F Waar de filmband rolt O IETS NIEUWS! Haarlem, 3 Jan. voor Ontbijt- en Koffietafel Kort en volledig MAANDAG 3 JANUARI 1938 Twee eerste H. Missen Haarlems gemengd koor 'n Moderne bril. UNKE'S ROGGEBROODFABRIEK - HAARLEM AGENDA In de St. Antoniuskerk HAARLEM'S BLOEI Een tooneelvoorstelling DE KRUISVAART Kerstviering parochie Paul Krugerstraat AFSCHEID AMBTENAREN Bach-concert Bij het Bouw- en Woningtoezicht Bij den techn. dienst waterleiding BLEEKNEUSJES DUPE OranjevreugdeVolksvreugde Of de man met het scherpe oog Maar dan van WEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. DE SPOORWEGTENTOON STELLING Haarlem moet om vele redenen voorkeur hebben FUNKE'S GESTOOMD ROGGEBROOD Eens geprobeerd - Altijd begeerd Spaarnwouderstraat 39 - Tel .11062 HET ROODE ACHTERLICHT Reeds 70 bekeuringen! REMBRANDT-THEATER Bloemen uit Nizza LUXOR-THEATER De vlucht voor het huwelijk Jeugdige autodieven gearresteerd Gevonden voorwerpen Bioscopen 4 Januari Bioscopen N.V. Incasso Bank Programma Radio-Centrale NUTS-SPAARBANK BURGERLIJKE STAND STAD uws Het nieuwe jaar is voor de St. Antonius- parochie wel op een buitengewoon schoone wijze ingezet. Dat daar een jonge priester zijn eerste H. Mis opdroeg was geen zeld zaamheid, maar op den tweeden dag van 1938 trok een zeer bijzondere gebeurtenis de parochianen in overgrooten getale naar het fraai versierde bedehuis. Twee broers, beiden getreden in dezelfde Orde, droegen na elkaar hun Eerste plechtige H. Mis op. De eerste celebrans, pater R. v. Niekerk S. J., Werd geassisteerd door pastoor Roorda O. P. M. als presbyter-assistens, pater M. G. v. Veghel S. J. als diaken en door Dom. A. Helmich O. S.B. als subdiaken. Hierna celebreerde pater J. v. Niekerk 9. J. Zijn eerste plechtig Misoffer, met als assistenten pater dr. L. de Jonge S. ff. als presbyter-assis tens, pater R. v. Niekerk S. J., zijn broer, als diaken, kapelaan W. v. Niekerk uit Bloemen- daal, eveneens zijn broer, als subdiaken en pa ter Th. v. Niekerk C.ssR., zijn neef, ais cere- moniarius. Vier priesters uit dezelfde familie namen dus deel aan het opdragen van dit tweede H. Misoffer. Het zangkoor zette onder leiding van den heer Pielage met orgelbegeleiding van den heer Stammeijer door een schoone uitvoe ring van de Missa in honorem Eduardi Regis van Lie. Refice veel luister bij aan iedere, zoo indrukwekkende plechtigheid. Na de tweede H. Mis werd nog gezongen het Laudate Dominum Van J. Nieland. De predicatie (onder het tweede Misoffer) Werd gehouden door den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, die tot tekst had gekozen uit het Epistel van de H. Mis van St. Stephanus, wienst vigiliedag gis teren werd gevierd: „Ik zie de hemelen geo pend en Jezus staande aan de rechterhand Gods." Welk een merkwaardige dag! zoo zeide spr. Drie jonge priesters, broers van elkaar, staan hier rondom het altaar. Twee ervan hebben zich wel heel in het bijzonder aan God toege wijd door hun intreden in de Sociëteit van Jezus. Toen zij in hun jongensziel de roeping tot het priesterschap gevoelden, hebben zij de Hemelen geopend gezien en Jezus staande aan de rechterhand Gods. En dat beeld is hun in den geest gebleven bij hun eerste H. Commu nie, hun opleiding tot het priesterschap, hun intreden in de strenge Orde, din heel den mensch vraagt en bij hun priesterwijding. En thans, nu zij zijn opgegaan naar het altaar, haar God, Die hun jeugd verblijdt, zagen zij als St. Stephanus weer de Hemelen geopend en Jezus den Hoogepriester Gods. Gods genade kwam tot hen door het heerlijke voorbeeld van hun eenvoudigen braven vader en hun goede en brave moeder, die voor hun kinderen de hemelen geopend zagen door de hooge en heer lijke waardigheid van het priesterschap. Gij zijt thans priester Gods in eeuwigheid en zult binnenkort uittrekken om te werken voor Je zus, om zielen te winnen voor God. Dan zult gij het zalige oogenblik bsleven telkens als gij iemand uit het ongeloof naar Christus hebt te ruggebracht. Hoe gelukkig maakt dat den pries ter! Spr. spoorde de neomisten aan veel te bidden voor elkaar en voor hun familie. Deze dag moet een groote troost zijn voor Uw moe der, broers en zusters. Bidt onder de conse cratie, opdat Uw vader vandaag nog gezeten mag zijn aan de rechterhand Gods. Bidt ook voor ons, opdat ook wij eens de hemelen ge opend mogen zien en