De vooruitzichten voor het komende jaar Priesterjubilea MIVA krachtig MISSIE machtig Wel en wee der R.K.S.P. in het voorbije jaar 1937 WAS BELANGRIJK EN VRUCHTBAAR ONDERHOUD MET DR. COLIJN Levende kennis der waarheid. Capucijnen Paters Montfortanen Norbertijnen Camil lianen Paters der H. H. Harten Priesters van het H. Hart Missionarissen van het H. Hart Paters van den H. Geest Cisterciënser-abdij Tegelen Priory O.L. Vr. v. Toevlucht Minderbroeders conventueelen Congregatie van Mill-Hill Missiën van Scheut Paters van Steil-Uden Missionarissen der H. Familie Trappisten te Achel Cisterciënses Diepen veen Geschoeide Carmelieten Cisterciënses te Echt Witte Paters Verschillende jubilea In het teeken van de verkiezingen Verkiezingsuitslag en Kabinetsformatie Vorming en voorlichting De hoop op een algemeene con junctuur-verbetering is weer verzwakt Weinig verbetering JL (Vervolg) 50 jaar priester: 26 Mei: P. Serafinus van Valkenswaard. 25 jaar priester: 17 Mei: Pater Engelmundus van Riethoven: 28 September: Pater Cypr janus van Woensel, Pater Angelicus van Maassluis en Pater Gondulphus van Terneuzen; 20 Decem ber Pater Engelbertus van Delft. 60 jaar kloosterling: 8 Mei: Pater Barnabas van Vleuten en 18 November: Broeder Guido van Bavel. 50 jaar kloosterling: 25 September: Pater Cle mens van Groningen; 17 October: Broeder Iso- dorus van Nieuwkuik. 25 jaar kloosterling: 3 October: Pater Aloy- sius van Schijndel, Pater Valentinus van. Schoonhoven, Pater Vincentius van Arnhem en Pater Hugolinus van Breda; 7 October: Broeder Matemus van Schin op Geul; 21 November: Broeder Constantius van Waalre. 50 jaar priester: 22 Dec.: Alph. Kerckhoffs Beek (L.) Rectoraat LeenhofSchaesberg. 25 jaar priester: 17 Mei, Eerw. Paters: Th. Wilshaus geb. te Amsterdam, Missionaris in Haïti; M. Lagro geb. te Beek (L.), Overste H. Landstichting Nijmegen; M. Rouschop geb. te Munstergeleen, Missionaris KontichKazernen (B.); 29 Juni: M. Moors, geb. te Op-Glabbeek, Algemeen Econoom Frankrijk; J. van Aubel, geb. te Limmel, Provinciaal-Provisor, Meerssen; H. Friedrichs geb. te Susterseel, Rector in Leen hofSchaesberg; L. Brouns, geb. te Amby, te Schimmert; C. Gerards, geb. te Nuth, Missio naris in Mozambique; G. Boots, geb. te Horst, Missionaris in IJsland; W. Gilissen, geb. te St. Geertruid, Professor in Oirschot. 25 jaar professie: 15 Aug.: P. Boerrigter, geb. te Haarlem, Missionaris in Denemarken; H. Da niels, geb. te Bladel, Missionaris in Columbië (Z. Am.); H. Pepels, geb. te Meers-Elsloo, Ka pelaan in Leuven; 31 Aug.: J. Peters, geb. te Maastricht, Missionaris in Columbië; 8 Dec.: Eerw. Broeder Servais, geb. te Amby, Schim mert. 40 jaar priester: 17 Dec.: L. van Helvoirt, rustend priester. 25 jaar priester: 17 Mei: C. Bazelmans, mis sionaris in Britsch-Indië; D. van den Boom, kapelaan te Berlicum (N.-B.) 12)4 jaar priester: 19 Juni: E. de Bruin, mis sionaris in Britsch-Indië. 40 jaar gekleed: 9 October: J. Meys, pastoor van Lith-Oyen (N.B.) en dr. J. van Beurden, hoogleeraar in de Abdij. 25 jaar geprofest: 8 October: B. Comelissen, conrector Latijnsche School te Gemert en dr. J. Comelissen, conrector Gymnasium te Hees- wijk. 40 jaar Priester: 6 October: Pater Joseph Roht O.S.Cam., te Vaals. 50 jaar geprofest: 20 Mei: Pater Franciscus Rohr O.S.Cam., te Vaals en 1 Maart: Broeder Emanuel Cognola O.S.Cam., te Roermond. 25 Jaar Priester: 3 Augustus: Pater Joachim Kaptein, geb. te Vogelenzang, thans Nationaal- Directeur Intronisatiewerk te Ginneken; Pater Dionysius Spijkers, geb. te Tilburg, thans Pas toor te Wellfleet (N.