Openhartige woorden van een Japansch minister De Chineesche regeering protesteert De wieg voor het Prinsenkind Prins Michaël in veiligheid HET BLANKE JUK MOET WORDEN AFGESCHUD DE TOESTAND IN HET VISSCHERIJBEDRIJF Politieke winst voor Roosevelt Kou in 't Hoofd? HET HUIS VAN BEWARING EEN HUIS VAN BEUERF? DONDERDAG 6 JANUARI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT T( V redesgeruchten Verpleegzusters van Bronovo te Den Haag hebben haar ver vaardigd in overleg met de Prinses. Ten paleize Soestdijk bezorgd Nieuwe aanslagen in Palestina Twee joden gedood en vier gewond ANTON HUNINK, DEVENTER De onklaar geraakte torpedojager door Britsch schip naar Con- stanza gebracht KINDJE DOODGEREDEN VlCKS Vatro-nol Tegen de te Sjanghai genomen maatregelen Uitlevering van personen aan buitenlandsche troepen zal als onwettig be schouwd worden Japansch eigendom te Tsinan vernield Niet veel kans, dat de stemming ten gunste der nieuwe voor waarden zal uitvallen Beslist één man meer aan boord gevraagd Het vlootprogram der V.S. China en het communisme DE BETROUWBARE REISBUREAUX De conservatieve rechter Suther land uit het Hoog Gerechtshof Mijnwerkers beginnen een hongerstaking Zij eischen een gratificatie voor de feestdagen LICHTE TANKS IN HET INDISCHE LEGER ^erwfjl twintig miüioen Chineezen vluch ten voor den opmarscli der Japanners in het Jangtse-dal, een uittocht van een heele bevolking, die in de geschiedenis der we reld wellicht zijn weergade niet heeft gehad, terwijl Japan met de vijf provincies in het Noorden en zes centrale provincies weldra een derde van China aan zijn invloed heeft onder worpen, zijn oogen op Kanton richt en zelfs Honkong bedreigt, houden de geruchten aan, dat Duitschland opnieuw pogingen heeft gedaan in het conflict tusschen China en Japan te be middelen. Men beweert zelfs, dat de Duitsche ambassadeur te Hankau, Trautmann, ook na de weigering van Tsjang Kai Sjek om de Ja- pansche vredesvoorwaarden te accepteeren, het contact met den Chineeschen generalissimus geen oogenblik verbroken heeft, zeer ten onge rieve overigens van Italië, dat den wensch te kennen had gegeven deel te mogen nemen aan de onderhandelingen. Japan liet echter beleefd weten, dar, het overtuigd was van Italië's goede gezindheid jegens Tokio, maar dat het er de voorkeur aan gaf in deze kwestie alleen te on derhandelen met Duitschland. De as Berlijn RomeTokio trilde even, wat tot gevolg had, dat besloten werd, dat Rome op de hoogte zou worden gehouden van de Japansche vredesvoor waarden. De Japansche regeering zou intus- schen haar eischen wat verzacht hebben en momenteel zou Trautmann hierover met den Chineeschen opperbevelhebber confereeren. De hierboven gememoreerde vredesgeruchten zijn echter scherp in strijd met'de jongste uit latingen van den nieuwen Japanschen minister van Binnenlandsche Zaken, Soetsoegoe, die op buitengewoon openhartige wijze Japans doel einden uiteen zette. Om zijn woorden goe te be grijpen moet men weten, wat voor 'n persoon lijkheid minister Soetsoegoe eigenlijk is. Zooals men weet, wil 't tusschen de Japansche leger- en vlootautoriteiten eenerzijds en het kabinet an derzijds niet erg vlotten. Het leger vooral de jonge officieren wil er maar op losslaan, steeds verder het Chineesche binnenland in trekken, wil oorlog met Rusland en als het moet met Engeland. Het kabinet tracht te rem men, want de strafexpeditie, die 80 millioen gul den per week vergt, heeft toch al een veel groo teren omvang aangenomen dan men verwacht had. Daarom ook schijnt het kabinet eerder ge neigd over vrede te praten. Om de betrekkingen nu "tusschen de militaire autoriteiten en de regeering te verbeteren, nam men admiraal Soetsoegoe in het kabinet op als minister van Binnenlandsche Zaken hetgeen