Jezus, Die ons gelukkig zal maken tot in eeuwigheid, besloot spr. zijn treffende toespraak. Uitsluitend voor begunstigers van de Stichting «Haarlems Bloei" zal een Schouwburgvoorstel ling georganiseerd worden pp Donderdag 6 Jan. ®-s-, des avonds 8.15 uur in den Stadsschouw burg. Opgevoerd zal worden „Pompelmoes". Een Vroolijk spel in 3 bedrijven van André Birabeau, öoor het gezelschap van het Nieuw Schouwtoo- beel onder leiding van Frits Bouwmeester, daaraan medewerken Tilly Lus, Jules Verstraete, Mien van KerckhovenKling, Richard Flink, Annie van Duyn e.a. Ten bate van de Stichting wordt verder een groote loterij georganiseerd, waarvoor de loten- Verkoop binnen eenige dagen zal aanvangen. Als hoofdprijs dezer loterij wordt beschikbaar Besteld een 4-persoons Ford Junior 1938*. Ver dere prijzen Philips Radiotoestel „Symphonie" t^rije reis voor twee personen naar Parijs, met geheel verzorgd verblijf aldaar gedurende 5 da- Ben, georganiseerd door de K.L.M., Nederl. Reis- Vereeniging en Reisbureau Lindeman; Vrije reis Voor één persoon naar Lugano met een week Verblijf aldaar, geheel te regelen door het Zwit- Sersch Hotelplan; Stofzuiger Gasoven of Waschmachine naar keuze en verder een groot aantal andere waardevolle prijzen van allerlei aard. De met een gemerkte hoofdprijzen worden desgewenscht door de leveranciers terug ge kocht tegen 80 pCt. van den koopprijs. juist overwogen klankevenwicht geschiedde. Het orkest, grootendeels uit amateurs bestaan de, speelde lofwaardig, alleen was het bij groo te uitzetting van den koorklank iets te zwak. In het tweede programmadeel vertolkte het koor drie fragmenten uit een minder bekend Bach-werk: „Singet dem Herrn ein neues Lied". Ook hiermede toonde het koor zich volkomen vertrouwd. Men zong ze waardig, met overtui ging en volkomen beheersching. Bijzonder vol deed het mooi en met veel afwisseling bewerk te eerste koorfragment, het vormde een ma jestueuze afsluiting van dit Bachconcert. Tusschen de koornummers trad de Haagsche solo-hoboïst Jaap Stotijn met 2 Sonates op. Stijlbegrip, muzikaliteit, technische vaardig heid, bovenal klankschoonheid kenmerkten het spel van dezen artist in hooge mate. Gezien de doodsche stilte, groote aandacht en het spontane applaus stelden de talrijke aanwezi gen Stotijn's medewerking op hoogen prijs. Booda begeleidde Stotijn volgzaam, doch kon niet verhinderen, dat de toon van den Bech- steinvleugel ietwat stug en dor klonk tegenover het milde geluid van het solo-instrument. Waarom geen clavecimbel gebruikt? O, K, Ook de Kruisvaart van de parochie van de H. Elisabeth en Barbara, het cohort St. Frah- ciscus van Sales hield een kerstviering in haar intieme en eenvoudig versierde burchtzaal. Ongeveer 120 ouders mocht kapelaan J. M. Ver- kley daarbij welkom heeten. Nadat de directeur een inleidend woord over het werk had ge sproken, vervulde hij als conférencier zijn taak uitmuntend. Baanderheer J. H. v. d. Berg droeg een: kerst vertelling van Marie Koenen, „De Kerstschoof voor. W. Butters declameerde een gedicht van pater Schreurs en P. v. d. Berg het Kerstgedicht van Leopold. Nadat de Kruisvaart-schola eenige liederen had gezongen, kwamen de declamatoren weer ten tooneele. De Dr. E. Dollfussban en de St. Willibrordusban voerden de Kerstzangen van Wim Snitker op. De pauze volgde en ver volgens eiséhten de St. Jansknapen, de jongens van 812 jaar, hun gerechtvaardigd deel op. Onder leiding van mej. Cobelens, die geas sisteerd werd door andere leidsters, werd het Kerst- en Driekoningenspel opgevoerd. Men kent dit spel en het behoeft geen betoog, dat het hier tot in de puntjes verzorgd werd. Pastoor H. P. A. v. Dijk sprak een dankwoord namens alle aanwezigen, maande de ouders aan cm mede te werken en wees op de cultureele en godsdienstige vorming die door de Kruis vaart aan de jongens gegeven wordt. Deze avond zal velen parochianen van de Paul Krugerstraat nog lang in het geheugen blijven. Het was een schoon festijn! De groote Gemeentelijke Concertzaal is op den tweeden Kerstdag vanwege Variété-voor stellingen niet meer beschikbaar voor de tra- ditioneele uitvoering van Bach's Weihnachts- oratorium. Thans gaf dirigent Booda op Zondag j.l. een speciaal Bach-concert, met o.a. öeelen Uit genoemd oratorium, zoodat men toch in den Kersttijd toepasselijke, gewijde muziek kon