De groote beteekenis van de Wieringermeer 7/t^f Leeraren in levende talen bijeen We luisteren naar FINANCIEN RAAD GEÏNSTALLEERD <tfi9L PROF. BROM OVER VOLK EN KUNST Dagfilm WOENSDAG 5 JANUARI 1938 Minister v. Buur en heeft de pro~ blemen geschetst, die zich thans al bij den eersten polder voordoen Ervaringen nuttig voor de toekomst Fouten van het verleden iT Aspirin Boerderijbrand geeft f 70.000 schade Vijf paarden en negen koeien in de vlammen omgekomen Als de nieuwe K.R.O.- studio gereed komt Geschenken-actie voor een fraai interieur RECEPTIE COMMANDANT ZEEMACHT De gouddiefstal te Utrecht Weer vier arrestaties ZIJN ZWAGER MET EEN ZEIS GEDOOD Rede prof. Brom Donderdag 6 Januari Rede G. Bolkestein 476e STAATSLOTERIJ De Minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren heeft hedenmiddag op zijn departement den raad van het openbaar lichaam De Wieringermeer geïnstalleerd. Bij het in werking treden van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" op 1 Januari 1938, aldus de Minister, is een mijlpaal bereikt op den weg, welke moet worden afgelegd bij het tot standbrengen van de afsluiting en de gedeelte lijke droogmaking van de Zuiderzee. Op zulk een tijdstip is het gewenscht een terugblik te werpen op den afgelegden weg en zich reken schap te geven van hetgeen nog te doen staat. Hoe belangrijk uit technisch oogpunt de af sluiting ook moge zijn, deze brengt in hoofd zaak slechts verbetering in bestaande toestan den. De droogmaking stelt ons daarentegen naast de technische problemen van den bouw van den polder voor het vraagstuk hoe van een zouten, slappen zeebodem goeden cultuurgrond te ma ken hoe van een schier eindelooze, kale vlakte een bewoonbare en normaal beheerde land streek te vormen. Door de gedeeltelijke droog making van de Zuiderzee zal de oppervlakte van ons cultuurland met ongeveer 10 pet. ver meerderen en dit enkele cijfer doet reeds in zien, van hoe groote beteekenis dit zal zijn voor de economische gesteldheid van ons land. Het ligt in den aard' van ons volk bij ver reikende maatregelen als deze vastberaden, maar toch voorzichtig stap voor stap voort te gaan. De eerste etappe in de uitvoering der werken heeft bestaan in 't maken van de afsluitingen van de Wieringermeer. De tweede etappe, waarmede in 1936 werd begonnen, omvat het maken van den N. O. polder, zoodat wij ons thans bevinden temidden van de vraagstukken, welke de inpoldering met zich brengt. Deze vraagstukken eischen thans oplossing voor de Wieringermeer, welke niet slechts cul tuurtechnisch, doch eveneens uit het oogpunt van den sociaal-economischen opbouw als een proefobject voor de volgende inpoldering kan worden beschouwd. Wat de inrichting van de Wieringermeer be treft, bij het ontwerpen daarvan was het nog een vraag, in hoeverre het verkeer van de boer derij te land dan wel te water zou geschieden, welke kavelgrootte de meest gewenschte was, welke indeeling van de polderafdeelingen noo- dig zou zijn, enz. Op al deze punten is een op lossing gevonden, welke voor de volgende in poldering richtinggevend kan zijn. Met de bedijking van de Wieringermeer werd begonnen in 1927. Op 21 Augustus 1930 viel de polder droog. Na het droogvallen was het in cultuur leggen van den nieuwen grond een landbouw-technisch vraagstuk van zeer moei lijken aard. Thans zeven Jaar na het droogvallen van den polder, is deze reeds vrijwel geheel in cultuur gslegd. Immers, in het afgeloopen jaar zijn de laatste gronden, die in noodmengsel hebben ge legen, in gebruik genomen. Wanneer gedacht wordt aan de sombere voorspellingen, ook door bekwame landbouwkundigen omtrent het cul- tuurrijp worden van de gronden eertijds geuit, dan blijkt wel, dat hier een groot succes is be reikt, waarvoor de regeering dezer dagen van haar waardeering deed blijken. Maar al zijn de gronden door oordeelkundige behandeling voor de cultuur geschikt gemaakt, voorzichtigheid blijft nog geboden. Dank zij mo dern