Binnenlandsche Zaken een meedoogenloos op sLor J J t Vliegtuigorder van Defensie VIJAND RIJK EN GEMEENTEN N aar het encelsch WOENSDAG 5 JANUARI 1938 Verscheidene Eerste Kamerleden achten een nieuwe Zondags wet gewenscht Publieke eerbaarheid Gemeentelijke autonomie Rijkspostspaarbank Samenvoeging van gemeenten V entvergunningen V olkshu isvesting Kwestie-van Duyl KAMER VAN KOOPHANDEL TE ROTTERDAM Mr. K. P. v. d. Mandele voorzitter R. K. TOONKUNSTENAARS BIJEEN De toetreding tot 't Voorzienings fonds voor Kunstenaars Interim-dividend van de „Koninklijke" Zes procent over het boekjaar 1937 VERDUISTERING VAN GEMEENTEGELDEN Gehandeld in uitersten nood IJMUIDER TREILERS NOG NIET UITGEVAREN De Koningin verlaat Soestdijk In de residentie teruggekeerd PARKEERGELDHEFFING TE DEN HAAG Verordening goedgekeurd door de Kroon D. HAMBURGER Vijfentwintig jaar in het bioscoopbedrijf SAALBORN-PARSER Saalbom speelt weer Shakespeare ERNSTIGE STEEKPARTIJ De dader is aangehouden Gouden dienstjubileum Kerkelijk leven PASTOOR L. BONGAERTS KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 72e jaargang no. 14 Vijftig jaar directeur EEN BRANDJE IN VEERE'S STADHUIS Gelukkig spoedig ontdekt UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Politie Notariaat Rechterlijke macht Leeraar Onderscheiding Aardappelmeel-centrale iWordt yervolgd.) Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenland sche Zaken voor 1938, maakten verschillende ieden er bezwaar tegen, dat de regeering de Zondagswet van 1 Maart 1815, die door het gewoonterecht grootendeels hare kracht heeft Verloren, tot nieuw leven wil trachten te wek ken. Verscheidene leden verklaarden Zondagshei- hging voor te staan, doch ten aanzien van een regeling der Zondagsrust van meening te zijn, dat daarbij met de in verschillende streken des lands vaak sterk uiteen loopende wenschen der bevolking rekening behoort te worden gehou den. Zij oordeelden derhalve een nieuwe Zondags- Wet gewenscht, waarin algemeene regelen wor den opgenomen en aan de gemeentebesturen de bevoegdheid wordt toegekend om nadere, ver der strekkende, voorzieningen te treffen. Verschillende leden begrepen niet het verzet tegen lijkverbranding. Sommige leden vreesden, dat onder den Schijn van strijd tegen zedenverwildering Welke strijd uiteraard hunne instemming had zal worden ingegrepen in velerlei oirbaar en onschuldig vermaak. Hiertegenover meenden andere leden, dat Hen, op deze wijze redeneerend, heel spoe dig in naam der vrijheid een pleidooi kan leveren voor de meest onbegrensde bande loosheid. Zij wezen er op, dat vele ontspan, hlngsoorden in het bijzonder strand en strandbaden door de vrijheden, welke men zich daar meent te mogen veroorloven, ®en zoodanig beeld dreigen te gaan vertoo- hen., dat zij voor personen met andere op vattingen ontoegankelijk worden en dezen aldus in hunne vrijheid van beweging wor- den belemmerd. Y®rschillende leden wezen op de beperking, elke de gemeentelijke autonomie de laatste jaren in velerlei opzicht heeft ondergaan. De 'oornaamste oorzaak daarvan is uiteraard te Zoeken in de benarde financieele moeilijkhe den, waarin tal van gemeenten zijn komen te Verkeeren. Waar bij de wet het belastinggebied der ge meenten sterk is ingekrompen, mag de vraag Worden gesteld, of daartegenover de gemeen ten niet het recht hebben op een zoodanige Wgeling van de financieele verhouding tus sen Rijk en gemeenten, dat zij althans in taat zijn de als noodzakelijk erkende uitgaven P te vangen. Wanneer onder de huidige re geling ongeveer een derde gedeelte der ge meenten daartoe niet in staat blijkt, valt daar uit slechts de conclusie te trekken, dat de re geling te kort schiet. Sommige leden betreurden, dat van de ziide ,an de regeeringsbureau's zich meer en meer streven openbaart om den gemeentebesturen °P schier elk terrein gebod op gebod te doen. t „regeeren per circulaire" had allerminst de "wondering dezer leden. B °mmige leden klaagden, dat het belasting- ziek d TOn de gemeenten veel te beperkt is en heff- daarenboven hoofdzakelijk niet tot eigen m§en, maar tot opcenten op rijksbelastin gen bepaalt. betv betreurden, dat in toenemende mate de randn<3rS van eentrum-gemeenten door de gemeenten worden weggezogen. een h door andere leden werd dit laatste als n°ogst ernstig bezwaar gevoeld. Van verschillende zijden werd critiek ge oefend op de toepassing, door de Tegeering gegeven aan de artikelen 125 en 126 der Amb- harenwet. Erdoet hier een nieuwe figuur r.aar intrede in ons staatsrecht: het regee- mgs-decreet. De regeering schrijft voor, aan a be normen loonen,- salarissen en verdere eidsvoorwaarden moeten voldoen; slechts een ^eer bescheiden bewegingsvrijheid wordt aan vC laeere organen nog gegund. Men stelde de aag of deze vrijheid niet eenigszins zou kun- etl worden verruimd. aandacht van den minister werd gevraagd bet feit, dat de Rijkspostspaarbank nog Voop i 6611 rente van 2 64 's Jaars vergoedt doo 'magen tot een bedrag van f 2500, waar- sotw het voor de Partiotdiere spaarbanken en Worri?eUjke instellingen steeds bezwaarlijker kanit 0111 een' door de rentedaling op de Wettig1" en Sddmarkt overigens volkomen ge- Voor verlaging van de rentevergoeding Vraa SI>aar8elden door te voeren. Het is de 8 of de Rijkspostspaarbank te dezen aan zien wel voldoende in het oog houdt, dat ook zij, als overheidsinstelling, met de gewijzigde verhoudingen op de kapitaalmarkt heeft reke ning te houden en niet door hare politiek een aanpassing van de particuliere instellingen, welke ten doel hebben op ideëele gronden het spaarwezen te bevorderen, m ernstige mate bezwaart. Waar steeds meer gemeenten een beroep moeten doen op de bijzondere hulp van het Rijk, wordt het vraagstuk van de samenvoe ging van gemeenten volgens verschillende leden in hooge mate urgent. Door het scheppen van grootere meer krachtige gemeenschappen zou de druk van een aantal noodlijdende gemeen ten aanmerkelijk kunnen worden verlicht. Andere leden verklaarden in te stemmen met het standpunt der regeering in dezen. Met bevreemding hadden eenige leden kennis genomen van de mededeeling van den minis ter, dat bij zijnen ambtgenoot van Economische Zaken een wetsontwerp in voorbereiding is met betrekking tot de regeling van den markt- en straathandel. Zij meenden, dat deze aangele genheid niet tot de taak der regeering, doch tot die der gemeenten behoorde en vreesden, dat een reeds meermalen geconstateerde cen tralisatie-zucht aan het evengenoemde voor nemen niet vreemd zou zijn. Verschillende leden drongen er op aan, dat bij de herziening van de Woningwet ook aan dacht zal worden geschonken aan een goede regeling voor de landelijke gebieden, zoomede aan het vraagstuk van de ordening in den wo ningbouw. Dat ordening noodzakelijk is, blijkt, aldus deze leden, uit het groote aantal leegstaande woningen, hetwelk in verschillende gemeenten valt waar te nemen. Enkele leden bevalen naar aanleiding van de kwestie-Van Duyl een wijziging van de Kies wet aan in dezen zin, dat daarin een bepaling worde opgenomen, op grond waarvan de tot lid van eene der Kamers der Staten-Generaal gekozenen, die als zoodanig zijn toegelaten, binnen een bepaald tijdsbestek het verzoek dienen te doen om in de gelegenheid te wor den gesteld tot het afleggen van de voorge schreven eeden, terwijl bij gebreke daarvan de toelating zou komen te vervallen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van een voorzitter voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en Omstreken ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer W. A. Engelbrecht, werden uitgebracht dertig stemmen. Hiervan verwierf mr. K. P. van der Mandele er 28, de heer Kersten 1 en mr. R. Mees 1, zoodat mr. K. Ps van der Mandele gekozen werd. Zooals bekend kan zijn, is de R.K. Vereen, van Toonkunstenaars onlangs door den minister van Sociale Zaken toegelaten