-Amerika)Pater Sylvester de Cocq, geb. te Tilburg, thans Rector Zusters te Hilvarenbeek; Pater Aloysius Coelen, geb. te Asten, thans Prior te Ginneken; Pater Dr. Mar cus Erwich, geb. te Rotterdam, thans Missionaris te Nictheroy (Brazilië); Pater Petrus van Me- gen, geb. te Nijmegen, thans te Nuland, (Oud- Missionaris) Pater Adrianus Colignon, geb. te Rotterdam, thans Pastoor te Rotterdam (Hey- plaat); Pater Placidus Stevens, geb. te Asten, thans Prior te Nuland. 12J4 Jaar Priester: 2 Februari: Pater Dr. An ton! us Hiiselmans, geb. te Antwerpen, thans No vicemeester te Ginneken; Pater Dr. Franciscus Wakkers, geb. te Deventer, thans Professor Gr. Seminaria te Lissabon; Pater Eligius Kee, geb. te Velsen, thans Missionaris in Brazilë (Rio de Janeiro)Pater Mauritius van der Veer, geb. te Utrecht, thans te Ginneken, Administratie werk; Pater Philibertus Braun, geb. te Breda, thans Missionaris te Brazilië (Patrocinio). 40 Jaar Professiefeest: 18 April: Pater Ray- naldus Ebbers, geb. te Utrecht, thans Missio naris te Fair ha ven, (N.-Amerika). 25 Jaar Professiefeesl23 September: Pater Maxentius van Dorp, geb. te Nootdorp, thans Missionaris in Concepcion (Chili). 40 Jaar Priester: 10 Aug.: Matth. Gerl. Kusters, geb. te Spaubeek, Overste te Redboum (Enge land) en Georg. Car. Kanters, geb. te Spau beek, Overste te Tervueren (België). 25 Jaar Priester: 17 Mei: Henr. Lamb. Her mans, geb. te Jabeek, nu te Maastricht; Petrus Franc. X. Wijtenburg, geb. te Leiden, nu Mis sionaris te Basoko (Belg. Congo). 12)4 Jaar Priester: 19 Jan.: Alb. Aug. van Leeuwen, geb. te Delft, nu Missionaris te Stan leyville (Belg. Congo)Petr. Ben. Mulleners, geb. te Bom, nu Rector te Maastricht; Leon. Ant. de Jaeger, geb. te Bergen op Zoom, Missionaris te Lowa (Belg. Congo)Gust. Bonif. Knirim, geb. te Cothen, Professor te Liesbosch-Princenhage; Alb. Bem. Hermelink, geb. te Emmer-Comp., Missie-Overste te Pringsewoe (Sumatra); Ludov. Willibr. Henneveld, geb. te Delft, Rector te Am sterdam; Herm. Joann. Nieland, geb. te Dene kamp, Missieprocurator te Rotterdam; Com. Ign. van Brussel, geb. te Rotterdam, Leeraar te Lanaeken; Jos. Franc. X. Gerritsen, geb. te De venter, Missionaris te Yanonghe (Belg. Congo); 8 Mei: Jos. Ger. Hovers, geb. te Tilburg, Rector te Lanaeken. 40 Jaar geprofest: 29 Sept.: Jos. Ludov. Franck, geb. te Gulpen, Assistent te Maastricht; Conr. Edm. Kleipool, geb. te Schiedam, Missio naris te Morenos (Braz.). 25 jaar geprofest: 23 Sept.: Aug. Jud. Th. van 't Westende, geb. te Stoppeldijk, Generaal- Econoom te Rome; Ger. Can. Wildeboer-Schut, geb. te Rotterdam, Missionaris te Varzea (Braz.)Joan. Jak, geb. te Hilversum, Leeraar te Bergen op Zoom; Henr. Mich. Reese, geb. te Amsterdam, Missionaris te Garanhuns (Braz.); Joan. Paulus v. d. Laarschot, geb. te Rotterdam, Rector te Heer (L.)Br. Rosario van Duin, geb. te Schalkwijk, oud-missionaris te Heer (L.); Br. Alphonsus Zuiderwijk, geb. te Poeldijk, Missio naris te Abo (Finland). 40 jaar priester: 4 Juni: Pater Adr. van Din- ter (geb. te St. Oedenrode), minister in het Missiehuis te Arnhem; en 2 October Pater Mart. van Hoogstraten (geb. te Gemert), te La- malou-les-Bains (Fr.). 25 jaar priester: 31 Juli: Pater Hub. Kapell (geb. te Boeket, D.), missionaris in het Vica riaat van Menado, N.O.I., 15 Augustus: Pater Dr. L. Koppert (geb. te Schipluiden), directeur Internationaal Scholasticaat te Rome. 12)4 jaar priester: 12 Juni: Pater Dr. P. van der Pluijm (geb. te HankDussen), Overste van het Missiehuis te Stein (L.), Pater Bem. Adri- aanse (geb. te Lamswaarde, Z.), in het Missie huis te Arnhem; Pater Roelof van Es (geb. te Amsterdam), missionaris in de Philippijnen; Pater P. Arts (geb. te Venray), in het Missie huis te Tilburg; Pater Joh. Verdonk (geb. te 'sBosch), Overste van het Missiehuis te Til burg; Pater W. van Wijngaarden (geb. te Mij drecht), missionaris van het Vicariaat van Ned. N. Guinea, thans op vacantie in het Missiehuis te Tilburg, deze vyf laatsten op 15 Februari. 