Die HENSEN HOUDT DAT IN 'T OOG! BREEMEN Heden BALANS- OPRUIMING Haarlems Bloei KUNSTGEBITTEN De rijke gemeente Bloemendaal BIJ 'T BESTELLEN BRANDSTOFFEN Haarlem, 6 Jan. BEVERWIJK IS ZEER ARM Kort en volledig J DONDERDAG 6 JANUARI 1938 Het volgende schreef Dr. H. te V. over zijn echtgenoote: Met Sanatogen glijdt dat vermoeide ge voel van U af. Duizenden vrouwen behouden - door Sanatogen hun jeugdige vitaliteit. Begin Snog vandaag er mee. Dagelijksch handgemeen het VAN ONZE RECHTBANK Lood gestolen Hulp voor fietsendief Verboden winkel Winkeldieveggen De goede medewerker PAARLAARsrgÈfflBSMEM Ingebroken Diefstal uit auto EEN ONGELUKKIGE VAL IJS,SNEEUW EN HAGEL BOVENDIEN oat's WEER VOOR iP KOLEN VAM FRANS PERQUIN In het Ver keer shuis werden in het reisseizoen 70 inlichtingen per dag verstrekt Particulieren gaven f 5000.- De financiën Plotseling overgestoken 7-jarig jongetje brak beide beenen BLIJSPEL „POMPELMOES' Hedenavond in Stadsschouwburg Brandje in een moffeloven H.A.K. fegen onze bekende lage Tarieven; met garantie 16 RIJKSSTRAATWEG 16 Haarlem-N. - Telefoon 16726 GRATIS INLICHTINGEN Haarlem betaalt relatief 't minste voor werkloozenzorg en arm lastigen, Heemstede het meeste Interessante cijfers Belastingen Vermakelijkheid en honden Armlastigen en werkloozenzorg VAN UW MAN t HAARLEM - SCHOUWTJESLAAN 23 HEEMSTEDE - JULIANALAAN 14 AGENDA Bioscopen 7 Januari Bioscopen Nieuw viool-concert „Vertiltakt als zij was no een langdurige ziekte, voelde zij zich spoedig vermoeid, lusteloos, had pijnen in rug en maag, enz. Het gebruik van Sanatogen gedurende een viertal weken bracht hierin een zeer gunstige verandering." on STAD UWS Nederlanders houden er niet van ge- •ttaszregelt te worden. Een discipline als in het voormalige Pruisen estond, werkt op hun lachspieren en zou, werd in Holland ingevoerd, bepaald schadelijk voor gezondheid zijn. Maar dat neemt niet weg, dat zij heel goed eSrijpen dat een zekere orde en regelmaat niet ®e(nist kan worden en zoo zien wij ze dan ook, P enkele honderdtallen boosdoeners na, rustig ir"oorzamen aan den politie-agent-verkeers- agelaar, zelfs aan het stomme verkeerslicht. begrijpen, dat zij het zich zelf lastig rP ?n' als ZÜ zicl1 aan dergelijke ordemaat- Selen niet storen. van die goede bepalingen, waarvan ieder e Juistheid en redelijkheid inzag, was het bij de ihdienststelling van de electrische treinen Segeven voorschrift, van „achter instappen" en "vóór uitstappen". Iedereen begreep, dat, waar de nieuwe spoorwagens slechts twee passage- leningen hebben, het vlugge in- en uitstappen «echts op die manier bevorderd kon worden, eU dat het een bende moet worden als in- en ^stappende antagonisten elkander bij het aan komen van den trein den voorrang gaan be visten, als zij doen alsof alles en allen lucht 2Üu buiten hun eigen gewichtig persoon. De aatregel leek zoo logisch en werd geaccep teerd. Als men nu echter op drukke dagen of uren ■bet den trein reist, ziet men dat er van de V°egere orde niet veel meer over is. Er is bij aankomen van eiken trein een onpleizierig r'nSen, dat telkens tot booze opmerkingen en audtastelykheden aanleiding geeft, het is daar ®eïl dagelijksch handgemeen onder vredelie- r®n<^e burgers, het is een burgeroorlog in klein rrnaa.t, die uitgevochten wordt met vuisten en «lebogen. is daarmede begonnen? ezelfde soort bengel natuurlek, die om één buut te winnen niet stopt voor het onveilige ^erkeerslicht en daardoor zich zelf en anderen half jaar in het ziekenhuis helpt. Het zijn 'uie, en aanstellerige lui, die dicht bij den teruitgang zitten en er tegen op zien den eelen wagen door te wandelen om voor uit te taPpen. ï>at deze overtreders van de spoorwegregle- uten vroeger sporadisch voorkwamen en te- UWoordig een waar euvel zijn, is de schuld het spoorwegpersoneel, dat klaarblijkelijk V' krachtig genoeg optreedt. 