beluisteren. Na een stijlvolle inleiding door organist Piet Halsema met de Prelude in e moll, zong het koor drie Weihnachts-koralen op klankrijke, maar toch ingetogen wijze. Verder kwamen tot Uitvoering: „Fallt mit Danken" en „Herrscher des Himmels", twee der meest indrukwekkende koorfragmenten uit Bach's Weihnachts-muziea. Het koor ontwikkelde hier zoo noodig 'n groot klankvolume, dat echter onderling en tegen over de zaal evenredig en tevens nobel bleef, hiet naar effect zweemde en de muzikale uit- diukking nimmer afbreuk berokkende. De dynamische schakeeringen werden trou wens steeds met smaak aangebracht. Ze ver- Vaagden daarentegen wel eens door de begelei ding, welke uit klein orkest zonder koper, orgel en vleugel bestond. Blijkbaar moest het orgel door deze orkestbezetting meerdere ma len aanvullend optreden, wat niet steeds met Donderdagmiddag werd in tegenwoordigheid van het geheele personeel van den Dienst van het Bouw- en Woningtoezicht afscheid genomen van den architect B. Bakker en den adj.-inspec. D. Wijte, die op 1 Januari 1938 dien dienst gaan verlaten. In hartelijke bewoordingen schetste de direc teur de serieuze wijze, waarop zij hun taak in het belang van de gemeente hebben vervuld en de prettige samenwerking, die gedurende de ja ren, dat zü bij het Bouw- en Woningtoezicht on der zijn leiding werkzaam waren, heeft bestaan. Als stoffelijk aandenken aan die werkzaam heid werd hun mede namens de collega's een afscheidsgeschenk aangeboden. Onder den indruk van dit intiem en hartelijk afscheid, dankten de scheidenden voor het ge sprokene en het aangeboden geschenk, waarbij ook hunnerzijds dank werd gebracht yoor de aangename samenwerking met directeur en col lega's. Des avonds werd in de vergadering van de Schoonheidscommissie bij monde van den voor zitter afscheid van den heer Bakker genomen en werden ook woorden van dank gesproken voor de aangename samenwerking, waarbij bloemen aan den scheidende werden aangeboden. De directeur van Openbare Werken, hierbij tegenwoordig, sprak daarbij nog een persoonlijk woord van afscheid tot den heer Bakker. De heeren W. Bouman, hoofdinspecteur en P. v. Leeuwen, opzichter van het Waterleidingbe drijf, hebben afscheid genomen van het perso neel. Beiden werden ontvangen op de afdeeling Administratie en achtereenvolgens toegesproken door de heeren J. A. A. Ochtman, directeur, H. Hollaar, ingenieur, P. M. v. d. Slujjs, hoofdcom mies, P. D. Holswilder, hoofdinspecteur en C. Warmerdam namens personeel fitterij en meter werkplaats. Allen deden uitkomen de prettige manier van samenwerking en de goede verstandhouding die er steeds heerschte. Namens het personeel en den oud-directeur ir. F. Graaf van Randwijck, die eveneens aanwezig was, werd den heer Bouman een fraaie klok aangeboden en aan den heer v. Leeuwen een zilveren horloge met inscriptie. Nadat men nog een half uurtje bijeen geble ven was, werd het vertrek een voldongen feit. De Waterleiding mist nu twee zeer verdien stelijke en hooggewaardeerde krachten en het personeel twee toegewijde, sympathieke col lega's. u doen? Ik weet hoe dikwijls er gevraagd' wordt. En toch helpt ons aan deze som. Als wij dit be drag maar bij elkaar krijgen om ons beoogde doel te bereiken. Elk bedrag, hoe klein of hoe groot ook, kan gestort worden bij de Twentsche Bank, onder no. 4000, met bijvoeging: Oranjevreugde- Volksvreugde, of bij ondergeteekende Presidente J. v. LIEMT-DOLMANS. De dag nadert waarop heeli het Nederlandsche volk opgetogen en vol vreugde zal zijn over de geboorte van een telg uit ons Oranje-Huis. Om dit vooral ook een feest te doen zijn in de huizen van hen, waarin omstreeks dezen dag de geboorte van een nieuwen wereldburger wordt, tegemoetgezien, heeft zich het comité „Oranje vreugde-Volksvreugde" tot taak gesteld te zorgen, dat deze gebeurtenis met niet al te groote zorgen behoeft te worden tegemoetgezien. Daarom is aan a.s. moeders, die zich daartoe hebben aangemeld, een compleet baby-uitzetje verschaft. Hiermede heeft het comité al velen gelukkig gemaakt en zal aan nog velen dit kunnen doen. Nu het totaal aantal aanvragen binnen is, blijkt echter, dat de middelen voor allen niet toereikend zijn. Het comité komt nog 200.te kort. Wat zou het nu jammer zijn, wanener niet de zorgen van alle daarvoor in aanmerking komende a.s. moedertjes