60 jaar geprofest: 15 Februari: Pater Henri Peeters (geb. te Venray), in het Missiehuis te Stein (L.) 50 jaar geprofest: 4 October: Pater Th. Ok- huizen (geb. te Schoonhoven), in het rectoraat St. Jozef, Tivoli- Eindhoven. 40 jaar geprofest: 10 April: Broeder J. Joos- ten (geb. te Deume), missionaris in het Vica riaat van Ned. N. Guinea; 18 September; Broe der J. van Pelt (geb. te Tilburg), in het Missie huis te Tilburg, en Broeder J. Schut (geb. te Utrecht), missionaris in het Vicariaat van Ned. N. Guinea; 26 Sept.: Pater Fr. Strijbosch (geb. te Helenaveen), in het Missiehuis te Driehuis. 25 jaar geprofest: 13 April: Broeder P. Maas (geb. te Oudenbosch), missionaris in Brazilië; 29 Juni: Pater Abr. Wijnands (geb. te Utrecht), missionaris in Brazilië; 8 September: Broeder Joh. van Kollenburg (geb. te Oirschot), in het Missiehuis te Assche (B.), en Broeder Frans Strackx (geb. te Tilburg), missionaris in Bra zilië; 14 September; Pater Fr. Kowatzki (geb. te Bischofsburg, D.), missionaris in het Vica riaat van Ned. N. Guinea; Pater Henr. Hum- burg (geb. te Altenhagen, D.), missionaris van het Vicariaat van Manado, thans op vacantie in het rectoraat te OverhovenSittard; Pater Jos. Willing (geb. te Altschermbeek, D.), mis sionaris in Brazilië; 4 October: Mgr. Bem. Visser (geb. te Arnhem), Apost. Prefect van Poerwokerto (Java); Pater Joh. Ruijter (geb. te Jisp, N.H.) missionaris in de Philippijnen; Pater Jac. Schreurs (geb. te Sittard), in net Missiehuis te Stein (L.); Pater Joh. van der Hulst (geb. te Hillegom), missionaris in Bra zilië; Pater W. Woudenberg (geb. te Soest), Overste van het Missiehuis te Driehuis; Pater Joh. Trienekens (geb. te Gennep), missionaris in de PhilippijneD,— deze zes laatsten op 4 Oct. 12)4 jaar Priester: 24 Febr.: Pater Th. Valke- ring, geb. te Limmen, Missionaris te Oveng (Ka- meroun, West-Afrika)Pater C. Vermunt, geb. Den Haag, Missionaris te Kikeo (Bagamoyo, Tang. Ty, Oost-Afrika)Pater Cosm. Bohe- men, geb. Den Haag, Leeraar Missiehuis Weert; 23 April: Pater P. Bukkems, geb. te Someren, Groot-Scholastikaat Gemert. 40 jaar geprofest: 22 September: Pater Ch. Lüttenbacher geb. te Felleringen (Elzas), Pro vinciaal-Assistent Gemert. 25 jaar geprofest: 28 September: Pater B. Vis- beek, geb. te Amsterdam, Overste Noviciaat Gennep en Pater Dr. J. Meeusen, geb. te Roo sendaal, Theologie-Professor Groot-Schoiasti- kaat Leuven; 3 October: Pater Dr. G. Brouwer, geb. te Haarlemmermeer, Missionaris, Missie- Procurator te Morogoro (Oost-Afrika). 25 jaar Priester: 24 Augustus: Pater Lauren- tius Cremer, geb. Büsbach (Dl.), Tegelen; Pa ter Antonius Bein, geb. Essen-Altendorf, Tege len; Pater Zeno van de Gevel, geb. Woensel, Acht (Liefdegesticht). 50 jaar Kloosterfeest: 24 September: Broe der Ferdinandus Vosters, geb. Turnhout. 40 jaar Kloosterfeest: 18 Augustus: Broeder Andreas Verdaesdonk, geb. Princenhage; 12 December: Broeder Cornelius Koppl, geb Groszenschwand (Beieren)., 46 jaar Priester en 25 jaar Prior: 4 Juni: R. D. Nivardus Muis, geb. te Nijmegen, Prior te Zundert. 12)4 jaar Priester: 19 Juni: P. Sebastianus Buys, geb. te Achthuizen (Ooltgensplaat), te Zundert, en P. Dominicus Hübner, geb. te Borgvliet, te Zundert. 25 jaar priester: 20 Juli: Z.E. P. Eugenius van de Ven, Custos, resldeerende te Treebeek. 40 jaar kloosterling: 4 October: H. E. P. Ca- rolus Hoyng, Provinciaal, resideerende te Wy- nandsrade. Z.E. P. Donatus Bakker, Rector, Nunspeet. