Felle strijd te verwachten D. W. BRAND Granaat ontploft voor persauto EEN MEEDOOGENLOOS VIJAND ZONDAG 2 JANUARI 1938 TWEEDE RONDE BRACHT MEER WINSTPUNTEN KASTEEL ZIJPENDAAL - ARNHEM MAKELAARS IX EFFECTEN KERKELIJKE LEENINGEN Handelsberichten MARKTEN Twee journalisten bij Teruel het slachtoffer geworden van hun plichtsvervulling Een correspondent ernstig gewond Toestand verergerd Ernstige vechtpartij in woonwagenkamp Het slachtoffer zal waarschijnlijk het rechterbeen moeten missen ENGELSCH VOETBAL KLEINE OVERWINNING VOOR ARSENAL Veel gelijke spelen op Nieuw jaarsdag VOETBAL BLE1JERHEIDE—JULIANA 1-3 FAILLISSEMENTEN SCHAAKT OU RN OOI TE HASTINGS Er staan groote dingen op het spel, waardoor de stemming over het algemeen nerveus is Pretendenten naar den wereldtitel MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN NAAR HET ENCELSCH SARAGOSSA, 1 Jan. (Havas). Eenige journalisten, die zich naar het terrein van den strijd bij Teruel wilden begeven, zijn het slachtoffer van hun plichtsvervulling' geworden, doordat een granaat vlak voor hun auto ontplofte. Sedert elf uur werden de regeenngsstellingen bij Gaude gisteren door de artillerie van Franco bestookt. Tegen 13 uur beantwoordde het repu- blikeinsche geschut het vuur. Een aantal bui- tenlandsche journalisten begaf zich in vijf auto's uit Saragossa naar het terrein van den strijd. Toen de wagens het dorp Gaude binnen reden, kwamen zij onder het spervuur der re- geeringsartillerie te liggen, zoodat zij stopten. Wat later leek het gevaar evenwel geweken en de journalisten wilden doorrijden. Op dat oogenblik viel een granaat van 75 man. een meter voor een der auto's, die letterlijk opengescheurd werd. Johnson, correspondent van de „New York Weekly", werd in buik en borst getroffen en was onmiddellijk dood. Richard Sheep shanks, Renter's correspondent, werd ernstig aan gezicht en arm gewond; een granaat scherf rukte zijn linkeroog weg en drong in zijn hoofd. Zijn toestand is hopeloos. Edward Neil, verslaggever van Associated Press, werd ernstig aan het linker-dübeen gewond. Har Fhilby, van de „Times", kreeg eenige lichte hoofdwonden, doch kon, na verbonden te zijn, naar Saragossa terug- keeren met de andere journalisten, die on gedeerd waren gebleven. Na de ontploffing van de granaat waren de journalisten en de persofficieren uit de andere auto's onmiddellijk te hulp gesneld. De slacht offers waren uit den wagen geslingerd. Het eerst nam men Johnson op, daarna Sheepshanks, die buiten bewustzijn was. Een tweede granaat ont plofte op 20 meter van de plaats van het on geluk en maaide vijf soldaten weg. Het stoffelijk overschot van Johnson is des avonds naar het gebouw der medische faculteit te Saragossa gebracht. Sheepshanks werd vervoerd naar het militaire hospitaal te Minreal, een dorp aan den weg Darcca—Teruel, waar hij 's avonds is overleden. Neil is naar het ziekenhuis te Saragossa gebracht; men hoopt, dat men niet tot amputatie van zijn gewonde been behoeft over te gaan. Nader wordt gemeld, dat men is over gegaan tot een bloedtransfusie op Edward Neil, die bij Teruel is gewond en wiens toestand is verergerd. Hij heeft niet minder dan vier en dertig wonden in dij" en onderlijf. Morgen zal het stoffelijk overschot van Johnson en Sheepshanks, die door dezelfde granaat gedood werden, ter aarde worden be steld in tegenwoordigheid van een vertegen woordiger van Franco, militaire en civiele autoriteiten en journalisten. Zij zullen voor- loopig te Saragossa begraven worden. Vrijdagavond was een aantal bewoners vaD iet woonwagenkamp te Bussum op bezoek in aet kamp te Laren, om gezamenlijk het oude jaar op feestelijke wijze te beëindigen. Te dien einde werd in de kom der gemeente een café bezocht, waarna men met sluitingstijd zich ge zamenlijk naar het woonwagenkamp op de grens van Laren en Eemnes begaf en daal de feestviering voortzette. Om 3 uur kregen de 33-jarige D. D., thuis behoorende in het woonwagenkamp te Laren, en de 35-jarige G., uit het woonwagenkamp te Bussum, twist, waarbij men tot handtastelijk heden overging. Toen G. op een trapje var. een woonwagen stond, viel D., die gewapend was met een zeis, hem aan. De man sloeg wild om zich heen en trof G. in het rechter dij- en onderbeen, waardoor de man deerlijk gewond werd. De politie was spoedig aanwezig en vond het slachtoffer in een grooten bloedplas in het kamp liggen. