MAANDAG 3 JANUARI O Een eeuwfeest te Haarlem ANTHRACIET? drupsteen's kolénhandel HANDELS- EN BOUWCREDIETEN CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK GROOTE HOUTSTRAAT 36 Kort en volledig De Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens bestaat in 1938 honderd jaar VRIJDAG 31 DECEMBER 193? Oudejaarsavond OVERWERK Ten behoeve van spoedeischende bestellingen e.a. GEM. RADIODISTRIBUTIE HaarlemHermes-D.V.S. Overal in de wereld rijden haar producten De Parijsche tentoonstelling Nieuwe uitbreiding TELEFOON 12157 28504 COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE HAARLEM AMSTERDAM BEVERWIJK WIJ VERSTREKKEN Crisis in 1874 Bouw van tramwagens Het koninklijk wapen KENAUPARK 26a TELEFOON12644 Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdegev. 6.30-8 30 223 RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN BALANS^ OPRUIMING STAD Oud moedertje zat alleen in haar kamertje. Het oude potkacheltje brandde en in haar eenvoudig huisje was alles vredig en stil. Zij was alleen overgebleven, haar man was enkele jaren geleden gestorven een ongenees lijke kwaal had na veel lijden het einde ge bracht. En nu op dezen laatsten dag van 't jaar liet zij alles nog eens aan haar gedachten voorbij gaan Wat hadden zij het samen goed gehad een aantal jaren hadden zij met elkander gewerkt en nog enkele jaren van een klein pensioentje rustig geleefd. Nu was zij geheel alleen overgebleven. Het werd donker in het kleine vertrek. Schemeren deed ze graag. Alles van vroeger kon zij nu nog eens rustig overdenken. Vroeger, die Oudejaarsavond in den huiselijken kring met ouders en familie. Wat een drukte was het dan. Iedereen was druk in de weer om alles klaar te maken voor dien laatsten avond van het jaar. Dan kwamen ook de kennissen en een groote kring werd gevormd om dezen avond onder het genot van oliebollen en andere lek kernijen te besluiten. En als dan de torenklok haar twaalf slagen liet hooren, stond vader op en sprak zijn geluk- wensch uit voor moeder en kinderen. En allen wenschten elkaar veel zegen en voor spoed voor het ingetreden jaar. Er was groote vreugde in huis. Dit alles herinnerde zij zich nu nog zoo dui delijk. Herinnering, alles nu herinnering. De kerkklok luidde. Bim bam Bim bam, klonk het in het stille avonduur. Het oudje boog zich voorover. Kerkwaarts kon zü niet meer gaan maar met de kerkgangers, die tempelwaarts gingen, bad zij mee. Zij vouwde de handen, die gerimpelde han den, en in allen eenvoud sloeg zij eerbiedig een kruis. Dit was haar bidstonde eenvoudig en zoo wèl gemeend. Buiten was het een en al drukte. Ieder spoedde zich huiswaarts om in den huiselijken kring dezen laatsten avond van het Jaar te besluiten. Ieder had het gezellig gemaakt en vroolijkheid was alom merkbaar. In sommige huizen brandde voor het laatst nog de Kerstboom. Zijn lichtjes herinnerden nog aan het pas ge vierde Kerstfeest. De uren verstreken. De klok liet haar twaalf slagen hooren. Men hoorde vroolijkheid op straat. Buren, die elkaar het allerbeste wenschten voor het komende jaar. Wat zal het brengen? Dit was een vraag op aller lippen. Het oudje was alleen dacht niet aan wat in het komende jaar komen zou was een zaam maar gelukkig in haar eenvoudig huisje. De twaalf slagen dreunden door tot in het stille vertrek. En ons oudje vouwde de handen, en sloeg een kruis. Een hemelsche glimlach kwam op haar gelaat. Oudejaarsavond Nieuwjaarsmorgen. De Hoofdinspecteur van den Arbeid in het 6de District vestigt er de aandacht op, dat door mannen van 18 jaar en ouder slechts overwerk ten behoeve van spoedeischende