Maar de afdeelmgsbesturen kwa men bij elkaar. Er is toen niet gestemd, maar als dat geschied zou zijn, had de grootste meer derheid zich vóór behoud van bedrijfsmaatrege- len uitgesproken Er zou echter nog een ledenvergadering be legd zijn als de Minister intusschen zijn stand punt niet bepaald had. Het hoofdbestuur heeft echter na de besturenvergadering een onder houd met den Minister gehad en hem het re sultaat medegedeeld van de besprekingen. De kwestie blijft echter aan de orde, want de Minister kan ieder jaar een andere uit spraak doen. Sassenheim meende toch, dat het bestuur buiten zijn boekje gegaan is. Het had geen er 4 in het bloembollenvak werkzaam zijn, zoo dat men alle vertrouwen kan uitspreken. In de maand Mei zou een speciale vergade ring uitgeschreven kunnen worden, om de maatregelen voor 1939 te bespreken. De Kring de Venen wilde vrijheid van de teelt vocht kleine kweekers tot minstens 400 roe, liever 1 H.A. Men was niet bevreesd voor spoedige algeheele beplanting. Daar het bestuur dit onmogelijk achtte, vroeg spr. een zoover mogelijke uitbreiding. De voorzitter wees er op, dat van de 13.000 aangeslotenen 12.338 beneden de H.A. betelen. Men kan nu zelf een conclusie trekken, hoe moeilijk het is om aan den wensch van de- Venen te voldoen. Het Kamerlid v. d. Weyden vroeg of het niet mogelijk was een limiet te stellen voor het over nemen van teeltvergunningen. Daardoor zullen de groote bedrijven ze niet meer kunnen koopen, met een prijsdaling als gevolg. De heer Nijssen antwoordde op een betref fende opmerking, dat het uitgeslöten is, dat teeltbewijzen in handen komen van menschen buiten het vak. Wel zijn er makelaars, die er een winstje uit willen slaan. De voorzitter achtte de commissie, als ge vraagd door Wassenaar, overbodig; de prae- adviezen werden goedgekeurd» Met de Alg.. Ver. voor Bloembollencultuur zal begin Januari een conferentie plaats heb ben over de oprichting van een scheidsgerecht. De behandeling der bloembollenvraagstukken werd daarna gesloten. Ook voor de toekenning van nieuwe tuin bouwteeltvergunningen waren vele voorstellen ingekomen, ten gunste van gezinstichters en groote gezinnen. Het bestuur zal daarvoor krachtig ijveren. Korting van een klein percentage op elke teelt vergunning ten behoeve van deze groepen wees het af. In verband met terzake gestelde vragen deel de de voorzitter mede, dat bij de regeering zal worden aangedrongen op het stellen van den richtprijs op het peil van den kostprijs. Ze die nen gepubliceerd te worden. Getracht zal wor den om voor elk product, óók middels redelijk gekozen perioden, een steunverleening te ver krijgen, die rechtvaardig is. Gewestelijke richt prijzen zijn moeilijk te maken, men kan beter een extra-toeslag voor bepaalde streken be pleiten. De afgevaardigde van Kennemerland zeide, dat daar armoede troef is. De kostprijs van de aardbei was beneden peil, zoodat de extra toeslag noodzakelijk was, om niet geheel ten onder te gaan. Niemand mag deze streek dezen toeslag benijden. De Kring West-Friesland wenschte verhoo- thans tot 3 H.A. teruggebracht, als gevolg van een actie. Steun bij misoogst geeft de regeering niet, ook de bedrijven in de Venen hebben geen ge hoor gekregen bij den Minister. Er wordt ech ter alles gedaan om daar alsnog uitkomst te krijgen. De onderwijsvereeniging van den L. T. B. heeft met een warme aanbeveling van het bestuur het verzoek van een aantal afdeelingen door gegeven om te komen tot het oprichten van een fruitschool. De geestelijke adviseur, prof. Cleophas, ver klaarde, dat de regeering wel wat voor het stichten van scholen over heeft. Door middel van de cursussen moet de honger naar meer kennis opgevoerd