HAARLEMSCHE SAGEN Laatste Nieuws MAANDAG 3 JAN. RE GROOTE JAARLBJBCSCH ©PIR.UIIMIINC CHRIS TIAANS Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen De wedstrijd van morgen FIRMA VAN BASTEN Q één greep S. L. MOK Kort en volledig SPECIALE AANBIEDING voor Fl. 760.- V.M. 9 UUR JULIANAPARK 58-60-62 Ziet de Etalages! N.V. WONINGINRICHTING MAKELAAR en TAXATEUR ZATERDAG 1 JANUARI 1938 MlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllIHnniHllllllllg iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHUHiiniHiniinniiinunii Oudejaar 1522 AFSCHEID G. B. M. SEGAAR 'n Halve eeuw brengt FRANS PERQUIN al Brandstof bij zeer velen thuis, Zij ontvingen heel veel warmte, PRIMA KOLEN zonder gruis! ARGELOOZE BURGERS OPGEPAST! Laat men zich geen 5 franc-stukken voor rijksdaalders verkoopen Graalnieuws Veel belangstelling uit onderwijs kringen Afscheid J. C. Timmerman H. D. Tjeenk Willink Zoon Weer geen voorrang verleend Programma Radio-Centrale V.S.V.—D.F.C. plaatselijke ontmoeting op Berkenrode H.B.C.-OnzeGezellen Gr. Hontfstr. 155 - Haarlem - Telef. 11159 Tramhalte Proveniershuis SLAAPKAMER ZITKAMER EETKAMER COMPLEET VAN 1080 CLD. NU Weer eeli garnizoen te Roermond (Gedeeltelijk gecorrigeerd) V redesvoorwaarden van Japan? De Duitsche ambassadeur zou hierbij bemiddelend optreden De gemeente stelt een terrein beschikbaar DE K.N.I.L.M. IN 1937 Passagiersvervoer met 33V3 pet. gestegen MEVROUW SPEENHOFF begint in onze Magazijnen JULIANAPARK 58-60-62 ZELDZAME KOOPJES IN ALLE AFDEELINGEN Ziet de Etalages! RESTANTEN iets beschadigde SLAAPKAMERS, geheel ompi. v.a. 14.89 EIKEN DRESSOIRS 11.98 bekleede noten FAUTEUILS, verend 4.92 Wilton, Axminster en Haarvelours TAPIJTEN 9.98 PARTIJ 2-persoons WOLLEN DEKENS 1.69 MOLTON DEKENS16 ct. HOLTAP KARPETTEN 5.79 HANDWEEF en MOQUETTE TAFELKLEDEN 98 e*. COUPONNEN, LOPERS, VITRAGE, VELOURS, HANDWEEF bijna voor niets! De nieuwste Philips' Radio Radio-Techn. Bur. G00SENS 'N TROUWE KLANT R.K. FILIAALHOUDER en echtgenote gevraagd voor het Arrondissement Haarlem EEN VOORSPOEDIG 19 3 8 ^iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Sedert de vervolmaking van den oliebol door Simon Gysterink in 1308 is Oudejaarsavond een huiselijk intiem feest geworden met de ge heel eigen sfeer van dampende chocolademelk en ganzenborden. In de grafelijke kasteelen net zoo gezellig, net zoo huiselijk-wintersch en zoo vol diepgaande overpeinzingen over voorbije en komende dagen als in de eenvoudige houten huizen der gilde-gezellen. Toch is er een tijd geweest, dat de overgang van oud naar nieuw door de Haarlemmers met een angstige spanning werd verwacht en dat ze met vreugde de koude winterzon van den nieuwen dag begroetten. Natuurlijk, ze vulden wei vele malen hun bierpotten en met vette vingers bevlekten ze alle gansjes van 't ganzen bord, maar toch Het moest al heel gek loopen wilde er iemand op het middernachtelijk uur de straat opgaan en voor geen geld van de wereld zou er zelfs geen onverschrokkene na afloop van het lof in de groote kerk blijven. Er gebeurden niet zooveel wereldschokkende dingen in die dagen. Oudejaar was de laatste en Nieuwjaar de eerste dag van het jaar. En dan waren er een paar feestdagen en wat oor logen, ver weg, in Frankrijk. En zoo kwam het, dat de onbegrijpelijke gebeurtenissen van de zwaaiende lichtjes op de Bavokerk en op den Bakenessergrachttoren aangedikt en opgebla zen waren. „Niet naar kijken," zeiden de men- schen, „wie weet wat je dan al gebeurt." Erg overdreven was het niet. Want het was een mysterie, die lichtjes. lederen