De roofmoord te Vlissingen Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen DRIE VERDACHTEN IN ARREST Nieuwe onrust in Palestina gin DONDERDAG 6 JANUARI 1938 Belastingontduikingen Fraudes van 6 jaar terug toerden opgerakeld en gestraft Wegenbelasting-ontduikers Uit lang vervlogen tijden Banderolles Te Heemstede Getuigen opgeroepen VERKEERSONGEVALLEN Te Bloemendaal Hopeloos HET NATUURSCHOON VAN WARMOND BEDREIGD VELSEN VERWACHT HET VOORHOUT UIT DE HOOFDSTAD Gladheid van den weg - In de hoofdstad gebeuMe een aantal ongelukken DOOI MET WESTELIJKEN WIND Depressie over Scandinavië laat haar invloed gelden Slechts één hunner heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd Een minutieus onderzoek Nog een derde aanhouding Dame bij auto-ongeval gedood De wagen slipte bij het uitwijken voor een konijn HET VASTLOOPEN VAN DE „REJA" Onderzoek van dit ongeval bracht nog meer aan het licht HOFJAGER SPEK HEEFT WEER GELOOPEN Behandelende geneesheer tevreden 150-JARIG BESTAAN VAN AUSTRALIË De Flores" gaat naar het gemeenebest Talrijke overvallen op vervoer middelen Beslag op de recettes gelegd Amsterdamsche Tooneelvereeni ging vraagt opheffing in kort geding DE „VAN DER WIJCK"-RAMP Mogelijkheid van een nieuw duikeronderzoek besproken PREMIER VAN SYRIË BESCHULDIGD Het rapport van Van Zeeland Publicatie binnenkort te verwachten GELUKSTELEGRAMMEN AAN PRINS BERNHARD siiuiiiiiiiitiiiitiiiiiiiiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiiininmiiiiiMiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Vele zondaren tegen den zeer veel, doch weinig met liefde genoemden fiscus had den zich gistermiddag voor den Haarlem- schen politierechter te verantwoorden. Hoe ingenieus en slim ze ook indertijd, soms jardn geleden, de verschillende belastin gen hadden weten te ontduiken, het speu rende oog van den fiscus had alle onge rechtigheden ontdekt en zoo kwamen hun de toen behaalde voordeeltjes, dikwijls zeer gering, erg duur te staan. Het grootste deel van de verdachten bestond uit bonafide chauffeurs, die „op den openbaren weg hadden gereden, zonder in het bezit te zijn van een wegenbelastingkaart". Deze fout kostte gemiddeld 15 boete of 8 dagen hech- tenisstraf. Maar er was een meneer, die van het ten laste gelegde vrijgesproken werd. Dat was iemand, die op een vrijen dag een auto met papieren en al had gehuurd van een Amster- damschen garagehouder en bekeurd was, om dat op zijn wegenbelastingkaart stond ver meld, dat de auto een Plymouth was, terwijl de wagen een Chevrolet-merk droeg. De als getuige gedagvaarde garagehouder wist echter te vertellen, dat de voorkap van de Plymouth beschadigd was en dat hij er toen zoolang een Chevrolet-kap op had gemon teerd, hetgeen den belastingambtenaren ont gaan was. De Rijksadvocaat, die gistermiddag bij den politie-rechter op visite was, vond dan ook, dat de man ten onrechte beschuldigd was, weshalve hij tot vrijspraak requireerde. De meneer zelf wist betrekkelijk heel weinig van auto's, af te gaan op zijn uitlatingen voor den rechter tenminste, hetgeen niet wegnam, dat hij na de vrijspraak met een voldaan ge zicht wegwandelde. Dan was er een 34-jarige Zaandammer, die in December 1932 ruim 5 jaar geleden dus een distilleertoestel voorhanden had. Op 28 Augustus van het volgende jaar constateerde de fiscus, dat het ding nog bij den Zaandam mer stond en twee weken daarvoor, wrist men nog te vertellen, had de man het toestel van den eenen weg naar den anderen had vervoerd. Dat zijn allemaal strafbare feiten; de accijn zen worden daardoor ontdoken. Dank zij de gunstige inlichtingen wilde de Rijksadvocaat het bij een voorwaardelijke