14 De aankondiging der blijde gebeurtenis Voor de Prinsenbaby Beide partijen in Teruel Het nieuws van heden VISSCHERIJ-PERSONEEL ONTSLAGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een symphonie van technische perfectie Groot verschil met het jaar 1909 Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii| De beslissing niet op dit punt Julius Barmat overleden Prins Paul begroet zijn bruid BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bii vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD- HAARLEM DONDERDAG 6 JANUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20956 In enkele minuten zal het voor Nederland zoo belangrijke feit wereldkundig zijn gemaakt In 1909 De distributie In alle werelddeelen Besluit van de reeders ten aanzien van hen die weigerden uit te varen DARRÉ NAAR ITALIË Queipo de Llano verklaart, dat de situatie in de omstreden stad niet zoo eenvoudig is De arrestaties te Irun Aan zijn ziekte in de gevangenis te Brussel bezweken Prinses Friederike Luise op Griek- schen bodem aangekomen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Te Bilthoven zijn vier klokken aangekomen, die den ingezetenen kond zullen doen van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. Bij de geboorte van een Prinses zullen zjj tien en by de geboorte van een. Prins twintig minuten luiden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; léem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het stoffelijk overschot van de journalisten, die in de nabijheid van Teruel door een granaat werden getroffen en gedood, is per auto naar Frankrijk overgebracht De wieg, welke Woensdag aan H. K. H. Prinses Juliana werd aangeboden door het bestuur en de zusters der Haagsche Diaconessenvereeniging HronovoDe wieg werd aangeboden ten paleize Soestdijk De voüedige uitrusting van de wieg, welke aan H. K. H. Prinses Juliana door bestuur en zusters van Bronovo" werd aangeboden Zuster Trijntje Boonstra, eerste verpleegster van H. K. H. Prinses Juliana, tij dens haar dagelijkschen arbeid in „Bronovo" Zuster Romkje Vermeer, verpleegster van H. K. H. Prinses Juliana, bij haar arbeid in „Bronovo" Nu ook Prins Bernhard, na zijn verbijf in het Amsterdamsche Burgerziekenhuis,- in het paleis is teruggekeerd, concentreert zich de belangstelling van ons volk meer en meer op de dingen, welke in de naaste toekomst te Soestdijk zullen-geschieden. Xs de blijde gebeurtenis, welke in het prinse lijk gezin te wachten staat, het onderwerp van den dag voor het geheele land, hoeveel te meer is zij dit in Baarn en Soestdijk, waar men nog «neer intens meeleeft met de dagelijksche voor vallen in het eenvoudige witte paleis, dat halve-maanvormig zich tusschen de bosschen Uitstrekt en van waaruit straks naar een ieder hoopt de heuglijke tijding der ge boorte van een prins of een prinses aan de Wereld bekend zal worden gemaakt. En hier komen wij op het onderwerp, waar- °ver wij thans iets willen mededeelen, omdat bet natuurlijk een ieder zal interesseeren te Vernemen, hoe hwt bericht bekend zal wor- gemaakt en wat er alzoo aan de organi satie van die bekendmaking verbonden is. De kwestie van de bekendmaking van derge- lüke belangrijke berichten is dikwijls niet Eenvoudig te regelen, althans niet eenvoudig haar aller genoegen te regelen. Toen Prinses Juliana in 1909 werd geboren, Waren er nogal wat moeilijkheden. De buiten- landsche en ook de Nederlandsche persver tegenwoordigers waren ernstig ontevreden over de medewerking, welke zij van de autoriteiten ondervonden en meenden, dat de regeling ten inzien van de berichtgeving veel te wenschen overliet. Het kwam zelfs tot een officieele klacht bij den minister van Buitenlandsche Zaken. E>at was jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, die de kwestie o. a. met den particulieren secretaris van H. M. de Koningin, baron Van Geen (destijds nog jhr. Van Geen), besprak. Het gevolg van deze bespreking was, dat de beer Van Geen aanbood een beperkt aantal Journalisten in zijn werkkamer ten paleize Noordeinde