dus weer op een concessie aan de militairen neerkwam. Soetsoegoe, die bij het volk een groote popu lariteit geniet en dien men reeds als den toe- komstigen premier doodverft, is echter een felle tegenstander van Engeland. Als het aan hem lag, zouden de Japanners niet lang aar zelen om Hongkong aan te vallen. Soetsoegoe nu heeft, zooals men reeds eer der in ons blad heeft kunnen lezen, in een interview p.a. verklaard, dat een stabiele toestand en een duurzame vrede in Oost-Azie slechts bereikt kunnen worden door een nauw samengaan van Japan, Mandsjoekwo en China. Of dit gepaard moet gaan met een uitsluiting van de blanken, is een belangrijke vraag, wtelke een keerpunt in de wereldgeschiedenis kan be- teekenen. De gerechtigheid en menschelijkheid evenwel, welke door de blanken met zooveel nadruk verdedigd worden, zouden slechts neer kciften op holle phrases, wanneer niet alle ge kleurde rassen bevrijd worden, opdat zij een gelijk aandeel in 's hemels gunsten zullen krij gen, en wanneer de wereid, die thans door de blanken wordt overheerscht, niet met dat doel voor oogen gereconstrueerd werd. Als zijn persoonlijke overtuiging gaf hij te kennen dat een duurzame vrede niet bereikt kan worden, wanneer de gekleurde rassen, die thans onder het blanke juk een ellendig leven leiden, niet bevrijd worden. Verder zeide hij nog van oordeel te zijn, dat wanneer China, ondanks den val van Nanking, verklaren zou, dat het den strijd op langen ter mijn wil voortzetten en daarbij alleen zou ver trouwen op den beweerden Britschen steun, het naar zijn meening voor Japan onvermijde lijk is, deze basis van Chineesch verzet uit te schakelen, zelfs op gevaar af van een oorlog met Groot-Brittannië. Elke overijlde actie wilde hij echter ontraden. Zijn woorden komen dus hierop neer, dat bij een langaurigen oorlog in China, welke slechts mogelijk is als Engeland China blijft steunen, Japan niet zal aarzelen op te treden tegen Groot-Brittannië en dat een duurzame vrede slechts bereikt kan worden als de gekleurde rassen het blanke juk afschudden. Dat is duidelijke taal! Men weet nu, waarom men van geen oorlog tusschen China en Japan mag spreken. China moet murw gemaakt wor den om dan gezamenlijk tegen het blanke ras op te treden, in de eerste plaats tegen het ge hate Engeland, en dat is voorloopig alleen mo gelijk ais de Ver. Staten en Engeland niet sa mengaan. Laten we, zoo schreef dezer dagen een bekend Japansch publicist, de Amerikaan- sche vriendschap door beloften en te juister tijd gedane bestellingen trachten te winnen, ons verzekeren van de passiviteit der Sovjets en Japan zal onbevreesd Engeland kunnen trot seeren. Zoover is het gelukkig nog lang niet. De samenwerking tusschen Engeland en de Vee Staten is momenteel voortreffelijk. De harde woorden, welke president Roosevelt den laatsten tijd herhaaldelijk aan het adres van Tokio heeft gericht, waren ernstiger bedoeld dan Nippot schijnt te meenen. En gelooven de Japanners heusch, dat de Yankees het Fanay-incident nu reeds zijn vergeten? Na Soetsoegoe's verklaring komen Duitsch land en Italië toch wel in een zeer moeilijk parket. Onder de vlag, dat de strijd gaat tegen het communisme, streeft Japan geen ander doel na dan de verjaging van het blanke ras uit Azië ook dus van Duitschers en Italianen, al heb ben dezen er dan niet zooveel economische belan gen als b.v. Engeland maar zij worden zoo zelf 't slachtoffer van de machten, die men heeft ont ketend. Blijkbaar beginnen ze nu reeds te voe len, dat ze met vuur gespeeld hebben, vandaar de stilte in Duitschland en Italië na Soetsoe- goe's openhartige woorden. In den kring van het 's-Gravenhaagsche óiakonessen-huis is dezen zomer het voor nemen gerijpt, om aan H. K. H. Prinses Juliana een geheel door de