reparatie en in andere bij de wet genoemde gevallen mag worden verricht, indien daarbij de volgende voorwaarden in acht worden genomen. Vóór den aanvang van het overwerk moet op een naast de arbeidslijst op te hangen geschrift zijn vermeld: de datum van het overwerk, de namen der arbeiders, de aard van het te verrichten werk, de tijd, waarop met het overwerk wordt be gonnen. Na afloop van het overwerk moet zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen 15 uren, op be doeld geschrift worden ingevuld de tijd, waarop het overwerk is geëindigd, de eventueel genoten rusttijden, de datum (data), waarop de overuren zullen worden ingehaald en de volledige werk- en rusttijdregeling op die dagen. Meergenoemd geschrift moet gedurende ten minste drie maanden worden bewaard en op de eerste aanvrage aan de daartoe bevoegde amb tenaren worden getoond. In het bijzonder wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat door het hier besproken over werk de gemiddelde 48-urige werkweek niet mag worden overschreden, en dat de overuren in vier achtereenvolgende weken moeten wor den ingehaald. Op naleving van de voorwaarden zal streng worden toegezien. Inlichtingen kunnen worden gevraagd ten kantore van de Arbeidsinspectie, Wïlhelmina- straat No. 53, Haarlem, telefoon 13800 't Jaar is om, nog maar uren, En neerr.t dus nog heden dit besluit: Laat FRANS PERQUIN u KOLEN brengen, Dan luidt ge t oude jaar goed uit! Van 13 tot en met 18 Juni van het volgende jaar zal in Haarlem een zoogenaamde theeweek gehouden worden. Er zal dan vanwege een spe ciale organisatie, die zich de bevordering van het theeverbruik ten doel stelt, als maar pro paganda voor thee worden gemaakt. De ook onder katholieken welbekende emeri tus-predikant der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, Ds. C. J. van Paassen, wordt 13 Ja nuari a.s. 70 jaar. Zeker zullen er onder de be stuurders van katholieke organisaties zijn, die veel met hem in aanraking zijn geweest en deze mededeeling zullen waardeeren. Vor het theoretisch examen van het Ned. Ge nootschap voor Heilgymnastiek en Massage in den Haag slaagden Mej. D. C. Roos, en de heer M. C. Pal, uit Haarlem en de heer L. Kohier Jr. uit Heemstede. De heer L. v. d. Zweep, hoofd van de Dr. Kuyperschool alhier, is benoemd tot schoolop ziener in den Haag en zal in verband hiermede met ingang van 1 Maart zijn tegenwoordige functie neerleggen. H. M. de Koningin heeft den heer D. O. No- rel, inspecteur bij de Belastingen, te Haarlem, ten Paleize Noordeinde beëedigd als lid van de Algemeene Rekenkamer. ZATERDAG I JANUARI. Programma 1: Hilversum 1. Programma 2: Hilversum 2. Programma 3' 8.30 Diversen; 8.50 Keulen; 10.20 Parijs Radio; 11.20 Keulen; 1.20 Ned. Brus sel; 2.20 London Regional; 5.20 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 8.30 Keulen; 9.30 Parijs Radio; 10.10 Weenen; 10.50 Berlijn. Programma 4: Ned. Brussel; 10.35 London Re gional; 11.35 Droitwich. Programma 5: 8.30—12.00 Diversen. Haarlem-elftal voor den wedstrijd tegen H. D. V. S.: Vijgeboom Verhappen Huysman De la Mar Effern Van Gooi Kammeyer De Winter Van der Hulst Smit Ninaber. In het jaar 1838 werden de grondslagen ge legd van wat later de zoo bekende Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijneszou worden. In 1938 zal de firma dus honderd jaar bestaan. Het feit zal op 1 November 1938 herdacht worden. Oprichter van de fabriek was de heer J. J. Beijnes. Als Haarlemmer van geboorte was de heer Beijnes steeds zeer ingenomen met zijn ge boortestad, vandaar dat hij er zich in 1838 ves tigde als rijtuigfabrikant. In die