wetenschappelijk onderzoek en de thans bij de ontginning reeds gedurende een reeks van jaren verkregen ervaringen, kan aan de eerste grondgebruikers een goede voorlichting worden verstrekt. Met voldoening kan worden gecon stateerd, dat de met zorg gekozen pachters hiervan een dankbaar gebruik weten te maken. Het ligt voor de hand, dat ook de kolonisatie vele en moeilijke vraagstukken met zich heeft meegebracht en dat de zich ontwikkelende sa menleving in verschillende richtingen haar ei schen blijft stellen. Ook in dit opzicht valt in de naaste toekomst nog belangrijk werk te ver richten. Bij vroegere landaanwinning werden als regel de drooggelegde gronden direct in han den van de gebruikers gesteld. Thans is wel ge bleken, hoe gelukkig het is, dat met dit systeem is gebroken. Talrijk zijn toch de voorbeelden, waarbij in jonge polders de eerste landgebrui- kers, door gebrek aan kennis van de abnormale gronden, in gebreke bleven deze een goede be handeling te geven en daardoor financieel te gronde gingen. In herinnering moge worden gebracht de kernachtige uitspraak, dat „het eerste geslacht in een jongen polder gedoemd is straatarm te worden". Het mag als een zegen worden be schouwd, dat de ontwikkeling der landbouw wetenschap het mogelijk heeft gemaakt thans in veel sneller tempo dan vroeger mogelijk was geacht, goede cultuurresultaten te bereiken, waarbij de vele teleurstellende ervaringen van vroeger even zoovele aanwijzingen hebben ver strekt den gronden een doelmatige behandeling te geven. Dat de regeering het risico gedurende de eerste jaren op zich heeft genomen en de gronden eerst ter beschikking van de pachters stelt als de cultuurresultaten dit wettigen, is als een belangrijke verbetering te beschouwen, waarvoor van de zijde der landbouwpractijk bij herhaling groote erkentelijkheid is betuigd. Dat van de zijde der practici zooveel belang stelling wordt betuigd voor de jonge Zuiderzee- gronden, kan niet anders dan groote voldoening cchcnkGn De aanleg van de waterbouwkundige werken in de Wieringermeer kon op 1 Januari 1936 als geëindigd worden beschouwd. Thans echter ontwikkelt de polder zich, zoodat met betrek king tot de waterbouwkundige werken meer dan alleen onderhoud en beheer akn de orde is. De werken zullen aangepast moeten worden aan het toenemend verkeer en gezorgd moet worden, dat het meest geschikte polderpeil zal heerschen. Hier ligt de eerste jaren nog een taak, waarvan de vervulling voor een gezonde ontwikkeling van den nieuwen polder van be teekenis is. Naar gelang de nieuwe polder zich ontwik kelt, zijn ook voorzieningen in de gemeentelijke belangen urgent geworden. Er kon niet wor den verwacht, dat de omliggende gemeenten, waarbij de Wieringermeer tijdelijk was inge deeld, in deze belangen naar behooren zouden voorzien en ookhier werden dus nieuwe re gelingen vereischt. Vervolgens besprak de minister het rapport der commissie-Vissering, genaamd%naar haar thans overleden voorzitter. Op de verdiensten van de verschillende voor stellen dezer commissie wilde de minister thans niet ingaan, doch er slechts op wijzen, dat nn ri.;pe overweging der verschillende mogelijkhe den bij de wet van 31 Mei 1937 een rechts persoonlijkheid bezittend openbaar lichaam „De Wieringermeer" is ingesteld, waarvan de taak eenerzijds ruimer is gesteld dan de commissie- Vissering zich voorstelde, anderzijds meer is beperkt. De minister zette uiteen, welke taak dit nieu we openbare lichaam heeft op het gebied van staatsexploitatie en gemeentelijke zorg. De minister wees er op, dat deze taak in tweeërlei opzicht geheel nieuw is. Voor de eerste maal toch vindt artikel 194 van de Grondwet toepassing en in de tweede plaats is dit de eerste publiekrechtelijke regeling van specialen aard voor een deel van de Zuider- zeegronden. Veel overleg is dus geëischt om deze regeling tot stand te brengen. Op dien grondslag is er thans veel en belangrijk werk te verrichten en de ervaring, welke hierbij zal worden opgedaan, zal van veel gewicht zijn bij de beslissingen, hoe in overeenkomstige gevallen in de toekomst het best zal kunnen worden gehandeld. Zoo zal de regeling voor den N.