Gevaarlijke onderneming? Laatste Nieuws De nationale film Bomeo-film Prins Bernhard voelt zich goed Gouden jubileum IS FIETSRECHT MAANDAG 3 JANUARI 1938 Beteekenis der Ned. Heide-Maatschappij SUIKERCAMPAGNE HALFWEG Suikeropbrengst ruim 11 millioen kilogram Laatste film van het echtpaar Johnson Martin en Osa Johnson in hun laatste film, ,£orneo" KONINKLIJKE AKADEMIE VAN WETENSCHAPPEN Nieuwe vragenlijsten van de dia lecten- en volkskunde-commissie BEJAARDE MAN DOOR AUTO GEGREPEN Doodelijk ongeval te Rotterdam VOOR MOEDER EN KIND Collecte voor een uitgebreid sociaal-hygiënisch werk OM DEN SPENGLERBEKER VRAGENBUS Omtrent zijn vertrek naar Soest dijk staat nog niets met zekerheid vast Laschapparaat uiteen- gesprongen Vijftienjarige jongen gedood; een knecht zwaar gewond WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG Melkauto te Aalsmeer door den trein gegrepen; de bestuur der gewond DE GEZONKEN „SRDJ" Bergingspogingen opgegeven RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Naar aanleiding van de plannen in zake het vervaardigen van een na tionale film ter gelegenheid van het regeeringsjubiieum van H. M. de Koningin, publiceert het maandblad „Filmfront" het volgende artikel: „Een officieel communiqué vermeldde zeer onlangs een grootsch filmplan. Men wil ter gelegenheid van het veertig-jarig regeeringsjubiieum van H. M. de Koningin een nationale film samenstellen, welke een overzichtelijk beeld zal geven' van den be langrijken vooruitgang van ons land en zijn overzeesche gewesten in die veertig jaren en van de beteekenis van Nederland in het internationale verkeer. Aanvankelijk had men zich een groote tentoonstelling voor dit doel voor oogen gesteld, doch om verschillende redenen moest hiervan wor den afgezien, terwijl voor het plan van een nationale film reeds dadelijk enthousiasme bleek te bestaan bij de besturen van een aantal nationale vereenigingen en bij eenige op filmgebied ervaren personen, die hierover werden gepolst. Dit bericht wekt in de eerste plaats vol doening over het feit, dat de film waardig bevonden is een soort van monumentaal memorium te leveren bij een zoo groot en belangrijk feest als het veertig-jarig jubi leum van de Koningin. Wenschen wij om deze reden bij niemand achter te blijven in waardeering voor het initiatief, na onze waardeering vastgesteld te hebben, kunnen wij niet verhelen, dat het ons eenigszins angstig om het hart wordt. Misschien is dit angstige gevoel nog voorbarig en zal later blijken, dat het wel losloopt, maar er zijn toch reeds eenige feiten bekend, die reden geven tot bezorgdheid. In de eerste plaats dient men zich voor oogen te stellen van welken aard deze film zal worden. Daar zij ons een beeld moet geven van den vooruitgang, dient zij zich voor een belangrijk deel bezig te houder, met het verleden. Deze beelden van het verleden verkrijgt men door te gaan gras duinen in alles wat er bestaat op het gebied van journaals en documentaire films, beel den, die meestal onder geheel andere om standigheden en met een geheel ander doel gemaakt werden en die feitelijk slechts met kunst- en vliegwerk zijn pasklaar te Aiaken voor deze film. Wij willen geenszins ont kennen, dat er een mogelijkheid bestaat louter uit aan andere films ontleende op namen een montage-documentaire samen te stellen, die boeiend en interessant is. Maar het is uitermate moeilijk. Slechts een met veel talent en groote kundigheid be gaafd vakman zou zich aan die taak kun nen wagen. En dan zou er slechts een film ontstaan, die al te duidelijk zou bewijzen, dat zij strikt genomen niet geheel in een zeer belangrijk onderdeel zelfs totaal niet met het oog op deze plechtige gelegen heid gecomponeerd is. Voor een doel als dit is dit niet bijzonder waardig. In alle geval len is de kans verre van