We luisteren naar FINANCIEN HET DROEVIG ONGEVAL TE KOEDIJK De weerstoestand Schacht over de valuta Het program van Roosevelt Dagfilm MAANDAG 3 JANUARI 1938 POSTKANTOREN BESTAAN HONDERD JAAR WEGENWET EN WATER- STAATSWET ONZE BURGERLIJKE PROCESORDE DE P.T.T.-BEGROOTING 1937 gaf te weinig zonneschijn Voedselvergiftiging LOUIS DE VRIES Bevordering van de kennis van Suriname en Curasao Passagierslijst 77.5% van het budget voor courantenreclame lil m mini in i li mm hui mii ii i ui inn immuun minimi hi iiiiiiiiiiihiiiii KANS OP LICHTE VORST Ook sneeuw verwacht Een manifest van de Wafd-partij Fransche begrooting- 1938 aangenomen Dinsdag 4 Januari Militaire effectieven der V.S. 300.000 man staan onmiddellijk gereed De werkloosheid in de Ver. Staten Polen wenscht geen aansluiting Daranyi en Homan in Oostenrijk Schuschnigg naar de a.s. confe rentie te Boedapest? Egyptisch parlement een maand op reces Buitenlandsche schuld van Brazilië Wij weigeren geen compromis, zegt Vargas De oorzaak is nog niet vastgesteld kunnen worden Over het tragisch auto-ongeval Zondagavond te Koedijk vernemen wij nog, dat de vader, moeder en het jongste kind nog in het St. Eli sabeth Ziekenhuis te Alkmaar vertoeven. De heer Bakker is nog zóó overspannen, dat hij niet gehoord kan worden. Hierdoor is het nog niet mogelijk de oorzaak van dit even droeve al onverklaarbare ongeluk vast te stel len. Slippen wordt onmogelijk geacht, daar de wielsporen langzaam maar recht naar den wa terkant leiden. Hedenmorgen is de wagen gelicht en zal de Stuurinrichting worden onderzocht. De auto is een oude Chevrolet, die door het Slachtoffer gehuurd was bij den heer Bakker aan den Notweg te Bergen. De bestuurder was op familiebezoek geweest te Waarland en keerde langs den Oostkant van let kanaal huiswaarts. Te Terneuzen en te Oostburg Te Terneuzen is Nieuwjaarsdag het honderd- Jarig bestaan herdacht van het postkantoor Om drie uur had het voltallig personeel zich op het kantoor verzameld. De hoofdinspecteur der P. T. T. te Middelburg sprak het personeel toe, waarna een receptie werd gehouden. Hier bij waren o.m. aanwezig de burgemeester van Terneuzen en de voorzitter van Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Nadat verschillende personen het woord hadden gevoerd, dankte de directeur vau net postkantoor voor de gesproken woorden. Hij gaf nog een historische uiteenzetting van de P. T. T. te Terneuzen. In Oosttmrg werd denzelfden dag eveneens het honderdjarig bestaan van het postkantoor aldaar gevierd. Aanvullingen en wijzigingen voorgesteld Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging en aanvulling van de Wegenwet en de Water staatswet 1900. Het ontwerp is blijkens de toe lichting ontleend aan voorstellen van de staatscommissie voor de waterstaatswetgeving en beoogt in de wegenwet eenige aanvulling en wijzigingen te brengen, waartoe de ervarin gen, bij de toepassingen opgedaan, aanleiding geven. Het bevat tevens een overeenkomstige aanvulling van de Waterstaatswet 1900. In de jaren, die sinds het in. werking treden der Wegenwet zijn verloopen, is gebleken, dat de bepalingen in zake het onttrekken van we gen aan het openbaar verkeer, alsmede die betreffende den overgang van de verplichting tot onderhoud van een wet, noodeloozen om slag veroorzaken en meermalen vlotte afdoe ning van zaken belemmeren. Het aangeboden ontwerp brengt vereenvoudiging. Voorts wordt voorgesteld verlenging van den termijn, genoemd in artikel 55 der Wegenwet voor het opmaken van nieuwe legger» Naar is gebleken, kunnen de provinciale besturen zich met de voorgestelde wijzigingen in het algemeen vereenigen. Verhandeling gevraagd over de kwestie der hoofdbezwaren De vereeniging „Handelsrecht" verlangt een verhandeling over de vraag, welke de hoofd bezwaren zijn tegen de huidige burgerlijke pro cesorde en op welke