-O. polder wel eerder tot stand moeten komen dan bij de Wieringermeer het geval is geweest. De erva ring, welke gij bij het vervullen van uw taak gaat opdoen, zal dan van maatgevende betee kenis zijn. Er zullen intusschen in de toekomst nog meer problemen zijn op te lossen. Spr. wilde hier slechts aanstippen, dat de Staat geleide lijk aan het eigendomsbeheer zal gaan voeren over een zoo groote oppervlakte cultuurgrond, hetgeen uiteraard van invloed zal zijn op onze nationale economie. De regeering stelt het dan ook op hoogen prijs, dat alle leden zich bereid hebben ver klaard het lidmaatschap van dezen raad te aanvaarden. Een woord van bijzonderen dank richtte spr. tot den voorzitter, die zich bereid heeft ver klaard de leiding van den raad op zich te ne men, omdat hij als minister zooveel heeft bij gedragen tot de totstandkoming van de wet en dus beter dan iemand anders in staat zal zijn de leiding van de werkzaamheden van den raad op zich te nemen. Dat de samenwerking van den Raad met de regeering ter eenre, met de direc tie ter andere zijde, een vruchtdragende moge zijn, in het belang van onzen eersten Zuiderzeepolder, welke, wij mogen dit dank baar constateeren, het centrum is gewor den van een nieuw leven en van een jon gen frisschen ondernemingsgeest. Hiermede verklaarde de minister mede uit naam van zijn ambtgenoot van Finan ciën den raad van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" geïnstalleerd. 'k Heb de proef op de som genomen - en in derdaad, er gaat niets boven ASPIRIN! De goe de eigenschappen van ASPIRIN zijn dus met recht beroemd - en voor al de uitstekende wer king bij verkoudheid en rheumatiek. is een »9ayet*-product. 0ranjebanden>8a«ct«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid door middel daarvan het katholieke aposto laat in den aether beter dan voorheen zal kunnen worden uitgeoefend, dan gelooven wij, dat iedere verdere aansporing om zijn deel te leveren in deze actie overbodig mag heeten. G. W. S. JANSEN. Voorzitter Diocesane Contact-Commissie in het Bisdom Haarlem. J. W. SIBON, Voorzitter Diocesane Con tact-Commissie in het Aartsbisdom. TH. DON, Voorzitter Diocesane Con tact-Commissie in het Bisdom Breda. Mr. L. VERDIJK, Voorzitter Diocesane Contact-Commissie in het Bisdom 's-Hertogenbosch. In den afgeloopen nacht is door nog niet be kende oorzaak even buiten Winschoten, aan het Winschoter Oostereinde, de kapitale boerderij, bewoond door den heer Chr. E. Dijkema, totaal afgebrand. De brandweer uit Winschoten bestreed het vuur. Zij kon niet voorkomen, dat alles een prooi der vlammen werd. Van den inboedel kon niets worden gered. De oogst 1937 ging geheel verloren. Door den grooten vuurgloed was het onmogelijk, vijf paarden en negen koeien uit de stallen te halen, deze kwamen in het vuur om. De schade bedraagt 70.000. De heer Dijkema was verzekerd. Binnen enkele maanden zal de nieuwe studio van den K. R. O., welke in Hilversum ge bouwd wordt, in gebruik komen. Met man en macht is er aan gewerkt, om dit zeer moderne gebouw te doen beantwoorden aan den opzet, die er van het begin af geweest is, een prima studio, berekend op de toekomst, technisch uitstekend geoutilleerd, practisch ingedeeld, maar tegelijk ook een katholiek monument. Korten tijd geleden heeft de Voorzitter van den K. R. O., pastoor Perquin voor de micro foon dat monument in wording besproken en gevraagd, het hem mogelijk te maken, om het inwendige van de studio passend te doen aansluiten bij het geheel. Met het inwendige 'werd bedoeld een waardige aankleeding, een inwendige en ook uitwendige verfraaiing, een eenvoudige doch kunstzinnige versiering. Van verschillende zijden zijn er stemmen opgegaan om iets te ondernemen, ten einde aan den oproep van