tot het Voorzie ningsfonds voor Kunstenaars, dat in 1935 door den minister gesticht werd, welke overheids bemoeiing ten goede zal komen aan kunste naars, die in nood komen te verkeeren. Tot dit fonds zijn tot op heden 5 groepen van kunstenaars toegelaten. De toelating van de R.K. Vereen, van Toon kunstenaars tot dit Voorzieningsfonds brengt voor de leden der vereeniging zeer belangrijke rechten, maar ook verplichtingen mee. Daar het bestuur van deze vereeniging een en ander met de leden wenschte te bespreken en hen zoo volledig mogelijk wilde inlichten, is besloten tot het organiseeren van streek-bij- eenkomsten, waarvan de eerste Dinsdagmiddag te Utrecht plaats had in hotel Noord-Brabant onder leiding van den heer J. Sicking uit Den Haag. De opkomst was niet talrijk. Diverse aange legenheden, welke met de toelating in verband stonden, werden door den voorzitter uiteenge zet en toegelicht. Voorlezing werd daarna gedaan van het regle ment. De verwachting werd uitgesproken, dat de toelating tot het Voorzieningsfonds de toe name van het ledental zal ten goede komen. De aan te sluiten vereenigingen moeten aan het bestuur van het Fonds een bedrag betalen, dat bepaald wordt in verhouding tot het aantal leden der resp. vereenigingen, terwijl het Rijk en de gemeente dit bedrag met een gelijk bedrag aan subsidie suppleeren. p.m. valt te noteeren, dat men een jaar na toetreding voor uitkeering in aanmerking kan komen. Voor deze vereeniging kan deze pas verwacht worden tegen 1 April 1939. Op te merken valt, dat geen der leden ooit recht kan doen gelden op een uitkeering, daar het bestuur hierover beslist. Men kan de uit keering wel zelf aanvragen, doch beslissingen worden door het bestuur genomen. Het karakter van het fonds aldus de toe lichting is dus geen steunregeling, maar een bepaalde vorm van verzekering. Met belangstelling werd door de aanwezigen van een en ander kennis genomen. Het bestuur van de Koninklijke Neder- landsche maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.-Indië deelt mede, dat besloten is, over het boekjaar 1937 een interim-dividend uit te keexen van zes procent. Dit dividend is betaalbaar gesteld op Dinsdag 11 Januari. De 34-jarige J. Th. M. K. te Huissen heeft zich in 1936 opzettelijk gelden tot een bedrag van 415.80 toegeëigend, welke hij als secre taris-penningmeester van het Crisis-Comité der gemeente Huissen voor dit comité had ont vangen. Dinsdag moest verd. hiervoor terecht staan voor de Arnhemsche Rechtbank. Hij bekende het hem ten laste gelegde, er aan toevoegen de, dat hij met het geld zijn vader had gehol pen, die in financieele moeilijkheden zat. Verd. betoonde groote spijt over het ge beurde. Het verduisterde bedrag der gemeente is volkomen aangezuiverd, terwijl voor het af doen van overige schulden, die hij gemaakt •had, een regeling is getroffen. In zijn requisitoir zeide de substituut-officiei van Justitie, mr. J. E. baron Spyart van Woer den, dat dit niet de eerste maal is, dat hij heeft moeten ingrijpen in de gestes van 'dezen gewe zen gemeente-secretaris. Toen verd. indertija gemeente-ambtenaar te Millingen was, rustten reeds ernstige verdenkingen op hem. Dat hü niet werd vervolgd is te danken aan zijn hul digen burgemeester, die zich volkomen garant voor hem stelde. De dank van verd. is niet erg groot, nu hij dienzelfden burgemeester weer heeft bedrogen. Iemand als verd., die weet dat hij als gemeente-ambtenaar een absoluut eer lijk en onomkoopbaar persoon moet zijn, hoort niet thuis in de gemeentehuishouding. De gemeente is geen reclasseeringsinstelling of philantropische inrichting. NU van de zij at van het gemeentebestuur alllerlei clementie is gebruikt, zal moeten blijken dat er ook in stanties zijn, die er anders over denken. Verd. zal thans de consequenties van zfji» misstap dienen te aanvaarden. De Officier eischte daarom een gevangenis straf van een jaar, welke verd. eventueel in as bijzondere