D We luisteren naar FINANCIEN THERMOGENE Nog steeds spanning en sensatie De weerstoestand DE EINDELOOZE HANG- PARTIJEN VAN FLOHR Maak los die kou! Dagfilm ampo daar lucht je van op! DONDERDAG 6 JANUARI 1938 Het auto-ongeluk te Koedijk De drie slachtoffertjes begraven Btfna 90.000 puzzle- oplossers Alle inzenders krijgen een lijst der prijzen toegezonden Roofoverval in scène gezet 17-jarig knechtje zou wel een avond „oppassen" GLADDE WEGEN Verkeersstagnatie op vele plaatsen DE TWEEDE KANTOENG SPOEDIG GEREED op de pijnlijke plek. best rijdt HOEST, KEELPUH GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IN DE ZUeml UNSTILLENDE WATTEN Nog maar weinig vorst te wachten Kwakkelweer in de tweede winterhelft De regenkansen blijven groot Opklaring kan tijdens den nacht afkoeling brengen PRAUW OMGESLAGEN Het lot van vier opvarenden onbekend GEEN VERVOLGING INGESTELD TOURNOOI TE HASTINGS Fine drijft thans steeds zijn tegen standers in tijdnood, wat voor de toeschouwers zeer vermakelijk is Reshevsky's strijd tegen A. Thomas Ontploffing in een vetfabriek Twee arbeiders gedood en drie zwaar gewond Vrijdag 7 Januari Britsch vliegveld bij het Suez-kanaal Het grootste in het geheele Nabije Oosten Kapitein Max Pruss hersteld Zijn gezichtsvermogen, verloren bij de „Hindenburg"-ramp, weer teruggekregen Mexico zonder brood Sympathie-staking met bakkers bedreigt het geheele levens- middelenbedrijf De nieuwe Kardinalen Receptie bij den Italiaanschen gezant ten Vaticane Japansch visschersvaartuig in overtreding CONVERSIELEENING DRENTHE f 978.000 tegen 3 pet. rente en een uitgiftekoers van 100% pet. H. FAMILIE-PAROCHIE TE DEN HAAG Verlaging van rente en andere aflossing voorgesteld Nadat In de vroegte de lykjes van de drie bij het verschrikkelijk auto-ongeluk te Koedijk op Zondag jJ. verdronken kinderen Bakker naar Bergen waren vervoerd, werd hedenmor gen te 8 uur in de parochiekerk te Bergen de Engelenmis opgedragen. Nagenoeg alle school kinderen waren daarbij tegenwoordig, alsmede vele volwassenen. Te kwart voor negen uur geschiedde de begrafenis. Twee der lijkjes war den in één lijkwagen vervoerd, terwijl het der de in een volgrijtuig was geplaatst. Familiele den vplgden in een andere koets en een auto. Eenige bloemstukken dekten de kleine kistjes. Langs den weg was veel belangstelling, terwijl op het katholieke kerkhof de belangstelling eveneens zeer groot was. Onder de-aanwezigen bevonden zich o.a. wet houder MacDonald, de gemeente-secretaris Taapke en de heer Bakker uit Alkmaar, een dergenen, die op moedige wijze bij het ongeval hulp hadden verleend. De absoute werd verricht door den Weleerw. kapelaan G P. Drost. Familieleden strooiden bloemen op de kistjes, die in één graf aan den schoot der aarde werden toevertrouwd. Vermelding verdient nog, dat ook een aantal schoolkinderen deze ontroerende en droeve plechtigheid bijwoonde. Omtrent den toestand der ouders B. en het Jongste kindje, die werden gered, kan worden medegedeeld, dat de moeder en het kleine kind het goed maken. Met den vader gaat het nog minder voorspoedig: de man verkeert nog steeds in een zeer overspannen toestand. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo- den deelt ons mede, dat in het geheel 89.636 oplosingen van de legpuzzle zijn ingezonden. De hoofdprijs, een Ford V. 8. beschikbaar gesteld door de N.V. Nederlandsche Ford Au tomobielfabriek te Amsterdam, viel ten deel aan den heer R. Bolhuis, O. M. Meerweg, Wie- ringerwerf. Wij vestigen er de aandacht op, dat aan alle inzenders een volledige lijst der prijzen en der prijswinnaars zal worden toegezonden. Met de samenstelling en het drukken van deze lijs ten zal nog een week of iets langer heengaan. Men zal derhalve nog even geduld moeten oefenen. De familie Buis, woonachtig aan den West duinweg, hoek Kranenburgweg te Den Haag, waar zij een meubelzaak heeft, was Woensdag avond niet thuis. Een zeventienjarig knechtje was bereid gevonden, dezen avond op het ze venjarig dochtertje te passen. Omstreeks mid dernacht keerde de familie weer in de woning terug. Toen de heer Buis de kamer binnenging, zag hy tot zijn groote ontsteltenis het knechtje op den vloer liggen. Schijnbaar was de jonge man bewusteloos. Spoedig echter kwam hij een beetje bij en nu deed hij zijn patroon een even vreemd als verschrikkelijk verhaal. Hij zou in den loop van den avond plotseling door twee mannen zijn overvallen. Men zou hem een sterk prikkelende en bijtende stof in het gezicht hebben gegooid, waardoor hij be dwelmd was Meer kon hij niet vertellen, niets had hij meer gemerkt tot het oogenblik, waarop hij zoo juist weer was bijgekomen. Terwijl de heer Buis de politie met het geval in kennis stelde, ging mevrouw Buis eens na, wat er gestolen was. 2?ij constateerde, dat men het huis goed had nagesnuffeld en dat behalve eenig geld (enkele bankbiljetten van tien gul den), ean groot aantal sieraden waren mee genomen, zooals gouden ringen en juweelen. De intusschen verschenen politiemannen namen het knechtje een verhoor af. Dit ver haalde het verhaal, dat hy reeds aan zijn pa troon had gedaan, doch de rechercheurs lieten zich niet zoo gemakkeiyk om den tuin leiden. Het verhaal van den jongeman kwam hun hoogst onwaarschijniyk voor en toen zy op verschillende hiaten den vinger legden en het knechtje daarop geen bevredigende antwoorden kon geven, kwam de aap al spoedig uit de mouw. De jongeman gaf tenslotte toe, dat de roof overval in scène was gezet en dat twee van zijn vrienden er aan debet waren. Een van zijn kornuiten, een 25-jarige Hage naar, werd nog in den loop van den nacht uit zyn bed gehaald en naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar hy is ingesloten. Ook het knechtje <ts in bewaring gesteld. De derde jon geman kon nog niet worden gegrepen. Hy heeft de vlucht genomen, doch verwacht mag wor den, dat zyn arrestatie slechts een kwestie van tijd is. Waarschyniyk heeft hy de gestolen voorwerpen meegenomen, want deze zyn nog niet gevonden. De plotselinge regen, die Woensdag de vorst ls gevolgd, heeft op vele plaatsen in ons land gladde wegen veroorzaakt, die een groot ge vaar beteekenden voor het verkeer. De toestand was zeer critiek in de omgeving van Groningen, waar de G.A.D.O. zyn regel- matigen busdienst moest staken. In het Hoendiep is een truck met trailer te water geraakt. Op den Bedumerweg langs het Boterdiep is een auto van den wal op een woonschip gegleden. Een autobus, die de hooge Bontebrug opreed, gleed langs de glooiing terug en botste tegen het daar ter voorkoming van ongelukken geplaatste staketsel, zoodat een tuimeling werd voorkomen. Ook het verkeer in het Gooi ondervond ten gevolge van de gladheid groote stagnatie. SOERABAJA, 6 Jan. (Aneta). De tinbagger molen Kantoeng II nadert, wat de pontons be treft, by de Droogdok Maatschappy zyn vol tooiing, zoodat medio Februari het gevaarte