ver oordeeling en een lichte geldstraf laten, hoe wel het hier een belangrijk misdrijf gold. Hij eischte 3 boetes van 15 en de Officier eischte 3 maal 1 maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en verbeurdverklaring van de goederen. De rechter veroordeelde verdachte tot drie maal 2 maanden voorwaardelijk, proeftijd drie jaar, terwijl verd. zich onder toezicht van de vereeniging tot zedelijke verbetering van ge vangenen had te stellen. De geldstraffen liet hij in verband met verdachte's financieele om standigheden vervallen. Op een zeer eigenaardige manier waren de falsificaties van een Haarlemschen sigaren winkelier aan het licht gekomen. In December 1934 was er in zijn winkel brand ontstaan. Door een timmerman werd bij de opruimingswerkzaamheden een kartonnen doos gevonden met banderolles en toeslagzegels. Hij had alles in een zak gedaan en aan zijn patroon gegeven. Die had het zakje weer van zijn werk plaats naar de Brandverzekeringsmaatschappij gebracht en zoo was het in handen gekomen van een belastingambtenaar. Dat juist dat doosje geen vlam wou vatten! Verdachte trachtte er zich uit te redden met de mededeeling, dat hij 7 jaar geleden groote partijen opkocht van geliquideerde gros siers en dan moest kijken of de cigaretten nog wel goed waren. Hij had niets aan de banderolles, want twet keer nadien werden ze veranderd. Rechter: U had ze moeten vernietigen. Verd.: Ik verzamelde die dingen. Deze verklaring werd ernstig in twijfS ge trokken. De Rijksadvocaat wees nog even op een vo rige verklaring van verdachte, waarin hij ver klaarde, de banderolles aan een kennis te ge ven, die hem dan weer tegen gereduceerden prijs sigaretten verkocht. Spr. vond hier een strenge straf op haar plaats en eischte ƒ250 boete. De Officier bracht nog even in herinnering, dat na den brand 122 van die papiertjes op verdachte waren gevonden. Hoe zat dat dan? Verdachte gaf toe, dat dat niet in den haak was geweest. Door de tabakswet en het lange uitblijven van vergunningen was hij nu totaal broodeloos. Hij verzocht dan ook clementie. En de rechter veroordeelde den man tot 120 subsidiair drie maanden hechtenis. duurde het geruimen tijd eer een dokter ter plaatse was. De jongen is, na toen voorloopig verbonden te zijn, per ziekenauto naar een ziekenhuis overgebracht. Op de Heemsteedsche Dreef is gisteren een aanrijding ontstaan tusschen een vrachtauto en een luxe-auto, die beide in de richting Haarlem reden. De vrachtauto wilde links afslaan en had derhalve zijn richtingaanwijzer uitgestoken, die echter door den bestuurder van den achterop komenden luxe-auto niet tijdig genoeg werd opgemerkt. De auto's wer den zwaar beschadigd. De politie maakte pro ces-verbaal op. Donderdag 30 December, des namiddags om 6 uur, had op den Zijlweg onder het viaduct een aanrijding plaats tusschen een autobus en twee fietsende jongens. Een van hen werd ernstig aan zijn arm gewond. Getuige van het ongeval is o.a. geweest een jongen, die den autobuschauffeur zelf had deze niets gemerkt op de Raaks inhaalde en hem op een en ander attent maakte. Hij wordt verzocht zich bij de politie te ver voegen. Ook andere getuigen zijn welkom. Op de Iepenlaan te Bloemendaal is gisteren middag om half 6 een jongen op een bakfiets aangereden door een luxe-auto, waarvan de bestuurster door de slechte verlichting ter plaatse de bakfiets niet fcag. De jongen werd ernstig gewond. Naar men ons mededeelde Het was een heel gewoon gevallletje, dat de kantonrechter Woensdag te berechten kreeg. Een paar weken geleden reed een oude man, zonder op het verkeer van rechts te letten, den Wagenweg over van den Koninginneweg