2q en Paar maal een proces-verbaal opmaken a reeds, dunkt ons, een heilzame uitwerking n, doch tot onze verbazing ziet de amb- aar Van het kantongerecht dergelijke bekeu- gen maar zelden! de N Een 24-jarige metselaar uit Heemstede ue opu zou op ^oninPuuikelijke wijze uit in aanbouw zijnde jj «gen aan de Zomerlaan te Heemstede 15 UifeLCisch was 8 maanden gevangenisstraf, de braak conform. eetl a 33"jarige loswerkman uit Haarlem was bij dg0ede hulp geweest voor een fietsendief door stolen diefstallen op uitkijk te staan en de ge- Va "/'etsen thuis te demonteeren. Zeven keer ZiJn dl 4 gebeurd. De man beweerde dat hü tot WeErp d Was gekomen omdat hij nog f 15 boete na stroopen moest betalen! vanp. hcier van Justitie eischte een jaar ge- e; ®Gnisstraf. De rechtbank wilde eerst een re- te doeningSrapPOrt inwinnen alvorens uitspraak de?6? Veehandelaar uit Heemstede was door dat i Wnrechter tot f 6 boete veroordeeld om breid niettegenstaande het verbod van het uit- EfeemUf8SPlan der Semeente, in de Lindenlaan ce De a de een winkelbedrijf had uitgeoefend. rechth n Was in hooger beroep gekomen doch de rerht nlc heeft het vonnis van den kanton- hter bevestigd. iiw.ee wmkeldieveggen hebben zich te verant- g en gehad. Cantf 37"Jar'ge dame uit Haarlem had haar va- ree^ Zandvoort misbruikt door een lange te n v°orwerpen uit verschillende winkels weg De P-^hiator dr. Klein had haar hderd toerekeningsvatbaar verklaard. De PÜplood gestolen hebben. eisch was een gecombineerde straf van een jaar, waarvan 8 maanden voorwaardelijk. De recht bank heeft 6 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met 3 jaar proeftijd opgelegd. Een andere Haarlemsche vrouw had twee stukken zeep bij een drogist gestolen, zooge naamd uit wraak, omdat ze. ruzie met den dro gist had gehad. Dr. Klein vond deze vrouw sterk verminderd toerekeningsvatbaar en de Officier vroeg dan ook plaatsing in een krankzinnigen gesticht. De rechtbank besloot eerst nog een deskundige een onderzoek naar de geestvermo gens van de vrouw te laten instellen. Een 30-jarige dameskapper uit Haarlem hielp een 37-jarigen stoffeerder uit dezelfde stad bij den verkoop van diens meubelen. Maar in feite hielp hij hem van den wal in de sloot, want als hij kwitanties moest innen voor den stoffeerder, hield hij een gedeelte van het ontvangen be drag voor zichzelf. Bovendien zou de kapper meubelen voor den stoffeerder verkoopen. Dat deed hij ook, het ontvangen geld echter stak hij in zijn eigen zak. Het geld heeft hij gebruikt om van te leven. De man is reeds 8 maal veroordeeld. De Officier van Justitie vond dat verdachte schandelijk misbruik van het in hem gestelde vertrouwen heeft gemaakt. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. L. Römelingh pleitte vrij spraak. De kapper had voor den verkoop van de ver duisterde goederen ook al een medewerker als er wat te verdienen valt zijn de menschen er medewerkerig! En met den kapper moest nu ook die me dewerker, een 29-jarige los werkman, in hèt verdachtenbankje zitten. De werkman had de verduisterde meubelen naar de koopers ver voerd en verkocht en de opbrengst met den kapper gedeeld. Verdachte kent ook het klappen van de zweep, want hij is al tweemaal eerder veroordeeld. Nu werd vijf maanden gevangenis straf tegen hem geëischt. De verdediger, Mr. Römelingh, schetste de vele manieren, waarop verdachte tevergeefs geprobeerd heeft eerlijk zijn brood te verdienen. Spr. verzocht hem een steun in den rug te ge- V A K K-.L EEDI N G MAG A Z IJ N ven dopr een voorwaardelijke straf op te leg gen. Uitspraak 20 Januari. De eene verdachte was nauwelijks het trapje naar de cellen afgedaald, of de andere werd alweer bovengebracht. En voor ieder