Bomaanslagen te Sjanghai op Japanners Verwoede strijd om Teruel in een sneeuwstorm Geheel gezin te water gereden SINT PETRUS" CHINEEZEN OEFENEN WRAAK Dak van bioscoop bezweken DE VS. EN ENGELAND Autobus in ravijn gestort Hitiers bezoek aan Rome DRIE KINDEREN VERDRONKEN DE PRINS ONTVANGT ZIJN MOEDER EN BROER Door een lawine bedolven Het nieuws van heden DE BAROMETER Voor slechts 10 cent liVEREENIGDE KATHOLIEKE PERS N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM MAANDAG 3 JANUARI 1938 - AVO NB BLO DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20950 De gemeenteraad der internatio nale concessie neemt strenge maatregelen Britsche beambten mishandeld Vredesonderhandelingen 700 bezoekers onder het puin bedolven Plannen tot onderhandeling zullen worden bekend gemaakt Auto met 7 kinderen verongelukt Talrijke doodelijke ongevallen in de Ver. Staten Het Weer Drie inzittenden gedood14 ge wond, van wie drie ernstig Strijdenden staan tot de knieën in de sneeuw Gedeeltelijk zouden de linkschen hun stellingen gehand haafd hebben Verrassende aanval bij Jaen Derde slachtoffer bezweken Maryse Hilz vermist Sedert geruimen tijd heeft men niets meer van haar gehoord Onrust in Mexico Vreeselijk ongeluk onder Koedijk, waar een auto in het Noord- Hollandsch kanaal reed Toestand der geredden vrij goed De oorzaak nog onbekend In den morgen prinses Armgard en 's middags prins Aschwin Vijf ski-ers in 't Kraunbach-ravijn gedood; drie worden vermist Politie in gevecht met terroristen DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 BLADZIJDEN De eerste groote prijs van dit jaar MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 3 Jan. (Domei). Zondag heb ben Chineesche terroristen vier bomaan slagen gepleegd op Japansche troepen en Japansche katoenspinnerijen. Vijf Japan sche soldaten en vijf Chineesche burgers, o.w. een vrouw, werden tegen haif twaalf 's morgens gewond door twee handgranaten, welke door Chineesche soldaten in burger werden geworpen naar 60 Japansche solda ten, die op Weg waren naar de renbaan. Bijna tegelijkertijd hebben Chineesche solda ten in burger bommen geworpen naar Japan sche katoenspinnerijen, waarbij niet veel mate- rieele schade werd aangericht, doch waarbij twee Chineezen werden gewond. Deze bomaan slagen werden algemeen beschouwd als een onderdeel van een terroristisch plan, dat is op gesteld door het Chineesche „Volksfront". Er werden handgranaten van een modem type ge bruikt. Een met phosphor gevulde flesch, aldus Reuter, werd naar het huis van Koesjin Wih, een bekend koopman en lid der onlangs ge vormde organisatie tot heropbouw der ge bieden bij Sjanghai,, geworpen. De aanvaller is gevlucht. Leden van bedoelde organisatie worden door de Chineezen als verraders beschouwd. Donder dag werd een lid dier organsiatie, Lo Pa Hong, zooals wij meldden, vermoord. Voorts werd een bom ontdekt in den tuin van het Japansche consulaat-generaal. De helsche machine is niet ontploft. De reeks terroristische uitbarstingen in de internationale nederzetting is volgens Domei aanleiding geweest voor den gemeenteraad om tot handhaving van den vrede en orde in de inter nationale nederzetting eenigè noodmaatregelen te nemen. Deze maatregelen behelzen: 1) Eenieder, die militairen in de internatio nale nederzetting aanvalt, zal aan de betref- f nde legerafdeeling worden uitgeleverd. 2) Eenieder, die met de wapenen in de hand een misdaad pleegt in de internationale neder zetting, wordt buiten de wet gesteld en ver bannen. 3) De politieautoriteiten in de internationale nederzetting hebben het recht alle huizen te doorzoeken, openbare en particuliere, om na te gaan of er zich wapenen bevinden. 