pastoor Perquin gevolg te geven. Om versnippering van actie en prac- tische moeilijkheden, die zich ongetwijfeld zouden voordoen, te vermijden, hebben de verschillende diocesane contact-commissies voor den K. R. O. direct reeds hier zich be raden om alle goede plannen en voornemens te leiden in de juiste baan. Daarom hebben de contact-commissies van de luisteraars in de verschillende diocesen zich gewend tot de be sturen van do katholieke organisaties. Vele daarvan staan rechtstreeks in contact met den K. R. O. door hun vertegenwoordiging in het hoofdbestuur, terwijl andere herhaaldelijk met onzen omroep te maken hadden door de uit zendingen en reportages, die de K. R. O. wijd de aan hun werk. Daar het echter moeilijk zou zijn, direct te bepalen, welk deel van aanklee ding, verfraaiing of versiering zou komen voor de luisteraars in elk diocees, hebben de commissies er de voorkeur 'aan gegeven, op een gemakkelijke wijze geld bijeen te brengen, om daaraan in overleg met den architect van de K. R. O.-studio een nadere bestemming te geven. Op deze wijze zal bereikt worden, dat ons geschenk even representatief zal zijn voor onze luisteraars als nuttig voor den K. R O. Aan alle besturen van organisaties is een kaart gezonden, waarop gelegenheid is ge laten tot het storten van bijdragen. De orga nisatie, welke het eerst inzendt is verzekerd van een voorkeur bij het vaststellen van een datum voor het bezichtigen van de nieuwe K. R. O. studio, waarvoor de belangstelling uiteraard zéér groot zal zijn. Daar als uiterste termijn voor het afdragen van gelden, in verband met den openings datum, 15 Februari 1938 is vastgesteld, dringen de commissies er op aan, de toegezonden kaar ten zoo spoedig mogelijk in te leveren. Boven dien zal elke 50ste inzender nog een bijzonder souvenir ontvangen. Wanneer wij bedenken, dat de nieuwe stu dio er zal staan als een monument van Katho liek Nederland ook in de komende tijden, dat BATAVIA, 5 Januari (Aneta) Ter gelegen heid van zijn bevordering tot vice-admiraal hield de commandant gisterenavond een recep tie, welke zeer druk bezocht werd. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt de leden van den Raad van Nederlandsch-Indië, depar tementsdirecteuren, alsmede kopstukken uit de ambtelijke en particuliere wereld. .onder God geen gezag. De Utrechtsche politie met aan het hoofd inspecteur Vander Brink, heeft in samenwer king met de centrale recherche te Amsterdam, met name brigadier Achterberg, weer enkele arrestaties verricht in verband met den goud diefstal in het Tandheelkundig Instituut te Utrecht in den nacht van 22 op 23 October j.l. In de hoofdstad zijn aangehouden twee Am sterdammers, een 25-jarige chauffeur en een 26-jarige schoenmaker en voorts een 38-jarige koopman uit Utrecht; in Friesland verder nog een 27-jarige tandheelkundige student. Deze laatste wordt verdacht van het geven van in lichtingen betreffende de inrichting van het Tandheelkundig Instituut. Andere arrestaties worden nog verwacht. De student schijnt de dupe te zijn gewor den van vertrouwelijke mededeelingen, welke hij heeft gedaan tegenover een vriendschap pelijke relatie, die op haar beurt wederom in contact stond met de in het complot betrok ken Amsterdammers. De vrouw, die indertijd tegelijkertijd met de beide Hagenaars B. en S. was gearresteerd, is wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den 40-jarigen G. H., bewoner van een woonwagenkamp te Terneuzen, die tijdens een twist zijn zwager met een zeis zoodanig heeft gewond, dat deze kort daarop aan bloedverlies is overleden. De Middelburgsche rechtbank heeft den wagenbewoner, na een eisch van den officier van justitie van tien jaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. Van dit vonnis vroeg de procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof bevestiging. Het Hof verlaagde de opgelegde gevangenis straf tot vier jaar met aftrek van de geheele preventieve hechtenis. De Vereeniigng van Leeraren in Levende Talen heeft heden te Amsterdam haar zeer druk bezochte algemeene vergadering gehou den. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft van zijn belangstelling blijk gegeven door de ochtend-bijeenkomst bij te wonen. Onder de aanwezigen waren verder de hoog leeraren dr. Gerlach Royen O.F.M.; dr. G. C. de Vooys. van Dam en R. W. Zandvoort, de chef van de afd. voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs van het departement, W. de Boer, de voorzitter van den Onderwijsraad dr. R. H. Woltjer, en de Bisschoppelijke Inspec teur van het bijzonder onderwijs Mgr. dr. P. J. M. van Gils. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dr. D. M. F. Habbema, zich erover te verheugen, dat de aanwezigheid van een aantal hoogleera ren een duidelijk teeken is van het nauwe con tact. dat er bestaat tusschen het Middelbaar Onderwijs en de Universiteit. Prof. dr. G. Brom heeft vervolgens een in leiding gehouden over het onderwerp: Volk en Kunst. Hij stelde vol leedwezen een uit slordig heden en gemakzucht voortvloeiende onver schilligheid vast, waardoor men b.v. in onze kiosken geen goede litteratuur te koop vindt, maar wel het wan-product, beantwoordend aan de geestelijke traagheid van ons volk. Toch heeft de kunst wat voor het volk te beteekenen; en de leeraar heeft'een belang rijke taak te vervullen om dit tot ontwik keling te brengen. t Spr. zette dan uiteen dat de kunst niet uit het volk ontstaan behoeft te zijn om het volk te bereiken en te boeien; maar zij moet niet in de eerste plaats willen doceeren. Wij bewonde ren de kunst niet om de lessen, maar aan vaarden de lessen om de kunst. Ons volk moge een houding van onaandoen lijke nuchterheid aannemen, onaandoenlijk voor de schoonheid bijvoorbeeld van Vondeï's reien is het niet. Er is echter een vervreem ding tusschen ons vólk en den dichter ontstaan, waardoor het komt dat onze geestelijke stroo mingen, als b.v. het socialisme, vaderlands liefde, nauwelijks eigen liederen hebben. Nadat de Nieuwe Gidsbeweging uitgebrand was, HILVERSUM I, 1875 M. en 415.5 M. (AVRO-Uitzending). 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. (Gr.pl.) 10.30 Het Omroeporkest en soliste. In de pauze: Declamatie. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Orgel en viool. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang en piano. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonmuzlek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuzlek. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Orgelconcert. 7.30 Engelsclie les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. Even tueel Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouworkest en solist. (In de pauze: Reportage). 10.30 Gramofoonmuzlek. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-dans- orkest 11.4512.00Orgelspel. HILVERSUM II 301.5 M. (8.00—9.15 KRO: 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 2.00—12.00 NCRV). 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Gramofoonmuzlek. 5.30 Sopraan en piano. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-ber. 8.15 Oranje-Harmonie-Kapel. 9.00 „Over Zorgenkinderen en over hun Onderwijs", causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Bariton en piano. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuzlek. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 12.50 Radiotooneel. 11.25 Gramofoonmuziek. 12.10 Alfred van Dam en zijn Orkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.35 BBC-Midland-Orkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.10 Klankfilmmuziek. 3.35 Stedelijk Orkest van Bournemouth en solist. 5.05 „The New-Year in Paris", causerie. 5.20 Joe Kaye en zijn Band. 6.00 Het Welbeck-kwartet. 6.20 Berichten. 6.40 BBC-Empire-Orkest. 7.20 Orgelspel. 7.50 Solistenconcert 8.20 Benny Frankel en zijn orkest. 9.05 Causerie „Spain". 9.20 Berichten. 9.40 Pianovoordracht. 10.20. Kerkdienst. 