strafgevangenis zal dienen door te brengen, als de districts-geneesheer dit noodig acht in verband met den gezondheidstoestand van verdachte. Mr. P. J. Bervoets, verdachte's raadsman, verzoekt in aanmerking te willen nemen de om standigheden, die verdachte tot zijn daad hébben gebracht. Het is niet juist van den Officier een vroeger dossier hier als verzwarende om standigheid aan te voeren, daar geen enkel bewijs van een onrechtmatige daad geleverd werd. Vrijwel vanaf den dag zijner meerder jarigheid, aldus vervolgde verdediger, werd verd. door zijn vader uitgebuit. Op onverantwoorde lijke en lichtzinnigs wijze heeft verd. allerlei schuldbekentenissen en borgstellingen getee- kend om de zaak van zijn vader te redden. Verd.'s leven is een aaneenschakeling van fi nancieele lasten, waarover hij met niemand ooit gesproken heeft. Door uitersten nood ge dreven, is verd. tenslotte bezweken en eigen de zich een som gelds toe echter met de vas te bedoeling deze later weer terug te betalen. Verd. is reeds zeer zwaar gestraft door te rugstelling van gemeente-secretaris tot adj.- commies. Zou de rechtbank verd. veroordeelen, dan moet hij ook uit deze functie ontslagen worden, hetgeen de ondergang beteekent voor hemzelf en zijn gezin. Verd. staat als een gunstig persoon bekend en heeft nooit boven zijn stand geleefd. De schade, welke de gemeente geleden heeft, is volledig door de familie vergoed. Herhaling van het gebeurde valt niet te duchten. De ge meente heeft verd. voor algeheelen ondergang behoed, moge de rechtbank hetzelfde doen. Spr. diong daarna aan op een voorwaarde lijke straf, of anders uiterste clementie. Uitspraak 18 Januari. De leden van de zeeliedenorganisaties te IJmuiden hebben besloten, de binnenkomst van de nog op zee zijnde schepen af te wachten, al vorens naar zee te vertrekken. De schepelingen achten het nieuwe contract niet bevredigend. Maandag en Dinsdag is geen enkele visschers- boot uitgevaren. H. M. de Koningin is Dinsdagmiddag te on geveer half vijf per auto van het paleis Soest dijk vertrokken. Dinsdagavond om 7 uur is H. M. per auto in de Residentie teruggekeerd, waar Zij haar in trek heeft genomen in het paleis Noordeinde. Naar wij vernemen, heeft de Kroon de Haagsche parkeerverordening voor onbepaal- den tijd goedgekeurd. Den Haag verkeert daar bij in een uitzonderingspositie, daar voor an dere gemeenten een dergelijke goedkeuring niet is verleend. Naar aanleiding hiervan schrijft ons de K.N.A.C.: Ondanks het feit, dat de regeering blijkens haar vroegere verklaringen afwijzend tegen over de z.g. parkeerheffingen stond, is zij dus toch gezwicht voor den aandrang welke het Haagsche gemeentebestuur in dezen heeft uit geoefend. Het gevolg is dus, dat de automo bilisten in Den Haag voor het geregeld laten staan van hun voertuig voor of nabij perceelen, waar zij wonen of werken, een extra belasting zullen moeten betalen. Het is te hopen, dat het Haagsche gemeen tebestuur tenslotte het onbillijke van deze extra-heffing, welke daarenboven voor een ge meente als Den Haag als een onwaardige bron van inkomsten moet worden beschouwd, zal in zien en tot intrekking van dit besluit zal over gaan. Tot zoolang zullen de automobilisten te Den Haag zich aan de Haagsche verordening heb ben te onderwerpen. Naar wij vernemen zal de heer D. Hambur ger, voorzitter van den Nederlandschen Bios coopbond, op Maandag 17 Januari zijn vijf en twintig jarige werkzaamheid bij het Bioscoop bedrijf herdenken. Een verheugend bericht: Bij het gezelschap Saalbom—Parser is in studie Shakespeare's „Leer om leer" (Measure for measure) in de vertaling van dr. Am. Saal bom. De regie is in handen van Louis Saal bom, die tevens de nieuwe décors ontwierp. De première kan in Februari verwacht worden. Te Velddriel heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen een tweetal jongelieden, die den avond in een café hadden doorgebracht en lichtelijk aangeschoten