zouden kunnen worden verlicht. In deze moei lijke tijden brengt een dergelijk blij gebeuren toch veelal groote zorgen mede. Stadgenooten! Mag ik nog eens een beroep op Hebben daar die rakkers van Haarlemsche onderwijzers even een streek uitgehaald. Ver beeld je: Bleekneusje had 't net klaar gespeeld om 't meelij van B. en W. op te wekken en zijn fleschje melk onder schooltijd zoo goed als in de wacht gesleept, endaar gaan me die meesters den raad met een „verwoed" adres te lijf. De argelooze raadsleden zouden er gewoon ingeloopen zijn, ware niet net nog op tijd de man met het scherpe oog van 't Handelsblad aan 't ontdekken geslagen. Hij ontdekte, dat die booswichten „Katholiek" zijn (raad wees op je hoede!), dat hun argumenten deels school meesterachtig waren „in de verkeerde beteeke- nis van het woord" (heeft dus blijkbaar ook nog een goede beteekenis!), deels waren het maar uitvluchten" (wat valschelingen, niet!). Maar 't wordt erger als hij ergens een aap uit 'n mouw ziet kruipen, dan geen grenzen meer aan zijn ontdekken: Stakers zijn 't, sit down stakers (och stakker!) tegen Rijk en groote klassen, waar de melkgevende gemeente geen schuld aan heeft (Ja?). Zij misgunnen bleek neus zijn glas melk uit wraak, zij maken de kinderen tot dupe van hun verbolgenheid en grienen; hun mentaliteitMoet je bij ons komen, in Jubbega, Schurega, dat zijn meesters! Doen aan schoolvoeding Doch Haarlems burgerij en derzelver vroede vaderen mogen gerust zijn nu hij die verbolgen misdadigheid ontmaskerd en gesignaleerd heeft! Thans in ernst: Voor den rustigen lezer elk betoog overbodig, dat alle beschuldigingen in 't insinueerend schrijven van 't Handelsblad valsch zijn, alleen dat „Katholiek" is juist en dan die „aap", maar die uit 'n heel andere mouw kwam. De rest is één hopelooze verdacht making van onze eerlijke motieven. Mijn naam en die van vele onzer werkzame leden van allerlei charitatieve vereenigingen mogen u borg zijn, dat wij den armen bleek neusjes, zoo demonstratief in 't geding ge bracht, graag heel wat meer gunnen dan dat onnoozel fleschje melk. Wij juichen eiken maat regel toe, die onze zwakke kleinen wil helpen, ook melkvoorziening, maar deze in 't gezin, in geen geval onder schooltijd in school, welke laatste niet eens doelmatig zou zijn, omdat ze naast vele burgerkinderen, waar ouders thuis voor kunnen en moeten zorgen, maar een klein deel arme zwakke kleinen bereikt, alleen de schoolgaande, en die 'n uurtje later al weer op „kindervoeding" aan 4 of 5 borden erwtensoep zitten. De vele kleintjes op 'bewaarschool en thuis uit onze groote gezinnen en de bloed- arme meisjes, pas van school af, die kinder voeding missen, blijven ook buiten de voorge stelde melkvoorziening. Bonnen verstrekken in arme gezinnen voor eigen melkboer? Een op lossing, waarbij ook de détailhandel niet ge dupeerd zou zijn, maai'ook de Melkcentrale niet gebaat! Administratie rompslomp? Klinkt zoo simpel: „Een fleschje melk". Men denkt niet aan 't gecompliceerde van 't melkplan, wat betaling betreft en indeeling in inkomsten klassen, aan lange lijsten van eiken dag in te vullen en al maar te wijzigen, aan den tijd, dien 't hoofd aan werk in eigen groote klas ont trokken wordt ten nadeele van 't onderwijs. Wie leuterde ook al weer over „medelijden" en „comisch"? 't Kwartier frissehe lucht, zoo noodig voor geest en lichaam, moeten de melk- drinkers missen, en wordt voor de niet-drinkers, buiten zonder toezicht, een bron van ongerech tigheid. Melkvoorziening in school, begin van „school voeding"de Redactie wees wel zeer terecht en zeer duidelijk op de gevaarlijke consequenties». Als dan ook onze organisatie zich om prin- cipieele en practische redenen verzet tegen 't voorgestelde melkplan, is dit haar goed recht en dan is daar elk geniepig motief geheel vreemd aan. In het verzet staan de Kath. onderwijzers in Haarlem niet alleen, zooals mogelijk gesugge reerd wordt Op een vergadering ten stadhuize onder leiding van den wethouder van Onder wijs bleek wel zeer duidelijk, dat de meeste aan wezige hoofden, ook van openbare scholen, „tegen" waren. Hetzelfde bleek later ook van vele toen niet aanwezigen, ook van Christelijke zijde. Ook is bekend, dat reeds enkele school besturen medewerking weigerden. Wij wachten rustig het oordeel van den raad af, en danken intusschen