denkbeeldig, dat het een vervelende film zal worden met niets dan plaatjes. Men vergete ook niet, dat de film ongeveer anderhalf uur moet duren! Het lijkt ons veel verkieslijker het ver leden en den historischen ontwikkelingsgang niet al te breed in de film te vertegenwoor digen, en zich er hoofdzakelijk op toe te leggen in een lyrisch filmgedicht Neder land te laten zien in zijn huidige grootheid, in zijn nationale eenheid en zijn verhou ding tot den troon. Zulk een film zou men thans van meet af aan kunnen opnemen en van het eerste ontwerp van een scena rio af kunnen componeeren op een bepaal de tendenz. Zij zou verschillenden filmmakers in ons land belangrijk en dankbaar werk kunnen opleveren. En zij zou 'n prachtig getuigenis kunnen vormen van den stand van de Ne- derlandsche film. En terwille van haar mag men toch in de eerste plaats juist eischen dat deze film een voortreffelijke film zal worden, die getuigt voor de film in het al gemeen en tevens in het bijzonder van het talent der Nederlandsche filmmakers. Welke zekerheid bieden de tot dusver be kende plannen nu met betrekking tot de zen eisch, die van primordiaal belang is? Het officieele communiqué vermeldt daarom trent in de eerste plaats, dat er een voor- loopig comité benoemd is met klinkende namen. Het staat onder voorzitterschap van oud-minister jhr. C. O. A. van Lidth de Jeude en het heeft den heer Ph. C. A. J. Quanjer als secretaris. Het werkt samen met tal van hoogst gewichtige vereenigin gen om het plan uit te werken. Al deze ver eenigingen hebben echter haar arbeidsveld niet op het gebied van de film. Omtrent de samenstelling van de film lezen wij dan eindelijk een passage, die wij terwille van haar merkwaardigheid hier letterlijk aan halen: „De samen te stellen film zal zooveel mogelijk documentair moeten zijn, terwijl met de leiding daarvan zich zal belasten de heer D. van Staveren, voorzitter van de Centrale commissie voor de filmkeuring te Den Haag. Verder zullen hieraan verschil lende letterkundigen en deskundigen op filmvervaardigingsgebied hun medewerking verleenen." Als wij nu boosaardig wilden zijn, dan zouden wij de verwachting uitspreken, dat de film zeer slecht zal worden, indien de samensteller» van de film even weinig ver stand hebben van film als de schrijver van dit Nederlandsch van de Nederlandsche taal blijkt te bezitten. Maar het zal de be doeling wel zijn ons te vertellen, dat de heer D. van Staveren zich zal belasten met de leiding van de samenstelling, en dat letterkundigen en deskundigen op „filmvervaardigingsgebied" niet hun mede werking zullen verleenen aan de leiding, maar aan de film. De hier geciteerde zin sneden typeeren de menschen, die van film geen begrip hebben. Immers de leiding van het werk wordt opgedragen aan den heer D. van Staveren, dan worden de letterkun digen genoemd en tenslotte de „deskundi gen" met 't gekke woord erachter. Met die deskundigen worden dan op de laatste plaats de vaklieden aangeduid, de eeni ge categorie van menschen, waaruit men de makers van deze film kan en behoort te recruteeren. Door den heer van Stave ren zeer onderscheiden van de deskundigen te noemen, geeft het communiqué zelf reeds toe, dat de heer van Staveren geen deskundige, geen vakman is. Dat is heel waar. Maar waarom in 's hemelsnaam heeft men den heer van Staveren dan be last met de samenstelling van een film, terwijl hij dit werk naar alle waarschijn lijkheid niet verstaat, en in ieder geval nog van meet af aan moet bewijzen, of hij het kan. Niemand kan het den voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring kwalijk nemen, dat hij geen films kan ma ken. Men zou het hem kunnen verwijten, dat hij zich laat vinden voor een werk, dat niet bij hem thuis hoort, maar men moet er vooral dengenen, die hem hier voor