gold steeds hetzelfde refrein: diefstal uit armoede ge pleegd Een 30-jarige varensgezel had in No vember stuurloos op de levenszee rondgezwor ven. Zonder middel van bestaan en zonder geld liep hij in den nacht van 29 op 30 No vember door Haarlem. In het Kenaupark be merkte hij een leegstaand huis en besloot er een kijkje te nemen. Hij drukte op de gebrui kelijke wijze een ruitje in en stal uit het per ceel allerlei looden pijpen, die hij in den tuin verborg, orrf ze den volgenden dag weg te ha len. De waakzame politie arresteerde hem ech ter bij zijn terugkomst. De jongeman stond nu voor de zesde maal voor de rechtbank. De Officier van Justitie eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. O. H. v. Wijk, deed nog een goed woord voor hem. De rechter vond echter dat verdachte wel wat erg royaal geleefd heeft In één dag heeft hij zijn gage 75.opgemaakt! Verdachte: „Ja, maar ik werd daartoe ver leid door een vriend, die me anders een droog pruimer gevonden zou hebben." President: „Het is beter dat je eens wat droog pruimt, dan dat je in de gevangenis komt!" Een Amsterdamsche koopman in manufactu ren, Nathan Sajet, had op 3 December j.l. des avonds op den Woestduinweg te Bloemendaal een onpleizierige ontmoeting. Hij had daar zijn auto geparkeerd om een wandeling te maken. En na het natuurschoon bewonderd en van het heerlijke winterweer te hebben genoten, keerde hij naar zijn auto terug. Onderweg ontmoette hij twee mannen, waarvan er een een zak bij zich had. Bij zijn auto gekomen deed hij de onaangename ontdekking, dat daaruit een kof fer en twee doozen met manufacturen waren gestolen. Den diefstal met de mannen in ver band brengend, behoefde hij de dieven niet ver te zoeken. De mannen hadden erg vreemd gedaan, zoo vertelde hij als getuige voor de rechtbank. Ze vroegen hem om vuur, terwijl hij heelemaal niet rookte r De mannen, een 43-jarige Haagsche timmer man en een eveneens 43-jarige Amsterdamsche koopman, ontkenden den diefstal gepleegd te hebben. De timmerman ontkende ook dat hij om vuur gevraagd had. President: „U hebt getuige zeker om zijn portefeuille gevraagd." Nee, dat was het ook niet. De Amsterdammer had het vuur gevraagd. Twee agenten ontdekten de heeren, terwijl ze in een bosch stonden te graven en te zoeken. Beiden roken naar alcohol en werden door de agenten aangehouden. Ook de agenten gingen graven op dezelfde plek in het bosch en vonden daar de gestolen doozen. De beide verdachten beweerden dat ze eenige jongens iets hebben zien verbergen in het bosch. Uit nieuwsgierigheid zijn ze op die plek gaan graven. Dat er gestolen doozen ver borgen waren wisten ze niet. beweerden ze. Maar de verklaringen van de diverse getuigen waren voor hen zeer bezwarend en de Officier van Justitie eischte dan ook 9 maanden ge vangenisstraf. tegen ieder. De mannen zijn be ruchte spiritusdrinkers. Spr. wees er op dat 'een agent een, der man nen naar het gestolen goed heeft zien toekrui pen. Toen de man echter bemerkte, dat er naast het goed een agent verborgen was, maakte hij, dat hij wegkwam. Zijn maat was minder ge lukkig en werd meteen gearresteerd. De Hagenaar viert thans een jubileum. Hij staat precies voor de vijf-en-twintigste maal terecht. De Amsterdammer doet het nog wat kalmer. Die is maar vijf mafal veroordeeld. De verdediger van den Hagenaar, Mr. A. Beets, vroeg of de rechtbank misschien juist om dat jubileum wat clementer wilde zijn. Het jubileum kan dan immers wat vroolijker ge vierd worden! Overigens refereerde hij zich aan het oordeel van de rechtbank. De verdediger van den Am sterdammer. Mr. B. Slingenberg pleitte clemen tie. Uitspraak in alle zaken 20 Januari. Een 15-jarig meisje Annie v. d. M. wandelde gisterenavond door de Generaal Cronjéstraat. Op een gegeven oogenblik