Hevdt's veilICE HOVEN Patriotten en Prinsgezinden EEN BAKEN IN ZEE Balans- Opruiming vojox ÖAaefeca ftaak JéeyxLt Vele koopjes! wat ook 'T mmwz ma® swoöp: &mmm LAAT ONS MERK VOOR U ZIJN BEWOGEN TIJDEN TE SPAARNDAM NIEUWE FUNCTIE VOOR VAN SITTART „Blijft trouw aan de Kerk!" ZONDAG 2 JANUARI 1938 De verlichte moderne wereld AUTO TE HAARLEM GESTOLEN Dieven te Amsterdam gepakt Parochiale School Kleverpark Binnen enkele dagen aanbesteding 50 JAAR IN DEZELFDE ZAAK Voor postzegelverzamelaars R.K. BEVOLKINGSBUREAU HAARLEM Interessante cijfers over 1937 Parochiegewijs LU KALENDERS EEN TROUWE WAKER IN KOUDE DAGEN! BIJ ONS ZIJT GE IN VEILIGE NAVEN Jl 1IIO l'WTJ ES L A AX 2.3 HAARLEM TELEF. 10070 (na 18 uur 29280) IN MEMORIAM J. J. BOUMAN EN J. BRAAM De Armenraad in 1936 Esperanto-kindercursussen -Stormvogels C.V.V. HEEMSTEDE VAN ALTENA De nieuwste Philips' Radio Radio-Techn. Bur. G00SENS ZAANENSTR. 41 - HAARLEM-N. Anderhalve eeuw geleden waren Oranje-Boven en zelfs gouds bloemen en Princesse- boontjes taboe! Prinsen zouden glunderen Te Spaarndam Niemand overlast Hij wordt diplomatiek adviseur van het Foreign Office Onderscheidingen in Engeland Ontroerend beroep van Kardinaal Faulhaber op de Duitsche katholieken STAD Het is merkwaardig zooveel menschen ge loof hechten aan waarzegsters en koffiedik kijksters. En hoeveel intelleetueelen zich daar toe verlagen. Het kan je overkomen, dat je in den kring van je beste kennissen tot je stomme verbazing dames en heeren ontmoet, die met het ernstigste gezicht van de wereld verzeke ren, dat zij in moeilijke zaken hun toevlucht r.emen tot helderzienden en heele verhalen weten te vertellen over de wonderbare alwe tendheid van mediums en psychometristen. En wij zelf hebben meermalen groote moeite ge had om de een of andere „madaam", die een advertentie kwam presenteeren, duidelijk te maken, dat wij aan haar wonderkracht niet geloofden. Een harer sterke tegenargumehten was dan in den regel, dat zij veel katholieken onder haar vaste klanten had. Het is vooral aan het einde van het jaar, dat wij met een glimlach aan de waarzeggerij den ken, omdat dan tal van, vooral buitenlandsche, kranten kolommenlange voorspellingen van al lerlei beroemde helderzienden leveren over wat het menschdom in het volgend jaar te wachten staat. Wie die „voorzeggingen" aandachtig na leest, bemerkt, dat iedere pientere krantenlezer precies hetzelfde had kunnen „voorzien" en wie de moeite neemt de profetieën een jaar lang te bewaren, komt aan het einde van het jaar tot de conclusie, dat er weinig „uitgekomen" is. Eigenaardig is wel, dat waarzeggers juist in steden als Den Haag zoo'n prachtig werkterrein hebben. Frappante staaltjes van wat men zelfs intel leetueelen kan wijs maken, lazen wij een dezer dagen in De Telegraaf. Ter leering en genezing van lichtgeloovigen is het toch niet kwaad deze te vermelden. Ze zijn ontleend aan het politie rapport van de Fransche stad Lyon, waar zelfs de commissaris van politie toen voor geen klein geruchtje vervaard onthutst moet zijn geweest over wat hij op dit gebied te verwerken kreeg. Er kwam een mevrouw uit de Lyonsche so ciety haar nood klagen over het volgende: „Ik zat," vertelde ze „een beetje krap met m'n zak geld en toen heb ik die waarzegster opgezocht. Ik kende haar door een advertentie en ze had me al eens een paar dingen voorspeld, die me vertrouwen hadden gegeven. Zij beloofde me, dat ze me zou vertellen, welk nummer den hoofdprijs zou krijgen in de Nationale Loterij, als ik haar eerst een flink bedrag aan geld, juweelen en bont zou toevertrouwen. Toen heb ik voor 9000 gulden uit de safe van mijn man gehaald en die heb ik haar