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is het slachtoffer per brancard naar het St. Jans-ziekenhuis te Laren overgebracht, waar chirurgisch moest worden ingegrepen. De toestand van het slachtoffer was Za terdagavond niet levensgevaarlijk, doch men vreest, dat hij het rechterbeen zal moeten missen. De politie heeft direct een onderzoek inge steld. De dader bleek voortvluchtig. Zaterdagmorgen 11 uur deed de politie een inval in het kamp en doorzocht al de wagens Een der agenten zag bij een wagen een paar klompen staan, die hij kende als toebehooren- de aan den verdachte. Hij ging den wagen bin nen en na eenig zoeken vond hij inderdaad verdachte D. onder het bed van den eigenaar B. verborgen. De man werd gearresteerd, om zwaar geboeid naar het politiebureau te wor den overgebracht. Zaterdagmiddag is hij verhoord door dep loco-burgemeester, wethouder H. W. G. C. Calls, om vervolgens ter beschikking gesteld te wor den van den officier van justitie te Amster dam. De verdachte staat ongunstig bekend De uitslagen van de Zaterdag in de Engel- sche League gespeelde voetbalwedstrijden zijn- Eerste afdeeling. ArsenalEverton 21. BirminghamStoke City 11. BlackpoolHuddersfield Town 40. BrentfordBolton Wanderers 11. Derby CountyLeicester City 0—1. Grimsby TownPreston North End 11. Leeds UnitedCharlton Athletic 22. LiverpoolChelsea 22. Manchester CityWolverhampton Wanderers 24. MiddlesbroughSunderland 21. West Bromwich AlbionPortsmouth 1—2. Voor de eerste klasse competitie van den K.N.V.B. is Zaterdag te Heerlen gespeeld de wedstrijd BleijerheideJuliana, welke eindigde in een 31-overwinning voor Juliana. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken 29 Dec.: J. A. Beiers, caféhouder, Enschede, 1ste Veldkampstr. R.-C. jhr. mr. G. W. Mollerus, cur. mi. J. M. J. Baak, Enschede. 30 Dec.: N.V. Louis Kan, gevestigd te Amster dam, N.Z. Voorburgwal 66. B—C. mr. A. Maassen, cur. mej. mr. N. S. Tendeloo, Keizersgracht 434, Amsterdam. A. J. A. Bartels, Amsterdam, Hondecoeterstr. 26. R.-C. mr. C. J. Heemskerk, cur. mr. J. W. van Gelder, Heerengracht 509, Amsterdam. Hendrik Ligthart, kolenhandeiaar, handelende onder deii firmanaam H. Ligthart's Kolenhandel, gevestigd Jasonstraat 18, wonende te Amsterdam, Admiralengracht 176. R—C.- mr. C. J. Heemskerk, cur. mr. L. P. M. Loeff, Leidschegracht 18, Am sterdam. De nalatenschap van Barnardus Johannes Veldhuis, overleden 8 Juni 1936, laatst wonende 'te Amsterdam Singel 440. R.-O. mr. C'. J. Heems kerk. cur. mr. W. C. van Heuven. Keizersgracht 636, Amsterdam. J. W. Hoefnagels, aannemer, Berg gern. Ur- mond. R-C. mr. Hustinx, cur. mr. Pijls, Beek. Frans Debets, Spekholzerheide-Kerkrade. R.C. mr. Ruland, cur. mr. Van den Hoek, Kerk- rade. 30 Dec. Jan Rlgertink, landman, aan den Oost- dijk v. d. Schermer, nabij Groot-Schermer, gem. Zd. en Nd. Schermer. R.-C. mr. H. Fruin, cur. mr. A. W. Kammingam, Alkmaar. J. H. Grernmé, Nijmegen. Slichtenhorststr. 6. R.-C. jhr. mr. F.J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. J. A. C. M. Leesberg. Nijmegen. B. Pardijs, bakker, aandringen, IJsselstr. 171. R.-C. Jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. D. J. H. W. Spanjaard, Doetinchem. Th. H. M. Sliepenbeek, melkslijter, Nijmegen, Barbarossastr. 80. R.-C. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur'. mr. E. H. Engelkens, Nijmegen. W. J. van Lier, hotelhouder, hotel' „Het Hof van Gelderland", Ede. R.-C. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. G. J. Blok, Benne- kom. E. A. Ross, Zevenaar, B. 174. R.-C. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. B. ten Cate, Arnhem. H. Ross, Zevenaar, B. 166. R.-C. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. B. ten Cate. Arnhem. P. Th. Ross, Zevenaar, B. 169. R.-C. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. E. ten Cate. Arnhem. Handelsvenn. o. d. Fa. Gebrs. Ross, voorh. wed. Am. Ross, Zevenaar. R.-C. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. B. ten Cate. Arnhem. Vernietigd na gedaan verzet: 30 Dec.: G. E. ten Hulzen, Doesburg. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 29 Dec.: A. H. Streefkerk, Weesperkarspel. H. Glasbeek, Amsterdam. M. v. d. Berg, Oss. P. J. Aerts, Borkel Schaft. P. M. Bol Jr., Utrecht. A. A. Olieman, Utrecht. J. H. G. Lelop, DriebergenRijsenburg. 29 Dec. P. H. Op de Weegh, Oldenzaal. J. G. Sligt, Enschede. 30 Dec. J. H. Rokx, Maastricht. liefhebben is geen kwestie I van woorden, maar van daden. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde vijf de ronde van het internationaal schaaktour- nooi te Hasting luidden- Hoofdgroep TylorFlohr afgebroken in betere stelling voor Flohr. Keres—Fine remise. Mikenas wint van Fairhurst. Reshevsky wint van Thomas. A. R. B. Thomas verliest van Alexander. De stand in deze groep is thans: 1 en 2 Keres en Reshevsky, ieder 4 pnt., 3 Alexan der 3 'A pnt., 4 Flohr 3 pnt. en een afgebroken partij, 5 Mikenas 3 pnt., 6 Fine 2% pnt., 7 Tylor 2 pnt. en een afgebroken partij, 8 Sir G. Thomas 2 pnt., 9 en 10 Fairhurst en A. R B. Thomas, ieder 0 punt. Premier reservegroep A: Prins verliest van Sergeant, Premier reservegroep B: Michell remise met van Doesburgh. Schelfhout remise met Landau. In het Zaterdagochtendblad werd gemeld, dat in de vierde ronde van deze groep Schelfhout van Winser zou hebben gewonnen. De met wit spelende Engelschman versloeg echter onzen landgenoot. De heer S. Landau schrijft ons d.d. 30 Decem ber uit Hastings: De tweede ronde van het schaaktournooi te Hastings leverde meer winstpunten op dan de eerste. De buitenlandsche gasten zijn vol kamp vuur, want er staan groote dingen op het spel. Natuurlijk zouden zij er toch al alles voor over hebben den eersten prijs te winnen, daarvoor is het nu eenmaal een wedstrijd, maar dezen keer is er nog heel iets anders aan verbonden. Niet officieel, maar moreel in hooge mate. Want de schaakwereld zal terdege op den uit slag letten en daar meesters als Flohr, Keres, Reshevsky en Fine allen als pretendent naar het wereldkampioenschap beschouwd worden, zal degeen, die den eersten prijs behaalt en daardoor boven zijn concurrenten eindigt, een streepje voor hebben om in aanmerking ervoor te komen Aljechin te mogen uitdagen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de stemming nerveus is. Vooral Salo Flohr, die er reeds als de kippen bij geweest is, Aljechin den handschoen toe te werpen, zal te bewijzen heb ben, dat deze daad geen uiting van overmoed was, maar inderdaad op zijn capaciteiten is ge baseerd. Keres, dê winnaar van het Semmering- toumooi, die door Aljechin gedoodverfd is als de coming man, zal hebben aan te toonen, dat deze pluim op z'n hoed hem inderdaad toekomt. Reshevsky, kampioen van het groote Amerika, zal graag willen bewijzen, dat hij het kleine Europa in z'n zak kan steken, en Fine, die in Amerika nr. 2 is, dient zich voor alles tot Ame- rika's Chess-sweethart nr. 1 op te werken. De Litauer Mikenas en de Engelsche heeren, die in deze groep zijn ingedeeld, zien zich voor de taak gesteld te bewijzen, dat ze hier niet uitsluitend voor spek en boonen zitten. Mikenas is een ge vreesde -tegenstander en menig grootmeester heeft al een veer tegen hem moeten laten. Ook Aljechin spreekt hier een woordje mede, al speelt hij niet mee. Van half tien 's morgens af tot laat in den avond wandelt hij door het speellokaal en is niet van de borden weg te slaan. Gisteren speelde hij de rol van gastheer. Alle deelnemers van de hooge regionen werden op een stuk taart getracteerd. Het was een taart met de slotstelling van de 25ste partij, welke hem wereldkampioen heeft gemaakt. Deze taart werd hem door het Carlton- hotel te Amsterdam aangeboden. De verdeeling van de lekkernij had een posi tioneel karakter. Fine viel ten deel het stuk met het opschrift „Euwe", Flohr kreeg een geïso- leerden pion, Reshevsky had een klein stukje om niet in tijdnood te komen, terwijl de magere Keres een dubbel stukje kreeg. Dit intermezzo belette niet, dat er ernstig en met groote am bitie gestreden werd. Flohr speelde weer zijn rustige partij en stelde zich tevreden met een heel klein voordeel, dat slechts microscopisch gezien kon worden. Zoo als dikwijls bij den Engelschman het geval is, maakte Sir George een klein foutje, waarna hij niet meer los kon komen. Ook Keres had een Thomas te bekampen, die echter minder gerouti neerd is