struikelde zü over den trottoirband en viel door een groote spie gelruit van een zaak in behangselpapier. Het meisje bekwam diepe snijwonden aan haar rechterpols. Na door den Ongevallen Dienst te zijn verbonden, werd zij per taxi naar de St. Joannes de Deo overgebracht, waar men de wonden hechtte. Zij kon naar huis worden vervoerd. De spiegelruit is totaal vernield. De eigenaar is vèrzekerd. De practijk heeft aangetoond, dat Haar lem, dank zij zijn ligging en onmiddellijke omgeving, aanbeveling verdient voor het houden van congressen en jaarvergaderin gen. 15 congressen brachten verleden jaar heel wat Nederlanders uit andere steden des lands een of meer dagen naar Haarlem. Voor dit jaar zijn reeds 4 belangrijke con gressen geboekt, maar de onderhandelingen du ren met veel organisaties nog voort. Binnenkort zal een aardig geïllustreerd boekje verschijnen, dat kan dienen als handleiding voor een wandeling van anderhalf uur door het oudste gedeelte van de binnenstad. De vreem deling zal daardoor tevens een handleiding krij gen voor het bezitten der historische Haar lemsche bezittingen. In het voorjaar zal een nieuwe geïllustreerde gids voor Haarlem het licht zien. In dit vier talige boekje met veel illustraties en weinig tekst zal Haarlem als woonstad en toeristen centrum worden geprezen. Gisteren somden wij een aantal daden van Haarlem's Bloei op. Vandaag willen wij herin neren aan de evenementen waaraan de stich ting haar medewerking verleende. De tentoonstelling „Opbloei" ging niet van haar uit, de medewerking' beperkte zich tot het geven van een financieele bijdrage. Het wielercentrum in De Hout, georganiseerd in samenwerking met de H. S. V. „De Kam pioen" slaagde volkomen. Het zangspel op de Groote Markt werd mede mogelijk gemaakt door een financieele bijdrage. De carrillonconcerten zullen velen zich nog herinneren. Het schenken der Frans Halscopieën was ook een der aardigste initia tieven der stichting. Door gebrek aan financieele middelen moes ten veel plannen worden uitgesteld of worden opgegeven. De organisatie van den gidsendienst, welke te gelijk met het geven van een korten cursus aan politie-beambten en tramwegpersoneel zal ge schieden, werd verschoven naar het begin van 1938. Er zijn nogal kosten aan verbonden! Ge tracht wordt een federatieve samenwerking te verkrijgen met de V.V.V. in Kennemerland en in de bollenstreek. De inlichtingendienst in het Verkeershuis aan het Stationsplein gaf tijdens het reis seizoen geriiiddeld 70 inlichtingen per dag. Drie personen stonden het publiek ta woord. Opvallend is, dat een betrekkkelijk druk bezoek blijft aanhouden. Daar zijn ligging is het verkeershuis dan ook een der drukst bezochte informatiebureaux in den lande. Dit jaar zullen de diensten aan het publiek mag worden uitgebreid. Juist voor het einde van 1937 werd een bedrag van 5000.— bereikt, samengebracht door par ticulieren. Gedeputeerde Staten halveerden het gemeentelijk subsidie tot 2500.waardoor de stichting sterk gehandicapt werd. Stadpropa- ganda is een begrip, dat nog niet algemeen is ingeburgerd, doch men mag aannemen', dat bij de autoriteiten geleidelijk waardeering zal groeien. Haarlem en Kennemerland zullen in de naaste toekomst wel gedwongen zijn een tegenwicht te vinden voor de nadeelen, voortvloeiende uit het feit, dat door uitschakelen van dit gedeelte van het Westen van Holland uit de eeuwen oude verkeersroute, AmsterdamDen Haag Rotterdam, door het binnenkort openen van een auto-snelweg, welke bij Sassenheim via den Haarlemmermeer-polder direct op Amsterdam aangaat. Hoe groot de nadeelen voor Haarlem en om geving zullen zijn, valt nog niet bij eenige be nadering te zeggen, dat dit belangrijk zal zijn, mag rustig worden aangenomen. Wanneer in de naaste toekomst de samen