de Redactie voor haar betoog te onzen gunste tegen het onsympathiek geschrijf in het Handelsblad. A. AUKES, hoofd eener school. Men weet, dat er momenteel een felle con- currentie-strijd is tusschen Haarlem en Am sterdam rondom de vraag waar de groote spoor wegtentoonstelling zal plaats hebben, die bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen gehouden zal worden. De eerste trein reed tusschen hoofdstad en bloemenstad, zoodat beide steden evenveel recht hebben. Er is echter een factor in het geding geko men, die zeer veel bij zal dragen tot het slagen der pogingen van „Haarlems Bloei" om de expositie binnen onze veste te krijgen. Het honderdjarig bestaan der Beynesfabrieken waarover wij reeds op Oudejaarsavond schre ven zou prachtig in het kader van deze ten toonstelling naar waarde herdacht kunnen worden. In Haarlem werden de oudste spoor wagens gemaakt, daar werkt nog steeds de zelfde fabriek thans aan het allernieuwste materiaal.... wat wil men nog meer! En is de zetel van de Noord Zuid Hollandsche Tramweg Maatschappij ook niet in onze stad? Wie heeft dan de grootste rechten? Het komt ons voor, dat alles op alles gesteld moet worden, om de spoorwegtentoonstellin;. hier te krijgen. Ieder rechtgeaard Haarlemmer, die er invloed op kan uitoefenen trede op den voorgrond en wachte geen dag en geen uur. In Amsterdam zit men op dit gebied ook niet stil!! (RONDMODEL) 't Is verrukkelijk, vooral met boter, kaas, jam, etc. - Uw eigen bakker kan het U bezorgen, doch eisch dat men U ook inder daad FUNKE's gestoomd Roggebrood levert Toen anderhalf jaar geleden bekend werd, dat met ingang van 1 Januari 1938 alle rijwie len getooid zouden moeten zijn met een rood achterlichtje, dacht geen mensch er aan er zich toen reeds een aan te schaffen. En een paar maanden terug, toen vele fabrieken lampjes met rijkskeur ten verkoop aanboden, waren er ook nog niet velen, die aan den komenden eisch voldeden. We hebben nog zoolang den tijd dacht men. Als uitersten termijn hadden de Haarlemmers gelijk met de Oudejaarsavondlekkernijen ook de roode lichten voor het fietsende deel van hun gezin moeten inslaan, doch in vele gevallen is dat niet gebeurd. De twee eerste dagen van het nieuwe jaar werden door de Haarlemsche politie niet minder dan 70 menschen bekeurd. Deze menschen moeten nu behalve het uit gestelde lampje ook nog de veel grootere som van de bekeuring betalen. En het zal wel niet bij 70 blijven. Het theater aan de Groote Markt opent het nieuwe jaar met een knal-programma. Over de hoofdfilm, Bloemen uit Nizza, waarin men het wereldzangnummer Erna Sack kan bewonderen en waarin men ook den bekenden komiek Paul Kemp naast de onvergetelijke „Astronomisch' uit „Episode" Friedl Czépa kan bewonderen in hun nieuwe creatie, schreven we reeds in een onzer vorige nummers. Men zal deze film onge twijfeld met groot genoegen ontvangen en we behoeven er hier wel niet nader op terug te komen. Doch behalve met de gewone journaals uit binnen- en buitenland, heeft de altijd actieve directie van het Rembrandt-theater ter opening van het nieuwe jaar een zeer bijzondere attractie aan dit bijzonder programma verbonden. Voor de hoofdfilm toch gaat het tooneelgordijn op over het voltallige orkest der H.O.V., dat deze heele week door de programma's opluistert met de uitvoering van een drietal fraaie composities, waarvan de keuze zeker in den smaak zal vallen van het groote publiek. Dat deze sympathieke opdracht van de directie van het Rembrandt- theater een uitstekende propaganda beteekent voor de Haarlemsche Orkestvereeniging, be hoeft wel nauwelijks te worden onderstreept. Ook het bioscoop bezoekende publiek krijgt dus de gelegenheid trouwens niet voor de eerste maal tot kennismaking met dit uitstekende ensemble. Een drietal fraaie nummers krijgt men ach tereenvolgens te hooren. Onze onmiddellijke in druk was: welk een uitstekende acoustiek be gunstigt deze fijn verzorgde uitvoering. Dirigent Schuurman mag zich hierom zeker gelukkig prijzen, want hij kan het orkest gerust op volle kracht laten spelen zonder dat de klank er ook maar een oogenblik onder zal lijden. „Dichter und Bauer", de bekende Ouverture van Suppé, is een werk dat om zijn bekende melodieën nog steeds gaarne wordt gehoord. Het geestige werkje van Strauss: .Perpetuum mobile", met het steeds