dagen was het geen gemakkelijke taak om in een kleine plaats, waar ieder zijn bepaalden leverancier had, veel werk te vinden. Men moest dus door solied werk, schoone modellen en nette aflevering naam maken. En dit gelukte den oprichter vol komen. Steeds was het gewoonte geweest, om de tee- keningen der luxe-rijtuigen uit Parijs te laten komen en deze precies na te volgen. De heer Beijnes keek echter ook naar andere landen en verloochende daarenboven zijn eigen smaak niet. De komst van de spoorwegen bracht een groote verandering in het nog jonge be drijf. En zoo gebeurde het, dat hij in 1856 voor het eerst acht rijtuigen tweede klasse afleverde, waarna ieder jaar daarop nieuwe bestellingen volgden. Er was overigens heel wat meer ruimte noo- dig dan vroeger, toen alleen rijtuigen vervaar digd werden. In 1858 werd de eerste steen der tegenwoordige fabriek aan het Stationsplein ge legd en bij den opbouw kreeg elk vak zijn af zonderlijke werkplaats. Een stoommachine en ander materiaal werden aangeschaft en Decem ber van hetzelfde jaar werd het 61 M. lange en 20 M. diepe gebouw plechtig in gebruik genomen. Het ging den wakkeren fabrikant wel. Nau welijks was de eene bestelling afgeleverd of het contract voor een volgende werd geteekend. De wagenmakerij werd te klein; een smederij van 14 M. front bij 20 M. diepte werd bijgebouwd. Het regende echter bestellingen, zoodat uitbrei ding op uitbreiding verder volgde. Een belangrijk feit geschiedde in December 1864. De heer Beijnes teekende drie contracten, volgens welke hij tegen Mei 1866 de levering aannam van 71 spoorweg-rijtuigen. Het eigen aardige was echter, dat voorshands niet afge leverd kon worden, zoodat de benoodigde berg ruimte groot moest zijn. Nadrukkelijk zij hier vermeld, dat geen ma chinale houtbewerking gebruikt werd, alles moest uit de hand bewerkt worden. Eveneens miste men b.v. een stoomhamer, zoodat gemak kelijk kan worden nagegaan, dat zware smeed- stukken langen tijd onder den voorhamer bleven. Dagen van 13% en 14% uur werden er ge- De oprichter der fabriek, de heer J. J. Beynes De heer J. W. A. Beynes trad in 1877 als firmant toe en maakt momenteel deel uit van den Raad van Commissarissen maakt en met de grootste inspanning gelukte het den fabrikant zijn contracten na te komen. In 1866 kreeg de fabriek ook de Neder- landsch-Indische Spoorweg Mij. tot afneemster en spoedig werd aan een modelwagen en 50 on derstellen voor wagons begonnen. Sindsdien werden honderden onderstellen afgeleverd. Op de Parijsche internationale tentoonstelling in 1867 stelde de heer Beijnes een spoorweg rijtuig en een luxe-rijtuig, een coupe, ten toon. Bekroning geschiedde met een bronzen me daille. Na de spoorwegfusies bleef de fabriek leveren thans aan de Staatsspoorwegen. Eenigszins humoristisch is de transport-ge schiedenis in de dagen, dat de H.IJ.S.M. en N.R.S.M. niet bepaald vriendschappelijke rela ties onderhielden. De stations van deze maat schappijen lagen in Amsterdam een eind van elkaar. Vanuit de fabriek te Haarlem werden de rijtuigen eerst per spoor naar Amsterdam vervoerd, daar op zolderschuiten geladen en vervolgens dwars door de stad naar het andere station gebracht. De minste tegenspoed was voldoende om een rijtuig te doen kantelen en in het water te doen storten, wat dan ook wer kelijk eenmaal is gebeurd. Erger werd het nog in den strengen winter van 1871. Toen moest het transport langs den straatweg geschieden en na 14 uren zwaren ar beid kwam een rijtuig door 6 paarden getrok ken ter bestemder plaatse. Vier andere rijtui gen werden over Voorburg vervoerd, hetgeen