10.40 BBC-Varlété-orkest. 11.20 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek, (gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 9.10 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.40 Cantrelle-Orkest en zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 5.20 Radiotooneel. S..35 Gramofoonmuziek. 8.5012.05 Opgra-uitzending. KEULEN 456 M. 8.50 Orgelconcert. 11.20 Stedelijk Orkest van Trier. 1.35 Omroepschrammelensemble. 3.20 Koorconcert. 5.00 Violen en piano. 6.30 Radiotooneel met muziek. 9.50 Kurt Rehfeld's orkest, balalaika-Or kest. Stuttgarter Volksmuziek en so listen. 10.5011.35 Koorconcert. BRUSSEL. 322 en 484 M. 332 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Zang. 1.00 Omroeporkest. 1.50 Zang. 2.00—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroep-dansorkest en Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en Gramofoonplaten. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.302.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroepsalonorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Ofhroepsymphonie-orkest 8.50 Radiotooneel. 9.45 Vervolg concert. 1C.20—11.20 Koor „Pro Musicall Arte" en solisten. DEÜTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 „Der Bettelstudent", operette (gram. opn.). 9.20 Berichten. 9.50 Cello en Piano. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.2011.20 Hans Busch's-orkest. kwam de verrassing van het opstaan van Vlaamsche schrijvers en dichters, die ook Noord-Nederland stormenderhand veroverden, omdat het sappige dialect, waarin zij de zui vere schoonheid van het Vlaamsche land be zongen en vertelden van het Vlaamsche dorps leven, beter verstaan werd dan de woordkunst van eigen Noord-Nederlandsche dichters. Hoe de betrekking tusschen volk en kunst is, valt niet met een enkel wachtwoord aan te geven. Wij gelooven, aldus spr., niet, dat het volk de schepper is van de kunst, maar dat de poëet profeet wordt als hij spreekt namens het volk. Het gedicht krijgt eerst weerklank bij het volk, wanneer er niet alleen de eigen stem van den dichter in spreekt, maar hier doorheen het koor ruischt van de menschheid in haar diepste gevoelens. De school, zoo ongeveer besloot spr., kan geen dichter maken, op zijn hoogst een ge boren dichter helpen zich van zijn roeping bewust te worden. De school kan de jeugd bezielen, geven wat nog kostbaarder is dan kennis: eerbied, geestdrift, de gave van be wonderen. De leéraar kan bij de jeugd hét orgaan van de schoonheid ontwikkelen; hij kan de zintuigen, de ziel van de leerlingen openen. Hierom is het werk van den leeraar een verheven werk, omdat hij bouwt aan de beschaving van Nederland. Hierna hield de heer G. Bolkestein, oud inspecteur van het middelbaar onderwijs, een inleiding, getiteld: „Gedachten over en indruk ken van het onderwijs in Nederlandsen aan Middelbare Scholen, mede in verband met dat in de drie moderne (vreemde) talen." De heer Bolkestein ving aan met te zeggen, dat de vele bijgewoonde lessen in hem, de ja ren door, één bepaalde opvatting van het on derwijs in het Nederlandsch hebben doen ont staan, welke hij nu zou uiteenzetten. Bij de behandeling der didactiek en methodiek van welk schoolvak ook, moet dit het uitgangspunt zijn: de keuze van de leerstof mag niet bepaald worden door het logisch systeem van de wetenschap of van het onderwezen vak, maar door het psy chisch vermogen van den leerling. Grondslag van elke didactiek moet de psy chologische kennis van den leerling zijn. Zoo opgevat, zijn wij aan een wetenschappelijk ver antwoorde didactiek van de middelbare school nog lang niet toe. Er wordt algemeen geklaagd over een tekort aan lesuren in het Nederlandsch op Gymnasium en Hoogere Burgerschool. Zoo lang niet radicaal gebroken wordt met de idee der zoogenaamde „algemeene ont wikkeling", die schuldig is aan de vakken- litanieën der middelbare scholen, op de H. B. S. B tot 18 in getal, zal het genoem de