naar huis terugkeer den. Onderweg ontstond een woordenwisseling, welke in een verwoede vechtpartij ontaardde. Plotseling ging v. E. zijn tegenstander V. met een mes te lijf en bracht hem eenige steken toe in heup en armen. Het slachtoffer zakte bloedend ineen en is door omstanders bij een dokter binnengedragen. Nadat eerste hulp was verleend is V. naar het ziekenhuis vervoerd. De dader was gevlucht, doch werd spoedig door de politie gearresteerd. Hü werd op het politiebreuau ingesloten en zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. De aangehou dene heeft een volledige bekentenis afgelegd. Dinsdag herdacht de heer J. B. Romeyn den dag, waarop hij vijftig jaar geleden in dienst trad .bij de N.V. Olieslagerij v.h. H. W. Ver loop en co. te Oudewater. De jubilaris, die op zestienjarigen leeftijd in het bedrijf trad en thans bedrijfsleider is, werd gehuldigd door directie en personeel, waarbij hem een geschenk onder couvert en verschil lende andere cadeaux werden overhandigd. Ja, heusch, er zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd latenstaan I Ideaal, zooietsvoor los- loopende jongens om zoo n auto even te „leenen" voor n „vroolijken avond f' En wat erop volgt I.- Politie rechtbankII Brengt hen niet ln verleiding: sluit uw auto ail 1 Te Herten (L.) is Dinsdag vrij onverwacht overleden pastoor L. H. E. Bongaerts. De overledene werd geboren te Roermond 12 Sept. 1877 en priester gewijd 8 April 1905. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot ka pelaan te Belfeld 22 Dec. 1905, sap. te Swalmen 25 Sept. 1908, Rector te Steijl 17 Sept. 1915 en pastoor te St. Gertruide 1 Oct. 1928. Sinds 1 Juli 1934 was hij pastoor te Herten. Bijzonder aardige dingen staan er in dit num mer. De herinnering aan den bewogen dag, waarop Prinses Juliana werd geboren, in woord en beeld door G. P. Bon en Frans Lammers ge- teekend, vormt het begin. Hoe blinden lezen en hoe blinden boetseeren is interessant om te zien. Het verschil tusschen rijp en ruigvorst wordt door den weerkundige bij mooie foto's duidelijk gemaakt. H. de Greeve preekt over „Belangrijke gezichtspunten", de H.H. Drieko ningen worden geëerd en Sint Balthazar als heilige van de week gevierd. Sapiens heeft een boeiende beschrijving van de Laplandsche scho lieren, naar de wijs van de KJ., die altijd rijk is aan foto-materiaal, fraai verlucht. Over de verandering van een Anglicaansche in een ka tholieke abdij in Gloucestershire verhaalt P. I. M De middelpagina's zijn vol leven door de dansende zwarte mijnwerkers van Johannesburg. Tooneel en flim krijgen weer ieder een fleurige bladzijde, aan de binnen- en buitenlandsche actualiteiten wordt zorg besteed en een bijzon dere actualiteit: de sluisbouw bij Wijk bij Duin-stede zien we in den breede behandeld. Een geheel ander, ook naar eigen aard, maar zooveel kunstzinniger beeld dan de Zoeloes le vert het Balineesche volk, dat door Jan D. Vos kuil bij de meesterlijke teekeningen van R. Bon net wordt geschetst. Nu zijn we in de vrouweiiwereld aangeland, waar niet alleen gesproken wordt over de rui tenmode en een jurkje voor kleine zus, maar ook over dysenterie, door den huisdokter en over het véél eten van kinderen, door den opvoed kundige. Naast de mooie platen zooals de welgeslaag de pastelteekening van W. van DuyllHet dank gebed brengen de verhalen afwisseling. De geschiedenis van Pater Damiaan Veusters krijgt een bijzondere noot door het optreden van den merkwaardigen helper Dutton. Van De Brom pot vertelt Bennett Foster op pakkenden toon. In de memoires van een advocaat neemt „Zij, die erop sloeg" een leuke plaats in, en Rolf Bormani heeft een historische schets: Schaakmat, Sire! Een nieuwe roman van Frederick C. Painton: De man zonder beenen, zet aanstonds spannend in, te meer omdat hij door de troebelen in Pa lestina actueel is. Dan is er nog weer De Narrenkap, een blad van zestien pagina's, gevuld met prettige lectuur, fijne