hebben aangezocht, een verwijt van maken, dat zij zoo uitermate lichtvaardig omsprongen met het groote belang, waar over zij hier te beschikken hebben gekre gen. Nu moge men nog zooveel vaklieden onder leiding van den heer van Staveren aan het werk zetten, daarmede zal men den toestand niet verbeteren. Want vak lieden kunnen onmogelijk werken onder de leiding van een man, die him vak niet kent en die zeker niet eens bekwaam is om X ja zeker, want de wet eècht op de fiets: te een wit achterspatbord, 2e een goedgekeurd rood achterlicht, dat tevens: 3e als reflector dienst kan doen. 't Is voor uw eigen veiligheid: zorgt, dat uw fiets nog vandaag in orde komt! Er zullen weinige menschen in ons land wor den gevonden, wien de naam van „Nederland sche Heidemaatschappij" onbekend zal zijn. Een andere kwestie is, of men ook weet, welke beteekenis zij voor ons land 'heeft gekregen. 5 Januari 1938 bestaat de Heidemaatschap pij, wier hoofdkantoor thans te Arnhem is ge vestigd, vijftig jaar. Een geschikte gelegenheid om een en ander van de vele werkzaamheden die de maatschappij verricht, naar voren te brengen. De Nederlandsche Heidemaatschappij dankt haar bestaan aan een groote werkloosheids- Een neus-aav. een van de wonderlijkste dieren uit de oerwouden van Borneo de geschikte personen voor het werk uit te kiezen. Met dit feit voor oogen is er alle reden om ernstig te waarschuwen voor een mis stap, dien men op het punt staat te begaan, of die misschien al begaan is, maar nu nog is goed te maken, wil men straks als de film klaar zal zijn, geen groote teleurstel ling beleven. Het is natuurlijk heelemaal niet moeilijk een enthousiaste première in elkaar te zetten, maar het is onmogelijk bekwame en eerlijke critici van opinie te doen veranderen, en het is evenzeer onmo gelijk het groote publiek naar een vertoo ning te lokken van een film, die vervelend is. Het is zeer te hopen, dat men de voor treffelijke kans, die hier bestaat voor de Nederlandsche film en voor de bekwame, consciëntieuze, met aanleg en verstand van zulke zaken begaafde vaklieden, niet zal bederven." Tot zoover het artikel in „Filmfront", dat verder nog bevat een critische bespreking van een met nieuwen moed opduikend reclameverschijnsel, n.l. het verschijnen van sterren en het organiseeren van fees telijke premières. De film „Gribouille" wordt gunstig be sproken, terwijl een Parijsche 'correspon dentie minder gunstig uitweidt over „Schoppenvrouw". Volgt een korte levens beschrijving van den regisseur Mervyn le Roy en daarna een polemiek tusschen A. E. Denekamp en L. Hanekroot naar aan leiding van de Marx Brothers. De slechte verzorging van gelegenheidsvoorstellingen op het platteland wordt in een kort artikel gesignaleerd en J. Willink zet zijn ama teursrubriek voort. C. J. Wilde oefent cri- tiek uit op het geluid in de film „Een mo delechtgenoot" en H. Schakowsky stond een kort scenario af, gemaakt naar een roman van Dickens. Omtrent de uitkomsten van de bietencam pagne in den Haarlemmermeerpolder vernemen we dat dit jaar 1800 Hectaren bouwgrond met bieten werden beteeld. Gemiddeld bedroeg de opbrengst 36000 K.G. per Hectare, waardoor in totaal ongeveer 64.800.000 K.G. werd geprodu ceerd. Het suikergehalte was gemiddeld 17 procent. De Haarlemmermeer bracht dus ongeveer 11.016.000 K.G. suiker op. De bioscoopbezoeker hoort geen vreemde namen, als zij die van Martin en Osa Johnson lezen, want hij herinnert zich enkele films, door dit echtpaar gemaakt op hun vele gevaarlijke, doch succesvolle excursies in de oerwouden van de wereld. Zooals men weet is Martin* Johnson niet lang geleden om het leven gekomen bij een vliegongeluk in Amerika, eenigen tijd nadat hij gereed gekomen was met de film Borneo, die dus zijn laatste filmwerk is geworden. Het werd tevens de beste