keer om twaalf uur, als er een nieuw jaar geboren werd, wiebelde een lichtje heen en weer ergens boven in den St. Bavotoren en even later gebeurde hetzelfde in de kerk van de Bakenessergracht Een afschuwelijke spokenhistorie? Een grie zelig raadsel? Men durfde het niet te weten De stadsbestuurderen hadden een groote som uitgeloofd voor hem, die het geheim zou ont sluieren, maar ze hadden het net zoo goed kunnen laten. Niemand dacht eraan zijn Oudejaarsavond in den St. Bavotoren door te brengen. In de laatste week van 1522 waren er drie Antwerpsche kooplieden in onze stad, die groo te voorraden Halletjes moesten inslaan. En op Oudejaarsavond zaten ze zich te vervelen in een kroeg, waarvan de eigenaar met zijn fa milie zich vermeide in het ganzenbordspel. Ze stapten op, in de hoop een gezelliger café te vinden, maar het werd twaalf uur en nog slen terden ze over straat. En toen de klokken het nieuwe jaar inluidden stonden ze op de Groote Markt. Dat is het begin van de bekende grie zeihistorie, die vele onzer lezers zich mis schien nite meer zullen herinneren. „Zie daar eens," zei een van de drie. „Wat is dat?" En met groote verbazing keken ze naar het lichtje op de Groote Kerk, dat langzaam be vend heen en weer wiebelde. Een klein wit lichtje tegen den pikzwarten achtergrond, hier èn daar weerkaatst door het sneeuw-bedekte dak. Ze keken stomverwonderd tot plotseling het lichtje in een halven cirkel naar beneden vloog en daar bleef hangen. Een rauwe angstkreet galmde van de hoogte. En dan volgde er een hoog gesnerp als van iemand in doodsangst maar het geluid had niets menschelijks. Daar stonden ze alle drie en durfden geen vin verroeren. „God helpe...." klappertandde een van hen, maar reeds hoorden ze nieuwe kreten van boven. „Daar roept iemand om hulp, we moeten helpen als we kerels zijn," zei de jongste en hij rende in de richting van de kerk. De anderen volgden. Hol klonken hun voet stappen in de hooge gewelven en angstig-hard hun stemmen. Daarom fluisterden ze en werd alles nog somberder. Het Godslampje tooverde onwezenlijke schaduwen op de muren en de gildevanen ritselden en bewogen bij het minste zuchtje. Ze durfden niet meer terug en ze durfden niet verder. Een kwartier lang stonden zij bij het hoogaltaar, klam van het angstzweet en zelfs hun hoofd waagden ze niet te bewegen. Toen fladderde er iets door de ruimte, zon der geluid bijna. Ze deinsden terug van schrik en smoorden een angstkreet. Maar bij het licht van het Godslampje zagen ze, dat het een witte duif was en daardoor kregen ze weer wat moed en zochten naar de wenteltrap. 185 treden was het naar den eersten toren trans en die vijf en twintig meter naar om hoog beteekenden de meest lugubere oogen blikken in hun leven. Er was een steen, die met geraas van de trappen rolde, er waren vleermuizen, die langs hun slapen streken en daar tusschen door was er het vreeselijke ge rochel van dat lichtende wezen, daar boven. En op den trans deden zij een nieuwe ver schrikkelijke ontdekking. Ergens in het duister van den nacht, een paar honderd meter van hen verwijderd, zwaaide een ander lichtje, een rood ditmaal. Na nog 35 treden waren ze vlak bij het angst aanjagend geluid en toen ze eindelijk waagden door de galmgaten naar buiten te kijken, zagen ze het lichtje vlakbij. Een man, die met zijn hoofd naar beneden hing, hield een lamp in zijn hand en van zijn verwrongen gezicht lazen ze den doodsangst. En tot hun ontzetting zagen ze, dat de man aan den weerhaak van den grooten klokkenwijzer hing. Als die zou breken, maakte