dan zijn oudere collega. Op den 34- sien zet overschreed de Engelschman den tijd, doch stond lang niet meer goed. Reshevsky kan wel van geluk spreken. De Engelsche voorvechter Fairhurst verraste hem met een nieuwtje in de Slavische verdediging. Reshevsky dacht hierop 50 minuten na en on- noodig te zeggen, dat hij in tijdnood kwam. Bij den 19en zet was hij een pion achter en moest toen nog 14 zetten doen in drie minuten. Zijn stelling werd steeds slechter, doch de vinding rijkheid van den Amerikaan zegevierde. Met een paar fijne combinaties verstoorde hij de rust van den stoeren Schot, die ook remise ver zuimde en op den 34sten zet capituleerde. Ook won Reshevsky in de middagzitting zijn afge broken partij tegen Mikenas. Fine kan maar niet op dreef komen. Hij schijnt nog aan de vermoeienissen en emoties van de gepasseerde match te lijden. Ofschoon hij gewoonlijk tegen de Engelschen volle winst punten scoort, moet hij thans om remise vech ten. Tegen Alexander stond hij bij het afbreken gelijk, doch eenige uren later was zijn remise aanbod een bittere teleurstelling, want zijn te genstander weigerde dit en eenige zetten later was Alexander twee pionnen voor. De partij is voor den tweeden keer afgebroken, doch Fint heeft goede remise-kansen, daar zij ongelijke loopers hebben. In de reserve-groepen is van Doesburgh in uitstekende conditie. In de tweede ronde over rompelde hij Schelfhout en ook de afgebroken partij tegen Kitoo won hij in een schitterend eindspel. Prins is er daarentegen totaal uit. In zijn partij tegen König kreeg hij geen schijn van kans en werd door een dameoffer verrast. Ook de afgebroken hangpartij tegen Jackson ging voor hem verloren. F. A. Damen verloor ook zijn tweede partij in de tweede klasse. Partij gespeeld in de 2e ronde te Hastings. Wit: Fairhurst (kampioen van Engeland) Zwart: Reshevsky (kampioenU.S.A.) Slavische verdediging. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pbl—c3 d5xc4 5. e2e3 (Als beter geldt: 5. a2a4 zooals in de match EuweAljechin.) 5b7b5 6. a2—a4 b5b4 7. Pc3a2 Eveneens goed is Pc3—bi. 7e7e6 8. Lflxc4 Lc8b7 9. 0—0 Pb8d7 10. Ddle2 c6c5 11. Tfl—dl Dd8b6 Tot zoover is alles theorie. In den volgenden zet wordt zwart met een nieuwtje verrast. 12. e3e4 Een fraai pionoffer. 12c5xd4 Na 50 minuten nagedacht te hebben besloet zwart tot dezen zet. Op 13Pf6xe4 volgt 14, d4-d5met sterken aanval en op 13Lb7xe4 volgt 14. Pf3e5 b.v. Le4—b7 (er dreigde Pe5x d7), 15. Lc4b5 met goede aanvalskansen. 13. Pf3xd4 Lf8c5 Nu volgt op 14. Lb7xe4; 15. Lelg5! 14. Pd4b3 0—0 Indien Pf6xe4 zoö a4a5!. 15. Pb3xc5 Pd7xc5 16. Lel—e3 Tf8—d8 Nog steeds zou nemen op e4 slecht zijn b.v. Pf6xe4 zoo 12f3 en De2f2. Juist was Db6— c7 met ongeveer gelijk spel. 17. f2—f3 Db6—c7 18. Tdlxd8t Ta8xd8 - 19. Pa2xb4 Zwart is niet alleen een pion achter, maar bovendien in hevige tijdnood, hij heeft nog drie minuten voor de resteerende 16 zetten. 19a7a5 20. Pb4c2 Pf6d7 21. Pc2d4 Pd7—b6 22. Lc4b5 Dc7—e5 23. Pd4—c6 Lb7xc6 24. Lb5xC6 De5—d6 25. De2—b5? Dit kost een pion. Wit had Lc6b5 moeten spelen, waarna de winst een kwestie van tijd was. 2 5Pb6xa4! 26. Tal—cl Op 26. Talxa4 volgt Dd6dl t b.v. 27. Kglf2, Pc5d3t, 28. Kf2—g3, Ddl—elf en De3xe3. Ver leidelijk zou zijn 26. b2b3, maar zwart speelt Td8—b8. 2 6Pc5d3 Wit had Td8c8 verwacht waarop hij het antwoord Lc6b7 klaar had. 27. Telc4 Pa4xb2 28. Tc4d4 Dd6—b8 29. Td4d7 Td8—c8 30. Lc6b7 h7—h6? Hier overziet zwart mat in 5 zetten. Men zie: 30Tc8elf! 31. Le3xcl, Db8a7t; 32. Kgl —hl, Pd3—f2f; 33. Khl—gl, Pf2—h3tt; Kgl—hl en Da7gl mat. 31. Db5—h5? Tc8—f8? Wederom was de bovengenoemde matvariant mogelijk. 