moppen en grappige teekeningen. Jan Ver- heijen vertelt van Een opstandig Peeken, en Guus Betlem Jr. van De Recalcitrante. In Okki is Piet Broos nu de verteller en verder worden de kinderen op allerlei voor hoofd en hand ont haald. Wat van details geldt, is ook waar voor deze heele K.I.: een bijzonder aardige aflevering! De heer P. A. Wernink te Wassenaar, direc teur van Wernink's fabrieken te Leiden, zal heden zijn vijftigjarig jubileum als zoodanig herdenken. Tot onze droefheid riep God onze zeer geliefde Echtge- noote en goede moeder. Mevrouw hendrika schiphorst geb. Hoolwerf heden plotseling tot zich. Wij vragen Uwe gebeden. F. X. M. SCHIPHORST HENNY en Verloofde CISKA Amsterdam, 2 Jan. 1938. Rivierenlaan 186. Geen bloemen. Gfeen bezoek. Geruimen tijd geleden werd bekend gemaakt, dat de minister van Defensie voornemens zou zijn bij de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker te Amsterdam, een belangrijke opdracht te plaatsen ten behoeve van de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg. Naar verluidt is aan bedoeld voornemen dezer dagen definitief uitvoering gegeven en zijn de desbetreffende contracten reeds tot stand gekomen. De directie van de Fokkerfabrieken, tot wie wij ons om inlichtingen hebben gewend, deelde ons mede, het bovenstaande te kunnen beves tigen. Inlichtingen omtrent aam al en soort der betrokken vliegtuigen, kon men ons evenwel niet verstrekken. Aangenomen mag echter worden, dat de thans bestelde vliegtuigen behooren tot de nieuwste producten van de Fokkerfabrieken en dat derhalve de luchtmacht zal worden uit gebreid met eenige tientallen der nieuwste Fokker-jagers van het type D 21, eenige tien tallen snelle tweemotorige gevechtsvliegtuigen van het reeds dadelijk na zijn verschijnen op den Parijschen luchtvaartsalon, in 1936 zooveel opzienbarende type kruisers T 5, alsmede een aantal soortgelijke, doch zwaarder bewapende luchtkruisers van een iets zwaarder type. Toen een visscher Dinsdagnacht over de Markt te Veere kwam, nam hü en sterke brandlucht waar. Tot zün schrik bemerkte hü achter de ramen van de eerste verdieping van het oude stadhuis een lichtschünsel. Hü maak te direct alarm, waarna bü onderzoek bleek, dat in de burgemeesterskamer onder een gas haard, dien men had laten branden, een gat in den vloer was gebrand. Het brandje was spoe dig gebluscht. Met ingang van 1 Januari 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Leidschendam: W. J. H. J. M. Keyzer met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Stompwük. Benoemd is tot commissaris van politie te Tiel J. S. de Jong, thans inspecteur van politie te Zwolle. Benoemd tot notaris binpen het arrondisse ment Haarlem, ter standplaats de gemeente Zaandük mr. C. Walig, candidaat-notaris te Zaandük; tot notaris binnen het arrondisse ment Groningen, ter standplaats de gemeente Sappemeer: mr. P. H. Velsen, thans notaris te Meppel. Benoemd is tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Oud-Beüerland B. Groene- veld de Kater, burgemeester en secretaris van de gemeente Maasdam. De arrondissementsrechtbank te 's Graven- hage heeft ter vervulling van de vacature van rechter in haar college de volgende alphabe- tlsche lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. G. H. L. Arriëns, substituut-griffier bü de arron dissementsrechtbank te 's Gravenhage; mr. M. R. Rinkel, rechter-plaatsvervanger in de ar rondissementsrechtbank te Arnhem; Jhr. mr. C. J. van der Wück, rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te 's Graven hage. Met ingang van 1 Januari 1938 is aan B. C. van den Steenhoven te 's Gravenhage, op zün verzoek, eervol ontslag verleend als tüdelük leeraar aan de Rükstuinbouwschool te Bos koop. Weder is tüdelük benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Alkmaar dr. H. A. Cysouw. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan mej. A. M. Glorius, arbeidster bij de firma J. Mannaerts Schoenfabrieken te Tilburg. Benoemd is in de in het bestuur van de Aardappelmeelcentrale, gevestigd te Veendam door het overhjden van H. van Middelburg te Kloosterveen, ter voorziening in de ontstane vacature, J. Oldenziel te Kloosterveen (Gem. Assen). 25 m?3 6611 Soeden dag spraken de vriendinnen ,zeer veel lof van Mrs. Munro en Amy be sloot met een: heeft maar één gebrek en dat is haar j, fiilietrots. Het verwondert mij nog, dat zij het d vond, dat hij mü vroeg." .Tb' k beste Amy, dat verwondert mij niets, y "ent zijns gelüke in afkomst en fortuin. Ik aag mij alleen af, hoe het komt, dat je niet van hem houdt?" ..O, toen ik hem voor het eerst zag, liep Philip e Brath naast hem en, daar de liefde nu een- aa' aitüd in de contramine is, gaf ik mün art, waar het niet welkom was en sloeg Claud's goede bedoelingen af. Want het waren niet an- ers dan goede bedoelingen: hij heeft mij nooit hders dan als een zuster lief gehad, maar hü "de mq gelukkig maken. Hij had toen nog ooit yan iemand gehouden en kende het yer- schil niet, maar nu is hü wijzer. Zou dat niet zoo zün, Marie?" „Toch zou ik niet willen, dat zijn gevoelen voor mij tot verdeeldheid met zün grootmoeder leidde." „Ik geloof, dat we maar stil het verloop van zaken moeten afwachten." Korten tijd, nadat dit gesprek tusschen de vriendinnen had plaats gehad, gaf Mrs. Munro gevolg aan een uitnoodiging, om met Amy bü een vriendin van haar te gaan logeeren. Deze, Lady Nettlerthorpe, had echter Marie niet uit- genoodigd en daarom had Amy eerst bedankt. Maar Mrs. Munro vermaande haar: „Ik vind wel, dat Claud en jü een beetje te veel werk van haar maken. Marie kan zich hier toch genoeg amuseeren met wandelen, lezen, studeeren en teekenen." Het jonge meisje had een zeer verlaten gevoel over zich en ze was blü, dat die eerste dag nog boven verwachting gauw om gegaan was. Den volgenden dag sneeuwde het wat. Marie had een portret van Claud onderhanden en daar was zij den heelen ochtend mee bezig, zoodat ze er 's middags nog moe van was en haar troost zocht in het lezen van een belangwekkenden roman. Juist toen zü een oogenblik lusteloos stond uit te kijken, kwam er een rütuig aangereden. Ze vond het een vreemden dag voor bezoekers, maar die zouden ook wel gauw weer vertrekken, als zü hoorden, dat Mrs. Munro en Amy niet thuis waren. Maar dit rijtuig reed den stal bin nen en John kondigde aan: „Sir Robert Rivers,", t Marie stond tegenover een langen, jongen man, die er ouder uitzag dan de acht en dertig die hij in waarheid telde: Hij boog en veront schuldigde zich, dat hij eigenlijk een week eer der Was gekomen, dan zijn afspraak met Mrs. Munro was. Ook zei hij, dat het hem speet, haar niet thuis te treffen. „Maar," zei hü, „ik ben zeker, dat zü mij, als zoo'n na-familielid, wel zou toestaan, hier den nacht over te blüven daar ik altijd nog ziek ben en mü nog zeer vermoeid voel van mün reis uit Londen. „Natuurlijk," zei Marie verlegen, „u zult zeer welkom zijn. Mrs. Stirling zal wel een kamer voor u willen klaar maken." „Dank u," zei hü, zich met moeite voortbewe gend, alsof hij pün had. Aarzelend vroeg John: „Om hoe laat gebruikt Miss...." Trouville," vulde Marie in. „gebruikt Miss Trouville haar diner?" „Om acht uur was het plan, Sir Robert." „Mag ik ook aan dien maaltüd deelnemen?" Marie boog en ging verlegen aan den anderen kant van den haard zitten. Maar Sir Robert had er den slag van, haar op haar gemak te stellen en weldra waren zü in een geanimeerd gesprek verdiept. Ineens uitte hij een onderdrukt gekreun en sprak: „Neem mü niet kwalijk, Miss Trouville, maar ik lqd geweldig aan zenuwpünen. Zou u zoo goed willen zijn even te bellen? Ik kan er niet makkelük bü op het oogenblik." Marie gaf gevolg aan dit verzoek en even later geleidde een Fransche lijfknecht Sir Ro bert naar zijn kamer, waar hü tot den maaltüd blijven zou. Marie voelde zich verlicht, toen hü vertrokken was, want wel hadden zü