hij een val op de punten der kanteelen. Vlug haalden ze een ladder en verlosten hem uit zijn levensgevaarlijke positie. Ze legden hem op het besneeuwde dak en wreven kleur op zijn aschgrauw gelaat. Juist toen hij zijn oogen opende werd het valluik opengeworpen en met verwarde haren kwam er een vrouws persoon op het dak, die zich zonder de Ant werpenaren te zien, zich op den man wierp en zijn gerimpeld oud voorhoofd kuste en huilde van vreugde, dat hjj nog leefde. „Boudewijn, Boudewijn," zei ze, „hier ben ik." Toen kuchte de jongste der Antwerpenaren bescheiden en zij hief het hoofd op en lachte verlegen-gelukkig. En ook de man kwam overeind. „Ik ben u mijn leven verschuldigd, heeren,' stamelde hij, ,Jxoe kan ik u danken." Maar de drie wilden, nu ze toch over al hun angsten heen waren, slechts het mysterie van de lichtjes opgehelderd zien. „Dat is een eenvoudige geschiedenis," zei de man even later, toen ze in de kosterskamer ge zeten waren. En hij vertelde hun, hoe hij, de koster, een veertig jaar geleden voor het baantje sollici teerde en hoewel zeer jong, het ook kreeg. In die dagen was ik een stevige kerel en dacht aan trouwen. Catharina hier was mijn aange bedene, Lange avonden liepen wij over de wei landen, ver buiten de stadspoorten en zagen tallooze zonsondergangen als de kikkers gaan kwaken en een nevel over de velden hangt. Ho« zoet was deze tijd, mijmerde de man en pein zend staarde hij voor zich uit. De vader van Catharina was koster in de Bakenessergrachtkerk en ook hij had gesolli citeerd naar het ambt van St. Bavokoster. Dat men hem voorbij was gegaan verdroot hem zoozeer, dat hij zijn toestemming tot het hu welijk weigerde en zelfs Catharina liet beloven mjj nooit meer te spreken of te zien, zoolang hij nog in leven was. We moesten er in berusten, maar we bleven elkaar trouw. Door gesmokkelde briefjes spra ken we af, dat we iederen keer bij het nieuwe jaar elkander met lichtjes veel heil en zegen en nog veel meer zouden wenschen. Het doet er niet toe wat. En zoo klimmen we nu al bijna veertig jaren naar boven op Oudejaarsavond, den eenigen avond, die ons wat vreugde ver schaft. Vanavond was ik reeds om half elf op den trans en anderhalf uur lang liep ik den toren rond. Toen ik mijn lamp wilde aansteken waren mijn vingers echter zoo koud, dat het lichtje uit mijn vingers glipte, maar gelukkig aan een steen bleef hangen. Ik bukte, bukte diep, sleep te het lampje mee en.... viel voorover. Hij sloeg zijn handen voor oogen bij de gedachte aan dat schrikkelijk gebeuren. God zij dank bleef ik hangen aan den groo ten wijzer, maar door mijn gewicht schoot die door naar beneden en zoo bleef ik hangen tusschen hemel en aarde. „Maar Catharina, hoe kom jij hier, denk aan je belofte, kind, denk daar aan, want ik zou het kunnen vergeten," eindigde hij plotseling: als merkte hij nu pas haar aanwezigheid. „Er is geen belofte meer, Boudewijn," ween de de vrouw, „vader is vanmiddag overleden. Maar ik wilde wachten met naar jou toe te gaan tot morgen, tot het nieuwe jaar. 1523 wordt een nieuw leven voor ons, dacht ik. Die paar uurtjes kon je me ook nog wel misser- We hadden elkaar al 40 jaar moeten missen.' „Je ziet er precies uit zooals ik dacht, Cathe rien." En omdat de Antwerpenaren wel begrepen, dat er bij dit weerzien na zoo langen tijd geen vreemden noodig waren, vertrokken ze stil letjes. En ze pinkten een traan weg, die er ge komen was zonder dat ze het wisten. Nieuwjaar 1523 werd een groote dag voor de twee getrouwen, die nog denzelfden datum in den echt