film van dezen onvermoeiden zwerver. BorneoIeder onzer kent dien klank. Hoe- velen van ons hebben eigenlijk een begrip van hetgeen dit eiland inhoudt? Zeker, er zijn oud- Indischgasten, die het beste deel van hun leven op Borneo hebben doorgebracht en die er be langwekkende verhalen van weten te vertellen. Maar de meesten onzer zijn er nimmer geweest en kunnen zich ook volstrekt geen denkbeeld vormen van dat machtige, geheimzinnige en schier onbegrijpelijke eiland. En ook zij, die het voorrecht hebben, te mogen luisteren naar de relaxen van hen, die er tóngen tijd zijn geweest, hebben toch de groot ste moeite, om zich een beeld te scheppen van den werkelijken toestand. Zij kunnen het zich niet indenken, zij stellen het zich vaag, of ver keerd voor, terwijl de verteller zelf onderdehand beseft, dat hij niet of slechts onvoldoende duidelijk kan maken, wat hij bedoelt; dat men, om kort te gaan, persoonlijk daar geweest moet zijn, om Borneo eenigszins te begrijpen. Eenigszins! Want zelfs zij, die er jarenlang hebben geleefd, hebben in de meeste gevallen slechts een deel van het zoo uitgestrekte eiland leeren kennen, hebben veelal niet méér aan schouwd dan een deel van de kust en de hoofd plaatsen. Het groote, geheimzinnige binnenland is en blijft terra incognita voor het groote meerendeel hunner. Zoo blijft onze oude en afgereisde aarde nog altijd schuilhoeken be vatten, waarheen slechts weinigen door dringen. Maar de moderne techniek heeft ons middelen aan de hand gedaan, die het mogelijk maken, méé te reizen met die enkele uitverkorenen, te zien, wat zij zagen, te hooren, wat zij hebben gehoord. Dit is een wonder, dat wij in den regel veel te gedachteloos aanvaarden. Maar dat ons op bepaalde oogenblikken toch weer volkomen boeit en met verbazing en verwonde ring vervult. Borneo te betredenOp reis te gaan met ervaren gidsen, door te dringen tot het meest verborgen binnenland, géén beletsel hoe zwaar ook te kennendat is het heden- daagsche voorrecht van den bioscoopbezoeker, het privilege van hen, die belang stellen in de films van Osa en Martin Johnson. Niet alle films van het echtpaar Johnson waren even sterk van compositie al waren ze alle interessant. Maar de laatste film heeft vele verdiensten, die vrijwel alle oerwoudfilms mis sen. Borneo onderscheidt zich namelijk niet alleen door een volkomen nieuw en vrijwel on gekend materiaal, maar bovendien door een zoo niet meesterlijke dan toch ongewoon span nende voordracht, die het geheel tot een zeer aantrekkelijke film maakt. Het is niet de bedoeling hier een opsomming te geven van al wat in de film te zien is. Stel u tevreden met de verzekering, dat er honder den apen zijn van de zonderlingste soort, visschen, die op de oevers der rivieren wande len, koppensnellers, die er uit zien als bedeesde maagden, vliegende slangen, die zich uit de hooge boomen werpen als pijlen uit een boog, crang oetangs, die sterker zijn dan tien sterke mannen maar nochtans door de slimme inboor lingen worden gevangen enz. enz. Dit alles ver toont u de film Borneo in een opgewekte en afwisselende voorstelling van zaken, terwijl de sfeer van het oerwoud, de onherbergzame diepten van de jungle, de beklemming van al die geheimzinnigheid uit de bèelden naar voren komt. Iedereen kan deze film zien en voor iedereen is zij ongewoon interessant. Het machtigste middel om Gods rijk te bevestigen en uit te brei den is het onderwijs, van boven tot beneden doordrongen van een echt katholieken geest en de onmisbare sluit steen van dezen bouw is de Katholieke Universiteit. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sept. 1921. periode in 1888. Toentertijd bleek de oppervlak te van ons land, die met heide bedekt was vandaar oorspronkelijk de naam der vereeni- ging onrustbarend toe te nemen, voorname lijk omdat bouw- en weidegrond niet meer ren dabel was en dus eenvoudig bleef liggen ver wilderen. Hierin heeft de Nederlandsche Hei demaatschappij, als vereeniging opgezet, ver betering gebracht, waarbij een dankbaar ge bruik werd gemaakt van de ervaringen der Deensche Heidemaatschappij, die echter al spoedig overvleugeld is. Hoofddoel van de vereeniging, met ongeveer tienduizend leden, bleef steeds het bevorderen van de productiviteit van den bodem. Hiertoe staan verschillende middelen ten dienste, die meestal neerkomen op het geven van raad aan particulieren of overheid, wat betreft het onderhouden of aanplanten van bosschen, het beter in cultuur brengen van weidegrond, boomgaard of boerderijen of het in eigen beheer uitvoeren van deze werken. Hoeveel omvattend deze zijn, moge blijken uit het feit, dat door de maatschappij per jaar on geveer 2000 werken worden uitgevoerd, waar onder zeer belangrijke. Millioenen guldens per jaar worden bij deze werken verloond. Toen de maatschappij in 1888 gesticht werd, bezat ons land dat een oppervlakte heeft van 3.3 millioen H.A. ongeveer een half mil lioen H.A. zand- en duingrond. Deze laatste oppervlakte is thans gedaald tot ongeveer 200.000 H.A. "Vanzelfsprekend wordt niet overal op dezelf de wijze te werk gegaan. Op de Veluwe b.v. waar men veel hoog gelegen drogen grond aan treft, wordt voornamelijk bosch geplant, ter wijl men in Noord-Brabant, waar de grond la ger en moerassig (b.v. de Peel) is, ook goede bouw- en weilanden heeft kunnen aanleggen. Een rondtocht door Gelderland b.v. geeft reeds een duidelijk overzicht van wat de Heide maatschappij presteert. Werk aan duizenden arbeiders, maar daarnaast vorming van land- schapschoon en behoud van onze natuurmonu menten. Tegen achtergronden van donkere dennen worden groepjes fijne, witstammgie berken ge plaatst, de bosschen gemengd met allerlei hout soort, het oudere bosch in stand gehouden of verbeterd door betere bodemverzorging en on- derzaaiing. Mooie resultaten hiervan ziet men op het 100 H.A. groote terrein van het Spelder- hout tusschen Beekbergen en Hoenderlo. Hier treft men ook een prachtig stuk aangeplant bosch van Douglasdennen, welke uit Amerika naar ons land zijn overgebracht. Een zeer uitgebreid en interessant werk is ook de bebossching van de eindelooze heide vlakten op de Loenermark in de gemeente Apeldoorn. Het vroegere eentonige gebied heeft een geheel ander aspect gekregen. Over vele hectaren is een gemengde boschbeplanting aangebracht van lariks en els, zoodat thans een aangename afwisseling is ontstaan tusschen heide en bosch. Typische stukken grond zijn in hun oorspronkelijken staat gelaten. Goed aangelegde wegen zullen later wandelaar en fietser gelegenheid geven naar hartelust van het hier ontstane nieuwe natuurschoon te genieten. Ook de visscherij behoort tot de zorg van de heidemaatschappij. Behalve over een staf van deskundig personeel, die door zijn adviezen en daadwerkelijke hulp een belangrijken in- vloeed heeft op de verbetering van den visch- stand, beschikt zij ook over zoetwater-kweeke- rijen, waar jonge visschen kunnen worden ge kweekt. Daartoe heeft zij verschillende kweek vijvers en eenige broedhuizen, o.m. in Arnhem, Gulpen, Vaassen en Valkenswaard Vooral in de jaren, toen de regeering deze uitzettingen krachtig steunde, kon zeer veel op dit gebied worden gedaan. Een bezoek aan deze kweeke- rijen is altijd interessant en leerzaam en bo vendien voor den echten vischliefhebber om te watertanden, wanneer hij den overvloedigen vischrijkdom van zoo nabij kan beschouwen. Behalve het in cultuur brengen van heide grond, worden ook beken en riviertjes gekana liseerd, waarbij men zooveel mogelijk het na tuurschoon tracht te sparen. Ook verschillende grondwerken werden uitgevoerd ter