aangenaam gepraat, maar zü vond haar positie toch moeiliük en wist eigenlijk niet goed, wat zij doen moest. Gelukkig vertoonde Mrs. Stirling zich nog eens en die mocht het vriendelqke jonge meisje graag lüden. „Vertelt u mij eens, Mrs. Stirling," vroeg Ma rie dan ook dadelijk, „vind u het verkeerd, dat ik den maaltijd gezamenlijk met Sir Robert zal gebruiken?" „U kon wel haast niet weigeren, leek mü- Maar ik kan mij begrqpen, dat u het een las tige positie vindt. Maar ik heb een telegram gezonden aan Mrs. Munro, dat Sir Robert hier is; waarschünlük zal zü dan dadelük terugkee- ren. Morgen kunt u uw ontbüt op uw eigen ka mer gebruiken, Miss Trouville." „Dank u wel, Mrs. Stirling. Hoe komt Sir Ro bert toch zoo te lüden? Heeft hü erg kou ge vat?" „Dat weet ik eigenlük niet. Maar hü leed al aan zenuwpünen, toen kapitein de Brath hier voor het eerst in huis kwam." Mrs. Stirling verliet het vertrek en om acht uur precies kwam de baronet, gesteund op den arm van zijn lijfknecht, binnen. Marie had meelijden met den man, die blijk baar zoo welvarend was, wat zün financiën be trof, maar zoo ongelukkig in gezondheid. Als men niet geweten had, hoe lü'dende hü was, zou men het zeker nooit gezegd hebben, want hij praatte zoo opgewekt, als maar moge- lük was en ze hadden het nu juist over een zeer bekende opera-zangeres, toen Sir Robert ineens vroeg: „Zou u mü misschien ook het overgroote ge noegen willen doen wat voor mij te zingen? U weet niet, wat een heilzamen invloed nuziek heeft op mün~ zenuwgestel. Francois hier ont haalt mü dikwüls op zün waarlijk verdienstelijk vioolspel, maar zingen is een speciale tractatie voor mü!" Hoe kon zij h'em dit. nu weigeren? Ze stond op, trad aan de piano en zong een nummer van Handel en daarna nog eenige ge wijde liederen, met een reinheid van stem en een eenvoud van voordracht, dat zijn betuiging dan ook volkomen oprecht klonk, toen hij zei: „Ik kan u niet genoeg danken voor het genot, dat u mij bezorgd heeft!" Heel eerbiedig ging Francois nu nog naar de piano en verzocht haar op zachten toon, of zij soms een wiegeliedje zou willen ringen. Na afloop ging de trouwe lijfknecht ander maal naar de piano en zei: „Mademoiselle, zeer veel dank! Monsieur slaapt en is vrij van pün. Dank u zeer!" Ze stond op, keek eens rond en zag dat Sir Robert kalm sliep in een makkelijken stoel. Met een glimlach knikte ze den lüfknecht toe en verliet geruischloos het vertrek. Francois ging bü het vuur zitten en legde af en toe een blok op den haard, waardoor de uren omvlogen. Om één uur ontwaakte Sir Robert huiverend en vroeg verward: „Waar ben ik, Francois, en waar is het jonge meisje, dat zoo heerlijk heeft gezongen? Ik ben toch niet zoo lomp geweest, dat ik ben inge slapen, terwijl zij zong?" „Het was een triomf voor de kunst van Made moiselle, waarop zij trotsch was!" „Je moet eens alles zien uit te vinden, wat be treft de jonge gezelschapsdame van mijn tante: wie zü is en waar zü vandaan komt." „Ja, monsieur," zei de Franschman en nam zich ook vast voor, dit onderzoek getrouw door te zetten. HOOFDSTUK XXIII Toen Marie dien volgenden morgen ontwaak te en eens naar buiten keek, zag zü, dat het overal met een dik sneeuwkleed was overdekt. „O, dacht zij ,hü kan niet gaan in dit weer! En wat zal ik beginnen, als Mrs. Munro niet thuis komt? Ik zal zeker mijn kamer moeten houden." Zü kleedde zich en belde toen c-m de meid. Mijn ontbüt zou mij boven gebracht wor den. Zou je daarvoor willen zorgen?" Een oogenblik later kwam het meisje terug met de boodschap „Ik moest u van Mrs. Stirling zeggen, dat uw ontbijt bü Mr. Dacre op de zitkamer is gebracht. Ze dacht, dat dit aangenamer voor u zou we zen." Er stond daar een keurig ontbüt voor haar ge reed en de kachel brandde er uitnoodigend. Wel dra verscheen Mrs. Stirling zelf en begon: „Wel, Miss Trouville, ik hoop, dat u zich hier op uw gemak voelt?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3