naar het Florapark. Als een paal boven water stond vast, dat de man in overtreding was geweest en gewoonlijk nemen dergelijke gevalletjes dan ook nog geen volle minuut in beslag. Dit gevalletje duui'de echter meer dan een kwartier. En dat was uitsluitend te wijten aan het gehoororgaan van verdachte, dat niet meer zoodanig functionneerden, dat hij 't geritsel van den wind door de boomkruinen zou kunnen hooren. Dies verhief de rechter zijn stem een weinig, doch tevergeefs. De man maakte schelpen van zijn handen, die hij aan de reeds bestaande schelpen hechtte en zei „Watte? Ik kan u niet verstaan, hè, ik ben een „beetje" doof." Maar de rechter had slechts een bepaalde, zeker niet te versmaden, doch te geringe ge luidscapaciteit, en daarom trachtte de Ambte naar van 't Openbaar Ministerie den man iets aan het verstand te brengen. De Ambtenaar heeft een krachtige stem, die zelfs vermocht door te dringen tot de rudimentair-aanwezige luisterorganen van den man. ,,Ja," zei hij, „zoo heet ik." Zoo was na een paar minuten dit* aller eerste begin van iedere rechtzitting voorbij. De automobilist, aan wien geen voorrang was verleend, vertelde, dat verdachte drie me ter voor zijn wagen was overgestoken. Hij had krachtig geremd, was naar links gezwenkt en tegen een onschuldig persoon, die van den anderen kant kwam, aangereden. Toen dat allemaal aan verdachte's verstand was gebracht, was deze van meening, dat dat allemaal achter zijn rug om was gebeurd. Heb ik niks mee te maken, meneer." „U hebt niet veel verstand van het verkeer," vond de Ambtenaar. „Wat zegt u?" „Dat u niet veel verstand van het verkeer hebt...." „Ik kan u niet verstaan, edelachtbare!" Toen stond de Ambtenaar op en schreeuwde een en ander in des mans oor met een der gelijk fortissimo, dat, volgens onze bescheiden meenning, alleen de oorlelletjes al genoeg moes ten zijn om alles te verstaan. ,Ik heb wel verstand van het verkeer," zei de man. |,Dat andere gebeurde achter me, daar heb ik niks mee te maken." .Hopeloos," zei de Ambtenaar, maar dat hoor de verdachte toch niet. Hij stond wat schelpen te maken van zijn handen en als hij dacht dat het wel eens in het verhaal te pas kon komen, knikte of lachte hij een weinig. 10.eischte de ambtenaar en de rechter veroordeelde den man conform. „Watte?" zei de man. En toen het hem duidelijk was gemaakt, zeide hij wel verstand te hebben van verkeer. Wat er achter hem gebeurde ging hem niks aan. ,,'t Is afgeloopen," zei de deurwaarder. „Watte?" zei de man. Zooals men weet, is er den laatsten tijd veel te doen geweest over het uitbreidingsplan der gemeente Warmond, waardoor het natuur schoon aldaar ernstig dreigt te worden ge schaad. Wel heeft Warmond thans een nieuw plan ingediend, maar betreffende den Hof- polder zijn hier geen wijzigingen in aange bracht. Hierin heeft de vereeniging „Oud Leiden" aanleiding gevonden een adres te zenden aan den gemeenteraad van Warmond, waarin wordt gezegd, dat indien het thans ontworpen plan van kracht zou worden, de mogelijkheid wordt geopend, een gedeelte van den Hofpolder te doen bebouwen en dat dan met de tot standkoming van die bebouwing Warmonds onvolprezen schoonheid voor een groot gedeelte teniet zal gaan. Immers, bedoelde gronden, een overgang van den geestgrond van ,,'t Huys te Warmpnt" naar het merengebied, vormen voor 'n belangrijk gedeelte mede het landschap, waaraan Warmond ook nu nog voor een groot gedeelte zijn bekoring heeft te danken. Deze schoonheid wordt gezamenlijk gevormd door het eeuwen-oude geboomte van ,,'t Huys te Warmont", het kasteel zelve, de weiden met de watermolens, de kronkelende Horleede en de