zusters zelf vervaardigde wieg met toebehooren aan te bieden. Nadat zekerheid was verkregen, dat de aan bieding van zulk een geschenk niet onwel gevallig zou zijn, is op verzoek van „Bronovo" door den directeur van de rijks-rietvlecht- school te Noordwolde (Pr.) een ontwerp ge maakt. H. K. H., die het ontwerp ter beoor deeling kreeg, heeft hierin eenige veranderin gen aangebracht, welke het geheel zeer ten goede zijn gekomen. Onder leiding van genoemden directeur is de wieg door een der diakonessen gevlochten en daarna gespoten in de kleur, passend bij de gameering van de wieg, door de firma Mutters. De wieg en ook de neervallende kap zijn van binnen gevoerd met saumonkleurige tafzijde, overtrokken met ivoorkleurige tulle. Al het verder bijbehoorendelakentjes, sloopen, onderlakentjes, onderleggers, kruiken zakjes enz. werd door oudere en jongere zus ters van het huis met de hand gewerkt. De zes bovenlakëntjes, waarvan twee versierd zijn met eigenhandig gekloste kant, een met open zoo men, drie met Engelsch borduursel, werden evenals de bijpassende sloopjes door verschil lende diakonessen gemaakt. Het .dekentje in z.g. quiltihg-werk met bloem-motief werd ver vaardigd van dezelfde zijde als de bekleeding van de wieg. In de bewogenheid der voorgaande we ken was voor eventueele persoonlijke over handiging geen gelegenheid meer, maar nu is Woensdagmiddag te 4 uur de wieg met begeleidend schrijven ten paleize Soestdijk bezorgd. Het 's-Gravenhaagsche diakonessen-huis heeft op verzoek van den geneesheer van Hare Koninklijke Hoogheid twee zusters- kraamverpleegsters aangewezen om bij de verwachte blijde gebeurtenis haar diensten te verleenen, en wel de eerste kraamver pleegster van het huis, zuster Trijntje Boonstra, geassisteerd door zuster Romkje Vermeers JERUZALEM, 6 Jan. (Reuter). Woens dag zijn weer drie aanslagen in Palestina gepleegd: een op den weg JeruzalemJaf fa en twee te Jeruzalem. Twee joden wer den daarbij gedood en vier gewond. Mohammed el Onsi, de secretaris van Emir Abdallah, is twee malen het voorwerp geweest van een revolveraanslag in Transjordanië. Bei de keeren is hij ongedeerd gebleven. De aan slagpleger is gearresteerd. BOEKAREST, 6 Jan. (Renter.) Het Brit- sche schip „King Lear" heeft den Roe- meenschen torpedojager „Maria Regina", aan boord waarvan zich kroonprins Mi chaël van Roemenië bevond, en die op zijn reis naar Athene door den storm op de Zwarte Zee onklaar geraakte, op sleeptouw genomen en veilig binnen de haven van Constanza gebracht. Prins Michaël zal per trein naar Boekarest terugkeeren en zich over land naar Athene begeven, om aldaar de huwelijksplechtigheden van den Griekschen kroonprins met prinses Frederike Luise bij te wonen. Het driejarig dochtertje van de familie B. te Binnenwoude, onder de gemeente Westwoud, is Woensdagavond, toen zij voor de woning speelde, door een personenauto, bestuurd door den heer B., uit Wervershoef, aangereden. Van ochtend is het kind aan de bekomen verwon dingen overleden. U ademt direct weer gemakkelijk. Een paar dezer nieuwe druppels in ieder neusgat verwijdert slijm, geneest opgezwollen sljim- vliezen en lucht op, HANGTSJAU, 6 Jan. (Havas) Het Chineesche telegraafschap „Central News" meldt: Het Chineesche ministerie van Buiten- landscbe Zaken heeft een gelijkluidend me morandum gezonden aan de vertegenwoor digers van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Vereenigde Staten, waarin het protes teert tegen de recente afkondiging van den gemeenteraad van Sjanghai, waarin o.m. gezegd werd, dat een ieder, die een aanslag zou hebben gepleegd op troepen in de in ternationale concessie te Sjanghai, zou wor den uitgeleverd aan de aangevallen troepen. Het memorandum verklaart, dat, wanneer deze maatregel werkelijk werd