wijze deze kunnen worden opgeheven. Het antwoord zal moeten vergezeld gaan van een of meer ontwerpen van wet met toelichting, de gewenschte wetswijziging aangevend. De ont werper zal naar beknoptheid moeten streven. Het antwoord moet in de Nederlandsche taal zijn gesteld, met de schrijfmachine zijn geschre ven en tusschen 15 September 1938 en 1 Januari 1939 in drievoud worden ingeleverd bij. prof. mr. W. C. Mees R.Azn., Marktstraat 21, Wagenin- gen, met vermelding bij diens adres van zijn hoedanigheid van secretaris der vereeniging Handelsrecht. De vereeniging stelt ter belooning van de beste inzending, welke een prijs waardig wordt ge keurd, een bedrag beschikbaar van 1000, met dien verstande, dat dit bedrag eventueel onder meer inzenders kan worden verdeeld. Meening van de Eerste Kamer over het bedrijf Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over de P. T. T.-begrooting voor 1938 is het volgende ontleend: Verscheidene leden gaven uiting aan hun te vredenheid over de wijze, waarop het bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie wordt geleid. Andere leden verklaarden, dat him voldoe ning over de gunstige resultaten van dit be drijf aanmerkelijk werd getemperd "door de om standigheid, dat daartoe in belangrijke mate hebben bijgedragen een uiterste mechanisatie eener- en het in dienst nemen van een groot aantal arbeidscontractanten voor een week taak van meer dan 48 uren anderzijds. Naast de belangen van het personeel werden voorts naar hun gevoelen ook die van het pu bliek niet steeds voldoende In het oog gevat. Zoo werd geklaagd over te weinig loketten en bedienend personeel in het bijzonder aan de groote kantoren en de hulpkantoren in de groote steden, waardoor het publiek lang moet wachten en te veel van de zenuwen van het personeel wordt gevergd, dit laatste vooral, omdat te vele diensten in één hand vereenigd zijn. Tevens wezen deze leden op de te sterke in krimping van het aantal postbestellingen ten plattelande. Enkele leden achtten een scherper toezicht wenschelijk op de programma's der radio-om- roepvereenigingen. Andere leden bestreden deze opvatting. Eenige leden, die met instemming hadden kennis genomen van de plannen betreffende den wereldomroep, wezen op het groote staats belang, dat naar hun oordeel daarbij betrok ken is. Enkele leden sloten zich hierbij aan onder opmerking, dat zij de regeling van de radio- omroepen in Nederland voortreffelijk achtten, daar hier inderdaad eenheid in verscheiden heid wordt gehuldigd, doch dat zij tevens vreesden, dat deze regeling zal worden onder mijnd, indien den omroep-organisaties nieuwe lasten, als die van de televisie en den wereld omroep worden opgelegd. April bleef zelfs met 101 uur beneden normaal Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in December de ochtendtemperatuur 1 graad be neden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 2den en den 21sten, resp. 4!4 gr. boven en 5 gr. beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was 2 graden beneden normaal, het gemiddelde mini mum ongeveer normaal. Het aantal dagen met een minimum-temperatuur beneden het vries punt bedroeg te De Bilt 16 tegen 14 normaal. De neerslag was in Zeeland ongeveer 20 pCt. boven normaal, in Zuid-Limburg ongeveer nor maal, maar in het overige deel van het land 10 tot 35 pCt. beneden normaal. Te De Bilt wer den 12 uren zonneschijn waargenomen, tegen 40 uren normaal. Gemiddeld over het geheele jaar was de tem peratuur 0.3 gr. boven normaal. De grootste af wijkingen kwamen voor in Februari en Maart, respectievelijk met 2 graden boven en lVé graad beneden normaal. De jaarsom van den neerslag was 8 pCt. boven de normale van 705 m.m. De grootste afwijkingen vertoonden Februari en October, respectievelijk 162 pCt. boven en 76 pCt. beneden normaal. Het aantal uren zonne schijn, gemiddeld