32. Dh5xa5 Pb2—c4 33. Da5—a7 Pc4xe3 34. Da7xe3 Met Da7xb8 kon wit nog remise maken. Er ontstaat dan een toreneindspel met 4 pionnen tegen drie. 34Pd3e5 Opgegeven. Op Td7e7 wint Db8d6. Home voor Echtparen uit den deftigen stand. Het Kasteel is geheel modern ingericht. Koud en warm stroomend water. Lift. Aanvragen te richten aan: KASTEEL ZIJPENDAAL, ARNHEM, TELEFOON 20535 AMSTERDAM KEIZERSGRACHT 215 SPECIALE AFDEELING VOOR HET TEL. 42600 (4 lijnen) VERHANDELEN VAN Sedert de vorige opgave werden door de Firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATTEN Amsterdam 1895 (kl. cp.) 3 97 Rotterdam 1804/97 (kl. cp.) 3 97 Amsterdamsche Ooöp. Woningvereen. Samenwerking 4% 50 Assolberg's IJzerindustrie Handel- Maatsehappij 5 100%% Broodunie 4 85)4 85 Dagblad De Tijd (kl. cp.) 5 70 Eigen Hulp, Zekerheidsfonds der Onderl. Levensverzekering Mij. 4 80 Gazi Cultuur Maatschappij 7 30 Handels-, Assurantie- en Credietonder- neming 3 30 Konink. Nederl. Edelmetaalbedr. Kempen Begeer 8z Vos 6 97 A .o Nederlandsehe Aannemersbond en Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland 4 87%% Nederlandsehe Israëlitische Hoofdsy- nagoge 4 90 Nederlandsehe Maatschappij tot Exploi- tatie van Onr. Goederen 5 90 7o Oranje, Coöperatieve Aardappelmeel- f&brisk 5 97/3 <c Rotterdamsche Tramweg Mij. (Ontbr. opn. 1/12 '34 t.m. 1/6 '37) 4% 1 Smit Co.'s Transformatorenfabriek, Willem 6 102 Stichting Eigen Gebouw in de Zuidelijke Wijk der Herst. Ev. Luth. Gemeente te Amsterdam 4 7b Utrechtsche M'aatschappij tot Expl. van Onroerende Goederen 4 Verg. Christ. Verzorging van Krankzin- nigen in Nederland 4 101 A Werkenden Stand, Maatschappij voor den 2 50 R K INSTELLINGEN (BINNENLAND) Antonius van Padua, Par. v. d. H. te Rotterdam 3 Augustinus, Par. v. d. H. te Amster- dam 5 67%% Bisdom Utrecht Seminarieleening 3% 9814% Catharina, Vereeniging v. d. H. te Voor- schoten 4 199 Familie, Par. v. d. H. te Rotterdam 5% 75 Franciscus Gasthuis St. te Rotterdam 3 or yy Hildegardis Par. v. d. H. te Rotterdam 4 MS /o Inrichting van Liefdadigheid te Leiden 5 9 Jezuieten, Eerwaarde Paters te 's Heeren- berg 5 Jozef Stichting'St .te Monnikendam 4 96 Jozef, Par. v. d. H. te Velsen 4 85 Missiehuis voor de Vreemde Missiën te Steyl 1925 5 83 80 Odulphus, Par. v. d. H. te Assendelft 3 62 O L Vrouw van Lourdes, Par .te Amster- dam 4 94 O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Hilversum 4% 102%% Willibrordus Vereeniging, St. te Den Haag 5 98 R. K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Allerh. Verlosser, Congr. der Dochters te Würzburg 7 20 Antonius van Padua, Par. v. d. II. te Be- kescaba 8 9/4 Barmhartige Broeders v. Trier (f 500.—) rj tl /O Bisdom Erml'a'nd'te Frauenbürg 5 17 Cisterciencers E.E. Paters te Rome (a f 100.—) 5 15 Engelsche Zusters, Inst. der te Mainz 17 14%% Familie van Nazareth, Congr. v ,d. H. te Rome 7 60 Kath. Erziehungs Vereln fur die Rhein- provinz 7 35 Josefs Gesellschaft St. te Bigge a d. Roer (Zöndèi--Verkl.) 5 Zusters Goddelijke Hart te Budapest ■7%;-% 6 PANDBRIEVEN Bataafsche Hypotheekbank (kl .cp.) 4 99% 99% I'D, Crédit Foncier Franco Canadien 1940 5 ojQ 7^% vo Crédit Foncier Franco Canadien 1955 5 72 Delftlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 97 Eerste Nederlandsehe Scheepsverband Maatschappij (kl .cp.) 4% 99)4% Holland Canada Hypotheekbank (kl. ep.) 5 o/0 21 vo Holland Canada Hypotheekbank (kl .cp.) e 21 Insulaire Hypotheekbank (kl. cp.) 3)4 98%% Maatschappij voor Hypothecair Crediet (kl. cp.) 3% 98% - 98%% Nationale Scheepsverband Maatschappij (kl. cp.) 4)4 S21A% Nederlandsehe Bankinstelling (kl. cp.) 4 (5 Nederlandsehe Scheeps Hypotheekbank (kl. cp.) 4% 99 Nederlandsehe Voorschotbank (kl. cp.) 3 ofQ 85 vo Niéuwe Nederlandsehe Amerikaansche Hypotheekbank (kl. cp.) 5 31 vb Noord Hbllandsohe Hypotheektank (Nummers boven 800) 5 30 Residentie Hypotheekbank (kl .cp.) 4 (4)4 84%% Veendammer Hypotheekbank (eert. v. pandbr.) (kl. cp.) 1 Zulder Hypotheekbank (kl. cp.) 4 99%% AANDEELEN Amsterdamsche Volksbank 79%% Artana Cultuur Maatschappij 160 Bandoengsche Kininefabrlek 360 Bensdorp N.V. (Pref.) 109 Bierhuis Die Porte van Cleve 85 ,<o Bogota, Handel Industrie Maatschappij 50 50% 52 52% cum div 53 Bogota. Handel Industrie Maatschappij ex div. 30 Bussum Huizen Tramweg Maatschappij9)4% Byland, M'aatschappij tot EXpl. van het Landgoed De 77 Concertgebouw te Amsterdam (Pref.) 1)4Vo Biajeuh Manggoeng Landbouw Maat- schappij 390 7® Dorp, Boekhandel Drukkerij v.h. G. C. T. van 79 Eerste Roomsch Kath. Levensverzekering Maatschappl) 125 Figee, Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. 21 22 Gedeh, Assam Thee Onderneming 130 Grand Bazar de Ia Paix 16 Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij 15 Holtrans 7 Indisch Afriknansche Compagnie 22 Jaarbeursgebouwen. Maatschappij tot Expl. van (f 3000.