vier dagen hard werken vereischte. Daartoe was verlof noodig van de regeering en alle schade, door de wijze van vervoer ontstaan, zou voor rekening van den fabrikant komen. De smederij werkte spoedig te langzaam, er moest een stoomhamer aangeschaft worden. Groot en verstandig zakenman als de heer Beijnes was, had hij allen tegenwoordigen be bouwden grond bijtijds aangekocht, zoodat uit breiding der fabrieken zeer goed mogelijk was. Tot deze uitbreiding werd besloten toen in 1871 met de Staatsspoorwegen een contract werd gesloten tot levering van 100 gesloten goederen wagens, waarvan 20 met remwerk. De smederij werd vergroot, de eigenlijke werkplaats voor spoorwagens vernieuwd en een machinekamer opgetrokken. De kap van het nieuwe gebouw - 77 meter lang en 20 meter breed werd vol gens een vinding van den fabrikant zoo gecon strueerd, dat geen middensteun of draagpunt noodig werd geacht. Alle hoofdbalken hebben dan ook een lengte van 20% meter. Het is niet mogelijk alle verbeteringen en be grootingen uit die dagen op te sommen, maar men begrijpt, dat er heel wat moest gebeuren toen in 1872 55 rijtuigen geleverd moesten wor den aan de Noord-Brabantsch—Duitsche Spoor weg Mij. Centraal R.K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 3 Januari 8.30 uur: Repetitie van de R.K. Gemengde Tooneelvereeniging „Luda— mus" in het clubhuis, Raadhuisstraat U» Haarlem-Noord. 8.45 uur: cursus in wijsbegeerte voor leden van G. en W., door den zeereerw. heer pater F. J. van de Vrande M.S.C., in het gebouw der St. Elisabeths-vereeniging, Jansstraat 49. DINSDAG 4 Januari 2.30 uur: bestuursver gadering van de St. Martha-vereeniging in het Tehuis Koninginneweg 8bis. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: cursus leekenapostolaat in het Ver- eenigingsgebouw Bagijnhof door de E.E. Paters Strijbosch en Van de Vrande. WOENSDAG 5 Januari 2.30 uur: repetitie jongensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging .Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal, Eemstraat, Haarlem-Noord. 5 uur: repetitie gymnastiek jongensafdeeling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad Overveen. 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken bij Brinkmann. 8.30 uur: cursus Esperantistenvereeniging ,Abbé Richardson" in gebouw St. Bavo. DONDERDAG 6 Januari 9 uur v.m.: verga dering van het Armbestuur'van de parochie St. Bavo Haarlem-Noord in de pastorie. 4.30 uur: repetitie gymnastiek meisjesafdee ling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliersstraat 1. 6 uur: repetitie gymnastiek van de R.K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" voor de Ad- spiranten Aloysiusschool. 7.15 dhr: repetitie gymnastiek meisjesafd. R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Doelen. 8.15 uur: repetitie R.K. Harmonie „Utile Dul- ci" in het gebouw aan het Bagijnhof. 8.15 uur: repetitie gymnastiek R.K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de Doelen zaal voor dames. 8.30 uur: repetitie Tafeltennis R.K. Sportver eeniging „Hercules Winfried" in de R.K. School aan de Nieuwe Gracht. 8.30 uur: Bureau-vergadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen- tiusgebouw, Groenmarkt. 8.30 uur: repetitie R.K. Gemengd Tooneel „Thalia" in het „Hof van Holland", Groote Conversatieavond Esperantisten- „Abbé Richardson" in gebouw Markt. 8.30 uur: vereeniging. St. Bavo. VRIJDAG 7 Januari 4.30 uur: gymnastiek- repetitie van de Kleuterafdeeling R.K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R.K. School Westergracht, hoek Leidschevaart. 