gegeven, met al mijn juweelen en al mijn bont. Ze zei, dat alles nu in orde was en dat ik den volgenden avond het nummer van het lot kon komen hooren. Ze moest eerst nog de sterren raad plegen. Toen ik terugkwam, was ze met de Noorderzon vertrokken." De hoofdcommissaris schreef het allemaal netjes op, schudde het hoofd over de bij- en lichtgeloovigheid van de menschen en kreeg subiet bezoek van een tweeden slachtoffer, een rijken fabrikant. En hier volgt dan ook zijn relaas, dat nog veel pakkender is: „Ik had een paar nogal rake klappen ge kregen door de crisis en ik ging naar de waar zegster. Toen zij de kaarten had geraadpleegd voorspelde ze mij een geweldige toekomst. En ze gaf mij het adres van een astrologe, die zij de knapste van de heele stad noemde. Toen ik bij die vrouw kwam, wist ze me alles te ver tellen over mijn particuliere aangelegenheden; ik stond eenvoudig verstomd over wat ze alle maal wist. Daarop zei ze: „Ik kan een eind maken aar. al uw zorgen, maar dan moet u een medium gebruiken, dat nogal duur zal zijn, want in zijn trance waagt hij zijn leven." Ik bezocht haar nog een paar keer en het kostte eiken keer 10 tot 50 gulden. Eeindelijk vertelde ze, dat er niet ver van mijn landgoed een schat was verbor gen van 10 millioen vierkante gouden munten. Om nauwkeurig de plek aan te geven, waar dat goud verborgen lag, zou het medium echter zelf over flink wat goud moeten beschikken. Ze vroeg me toen eerst 13.500 aan gouden munten mee te brengen en deze drie uur bij haar te laten. Direct na die drie uur kreeg ik het geld prompt terug. Daarna gaf ik haar ƒ27.000 aan bankbiljetten en die kreeg ik den dag daarop ook weer keurig terug. Maar ze zei er bij, dat het nog altijd niet genoeg was om het medium met succes te laten werken en toen gaf ik haar voor 18.000 aan Engelsche en Fransche goudstukken en verder juweelen en bankbiljetten, tot ze eindelijk voor ruim ƒ80.000 had ontvangen. „Nu komt alles in orde," zei de astrologe, „ga naar huis en blijf daar tot vanavond 9 uur. Hier is de sleutel van mijn flat. Kom na nege nen terug, maak de deur open zonder aan te bellen en dan krijgt u uw geld en zal ik u ver tellen, waar de schat verborgen is." De fabrikant was verschrikkelijk gehoor zaam. Hij deed alles zooals de astrologe hem had gezegd. Maar de sleutel van de flat paste niet in het slot en aanbellen dorst hij niet. De astrologe mocht eens boos worden over zijn stoutigheid. Den volgenden ochtend kwam hij toch maar terug. De vogel was gevlogen. Toen eerst kwam het bij hem op, naar den hoofdcom missaris te stappen." De politie heeft al ontdekt, dat de „vermiste" astrologe uit Barcelona afkomstig was. Hoe zij de bijzonderheden uit het particuliere leven van haar cliënten wist? Niet uit de sterren. Er zijn nog particuliere detectives in Lyon. Als men deze verhalen leest, slaat men de handen in elkaar over de lichtgeloovigheid van sommige menschen, doch nieuw zijn ze niet. Telkens vliegen er lieden in. De wijs kan soms anders zijn, het lied zelf blijft eender. Mogen wij in dit verband even herinneren aan de ge ruchtmakende zaak van madame Sylvia, op wie men in Zaandam nog altijd zit te wachten tot zij terug komt om haar opsporingen naar den schat van den ouden Hollandschen kaperkapi tein voort te zetten? Hoeveel rijke lieden heb ben daar hun geld geofferd? Enfin, daarvan hebben tal van Zaandamsche werkloozen ge profiteerd. Juist in tijden, dat de vaste geloofsovertui ging wankelt, is de lichtgeloovigheid en het bij geloof het grootst. O. L. Heer heeft toch wel eenvoudige middelen om reeds op aarde de zon daars te straffen! In den loop van den Nieuwjaarsdag hebben eenige agenten van