breede Leede, zoodat bebouwing van dit gebied met woningen enz. bedoelde schoonheid vrijwel volkomen teniet zal doen gaan. Het verloren gaan van dit schoone stukje grond, dat zijn weerga niet kent in het Hol- landsche landschap, kan als een aanslag op het Warmonder natuurschoon worden be schouwd. Ook voor de watersportliefhebbers zal de Leede aan aantrekkelijkheid verliezen. Oud-Leiden doet tenslotte een krachtig be roep op den gemeenteraad om het thans ont worpen uitbreidingsplan, althans voor zooveel betreft de bestemming der gronden, gelegen in den Hofpolder, niet vast te stellen. Jubileum aan de Plaatwellerij De heer P. Kok, bedrijfschef aan de N. V. Plaatwellerij v.h. Alie en Gonnermann, hoopt Donderdag 6 Januari a.s. den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij de Plaatwellerij in dienst trad. Het zal den heer P. Kok op dezen dag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. Geen bezwaar? Door den Minister van Sociale Zaken schijnt geen bezwaar te zijn in gebracht tegen het besluit van den raad, waarbij een werklooze tot controleur der werkloozen werd benoemd. De benoemde functionaris, de heer H. Rence, is inmiddels in dienst getreden. Woensdagavond zijn door de gladheid eenige ongelukken gebeurd, waarbij verschillende men- schen min of meer ernstig zijn gewond. Op den Haarlemmerweg waren om kwart voor zeven arbeiders van den rijkswaterstaat bezig met een zandstrooiauto. De zandstrooier was niet in orde, zoodat de auto stopte en een van de arbeiders uitstapte om het toestel te herstellen. Op di£ oogenblik kwam een personenauto uit de richting Halfweg. De bestuurder kon niet direct overzien aan welken kant hij kon pas- seeren, zoodat hij remde. Hierdoor slipte de auto over het spiegelgladde wegdek en botste tegen den arbeider, die naast den zandstrooier stond. De man liep ernstige verwondingen op en is met een schedelbasisfractuur in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. Op den Nieuwe Zijds Voorburgwal bij het Spui is een man door een slfppenden auto aangereden. Met een hoofdwonde en een hersenschudding is hij in het Binnengasthuis opgenomen. Op den Valkenweg viel door de gladheid een man. Met een gebroken enkel werd hij opge nomen. Verder is op den Sloterstraatweg in de gevaarlijke S-bocht door de gladheid van het wegdek een personenauto, waarin zaten een man, vrouw en zesjarig kind, bewoners van Haarlemmermeer-Badhoevedorp, over den kop geslagen. Hoewel de wagen grootendeels ver nield was, zijn de inzittenden er buitengewoon goed afgekomen. Alleen de echtgenoote van den chauffeur-eigenaar had een groote hoofd wonde bekomen. De vernielde auto is door een kraanwagen naar een garage gesleept. De vrouw heeft zich onder geneeskundige behan deling gesteld. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) De secundaire depressie is met groote snel heid zuidwaarts getrokken en heeft zich met de Middellaridsche Zee-depressie vereenigd. Ook de rug van hooge drukking ligt reeds ten zuiden van ons larid. Geheel Scandinavië kwam onder den invloed van de nieuwe de pressie, die ook de hooge drukking in het wes ten zuid-westwaarts deed terugwijken. Uit Scandinavië is de vorst bijna verdwenen, in Frankrijk afgenomen, maar in Zuid Duitsch- Iand, Zwitserland, Polen en de randstaten nog streng. Op de Britsche eilanden is de tempe ratuur overal boven het vriespunt, maar in Ierland nog onder normaal. Aan de Noorsche kust waaien krachtige westelijke winden, in Noord-Zweden valt sneeuw, evenals in een deel van Duitschland. Frankrijk heeft grootendeels zwaarbewolkte lucht met lichten tot matigen vorst. Bij Marseille en Biarritz valt