worden. De adviseur maakte van de gelegenheid ge bruik, om aan te sporen tot deelneming aan retraites. Nadat nog eenige kleine kwesties behandeld waren, werd de vergadering gesloten. Tenue voor de officieren. In opdracht van den heer garnizoenscom mandant wordt aan de heeren officieren, die den gala-avond zullen bijwonen, medegedeeld, dat Zjjn Hoogedelgestrenge de volgende tenue heeft voorgeschreven: Voor de beroepsofficieren: de ceremonieele tenue. Voor de reserve-officieren: de ceremonieele tenue; ófwel: de dagelijksche tenue (grijs) met wandelsabel. De datum van den gala-avond. Hieromtrent heerscht nog begripsverwarring. Wij zullen trachten ons zoo duidelijk moge lijk uit te drukken: De gala-avond zal worden gehouden op den werkdag, volgende op dien, waarop de geboorte door het lossen van kanonschoten wordt be kend gemaakt. Mocht de geboorte bekend worden op Oude jaarsdag, Nieuwjaarsdag of op een Zondag, dan wordt de gala-avond gehouden op den daarop volgenden Dinsdag. In de pers, zoowel als op de nieuwsborden, wordt dit ten spoedigste bekend gemaakt. Ten einde de gedachten te bepalen, nog het volgende: Mocht de geboorte bekend worden b.v. op een Dinsdag (vóór 's avonds 7 uur), dan valt de gala-avond op Woensdag, enz. Op Zaterdag bekend, dan gala-avond op Maandag d.a.v. Op Zondag bekend, dan op Dinsdagavond. Op Maandag bekend, dan eveneens op Dins dagavond, enz. Sluiting. Na deze publicatie kan, zeer tot onze spijt, geen enkele aanvrage meer in behandeling worden genomen, daar inmiddels de plaatsaan duidingen zijn vastgesteld. De zaal is tot in de nokken vol. Wat het gala-bal betreft, daarvoor zouden nog enkele aanvragen in behandeling genomen kunnen worden. P. J. M. van Tetering, belast met de organisatie. ziek- of tooneeluitvoeringen, feestavonden, soi rees, e.d. De prachtige acoustiek, welke de Caecilia- zaal bezat, is na de verbouwing gelukkig be waard gebleven, hetgeen een factor van groote beteekenis mag worden genoemd. Het eerste concert in het Concertgebouw „Odeon" vindt plaats op Dinsdagavond 4 Ja nuari a.s. Riek de Vries, alt, Giacomo Aletrino, tenor, en Willem Rettich, pianobegeleiding, geven een herhaling van hun Joodsch concert op 16 November j.l. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zon dag den zoo populairen oliebollenrit voor leden (donateurs (trice) De afstand van den rit bedraagt 12 K.M. Na den rit uitreiking in 't clubgebouw van de olie bollen aan de mededingers. Tooneel-uitvoering der St. Jozefs-gezellen. Zondagavond zal de tooneelclub der St. Jozefs gezellen een uitvoering geven in het R. K. Vereenigingsgebouw. In totaal zullen drie stukjes opgevoerd wor den, n.m. „De Schaduw", „De Verdungangers" en „De Doodendans", alle stukken, die meer tot het leekenspel kunnen gerangschikt wor den, dit, in navolging van „De Geheimen der H. Mis" en „De Christusspeler", in welke op voering deze club ook een overgroot aandeei heeft gehad. Aan de voorbereiding is ook nu weer de grootste zorg besteed, zoo o. a. aan décor en kleeding, alles naar eigen ontwerpen, terwfjl het geheel omlijst wordt met passende muziek. Na ernstige bestudeering van desbetreffende rapporten en na alles rijpelijk overwogen te hebben, zijn Wij met instemming van het ge- heele Episcopaat van Nederland tot een be sluit gekomen inzake de organisatie van R. K. Ziekenverplegenden, hetwelk Wij bij dezen be kend maken. 1. Alle categorieën van R. K. Verplegenden (n.l. verplegenden in particuliere inrichtingen, in wijkverpleging, in los verband, in Overheids- en in semi-overheidsdienst), de religieuzen uit gezonderd, behooren georganiseerd te zijn ir een eigen vereeniging. 