het politiebureau War moesstraat te Amsterdam twee Haarlemsche autodieven kunnen aanhouden, die zich in Haarlem een onbeheerd staanden auto hadden toegeëigend en daarmee naar Amsterdam wa ren gereden. Op den Zeedijk vroegen surveil- leerende agenten hun papieren ter inzage. Deze bleken te oatbreken of, voor zoover aan wezig, niet te behooren bij den auto, dien de mannen bij zich hadden. Aangezien hun op treden argwaan wekte, werden de twee Haar lemmers gearresteerd en werd de auto in be slag genomen. Inderdaad bleek de wagen in Haarlem gestolen te zijn. Beide mannen blijven in arrest. Naar de pastoor van de H. Hartparochie, Kle verpark, prof. dr. Cassianus Hentzen, OF.M., in zijn nieuwjaarspreek heeft medegedeeld, zijn de plannen van architect Prinsenberg voor de nieuwe RIK. parochiale school in het Klever park thans door alle instanties, ook door de Schoonheidscommissie, goedgekeurd, zoodat bin nen enkele dagen de aanbesteding gehouden kan worden. Bovendien zal in de parochiekerk ter verbe tering van de acoustiek een nieuw klankbord worden aangebracht, waarbij met den ontwerper een overeenkomst is aangegaan op basis van „no cure no pay". De heer W. van der Vaart zal 10 Januari a.s. het feit herdenken, dat hij vóór 50 jaar bij de firma van der La te Haarlem als winkel bediende in dienst trad. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat met ingang van 8 Januari het loket voor den verkoop van Nederlandsche. Nederlandsch-Indische, Curagaosche en Suri- naamsche postwaarden aan verzamelaars in plaats van den derden Zaterdag voortaan twee maal per maand, te weten op den 2den en den 4den Zaterdag van elke maand, zal worde:: opengesteld, des namiddags van 1416 uur. nen een bedrag van 276118.82, waarvan 1974.09 voor verhaal van verleenden onder stand. Rechtstreeks betaalden onderhouds plichtigen door de bemiddeling van de Commis sie aan behoeftige familieleden ruim 11.000. Door den arbeid van de Commissie is ook ge durende het jaar 1936 een belangrijk bedrag aan de instellingen van weldadigheid bespaard. De diverse ontvangsten bedroegen 1.771,23, zoodat het nadeelig saldo ten laste van de ge meente Haarlem 25.571.4914 bedroeg. Nog niet hebben wij op ons redactiebureau het laatste kalenderblad van 1937 afgescheurd of reeds ligt het jaarverslag van het R.K. Be volkingsbureau over het afgeloopen jaar op onze tafel. Weer even belangrijk, interessant al zijn het maar droge cijfers en overzichtelijk als altijd. Het eerste cijfer vertelt reeds dat het bureau zeer zeker niet stil gezeten heeft in 1937. Totaal werden immers 27.216 inlichtingen verschaft op de paar avonden in de week, waarop het bureau werkte. Dat zijn dan nog de gewone inlichtin gen, niet de buitengewone gegevens. Het percentage gemengde huwelijken was in 1937 gunstiger dan in 1936, maar 1936 was dan ook een ongunstig jaar. In 1929 was 42 pCt. der huwelijken ge mengd, in 1930 40 pCt., in 1931: 39 pCt„ in 1932 maar even 43 pCt., in 1933: 38 pCt., in 1934: 39 pCt., in 1935: 37 pCt., in 1936: 40 pCt. en in 1937 tenslotte 39 pCt. Ver schrikkelijk zijn de gevolgen van deze ge mengde huwelijken. Niet minder dan 67 pCt. immers der uit die huwelijken geboren kin deren werd niet-R.K. Ook dit percentage is gunstiger dan vorige jaren naar niettemin nog veel te hoog! Van de gemengd getrouwden was in 101 geval len de vrouw R.K. De man sloot in minder ge vallen (74) een gemengd huwelijk. Naar de indeeling van de parochies geeft het verslag de volgende cijfers: De meeste geboorten werden geregistreerd in de parochie van St. Liduina. Totaal 182, waarvan 125 R.K. kinderen uit zuiver R.K. huwelijken, 18 R.K. kinderen uit gemengde