7.30 uur: gymnastiek-repetitie jongensafdee ling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school Westergracht. 8 uur: repetitie Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaard straat 17. 8.30 uur gymnastiek-repetitie heerenafdeeling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R.K. School aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG 8 Januari 1.20 uur: Excursie naar de Amstelbrouwerij te Amsterdam voor de Ned. Reisverepniging voor Katholieken. 5.30 uur: gymnastiekrepetitie kleuterafd. van de Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: gymnastiek-repetitie jongensafdee ling van de Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de Broederschool aan het Teyler plein. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereeni- gingen bij het uitschrijven van vergaderingen verzocht, vooral overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. SPAARNE In 1874 maakte de fabriek haar eerste crisis door. Er kwam verandering in den toestand door de voortdurende concurrentie der buiten- landsche fabrikanten, wier prijzen lager waren en daardoor bestellingen kregen: in Haarlem zat men met een groote fabriek, veel werkvolk, dochzonder werk. Inschrijving op inschrijving werd te hoog be vonden en of de verschillen groot en klein wa ren, alle wagens werden in het buitenland en voornamelijk in België en Duitschland besteld. Goede raad was duur, maar de heer Beijnes ging niet bij de pakken neerzitten en ging zich weer korten tijd toeleggen op het particuliere rijtuigvak, Vele en velerlei waren de teleurstel lingen, welke de heer Beijnes in die dagen moest ondervinden. Langzamerhand slonk 't getal ar beiders van 250 tot 80 en werd de werktijd van 14 uur tot 11 uur per dag teruggebracht. Deze toestand bleef aanhouden tot het einde van 1876. In dit jaar opende de Amsterdamsche Omni bus-Maatschappij haar lijnen en al spoedig kreeg ook de fabriek van Beijnes leverantie. In den bouw der tramrijtuigen herkende men den rijtuigmaker, den man van het vak. Dat het werk van de fabriek bovenaan stond, blijkt wel uit de volgende cijfers. Voor de Amsterdamsche tram werden 65 wagens geleverd, voor de Rot- terdamsche 47, Haarlemsche 13, Utrechtsche 6, Leiden 8, Arnhem 16, etc. 1877 was het jaar der wederopkomst van de fabriek, niet in het minst doordat de heer Beijnes de laagste inschrijver was bij aanbeste ding van 49 3e klas-rijtuigen voor de staats spoorwegen op Java. Waren er tot nu toe alleen rijtuigen met twee assen gefabriceerd, thans kregen de rijtuigen dubbele lengte met twee draaiende onderstellen. Ieder was verrukt over de schone vormen der rijtuigen, die de Nederlandsche Rijn-Spoorweg- Mij. op haar Haagsche lijn invoerde. Het gevolg van deze voortvarendheid culmineerde zich in orders uit verschillende deelen van het land. In 1874 fabriceerde de fabriek een nieuwen koninklijken salonwagen, daar de bestaande Duitsche wagen niet meer aan de gestelde eischen voldeed. Bij die gelegenheid werd de naam „Koninklijke fabriek" verleend en men zal het met ons eens zijn, dat hij ook thans nog met eere gedragen wordt. De fabrikant leverde het kostbare werkstuk zelf af en mocht van de Koninklijke Familie een welverdienden lof oogsten. In 1885 trok de tweede storm over het bedrijf. Wegens gebrek aan werk moesten meer dan honderd werklieden ontslagen worden. De oor zaken waren voornamelijk te vinden in de Ne derlandsche tarieven van invoerrechten en den vrijen invoer van "buitenlandsch rollend mate rieel. De buitenlander genoot dus bescherming en de landgenoot kon op een houtje bijten. De heer Beijnes requestreerde bij de