genomen, h.'j niet door de Chineesche regeering zou kunnen worden erkend, aangezien hij in strijd is m t de in de concessie van kracht zijnde wette lijke en bestuursmethoden. Het memorandum vraagt den Britschen, Franschen en Amerikaan- schen regeeringen snel maatregelen te nemen, teneinde te verhinderen, dat deze afkondiging van kracht wordt. Het voegt hieraan toe, dat wanneer de gemeenteraad van Sjanghai aan buiten- landsche troepen een persoon zou uitleve ren, die berecht moet worden door Chinee sche gerechtshoven, de Chineesche regee ring deze uitlevering als onwettig zou be schouwen. Het document besluit met te verklaren, dat de Chineesche regeering zich alle rechten, welke zij bezit in de inter nationale concessie,- voorbehoudt. Men heeft den Amerikaanschen minister Huil zijn meening gevraagd over de nieuwe Japansche eischen te Sjanghai. Hij antwoord de, dat hij den toestand bestudeert, maar niet over nauwkeurige inlichtingen beschikt. Hedenochtend kwart voor elf zijn de Japan sche' censoren in de telegraafkantoren te Sjanghai aangekomen. De Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, heeft een bezoek gebracht aan den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota. Woensdagmiddag werd in het Utrechtsche stadhuis een aan het luiermanden-comité geschonken kinderwagen voor een der Oranje-babies verloot, ten bate der baby- uitzetten. Een snapshot tijdens de verlotingin het midden de presidente van het comité mevr. Ter PelkwijkDonath, echtgenoote van Utrechts burgemeester, en haar zoontje Telken jare levert het nieuw te sluiten col lectief contract voor het visscherijbedrijf te IJmuiden moeilijkheden op, zoo ook nu weer. Voor de zoo hoog noodige rust in het bedrijf ware het te wenschen dat reeders en opvaren den voor langeren tijd dan één jaar overeen stemming wisten te bereiken over de loon- en arbeidsvoorwaarden. Zoo eenvoudig is dit echter niet. De laatste jaren werd men het telkens met veel moeite eens over een compromis, dat beide partijen niet bevredigde en daarom ook voor niet langer dan één jaar werd aangegaan. Toen in 1936 de ree ders de loonen wenschten te verlagen en bo vendien meer afhankelijk wilden stellen van de besomming en de organisaties van werk nemers hieraan eenigszins tegemoet wilden ko men, leidde dit tot een wilde staking. De op varenden wenschten van hun loon, dat onder zulke moeilijke omstandigheden, als welhaast in geen enkel ander bedrijf voorkomt, wordt verdiend, niets af te staan. De reeders hebben toen tenslotte toegegeven en het contract 1935 werd onveranderd verlengd. Voor 1937 gelukte het den organisaties enkele verbeteringen in de loon- en arbeidsvoorwaar den te bedingen, dank zij het feit, dat na de devaluatie de besommingen der trawlers beter werden. De onderhandelingen hadden toen een vrij rustig verloop en de opvarenden aanvaard den het nieuwe contract, zooals dit door hun organisaties werd voorgesteld. Dezen keer zijn de onderhandelingen pas in December geopend. De organisaties eischten ver schillende verbeteringen in de loon- en arbeids voorwaarden, waarvan de reeders aanvankelijk niets wilden weten. Op den laatsten dag voor het afloopen van het oude contract werd, zoo als wij dezer dagen gemeld hebben, een com promis gevonden, dat aan de gestelde eischen tenminste eenigszins tegemoet kwam. O. a. werden de vaste maandgages verhoogd met 5 tot 8 pCt. en werd de bemanning van schepen boven de 125 voet uitgebreid met een leerling matroos. De organisaties twijfelden er niet aan of deze nieuwe voorwaarden zouden door de opvarenden worden aanvaard. De bemanning der binnen komende booten zou telkens gelegenheid vin den er over te stemmen en intusschen zouden de trawlers blijven varen op de conditie, dat de nieuwe voorwaarden