lessentekort niet te verhelpen zijn. Voor een alleszins voldoend onderwijs in het Nederlandsch ontbreekt op Gymnasium en Hoogere Burgerschool de tijd. Gegeven het bestaande lesurenaantal heeft het onderwijs in het Nederlandsch zich te be perken tot en alle aandacht te richten op on derwijs in: 1. a) zuiver en b) goed spreken; 2. a) zuiver en b) goed lezen, naast c) juist begrip van het gelezene; 3. zich schriftelijk goed uitdrukken. Voor meer ontbreekt de tijd, meer schaadt het „noodige". Men hoede zich daarom voor het gevaar, dat van de zijde der taalwetenschap de practijk der school bedreigt. Nadruk wenschte de inleider vooral te leg gen op 2c: het juist begrijpen van het gele zene. Hier ligt een der culminatiepunten van het onderwijs in het Nederlandsch, maar ook van dat in de moderne (vreemde) talen. Uit voerig ging de inleider hierop in. De eisch van een opleiding tot kritisch lezen, tot volkomen willen begrijpen van wat geschreven is, om het echte van het onechte, het doordachte van het ondoordachte te kunnen onderscheiden, is er bijzonder een voor dezen tijd. Terecht wordt het onderwijs in de klassieke talen geprezen om de mentale training, die het geeft. Maar dat in de nieuwe talen, ook het Nederlandsch, behoeft in dit opzicht niet zooveel lager te staan dan nu dikwijls het ge val is. Men geve ook in die talen den leer ling lectuur, „aan gedachten rijk." Spr. legde er den nadruk op, dat het hier taalonderwijs geldt, letterkunde-onderwijs viel buiten zijn onderwerp. Het opstel achtte spr. als onderwijsmid del uitnemend, maar als eindexamenopgave te veroordeelen. Droevig zijn dan ook de ervaringen hiermede en de resultaten. Dat aan de gymnasia het geheele eindexamen Nederlandsch nog altijd bestaat in een op stel, in een spanne tijds te maken, is een bewijs hoe moeilijk het isV op onderwijsge bied de kleinste veranderingen tot stand te brengen, wanneer het geen subsidie of uitwendige schoolorganisatie betreft. Ter bereiking van het geschetste doel van het onderwijs in het Nederlandsch en ter wille van dat in de vreemde talen is noodig een eenvoudig onderwijs in de grammatica, maar niet verder gaande dan de genoemde doeleinden aangeven, best wordt het onderwijs voor dit gemeen- Volgens mededeeling van de directie der Rubber Cultuur Mij. Amsterdamheeft de Mij. de rubber, palmolie en palmpitten, oogst 1937, alle tegen hoogere prijzen ver kocht dan het vorig jaar. De ramingen vav bovengenoemde oogsten voor 1938 werden opgegeven; reeds zijn er gedeelten verkocht tegen prijzen, welke weer hooger liggen dan het vorig jaar. Bij de uitgifte van f 23.400.000 3V£-pCt. obligatiën tot den koers van 100'U pCt., ten laste der gemeente Rotterdam, werd zooda nig van het voorkeursrecht gebruik ge maakt, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke reductie zal moeien worden toegepast. Inzake het interim-dividend van 6 pCt., dat door de Koninklijke Petroleum over 1937 zal worden uitgekeerd, valt op te mer ken, dat het interim-dividend over het vo rig jaar 5 pCt. bedroeg en het totaal-divi dend 16 V2 pCt. Ter beurze had men een in terim-dividend over 1937 van 7x/2 pCt. ver- toacht. De Shell Transport and Trading Co. keert een overanderd interim-dividend uit over 1937 van 7V2 pCt. op het verhoogde kapitaal van 24.12 mïllioen tot. 28.94 millioen. In de Londensche City is men van mee ning, dat Roosevelts boodschap aan het Congres niets nieuws heeft gebracht voor het bedrijfsleven. Klaarblijkelijk zal de poli tiek van de New-Deal worden voortgezet. Ten andere beschouwt men het als een gunstig teeken, dat Roosevelts uitlatingen ten opzichte van de „big business" matig zijn geweest, en verwacht men van den president een minder agressieve houding. Roosevelts boodschap aan het Congres maakte op de beurs te Parijs een bevredi genden indruk. Het wekte voldoeningdat zich meer kooplust ontwikkelde, niet het minst voor arbitrage-waarden. De Amerïkaansche schatkist boekte ove>~ de eerste zes maanden van het begrootings- jaar 1 Juli tot 31 December 1937 een tekort van 645 mïllioen tegen 1394 mill, over de eerste helft van het begrootings- jaar 1936. De Amerïkaansche staatsschuld is in De cember met 185.76 millioen toegenomen tegen 137.15 mïllioen in November j.l. De bijzondere uitgaven waren 173.01 millioen tegen 158.86 mïllioen. De uitgiften van obligatiën in de Vereen. Staten bedroegen in December 82.06 mill. waarvan 63.05 millioen door staat en ge meenten werden gevraagd. Blijkens uit Washington ontvangen in formaties zou de Amerïkaansche regeering voornemens zijn in de komende 18 maanden geen nieuwe leeningen aan te gaan, maar de kapitaalmarkt geheel vrij te laten voor particuliere onderhemïngen, die kapitaal noodig hebben. Ambtenaren van de schat kist zijn van meening, dat de emissiebedrij vigheid in Amerika bSlangrijk zal toenemen. Men is in Wallstreet van meening, dat het niet betalen van de rente door de Erie R.rd. en de weigering van de Chesapeake and Ohio, om de Erie te helpen, verbdïld houden met de pogingen der spoorwegen, om een verhooging van 15 pCt. der vracht tarieven door de Interstate Commerce Com mission ingewilligd te krijgen. Men geloqjt niet, dat het tot een faillissement van de Erie Rrd. zal komen. De United Gas behaalde in het boekjaar per 31 October j.l. een winst van 8 11.09 millioen of 0.22 per aandeel tegen 10.96 millioen /of 0.21 per aandeel in het vorig boekjaar. De benzine-voorraden bij de Amerïkaan sche raffinaderijen bedroegen aan het ein de der vorige week 42.296.000 vaten en de voorraden benzine en stookolie te samen 118.660.000 vaten. De rubberprijs te Londen is gisteren tot 6 11/16 d. per' lb. gedaald en bereikte den laagsten stand sedert Januari 1936. Op het oogenblïk overtreft het aanbod nog steeds de vraag en de voorraden nemen toe. Verwacht wordt, dat ten gevolge van de ttyans vastgestelde lagere export-quota de toestand langzaam zal verbeteren. Het disconto te Oslo is van 4 pCt. tot 3Vz pCt. verlaagd Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.988.99 (v. sl. S.98VZ); de Dollar op 1.79%—1.79% vorig slot 1.79 5/16)de Frank op 6.096.IOV2 (v. sl. 6.10): de Belga op 30.44—30.47 (v. sl. 30.46) en de Zwitsersche Frank op 41.55 41.58 (vorig slot 41.56). De Nivas verkocht 1859 ton superieure suiker en 50 ton bruine suiker voor con sumptie. Voorts 507 ton superieur voor export. schappelijk doel door den leeraar in het Neder landsch gegeven. De meer en meer doordrin gende behoefte aan samenwerking bü het onderwijs doet over vroegere bezwaren tegen zulk onderwijs heenstappen. Moge de taal wetenschap nog bezwaren hier hebben, de schoolpractijk maakt het noodig. Maar zelfs deze grammatica leide de aan dacht van het eenig noodige niet af: juist en goed spreken, lezen en schrijven. In den namiddag werden de afzonderlijke vergaderingen van de verschillende secties voor dei Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Engel- sche taal gehouden, waarop verschillende spre kers het woord voerden. Om vier uur kwamen alle leden weer bijeen voor de gezamenlijke huishoudelijke vergade ring, waarin het jaarverslag werd uitgebracht. (Niet officieel) 4de Klasse, 3de Lijst Trekking van Woensdag 5 Januari 1938 Hooge Prijzen 1500.— 1343 200.— 14670 100.— 373 2072 11158 Prijzen van f 65. 680 1039 1057 1217 1224 1261 1536 1541 1600 2554 2821 2884 3031 3167 3279 3349 3356 3698 3756 3818 3992 4534 5213 5500 5514 5564 5850 6026 6338 6648 6942 7107 7228 7390 7398 7471 7536 7567 7870 7920 8615 9391 9491 9749 9790 9868 9929 10318 10515 10717 10722 10825 10837 11564 11631 11900 12543 12714 12950 13147 13232 13375 13726 13813 14084 14261 14567 14607 14997 15103 15126 15192 15263 15587 15999 16461 16564 16895 17158 17441 18170 18421 18471 18623 19311 19583 19639 19963 20087 20109 20176 20331 20412 20619 20886 Verbetering 4e Klasse, 2e Lijst: 10322 m. z. 10332

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6