over de vijf hoofdstations, dat normaal 1554 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 315 uren daar beneden. De grootste afwijkingen kwamen voor in Ja nuari en April, respectievelijk acht uren boven en 101 uur beneden nomaal. Jongste kindje uit een gezin overleden Het gezin van den landarbeider K. Veentjes e Zomerdijk, bij Woldendorp, (Gr.), bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, is op Oude jaarsavond plotseling ziek geworden, vermoede lijk tengevolge van een voedselvergiftiging. Het jongste kindje is overleden. De toestand van den man, de vrouw en de drie kinderen was gisteren iets beter. Toch in Koninkl. Schouwburg? Naar het A.N.P. verneemt heeft Louis de Vries het voornemen om, indien vast staat, dat Cor v. d. Lugt Melsert definitief niet meer in aanmerking komt als vaste bespeler van den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage, naar deze functie te solliciteeren als leider van een speciaal voor dit doel samen te stellen uit gebreid gezelschap, dat zijn bijzondere aandacht aan het klassieke tooneel zal wijden. Dit ge zelschap zou dan optreden onder den naam „Hollandsch Tooneel". Ten overstaan van notaris mr. B. Groo- tenboer te 's-Gravenbage werd dezer dagen de acte voor de oprichting der stichting „Ge nootschap ter bevordering van de kennis van Suriname en Curagao" verleden. Het doel der stichting is: de bevordering van de kennis van Suriname en Curagao (met Cura gao is bedoeld het gebiedsdeel van dien naam) onder meer door vooraanstaande personen in de gelegenheid te stellen die landen, ook in betrekking tot hun omgeving, door persoonlijke waarneming te leeren kennen. Als secretaris van het bestuur zal optreden de heer W. R. Menkman, wiens adres is: Euter- pestraat 84 III, Amsterdam (Z.) „De Revolutiebruid" Marius Spree Jr., de overleden Rotterdam- sche componist en musicus, schreef kort voor zijn dood een historisch tooneelspel met zang, genaamd: ,J3e Revolutiebruid", dat nimmer het groote tooneel bereikte. Met medewerking van zijn weduwe mevr. M. Spree-Boels heeft thans de Rotterdamsche acteur Paul Duval een ge zelschap gevormd onder den naam „Rotter- damsch Tooneelgezelschap Marius Spree Jr." en is als eerste werk op het repertoire gekozen J3e Revolutiebruid". Het ms. „Poelau Lauf' is 1 Jan. van Amster dam naar Indië vertrokken met de volgende pas sagiers: Mevr. C. M. Bakker en kind, Mevr. E. M. Benning, Mevr. C. Bosschaart en kind, H. F. van den Broek en fam., D. Buis en fam., G. J. van Dam, Mej. L. Dom, C. van Dongen en Echt- genoote, Mevr. A. van Duyn, Mej. S. Ensering, J. Geldermans, J. H. van der Heide, Mevr. J. M. H. van Heycop ten Ham, B. Kraal en fam., G. Kunst, A. W. A. Last en Echtgenoote, H. W. G. Meylink, A. W. A. Moolhuyzen en fam., P. Nutters en fam., H. W. Ruigrok, R. A. J. Sa- valle en Echtgen., J. Visser en fam., C. L. Wa- rendorf, Mej. M. J. Woelders, D. A. de Wijn, A. J. IJsselstijn. De vier grootste Amerikaansche tabaksmaatschappijen, die, zooals bekend, te zamen ongeveer 85% der markt hebben veroverd, besteeden in de periode 1929—1936 230.778.000 voor reclame in couranten, in tijd schriften en door de radio. Economisch is deze uitgave natuurlijk volkomen gemotiveerd. Men moet immers op dit, aan concurrenten zoo uitgestrekte terrein, wel over zeer doelmatige en zuinig werkende ver koopsmethodes beschikken. Dat goed toegepaste reclame zoo'n efficient verkoopsmiddel is, blijkt telkens weer. 77.5% van bovengenoemd reclame budget werd besteed aan couranten reclame. Sedert Vrijdag heeft zich de hooge drukking over Scandinavië uitgebreid, maar uit het Noor den nadert over de Oostzee weer eenige da ling. Een kleine depressie, die vanuit de Noord zee over ons land trok, bracht in het midden en Oosten sneeuw, waarna bij opklaring matige vorst volgde. In de bovenlucht blijft het bui tengewoon