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons Dank zij het Bijzonder Onderwijs hebben velen een katholieke op voeding gekregen, maar ook voor velen gaan de vruchten van deze opvoeding in later leven weer verloren. Zeker, aan de jeugd werd de catechismus geleerd, maar hij werd vaak zielloos ge memoreerd. Wij moeten het ge loof levend maken, de jeugd in de ziel grijpen. Dat is veelal het ge brek van het onderwijs. Daarom wijst de Paus er met zooveel na druk op, dat wij moeten werken aan de verbreeding van een leven de kennis der waarheid. Prof. Dr. J. Kors O.P. 50 jaar Priester 2 Febr.: Fath. J. Smiers in Nieuw-Zeeland. Veertig jaar Priester 24 Sept.: Fath. C. Keet te Purmerend; E. Schoonhof te Amster dam. 25 jaar Priester 20 Sept.: Fath. L. Boots in Nellore; P. Damen in den Boven-Nijl; J. De- volder in Nieuw-Zeeland; J. Kruyer in den Bo ven-Nijl; H. Marjot te Vrijland (Arnhem); H. Roemelé te Amsterdam; C. Staffhorst te Vrij land (Arnhem). 12)4 jaar Priester 19 Jan.: Fath. G. Ben- ne in den Boven-Nijl; Th. Bijnen in Kisumu; A. den Brinker te Tilburg; H. Hanraets in Nel lore; J. Koning in den Boven-Nijl; Fr. Körner te Haelen; J. van Liempt in den Boven-Nijl; A. Rogmans in den Boven-Nijl; H. Schrader in Nellore; Fr. Strater in den Boven-Nijl. 40 jaar Priester: 21 September: Jos. van Eygen uit Neeritter in Jehol, China. 25 jaar Priester: 20 Juli: Marinus van Heyst uit Roosendaal ,in Siwantse, China, en Antoon Popelier uit Grave, te Missiehuis Sparrendaal. Vught. 25 jaar Geloften: 6 Augustus: Broeder Henri Savelkoel uit Grevenbicht Lb. in Kasai, Belg. Congo; Broeder Joseph Neys uit Maastricht, te Missiehuis Sparendaal, Vught; Broeder Christiaan van den Biggelaar, te Lisala, Belg. Congo, 25 jaar Priester: 28 September: Pater M. Ru- dolf, Missiehuis St. Lambertus, Helvoirt. 12)4 jaar Priester: 7 Augustus: Pater A Ariaens, Missiehuis St. Willibrordus, Uden; Pater W. Dekker, Missiehuis St. Willibrordus, Uden; Pater P. Donders, Missiehuis St. Jan, Soesterberg; Pater A. Kuypers, Missiehuis St. Jan, Soesterberg; Pater A. Vijgen, Missionaris in Yenchowfoe, China. 25 jaar Geprofest: 8 September: Pater M. Kammels, Rector van 't Missiehuis St. Francis cus te Teteringen; Pater J. Preissler, Missio naris op Flores N.O.I.; Pater J. Köberl, Mis sionaris op Flores N.O.I.; Pater L. Vogt, Mis sionaris op Flores N.O.I.; en 13 April: Broeder Angilbërtus, Missiehuis St. Michael, Steil; 7 November: Broeder Ostianus, Missiehuis St. Wilibrordus, Uden. 25 jaar Priester: 15 Augustus: Pater Ger. van der Geld, Missionaris in Brazilië. 25 jaar Geloften: 4 October: Pater Hub Vincken. In 1938 bestaat ook het huis te Goirle-Nieuw- kerk „Noviciaat van de Missionarissen van de H. Familie" 25 jaar. 50 jaar Priester: 20 Mei: Pater Simeon Geist- mann. 25 jaar Priester: 23 Februari: Pater Theo- baldus Klüttermann. 50 jaar Kloosterling: 1 October: Pater Aloy sius Vrakking. 40 jaar Priester: 27 November: eerw. Paters Joannes Boonstra, geb. te Schoterland, en Si- gismundus Cappers, geb. te Geldrop. 50 jaar priester: 15 Aug.: P. Henricus Kop- pendraijer, geb. te Arnhem, te Zenderen. 40 jaar priester: 24 Sept.: Dr. P. Eugenius Driessen, geb. te Weert, postulator Ordinis, Ma gister der studenten en professor te Rome. 25 jaar priester: 21 Dec.: P, Albertus Nichol son, geb. te Leeds (Eng.), definitor, Missiona ris te Rio de Janeiro in Brazilië; P. Jozef Kla ver, geb. te Spierdijk, Missionaris te Mogy das Cruzes (Brazilië) 12)4 jaar priester: 29 November: P. Caecilius Timmer, Hoorn, leeraar a. h. gymnasium te Zenderen; P. Dominicus Blomesath, Aalten, prior en pastoor te Malang, N.O.I.; P. Xaxerius Vloet, Oploo, rector te Malang, N.O.I. 40 jaar geprofest: 6 Oct.; P. Andreas Ulle- man, geb. te Rotterdam, te Zenderen; P. Ca- nisius Mulderman, geb. te Mechelen (Gld.), provinciaal te Sao Paulo (Brazilië); 16 Juli: Br. Pancratius Helmich, geb. te Enschede, mis sionaris Mogy das Cruzes (Brazilië). 