—) 18)4% Jaarbeursgebouwen, Maatschappij tot Expl. van (f 1000.16 Koninklijke Nedarl. Hoogovens Staal fabrieken 38 Maastrichtsche Zinkwit Maatschappij (f 240.—) 103 Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen 150 Maatschappij voor Chem. Waren (eert.) 20 Meelfabrieken der Ned. Bakkerij 150 152%% Meteoor, Betonfabriek De20 Nationale Hypotheekbank f 250.toe. Nederlandsehe Indische Cultuur Maat schappij (Gew.) 90 Nederlandsehe Middenstandsbank 40 Nieuwe Rotterdamsche Courant85 Oost Java Prauw Maatschappij 80 Simau Mijnbouw Mij. (f 100.595 Spaarnestad, Drukkerij De (gew.) 170 Spaarnestad, Drukkerij De (Pref.) 123 Sphinx, Kristal-, Glas- Aardewerk fabriek De 58 Stichtsche Bankvereeniging15 Stroohoedenveem 80 Thomassen Co., Machine- en Motoren- fabriek 40 Utrechtsche Bankvereeniging (kl. cp.)30 Veenendaalsehe Stoomspinnerij (f 250.—) 44 Vereeniging ten Behoeve der Arbeiders klasse 105 Vereenigde Vorstenlandsche Cultuur Maatschappij (kl cp.) 85 Waringin Cultuur My. (kl. cp.) 80 West Borneo Cultuur Mij. (Pref.) 27 Wilis, Cultuur Maatschappij (Gew.) 60 Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest handel 98 Zuid Sumatra Rubber Mij. (kl. cp.) 70 NIKT VOLGESTORTE AANDEELEN Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845 60 gest332%% Eerste Ntederlandsche Verzekering Mij. op het Leven en tegen Invaliditeit 20 gest487 Nationale Levensverzekering Bank lo gestort 640 Provinciale Hypotheekbank 10 gest. f 100.toe. Utrechtsche Hypotheekbank 20 gest. 20 OPRICHTERSBEWIJZEN Algemeena Crediet Bank f 25. Algemeene Norit Maatschappij f 385. Hollandsche Bank Unie f 31.f 30. Hollandsche Kunstzijde Industrie f 150 Javasche Cutuur Maatschappij f 215.f 220. zf 225.—, f 230.—, f 235—.. Moesi Ilir, Petroleum Maatschappij f 4. Rotterdamsche Droogdok Maatschappij f 2875.-—. Sentanen Lor, Suikerfabriek f 1200.-. Singkep Tin Maatschappij f 85. Tilburgsche Waterleiding Maatschappij f 3600. WINSTBEWIJZEN Holland Bank f 0.60. Nederlandsehe Indische Portland Cement Mij. f 67.50. Rotterdamsche Cultuur Maatschappij f 550 TJibOeni Tjipongpok, Caoutchouc Maatschappij f 130.—. DIVERSEN Barisan Mijnbouw Mij. (Rest.bew.) f 12.50. Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken (Amort. bew.) f 140. Noormans Cultuurondern. Mij. tot Expl. van E. (bew. v. deelger.) f 35. Nederlandsehe Amerikaansche Stoomvaart Maat schappij (bew. v. deelger.) f 330. Rotterdam (Restb.ew. obl.) f 15—, f 13. Stadhouderslaan M.aatschappij tot Expl. van Onr. Goederen (Rest.bew.) f 28. Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.b.w.) 2 1% Vereenigde Vorstenlanden Cultuur Mij. (claim coupons) f 2f 2.50. LOTEN Roomsch Katholieke Kerk te Weesp f 8.50. Rotterdamsche Schouwburg (a f 15.f 6.75. Tabak. Per m.s. „Alcinous" werden aange voerd 3725 pakken Sumatra-, als: 371 pn. Deli Ba Mij/TL/1, 234 pn. idem/TL/XI, 81 pn. idem/TL/IH, 465 pn. idem/TH/I, 190 pn. idem/TH/II, 95 pn. idem/TH/III, 253 pn. idem/B/I, 212 pn. idem/B/II, 43 pn. idem/B/III, 271 pn. Deli Ba Mij/Padang Tjermin/I, 210 pn. idem/idem/la, 163 pn. idem/ idem/II, 93 pn. idem/idem/III, 685 pn. Deli Mij/I, 307 pn. idem'/IA, 42 pn. idemöKR en 10 pn. Z/Deli DM. Tabak. Volgens den officieelen voorraadstaat bestond de voorraad op 31 December uit 18.288 pn. Sum'atra- en voor zoover bekend uit 1505 pakken Java-. Oliën. (Bericht van Matthes Porton). Prijzen van olie per hectoliter. Raapolie vliegend f 30,50: Lijnolie idem f 21.50. Tl Kl30 Dec. (Groentenveiling.) Spruiten f 712, wortelen f 2.503, uien f 69, koolraap f 0.90—1.50, witlol f 10—17, prei f 3.50—6. roode kool f 37, savoyekool f 14.50, witte kool f 1.50—4. (Fruitveiling 30 Dec.) Bergamotte f 69, Bre- derode f 710, Comtesse de Paris f 1426, Eekse peer f 3.507, Gieser Wildeman f 9.50-13, St. Remy f 68, Winterjan f 610, IJsbout f 69, Kamperveen I 6.509. (Veiling Tiel en omstreken, 30 Dec.) Dubbele Bellefleur f 410, Brabantsche B'ellefleur f 4 11.50, Bosappel f 48.50, Goudreinetten f 918, Gerrit Roelof f 36.50 zoete hondersmark f 4 6.50, Groninger kroon f 8.5016, Jan Willem f 4 tot f 6. (Speciale middagveiling, 30 Dec.) Pomme Rose f 67.50, Rijnzoet f 47.50, Sterappel f 7.50—19, Wijnzuur f 47.50, zoete Ermegaard. f 79.50, Keu- leman f 5.507.50, Present van Engeland f 814. LEIDEN, 31 Dec. Vee. Aanvoer: 225 runderen, 154 kalveren, 486 schapen en 615 varkens. 