koud en in Duitschland is de vorst in het midden en Zuiden streng gewórden. In Zweden en Finland is de vorst matig, in Polen streng, in Frankrijk nam de vorst iets af. Ook in Schotland en Ierland kwam lichte vorst voor. Zware neerslag is nergens gevallen. De westelijke richting van de kern van het hooge- drukgebied en de depressie in de Oostzee ma ken den toestand nog weinig geschikt voor aan houdende strenge vorst, maar het vriest thans zelfs midden in de Oostzee en de sneeuwbedeb- king heeft zich nu tot over een deel van ons land uitgeleid, zoodat bij elke opklaring mati ge vorst is te wachten. Voorloopig wordt in het Noorden lichte vorst met temperatuur om het vriespunt, in het Zui den lichte tot matige vorst verwacht met eeni ge kans op sneeuw. Aangedrongen op een parle mentair stelsel CAIRO, 1 Jan. (Havas.) De Wafdistische partij in Egypte heeft besloten de vijf ministers, die de partij in het ontslagen kabinet vertegen woordigden, tot haar centrale comité toe te laten. Eenstemmig werd de tekst van een mani fest goedgekeurd, waarin wordt aangedrongen op de noodzakelijkheid van een parlementair stel sel, met volledige ministerieele verantwoorde lijkheid tegenover het parlement. De geest van Versailles moet ook economisch overwonnen worden BERLIJN, 3 Jan. (D.N.B.) De president van de Duitsche Rijksbank behandelt in het tijd schrift van de Academie voor Duitsch Recht 't „probleem der internationale valuta-ordening". Dr. Schacht schrijft o.m.: „De internationale valuta-ordening van voor den oorlog werd ge kenmerkt door de bijna uitsluitende toepassing van het systeem der goudvaluta. Dit systeem is een technisch doelmatig werktuig tot orde ning der internationale monetaire en economi sche betrekkingen. Beslissend voor de ineenstorting der goud valuta waren de gevolgen van de volkomen mislukte politiek der overwinnende mo gendheden. Voor een duurzame reorganisatie der internationale monetaire verhoudingen wordt de tijd pas rijp, wanneer de geest van Versailles niet alleen politiek, doch ook eco nomisch is overwonnen. Vereischt is voorat-de -regeling van het inter nationale schuldenvraagstuk, een betere rege ling van de verzorging van grondstoffen voor de industrielanden, welke voor Duitschland ver bonden is met de noodzaak van nieuwen toe gang tot zijn koloniën, en in verband daarmede een beëindiging van den algemeenen economi- schen oorlog. Hoe de valuta-ordening er in de toekomst ook uit moge zien, zij zal in ieder geval weer berusten op de basis van het goud. Goud schijnt reeds daarom de eenig geschik te basis voor een toekomstige valuta-ordening, daar het nog thans het eenige in het interna tionale betalingsverkeer erkende middel is en voor de effening der betalingsbalansen door geen gelijkwaardig of beter middel kan worden vervangen. Zondagmorgen werden Kamer en Senaat het eens PARIJS, 3 Jan. (Havas.) De Fransche Ka mer en Senaat hebben Zondagochtend de be raadslagingen over de begrooting voor het dienstjaar 1938 geëindigd. In Engeland, neemt men proeven met ijzeren borstels, die aan de locomotieven zijn gemonteerd om de rails van ijzel en sneeuwresten te zuiveren HILVERSUM I, 1875 M. en 415.5 M. (AVRO-Uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Het Omroeporkest. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.00 Het Omroeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 25-jarig jubileum van de Amster- damsche Volksuniversiteit. 7.00 Voor de kinderen 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Renova-kwintet. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO- Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00> Gramofoonmuaiek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 De KRO-Me'-odisten, m. m. v. so list. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 De KRO-Melodisten, m. m. v. sol. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Kamerorkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 0.00 KRO-Orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „Het Nieuwe Christendom", lezing. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht, m. m. v. solisten. (Van 9.009.15 Gra mofoonmuziek) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys, m. m. V. solist. (Van 11.0011.10 Gramofoonmuziek). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 De New Aeolian Players. 12.35 „Famous London buildings", cau serie. 1.05 Gramofoonmuziek. Ernst Leggett en de Continental Players. 1.35 2.20 Het BBG Schotsch orkest, m. m. v. soliste. 3.20 Arthur Salisbury en zijn orkest. 3.50 Orgelspel. 4.20 Jack Wilson and his Versatile Five. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Victor Olof Sextet. 6.00 Piano voordracht. 6.20 Berichten. 6.45 Orgelspel. 7.20 Solistenconcert. 7.50 r cau- „Troubles of a game warden" 8.05 „The geisha", operette. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie over Spanje. 9.55 Het Britsche Dames-symphonie-or- kest. 10.50 Het Leslie Bridgewater Kwintet. 11.35 De Grosvenor House Dance Bund. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr. pl.) RADIO PARIS, 16.48 M. 8.55 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.40 Giardino-orkest, en zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 5.20 Locatelll-orkest. 8.35 Parijs Instrumentaal kwintet. 9.5011.50 Radiotooneel. KEULEN, 454 M. 11.20 Omroepkleinorkest 3.20 Omroepsextet. plano-duo en solist. 5.20 Solistenconcert. 6.30 Concert. 7.20 Omroeporkest, m. m. v. solist. 8.30 Literair-muzikaal programma. 9.50—11.20 Omroepkleinorkest en -dans- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 5.50 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaretprogramma. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Declamatie met muziek. 6.35 Kamermuziek. 7.50 Declamatie met muziek. 8.20 „Le déserteur", opera. 10.3011.15 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Otto Dobrindt's orkest. 8.35 Causerie. 9.20 Berichten. 9.50 Karl Ristenpart's Kamerorkest. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.20—11.20 Hans Busch' orkest. I De Senaat heeft in vierde lezing met 276 tegen 20 stemmen het ontwerp aangenomen. De Kamer nam het vervolgens met de door den Senaat aangebrachte wijzigingen aan, in vijfde lezing, met 527 tegen 63 stem men. Het begrootingsontwerp geeft een overschot van ongeveer 37 millioen. Het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de huren van woningen is definitief aangeno men. De belangrijkste bepaling, die opgeheven wordt, heeft betrekking op een verlaging der woninghuren met 10 procent, die in 1934 was ingevoerd. Heden uiteenzetting te verwachten in het Amerikaansche Congres WASHINGTON, 3 Jan. Heden zal het Amerikaansche Congres wederom bijeenko men om de uiteenzetting van zijn program ma door president Roozevelt aan te hooren. De president wil zijn maatregelen om het 'hoofd te bieden aan den achteruitgang in 't zakenleven uiteenzetten, alsmede de politiek van de Vereenigde Staten ten aanzien van de onrust in de wereld. Niettegenstaande de moeilijkheden, weike de wetten op de oogstcontröle, loonen en werktij den, het in evenwicht brengen van de begrocp ting, monopolies en belastingen zullen meebren gen, gelooft men toch, dat het Congres spoedig voor onbepaalden tijd zal worden verdaagd. Een van de redenen hiervan is, dat alle leden van het Huis van Afgevaardigden en een derde van de leden van den Senaat hun verkiezingscam pagne voor de verkiezingen in 1938 zullen moe ten regelen. WASHINGTON, 3 Jan. (Havas.) In een door de „Coast Artillery Journal" gepubliceerd arti kel bespreekt kolonel Johnson van het Ameri kaansche departement van Oorlog den tegen- woordigen toestand van het Amerikaansche le ger, alsmede