sneeuw. De depressie over Scandinavië zal haar invloed ook over ons land uitbreiden en dooi brengen met westelijken wind. Een nieuwe daling, die bij IJsland verschijnt, zal vermoedelijk dien dooi doen aanhou den. Onder de talrijke mededeelingen, welke na het bekend worden van den moord op het echtpaar Louwereins, café „Keersluis" aan den Koningsweg te Vlissingen, in den nacht van 3 op 4 Maart 1937, op het com missariaat van politie te Vlissingen binnen kwamen. bevonden zich de verklaringen van den caféhouder D. en diens huishoudster. Zij verklaarden, dat het door D gedreven café De Ruyter" in den avond van 3 Maarf 1937 tweemaal bezocht was door twee vreemde va rensgezellen, van wie zij een nauwkeurig signa lement wisten te geven. Het was hun opgeval len, dat deze mannen onrustig waren en telkens op de klok keken, en dat voor hun vertrek tus schen elf uur en middernacht een van hen om een taxi vroeg, waarop de andere zijn metgezel aanstootte en zeide: ,Geen taxi, het is maar tien minuten loopen." De commissaris van politie te Vlissingen heeft toen de signalementen van deze twee varensge zellen gepubliceerd met het gevolg, dat in de maand April 1937 iemand zich bij de politie te Rotterdam vervoegde en daar mededeelde, dat hij begin Maart 1937 gevaren had op den mijnen veger „Pieter de Bitter" gedurende een proef vaart, vóór de overname van het schip door de Koninklijke Marine. Hij zeide, dat aan boord van dit schip een hulpkok en een runner uit Maassluis waren, van wie de signalementen overeenstemden met de gepubliceerde. De politie te Maassluis toog hierop aan het werk en kon spoedig vaststellen, dat de op gegeven signalementen een juiste beschrijving gaven van den varensgezel B. P. de K., gebo ren te Maassluis 2 Augustus 1910 en de varens gezel L. B., geboren te Maassluis 14 Aug. 1907, beiden wonende te Maassluis en dat zij inderdaad als hulpkok respectievelijk runner aan boord van de „Pieter de Bitter" hadden gevaren tij dens een proeftocht, gedurende welken de „Pieter de Bitter", in den nacht van 3 op 4 Maart 1937, in de buitenhaven van Vlissin gen gemeerd had gelegen. Bij het hierop ge volgde onderzoek door den rechercheur B. Kuntkes, dat met groote omzichtigheid moest worden en werd ingesteld, omdat eerst B. en later de K. varende 'was, bleek niet alleen, dat De K. en B in den avond van 3 Maart 1937 te zamen den wal* op gegaan waren, maar ook dat op den avond na den moord De K. in een café te Vlissingen een bankbiljet van 40.— of 50 gewisseld had, waarbij onder meer B. tegenwoordig was geweest. Er bestond aanleiding te vermoeden, dat hij niet op rechtmatige wijze in het bezit van dit biljet was gekomen. Toen De K. begin Augustus 1937 met het s.s. „Stad Haarlem" uit Zuid- Amerika terugkeerde, werd hy op den Water weg bij Hoek van Holland door den rechercheur Kuntkes, die het schip per sleepboot tegemoet was gevaren, terwijl tegelijkertijd B. te Maas sluis werd aangehouden, gearresteerd. Zij wer den op transport gesteld naar Middelburg en daar aan de justitie voorgeleid. Aanvankelijk ontkenden beiden hardnekkig iets met de zaak te maken te hebben, al gaven zij- toe, in den avond van 3 Maart 1937 tweemaal het café „De Ruyter" te Vlissingen in de Em- mastraat te hebben bezocht. In den loop van de maand September 1937 evenwel gaf de ver dachte B. toe. op den bewusten avond in gezel schap van De K. het café „Keersluis" te hebben bezocht. Eenige dagen later legde B. een gedeel telijke bekentenis af, waarin hij toegaf met den verdachte De K. bij den moord betrok ken te zijn.