terugkeerende, nimmer eindigende thema, waaraan de dirigent noodgedwongen een einde maakt, door den stok neer te leggen, ver rast het gehoor blijkbaar even, maar slaat zeer zeker in. En ten slotte is de Blumenwalzer uit Tschaikowsky's „Casse Noisette" suite een dank baar sluitstuk, met een triomfaal slot, dat spon taan applaus verwekt. Wij voorspellen èn de directie van het Rem brandt-theater èn onze H.O.V. een groot succes met dit programma, dat we gaarnè bij dez§ aan onze lezers nog eens extra aanbevelen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIfll Joan Crawford, Clark Gable en Franchct Tone, weer gedrieën in een film. Maar zoo erg dikwijls ziet men ze niet samen, want Franchot en Clark zijn journalisten en Joan is de onbe taalbare copie, die ze niet graag samen deelen. En de jacht naar die copie en de overwinning die Clark behaalt niet op de meest faire wijze op zijn vriend, een overwinning over alle liniën, én voor zijri krant én door het ver overen van Joans hart is eerl buitengewoon geestige, doch soms wat grof-kluchtige historie geworden. Net als in de film „it happened one night' loopt ook hier juist op het grootsche moment het rijke meisje weg en wederom is Clark Gable de journalist, die haar achtervolgt. Ze vluchten samen in een vliegtuig, dat ze niet kunnen be sturen en na een slechtgeslaagde landing en een romantischen rit op een groentenwagen komen ze in Parijs, waar ze Clarks collega Franchot ontmoeten. En gedrieën vluchten ze voor de eige naars van het vliegtuig. Clark weet zich van zijn rivaal te ontdoen en samen wandelen ze naar Fontaineblau. In het holst van den nacht dringen ze het paleis binnen en mede dank zij den nachtwaker met zijn hondje Bismarck, dat slechts in zijn verbeelding bestaat, een verbeelding, die overi gens veel verdar gaat dan de werkelijkheid zoo verslijt hij de twee voor de geesten van wijlen Lodewijk XIV en madame de Maintenon komt er dan een tafereel van echt-Amerikaan- schen humor, dwaze opmerkingen en verkleed partijen van Clark en een even groote dosis humor van den kant van het meisje en dat alles tegen den weelderigen achtergrond van de eeuwenoude paleiskamers. Franchot volgt hun spoor en neemt een bad in den paleisvijver, dat hem zijn kleeren kost Hij is in deze film niet zoo bijster fortuinlijk en vooral in de tweede helft wordt hij steeds het slachtoffer van zijn goede hart tegenover zijn collega. Soms is de behandeling, die hij van Clark moet ondergaan, wat grof-komisch en hoewel ook die momenten het ongetwijfeld doen, gaat dan de fijne geestigheid verloren. Een waardige vertegenwoordiger van het vak is Clark niet. Dat de vlucht voor het huwelijk toch ten langen leste met een huwelijk eindigt, behoeft geen betoog. De buitengewoon geestige comedie, die men niet mag missen, is niet voor kinderen. In het uitgebreide voorprogramma een ge kleurde teekenfilm, een parodie op de hot-jazz, waar de fanatieke musici voorgesteld worden door kikkers. Men beloonde het filmpje, bij de eerste voorstelling gisteren, met een luid ap plaus, dat het zeer zeker waard was. De Commissie tot bestrijding van de gevol gen der werkloosheid te Overveen heeft op Dinsdagavond 4 Januari om 8 uur in „Domi" een karakteravond georganiseerd, waarop de heer J. C. Toledo, karakterhumorist, die de vo rige maal zoo'n succes had, weer zal optreden. De Haarlemsche Jazzband onder leiding van den heer G. Elsenerus zorgt voor de muziek met den heer Florijn xylophonist als solist en tot slot een gezellig samenzijn. Wie vorige maal zoo'n avond heeft bezocht, weet hoe geslaagd ze zijn! Personen beneden 16 jaar hebben geen toegang, maar overigens is ieder welkom! Woensdagavond 5 Januari houdt de Kenne- mer Fotokring in de Sociëteit „Vereeniging" om kwart over 8 uur een vergadering, waarop de heer P. Windt critisch den Kerstsalon 1937 zal beschouwen en een bondscollecttie lan taarnplaatjes zal vertoond worden. Er worden plannen ontworpen voor de viering van het eeuwfeest der uitvinding van de fotografie. De Haarlemsche Amateurfotografenvereeni- ging zal op den achtsten avond voor beginners het maken van goede vergrootingen behande len en de kleinbeeldsectie het uitzoeken van negatieven en het maken van afdrukken. Er is weer eens een loterij getrokken, ditmaal van de Vereeniging tot bevordering der belan gen van t. b. c.