werking in Haarlem zoo hecht blijft, kan ech ter voor Haarlem nog heel wat tot stand wor den gebracht. Het college van B. en W. heeft, nu de Stich ting „Haarlems Bloei" er is, geen gelegenheid laten voorbij gaan, deze instelling telkens waar deze van algemeen nut kon zijn, in te schake len. Dat slechts 50 pet. van het door den Ge meenteraad ten. behoeve van deze Stichting ge voteerde bedrag mag worden gegeven als gevolg van de beslissing van Gedeputeerde Staten zal voor B. en W. wel een groote teleurstelling zijn geweest. De directeur der Stichting brengt in zijn jaar verslag ten slotte dank aan alle organisaties, die het werk en streven van Haarlems Bloei steunden. Op den Kruisweg te Hoofddorp nabij den Geniedijk had Dinsdagmiddag een ernstig on geluk plaats. Juist op het oogenblik, dat een vrachtauto, bestuurd door een Haarlemschen veehouder, den Geniedijk wilde passeeren, stak plotseling een 7-jarig knaapje den rijweg over. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. De auto greep het jongetje, dat zwaar ge wond en bewusteloos bleef liggen. Nadat een dokter had geconstateerd, dat zijn beide beenen gebroken waren, werd het slach- offer per ziekenauto naar de St. Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. Den bestuurder treft geen schuld. Naar wij vernemen zal er vanavond nog ge legenheid zijn voor houders van abonnementen en voor begunstigers van Haarlems Bloei tegen sterk verminderd tarief plaatsen aan het loket te verkrijgen. Gistermiddag ontstond brand in het sou terrein van de Rolvegerfabriek, gevestigd in de voormalige boterfabriek van Cohen en Van der Laan. Bij het aanmaken van een moffeloven trad het vuur buiten zijn grenzen en had de stoker de tegenwoordigheid van geest niet gehad, direct de brandweer te waarschuwen, dan waren de gevolgen niet te overzien ge weest. Nu werd met een frauw straaltje water gegeven, terwijl de schade tot een minimum beperkt bleef. De totale allure was grooter dan de betee- kenis van den brand. Bovengenoemde vereeniging houdt Zater dag en Zondag a.s. een tentoonstelling van postduiven in de bovenzaal van Lunchroom Bruggink, Koningstraat alhier. Toegang vrij. SPREEKUREN: alle werkdagen van 912 en iy24 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. van 79 u. Haarlem en de omliggende gemeenten zijn van een onderling zeer verschillende structuur. Wel heeten ze alle z.g. forensengemeenten te zijn, maar niettemin kan men toch over het algemeen duidelijk verschillen in soort van in woners, bronnen van bestaan, ligging, grootte met de daaruit voortvloeiende gevolgen aan wijzen. En die verschillen weerspiegelen zich in de gemeentebegrootingen, voor w'ie althans droge cijfers iets te vertellen hebben. Nemen wij de gemeentebegrootingen 1938 als basis voor onze conclusies dan zijn allereerst Bloemendaal en Heemstede in inwonertal on geveer gelijk. De gemeentebegrooting van Bloe mendaal vermeldt 15.907 inwoners, die van Heemstede 18.660. Een verschil van 2700. Haar lem daarentegen heeft volgens de gemeentebe grooting 133.305 inwoners, d. i. dus acht en een half maai zooveel als Bloemendaal en zeven en een half maal zooveel als Heemstede. Hoe staat het echter met b.v. de kosten voor de openbare veiligheid? Bloemendaals gemeentebegrooting heeft op dat hoofdstuk een nadeelig saldo geraamd van ruim 187.000, Heemstede van 114.000 en Haarlem van 858.000. Heemstede is dus de goedkoopste van de drie wat zijn apparaat voor de openbare veiligheid (politie en brandwee/ te zamen) betreft, maar het scheelt naar verhouding weinig met Haar lem. Bloemendaal daarentegen is de duurste. Hoewel minder rijk aan inwoners dan Heem stede, betaalt het meer voor haar openbare vei ligheid. Nog goedkooper dan Heemstede is ech ter Beverwijk uit. Want hoewel deze