25 jaar geprofest: 6 Oct.: hoogeerw. P. Joan nes a Cruce Kerkhof, geb. te Veghel, Provin ciaal te Merkelbeek: P. Hieronymus Lugten- berg, geb. te Heino, Prior te Oss; 15 Nov.: Br. Antonius Olieslagers, geb. te Boxmeer, te Box meer. 12)4 jaar Priester: 20 September: F. Fidelis Plier, P. Bonaventura Bentler, P. Benedictus Bentler, P. Innoventius v. d. Warenburg. 25 jaar Gekleed: 1 Januari: P. Pancratius Hellendonk en 11 Mei: P. Bonaventura Bent ler. 40 jaar Priester: 26 Maart: Antoine Kersten, Provinciaal. 25 jaar Priester: 29 Juni: Lans Michel, Overste van het intervicariaal Seminarie te Kipalapala. 12)4 jaar Priester: 29 December: J. Huy- brechts, Adr. v. d. Aker en Antoine Bosman. 25 jaar priester: 17 Mei: G. Ravelli. 25 jaar kloosterling: 15 Augustus: In het Missiehuis St. Gerlach te Valkenburg, Pater W. Perriëns oblaat van de Onbevlekte Maagd Maria, geboren te Roermond, leeraar te Val kenburg. f^hrlstus heeft aan Zijn Zerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner ls het Koninkrijk der Hemelen. Het bestuur der R. K. Staatsparty zendt ons een kort overzicht van de werkzaamheden der partij in 1937. We ontleenen er het volgende aan: Het werkjaar-1937 heeft voor de staat kundige organisatie der katholieke Nederlan ders wel bijzonder in het teeken gestaan van de verkiezingen. Candidaatstelling en party stemming hebben het beeld vertoond van een veerkrachtige en gedisciplineerde politieke organisatie, in staat om onder vertrouwde leiding aan den gezonden volksinvloed recht te doen wedervaren. Nog zelden in de geschiedenis van oiize partij is een verkiezingscampagne met zóóveel geest drift en offerbereidheid ingezeten doorgezet tot het zegevierende einde toe. Aan den Centralen Propaganda Dienst stelde het verkiezingsjaar-1937 wel bijzonder zware eischen. Reeds in den winter 1936 werd een le denwervingsactie ingezet; vooral in 1937 leverde die actie groote resultaten op. Het doelwit: 100.000 nieuwe leden is nagenoeg bereikt. Tege lijk met deze ledenwerving werd de uitbreiding van het abonnementental op „De Opmarsch" ter hand genomen met prachtig resultaat. Van Februari tot en met Mei werd nagenoeg alle tijd in beslag genomen door de voorbereiding en uitwerking van de groote verkiezingscam pagne. De zomerresultaten werden hoofdzakelijk be steed ter administratieve afwikkeling van de verkiezingscampagne, alsook ter voorbereiding van twee nieuwe acties: t.w. „De Opmarsch "- actie (November, December, Januari en Fe bruari) en de ledenwerving, die in Januari al gemeen wordt ingezet. De Opmarsch-actie levert wederom goede resultaten op, vooral in den kring Limburg. Naar het zich thans reeds laat aanzien, zal ook de ledenwerving succesvol zyn. 1938 zal in het teeken staan van „Bestendigen en versterken", het wachtwoord door de party leiding bij gelegenheid van den Nijmeegschen Kaderdag uitgegeven. De krachtig en bewust gevoerde campagne leidde tot een resultaat dat redelyk optimisti sche verwachtingen beslist overtrof. Het aantal afgevaardigden, dat het Katholieke volksdeel in de Tweede Kamer bracht, steeg van 28 op 31 zetels, en het was deze zoo verheugende en in drukwekkende uitslag, die op de dan volgende formatie van een rechtsch parlementair kabinet van christelijke mannen zijn positieven invloed niet heeft gemist. Het blyft voor de R. K. Staatsparty een groo te voldoening, dat vier harer beste en kundigste voormannen in dit kabinet een plaats van prin- cipieelen invloed op het landsbestuur zyn gaan bezetten. Aan dat gewichtige landsbelang