-De K. hield zijn onschuld vol. Wel verklaarde hij, den geheelen avond in gezelschap van B. te zijn geweest. Tijdens 't vooronderzoek kwam de jus titie tot de overtuiging, dat nog een derde verdachte in deze zaak de hand moest heb ben gehad, hetgeen den officier van justitie aanleiding gaf, een vordering tot gerechte lijk onderzoek in te stellen tegen D. van T., geboren te Vlaardingen op 24 April 1911, va rensgezel, wonende te Maassluis, en tevens zijn gevangenneming te vorderen, welke de rechtbank gelastte. De tenuitvoerlegging van deze beschikking ondervond evenwel bezwaren, doordat Van T. inmiddels voor een sleepreis naar Madagascar was vertrokken en hij alzoo geruimen tijd bui tenslands zou vertoeven. Daar bij dergelijke rei zen nooit met zekerheid kan worden bepaald, welke havens zullen worden aangedaan, was 't bezwaarlijk langs diplomatieken weg zijn uit levering te verzoeken. Met het oog hierop was geheimhouding met alles, wat met deze zaak verband hield, noodzakelijk, om te voorkomen, dat Van T. ontijdig gewaarschuwd zou worden en in een buitenlandsche haven zou desertee- ren. Een beroep werd gedaan op de medewer king der Nederlandsche pers en deze, zich be wust, daarmede het algemeen belang te die nen, voldeed hieraan over het algemeen. De verklaringen van verdachte B. vonden op onderscheidene onderdeelen van elders beves tiging. De mededeelingen waren van dien aard, dat ernstig gerekend moest worden met de mogelijkheid, dat de daders na het verlaten van het café voorwerpen, voor -het misdrijf ver kregen en voor het plegen daarvan benut, bij de brug over de Keersluis in het water hebben geworpen. Hoewel het misdrijf in den nacht van 3 op 4 Maart 1937 is gepleegd en het in middels November 1937 was geworden, werd ge durende eenige dagen in het kanaal door Walcheren bij de Keersluisbrug gevischt met een electro-magnetische dreg, welke de hoofd commissaris van politie te Amsterdam hier voor in bruikleen afstond. De leiding hiervan berustte bij inspecteur Van Boxtel van den tech- nischen» dienst der Amsterdamsche politie, ter wijl vapwege d? koninklijke marine hiervoor een vaartuig met de noodige bemanning beschik baar werd gesteld. Verscheidene voorwerpen Jen hierop opgehaald. In hoeverre deze met iet misdrijf in verband staan wordt nader onderzocht. Inmiddels bevond Van T. zich op de terugreis van Madagascar naar Nederland en op den avond van 25 December 1937, toen de sleepboot „Schelde", den Water weg binnenstoomde, werd ook hij door rechercheur Kuntkes, die het schip tege moet was gevaren, aan boord aangehou den en vervolgens op transport gesteld naar Middelburg, waar ook hij in het Huis van Bewaring werd ingesloten. Ook tegen Van T. bestaan bezwarende aanwijzingen. Het onderzoek, dat zeer ingewikkeld is, zal naar alle waarschijnlijkheid nog ge ruimen tijd in beslag nemen. .onder God geen gezag. Dinsdagavond laat is op den weg Goch— Kleef, ongeveer 40 K.M. van de Nederland sche grens, een ernstig ongeluk gebeurd. De heer W. H. Bachmann, uit Nijmegen, keerde per auto uit Düsseldorf terug. Op den Weg tusschen de bosschen van Goch wilde de heer B. een konijn, dat over den weg sprong, ontwijken. Daardoor verloor hij de macht over het stuur en slipte zijn wagen op den gladden, bevroren weg. Met groote kracht sloeg de auto tegen een boom. De botsing was zóó hevig, dat de 39-jarige mevrouw A. Bachmann ais het ware onmiddellijk gedood werd Het 13- jarige zoontje kreeg tamelijk zware kneuzin gen, terwijl de vader, de heer W. H. Bach mann, er met lichte verwondingen afkwam. De auto werd zwaar beschadigd. Op 3 April des avonds te kwart over tien uur is het motorscheepje „Reja", thuis behoorende te Groningen, tijdens mist bij Flamborough aan den grond