4) Eenieder, die inlichtingen geeft over ter roristen en over wapens, waarvoor geen ver gunning is gegeven, zal worden beloond. Naar verluidt hebben Japansche mariniers een Britschen inspecteur van de gemeentelij ke politie te Sjanghai ernstig mishandeld, toen hij op het bureau van den Japanschen marinestaf verklaringen kwam afleggen om trent een aanranding, die gepleegd zou zijn. Een brigadier van politie, eveneens een En- gelschman, die kwam vragen waar de in specteur bleef, werd eveneens mishandeld. Ofschoon Tsjang Kai Sjek de Japansche vredesvoorwaarden van de hand gewezen heeft, worden, naar Reuter verneemt, de be sprekingen tusschen hem en den Duitschen ambassadeur Trautmann nog steeds voort gezet. In officieele Chineesche kringen is men er hoogst verwonderd over, dat de vredesvoorwaar den bekend zijn geworden. Het was de bedoe ling, omtrent de voorwaarden en de besprekin gen de grootste geheimhouding te betrachten. Nu de Japansche voorwaarden gepubliceerd zijn, verklaart men in officieele Chineesche kringen, dat Japan ze aanzienlijk dient te wijzigen, in dien het werkelijk vrede wenscht. De Japansche voorwaarden vormden het resultaat van de in formatieve besprekingen, die Trautmann in De cember met Tsjang Kai Sjek heeft gevoerd. De woordvoerder van het Japansche leger te Sjanghai heeft medegedeeld, bevestiging te heb ben ontvangen, dat een brand het hoofdgebouw vah de Sovjet-ambassade in de asch heeft ge legd. Volgens een bericht in de Japansche bladen is het nabijgelegen huis van den raadsheer der ambassade Zondag door een anderen brand licht beschadigd. De in de provincie Sjantoeng opereerende Japansche troepen hebben Taian op ongeveer 40 K.M. ten Zuiden van Tsinan bezet. Zooals men weet, aldus Domei, wilden de Chi neesche troepen zich te Taian herstellen, na hun terugtocht uit Tsinan. De Japansche troepen begeven zich thans naar Tsingtau. Te Nanking is het volgens Domei op Nieuw jaarsdag rustig geweest. De commissie tot hand having van den vrede is formeel ingesteld on der leiding van Tau Hsi Sjan. De commissie heeft de Chineesche nationale regeering afge zworen. Sedert verscheidene dagen gaat d<4 politie te Peiping over tot confiscatie van huizen en eigen dommen van cp den voorgrond tredende led/ n der Nanking-regeering en der Kwo Min Tang. Men onderhandelt verder met de banken, waar deze personen geld, baren goud en juweelen, vaak voor een aanzienlijke waarde, hebben gedepo neerd. TOKIO, 3 Jan. (Domei.) Het dak van eem bioscoop-theater te Nigta, dat met een dikke sneeuwlaag was bedekt, is ingestort. Van de ongeveer 700 bezoekers werd de helft onder het puin bedolven. Er zijn ze ventig dooden en 68 gewonden, van wie er 32 ernstig aan toe zijn. WASHINGTON, 3 Jan. (Reuter) Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken is begonnen met de voorbereiding van een openbare bekendmaking van het voorne men, met Engeland onderhandelingen aan te knoopen over het sluiten van een handelsver drag. Naar een ambtenaar van het ministerie verklaarde, zal deze bekendmaking wellicht in de komende week worden gepubliceerd. Het zal de tweede stap zijn op den weg naar onderhandelingen. BUTLER (Indiana) 3 Jan. (Havas) Zon dagavond is een auto met zeven jongens en meisjes van veertien en vijftien jaar bij Butler door een hek van een overweg gereden, op het oogenblik, dat een sneltrein passeerde. De auto •werd vernield en de inzittenden vonden den dood. Tijdens de afgeloopen feestdagen zijn in de Vereenigde Staten 298 personen door ongeval len om het leven gekomen. Ongeveer twee honderd vonden den dood bij auto-ongelukken op de gladde wegen, terwijl de overigen om het leven zijn gekomen bij wintersport- of jacht- ongevallen, zijn verdronken of verbrand,. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Noordelijken wind, gedeel- EE telijk bewolkt, later weer eenige kans op sneeuw, temperatuur om 't vriespunt tot lichte vorst in het Noorden, in het Zui- H den lichte tot matige vorst. Hoogste barometerstand 778.1 te Stomoway EE Laagste barometerstand 757.8 te Isafjord §j Zon op 8.11 - onder 3.57 - Licht op 4.27 !e Maan op v.m. 8.45 onder n.m. 6.07 E: Eerste kwartier 9 Januari iïllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BOZEN, 3 Jan. (Stefani.) Een autobus met 23 Duitsche touristen is nabij Bozen in een vijftig meter diep ravijn gestort. Drie inzittenden waren op slag dood; veertien gewonden moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Van drie hunner is de toe stand zorgwekkend. Het