-patiënten in Nederland, afd. Haarlem. De hoofdprijzen: het dressoir en het heerenrijwiel zijn gevallen resp. op 2474 en 2811. Proficiat aan de winnaars! Ook de Speeltuinvereeniging „Meerlebosch" heeft haar verloting getrokken (beter dan een kies trekken!) De eerste en tweede prijs vielen resp. op 126 en 606. Wil men nog meer uitsla gen weten of de prijzen afhalen dan kan men terecht bij den heer G. v. Bilderbeek, Sper werstraat 45. De cursus van het leekènapostolaat, te hou den door de paters Strijbosch en v. d. Vrande, begint niet op 4 Januari doch op 11 Januari in het vereenigingsgebouw op het Bagijnhof. Op Zoeterdag 8 Januari om 8 uur houdt de Overijselsche, Geldersche en Drentsche Ver eeniging „De Oosthoek" een olderwetschen Overieselschen Oavond in „Odeon" Jansstroate 48. Ut bestuur zal net als altied weer Oliekrap pen veur de leejen beschikbaar stellen. Wat zult ze disse keer weer smullen! Onze stadgenoot, de heer P. Bonnema, is be noemd tot onderwijzer te Sneek. Van 3 Januari tot en met 12 Februari 1938 zal bij het K. M. D. een motortechnische cursus worden gehouden, waaraan 10 beroepsofficieren zullen deelnemen van andere wapens. De heer H. Klerk Jzn., burgemeester van Krommenie, heeft om gezondheidsredenen eer vol ontslag aangevraagd uit zijn functie tegen 1 April. Bij de N.Z.H.T.M. zullen op de achter hun namen vermelde data in. 1938 hun 25-jarig ambtsjubileum vieren: J. H. Visée, chef de bureau, 15 Februari; A. Paap, poetser, 24 Februari; P. H. J. Moone, be stuurder, 3 Maart; C. Pool, bestuurder, 10 Maart; B. Sminia, bestuurder, 10 Maart; J. Out, conducteur, 17 Maart; C. Hoenderdos, weg werker, 28 Maart; C. Stui, voorwerker, 1 April; P. Hoenderdos, wegwerker, 1 April; M. C. Ja cobs, conducteur, 14 April; mej. J. Erdtsieck, .klerke-typiste, 22 April; R. Vige, bestuurder, 28 April; A. Baars, conducteur, 28 April; A. Blok, conducteur, 28 April; A. A. de Jong, conducteur, 28 April; H. van Wonderen, conducteur, 28 April M. van Doorn, chef onderh.monteur, 18 Mei; Th. Boskamp, conducteur, 2 Juni; J. H. Gaart- man, poetser, 5 Juni; J. v. d. Plaats, bestuurder, 6 Juni; P. Taling, bestuurder, 20 Juli; Tj. Bron, ploegbaas, 11 Augustus; F. L. Kerkhoff, com- mies-tit., 15 September; A. Boesaard, monteur, bovenleiding I, 17 September; J. van Altena, voorman-bestuurder, 27 October en C. Menken, rem. bedrijfschef, 27 November. Bij de te Amsterdam gehouden examens van de Federatie voor Stenografie „Groote" slaag den de volgende leerlingen van mevr. B. Elüng Beeldman, Sparenbergstraat 37 Typen: 4 aangemeld en geslaagd de dames A. M. Oostveld, Rie Wiskerke, Nettie Dorré en de heer J. A. F. Lambert. Steno Ned. 130 lettergrepen: 3 aangemeld en geslaagd de dames Tine Muntinga, J. A. H. M. TapkeLokenberg en de heer J. A. F. Lambert. Steno Duitsch 100 lettergrepen: 2 aangemeld en geslaagd de dames V. Hinze en A. M. Oos- terveld. Steno Fransch 100 lettergrepen: 2 aangemeld en geslaagd de dames W. Spronk en V. Hinze. Op den Zeedijk te Amsterdam werden een 22-jarige expeditieknecht, wonende te Heem stede, en een 14-jarige loopjongen, wonende te Haarlem, aangehouden. Zij waren in het bezit van een gestolen auto. Inlichtingen aan het bureau van politie, Uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: handschoenen en ceintu ren, Politiebureau Smedestraat; Bril, Vlegels, Zuid-Brouwerstraat 42; clarinet, Schrijnema- kers, Zijlvest, schip „Nooitgedacht"; cahier, v. d. Sluijs, Lange Heerenstraat 46; fitting van een rijwiellantaarn, Steenkist, Fjihrhopstraat 39; koralensnoer, politiebureau Smedestraat; onderdeel van een motor-uitlaat, Doornbosch, Van 't Hoffstraat 93; portemonnaie met inh., Kraker, Tugelastraat 28; rijwielplaatje, politie bureau Smedestraat; id., v. Venno, Kerkerink- laan 29, Santpoort; id., Kurvers, Smedestraat 13; rozenkrans, Nieuwenhof, Zijlw. 