bracht de Partij haar offer doordat zij haar voorzitter Mr. Goseling, die onze staatkundige organisatie in de jaren 19301937 met vaste en kundige hand leidde, moest afstaan. Onder zijn stuwen de leiding heeft de partij een periode van be- wusten opgang beleefd, welke haar hoogtepunt vond in de indrukwekkende electorale mobili satie van het katholieke volksdeel op 26 Mei. Dan wordt nog de Kaderdag-1937 in herinne ring gebracht. Het spreekt vanzelf, dat aan het zeer belang ryke onderdeel der Party werkzaamheden, te we ten de vorming en voorlichting, in dit verkie zingsjaar niet dezelfde aandacht kon worden besteed als in 1936. De uitgave van documentaire brochures beperkte zich tot de gebundelde rede voeringen van den Kaderdag onder den titel: „Onder nieuwe verhoudingen", terwyi binnen het raam van de propagandistische voorlichting nog verscheen: „De Zelfmoord der Kiezers" van Mr. H. P. Marchant, een populaire uitgave van „Een Staatkundige Epidemie", waarmede de schrijver een werkzaam aandeel heeft genomen in het waarschuwen tegen den massa-zelfmoord, waarheen de heer Mussert de Nederlandsche kiezers tevergeefs trachtte te drijven. De kernen voltooiden in de eerste maanden van het jaar de bestudeering van het rapport „Onderzoek omtrent wyziging van ons Staats bestel", waarna de verkiezingscampagne alle krachten samentrok naar het werk op het front. Het werkseizoen 1937—1938 werd in het najaar weer in gang gezet met de behandeling der Kembrochure „De Grondwetsherziening-1937 in het licht van de latere ontwikkeling van het staatkundig en maatschappelijk leven." De stu diemiddelen voor de eerste 5 maanden van het komende jaar zijn reeds aangekondigd en de daarin te behandelen onderwerpen trekken alom zoodanige belangstelling, dat consolidatie en versteviging van het Kernenwerk in 1938 zeker geen ijdele verwachting is. Het aantal abonné's op alle uitgaven der Partij („generaal-abonné's") breidt zich van jaar tot jaar uit, en ook 1938 doet in dit opzicht goede verwachtingen koesteren. Het abonne mentental op het maandblad „De R. K. Staats party" kan hooger zijn dan het thans is. Steeds meer Gemeenteraadsleden en belang stellende Partijleden vinden den weg naar het Adviesbureau voor kostelooze adviezen en inlich tingen betreffende gemeentepolitieke en -admi- stratieve vraagstukken en kwesties. Het contact met de buitenlandsche zusteror ganisaties werd langs den weg van het „Secre tariat International des Parti Démocratique d'inspiration chrétienne'' onderhouden. De band met de staatkundige organisaties in de gebiedsdeelen overzee, in het byzonder met de I.K.P., werd versterkt, o.m. door het bezoek, dat haar voorzitter, de heer P, Kerstens, aan het moederland bracht en door de besprekingen, die by gelegenheid daarvan o.a. met de Partijleiding werden gevoerd. Doch niet het minst door het zoowel in het moederland als in de overzeesche gebiedsdeelen hoog gewaardeerde initiatief tot stichting van een „Indisch Documentatie Bu reau." In het kader van den arbeid onzer party- organisatie is deze stichting een feit van groote beteekenis, waardoor 1937 de opbouw en inrich ting van ons Partybureau, dat thans mèt een Indische afdeeling over alle „diensten" beschikt, zag voltooid. 