yan stapel zal kunnen loepen. doozen 33 en 55 ct. iiiiiiiiffiiiiiiiiiiiiiituiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De laatste strenge winter in ons land, die van 19281929, heeft ons geleerd, dat wy vóór het einde van Januari er niet op mogen reke nen, dat een kwakkelwinter tot het einde toe weinig vorst blijft geven. Maar daar de groote perioden van strenge vorst niet kunnen optre den zonder een voorafgaande voorbereiding van den algemeenen weertoestand, die vele weker, duurt, kan men dikwyis reeds In het begin van Januari aanwyzingen krygen over de waar- schyniykheid van het verloop der tweede helft van den winter. In den laatsten tyd ontwikkelt de algemeens weerstoestand zich niet meer In een voor een periode van strenge vorst gunstigen zin. Wel kwamen de laatste dagen telkens berich ten van ongewone koude in Zuidoost- en Zuid- Europa maar de vrij sterke vorst (de berichten zyn eenigszins overdreven) in die deelen van Europa hebben juist voor ons geen bijzondere beteekenis, daar wij het moeten hebben van strenge vorst in Noordoost- en Oost-Europa. Nu is den laatsten tyd de luchtdrukverdee- ling gaandeweg zooveel veranderd, dat over de Noordelijke helft hoe langer hoe meer warmere lucht uit het Westen wordt aangevoerd. Dc luchtdruk daalt in het Noorden meer en meer en het gebied van hoogen druk, dat eenigen tyd over Midden-Europa heeft gelegen, wordt nu onder den invloed van de drukdaling in het Noordwesten langzamerhand naar het Zui den teruggedrukt, zoodat wy wel kunnen ver wachten, dat de temperatuur in West-Europa voorloopig zal sty gen en het vorstgebied naar het Oosten zal terugwijken. Deze ontwikkeling van den algemeenen weertoestand ls dus niet die, welke wij zouden moeten hebben, indien strenge vorst In de tweede helft van den winter zou moeten wor den verwacht. wy verkeeren dus thans in de omstandig heid, dat er aanwyzingen voor een te ver wachten periode van strenge koude uit het, verloop van den algemeenen weertoestand zou den zijn af te leiden. Integendeel, eerder wijst dit verloop erop, dat de winter een kwakkelwinter zal blijven in ons land wel te verstaan, want In Centraal en Oost-Europa schijnt de vermindering van da vorst slechts van tydelijken aard te zullen zijn. Wij moeten dus goed begrijpen, dat voorloo pig de kansen op voortduur van den kwakkel winter in Nederland, in het bijzonder in het Westen, gestegen, die op een latere periode van sterke vorst gedaald zyn, maar dat hec verloop van de tweede helft van den winter nog onzeker is, waarby wij er echter rekening mede moeten houden, dat, zooals de vorige maal ls betoogd, andere ovei wegingen grond geven te verwachten, dat ook die tweede helft niet erg koud zal worden. De depressie uit Scandinavië breidde zich ook over ons land en Noord-Duitschland uit. De hooge drukking trok vry snel verder zuid waarts en de nieuwe depressie op IJsland werd veel dieper en breidt zich over Schotland uit. De dool ls over ons land uitgebreid tot Parijs en Hannover. In Noord-Scandinavië en Finland ls echter de strenge vorst tijdelijk teruggekeerd en ook in Midden-Frankrijk en in Polen komt nog strenge vorst voor. In Schotland en Noord-Ierland is de tempe ratuur tot normaal gestegen, het weer is er meest somber, by matigen westelyken wind. Aan de Noorsche kust waait een stormachtige noordwestenwind, die weer eenige afkoeling bracht. Ook Zuid-Zweden heeft plaatselijk w eer strenge vorst na