de snelheid, waarmede in geval van oorlog zou kunnen worden gemobiliseerd. Kolonel Johnson schrijft: „Indien morgen vij andelijkheden zouden uitbreken, zouden de Ver eenigde Staten kunnen beschikken over 300.000 man, en over een maand over 500.000 man; na vier maanden over 1.230.0000 man." De „New York Times" verklaart, dat zeer binnenkort de eerste basis voor watervliegtui gen zal worden ingericht op Alaska. Een an dere basis zal worden ingericht bij Sitka, waar zich reeds sinds twee maanden een escadrille van zes patrouille-vliegtuigen met een groot vliegbereik bevindt. Voorts zai volgens het blad later op het Kadiak-eiland een basis wor den ingericht, ook is het mogelijk, dat op de Aleoeten luchthavens, zuilen worden gevestigd 10.870.000 personen zonder werk tusschen 16 en 20 November WASHINGTON, 3 Jan. (Reuter) De fede rale vrijwillige werkloozentelling in de V. S heeft tot resultaat gehad, dat 7.822.912 perso nen verklaarden werkloos te zijn geweest tus schen 16 November en 20 November j.l. Op de basis van deze telling raamt men, dat in het geheel 10.870.000 personen, met inbegrip van de tewerkgestelden, in dat tijdvak zonder werk waren. Noch bij zijn Oostelijke, noch bij zijn Westelijke naburen WARSCHAU, 3 Jan. (Pat) Het Poolsche regeeringsblad „Express Poranny" maakt de balans op van het afgeloopen jaar en merkt daarbij op, dat de drang naar zelfbehoud de Polen heeft gewaarschuwd, dat het juk der ideologie een politiek juk wordt. Polen moet zijn eigen plaats hebben op de „ideologische wereld kaart". „Wij moeten onze vraagstukken betref fende de structuur van den staat en de orga nisatie anders dan onze Oostelijke en Weste lijke naburen oplossen; wij willen de idealen van sociale rechtvaardigheid op andere wijze verwezenlijken". BOEDAPEST, 3 Jan. (D.N.B.) De Hongaar- sche minister-president Daranyi en de minis ter van Onderwijs Homan hebben zich voor een kort verlof naar Oostenrijk begeven, van waar zij einde van de week naar Boedapest zullen terugkeeren. Op 10 Januari begint te Boedapest de confe rentie der drie staten-onderteekenaars dei- protocollen van Rome. Op deze conferentie zullen Italië door Ciano en Oostenrijk door Guido Schmidt worden vertegenwoordigd. Men acht het mogelijk, dat ook Bondskan selier Schuschnigg aan de conferentie zal deel nemen. CAïRO, 3 Jan. (Reuter) Bij koninklijke ordonnantie is de zitting van het Egyptische parlement verdaagd tot over een maand. De gemeente Eindhoven besloot tot de conversie van f 2.500.000, f 81.400 en f 65.878 in 3yz pCt. leeningen. Volgens de „Javabode" ligt het in de be doeling, het tarief voor het zoutvervoer van Krampon naar Soerabaja op zoodanige ba sis te houden, dat de Madoera Stoomtram Mij., welke geen subsidie kan worden toege kend, daarvan behoorlijk profijt trekt. Volgens een overzicht van de Handels- vereeniging te Medan bedroeg de uitvoer van de Oostkust in de eerste negen maan den 1937 f 150.83 millioen en de invoer 37.89 millioen. Het saldo van de handels balans is bijna verdubbeld. Palmolie is guantitatief verreweg het belangrijkste ex portartikel van de Oostkust, nagenoeg even belangrijk als ondernemingsrubber, latex, tabak, thee en vezel te zamen. De Nivas verkocht 3436 ton superieure suiker en 101 ton bruine suiker voor con sumptie. Voorts 300 ton superieure voor export. Hierna 303 ton superieur en 151 ton bruine, suiker voor consumptie en 1015 ton superieur voor export. De Cultuur Mij. Pasir Malang keert over 1937 een interim-dividend uit van 5 pCt. Over 1936 bedroeg 't totaal-dividend 20 pCL De Cultuur Goenoeng Malang keert over 1937 een interim-dividend uit van 10 pCt. Over 1936 bedroeg het totaal-dividend 25 pCt. Volgens het jaaroverzicht van de „Ship building and Shipping Record" worden de vooruitzichten van Engeland voor 1938 zeer gunstig genoemd. In 1937 zijn 32 oorlogs