gemeente ongeveer 20.000 inwoners heeft, raamt zij slechts aan zuivere kosten voor politie en brandweer een bedrag van 76.800. Omgeslagen per inwoner betaalt Haarlem 6.40, Heemstede 6.33, Bloemendaal ruim 11 en Beverwijk nog geen 4. Die verschillen vindt men terug in den post salarissen. Haarlem geeft ruim 494.000 uit aan salarissen voor zijn politiepersoneel, Heem stede ruim 50.000, Bloemendaal ruim 83.000 en Beverwijk slechts 38.000. Men moet er rekening mee houden dat Bloemendaal een veel meer uitgestrekte ge meente is dan Heemstede en bovendien nog een stuk strand te bew'aken heeft. Heemstede heeft een inspecteur en 24 hoofd- en gewone agenten, Bloemendaal een commissaris en 41 hoofd- en gewone agenten, Beverwijk een in specteur en 34 hoofd- en gewone agenten. Bo vendien betaalt Bloemendaal 51.000 aan on derhoud van lantaarns enz. en Heemstede maar 42.000. Zeer kenmerkende verschillen vindt men bij de belastingopbrengsten der diverse gemeenten. Haarlem raamt een zuivere opbrengst van 3.485.000, Heemstede van 568.000, Bloemen daal van 916 000 en Beverwijk van nauwelijks 402.000, d. i. per inwoner resp. 26 voor Haarlem, 57 voor Bloemendaal (ruim twee maal zooveel dan Haarlem!), 31 voor Heem stede en 20 voor Beverwijk. Gaat inen de opbrengsten van de ver schillende soorten belastingen na, dan blijkt Bloemendaal „steinreich" en Beverwijk heel arm te zijn. Bloemendaal en Heemstede heffen ieder 20 opcenten op de vermogensbelasting. Maar de opbrengst daarvan is voor Heemstede 21.000 ruim, voor het minder inwoners tellende Bloemendaal daarentegen zeg ge.... 80.000. Haarlem met zijn 133.000 inwoners en 38 opcenten op de vermogens belasting heeft een opbrengst voor die op centen van (Haarlemmers, schrik niet!) 64.000 geraamd en Beverwijk, dat ook al 38 opcenten heft, kan slechts een op brengst ramen van 8000. Per inwoner wordt in Bloemendaal 5 aan opcenten op de vermogensbelasting betaald, in Heem stede 1.20 bijna, in Haarlem 0.50 en in Beverwijk 0.35. Het verschil tusschen Bloemendaal en Beverwijk is wel zeer groot! Ook voor de opbrengst der opcenten op de gemeentefondsbelasting (inkomstenbelasting dus) staat Bloemendaal weer bovenaan. Bloe mendaal en Heemstede heffen beide 20 opcen ten, maar Bloemendaal heeft een twee keer zoo groote opbrengst als Heemstede 353.000 tegen 167.000). Haarlem, dat acht en een half maal zooveel inwoners heeft als Bloemendaal haalt net het dubbele van zijn opbrengst, n.l 774.000. Maar Haarlem heft dan ook 55 opeen- tan op de gemeentefondsbelasting. Beverwijk legt zelfs 75 opcenten op de hoofdsom èn toch is zijn opbrengst het minst van alle, n.l. slechts bijna 75.000. Per inwoner uitgerekend is dat voor Bloemendaal dus 22, voor Heemstede 9, voor Haarlem bijna 6 en voor Beverwijk bijna 4. Kleinere belastingen als de vermakelijkheids belasting geven ook merkwaardige feiten te constateeren. Bloemendaal heft geen vermake lijkheidsbelasting, Heemstede raamt een op brengst van -/ 5000, Haarlem van 163.000 en Beverwijk moet daarvoor 15.000 opbrengen. Aan vermakelijkheidsbelasting betaalt dus iede re inwoner van Haarlem gemiddeld 1.20, van Bloemendaal niets, van Heemstede 0.30 bijna en Beverwijk 0.70. Haarlem slaat hier het re cord. Voor de hondenbelasting echter'gaat zoowaar Bloemendaal met de „eer" strijken. Per inwo ner wordt voor deze belasting 0.60 betaald, het hoogste van de drie genoemde gemeenten. Iedere Haarlemmer betaalt gemiddeld nog geen dub beltje aan hondenbelasting, iedere Heemstede- naar 35 ct. en iedere Beverwijker 16 ct. De Haarlemmers schijnen dus het minste van de lieve viervoeters te houden, de Bloemendalers het meeste. Of spelen andere motieven hier een rol? Terwijl de belastingopbrengsten in Bloemen daal zeer hoog zijn, heeft het weinig uitgaven voor