huwelijken en 38 niet-R.K. kinderen uit gemengde huwelijken. Vlak daarop volgde de parochie St. Joannes de Dooper, waar totaal 180 geboorten werden geregistreerd. Hiervan werden 106 R.K. kinderen uit zuiver RK. huwelijken geboren en boven- Ai ZfZ* ANEGANG De Speciaalzaak in Broeken De Raad van Arbeid zond ons een kalender in koperdiepdruk, met groote voorstellingen, onder de motto's: „De man en zijn arbeid", „De vrouw en haar arbeid". De firma Elias, Floraplein 22, Haarlem, in kof fie en thee, liet een koffiekleungen kalender met een Chineesche voorstelling vervaardigen. Een fraaien' tweemaandelijkschen kalender met eenige geslaagde etsen en bovendien een kalen- derblok ontvingen wij van het woningbureau Henk Th. Fibbe, makelaar, Nassaustraat 14, Haarlem. De wijnhandelaren zijn ook weer goed voor den dag gekomen met een kalender, met fel gekleur de teekeningen en interessante mededeelingen over wijnen en champagne. De Robinson-Schoenfabrieken kleederdrachtenkalender uit. geven een Van het Comité voor theepropaganda ontvin gen wij het schild van den theepakkerskalender 1938, met aankondigingen voor de eerste vier maanden, verder de wederverkoopersbrochure voor het geheele jaar 1938 en den fraaien theeka lender, met tropische voorstellingen van L. Eland. Verder ontvingen wij de kalenders van: Haver- schmidt en Klaje; Effectenkantoor Van Halem en Co.,è Schoterweg 3, Haarlem; Levensverzeke- ringmij. „Vesta", Arnhem; firma Frans Ferquin, Haarlem. Het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf heeft weer «en fraaien kalender uitgegeven met aqua rellen, voorstellende Hollandsche landschappen. j Wij lezen in het „Kweekersblad": Te Haarlem overleed de heer J. J. Bouman, die meer dan 50 jaar aan de fa. C. G. van Tu- bergen verbonden was. De overledene was een groot kenner van bolgewassen, in het bijzon der van tulpen en menige vraag kon door hem beantwoord worden. Jarenlang leidde hij den inkoop voor de firma en zoo kon men hem veel op de beurs en op de veilingen aantref fen, waar hij, door zijn uitgebreide kennis menigen belangrijken aankoop voor zijn firma kon doen. Eenvoudig van aard drong de heer Bouman zich nooit op, maar voor zijn firma streed hij tot de overwinning. Een mooie nieuwe Bree- dertulp draagt zijn naam en zal ons nog dik wijls herinneren aan den goeden vakman. Te Heemstede overleed de heer Jan Braam, een der meest bekende bloembollenkweekers aldaar. Zijn culturen hadden zijn volle aan dacht en ook het vereenigingsleven trok hem aan. Zoo was hij tientallen jaren penning meester van de afd. Heemstede van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur en wat die functie betreft is hij in het harnas ge storven. De heer Braam ging bescheiden en haast onopgemerkt zijn gang, maar als men een beroep op hem deed, was men zeker dat hij bij aannemen er voor zou werken. Hij kon geen leed zien, was een goed mensch en velen in zijn gemeente zullen hem missen. Aan het jaarverslag van den Armenraad te Haarlem over 1936 is het volgende ontleend: Groote voldoening bracht het besluit van den minister van Binnenlandsche Zaken om den Armenraad niet op te heffen. Het Bureau van den Armenraad bracht 3732 schriftelijke rapporten uit aan tal van gemeen tebesturen en instellingen in het geheele land. Het aantal uitgebrachte rapporten verminder de met 1317. Dit wordt veroorzaakt doordat de Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon geen rapporten meer vroeg aan den Armen raad en ook geen onderzoeken meer werden ingesteld voor den Gem. Dienst der Werkloos heidsbestrijding. Het aantal rapporten, uitge bracht voor de Vereen. „Weldadigheid naar Vermogen", den Gem. Geneesk.