2. Als eigen vereeniging van de R. K. Ver plegenden is aangewezen: de reeds bestaande en Bisschoppelijk goedgekeurde Ned. R. K. Bond van Ziekenverplegenden. 3. Deze R. K. Bond van Ziekenverplegenden zal bij de zorg voor de materieele belangen het geestelijk en ideëel element op den voorgrond plaatsen, zooals Wij met het Hoofdbestuur van genoemden Bond zijn overeengekomen, terwijl voor de behartiging der stoffelijke belangen van de verplegenden in Overheids- en in semi- Overheidsdienst de Ned. R. K. Bond van Zie kenverplegenden bovendien samenwerking zal zoeken met eene vereeniging, die toegang heeft tot het georganiseerd overleg. Terwijl Wij den uitdrukkelijken wensch uit spreken, dat alle R. K. Verplegenden tot hun eigen organisatie zullen toetreden, Verwachten Wü tevens, dat andere vereenigingen zich af zijdig zullen houden van het organiseeren der R. K. Verplegenden. Gedaan te Haarlem, 13 December 1937. (w.g.) t JOANNES ^ETRUS, Bisschop van Haarlem. „St. Bavo". WASHINGTON, 30 Dec. (Reuter). Ickes, de Amerikaansche minister van Binnenland- sche Zaken, heeft in een vanavond voor de radio uitgesproken redevoering o.m. gezegd, dat er een onverzoenlijk conflict bestaat tusschen de macht van het geld en de macht van het democratisch besef, dat in de afgeloopen maan den zoo'n hevigheid heeft bereikt, dat het dui delijk is, dat het tot 't einde toe, tot de plucratie of de democratie, moet worden uitgevochten, totdat Amerika's zestig families of Amerika'S 120 millioen menschen, het zullen winnen. Deze zestig families hebben gedreigd, dat, tenzij zij vrij zullen zijn in speculeeren, vrij van voorschriften, vrij om de rest van ons zonder beperking van hun financieele en economische macht te overheerschen, de Vereenigde Staten hun eerste algemeene sit down-staking zullen hebben, niet van de arbeiders, niet van het Amerikaansche volk, maar van zestig families en van het kapitaal, dat geschapen is door het geheele Amerikaansche volk, waarover de zes tig families de controle hebben verworven. Indien de Amerikaansche bevolking dit bluf noemt, zal Amerika een democratisch en vrij Amerika zijn, doch wanneer het Amerikaan sche volk voor dezen bluf zwicht, zal Amerika een fascistisch Amerika zijn, dat onderworpen is aan de groote zakenlieden, een geknecht Amerika. Na aanvallen op eenige leiders der industrie, besloot Ickes, met de schuld voor de tegen woordige omstandigheden toe te schrijven aan de onwelwillendheid van zekere uit den tijd zijnde leiders van particuliere ondernemingen. Concludeerende sprak Ickes de waarschu wing uit, dat de macht der geconcentreerde welvaart in de a.s. zitting van het Congres gedwongen moet worden zich te schikken naar de Amerikaansche wetten. LONDEN, 30 Dec. (Reuter.) De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, zal de bijeenkomst van den Volkenbondsraad bij' wonen, die op 17 Januari a.s. zal beginnen. Eden is vandaag te Londen teruggekeerd Hij hoopt de volgende week voor enkele dagen naar Zuid-Frankrijk te gaan. Tijdens de af' wezigheid van Eden zal minister-president Chamberlain de leiding over het departement van Buitenlandsche Zaken op zich nemen. pas naar den Minister te gaan en spr. sprak daarover dan ook zijn afkeuring uit. Hillegom wenschte over deze kwestie in het bondsorgaan geen artikelen die in een be paalde richting stuwen. De Voorzitter achtte het onjuist steeds maar te stemmen, wanneer men weet, dat het H.