geloopen. Tegelijk met hét onderzoek naar dit scheeps- ongeluk heeft de raad voor de scheepvaart te Amsterdam Dinsdag een klacht behandeld, door den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen den schipper, tevens eigenaar van het schip ingediend wegens het .feit, dat hij zijn schip in de eerste na het ongeval aangeloope'n haven niet heeft doen onderzoeken door een expert alvorens weer zee te kiezen. Nog was er tegen dezen kapitein een klacht te behandelen terzake van handtastelijk optre den tegen en het bedreigen en beleedigen van een Engelsche loods te Truro. De Engelsche rechter heeft den kapitein wegens deze gewelddadigheden gestraft en hem ook in de gerechtskosten veroordeeld. Volgens de verklaring van den stuurman was de kapitein bij dit incident stevig dronken. Den volgenden morgen was het schip zonder stuurman vertrokken. Deswege is ook een klacht tegen den kapitein ingediend wegens het uit varen met onvoldoende bemanning. De w.n. inspecteur-generaal voor de scheep vaart meende te mogen vaststellen, dat de kapitein zich misdragen heeft, terwijl hij boven dien het uitvaren met onvoldoende bemanning erkent. De raad zal later uitspraak doen. De behandelende geneesheer van den hof- jager Spek, die bij het ongeluk, dat Z. K. H. Prins Bernhard op 29 November jj. heeft ge troffen, eveneens werd gewond, dr. C Knap per, verstrekte ons Woensdagmiddag het vol gende communiqué: „De hofjager Spek kan het ziekenhuis nog niet verlaten, hoewel de operatie aan de knie als geheel geslaagd beschouwd kan worden. Heden heeft hij voor het eerst geloopen. De bewegingsmogelijkheid van de knie is goed. Zijn physieke toestand is gunstig. (w.g.) Dr. C. KNAPPER." BATAVIA, 5 Jariuari. CAneta). Het departe ment der Marine deelde mede, dat in verband met het 150-jarig bestaan van het gemeenebest Australië, de „Flores" naar Australië zal wor den gezonden. Deze vertrekt 11 Januari uit Soerabaja en gaat via Darwin naar Sydney, waar men van 25 Januari tot 12 Februari ver blijft. Daarna gaat de „Flores" van 19 tot 22 Februari naar Hobart, om ten slotte via Bris bane en Darwin naar Soerabaja terug te keeren. JERUSALEM, 5 Jan. (Havas). Uit verscheidene deelen van Palestina worden overvallen en gevechten gemeld. De trein van Lydda naar Jerusalem werd beschoten, zonder dat evenwel slachtoffers zjjn te be treuren. Op den weg van Hebron naar Jerusalem, welke op het oogenblik een van de gevaarlijk ste punten van heel Palestina is, werd gescho ten op auto's en autobussen; te Caiffa werd een reiziger gewond. Naar Hebron zijn pantserwagens gezonden om de orde te bewaren; talrijke welgestelde inwo ners hebben de plaats verlaten om te ontko men aan het betalen van gemeenschappelijke boete van 2750 pond sterling, welke de plaats is opgelegd. De krijgsraad te Nazareth heeft een Bedoeïn tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens het in bezit hebben van wapens. Men had in zijn tent een Europeesch geweer met munitie gevonden. Een Arabier werd tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens net in bezit hebben, van munitie, terwijl vier Ara bieren gearresteerd zijn, verdacht van betrek kingen met de terroristen te onderhouden. Het toenemen van de ongeregeldheden, hetwelk samenvalt met het publiceeren van het witboek van Ormsby Gore, bewijst de onrust van de Arabische bevolking. Dezer dagen is door een auteursbureau te Amsterdam aan de kassa van den Stads schouwburg aldaar beslag gelegd op de recette %an de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, onder directie van Albert van Dalsum en A. Defresne. Tusschen het auteursbureau, dat een vorde ring wegens