werkloozenzorg en armlastigen. Totaal 153.000. Heemstede moet daarvoor, volgens de raming van de betrokken nadeelige saldi op de begrooting, 320.000 dokken en Haarlem 960.000. Beverwijk heeft een bedrag van 348.000 totaal daarvoor geraamd. Iedere Haarlemmer betaalt dus gemiddeld voor de werkloozen en armlastigen in zijn gemeente, naar de raming, een bedrag Van bijna 7, iedere Bloemendaler een bedrag van 9, iedere Heemstcdenaar 18 en iedere Beverwijker 17. De Haarlem mers dus relatief het minste en de Heem- stedenaars het meeste! Dit wordt voorna melijk veroorzaakt door de omstandigheid, dat Heemstede geen en Haarlem wel sub sidie van het Rijk krijgt voor de ondersteu ning aan werkloozen. Bloemendaal ontvangt ook geen rijkssubsidie, maar het aantal on dersteunden is gering. Het ergste is echter Beverwijk er aan toe. Ondanks het rijkssub sidie (en zelfs een extra-subsidie) moet nog iedere Beverwijker gemiddeld 17 voor de werkloozen en armlastigen betalen. Bovenstaande berekeningen zijn globaal en de cijfers hebben wij afgerond genomen. Gebouw St. Bavo: Esperanto; R.K. Bevol kingsbureau; Comm. Geestel. Belangen; Gec. best. Bouwvakbond; 8 uur. Rechtskundig bureau, 78 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Stadsschouwburg: .Pompelmoes" (voor Haar lem's Bloei), kwart over 8. Rembrandttheater: .Bloemen uit Nizza", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 105 uur; „Cupido in de benzine", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De vlucht voor het huwelijk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Drie Wenschen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: RB. Bevolkingsbureau; H. G. Koor; Best. Spoorwegpers.; Ledenverg. Trampers. Stadsschouwburg: „Gysbreght van Aemstel", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V. Kunstzaal Reeker: Expositie, 105 uur. Frans Halstheater: „Verbannen", 230, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Fanny Elssler", 2.30, 7en 9.15 uur. Luxortheater: „De vlucht voor het huwelijk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace": Palace Filmac, 115 uur. De directie van den Stadsschouwburg deelt ons mede, dat de aanvang van de gala-voor stelling van de Gysbrght van Aemstel op 8 uur is bepaald. In de vacature in de Prov. Staten van Noord- Holland, ontstaan door het aftreden van mr. W. de Rijke, is thans benoemd verklaard de heer W. Wilhelmus te Nieuwer-Amstel, zulks doordat de eerste opvolger, de heeer A. B. v. d. Esch zijn benoeming niet heeft aangenomen. Lilian Harvey arriveert Zaterdag ftet den trein van half een in Haarlem. Zij zal de vol gende voorstellingen van haar film .Panny Elssler" in het Rembrandttheater bijwonen: Zaterdag 7 en 9.15 uur, Zondag 2, 7 en 9.15 uur. Alleen Zaterdagavond verstrekt zij autogram» men van f 0.50 ten bate van het Bio-vacantie- oord. De afdeeling Haarlem van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden vergadert Vrijdag 7 Januari om half negen in hotel „De Leeuwerik." Dr. Olierook zal een rede houden over „De Katholieeke Staatsge dachte." De heer H. S. Ph. Bunt is bij besluit van het college van regenten benoemd tot adjunct commies bij het St. Elisabethsgasthuis. De heer P. Grapendaal herdenkt heden den dag, dat hij 25 jaar in dienst is der firma bloembollenkweekerij Gebr. A. en P. Njjssen te Santpoort. Op 11 Januari zal het echtpaar W. J. Swin kels en E. A. Corsten, wonende Vijfheerenstraat 14, te Heemstede, zijn gouden huwelijksfeest herdenken. Door de Haarlemsche Orkest-Vereeniging met Sam Swaap als solist, zal op 7 Januari in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem de eer ste uitvoering plaats hebben van het viool concert van J. Dreese. De componist zal zijn werk zelf dirigeeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5