1937 is voor de R. K. Staatsparty een belangryk en vruchtbaar jaar geweest. Minister-president Colyn heeft in een on derhoud met den vertegenwoordiger van het Fransche dagblad „Agence économique et financière" te 's-Gravenhage zijn indruk ken weergegeven ten aanzien van de be- langrykste problemen in verband met de vooruitzichten voor 1938 op politiek en economisch gebied in Nederland, Neder- landsch-Indië en de wereld. Ten aanzien van de internationale economi sche positie merkt minister Colyn op, dat deze in vergelyking met die van einde 1936, was achteruitgegaan. Nadat de nog overgebleven goudlanden gedwongen waren den gouden stan daard los te laten, was er, hoe men ook verder over die wyzigingen moge denken, mede in verband met een verlevendiging der wereld conjunctuur, eenige reden om aan te nemen, dat op eenigszins ruime schaal zou worden over gegaan tot opheffing van handelsbelemmerin gen. Dit was zelfs in uitzicht gesteld. Die ver wachting is niet vervuld in den tyd, dat de gun stige wereldconjunctuur zich bleef voortzetten (tot den zomer 1937) en zal dus ook wel niet vervuld worden nu de styging in de conjunc tuur tot staan kwam en zelfs in sommige op zichten het omgekeerde viel te zien. De hoop op een algemeene verbetering der conjunctuur is verzwakt en die op vermin dering van handelsbelemmeringen is ver dwenen. Antwoordend op de vraag, of de handelsbe lemmeringen in de wereld binnen afzienbaren tyd zouden kunnen worden verlicht of opgehe ven, verklaarde dr. Colijn: „Inderdaad, alle oude obstakels zyn gebleven en enkele nieuwe zyn er bij gekomen. Het streven naar nationale zelfvoorziening neemt hier en daar op beslis sende wijze toe en dit kan geen ander gevolg hebben dan dat het wereldgoederenverkeer nog meer zal worden afgesnoerd en de verarming der volkeren toeneemt. Wat betreft den internationalen politieken toestand, verklaarde de heer Colijn, dat het voor een staatsman, die tot een der kleinere landen behoort, voorzichtig is om zich maar niet al te veel uit te spreken over de „groote" politiek. Ook al omdat men slechts zeer ten deele ingelicht is over wat in de raadkamers dat men zich dus beperken moet tot wat men „gemeenplaatsen" pleegt te noemen. In Spanje houdt de burgertwist aan en de non-interventie doet haar naam eer aan. Er wordt tot nog toe in geen enkel opzicht ge ïntervenieerd. Het Abessinisch geval staat nog altijd op de dagorde. De vraag van Duitsch- land naar koloniën wordt nog even luid, zoo niet luider gehoord dan een jaar geleden." „En zoo is er meer. Maar naast de oude kwalen, die den patiënt kwellen, zyn er neg nieuwe en byzonder pijnlijke bygekomen. Pijnlijk vooral omdat de Oost-Aziatische ge beurtenissen en het uittreden van Italië uit den Volkenbond wel als het overlydensberlcht van de collectieve veiligheid mogen worden beschouwd." Aangaande de beteekenis en de gevolgen van de beslissing van Italië op 11 December la. vooral wat betreft den Volkenbond, vervolgde de minister zijn exposé met er opnieuw op te wijzen, dat de collectieve veiligheid begraven was. „Al was de laatste jaren de hoop, dat de idee der collectieve veiligheid gered kon worden al sterk verzwakt, nu naast Duitschland en Japan ook Italië den bond den rug toe keerde, moet men de hoop geheel laten varen. Behalve Rusland zijn er nu nog maar twee groote mogendheden lid van den bond. Be halve Amerika zijn er drie buiten den bond. Indien er al menschen gebleven zyn, die, onder deze verhoudingen, nog geloof hechten aan collectieve veiligheid, dan zal het aantal ver dwijnend klein zijn. Ik behoor er in elk geval niet toe. Zoolang Italië nog lid van den bond was, kon men nog een zwakke hoop koesteren dat het been nog wel eens in het lid zou komen, maar nu Italië uit de te Genève aan genomen houding deze consequentie heeft ge trokken, mag men hierop m.i. niet meer reke nen." „Men ziet de aanhangers van een bepaalde staatkundige ideologie steeds dichter elkaar naderen en wat nog meer zegt in zoodanige positie komen, dat zij door hunne verspreide ligging in twee werelddeelen, een merkwaardig overheerschende positie innemen. Dit is één kant van de zaak. De