- en Gezond heidsdienst en de afd. Haarlem van het Natio naal Crisiscomité steeg belangrijk. Vele monde- lingen inlichtingen werden verstrekt. De commissie inzake onderhoudsplicht hield in 1936 acht vergaderingen, In 1936 kwam bin- dien ook nog 9, maar die werden helaas niet- RK. 46 kinderen uit gemengde huwelijken wer den evenzeer niet-R.K., 15 daarentegen geluk kig wel R.K. Niettemin een zeer ongunstige ver houding! De parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten had totaal 177 geboorten, waarvan 117 uit zuiver R.K. huwelijken. Maar 8 van deze kinderen werden niet-R.K. Bovendien werden 39 kinderen uit gemengde huwelijken niet-R.K. en 18 wel gedoopt. De Kathedrale parochie St. Bavo registreerde 165 geboorten. 105 kinderen uit zuiver R.K. ge zinnen werden R.K., een daarentegen niet. 20 kinderen uit gemengde huwelijken ontvingen wel, 36 niet het R.K. doopsel. De parochie aan het Spaarne had totaal 147 geboorten. Van de 78 kinderen uit zuiver R.K, huwelijken werden er 3 niet gedoopt. Uit ge mengde huwelijken werden 54 kinderen geboren, waarvan 41 niet-R.K. werden. De parochie van St. Elisabeth en Barbara ontving 118 nieuwe kinderen. 71 hiervan kwa men uit zuiver R.K. gezinnen, doch 3 werden niet-R.K. Ook 30 kinderen uit gemengde hu welijken werden niet gedoopt, 16 daarentegen wel. De parochie van St. Antonfus registreerde 96 geboorten. 70 kinderen werden R.K., waarvan er 15 uit gemengde huwelijken kwamen. 2 kin deren uit zuiver R.K. en 24 uit gemengde huwe lijken werden niet-R.K. De kleinere parochies, zooals St. Jozef, had 41 geboorten. Alle 24 kinderen uit zuiver R.K. huwelijken werden gedoopt en bovendien nog 2 uit gemengde huwelijken. Maar 13 kinderen uit gemengde huwelijken ontvingen niet het R.K. doopsel. O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen mocht eveneens erop bogen, dat alle 30 kinde ren uit zuiver R.K. gezinnen ook R.K. gedoopt, werden. 7 kinderen werden uit gemengde huwe lijken geboren, waarvan er 3 R.K. gedoopt wer den. Totaal 37 geboorten. De H. Hartparochie had een totaal van 27 geboorten. Alle 18 kinderen uit zuiver R.K. ge zinnen werden R.K. gedoopt. 9 kinderen werden in gemengde huwelijken geboren, waarvan er 3 gedoopt werden. De kleinste parochie, St. Antonius, te Bentveld, registreerde slechts 4 geboorten. Een kind (uit een gemengd huwelijk) werd niet-R.K. Het totaal aantal geboorten van het ge heele Dekenaat bedroeg in 1937: 1174, d.l. 16 meer dan in 1936, 7 m i n d e r dan in 1935, 50 meer dan in 1934, 71 meer dan in 1933 en 75 meer dan in 1932. Vooral het feit dat het aantal geboorten in 1935 meer was dan in 1937, hoewel de totale bevolking toen kleiner was, is een merkwaardig feit. In een uitvoerig adres aan B. en W. en den raad verzoekt de Commissie voor Esperanto- Kindercursussen in Scholen te Haarlem een subsidie van 100.—, teneinde het onderwijs waaraan het afgeloopen jaar 100 leerplichtige kinderen deelnamen, te kunnen voortzetten. Verleden jaar verwierp de raad deze aanvra ge met 2019 stemmen, zoodat de commissie het er nog eens op waagt. Stormvogels: Hollenberg Haak Sr. Haak Jr. Bravenboer Schoorl Gerrits Jr. Gerrits Sr., Van Pol, Prins, Woudenberg, Opbergen. Schoorsteenbrandje. Vrijdagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een grooten uit- slaanden brand aan den Kadijk. Het bleek echter nog al mee te vallen. In een woning aan den Kadijk was men bezig oliebollen te bakken. Daarbij sloeg de vlam in de pan olie, met als gevolg, dat spoedig hooge vlammen uit den schoorsteen sloegen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon den brand met zand dooven en behoefde geen water te geven. Met groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter JOHANNA CORNELIA CAROLINA TOON BEELEN STIEN BEELEN—VINK Heemstede, 31 Dec. 1937 Bleekersvaartweg 9 Voor Brechcokes is Uw beste adres Kleverparkweg 21B Haarlem Telefoon 11716 vanaf f 1.per week zonder vooruitbetaling ANTENNE GRATIS We zaten toen midden in den Patriotten tijd en die bezorgde najaar. 