werden verbonden. En des avonds liepen za samen langs de stille besneeuwde wei landen, waar wel geen kikkers kwaakten, maar waar ze terugdachten aan de gelukkige dager, van weleer, die nu weer een aanvang gingen nemen. En ook voor de Haarlemmers was 1 Januari 1523 meer dan een gewone feestdag. Want de Antwerpsche kooplieden verdeelden de groote geldsom 3000 gouden dukaten door de gemeentebestuurderen uitgeloofd voor hem, die het lichtjes-mysterie ophelderde, onder de ar men der stad. Zoo werd deze dag een vreugdedag in veler lei opzicht. I En nooit meer nadien waren er nachtelijke lichtjes op kerktorens als de klok twaalf had geslagen. 9.40 Pauze, 10.35 Parijs Radio, 12.05 Diversen, 12.20 Brussel Ned., 1.35 Keulen, 5.20 Parijs R., 6.20 Keulen, 8.20 Rome, Bari, 9.25 Boedapest, 10.05 Keulen, 11.20 Danmarks Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Droitwich, 1.05 Londen Reg., 3.20 Droitwich, 8.05 Berlijn, 9.20 Droitwich, 11.00 Londen Reg., 11.20 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Sons of the brave, 2. Als Kobus harmonica speelt; 3. Golden Me mories; 4. Indian Love Call; 5. Nola, Polly; 6. Kaffeeklatsch; 7. Home on the range; 8. Lie- besfreud; 9. La Petite Tonkinose;. 10. With sword and lance; 11. II Bacio; 12. Did your mother come from Ireland? 13. Schön Ros- marin; 14. Hier ist eine Wohnung zu vennie ten; 15. Kitten on the keys; 16. J'ai deux amours. 8.8012.00 Diversen. Hoewel een Belgisch 5-francstuk weinig ge lijkenis vertoont met onzen monumentalen rijksdaalder, blijkt het, dat verschillende men- schen toch door de zeer oppervlakkige over eenkomst verleid worden. Een houder van een tankstation aan de Am- sterdamschevaart heeft reeds tweemaal dezer dagen een 5-francstuk voor een rijksdaalder aangezien en in ontvangst genomen, met alle onaangename gevolgen van dien. Een Belgisch 5-francstuk immers is slechts f 0.35 waard. Ook een winkelier in Groote Houtstraat deed aan gifte door iemand om den tuin te zijn geleid. Men zij gewaarschuwd! Aan alle leidsters en leden een Zalig Nieuw jaar. Zondag 2 Januari. Om 7.45 uur H. Mis en H. Communie voor de leden van de Groenmarkt. Daarna feestelijk in bezit nemen van het zaaltje in de Zoetestraat. Om 3 uur op het Clubhuis Spaarne gezamen lijke Kerstviering voor de leden onder 16 jaar. Voor de leden vanaf 16 jaar 's avonds 8.15 uur. Volgens onze afspraken voor de gezamenlijke bijeenkomsten komen we om op tijd te be ginnen een kwartier van te voren, dus om kwart voor 3 en 8 uur. De leden van de Bavo komen na het Lof. Brengt allen je kleine zangboekje mee. Leden die nog blouses of alpino's willen be stellen met 't oog op den fakkeloptocht worden verzocht het spoedig te doen, daar anders we gens de vele bestellingen misschien niet op tijd geleverd kan worden. Excelsior Vooruit. Zooals bekend ging de heer G. B. M. Se- gaar, referendaris ten Stadhuize en chef van de afdeeling Openbaar Onderwijs, gisteren met. pensioen. In den kring van zijn afdeeling, werd een min of meer officieel tintje aan het vertrek gegeven. De heer J. A. Pijzelman bood met een har telijke toespraak een fraai zilveren sigaren doos aan, namens het personeel. Wethouder A. G. Boes belichtte de verdien sten van dezen voortreffelijken ambtenaar en bood hem als aandenken een persoonlijk ge schenk aan, n.l. een fraaie penteekening van Joh. Josseaaid, voorstellende het Stadhuis. Vanmiddag werd in de wachtzaal van het Stadhuis gelegenheid gegeven om afscheid te nemen van den heer Segaar. Dat daarbij hartelijke woorden door ver tegenwoordigers van