bestrijding der werkloosheid. O.a. werd een gedeelte van het Twente-Rijnkanaal geheel door werkloo- zen gegraven en werden groote verbeteringen aan de Maas uitgevoerd. Door cursussen en lezingen op 't gebied van de fruitteelt is de kennis van deze teelt in sterke mate uitgebreid. Hoewel nog verschil lende hoogstamboomgaarden worden aange legd, gaat toch de eigenlijke teelt van fruit en vooral van het betere fruit hoe langer hoe meer over in den aanleg van struikvorm-be- plantingen, die in verschillende opzichten groo te voordeelen biedt. Steeds ook is propaganda gevoerd voor de betere sorteering en verpak king van het fruit, terwijl den laatsten tijd groote aandacht wordt geschonken aan de in richting van koelhuizen om het publiek over een grooter gedeelte van het jaar van versch Nederlandsch fruit te kunnen voorzien. Uit dit korte, geenszins volledige overzicht, blijkt reeds hoe omvangrijk de taak der Heide maatschappij is geworden. De afgeloopen vijf tig jaren zijn er om te bewijzen, dat zij naar best vermogen deze veelzijdige taak heeft ver vuld tot voordeel van duizenden in den lande. Wij mogen wel zeggen: tot welvaart van het geheele land. Een eere-saluut aan haar direc teur ir. J. P. van Lonkhuyzen en zijn talrijke medewerkers. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage De dialectencommissie der Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen heeft dezer dagen haar vijfde vragenlijst ten behoeve van den Nederlandschen taalatlas doen verschijnen. Deze lijst stelt een onderzoek in naar de ver wantschapsnamen in de Nederlandsche dia lecten en omvat 55 namen (mensch, man. vrouw, kind, jongen, meisje, vader, moeder, ouders, zoon, dochter, enz.). Het is bekend, dat voor vele van deze verwantschapsnamen in de dialecten oude en dikwijls merkwaardige woorden gebruikelijk zijn. Men mag dus ver wachten, dat deze lijst een interessanten oogsi zal opleveren voor den Nederlandschen taal atlas. De volkskunde-commissie der Koninklijke Akademie heeft tegelijkertijd haar derde vra genlijst uitgezonden. Deze bevat 32 vragen over rouwgebruiken in Nederland. Zoo wordt ge vraagd naar het geloof aan voorteekens, die iemands dood aankondigen, het lijkstroo, de namen van het doodskleed, bijzondere gebrui ken, die plaats vinden na het overlijden, het aanzeggen van den dood aan de huisdieren, de wijze van begraven, het begrafenismaal, enz. Ook deze lijst zal ongetwijfeld tal van onbe kende bijzonderheden aan het licht brengen over het Nederlandsch volksleven, en aldus een waardevolle bijdrage leveren tot den Neder landschen volkskunde-atlas. De secretaris der beide commissies zal aai» belangstellenden gaarne een exemplaar van een of beide lijsten ter invulling toezenden, na aanvraag aan zijn bureau. Kloveniersburgwal 29, Amsterdam (C.). Zondagnacht is in de Oranjeboomstraat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 61-jarigen B. J. Torcqué uit de Stam- pioenstraat het leven heeft gekost. Ter hoogte van de Roentgenstraat bij de tramhalte-stak de man schuin den rijweg over toen er op dat moment een personenauto aankwam, welke bestuurd werd door C. B., wonend in de Strijenschestraat. De Dejaarde man werd door den linkerkant van den auto gegrepen en ongeveer dertig meter meege sleurd. Met een schedelbasisfractuur is de man in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. De auto is in beslag genomen; de politie stelt een nader onderzoek in. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar wij vernemen, zal in tal van gemeenten, over geheel Nederland verspreid, worden deelge nomen aan den algemeenen speldjesdag voor het werk van Moeder en Kind, welke, bij gele genheid van de verwachte blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin, door Groene, Witte en Wit- Gele Kruis zal worden gehouden. De opbrengst van deze collecte zal ten goede komen aan het provinciale en plaatselijke werk, dat de Kruisvereenigingen op dit gebied verrich ten, zooals praenatale zorg, kraamhulp, zuige lingen- en kleuterbescherming. Waar het grootste gedeelte van dit voor onze volksgezondheid zoo belangrijke werk zoo b.v. de honderden consultatiebureaux voor praena tale zorg, zuigelingen en kleuters wordt ge daan niet alleen ten behoeve van de leden, maar ten behoeve van allen, die er gebruik van wil len maken, verdient deze collecte warme aanbe veling. Vrijdag is voor tot de laatste plaats bezette tribunes en onder schitterend winterweer de eindstrijd in het internationaal ijshockeytour- nooi om den Spenglerbeker gespeeld. Na ver lenging slaagde de L. T. C. Praag er in de H. C. Davos met 32 (10, 01, 11, 10) te verslaan, waardoor de Tsjechen definitief be slag legden op den beker. In den aanvang kon den de Zwitsers er niet erg inkomen en het gelukte Cetkowski de Praagsche ploeg de lei ding te geven. In het tweede spelgedeelte ech ter maakte F. Cattini den stand gelijk. Weer veroverde Praag de leiding door een doelpunt van den Tsjechischen Canadees Buckna, maar wederom bracht F. Cattini de partijen op ge lijken voet. Tenslotte smaakte Buckna het ge noegen, in den extra-speeltijd het winnende doelpunt te scoren. Vraag: In Haarlem zijn 5 naast elkaar lig gende voortuintjes betegeld door de eigenaars met goedkeuring van de gemeente. Na hoeveel tijd, vervalt het nu openbaar geworden gedeelte weer aan de eigenaars? Wanneer nu een tegel in den grond wordt geplaatst met het opschrift „Eigen grond" is dat dan voldoende? Is het vol doende, dat bij het begin en het einde zoo'n tegel wordt gelegd, of moet er voor ieder per ceel een liggen? Antw.: Het best is natuurlijk, dat u zich ver staat met dien Dienst van Openbare Werken, die u ongetwijfeld naar beste weten zal inlich ten. In het algemeen blijft de grond als door u bedoeld, eigendom der eigenaren, maar na eenigen tijd, dertig jaar, zou hij aan de ge meente vervallen, Een kenteeken als door u be doeld is noodig om dat te voorkomen. Het dient aan te geven welke grond bedoeld wordt. Vraag: Ik ben gehuwd en heb een kind van 10 maanden. Ik heb een inkomen van 910 per jaar. Personeele belasting f 15.42; inkomsten belasting f 13.10; brandverzekering f 2.70 per jaar; doktersfonds f 0.56 per week; ziekenhuis- fonds f 0.13 per week; begrafenisfonds f 0.29 per week; huishuur f3.25 per week. Is deze aanslag juist? Ik woon in Hilversum? Antwoord; Het lijkt ons toe, dat u voor de Personeele Belasting te hoog bent aangeslagen. Dien een bezwaarschrift fn. Zie daarvoor de achterzijde van uw aanslagbiljet. Ook uw aan slag in de Inkomstenbelasting is waarschijnlijk iets te hoog. Dien ook daarvoor een bezwaar schrift in. Vraag: Is op lot no. 03456 van de viiegkracht- verloting een prijs gevallen? De trekking was op 30 September j.l. Antwoord: Geen prijs. Vraag i: Is er op no. 128866 van de 6e Zonne straalloterij een prijs gevallen. 2.' Is er op no. 615 van het Brederodeduin- loterij een prijs gevallen? Antwoord 1 en 2: Neen. Voor het Burgerziekenhuis te Amsterdam was de belangstelling hedenmorgen veel grooter dan in voorafgaande dagen. Ver moedelijk verwachtte het publiek het ver trek van Prins Bernhard. Uit betrouwbare bron vernemen wij ech ter, dat dit vandaag nog niet het geval zal zijn. Er is nog geen beslissing genomen, of dit morgen of Woensdag zal gebeuren. Prins Bernhard gevoelde zich hedenmor gen zeer goed en heeft gedurende langen tijd opgezeten en gewandeld in gangen en zalen van het ziekenhuis. Om 10 uur kreeg hij bezoek van zijn broeder prins Aschwin, die uit Soestdijk kwam. prins Aschwin was gezeten in den grijzen Fordwa gen van Prins Bernhard, die bestuurd werd door den Duitschen