36; Schoen tje, v. d. Hout, Regulierstraat 18; Gymnastiek schoen, Schreurs, Oost Indiëstraat 79; vulpen in étui, v. Wort, Trompstraat 15; rjjwielplaatje, de Boo, Jelgersmastraat 17. Gebouw „St. Bavo": R.K. Bevolkingsbureau; Haarlems Zanggenot, 8 uur. Stadsschouwburg: Half 9: Jan Musch met „Het wonder in de bergen". Rembrandt-theater: „Bloemen uit Nizza", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace Filmac 115 uur; „Cupido in de, benzine", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De vlucht voor het huwe lijk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: ,Drie Wenschen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia's Rechtsk. Bu reau; Best. Transport; Best. Trampers.; Best. Herw. Levenskracht; Athlet. „Holltnd"; Deba tingclub, 8 uur. Stadsschouwburg: kwart over 8: „Boefje". Café-Rest. Brinkmami, Gr. Markt: Dr. W. G. N. van der Sleen voor de Kon. Ver. „Oost en West", over „Rijkdom en Derwoud in Su matra". Rembrandttheater: „Bloemen uit Nizza", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur, „Cupido in de benzine", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De vlucht yoor het huwelijk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Drie Wenschen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceintu ren, Politiebureau, Smedestraat; Autoped, Mul ler, Voorzorgstraat 17; Hond, Weijers, Orionweg 88; Portemonnaie m. inhoud, de Mol, Van Ma- rumstraat 12; Portemonnaie met inhoud, Vro lijk, Allard Piersonstraat 40; Portefeuille, zilver beursje, en 4 portemonnaies, Politiebur. Sme destraat; idem met inhoud, v. d. Kort, Hiero- nymus v. Alphenstraat 8; idem met inhoud, Verweij, Karei v. Manderstraat 107; regenpijp, Politiebureau Smedestraat; riem, idem; rijwiel- plaatjeT Geeven, Tugelastraat 56; rubber plaat van auto-treeplank, Blesgraaf, Damaststraat 40; paar gymnastiekschoenen, Stug, Pegasusstraat' 117; shawl, de Vries, Houtmarkt 49; schoentje, v. Gunsteren, Breestraat 11; paar schoenen, Steffens, Van Loostraat 27; actentasch, Bild- man, Olmenstraat 14 zwart; taschje waarin sleutel, Albert, Schotersingel 117 b; tasch, Po litiebureau Smedestraat; idem, Waleveld, Dun- klerstraat 80; idem, v. d. Spek, Zomerkade 63; idem met inhoud, Landwehr, Hof van Egmond 31; vlaggestok, Politiebureau Smedestraat. Naar wij vernemen is tot procuratiehouder van de N.V. Incasso Bank, kantoor Haarlem, benoemd de heer E. J. Everard, alhier. Dinsdag 4 Januari Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen; 920 Parijs Radio; 9.50 Keulen; 10.20 Pauze; 10.35 Parijs Radio; 12.05 Diversen; 12.20 Parijs Radio; 12.40 Ned. Brussel; 2.20 Diversen; 3.05 Parijs Radia; 3.20 Keulen; 4.20 London Regional; 520 Ned. Brussel; 7.05 Beromünster; 9.50 Weenen; 10.20 Fr. Brussel; 11.15 Danmarkt Radio. Progr. 4: 800 Ned. Brussel; 920 Diversen; 10.35 London Regional; 1.35 Droitwich; 7.50 Lon don Regional; 8.05 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert (Zang en Hawaïmuziek) 1. Ay, ay, ay; 2. Loin des Guitares; 3. Will you remember; 4. Wass kann so schön sein; 5. Wenn wir uns wieder sehn; 6. Sweet Hawaiian dream girl; 7. Hawaiian moon; 8. Learn how to lose; 9. Si vous l'aviez compris; 10. Dort wo die Wal- der griih'n; 11. Farewell tot drams; 12. Under- naeth the Haw. skies; 13. Indiana skies; 14. Star in m eyes; 15. Bella Ragazzina; 16. Under the Russian Moon. 8.0012.00 Diversen. Het vergelijkend overzicht over December 19371936 van de Nuts-Spaarbank te Haarlem luidt: aantal behandelde posten 16826 (v.j. 14911), inlagen 10469 (v.j. 9338), terugbetalin gen 6357 (v:j. 5523). Ingelegd f478.158,96 (V.j. f 428.385,52). Terugbetaald f 470.460,53 (v.j. f422.983,56). Meer ingelegd f7698,43 (v.j. meer f5401,96). Aantal nieuwe boekjes 272 (v.j. 198), afbetaalde boekjes 193 (v.j. 157). Spaarbusjes op 31 December 1937 in omloop 3518. Geledigd in December 1937: 317 busjes met totaal inhoud van f 4508,22. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 December 1937: 627. Geboren: M. Nieuwenhuisv. Leuven, d. A. VeenKraan, 2 z. K. HeerschopZwitser, cL A. v. Schie—Kohout, d. T. BrauniusVegter, z. J. LeveringBruning, z. S. J. MeijerBosman, z. A. S. Jacobsv. d. Bogaerd, d. H. J. Be- gaardHeeres, z. J. A. BöhmLemmers, z. M. J. SmitStevens, z. A. C. M. Frankev. d. Weiden, z. I. v. d. HeuvelBoogaard, d. E. Bak kerHagadoorn, z. E. A. C. v. d. Putten Steenbock, d. N. Bolv. d. Lee, d. M. Jansen v. Schagen, z. E. C. Smits—Jansen, z. Overleden: F. G. J. Marcuse 69 jaar, Jans- weg. E. P. v. Kakerken, 88 jaar, Aelbertsberg- straat. A. C. Sterenberg—Schiphuis, 58 jaar, Gijsbrecht van Aemstelstraat. L. C. v. Oeve- renHartog, 68 jaar, Westerhoutpark. J. J. Meijlis, 41 jaar, Oosterstraat. P. K. F. Harm- sen, 43 jaar, Kamperlaan. J. Holling, 75 jaar, Hazepaterslaan. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5