9 stieren, 81 kalf- en melkkoeien f 180310, 84 varekoeien f 120190, handel tam; 51 vette ossen en' koeien f 179290, laagste prijs f 0.54, hoogste f 0.76 per kg., handel vlug; 20 graskalveren f 2450,, handel mat; 4 vette kalveren, 130 nuchtere kalveren f 7—11, handel m.; 75 vette schapen f 2431. 111 weide schapen f 1521, 30O vette lammeren f 1622, handel a. m.; 273 mestvarkens f 2447, 325 biggen f 1620, 17 zeugen f 70105, handel tam. LEIDEN, 31 Dec. Kaas. Zware f 29, le soort Goudsche kaas f 2627, 2e soort f 25, aanvoer 33 partijem; le soort Leidsche f 2426, aanvoer 10 partijen. Handel m. LEIDEN, 31 Dec. Boter. Prinïa fabrieksboter (controle) f 1.51, prima boerenboter f 1.411.45 per K.G. Aanvoer 385 K.G. Handel goed. LEIDEN, 2731 Dec. Turf. Lange f 89. Geen aanvoer. 22 Zijn mededeeling wekte de algemeene veront waardiging en Philip ging door: „Het Is jammer, dat Clark buiten gevecht is gesteld. Hij voorzag gevaar door iemand, die hier in den omtrek moest rondzwerven." „De Zigeuners moesten hier ook uit het bosch verbannen worden," meende dokter Selwyn. „Heb je dat Zigeunerinnetje nog gezien, Phi lip?" vroeg Mrs. Munro. „Neen, ik heb haar niet weer ontmoet." „Neem mij niet kwalijk, mevrouw," zei Jones, „ze heeft ons enkel den weg gewezen en is toen het bosch ingeloopen in tegengestelde richting." „Ze vreesde zeker wraakneming van den kant van de Zigeuners. Pas op, Jones, dat haar aan deel in de zaak niet Bekend wordt, of zij zou er onder kunnen lijden." De butler boog. Dit geval wekte veel grooter opschudding dan de tianval van „Smith" op Mr. de Brath. Want Claud was immers een rijke erfgenaam en een beminde persoonlijkheid. Dat hij gewond werd, doordat hij zijn vriend beschermde, maakte hem nog populairder. Van Preciosa was geen spoor meer te vinden. Er werden twee Zigeuners gearresteerd en in verzekerde bewaring opgesloten in Southamp ton. Maar de schuldigen aan dien overval wer den niet gevat. Mrs. Munro was ten zeerste verontwaardigd. Zij schreef aan Mr. Graves en verlangde, dat hij tweeduizend pond zou bieden aan een ieder, die mededeelingen zou kunnen doen betreffende de herhaalde aanslagen op het leven van Philip de Brath en drieduizend pond aan den detective, die het geheim tot een oplossing zou kunnen brengen. Met dezelfde post schreef ze aan Sir Robert Rivers, om hem het ongeval mee te deelen, dat haar kleinzoon was overkomen. „Ik wilde wel, dat jij er eens een middel op wist te bedenken om dien geduchten vijand van Philip te ontdekken, wiens volharding wel bij zonder groot is! Ik heb nu een nieuw testament gemaakt: mocht Claud niet meer in leven zijn, dan laat ik al mijn geld na aan de detective politiemacht en mijn landerijen aan een vriend, die beloofd heeft, mij bü te staan in dat onder zoek. Jij hebt het toch niet meer noodig!" Sir Robert Rivers schreef terug, dat Mrs. Munro natuurlijk vrij was, om met haar geld te doen, wat zij wilde, maar hij vond die uiterste wilsbeschikking anders wel hoogst eigenaardig. Hij zou zeer blij zijn, als hij haar van dienst kon zijn met de ontdekking van den schuldige, maar hij veronderstelde, dat kapitein de Brath mis schien eenigszins abnormaal was op het punt van achtervolging door een onzichtbaren vijand. Hij zelf twijfelde er niet aan, of de Brath was als jongen aangevallen door een van dezelfde bende, die nu Claud had aangevallen. Wat dien moord in Jermynstreet betrof, het arme slacht offer moest een hooggaande twist hebben ge had met een vreemde in een hótel en het was maar de ziekelijke verbeelding van kapitein de Brath, dat het schot voor hèm zou zijn be doeld. Mrs. Munro besloot de lezing van dezen brief met een diepen zucht: „Als de groote belooning, die ik heb uitge loofd, leidt tot ontdekking van den vijand van Philip de Brath, zal ik dan oneer brengen over mijn eigen huis? Maar récht moet toch ge schieden, wat er ook van komen moge!" Intusschen werd Claud veel beter en onder vond van alle zijden groote belangstelling. Mrs. Munro had ook behoefte, haar hart eens uit te storten tegenover Philip, van wat zij dacht en hoopte van de verhouding tusschen Claud en Amy. „Ik zou het heerlijk vinden, als het tot een huwelijk kwam tusschen die twee! Zij heeft