chauffeur van prins Bern hard. Het bezoek van prins Aschwin duurde tot 12 uur. Hierna begaf hij zich naar een bank instelling, tegenover het ziekenhuis gelegen, om enkele bankzaken te regelen. Het publiek, dat hem al heel spoedig had opgemerkt, drong voor het bankgebouw samen, zoodat in allerijl een politie-afzetting moest worden gevormd. Om half 1 vertrok Prins Aschwin, voorafgegaan door de motorbrigade, in de richting Soestdijk. Hedenmorgen te ongeveer tien uur is te Siebengewald, gelegen onder de gemeente Ber gen (L.), in de smederij van den heer K. Straaten een laschapparaat uit elkaar gespron gen, waarbij het vijftienjarige smidsknechtje W. Clevers werd gedood en de knecht J. van Ber gen een ernstige hoofdwonde bekwam door de rondvliegende stukken ijzer van het laschap paraat. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Gennep vervoerd. De baas van de smederij was niet aanwezig, toen het ongeluk gebeurde. Het laschapparaat schijnt bevroren te zijn geweest en bij het ont dooien is de ontploffing ontstaan. De politie heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld. Vanochtend ongeveer half tien is op den on- bewaakten overweg in de Ophelialaan te Aals meer een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De melkhandelaar A. Vlekhaar reed in de richting van het dorp en wilde den spoorwegovergang passeeren, juist op het oogenblik, dat de trein naderde. Niettegenstaande het zicht ter plaatse ruim is, zag de melkhandelaar den trein niet, voor deze vlak bij hem was. Hoewel hij krachtig remde, kon hij, mede door de gladheid van den weg, niet voorkomen, dat de trein den wagen greep. Een ontzettend gekraak volgde. Melkbussen en broksttukken van den auto vlogen in het rond. Toen omwonenden kwamen toesnellen, von den zij Vlekhaar met een groote hoofdwonde een halven meter naast de rails. De man was bij kennis; hij was uit de cabine geworpen, doch de trein had hem niet overreden. Dokter H. C. C. Wagner, die spoedig ter plaatse was constateerde ook nog een gebroken been. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het Luthersche Diaconessenhuis te Amsterdam overgebracht. De wagen werd geheel vernield. Rijks- en gemeentepolitie stellen een onder zoek in. De pogingen, om het nabij Baalhoek gezon ken Joego-Slavische stoomschip „Srdj" te lichten, zijn door de Belgische bergingsmaat schappij Towage and Salvage Union opgegeven. De rijkswaterstaat zal zich dientengevolge met de opruiming van het wrak belasten. Hoe dit zal geschieden, is nog niet bekend. IJMUIDEN, 3 Jan. Vischmarkt. Tarbot 0.941, tong 0.680.96, heilbot 0.620.90 per kg., griet 1828, groote schol 10.5013, middel schol 12.50—13, zetschol 1520, kleine schol 6.8019, schar 8.5011.50, kleine roode poon 3 5.60, groote schelvisch 2430, middel schelvisch 2026, kleinmiddel schelvisch 925, kleine schelvisch 312, groote gul 6.809, kleine gul 2.508, wijting 1.404, makreel 1113 per 50 kg., versche haring 2.2515 per 50 kg., klein middel heek 1520, kleine heek 510 per 50 kg., kabeljauw 18.50—45 per 125 kg., vleet 12 leng 0.501.55, koolvisch 718 per stuk, rog 14.5022 per hoop. Zwarte Zee 105 manden f 1880.Gerberdina Johanna 675 manden 2460.Mary 210 man den 1450.Clasina Luther 715 manden 2250. Sumatra 300 manden 1720.Christine 830 man den 2850.Utrecht 725 manden 3000.Con dor 110 manden 2180.Aneta 610 manden 2620.Flamingo 105 manden 2260.Dirkje 685 manden 2280.Claesje 680 manden 280. Alkmaar 85 manden 1530.Elie Cheneviere 110 manden 2290.Zeehond 105 manden 1990.—, logger KW 35 290,—. Loggers met versche haring: Gorredijk 490 manden 1100.Scheveningen 79 113.KW 49 330 manden, VI. 204 190 manden, VI. 217 370 manden, VI. 205 930 manden, VI. 207 260 man den. IJMUIDEN, 4 Januari Vloed 4.38 en 4.50 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 14