Staten-Gene- raal, waarna de invoerrechten op buitenlandsch materieel op 5 pCt. werden gesteld. Wel kon men nog ongeveer 120 werklieden bezig houden, doch de resultaten der zaak lieten te wenschen over. 18 wagons aan Duitsche maatschappijen, werden gebouwd om de menschen niet werkloos te maken. In die jaren betrok de gemeente Rijssel o.a. 6 stuks een-paards-tramwagens. Eenige jaren werd de winst van het eerste halfjaar weer ongedaan gemaakt door het ver lies van het tweede of omgekeerd, maar het voornaamste was, dat de fabriek kon blijven „draaien". Men zal zich herinneren, dat o.a. gebouwd werd een salontramrijtuig, dat de directeuren der Deli-maatschappij den sultan van Deli aanboden. In die dagen was het het schoonste, dat ooit in Europa werd vervaardigd. Van 1838 tot 1888, dus in 50 jaar tijds, werden vervaardigd en afgeleverd: 883 luxe-rijtuigen, die zoowel hier te lande als in Frankrijk, Duitschland, Ned.-Indië, Ja pan, Perzië, enz. werden geplaatst: 1156 spoorwagens aan diverse maatschappijen in binnen- en buitenland; 956 tramwegwagens in alle mogelijke deelen van Nederland, in België en in Frankrijk. 5 Maart 1888 overleed de oprichter der Koninklijke Fabrieken, de heer Johannes Jacobus Beijnes. De Haarlemsche gemeen schap zal de nagedachtenis van dezen groo- ten pionier en industrieel te allen tijde in eere houden. Bovenstaande gegevens hebben wij ontleend aan „Geschiedenis en Beschrijving van Haar lem" door F. Allan, dat in/het jaar 1888 ver scheen, in het jaar dus dat de oprichter der fabriek stierf. Van de vele belangrijke werken, die in de laatste halve eeuw door de onderneming wer den uitgevoerd, noemen wij: den Koninklijken trein; salonrijtuigen voor President Kruger, den G.G. van Ned. Oost-Indië en de sultans van Deli, Langkat en Serdang; groote aantallen rijtuigen voor de Zuid-A% Spoorweg Mij. (in het einde der 19e eeuw; na den Boerenoorlog ging deze relatie verloren). Het materieel voor den eersten electrischen spoorweg in Nederland, het baanvak Scheve- ningenDen HaagR'dam Hofplein van de Zuid-Holl. Electr. Spoorweg Mij. (19081909). Regelmatige leveringen aan de Holl. IJzeren Spoorweg Mij., de Mij. tot Expl. van Staats spoorwegen (na de fusie van deze maatschap pijen aan de Nederl. Spoorwegen), en verder aan de Staatsspoorwegen in Ned. Oost-Indië. Van de leveringen aan de Ned. Spoorwegen memoreeren wij in het bijzonder een groot ge deelte van het rollend materieel der geëlectri- ficeerde baanvakken AmsterdamDordrecht, AmsterdamAlkmaar, HaarlemAlkmaar en HaarlemIJmuiden, in de jaren 19231931. Verder 10 Diesel-electrische driewagentreinstel- len in 1933—'34 en een deel van het materieel voor het geëlectrificeerde baanvak Rotterdam Hoek van Holland in 1935. Thans zijn in de fabrieken aan het Stationsplein en aan den Verspronckweg (deze laatste geopend in 1913) in aanbouw 74 motorrijtuigen voor het mate rieel der baanvakken, welke met ingang van den zomerdienst 1938 geëlectrificeerd zullen worden. De Kon. Fabrieken van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beijnes N.V. heeft achtereenvolgens onder de leiding gestaan van de hierna te noe men leden der familie Beijnes: J. J. Beijnes 1816—1888 oprichter der zaak op 1 Nov. 1838 J. J. F. Beijnes 1846—1904 firmant in 1871 Ir. J. J. Beijnes 1873—1930 firmant in 1904 Directeur der N.V. in 1918 A J. Beijnes 1817—1891 Broeder van den op richter; werkte vanaf de oprichting met hem samen; mede firmant J. W. A. Beijnes geboren in 1853 firmant in 1877 A J. J. Beijnes 1883—1930 Directeur der N.V. in 1918 De zaak kreeg op 1 Januari 1918 den rechts vorm eener naamlooze