met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1938 zouden gelden. In deze verwachting zijn de organisaties ech- de opvarenden hebben besloten, dat eerst de uitslag van de stemming bekend moet zijn na het uitbrengen van de stemmen van allen, die nu nog in zee zijn. Veel kans, dat deze stemming ten gunste van de nieuwe voorwaarden zal uitvallen, schijnt er niet te zijn. De loonsverhooging wordt onvoldoende geacht niet alleen omdat de kosten van levensonder houd gestegen zijn, maar ook om de voor den zeeman zoo belangrijke kosten van uitrusting, laarzen, oliegoed e. d. Daarbij komt, dat men beslist staat op uitbreiding der bemanning. De zeeman heeft aan boord een zeer zwaar leven. Ongeacht de gevaren aan het visscherijbedrijf nu eenmaal verbonden, moet hij een arbeids prestatie leveren, die aan het onmogelijke grenst. Het is lang geen uitzondering, ja eerder regel lat de visscher 48 uur aan één stuk doorwerkt, zonder tijd om te rusten of zelfs nauwelijks om te eten. Daarom wenscht men voor alles een matroos meer aan boord om tot een eenigszins betere arbeidsverdeeling te komen. Inmiddels is de toestand zoo, dat practisch gestaakt wordt door de bemanning van de schepen, die na 2 Januari naar zee hadden moeten gaan. De meesten van hen zullen juist nu, aan het begin van het jaar, uit de werk lozenkassen kunnen trekken, zoodat de vak organisaties zullen moeten beslissen over toe kenning van uitkeering, bij een stand van zaken, dien zij niet gewenscht hebben. Voor degenen, die onder de steunregeling vallen, zal de ge meente moeten beslissen. Het is een eigenaar dige toestand, doch waarschijnlijk zal daarin wel teekening komen, voordat tot uitkeering moet worden overgegaan. Moeilijk wordt de toe- Het is niet bekend, waarover de besprekingen liepen. De Britsche militaire attaché heeft den Ja panschen minister van Oorlog namens het Britsche leger de nieuwjaarswenschen overge bracht en hem verzocht den Keizer, die een der elf veldmaarschalken van Groot-Brittan nië is, bij de j aars wisseling geluk te wenschen. Volgens de „Hotsji Sjimboen" is men in Ja pansche marinekringen niet verontrust door de vermeerdering van de Amerikaansche marine, aangezien men van oordeel is, dat dit plan is opgesteld na het einde van den termijn, welke door het verdrag van Washington was gesteld. Wel is men van meening, dat aandacht moet worden geschonken aan het aanleggen van een marine-luchtvaart-basis te San Francisco en aan de versterking van de bases op Hawaii" en de Aleoeten. Het blad verklaart tenslotte, dat Japan zijn defensieve bewapening zal voltooien, zonder zich door het Amerikaansche program ma te laten weerhouden. De „Kokumin Sjimboen" ziet in het Ame rikaansche bewapeningsprogramma een binnen- landschen maatregel om het mislukken van de New Deal te verbergen, meer dan een bedrei ging tegen Japan. Het blad vraagt vervolgens aan het Amerikaansche volk zijn hoiiding te wijzigen en Japan niet als een vijand te be schouwen. Van de 450 Japansche particuliere wonin gen te Tsinan zijn slechts een tiental intact gebleven. De andere zijn alle door de Chi neesche troepen voor hun aftocht systema tisch geplunderd en vernield. De Japansche bewoners hebben hierdoor een verlies te lijden van zes millioen yen. De Japansche openbare inrichtingen, zooals het consulaat-generaal, het ziekenhuis en de lagere school, zijn volkomen verwoest. Bevestigd wordt, dat Chineesche vliegtuigen op 3 Januari j.l. voor Woehoe twee Japansche kanonneerbooten tot zinken hebben gebracht. Ten aanzien van de bewering, dat Japan China uit de handen van het communisme wil redden, wijst men op de volgende verklaring van Mgr. Costantini, den vroegeren Apostolisch Nuntius in China: 1. Het Chineesche volk bezit een gezond verstand en bezit een goeden collectieven geest. Mag het ook al gauw in vlam geraken, het krijgt wel weer spoedig zijn gezond ver stand terug. 