1787 Spaarn- dam eenigen tijd een bezetting, die even wel door den tact van den toenmaligen Schout Brunings, tevens Opzichter van Rijn land, weinig last heeft bezorgd. We herin neren er aan, dat er twee partijen waren: de Patriotten en de Prins-gezinden, die fel tegenover elkander stonden. De Prins was niet in staat de rust te her stellen. In de meeste steden, vooral in Holland, zaten zijn tegenstanders op het kussen. Daar en in sommige dorpen, o.a. te Spaarndam, wer den door jongelui uit den gegoeden stand vrij korpsen of zoogenaamde excercitiegenootschap- pen opgericht, om, gelijk het heette, de rust te handhaven, maar inderdaad om de patriotten partij in haar handelingen tegen den Prins te steunen. Het zeevolk en de plattelandsbevolking stonden aan de zijde des Prinsen en mochten de vrijkorpsen niet. Daardoor ontstonden op vele plaatsen vechtpartijen. Droeg men een oranjelintje of durfde men „Oranje boven!" te roepen, dan werd men voor oproerkraaier ge houden. Goudsbloemen en princesseboontjes zelfs vonden in de oogen van heftige patriot ten geen genade meer. Den Prins werd het bevel over het garnizoen van 's Gravenhage ontno men. Hij verliet Den Haag in 1785 om zich naar het Loo te begeven en daarna te Nijmegen te vestigen. In de steden Hattem en Elburg kwam zulk een oproer, dat de Staten van Gelderland herstel der rust met militaire macht vroegen. De Prins als Kapitein-Generaal voldeed daar aan, zonder dat één schot werd gelost. Nu werd hij voor een Nero, een Alva, een bloed hond uitgemaakt. Tenslotte kwam het tot handtastelijkheden. Bij een overval van eenige burgers op krijgsvolk, dat door de staten was afgezonden, werd in 1787 te Utrecht het eerste burgerbloed gestort. Nu sloeg de burgerstrijd ook naar andere plaatsen wver. Te Amsterdam begon het gemeen de huizen van voorname Oranjegezinden te plunderen. Daar volgde weer op een aanval der Prinsgezinden op de wonin gen van Patriotten op Kattenburg. Alleen Gelderland bleef beslist Prinsgezind en omdat de Prins zich daar gevestigd had, noem den de Hollandsche Patriotten hem vaak den Gelderschen despoot. Tot krachtige maatregelen kon de Prins met komen. Juist door de tweedracht der Patriotten had hij met een enkel regiment gemakkelijk de rust in 't land kunnen herstellen. De Prinses, Wilhelmina van Pruisen zag in, dat er krachtig moest worden opgetreden. Zij besloot daarom, naar Den Haag te gaan en de Oranjegezinden te bewegen tot 't nemen van krachtige maat regelen. De reis bleef niet geheim; daardoor konden de patriotten ook tweeërzijds maatre gelen nemen. Levendig herinneren we ons uit de schooljaren de aanhouding der Prinses te Goejanvernellesluis een paar uur van Gouda en ten terugtocht naar Nijmegen over Schoon hoven. De hevige Patriotten drongen er by de Staten zelfs op aan den Prins van zijn waardigheden te ontslaan. We weten ook, dat de Koning van Pruisen zich beleedigd gevoelde wegens het on gehoorde optreden. Hij eischte voldoening, die de patriotten hardnekkig weigerden. Gevolg was het zenden van een leger van 20.000 man onder bevel van den Hertog van Brunswijk naar ons land. De patriotten maakten zich hierover niet bevreesd, want zij rekenden op Frankrijks hulp, die ondanks toezegging niet kwam. Het Pruisi sche leger trok 13 September 1787 over de grenzen. Het patriottenleger