-B. paraat is en de verschillende bezwaren kent. Spr. bleef zich echter verzetten tegen de ge dachte, dat „alles vrij moet zijn", daar deze geheel in strijd is met de algemeene lijn, die de L.T.B. voorstaat. Dan kwamen in behandeling de verschillen de voorstellen inzake de teeltregeling in het bloembollenvak. De afgevaardigden meenden, dat niet voldoende aan de groote gezinnen ge dacht wordt en eischten een ander standpunt van het bestuur. Wassenaar noemde vier bezwaren tegen de teeltregeling: le. verplaatsing van de cultuur naar het bui tenland; 2e. ongelimiteerde handel in teeltbewijzen; 3e. te weinig bewegingsvrijheid voor het groo te gezin en voor den beginneling; 4e. de kleine kweeker kan zijn kraam niet op peil brengen. Spr. wenschte een commissie te benoemen, waarin kleine en groote kweekers, saneerders en anti-saneerders en kweekers met groote ge zinnen zitting nemen. Een plan de campagne kon spr. indienen. De afdeeling Zwaag gewaagde van een moei lijk probleem, speciaal voor de jongeren en de minder-gesitueerden. Jonggehuwden moeten een teeltvergunning kunnen krijgen. De afgevaardigde van den Kring West-Fries land wees op de verwarring, die over saneering en saneeringsmaatregelen bestaat. Er dient een speciale vergadering belegd te worden, waarin de zaken helder uiteengezet worden en men niet alleen naar economische en financieele vraagstukken moet kijken. Eenige elasticiteit in de beteelde' oppervlakte is momenteel, volgens spr., mogelijk. Het economische overheerscht, het sociale wordt op den achtergrond gesteld. Daarom dient men niet alleen naar de beteel de oppervlakte van een kweeker te kijken. Sassenheim brak ook een lans voor de jonge kweekers en de jonge exporteurs. Het bestuurslid Jac. Nijssen uit Santpoort maande aan tot voorzichtigheid, omdat ook de grooteren zeer gevoelige klappen hebben ge had. Daar kunnen vele menschen werk vinden De kleine en de middelmatige kweekers heb ben den laatsten tijd uitbreiding van het areaal gekregen, de grooteren zoo goed als niet. Er is een adres aan de regeering gezonden om op te treden tegen excessen bij het koopen. Alles zal gedaan worden om tegen te gaan, dat het teeltrecht zou overgaan naar landbouw bedrijven. De voorzitter verklaarde nog eens nadruk kelijk. dat vrijheid van het vak niet gedoogd kan worden in het belang van een goede so ciale orde. Alles wordt gedaan voor den jongen kweeker en het groote gezin. Wil men echter voor deze categorieën iets meer bereiken, dan zal er zeker 5 tot 10 pCt. van anderen afge haald moeten worden en dat is practisch nog onmogelijk. Spr. wees er op, dat van de 7 bestuursleden ging van de richtprijzen wegens verhoogde be drijfskosten als gevolg van de muntcorrectie. De Venen wilden in verband daarmede het bedrag van 12.000.000.verhoogen, maar het hoofdbestuur achtte het beter daarmede al leen te komen, als blijkt, dat het steunbedrag dit jaar niet voldoende is. De afdeeling Naaldwijk besprak den toestand van de druiventeelt, die zeer slecht is, cioor de enorme verliezen. De productie-prijs is in het Westland veel hooger dan elders, zoodat extra-steun noodig is. De afdeeling Veur vroeg extra-steun voor andijvie, een product, dat daar het beste ge teeld wordt, maar dat meer kost dan het op brengt. De VOORZITTER zeide, dat speciaal de streken gesteund zullen worden, die een ge- eigend noodlijdend product hebben. Men vereenigde zich met het prae-advies over de minimum-prijzen: betere prijzen, daar de huidige slechts een gering deel van den kostprijs van het product uitmaken. Het is niet juist die minimumprijzen op te voeren tot de werkelijke hoogte der productiekosten. 