toe te laten. Elf vertegenwoordigers van de pers viel dit voorrecht te beurt. Het Waren zes buitenlandsche correspondenten en vÜf Nederlandsche journalisten. Twee dagen hadden deze journalisten de beschikking over het werkvertrek van den heer Van Geen. In den vroegen ochtend van den SOsten April kwam aan dit wachten een einde Nven na zeven uur kwam de heer Van Geen zijn banier binnen, „het gelaat moe en strak en even wachtend voor hij sprak," zooals een der aanwezige journalisten later schreef. Zeer onder den indruk deelde H. Ms. parti- culiere secretaris mede; Messieurs. C'est une Princesse". „Mijne heeren, het is een Prinses" Toen was het de taak der journalisten om het hieuws te verspreiden. Een der Nederlandsche Persvertegenwoordigers, de heer S. Vaz Dias, dircteur van het Nederlandsch correspondentie bureau voor dagbladen, die in het paleis heel goed bekend was, wist een vertrek waar een telefoon stond. Van daar uit telefoneerde hij bet bericht naar het correspondentiebureau, Waar onmiddellijk een groot aantal dringende telegrammen naar alle bladen in het geheele land werd verzonden. De andere journalisten renden onmiddellijk bet paleis uit om het bericht zelf naar hun redacties te brengen o-f telefonisch naar het buitenland door te geven. Bulletins waren in een ommezien gedrukt en verspreid. Deze bevatten slechts de mededeeling; "Een Prinses is geboren." Tegen acht uur was het bericht in Den Haag algemeen bekend en korten tijd later ook in be andere steden en plaatsen in ons land. Hoe zal het dit jaar gaan? Andere verhoudingen zijn ontstaan en de techniek staat met haar modernste hulp middelen ter beschikking om het blijde nieuws vrijwel gelijktijdig in de groote ste den en in de kleine plattelandsgemeenten, in binnenland, zoowel als in het buitenland, als in onze overzeesche gebiedsdeelen be kend te maken. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau heeft voor deze dagen een nieuw bijkantoor ingericht, dat tevens het hoofdkwartier der berichtgeving over de blijde gebeurtenis zal zijn en dat ge vestigd is in het Badhotel te Baam. Dit hotel is reeds jaren her zeer nauw verbonden ge weest met het Paleis Soestdijk en deszelfs be woners. Steeds weer néynen hofdignitarissen en autoriteiten, die hun bezigheden voor korteren of langeren tijd in het paleis moesten verrich ten, hun intrek in het Badhotel. Altijd was er in het, hotel wel iets aan de hand, dat met het paleis te maken had en over en weer was er geregeld contact. Hier is nu het centrale punt gevestigd, van waaruit straks het blijde bericht de wereld zal worden ingezonden. Behalve het „A. N. P." hebben tal van andere persvertegenwoordigers hun intrek in het Bad hotel genomen. Niet minder dan 14 telefoon lijnen zijn uit het gewone verkeer genomen en aangesloten bij het Badhotel. Voorts zijn in hotel Trier, het bekende hotel aan den Straatweg, recht tegenover het Pa leis, de correspondenten van buitenlandsche bladen ondergebracht. Hier zijn speciale voorzie ningen getroffen om de telegrammen zoo spoe dig mogelijk naar het buitenland te kunnen wegwerken. Een directe telefoonlijn zonder tus- schenkomst van centrales, telefonisten of schakelborden waarborgt de onmiddellij ke verbinding en het blijvend contact tus schen het paleis en de werkkamer van het A. N. P. in het Badhotel. In dit vertrek zal langs deze directe lijn het bericht het eerst worden ontvangen. Maai dan komt het vraagstuk van de distri butie. In de hotelkamer, hoofdkwartier van het „A. N. P.", staat een telex-toestel, dat met een speciale lijn is verbonden met het Amster damsche kantoor van het „A.N.P.". Onmiddel lijk na ontvangst van het bericht uit het pa leis wordt het naar Amsterdam getelext, -doch op deze telexlijn zijn ook aangesloten twee ontvangstmachines, welke in de vertrekken voor de Nederlandsche pers, en twee, welke in hotel Trier zijn opgesteld (twee, en niet één, voor de zekerheid). Op hetzelfde oogenblik wordt het bericht dus ontvangen door het „A. N. P." in Amsterdam, door de Nederlandsche