2. Wanneer het bolsjewisme ook al met ge weld invloed zal krijgen, dan staat daar tegen over, dat de Chineezen de gelegenheid niet- voorbij zullen laten gaan om zich van hun tyrannen te ontdoen. 3. In China bestaat bijna geen groot-grond- bezit. De communisten kunnen deze bevolking dus geen verdeeling van het land beloven, zooals zij dat in Rusland gedaan hebben. 4. De Chineesche natie is stevig gegrondvest op het huisgezin. Het huisgezin is alles voor den Chinees. Het bolsjewisme daarentegen pre dikt een leer, die het huisgezin verwoest en dus ingrijpt in de diepste overtuiging van het Chi neesche volk. 5. De nationale regeering heeft reeds be langrijke resultaten bereikt in haar strijd tegen het communisme. De Japansche minister-president heeft met de ministers van Buitenlandsche Zaken, Ma rine en Oorlog een conferentie gehouden, na afloop waarvan de kabinetssecretaris o.a. mede deelde, dat het verlangen naar vrede in de omgeving van Tsjang Kai Sjek sterker aan den dag zou treden, onder invloed van de Japan sche militiare macht en Japans vastberaden optreden. Japan echter getroost zich zware op offeringen in dezen „kruistocht", welke ge grond is op den wensch een duurzamen vrede in Oost-Azië te vestigen. Daarom zal Japan voortgaan om zijn doel te bereiken, tenzij China zich oprecht bezint. 17 KANTOREN IN NEDERLAND ter volkomen teleurgesteld. Er is in het nieuwe stand ook, als de reeders bij de arbeidsbemid- jaar geen enkele boot naar zee vertrokken en jdeüng menschen atuavragen. WASHINGTON, 6 Jan. (Reuter) Medegedeeld wordt, dat rechter Suther land om gezondheidsredenen 18 Januari a.s. uit het Amerikaansche Federale Hoog gerechtshof zal treden. Dit aftreden beteekent een succes van president Roosevelt, daar rechter Suther land een fel tegenstander van de New- Deal was. Roosevelt krijgt nu gelegenheid een nieuwen rechter te benoemen, die zijn politiek gunsti ger gezind is. Bovendien wordt hiermede voor komen, dat oneenigheid ontstaat onder de democraten over de wijziging van het Hoog Gerechtshof, die, nu de verhoudingen 6 tegen 3 vóór de New Deal worden, wel niet meer noodzakelijk is. WARSCHAU, 6 Jan. (Havas) Sinds veer tien dagen houden 600 mijnwerkers een mijn schacht bij Kattowice bezet. Zij eischen een gratificatie voor het Kerstfeest en Nieuwjaar. Daar deze eischen niet zijn ingewilligd, zijn de arbeiders tot voedselweigering overgegaan. Zij hebben pakken met eetwaren, die hun fa milieleden hun zonden, teruggestuurd, rjs In een gezond begrip van wat straf moet zijn, zitten twee elementen, welke geen van beide verwaarloosd kunnen worden zonder dat de gegeven straf haar doel mist en nieuwe gevaren oplevert erger dan de vergrijpen, waar voor zij werd toegediend. Deze elementen zijn: boetedoening en verbetering. Boete doening en schulddelging voor het be dreven kwaad en verbetering van de neigingen, waaruit dit kwaad is voortge komen, door middel van het wekken van afschuw van dit kwaad, van vrees voor nieuwe straf, van het zedelijk bewustzijn en verantwoordelijkheidsgevoel bij den delinquent. Een straf, welke nieuw en erger kwaad leert of in de hand werkt, is even onzedelijk als ondoelmatig en zonder eenig voorbehoud in het belang van gemeenschap en individu te veroor- deelen. Uitgaande van deze grondstellin gen, welker onaanvechtbaarheid wel niemand zal betwisten, moet de vraag gesteld worden of de hier te lande ge bruikelijke straffen wel aan hun twee ledig doel beantwoorden. Het „Maand blad voor Berechting en Reclasseering" meent deze vraag ontkennend te moetén beantwoorden, voor zoover het straffen, in het Huis van Bewaring uitgezeten, geldt. Onder