1 Januari zal een nieuwe iijst verschijnen met eenige verhooging voor een paar produc ten. Het is, ten spijt van Roelofsarendsveen, niet gelukt verhooging te krijgen voor de E- augurken. Eenige discussie ontstond over de keuring van tuinbouwzaden. De VOORZITTER waar schuwde er voor, dat de tuinbouw niet onder de plak van den handel zal komen, hoewel hij hulde bracht aan de handelaren, die het zaad op kwaliteit wenschten te houden. Uitvoerig ging spr. in op de keuringsinstituten, de N. A.K. (instelling van den L.T.B.) en de B.K.Z De handel wil nog niets van eenige samenwer king met de tuinbouworganisaties weten. De vergadering wees af het voorstel-Loos- duinen, om de N. A. K. het monopolie niet te geven en de B. K. Z. te erkennen. De N. A. K. zou ten ondergaan als men blijft ageeren, om dat het andere instituut over meer geldelijke middelen beschikt. Aanvaard werd het prae-advies om krachtig aan te dringen op evenredigen steun aan de vroege aardappelen in vergelijking met de an dere tuinbouwproducten. De Minister is er wel voor te vinden. Teeltheffing is eerst dan gerechtvaardigd, als de minimum-prijzen plus het steunbedrag naar evenredigheid daarvan worden bepaald. De kostprijsberekening behoort tot 1 Augustus te geschieden. Het bestuur zal de overheid attent maken op excessen inzake volkstuintjes. De grens is Wanneer de Kerstklokken bijna zijn uitge luid, dan galmen er nog twee, welker stemmen niet \an metaal -zijn, maar in welker gebeier wij menschelijke klanken beluisteren kunnen. Het zijn twee organisaties n.l. de Blinden- bond St. Odilia en de R.K. Blindenzorg voor Haarlem en Omstreken, die hun leden en be schermelingen opriepen om samen een feeste- lijken en stemmigen Kerstmiddag te vieren. In een kort openingswoord, waarin de voor zitter van Blindenzorg zijn blindenvrienden en -vriendinnen welkom heette, werd tevens mede gedeeld, dat dit jaar het feest wat bescheide ner werd gevierd, opdat de slotverrassing (be staande uit nuttige geschenken) wat grooter kon zijn. Ook een schrijven van de eere-voorzitster, aan de blinden welbekend, werd voorgelezen, waarop een spontaan applaus volgde. Vervolgens bracht het kinderkoor van mej. Bonarius eenige toepasselijke liedjes ten ge- hoore en tenslotte werd de vocale opvoering besloten met de zoo fijne Kerstcantate van Cath. van Rennes. Mej. Bonarius en haar koor oogstten dan ook een warm applaus en een kort dankwoord van den voorzitter, dat besloten werd door een kleine bloemenhulde. Rector J. P. van Zon, de geestelijke adviseur, sprak de gebruikelijke Kerstrede uit. Niet in het uiterlijk feestbetoon lag de beteekenis van het Kerstfeest, zoo zeide spr. want dan zou het zelfs voor velen van ons geen Kerstmis kunnen zijn. Maar in de Wedergeboorte van den God- mensch in onze harten moeten wij den diepe ren zin van dezen grooten feestdag zoeken. Tenslotte dankte de voorzitter van den R.K. Blindenbond het bestuur van Blindenzorg voor al den arbeid, zoo liefdevol verricht voor zijn eigen lotgenooten, om dan te besluiten meteen aansporing tot zijn bondgenooten. om met een bijzonderen moed en kracht 1938 tegemoet te treden. Beide eigenschappen moeten hun fun deering vinden in de onderlinge liefde, die el kander samenbindt. Hierop volgde de uitdeeling der geschenken, waarop de blinden belast en beladen, d.w.z. be last met de Kerstgaven en beladen met de blijde herinnering aan dezen feestelijken mid dag huiswaarts keerden. In de behoefte aan een geschikte concert en tooneelzaal van niet te groote afmetingen is thans te dezer stede voorzien door de opening van Concertgebouw „Odeon", Jansstraat 48. De voormalige concertzaal van „Gebouw Cae- cilia" is geheel verbouwtf en veranderd in eei ruime zaal, plaats biedend aan 300 personen Waar de aankleeding en inrichting smaakvo is verzorgd, kan „Od§on" als een belangrijke aanwinst voor Haarlem worden beschouwd Voor vele vereenigingen is deze zaal bij uitstek geschikt, daar zij niet te groot is en zich door haar intiem karakter zeer goed leent voor mu „Stille Armen" Het Comité voor „Stille Armen", te Heemstede, mocht sedert de vorige verantwoording nog giften ontvangen van: W. F. B. flO,—I. C. C. Sr. f5,—; I. C. C. Jr. f5.