conflict tusschen China en Japan kost duizenden menschenlevens, terwijl tal rijke steden worden verwoest. De Japansche troepen bezetten Tanyang ST. JEAN DE LUZ, 3 Jan. (Havas). Volgens te St. Jean de Luz ontvangen be richten duurt de slag bjj Teruel voort, on danks den sneeuwstorm. De temperatuur is 12 graden beneden het vriespunt; op ver scheidene plaatsen ligt de sneeuw meer dan een meter dik, waardoor de bewegingen der troepen zeer worden bemoeilijkt, spe ciaal van de artillerie-afdeelingen. De opmarsch der rechtschen ten Noorden van Teruel gaat in de richting van het dorp Val de Cebro, terwijl ten Zuiden der stad de colonnes van Franco het dorp Castralbo nade ren. Regeeringstroepen houden de stellingen ten Oosten van Teruel bezet. De operaties hangen voor een belangrijk deel af van de weersomstandigheden. De regeerings troepen hebben hevige tegenaanvallen onder nomen, met het doel den opmarsch der recht schen te bemoeilijken. Het slechte weer en de sneeuw maken de operaties zeer lastig. Niettemin hebben de regeeringstroepen met succes tegenstand geboden aan de troepen der nationalisten die probeeren de belegerde rechtsche troe pen te Teruel te ontzetten. Bij hun tegen aanvallen hebben de regeeringstroepen ze kere stellingen, die zij twee dagen geleden hadden moeten prijsgeven, heroverd. De regeeringsartillerie te Teruel bestookt nog steeds de gebouwen, waarin de rechtschen een toevlucht hebben gezocht. Vooral in de vallei bp Teruei is gisteren hevig gevochten. Verscheidene duizenden manschappen stonden er met granaten in de hand tegenover elkander, terwijl zij tot de knieën in de sneeuw stonden. Boven dien waren zij van voedsel verstoken. Tegen middernacht staakten de regeerings troepen hun verwoede aanvallen; zjj hebben eenige honderden dooden en een groot aantal gewonden op het slagveld moeten achterlaten. De correspondent van Havas te Saragossa be richt, dat de troepenbeweging bij Teruel den geheelen dag heeft voortgeduurd. De rechtsche troepen hebben bereikt, wat door het comman do was voorgesteld; de regeeringstroepen trok ken zich in wanorde terug. Nieuwjaarsreceptie bij den President der Fransche Republiek. Mgr. Valerio Valeri biedt de aelukwenschen namens het corps diplomatique aan Het bombardement op Barcelona is, hoe wel van korten duur, moorddadig geweest. Er zijn tot nu toe 49 dooden en 60 gewon den geteld. v Omtrent het bombardement publiceert het ministerie van Landsverdediging een commu niqué, waarin het meldt: gisteren hebben van Palma de Majorca komende vliegtuigen om eenige minuten voor zeven uur 's avonds eenige bommen op het midden der stadgeworpen. De toestellen vlogen op groote hoogte, en boven Barcelona met afgezetten motor, teneinde niet gehoord te kunnen worden. De regeeringstroepen hebben aan 't Zui delijke front in den sector van Jaen vor deringen gemaakt in de richting van Al- cala Real. Zij hebben nieuwe stellingen bezet ten Zuiden van Cerro Pelea en ten Noorden van den weg van Alcala Real naar Priego. De opmarsch geschiedde bij verras sing. De regeeringstroepen hebben snel het terrein, dat van strategisch belang is, ver sterkt. Hoewel gisteravond op Edward Neil, den correspondent van „Associated Press", die bij Teruel gewond werd, zooals gemeld een bloedtransfusie werd toegepast, is hij Zondag om twaalf uur aan de bekomen wonden bezweken. Kort tevoren had hij nog bezoek ontvangen van enkele collega's. Op advies van de genees- heeren, die zijn toestand ernstig inzagen, wer den hem de H.H. Sacramenten der stervenden toegediend. Tot het laatste oogenblik bleef zijn geest hélder. Zijn laatste woorden waren: „Ik moet mijn handen bewegen oip me ervan te overtuigen, dat ik ze nog hebWat een be lachelijke geschiedenis Het stoffelijk overschot van de drie journalis ten, die bij Caudette om het leven zijn geko men, Neil, Johnson en Sheepshanks, zal heden van Saragossa naar de grens worden gezonden. Het wordt omstreeks vijf uur vanmiddag ts Hendaye verwacht. DAMASCUS, 3 Jan. (Havas,) Sedert de be kende Fransche vliegster Maryse Hilz Djask is gepasseerd, heeft men