journalisten in Baam (Badhotel) en door de buitenlandsche persver tegenwoordigers in hotel Trier te Soestdijk. Slechts enkele seconden later begint het groo te raderwerk van de Amsterdamsche telexin stallatie te werken (slechts enkele seconden, omdat in Amsterdam per band het bericht ont vangen wordt en deze band dus onmiddellijk in den zender voor het groote telexnet van het „A.N.P." kan worden gelegd) en op dat moment ontvangen circa 80 couranten in het geheele land het bericht, waarnaar aller be langstelling uitgaat. De omroepvereenigingen worden op hetzelfde moment van den inhoud van het bulletin in kennis gesteld. Het kan dus slechts één halve minuut du ren of het bericht is overal, in ons eigen land en daarbuiten, bekend, per radio dus geljjk als via de nieuwsbladen. Er is echter nog meer. Zooals men weet zullen er saluutschoten ge lost worden. Dit was ook in 1909 het geval. Toen ging het echter met het afvuren van die scho ten niet zoo vlot, als met de verspreiding van het bericht. Eerst om negen uur ging' het eerste schot op het Haagsche Malieveld af. En de prinses was, blijkens de Buitengewone Staatscourant, welke toén in den loop van den ochtend ver scheen, om 6.50 uur geboren. De regeering heeft nu maatregelen getroffen om te zorgen, dat de saluutschoten slechts lut tele seconden na het bekend worden van de geboorte van een prins of prinses door de lucht zullen daveren. Daarom zijn in de kazernes van de verschil lende garnizoensplaatsen eveneens telex-toestel- len geplaatst, welke onder voortdurende be waking van een officier zijn gesteld. Deze toestellen zijn aangesloten op het „A. N. P."-net, zoodat de garnizoenscommandanten gelijktijdig met de dagbladen en met den radio- omroep het bericht ontvangen. De commandant zal dan onmiddellijk de eer ste saluutschoten doen lossen. Nog zijn wij niet aan het einde. Niet alleen Nederland in Europa, doch ook Nederland in Azië en in Amerika wacht vol spanning op de komende dingen. En daarom is ook op het departement van Koloniën een telex-ontvangstmachine, aangesloten op het „A. N. P."'-net, geplaatst. Gelijktijdig met de Indische pers via „A. N. P." en Aneta zal dus ook de Indische regeering (en wel officieel door de Nederlandsche) ten spoedigste worden ingelicht. Duurde het in 1909 nog een uur eer 't heug lijke nieuws bekend was en ruim twee uur al vorens de saluutschoten klonken, in 1938 zal het geen kwestie van een uur, zelfs niet van een half uur zijn, doch slechts vari minuten, ja van seconden, welke zullen verloopen tus schen het moment, waarop het bericht der ge boorte uit 't paleis naar het „A. N. P."-Bad- hotel wordt getelefoneerd en het oogenblik, waarop het geheele Nederlandsche volk, in huizen, in fabrieken en werkplaatsen;'op kan toren, op het land of langs den weg, vernomen zal hebben, hetzij door de bulletins, hetzij door de radio en door het gebulder der kanonnen, dat de blijde verwachting in vervulling is ge gaan, dat de geboorte van een prins of prinses een feit is geworden. En dat alles door één enkele handbeweging, door één vingerdruk. „Een zoon geboren". „Een dochter geboren", het is in de werkkamer van het „A. N. P." op de telex getikt en dan: ratelen de telexmachi nes in Nederland, wordt het bericht uitgespro ken voor den Nederlandschen omroep, donde ren de kanonnen in de garnizoensplaatsen, seint de regeering naar Indië, Aneta naar de Indische bladen, wordt het bericht aan Reu ter, Havas, D. N. B. overgebracht, terstond her haald in de draadlooze werelduitzendingen, per morse en per heilhet is als een symphonie van technische perfectie.... Naar wij uit IJmuiden vernemen, is het trawler-personeel, dat tot nu toe weigerde uit te varen, omdat het eerst den uitslag van de stemming over het nieuwe contract wenscht af te wach ten, door de reeders ontslagen. Ook hedenmorgen is geen enkele trawler naar zee vertrokken. BERLIJN, 6 Jan. (D. N. B.) De Duitsche minister van Voedselvoorziening en Landbouw Darré, is met den trein via München naar Rome vertrokken. 