onderwijsveresnigingen werden gesproken, laat zich begrijpen. Daar was allereerst het woord aan den heer C. Doyer, die als voorzitter van de Ambtelijke Vereeniging van Hoofden van Scholen sprak. Spr. noemde het prettig, dat het geen af scheid om gezondheidsredenen is. De heer Ph. Lancée vertolkte mede namens mr. A. Beets, den dank fan de Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs. Spr. roemde de deskundigheid, de bereidheid en den eenvoud van den referendaris. Bestursleden van de Vereeniging van Hoof den van Scholen, van den Bond van Ned Onderwijzers, van het N. O. G. en Volks onderwijs sloten zich daarbij aan. Ter receptie kwamen verder nog mr. dr. Witteveen, secretaris der Commissie van Toe zicht op het M. O., directeuren van mid delbare scholen en vele belangstellende on derwijzers. De heer Segaar dankte voor de hem ge brachte hulde en wilde speciaal verklaren, dat het werken onder wethouder Boes hem zoo aangenaam geweest was. Hij bewonderde -in dezen wethouder van onderwijs een man van durf en kennis van zaken. Vele handen werden tenslotte gedrukt. De heer J. C. Tmmerman, commies op de afdeeling Burgerlijke stand en Bevolking der gemeente Haarlem, nam wegens zijn pen- sionneering afscheid van dien dienist. Hij werd hartelijk toegesproken door den heer W. Fehres, referendaris chef van deze afdee ling. Namens het geheele personeel werden den heer Timmerman als aandenken een marme ren inkstel en vloeidrukker aangeboden. Den heer H. J. Tjeenk Willink is op zijn ver zoek met ingang van heden ontslag ver leend als directeur van H. D. Tjenk Willink en Zoons Uitgevers Mij. De heer Tjeenk Wil link is benoemd tot gedelegeerd commissaris. Tot directeuren zijn benoemd de heeren M. A. Reinalda en E. Lefebre, tot dusver onder directeuren. Gistermorgen om zeven uur reed een 6- wielige truck met oplegger od het kruispunt JansstraatNieuwe Gracht tegen een vracht auto. De aanrijding ontstond, doordat de be stuurder van eerstgenoemden wagen geen voorrang verleend. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. De vrachtauto werd aan de voorzijde zoodanig beschadigd, dat hij weg gesleept moest worden. Zondag 2 Januari Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3; 8.30 Diversen, 8.50 Keulen, 10.20 Parijs Radio, 11.20 Keulen, 1.20 Brussel Ned. 2.20 Deutschlandsender, 2.35 Brussel Ned., .20 Keulen, 5.20 Londen Reg., 5.50 Weenen, .20 Boedapest, 6.50 Weenen, 8.55 Parijs Radio, .50 Berlijn. Programma 4: 8.30 Brussel Ned., 12.50 Droit wich, 2.20 Diversen, 2.40 Droitwich, 4.20 Londen Reg., 4.40 Droitwich, 5.20 Parijs Radio, 7.20 Diversen, 7.30 Droitwich, 11.00 Boedapest, 11.25 Parijs Radio. 8.3012.00 Diversen. Maandag 3 Januari Programma 1: Hilversum II Programma 2; Hilversum I Programma 3; 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, V.S.V.: Michel Broek Voets Heins, De Vries, Van Os Dohring, Balvers, - Van der Lugt, Bot, Sterk. In de week van 19 tot en met 25 December 1937 zijn te Haarlem 5 gevallen van roodvonk geconstateerd. Met goedvinden van pastoor L. J. Willen- borg zullen in de R. K. Kerk te Bloemendaal op Zondag 16 Januari in alle H. Missen predi katies over de Katholieke Film-Actie worden gehouden door pater Felix Wezenbeek O.Carm. Met de leiding van de propaganda, die naar aanleiding van deze predikaties ter plaatse ge voerd zal worden, heeft zich willen belasten mej. C. Eve. Het personeel van het Korps Motordienst, dat in 1938 zijn herhalingsoefeningen moet volbrengen, zal worden opgeroepen in één der tijdvakken: 24 Januari—2 Februari; 23 Febr. —4 