hem een paar jaar geleden wel bedankt, maar toen was zij nog heel jong, en zij kan hem sinds dien hebben lief gekregen. O, praat jij er toch eens over met Claud en raad jij hem nog eens aan, zijn geluk te beproeven bij haar!" Wat kon Philip anders doen, dan het zijn weldoenster beloven, ofschoon hjj die belofte gaf met een bezwaard hart, want hij zelf had Amy Delville hopeloos lief! Clark kwam ook weer gaandeweg op krachten en er doemde een vage herinnering in hem op, aan iets belangrijks, dat moest hebben plaats gehad, eer hij „ziek" werd! XX Claud's eerste verschijnen in den salon werd door heel het huisgezin als een heuglijke ge beurtenis beschouwd. Marie Trouville hield zich bescheiden op den achtergrond: Ze hadden immers allen recht op Claud Dacre; zij niet!Hoe graag had ze er hem anders eens over gesproken, dat ze heel dankbaar was voor zijn herstel! Eindelijk ging de bel voor den lunch en Claud was er op gesteld, dat ze zich nu niet verder aan hem zouden storen. „Morton," dit was zijn lijfknecht „zal voor mij zorgen, tenzij een van de jonge dames hem vrij laten voor zijn diner en mij mijn blad wil brengen?" „Nu, Amy," vroeg Mrs. Munro, „zal Jones het blad voor je tot aan de deur brengen?" Amy keek op en antwoordde: „Marie zal het wel brengen, Oma, en dan zal ik later met zijn pudding komen." Marie gaf met kloppend hart gevolg aan die uitnoodiging en werd door Claud ontvangen met een zeer welkomen blik. „Dank u zeer," zei hij op warmen toon, toen Jones het vertrek verlaten had. „Zou u mij den eersten mondvol willen rei ken?" Zij knielde naast hem neer en bracht den le pel aan zijn mond. „Wat heerlijk, om zoo gevoerd te worden!" „Maar moet ik dat dan zoo blijven doen?" „Als u eens wist, hoe aangenaam Ik het vind. U scheen anders niet zoo bijzonder verheugd, dat ik weer in den familiekring verscheen?" „Ik hoor ook niet tot dien kring. Toch was ik waarlijk heel blij!" „Zou je mij gemist hebben, Marie, als ik ge storven was?" „Natuurlijk. U is immers altijd zoo vriende lijk voor mij geweest." „Maar gaat u nu terug, of uw eigen lunch wordt koud, Miss Trouville." Amy ging Claud toen later zijn pudding bren gen en bleef al even lang weg. „Ik geloof, dat Claud echt blij is, dat hij beter wordt!" zei ze bij haar terugkomst. „En dat hij zoo bediend wordt," voegde Philip er bij. Om vijf uur bij de thee zag Claud er erg bleek en vermoeid uit. „Ik zou u zoo graag willen verzoeken, om wat muziek te maken, Miss Trouville," zei hij. „U kunt over mij beschikken, Mr. Dacre." Het was een heerlijke avond met prachtigen maneschijn. Amy liep het terras op en neer. Claud's venster kwam daarop uit en zijn vriend de Brath zat bij hem, terwijl hü op de bank lag. Onwillekeurig begon Amy zacht te zingen en Philip keek uit het venster. Op hetzelfde mo ment sloeg zij haar oogen op en vroeg: „Hoe maakt Claud het?" „Beter. Hij gaat zoo straks naar bed." „Zeg hem dan, dat ik hem de aangenaamste droomen wensch! En als je bij hem weggaat/ breng Marie dan hier bij mij." Philip gaf gevolg aan die uitnoodiging in zóó verre, dat hij alleen bij Amy kwam. „Nu, waar is Marie dan?" vroeg zij. „Die leest Msr. Munro voor." „Is het niet heerlijk buiten?" vroeg zij na een tijdje. „Wat moet zoo'n avond mooi zijn op zee!" Rrachtig en zoo wijdingsvol! Ze zijn de groot ste poëzie uit het leven van een zeeman!" „U zou niet graag de zee willen opgeven, hè?" „O, neen, die maakt deel uit van mijn leven!" „Toch lijkt u hier heel gelukkig." „Zeker, maar dit is slechts een kort geluk! Ik zal gauw weer op dek terugkeeren." „Nu, ik deel uw liefde voor de zee. Weet u wel, kapitein de Brath, dat, als ik naderhand op meer gevorderden leeftijd kom, ik dan een jacht zal nemen en daarmee de wereld zal rond gaan?" „Dan zou ik graag uw kapitein wezen!" „Dus u stelt zich vacant voor die betrekking? Goed, dat zal ik onthouden. Maar kunt u ook lange verhalen doen?" „Hoort er dat dan bij?" „Zeker. Begint u dan nu maar vast eens met uw levensgeschiedenis." Philip gaf gehoor aan deze uitnoodiging en hij' vertelde van zijn avonturen en van al wat hij geleden had. Zij legde haar hand op zijn arm en liet die daar liggen, tot de droeve geschiede nis ten einde was. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2