1 VERWACHTING: Matige tot krachti- 1 S gen Noord-Westelijke tot Zuid-Westelij- jj| ken Wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk weer regen, zachter. Hoogste barometerstand 771.8 te Toulouse Laagste barometerstand 742.8 te Ingoe =j Zon op 8.11 - onder 4.01 - Licht op 4.31 EZ Maan op v.m. 9.50 onder n.m. 9.35 Êi Eerste kwartier 9 Januari SALAMANCA, 6 Jan. (Havas). In een rede heeft generaal Queipo de Llano den strijd om Teruel als volgt geschetst: De regeeringstroepen verklaren meester te zijn in Teruel, anderen zeggen, dat wij er meester zijn. Beide uitspraken zijn on juist, want er zijn in Teruel troepen van beide partijen. Onze troepen hebben verscheidene afdeelin- gen van de linkschen omsingeld, zoodat zij niet meer kunnen terugtrekken. Men moet niet ver geten, dat de strijd in Teruel hardnekkig en moeilijk is; de straten zijn klein en kronkelig. De beslissing zal evenwel niet hier ko men; zoodra de tijd het zal veroorloven, zal deze zaak spoedig geregeld worden. Het communiqué van het ministerie van Landsverdediging meldt te Barcelona: De rechtschen hebben hun vijandelijkheden her vat; onze troepen zijn ermede voortgegaan hen terug te drijven. Onze soldaten hebben de loopgraven be zet, welke de nationalisten hadden aange legd; in de stad werd het klooster van Santa Clara bezet. De raad van Madrid zal over twintig dagen de levensmiddelenkaarten herzien en die van de genen, die niet mogen blijven, intrekken. De raad zal zich ook belasten met de verdeeling der vertrekkende burgers over het gebied, dat door de linkschen beheerscht wordt. Politie maatregelen zullen genomen worden om de ontruiming ten uitvoer te leggen. De Spaansche ambassade te Londen heeft aangekondigd, dat de Spaansche regeering maatregelen heeft genomen om de tweede stor ting te verrichten van de gelden, welke zij aan Engeland schuldig is overeenkomstig het jong ste clearingverdrag. In financieele kringen wordt deze storting op 73 duizend p. st. geraamd. De „Petit Parisien" meldt, dat te Irun tege lijkertijd met den Franschen consulairen agent nog zes andere personen zijn gearresteerd, o.w. twee Franschen. De rechtsche militaire autoriteiten hebben nog steeds geen enkele uitlegging verstrekt naar aanleiding van de arrestatie en gevangen zetting van den Franschen consulairen agent Ducoureau te Irun. De Fransche consul te San Sebastian heeft stappen ondernomen, doch zonder resultaat. BRUSSEL, 6 Jan. (Belga). De financier Julius Barmat is hedenmorgen in de St. Gilles-gevangenis te Forest, een voorstad van Brussel, waar hij sedert eenige dagen was opgesloten, overleden. Naar men weet, was Barmat, toen hij op grond I van het uitleveringsbevel der autoriteiten Nederland verliet, reeds ziek. Gisteren en eer gisteren was hij door den gevangenisdokter be handeld. Ook hedenmorgen had hij nog bezoek van dr. Vervaeck ontvangen. Het parket te Brussel heeft schouwing van het lijk gelast. ATHENE, 6 Jan. (D.N.B.) De bruid van den Griekschen kroonprins, prinses Friederike Luise, is Woensdagavond elf uur op Griekschen bodem aangekomen. Tengevolge van het slech te weer heeft haar trein vier uur vertraging gehad. Op het grensstation werd zij door haar brui degom begroet. Vanmiddag wordt het bruids paar te Athene verwacht; de stad is reeds rijk met vlaggen versierd. De minister-president zal de prinses als ge schenk van de weermacht en het ambtenaren corps een briljanten halssnoer, met tien sma ragden versierd, overhandigen. De technische organisatie voor het bekendma ken der blijde gebeurtenis in geheel het land en daarbuiten. Het trawler-personeel, dat geweigerd heeft, uit te varen, is door de reeders ontslagen. De Roemeensche torpedojager, aan boord waar van zich prins Michaël bevond, is door een Britsch schip naar Constanza gebracht. De financier Julius Barmat is in de gevangenis te Brussel overleden. Volgens Queipo de Llano zijn beide Spaan sche partijen in Teruel. Twee dooden en vier gewonden vielen bij nieu we aanslagen in Palestina. O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1