schepen van stapel geloopen, terwijl er nog 108 in aanbouw zijn of op stapel moeten worden gezet. i Volgens de Midland Bank bedroegen de kapitaal-uitgiften te Londen in 1937 170.9 millioen (exclusief de emissies der Engel sche regeering) en worden deze hiermede de laagste sedert 1934, ook al trad in De cember j.l. eenige verbetering in. In Decem ber bedroeg de uitgiften 217.22 millioen. t- De president van Brazilië verklaarde, dat de opschorting van den buitenlandschen schuldendienst werd veroorzaakt door om standigheden, buiten den wil van Brazilië. Dit beteekent echter niet, dat de regeering een compromis zal weigeren. Voor de oplos sing der moeilijkheden met betrekking tot den economischen toestand is eenige tijd noodig. Leidende personen in de Vereen. Staten uit handel en nijverheid aarzelen omtrent den gang van zaken in 't nieuwe jaar voor spellingen te doen. Op grond van een nauw keurig onderzoek van statistische gegevens geven anderzijds economen als hun mee ning te kennen, dat men aan den voor avond staat van een nieuwen vooruitgang, Swift Co. behaalde in het jaar per 31 October 1937 een netto-winst van 8.88 millioen of 1.50 per aandeel tegen 8 12.10 millioen of 2.05 per aandeel in het vorig boekjaar. De koperverkoopen in Amerika bedroe gen Donderdag 1.24 millioen lb. tegen 914.000 lb. Woensdag j.l. President Roosevelt zal morgen opnieuw een conferentie houden met de leiders der openbaar nutsbedrijven. Hij heeft Vrijdag j.l. geconfereerd met den president van de United States Steel Corporation. De North American Rayon heeft het voor beeld van andere kunstzijde-producenten gevolgd, door de prijzen te verlagen. President Roosevelt bevestigde eenigszins de geruchten, volgens welke hij niet zoo agressief tegen de monopolisten zal optre den als door Jackson en Ickes werd te ken nen gegeven en dat hij zich alleen tegen een klein aantal monopolisten zal keeren en overigens zich op het standpunt zal stellen, dat de leidende persoonlijkheden van het bedrijfsleven goede burgers zijn. De prijs van zwaar spoorweg-staalschroot te Pittsburgh werd met 0.50 per ton ver hoogd. De automobiélproductie in Amerika be droeg in de vorige week 49.550 wagens tegen 67.230 stuks in de voorafgaande week en 79.536 auto's in de overeenkomstige week, van het vorig jaar. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week per 25 December met 142.900 wagons gedaald. Ten opzichte van dezelfde week in 1936 bedroeg de daling 101.600 wa gons. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.988.99 (v. sU 8.98%); de Dollar op 1.79%—1.79% (v. sl. 1.79%); de Frank op 6.09—6.11 (v. sl. 6.10); de Belga op 30.4530.50 (v. sl. 30.49) en de Zwitsersche Frank op 41.52Va41.57Vz (vo rig slot 41.58). Naar het Handelsblad verneemt zullen binnen enkele dagen preferente en gewone aandeelen Armour Co. (Illinois) officieel op de beurs te Amsterdam worden verhan deld. Dit is de eerste introductie van een Amerikaansch fonds te Amsterdam sedert 1933. De gezamenlijke winsten van de groote Amerikaansche automobielfabrikanten ivor- den over het vierde kwartaal 20 a 25 pet. lager geraamd dan in het vierde kwartaal van 1936. De New Yorksche makelaarsvoorschotten zijn in de afgeloopen week met 5 millioen tot 719 mill, gestegen. RIO DE JANEIRO, 1 Jan. (Havas). President Vargas van Brazilië heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling een radiorede gehouden, waar in hij o.m. zeide, dat de opschorting van den dienst van de buitenlandsche schulden veroor zaakt wordt door omstandigheden buiten den wil van Brazilië. „Dit beteekent niet aldus Vargas dat wij een compromis weigeren. Wij hebben alleen eenigen tijd noodig om een op lossing te vinden voor de moeilijkheden, die wij niet hebben geschapen, en om ons economische leven aan te passen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6