Maart; 28 Maart6 April; 27 Juni—6 Juli; 25 Juli—10 Augustus; 12 September—28 Sep tember; 3 October—19 October en 24 October— 9 November. De dienstplichtige onderofficieren komen een week vroeger dan de manschappen onder de wapenen. Heden herdenkt de heer A. van Woe- sik den dag, waarop hü 30 jaar geleden werd aangesteld als kassier der R.K. Boerenleeen- bank. Bij de gehouden aanbesteding was laagste in schrijver voor het onderhoud gedurende 1938 van den provincialen weg HaarlemSchiphol—Am stelveenOuderkerk de firma Bosland en Co. te Aalsmeer voor f 35.243; voor het Amstel- Drechtkanaal de heer J. de Kies te Ilpendam. Het nieuwe jaar begint voor Haarlem en Omstreken met een interessanten wedstrijd. Op Berkenrode zullen H.B.C. en Onze Ge zellen slag leveren. Een wedstrijd waarvoor groote belangstelling bestaat, omdat voor beide partijen zeer veel op het spel staat. Reeds eenige weken geleden is deze ontmoe ting vastgesteld geweest en bij die gelegenheid wilden we constateeren dat het samenstellen der I.V.C.B.-programma's wel wat te wenschen overlaat. Het is echter niet billijk den compe titieleider daarvan de schuld te geven, omdat deze met de wenschen van de vereenigingen zoo veel mogelijk wenscht rekening te houden. En deze zijn dikwijls niet voor inwilliging vatbaar. En zoo kon het b.v. gebeuren dat in een stad als Haarlem met haar vier eerste klassers geen enkele eerste klas-wedstrijd werd vastgesteld. Hierin komt echter hopen we verandering, om dat de clubs zelf gaan inzien dat dit een onge zonde toestand is. Willen we het publiek naar onze velden trekken, dan zal er ook gelegen heid moeten zijn en niemand zal willen beweren, dat deze in Haarlem niet bestaat. Zonder de concurrentie van de neutrale wedstrijden te on derschatten, moeten we daaraan toch niet te veel aandacht blijven schenken. Ook bij de wedstrijden in het andere kamp is de belang stelling dikwijls- van dien aard, dat zij eerder van ons dan wij van hen de concurrentie moeten duchten. Slechts in een enkel geval hebben onze clubs gegronde vrees voor concur rentie, maar uitzonderingen blijven ook hier den regel bevestigen. Zoo kan het ons niet anders dan verheugen dat naast enkele belangrijke neutrale wedstrij den de ontmoeting H.B.C.—Onze Gezellen is vastgesteld. En de katholieke voetballer kan aan dezen wedstrijd ongetwijfeld zijn hart ophalen. Het competitieseizoen is ditmaal zeer belang wekkend omdat we zoowel voor de bovenste als voor de onderste plaats gegadigden binnen onze muren hebben. En nu gaat een der ernstigste kampioenscandidaten morgen den strijd aan binden met de ploeg, welke al zeer veel kans maakt op de laatste plaats te eindigen. H.B.S. is op den goeden weg blijven voortgaan en be reidt zich reeds voor op den grooten strijd tegen Santpoort. Dat zal me eerstdaags een sensatie geven in Kennemerland. En Onze Gezellen? Het elftal van Loerakker stelt wel teleur maar heeft i. toch nog te vel goede eigenschappen om het reeds bij voorbaat te bestemmen voor de onderste plaats, en zeker zullen de jongens uit Haarlem-Noord dit zoo spoedigmogelijk willen bewijzen. Is de ontmoeting tegen het geduchte H.B.C. eigenlijk niet een uitgezochte gelegen heid? Zoo op papier hebben de Gezellen niet de minste kans, maar vergeten mag niet worden, dat H.B.C. juist in plaatselijke wedstrijden zijn aanhang wel eens een minder prettige verras sing bezorgt. T.Y.B.B. was daar een prachtig voorbeeld van. Onze Gezellen behoeft dan ook bij voorbaat niet te gaan wanhopen aan het resultaat. En dat doet zij ook niet. Met