auteursrechten heeft op de Am sterdamsche Tooneelvereeniging, is een geschil van meening gerezen met de A. T. V. over de grootte van het nog te betalen bedrag. Verleden jaar was door de A. T. V. een re geling gemaakt met het auteursbureau: er zou een deel der rechten worden voldaan uit de recette, de rest zou in den loop van 1938 worden afbetaald, terwijl een deel kwijtgeschol den zou worden. Het verschil van meening zal nu aan het oor deel van den president der rechtbank worden onderworpen, daar de Amsterdamsche Tooneel vereeniging die veel last van- de blokkade harer recette ondervindt Vrijdag a.s. in kort geding opheffing van het beslag zal vorde ren. Voor de Amsterdamsche Tooneelvereeniging zal optreden mr A. Sternhem en voor het auteursbureau mr. W. H. P. Loggere. BATAVIA, 5 Januari CAneta) De nabe schouwingen omtrent de ramp met de „Van der Wijck" houden nog steeds aan. Thans wordt de mogelijkheid besproken van een tweede duiker- onderzoek, aangezien men meent, dat het wen- schelijk zou zijn, dat vastgesteld wordt, wat er in de machinekamer gebeurde. Aneta verneemt, dat het verzoek voor een tweede duikeronder zoek nog niet door het parket bij het departe ment van Marine is ingediend. Indien een der gelijk verzoek niet bij voorbaat moet worden afgewezen met het oog op de kosten, het niet beschikbaar hebben van personeel of materieel, dan wel door de omstandigheid, dat het wrak reeds te zeer door de modder bedekt is, om eenig resultaat van een nader onderzoek te mo gen verwachten, kunnen pogingen daartoe eerst bij de kentering, dus omstreeks April of Mei worden ondernomen. Het Bataviaasch Nieuwsblad deelt mede, dat men in zeemanskringen meer en meer overtuigd raakt van de noodzaak, tot een strafvervolging over te gaan, mede omdat de Raad van Justi tie de kwestie uitvoeriger en van een ander standpunt uit behandelt dan de Raad van Scheepvaart, welke een geheel andere taak heeft. BEIROET, 5 Jan. (D.N.B.) Verscheidene bij de laatste parlementsverkiezingen in den Libanon verslagen candidaten hebben tegen ministerpresident Ahdab een proces aanhangig gemaakt, aangezien deze, naar zij beweren, bij de parlementsverkiezingen openbare gelden ten bate zijner eigen party zou hebben gebruikt. BRUSSEL, 5 Jan. (Belga). De vroegere Belgische minister-president Van Zeeland, die hedenochtend naar Londen was vertrokken op uitnoodiging van de Britsche regeering, om re spreken over zijn plannen tot het doen opleven van den wereldhandel, is na een telefoonge sprek, dat hy te Oostende heeft gevoerd, naar Brussel teruggekeerd. Hij zou morgen naar Londen gaan; de publicatie van zijn rapport zou spoedig te verwachten zijn. Naar gebleken is bestaat by velen de be hoefte den Prins met zijn herstel geluk tewen- schen. Ten einde de gelegenheid te geven dat deze blijken van medeleven een feestelijk aan zien hebben, wordt er de aandacht op geves tigd, dat voor deze gelukwenschen het gebruik van een gelukstelegram op de formulieren Lxl en Lx4 een passend middel is. Zü zullen door den telegraafdienst in bijzondere daarvoor gemaakte omslagen aan Z. K. H. woe den afgeleverd. Het verdient aanbeveling de gelukwenschen vóór of op Vrydag 7 Januari aan de kantoren aan te bieden. Voor een bedrag van 10 cent kan een af schrift op hetzelfde formulier als het oor spronkelijke worden verkregen. Deze afschrif ten worden later aan de opgegeven adressen besteld. Vóór bet L moet er altijd éven aan denkea, dat de remweg (afstand, noodig om te stoppen) met de tweede macht der snelheid stijgt. (Bij 40 km/a is de remweg w> meter bij 80 lom/a echter 64 meter!) 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4