verspreidde zich in de grootste wanorde. Verlaten en verraden door hun hoofden overstroomden ze het plat teland en de kleine steden. Alleen bij Amster dam stuitten ze op eenigen tegenstandd, maar gauw waren ze binnen tie poorten. In 'n oogen- blik sloeg 't voï~. in de Hollandsche .steden om en velen, die 't hardst geschreeuwd hadden „Weg met Oranje!" riepen nu: „Oranje boven". De Prins werd in alle waardigheden hersteld en met gejuich in De nHaag ingehaald. Hij be zocht in 't voorjaar van 1788 o.a. ook Haar lem. De Pruisen kwamen overal z.g. om de orde te herstellen, maar deden dit op een wijze, die de bevolking vaak zeer onhebbelijk vond. Te Spaarndam hadden zich in den Pa triottentijd een vijftigtal uitgezochte man schappen tot een vrijkorps vereenigd. Adju dant en secretaris daarvan was de waardige Burger Klots, apotheker en, naar de toen malige benaming, tevens chirurgijn, aldaar. Het korps was een pronkstuk in vergelij king met de korpsen van andere dorpen. Zijn leden droegen „een zeer bevallige bur- geraniform" en toonden zich waardig den snaphaan te dragen. Driemaal trok het Spaarndamsche Vrijkorps in 1788 op om de grenzen der provincie tegen de Pruisen te beschermen. Dezen, die trouwens nergens het platteland ontzagen en later zelfs met rijken buit huiswaarts keerden, waren naai aanleiding van dit verzet op wraakneming be dacht en kregen dientengevolge opdracht het dorp Spaarndam vier uur lang te plunderen. Spaarndam was de laatste plaats van Hol land, die de eer van 't bezoek der Pruisische bezoldelingen genoot. Toen de brave Schout, Christiaan Brunings, bericht had ontvangen van de nadering der Pruisen, nam hij het besluit hen alleen tege moet te treden en te trachten de plundering te voorkomen. Dit besluit Volbracht hij kloek moedig en zoo we zullen zien, met veel beleid. Toen dan de Pruisen nabij het dorp waren, trad hij op hen toe en verzocht den officier, die vooraan liep, halt te houden en 't dorp, waarvan hem de rust en de welvaart toever trouwd waren, niet dichter te naderen. Ver baasd over die zonderlinge ontmoeting hielden de Pruisen stil. Daarop vroeg de Schout, wie ze waren en waarom zij in zoo groote menigte en bovendien nog wel gewapend, naar Spaarn dam kwamen. Wat in de oogen der Pruisen vooral de aan dacht trok, was, dat de Schout zich zoo vloeiend in 't Duitsch uitdrukte. Dat behoeft ons hele maal niet te verwonderen, als we weten, dat Brunings een Duitscher van geboorte was De officier antwoordde, dat ze Pruisen waren en op de wedervraag van Brunings wat ze ver langden, vernam hij, dat ze de rust kwamen herstellen en het dorp bezetten. „Nu," zei de Schout, „dan zijn wij vrienden en in dit geval zult ge ons aangenaam zijn Tevens verzocht hij den commandant, tot wien hij het woord had gericht en ook den anderen officieren af te stijgen, bij hem te komen en nader te beraadslagen. Gaarne werd aan dit verzoek voldaan. De soldaten moesten tot nader orden op de plaats halt houden. Toen de gevaarlijke gasten bij den Schout in huis waren, liet hij ze rijkelijk onthalen en overstelpte de officieren met zóóveel beleefd heden, dat ze den besten indruk van hem ont vingen. Toen de brave Brunings, die liefde voor zijn dorp had, dit tot zijn genoegen opgemerkt had, sprak hij met zooveel lof over de inwoners en den goeden geest van zijn dorp, dat de officie ren hun soldaten de strengste orders gaven, noch by het oprukken, noch bij de inkwartie ring iemand te hinderen. Werkelijk hebben de Pruisen dan ook niemand eenig molest aangedaan. Vele in gezetenen gedroegen zich voorts zoodanig, dat zij het vertrouwen der Pruisen wonnen. De reeds genoemde burger Klots weigerde