vennootschap. Tot direc teuren werden benoemd de heeren ir. J. J. Beij nes (reeds sedert 1904 mede-firmant) en A. J. J. Beijnes. De oudste firmant, de heer J. W. A. Beijnes, werd president-commissaris der nieuwe N.V. Hij maakt ook thans nog deel uit van den Raad van Commissarissen. De beide directeuren overleden kort na elkaar in Januari, resp. Februari 1930. Met ingang van 27 November 1930 werd tot directeur benoemd de heer ir. H. J. M. Bekkers. Oude j aars- avond Een stille, donkere avond.Herinnering spreekt. We gaan even balans opmaken van het afge- loopen jaar. Papier en potlood hebben we er niet bij noodig. We blijven schemeren. Dat gaat het beste bij dit balans-opmaken. Er komen niet veel cijfers bij te pas. Morgen schrijven we 1938 (als we ons niet vergissen!) We zijn een jaar ouder geworden. Er zijn een paar rimpels bijgekomen in ons voorhoofd. We zijn wat haren verspeeld en de rest is grijzer geworden. We moeten aan een bril, of, als we al zoo rijk zijn, moeten we een sterkeren hebben. De rug gaat krommen en de beenen willen niet zoo goed meer mee. We wor den ouder. Dat gaat zoo steelsgewijs, maar op Oudejaarsavond denken we daaraan. Ja, 't le ven is kort. Een wieg, een kruis, een graf. Oudejaarsavond! Al weer een jaar toegevoegd aan de geschiedenis. Algemeene geschiedenis, Vaderlandsche geschiedenis, Kerkelijke geschie denis, staat er op het schoolrapport van de jeugd. Levensgeschiedenis zouden we er nog op kunnen plaatsen voor hun cijfers van gedrag en vlijt en vorderingen. Immers die cijfers ma ken de geschiedenis van ons leven. Hebben we gewerkt, ons best gedaan, dan krijgen we goede cijfers in ons levensboek. 1938. Alweer een jaar meer Missiegeschiede nis. En m'n oogen dwaalden naar de boeken plank, waar nu al 47 jaargangen van de Anna len van Mill Hill staan. Iedere jaargang opent met een Nieuwjaarswensch en een overzicht van de gemaakte winsten: zooveel H.H. Doopsels, Biechten, Huwelijken, H.H. Communies. Velen van de pioniers, die de bladzijden vul den met het relaas van hun reizen en trekken, hun successen en teleurstellingen, zijn reeds met een schitterend eindrapport naar het Va derhuis gegaan. Anderen hebben hun werk op genomen, werken met leeuwenmoed aan de reu zen-taak en weer anderen staan klaar om voort te bouwen wat die eersten begonnen. Dierbare Lezers en Lezeressen, gij allen die mee hielpt bouwen, het staat alles aangetee- kend Hierboven. Elke steen, welken gij aan bracht, is verantwoord. Gods zegen daarvoor, iederen dag van het komende jaar. Zoo bidden wij. Zalig Nieuwjaar! FATHER G. VAN LEEUWEN, Directeur. St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn. Giro 120937. IJMTJIDEN, 31 December Rüksvischafslag. Tarbot per kg. 1.30 tot 0.90, griet per 50 kg. 26.tot 12.tong per kg. 0.90 tot 0.66, groote schol per 50 kg. 12.50 tot 12.middel schol per 50 kg. 17.50 tot 13.zetschol per 50 kg. 21. tot 17.kleine schol per 50 kg. 21.tot 4.70, schar per 50 kg. 7.tot 3.80, pieterman en poon per 50 kg. 3.50, kl. mid. schelvisch per 50 30.tot 13.kleine schelvisch per 50 kg. 10.tot 3.90, kabeljauw per 125 kg. 36.tot 18.50, gullen per 50 kg. 10.50 tot 1.20, leng per stuk 2.tot 0.85, heilbot per kg. 0.94 tot 0.72, wijting per 50 kg. 3.10 tot 1.koolvisch per stuk 0.24 tot 0.08, versche haring per kist 3.70 tot 1.75. van de Vrijdag aan den Rijksvisehafslag aan gekomen stoomtrawlers: Adelante 400 manden 1670.—. Loggers: KW 65 930.—, KW 74 1390.—. Loggers met versche haring: Sch. 16: 790. VI. 216: 930.—, VI. 205 13.—, VI. 172 380.—, VL 204: 100.—. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5