den moed der wanhoop desnoods zal deze Haarlem- sche club haar plaats in de eerste klasse willen verdedigen en een succesje in den strijd tegen de Heemsteedsche combinatie zou het elftal het noodige zelfvertrouwen weer schenken. Aan den anderen kant zal H.B.C. zijn kost baren voorsprong niet willen verliezen en met de wetenschap, dat in dezen wedstrijd moeilijke klippen zijn te omzeilen, verwachten we ook van de Heemstedenaren de allergrootste inspan ning. Een spannende strijd staat ons dus te wachten en we vertrouwen dat deze op de juiste wijze zal worden uitgevochten. Voor een talrijk publiek en met de sterkste ploeg alse winnaar. SJANGHAI, 31 December (Reuter) Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Duitsche ambassadeur te Tokio van de Japan- sche regeering de volgende vredesvoorwaarden heeft ontvangen, welke door den Duitschen ambassadeur in China aan de Chineesche re geering zouden kunnen worden voorgelegd: 1. Het sluiten van een Chineesch-Japansche economische overeenkomst, waarbij Japan aan deel wordt gegeven in de nationale inkomsten van China uit douane-rechten, verbindings- en transportmiddelen. China tot het anti- 2. Het toetreden van komintern-verdrag. 3. Het leggen van een permanent Japansch garnizoen in China. 4. Het instellen van gedemilitariseerde zones in door Japan aan te wijzen gebieden. 5. Het vormen van een onafhankelijke regee ring in Binnen-Mongolië 6. Het doen van herstelbetalingen door Chi na. De gemeenteraad van Roermond heeft zich zonder discussie en hoofdelijke stemming ac- coord verklaard met het voorstel van B. en W. tot het gratis ter beschikking stellen van een terrein op den Westelijken Maasoever, ter grootte van 9 <4 H.A. voor den bouw van een kazerne. Het is noodzakelijk dit terrein gedeeltelijk op te hoogen, waarvoor 122.500 m.3. grond noodig zullen zijn. De kosten van aankoop en ophooging van het terrein zijn geraamd op f 109.500. De gemeenten Melick en Beegden hebben oefenterreinen ter grootte van 250 H.A. aan de gemeente Roermond aangeboden. BATAVIA, 31 Dec. (Aneta). Het vervoer van passagiers met de K.N.I.L.M. over 1937 is 33 procent hooger geweest dan over het vorig jaar. Aan goederen zijn dit jaar vervoerd 76.000 K.G., tegen 69.000 het vorig jaar en aan lucht post 28.250 K.G. tegen 27.000 in 1936. De regelmatigheid van den dienst was 100 procent. Afgelegd zijn 1.522.000 K.M., tegen over 1.100.000 in 1936. Het aantal vlieguren be droeg 7250 over dit jaar (vorig jaar 5669). De echtgenoote van den dichter-zanger J. H. Speenhoff is, na een zware operatie in de kli niek van prof. Van der Hoeven te Leiden, ge heel genezen thuis gekomen. Mevrouw Speenhoff is gedurende een maand in deze kliniek verpleegd. vanaf flper week zonder vooruitbetaling ANTENNE GRATIS ZAANENSTR. 41 - HAARLEM-N. Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze rubriek „Omroepers", U moogt er graag eens ln grasduinen. De zakenman weet van Uw speurlust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Om roepers, die onze rubriek Juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regel matige belangstelling Inderdaad mo- tlveeren. voor een kruidenierswinkel ener coöperatie in een dorp in N.-Holland. Vakkennis vereist en waarborgsom van 300.Loon op provisiebasis, minimum 22.— p. week. Uitvoerige sollicitaties met leeftijd, vorige werkkring, afschr. getuigschr. onder. Nr. 80557, bureau van dit blad. VERSPRONCKWEG 89 TELEF. 11701 - 14355 WENSCHT ZIJN GEACHTE RELATIES, VRIENDEN EN BEKENDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4