niets meer van haar gehoord. Men veronderstelt dat zij ófwel in rechte lijn de woestijn over wil steken, ófwel een nood landing heeft moeten maken. In luchtvaartkringen te Damascus is men van meening, dat zij een noodlanding heeft moeten maken in de bergen van Iran. In dit geval zou het enkele dagen duren eer men iets van haar zou hooren. ROME, 3 Jan. (Hayas.) Zooals gemeld, zaï Hitier zich naar alle waarschijnlijkheid op 9 Mei naar Rome begeven. Dit bezoek zou samenvallen met den tweeden verjaardag der stichting van het Italiaansche Keizerrijk. Daar Hitier staatshoofd is, heeft men zich afge vraagd, of hij den koning van Italië zal be zoeken. Feitelijk zal de leider der nationaal-socialis- ten den leider der fascistische partij komen bezoeken. Hitier zal tijdens zijn verblijf te Rome in het paleis Doria logeeren, waar vóór Cen oorlog Keizer Wilhelm II verblijf hield. MEXICO, 3 Jan. Het Dagblad „La Pren- sa" heeft uit Celaya (Guanajuato) bericht ont vangen, dat Mexicaansche federale troepen Donderdag den leider der opstandelingen, ge neraal Jersus Saenz, hebben gevangen geno men en terecht gesteld, en diens aanhangers, die de bergen in vluchtten, hebben verslagen. Zondagavond omstreeks half acht is on der de gemeente Koedijk een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij drie jonge kin deren den dood hebben gevonden. De heer J. B. uit Bergen, vroeger werkzaam bij de melkfabriek „Wilhelminadoch thans werkloos, die per auto met zijn vrouw en vier kinderen van familiebezoek te Schooridam huiswaarts keerde, reed onder Koedijk-Noord met geringe snelheid in de richting Bergen. Op een recht gedeelte van den weg zag een voor bijganger, de heer Prins, den auto plotseling den berm van den weg afrijden en in het Ncord- Hollandsch Kanaal verdwijnen. Hij alarmeer de onmiddellijk een aantal omwonenden, die met een ladder naar de plaats van het onge luk snelden. De auto. bleek vlak aan den kant van het kanaal te liggen, terwijl de kap nog boven water uitstak. De bestuurder wist het portier van den auto te openen en zich naar buiten te werken. Door handreiking kon hij op den wal worden ge trokken. De man was volkomen ontdaan en wilde zich opnieuw te water begeven. Men dacht eerst, dat hij dit uit zenuwachtigheid wilde doen, doch even later zeide hij, dat zijn vrouw en drie kinderen zich nog in den wagen bevon den. Men sneed toen de kap open en met ver eende krachten werden de drenkelingen uit het voertuig gehaald. Toen men B. vroeg of nu allen gered waren, deed hij de ontstellende mededeeling, dat er nog een vierde kind in den auto zat. Ook dit kind, dat slechts eenige maan den oud was, werd tenslotte op het droge ge- br^ht. De moeder en de vier kinderen waren bewusteloos. De politie en dokter Den Hartogh uit Koe dijk waren inmiddels ter plaatse verschenen. Eenige oogenblikken later kwamen de dokters Molhuizen uit Alkmaar en Blok uit Bergen as- sisteeren. Ook de politie uit Bergen en Alk maar was na korten tijd aanwezig. De geneesheeren constateerden, dat drie der kinderen, meisjes van vijf, vier en drie jaar, inmiddels waren overleden. De heer en mevrouw B. en de baby zijn, na dat zij eerst bij omwonenden waren binnen gebracht, per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De lijkjes van de drie kinderen zijn naar de ouderlijke woning te Bergen vervoerd. De verongelukte wagen was een huurauto en vrij oud. Omtrent de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast. Wel is het zeker, dat de wagen slechts een geringe snelheid heeft gehad. De heer Prins verklaarde namelijk, dat deze hoogstens 20 tot 30 KM. bedroeg. Het wegdek was ter plaatse niet glad en de sporen der wielen wijzen in het geheel niet op slippen. Men vermoedt, dat er iets aan de stuurinrich ting gehaperd heeft. Dit zal eerst kunnen blij ken, wanneer de wagen zal zijn opgehaald. Op de plaats van het ongeluk waren nog tegenwoordig de burgemeester van Koedijk, de heer W. C. Ninaber, de loco-burgemeester van Bergen, de heer John W. MacDonald en de gemeente-secretaris van Bergen G. Taapken. De toestand van de overlevenden is