—; mevr. C. N. f 10.—H. R. f 1.—J. W. S. f 2.50; J. v. d. W. Jr. f 1.—; D. J. W. f2.50;; E. 5. F.—D. f 1.—F. W. S. f 5— D. v. W. f20,—; N. N. f2,50; P. v. T. f5,—; W. B. f 10,—N. N. f5,—; F. A. P. v. A. f 10,— M. J. A. f 2.50; A. C. F. f 10.—; Ir. J. R. f 2.50; J. B. C. v. d. V. f5,—; A. S. W. f5,—; G. N. f 1,—; Jhr. A. v. d. P. f 20,—; J. B. f 3,—; N. D. f 1,75; W. M. v. H. f5,—; d. H. f2,—; fam. P. f5,—; Jhr. P. Q. v. U. f 10,—J. R. f2,50; J. F. R. f2,50; Mevr. S. f3,50; G. W. V. f2,50; J. M. v. W—S. f'3,A. W—M. f2,50; N. N. f 1,— H. J. O.—H. f 10,N. U. f3,50; Q. v. U. f25,—; Mevr. T. f 1,—J. v. d. W. f5,—; D. B. f2,50; Mej. J. B. f 1,—J. B. v. M. f5,—; A. J. W. v. S. f 10,—; Wed. J. d. W.—R. f 2,—; fam. L. v. d. H. f 3,—; N. N. f 1,—; N. N. f 1,65; F. D. f2,—; M. G. M.—G. f 2,—; Dr. H. A. J. S. f5,—; E. C. W. f2,—; C. A. v. M. f 10,—J. B. f2,—; H. J. B. f4,50; S. H. f2,50; B. H. K. S. f50.—; D. G. f 1.50; mevr. B. f2.50; W. H. B. f 1.—; J. H. fL—wed. G. H.—S. f2.50; G. M. f 5,—; C. A. W. P. f 10,—; G. A. O. S. f 1,—; J. F. v. d. W. f2,50; F. B. f5,—; Gebr. D. f5,—; Wed. BvO. H.—v. L. f 1.—B. J. B. f2.50; P. J. D. f 2.50; W. J. H. f 5.—; A. K. f2.50. Het Comité is voor deze giften zeer dankbaar. Een groot aantal „Stille Armen" kon mede door Uwe gave een prettig Kerstfeest worden be zorgd. Voorstel prijsverlaging van water en electri- citeit De S. D. A. P.-sche raadsfractie heeft bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om den prijs van het duinwater met 25 pet. te verlagen, dus van 24 tot 18 ct. per M3; en dien van electriciteit met meer dan 15 pet., dus gemiddeld met 3 ct. per kW. Een en ander zal in totaal 75.750 kosten. Op de gemeentebe- grooting is al gerekend op een winstderving van ruim 11.000 en de rest willen de voor stellers vinden in een verhooging van de ge meentefondsbelasting met 15 opcenten. Dat be- teekent voor b.v. een gehuwde met 2 kinderen en een .zuiver inkomen van 1500 een belas tingvermeerdering van 1.50 per jaar, en met een inkomen van 3000 een vermeerdering van 7.65 enz. enz. De voorstellers vinden de groote winsten van de gemeentebedrijven een onevenredig druk kende indirecte belasting op noodzakelijke le vensbehoeften en hechten aan de door B. en W. voorgestelde verlaging van het vastrecht tarief voor electriciteit aeer weinig reëele be teekenis omdat de overgroote meerderheid der gebruikers geen vastrecht heeft en voor de vastrechtabonné's is de verlaging zeer gering. Een verhooging van de gemeentefondsbelasting tot 50 opcenten daarentegen achten zij niet be zwaarlijk voor de gemeente. Bovendien heb ben de voorstellers uitgerekend dat de groote gezinnen met het voorstel zeer gebaat zullen zijn (de belastingverhooging zal b.v. niets be dragen voor gezinnen met 3 of meer kinderen en 1000 inkomen, of voor gezinnen met 5 of meer kinderen en 1500 inkomen) terwijl de ongehuwden, voor wie de belastingverhooging het zwaarst is, meer naar draagkracht in de lasten der gemeente zullen bijdragen. Het programma voor de as, feestelijkheden. Dezer dagen hield de Oranje-vereeniging met afgevaardigden van de diverse plaatselijke ver eenigingen een vergadering in café „De Ge leerde Man", ter bespreking van het program ma der as. feestelijkheden bij gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het vorstelijk gezin. De voorzitter maakte allereerst bekend het resultaat van de op de lijsten gehouden col lecte bij de ingezetenen van Bennebroek. Deze collecte heeft opgebracht 165. Bovendien werd als bijdrage van de verschillende vereenigingen