andere kant is, dat nu wel duideiyk gebleken is, dat een Volkenbond, die rust op den in 1919 gelegden grondslag, geen levensvatbaarheid heeft. Dat te weten is intusschen missschien een voordeel, omdat daardoor de weg naar een beteren toestand kan worden geëffend." Daarna werd aangeroerd het probleem van een eventueele herverdeeling van mandaats- of koloniale gebieden en het grondstoffenvraag- stuk. Hieromtrent beperkte minister Colyn zich tot de volgende opmerkingen. „Men moet zijn hand nimmer in een wespennest steken en dus moet een Neder- landsch minister-president zich niet mengen in dingen, die hem niet aangaan. Nederland heeft niets verworven van wat vroeger aan Duitschland behoorde en dus staan wy buiten het probleem van de teruggave der Duitsche koloniën. De oplossing is moeilyk genoeg en daarom doen outsiders maar beter zich er heelemaal niet over uit te laten." Wat betreft de politieke positie van Neder land, wees de minister er op, dat deze altyd de zelfde geweest ls. Volkomen vrij van alle ban den met wie ook: geneigd om in vrede te leven met ieder die ons met rust laat. Dat weet men in het buitenland sinds vele jaren en men waardeert dit standpunt. Het eenige zwakke punt in onze positie was wellicht, dat tot voor der groote mogendheden behandeld wordt en kort onze hulpmiddelen onvoldoende waxen om Dr. H. Colijn zekerheid te verschaffen, dat onze zelfstandig- heidspolitiek onder moeilyke omstandigheden ook feitelyk kon worden volgehouden. Na het geen intusschen in 1936 en 1937 reeds geschied is op het stuk der militaire voorzieningen en nu de minister van defensie erin geslaagd is voor de, v r de jongste verkiezingen gelegde, grondslagen voor verdere versterking der weer macht een belangryke meerderheid in de Twee de Kamer te vinden (aan de goedkeuring der Eerste Kamer behoeft niet getwijfeld te wor den), nu rust de zelfstandigheidspolitiek van Nederland op een stevigen grondslag, omdat we de middelen zullen bezitten deze zoo noodig kracht by te zetten". „Op economisch gebied valt over den toestand van Nederland niets nieuws te zeggen. Invoer en uitvoer zyn beide belangrijk toegenomen, al hebben we het peil van 1929 nog lang niet be reikt. Let men hierop alleen, dan is de toe stand in December 1937 beter dan in Decem ber 1936. Waagt men zich eind 1937 aan be spiegelingen voor de toekomst, dan heb ik even wel het gevoel, dat wij blij mogen zyn, indien de lijn in 1938 van nu aan horizontaal blijft loopen. Maar men moet er aan denken, dat een minister geen profetische gaven bezit en er eiken dag dingen gebeuren, die zelfs wel gefundeerde verwachtingen over hoop wer- pen." Tot besluit roerde dr. Colijn nog even den economischen en politieken toestand van Ne- derlandsch-Indië aan, opmerkend, dat de eco nomische situatie in Indië zeer sterk is ver beterd, al ziet het er momenteel lang zoo roos kleurig niet meer uit als enkele maanden ge- Gelukkig echter zyn er in de afgeloopen ja ren enkele internationale regelingen voor som mige belangryke stapelproducten tot stand ge komen (tin, thee, rubber, suiker), die een te rugval tot onremuneratieve prijzen zullen voor komen. Dit zal in vele streken ook een ongun- stigen terugslag op de bevolking voorkomen. De toestand is thans dus niet onbevredigend, al zullen de jaren van Hoogconjunctuur als wy na den oorlog nu en dan hadden, naar de mee ning van den minister niet terugkeerenIn politiek opzicht is er niets byzonders op te mer ken. De laatste tien elf jaar was het in In dië volkomen rustig en nu de economische toe standen verbeterd zyn is er geen enkele aan leiding iets anders dan orde en rust te verwach ten."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6