vrij goed. Naar wij hedennacht bij informatie in het St. Elisabeth-Ziekenhuis, waarheen de overle venden van het tragisch auto-ongeluk te Koe dijk, na eerst in het Centraal Ziekenhuis te zijn behandeld, waren overgebracht, vernamen, was de toestand van den heer en mevrouw Bakker en de baby naar omstandigheden vrij gunstig. Mevrouw B. was reeds in het Centraal Zie kenhuis bij kennis gekomen. Ook het kindje een meisje kwam weer tot bewustzijn, nadat men het zuurstof had toegediend. De heer B. was in het ziekenhuis opgenomen, omdat hij in overspannen toestand verkeerde. De lijkjes van de drie verdronken kinderen zijn eveneens naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis vervoerd. kunt U nu kennis maken met de zoo voor treffelijke kou-, griep- en pijnverdrijvende „Miinhardtjes" (hartvormige cachets). Tijdelijk proefdoosje 10ct.Bij Apoth.en Drog. Prins Bernhard heeft Zondag voor het eerst sedert het auto-ongeval, van welks ge volgen hij herstellende is, bezoek gehad van zijn moeder en broer die Zaterdagavond ten paleize Soestdijk hun intrek hadden genomen. Het lag in de bedoeling, dat beiden afzonder lijk Prins Bernhard zouden bezoeken en wel in de ochtenduren Prinses Armgard en des namid dags Prins Aschwin. Niettemin vergezelde deze laatste zijn moeder, toen zij Zondagmorgen om streeks tien uur per auto uit Soestdijk in her Burgerziekenhuis te Amsterdam arriveerde. Prins Aschwin bleek zijn moeder slechts voor den autotocht te hebben vergezeld, want over eenkomstig het voornemen begaf Prinses Arm gard zich alleen naar de kamer van den Prins, bij wien zij ongeveer een uur verbleef. Te ruim elf uur vertrokken Prinses Armgard en Prins Aschwin gezamenlijk naar Soestdijk om de lunch te gebruiken. Tegen drie uur Zondagmiddag keerde Prins Aschwin alleen per auto in het Burgerzieken huis terug en bracht hij op zijn beurt een be zoek aan Prins Bernhard, dat eveneens onge veer een uur duurde. Tegen vier uur keerde ook Prins Aschwin naar Soestdijk terug. WEENEN, 3 Jan. (Havas.) Een lawine, die zich van den 2000 meter hoogen Schnee- berg had losgemaakt, heeft in het Kraun bach-ravijn acht ski-ers bedolven. Vijf hun ner werden levenloos te voorschijn gehaald; naar de drie anderen wordt nog gezocht. JERUZALEM, 3 Jan. (Reuter.) Zondagmid dag heeft zich nabij Safed een gevecht afge speeld tusschen de politie en een gewapende bende. Een ernstig gewonde Arabier, in wiens bezit een hoeveelheid geweerpatronen werd aangetroffen, kon gevangen worden genomen; de overigen ontsnapten. Afgezien van dit gevecht en enkele schoten, die in de heuvelen nabij Jeruzalem op een trein werden gelost, zonder dat echter iemand geraakt werd, is het de laatste dagen in het land rustig geweest. Bij Teruel werd in den hevigen sneeuwstorm verwoed gevochten. De linkschen zouden hun stellingen gedeeltelijk gehandhaafd hebben; bij Jaen had hun verrassende aanval succes. Te Sjanghai hebben Chineezen aanslagen ge pleegd op Japanners en Japansch gezinden. Ja pansche mariniers mishandelden Britsche po litie-beambten. Vredesonderhandelingen worden te Hankau voortgezet. In Japan bezweek het dak van een bioscoop theater onder de sneeuw; 700 bezoekers werden onder het puin bedolven. In Oostenrijk vonden vijf ski-ers in een la wine den dood; drie worden er nog vermist. Nabij Bozen stortte een autobus in een ravijn; 3 personen werden gedood en 14 gewond, van wie drie ernstig. Prinses Armgard en prins Aschwin hebben een bezoek gebracht aan Prins Bernhard in het Bnrgerziekenhuis te Amsterdam. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Auto In het Noordhollandsch kanaal te Koe dijk. Drie kinderen verdronken. Hoofdconductenr te Schiedam onder den trein gedood. Installatie van de bestuurs-commissie van het openbaar lichaam „De Wieringermeer." Nederlandsche Textiel Conventie verlengd tot 1 Januari 1940, In de vierde klasse van de Ned. Staatsloterij is de prijs van f25.000 gevallen op nummer 8327. iNi i k i v in 111 li 111111 i j -ir? Stand op Maandag 1 uur n-m.: 764 Vorige stand: 771

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1