den titel: „De straf die be derft. Het Huis van Bewaring kweekt prostituée" schrijft de redacteur M. o.m. het volgende: „Onze Rijksinstellingen en de Rijks- gelden kunnen beter besteed worden dan vbor het kweeken van prostituées, maar toch blijft men voortgaan met deze sombere teelt. En met succes. Dat is een aanklacht des te scherper, daar wij verleden jaar, aansluitend aan klachten van Mr. de Bie, op dit ernstig kwaad ge wezen hebben. In Maandblad 1936 bl. 148 hebben wij medegedeeld, hoe een fat soenlijk jong meisje in het Huis van Bewaring in contact werd gebracht met drie prostituées, en een zedelijk gezonde jongeman met een homosexueel. De Tweede Kamer heeft er den Minister oyer aangesproken qn dg Minister heeft geruststellende toezeggihgen gedaan. „Woorden, maar daden geen." Ons is thans opnieuw een dergelijtetstJ geval ter kennis gekomen en men bedenke, dat het louter toeval is, dat zulk een mededeeling ons bereikt, zoodat wij veilig kunnen aannemen, dat het hier gesignaleerde euvel allerminst een uit zondering is in onze Huizen van Bewa ring. Ditmaal is een meisje van 24 jaar, dat voor diefstal in een Huis van Bewa ring was, door de kennismaking met een daar opgesloten prostituée tot prostitutie gekomen. De vorige maal konden wij slechts wijzen op het gevaar van derge lijk contact, maar ditmaal kunnen wij bewijzen, dat het gevreesde gevolg i3 ingetreden en dat het meisie prostituée geworden is. Dit is een aanklacht en niemand mag er nu verder in berusten. Het is eenvoudig een fout, erv een van de aller ergste soort. Verontschuldiging is er niet, en zelfs de bezuiniging kan in dit geval niet als schild dienen. Dergelijke contac ten moeten eenvoudig door den Minister aan de gevangenisbesturen verboden worden. Als vermijding van zoodanig contact in bepaalde gevallen wegens plaatsgebrek niet mogelijk zou zijn dan beteekent dat niet, dat de gezamen lijke opsluiting met ongeschikte elemen ten dan toch moet plaats vinden, maar het beteekent dan eenvoudig, dat er geen plaats is en dat de opsluiting in dat Huis van Bewaring niet kan plaats vinden. „De straf geen kwaad," zei Modderman. Hij zou dat nog kunnen wenschen, maar hij zou het niet meer kunnen getuigen. Tenuitvoerlegging van straf is een on zedelijke handeling als dergelijk gevaar er door ontstaat. Straf is heilzaam maar straf op de wijze als wij hier schet sen is bederf, zoowel voor individu als voor gemeenschap." Inderdaad is het een zeer scherpe en ernstige aanklacht, welke hier door den redaeteur van het „Maandblad voor Berechting en Reclasseering" wordt geuit, een aanklacht, die gegrond is op een proces-verbaal, dat ten bewijze nog in het tijdschrift gedeeltelijk wordt af gedrukt. De ontzaglijke gevaren van het samenbrengen van plegers van kleinere vergrijpen met verdorven elementen ki het Huis van Bewaring is een gebruik, dat zoo spoedig en zoo radicaal mogelijk dient te worden uitgeroeid, zoowel in het belang van de in verzekerde „bewaring" gestelden zelf als van de maatschappij, waarin zij na korteren of langeren tijd zullen moeten terugkeeren. Op welke wijze daarin het best voorzien kan wor den, laten wij gaarne aan de diligentie en prudentie der betrokken autoriteiten over, wier onafwijsbare plicht het is te voorkomen, dat het Huis van Bewaring een Huis der Schande in den meest schandelijken zin des woords wordt. BATAVIA, 6 Jan. (Aneta). Nadat de lichte tanks voor het Indische leger na aankomst te Bandoeng in het bergterrein werden beproefd, zijn thans ook proeven genomen ten aanzien van de bruikbaarheid er van^op het typische Indische vlakke terrein, waartoe eenige tanks naar Batavia zijn gedirigeerd. De resultaten dezer proefnemingen zijn voorloopig geheim.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2