op den eersten morgen van hun inkomen (nadat zij rijkelijk hun leege magen met spijs en drank en daarna met sterken drank gevuld hadden) den gasten hij hen, ingekwartierd, rooden wyn te schenken. Dat eischten zij, maar Klot's ant- woofd was, „niet te willen gedoogen, dat zij ziek werden, wat echter hier te lande een onver mijdelijk gevolg was van het drinken van wijn vóór den middag, na sterken drank gebruikt te hebben." Hij zei het, de woeste Pruisische plunderaars geloofden hem en trokken hun eisch in. Intusschen is er door verraad nog eenige schade toegebracht. Het Vrijkorps, nu in ruste, had de noodige geweren en de officieren hun sabels met zilveren gevesten. Die waren bij de komst der Pruisen weggestopt in een verborgen kast in de kerk. Dat was zeker door niet ge- wenschte oogen gezien en door een mond, die niet zwijgen kon, verklapt. Het gevolg was, dat die schuilplaats weldra gevonden was en werd geruimd. De glorie en heldhaftigheid der Spaarndamsche Patriotten was verdwenen. Het fraaie vaandel van het Genootschap was 't eenigste, dat zij nog behielden. De oorzaak was, dat dè.t op een andere plaats was ge borgen, waar geen onbescheiden oogen het zochten. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) LONDEN, 31 Dec. (Reuter). Sir Robert van Sittart, de permanente Britsche on derstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, is benoemd tot voornaamsten diplo- matieken adviseur van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Sir Alexander Ca- dogan, thans plaatsvervangende onder staatssecretaris aan dat ministerie is tot zijn opvolger benoemd. De functie van diplomatiek adviseur van het Foreign Office is nieuw, en door Eden in over leg met Chamberlain ingesteld, voornamelijk als gevolg van den gespannen internationalen toestand. Tot de taak van den nieuwen func tionaris zal behooren het geven van advies aan den minister van Buitenlandsche Zaken met betrekking tot de voornaamste politieke kwes ties, die betrekking hebben op de Buitenland sche Zaken, en het vertegenwoordigen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken bij iedere gelegenheid, zoowel in binnen- als buitenland, waarbij de minister van zijn diensten gebruik wenscht te maken. De Koning van Engeland heeft ter gelegen heid van het nieuwe jaar de volgende onder scheidingen verleend: Baron Nuffield wordt wegens zijn verdiensten op philantropisch ge bied tot Viscount verheven, terwijl veldmaar schalk Birdwood tot baron verheven wordt. Sir Robert Van Sittart ontvangt het Groot kruis van de Orde van Bath, evenals de opper bevelhebber der vloot in het moederland, ad miraal Bakhouse. Ook de aftredende Hooge Commissaris voor Palestina, Wauchope, ont ving deze onderscheiding. De chef van den generalen staf van het Im perium, Gort, wordt commandeur in de Orde van Bath. MUENCHEN, 1 Jan. (Reuter). In zijn Oude- jaarspredikatie in de Frauenkirche te Muen- chen heeft Kardinaal Faulhaber een ontróe rend beroep gedaan op alle Duitschers, trouw aan hun geloof te blijven. Z.Em. verklaarde, dat de ergste berooving, die een volk kon over komen, was, dat het van zijn God werd be roofd, doordat deze buiten het familieleven en de schelen en ver van de jeugd werd gehouden. Nog grooter ramp voor de volken der heden- daagsche wereld is de verheffing van mensche- lijke wezens tot goden. De beste wenschen, die zij konden hebben, is, dat Christus gebracht zou worden aan de Duitsche jeugd, aan de arbeiders en hun familie. Het is verschrikkelijk de in de Duitsche pers afgedrukte godslasterlijke taal te lezen, aldus Kard. Faulhaber; hierop moet straf volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6