ontvangen een bedrag van 87. Wat betreft een bijdrage van het gemeentebestuur, kon de voorzitter nog niets definitiefs mededeeien. Besloten werd het bedrag ad 165 geheel te besteden om den schoolgaanden kinderen der la gere school een blijvend aandenken uit te rei ken in den- vorm van een herinneringsbordje of -beker. Daar de dag na de geboorte is vastgesteld als nationale feestdag, zullen alle feestelijk heden zooveel mogelijk naar dien dag worden verschoven. Alleen zal op den dag der blijde gebeurtenis zelf het blijde nieuws worden be kend gemaakt door op vijf plaatsen in de ge meente knalbommen af te schieten. Vervolgens zal aan de plaatselijke geestelijk heid verzocht worden op den nationalen feest dag des morgens om tien uur kerkdiensten te houden, welke zullen worden voorafgegaan door het luiden van alle klokken gedurende een half uur. Na den kerkdienst zal er koraalmuziek zijn en muzikale rondgang door het dorp. Des middags zal aan de schoolkinderen een filmvoorstelling met tractatie worden aange boden in het R.K. Vereenigingsgebouw. We gens het groote aantal zullen de kinderen in twee groepen verdeeld worden. Om zeven uur 's avonds zal er een groote lichtoptocht gehouden worden, waaraan twee muziekcorpsen hun medewerking zullen ver- leenen. Allen ingezetenen wordt verzocht zoo veel mogelijk aan dezen optocht deel te nemen en hun eigen lichtje in welken vorm ook mee te dragen. Deze optocht zal worden besloten met het aansteken van een groot vreugdevuur op een nog nader te bepalen terrein. De dag zal wor den besloten met een toespraak van den bur gemeester en den voorzitter der Oranje-ver eeniging in de zaal van café Oud Berg en Dal. Daags na den nationalen feestdag zullen de schoolkinderen worden onthaald op een be schuit met muisjes. R.K. Voetbal. Voor de voetbalvcreeniging B.S.M. zijn voor Zondag 2 Januari a.s. de volgende wedstrijden vastgesteld: B.S.M. 1—N.V. C. 1, thuis, om 2 uur. H.B.C. 3—B.S.M. 2, uit, om 12 uur. Lisse 5—B.S.M. 3, uit, om 12 uur. Junioren D: D.S.S.—B.S.M., uit, om 2 uur. Junioren E; ConcordiaB. S. M„ uit, om ■2 uur. PARIJS, 30 Dec. (Havas.) De algemeene raad van het departement Seine heeft met 68 te- gen 50 stemmen besloten de verhooging van d® basisloonen vast te stellen op 1200 francs Pet jaar. De prefect had de staking afgekeurd aangedrongen op een verhooging van 6°° francs. PARIJS. 30 Dec. (Havas) De „Humanity heeft hedenmiddag een speciale editie gepubli ceerd, waarin een verslag gegeven wordt vai^ het onderhoud tusschen de leiders der vakbe weging en de socialistische ministers Dom°l" Paul Faure en Monnet. De drie ministers aldus het blad v®r" klaarden aan de delegatie in naam van de minister-president, dat deze alles in het w®r_ stellen zou om ook voor het personeel der P® rijsche gemeentebedrijven een salarisverhoo- ging van 100 francs te verkrijgen. Hij ver langde, dat het werk onder deze voorwaard hedenmorgen hervat zou worden. De vertegenwoordigers der regeering voegden hieraan toe, dat indien de aldus gegeven belofte zonder effect zou blijven» de socialistische ministers zich en bloc uit het kabinet zouden terug trekken. Na deze toezegging besloten de vertegen woordigers der vakorganisaties de staking te heffen. De heer C. L. Hansen heeft het volgende telegram ontvangen: „Journalistenvereeniging Friesland wensent hartelijk geluk met uw vrijlating en betuig hulde voor de standvastigheid, waarmee gü der beste tradities van ons vak hebt gehan haafd". De commissienoteering voor Nederland boter is vastgesteld op 83 cent per K G. vaSt- De officieele Deensche boternoteering is .gesteld op 267 kronen of 1.07 per Kg-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4