opklaring. In Duitschland valt nog sneeuw. In Zwitserland hield de vorst aan, de toppen hebben mist met vorst tusschen tien er. twintig graden. Ofschoon eenige opklaring ty'dens den nacht afkoeling zou kunnen brengen, zal de nieuwe depressie later den wind by toenemende kracht naar zuidwest doen draaien en is verdere stij ging van temperatuur te wachten, met veel kans op regen. SEMARANG, 6 Jan. (Aneta). Gistermiddag te twaalf uur is een visschersprauw, afkomstig van Tandjong Pekalongan, voor Pekalongan omgeslagen. Tien opvarenden bereikten later zwemmende Oedjoengnegoro, 14 K.M. oosteiyk van Pekalongan. Het lot van vier andere opvarenden is on bekend. SEMARANG, 6 Januari (Aneta). Tegen den cipier B., die onlangs in overspannen toestand een schot loste op een schildwacht in de ge vangenis te Semarang en daarop zelf werd neergeschoten, zal geen yervolging worden in gesteld. Men schryft uit Hastings d.d. 5 Januari: Na de buitengewoon taaie gevechten van de vorige ronde, lag het wel voor de hand, dat de spanning in deze ronde nog meer opge voerd zou worden. De drie aan den kop gaande grootmeesters mogen elkaar niets toegeven en zoo kwam het, dat zij heden verbitterd gestre den hebben. Toch bleef deze ronde niet ont bloot aan sensatie. Vooral voor Engeland was deze groot, teen Alexander van Tylor won en een half uur lang de leiding had. Een geroeze moes in de zaal: Alexander staat aan den kopDe vreugde der enthousiaste Engel- schen duurde slechts een half uur, want Keres, die van Sir G. Thomas won, streefde Alexan der voorbij. Dit doet echter niets af aan het feit, dat Alexander (niet Alexander Aljechin), een half uur lang koning was. Wie zou ge dacht hebben, dat Keres, de geluksvogel, heel huids aan zijn slechte stelling zou ontkomen! Sir G. Thomas, die met zwart speelde, behan delde een Spaansche partij uitstekend en wist zich door een pionoffer 'n-schitterenden konings- aanval op te bouwen, welke hem goede kansen bood. In tijdnood echter verknoeide hij zijn winstkansen en even later, toen er nog remise- mogelijkheden waren, deed hij een vluggen zet, die hem een stuk kostte. Hij gaf toen op. Reshevsky, van wien men een vlugge overwin ning op den zwakken Thomas verwacht had, moest er twee zittingen over doen om zijn tegenstander het onderspit te laten delven. In een Catalaansche opening, bereikte hy welis waar openingsvoordeel, doch hij kon slechts langzaam vooruitkomen. Door voortreffelijk positiespel vergrootte hy zyn voordeel, tot hy tenslotte een pion won, hetgeen voldoende bleek om de partij te winnen. Het monopolie op eindelooze hangpartijen bezit dezen keer Flohr. Elk zijner partijen neemt eenige zittingên in beslag. Zoo ook die tegen Mikenas in deze ronde. Evenzoo als tegen Tylor in een der vorige ronden, verde digde Flohr zich met Caro-Kann, doch Mike nas behandelde deze opening sterker dan zijn Engelsche collega. Hu rukte met zyn konings pionnen op en snoerde het zwarte spel ge heel in. Om den koningsaanval af te slaan, moest Flohr de dames ruilen, waarna een voor hem ongunstig toreneindspel ontstond, In de tweede zitting kwam de Tsjech te laat, blijkbaar ver moeid van de vele uren, die hij aan het schaak bord had moeten doorbrengen. Om zich wat te bevrijden, offerde hij twee pionnen, doch zyn stelling verbeterde hierdoor niet veel, Mi kenas speelde voorzichtig verder, zoodat de party opnieuw werd afgebroken. Hu bezit nog steeds groote "instkansen. Fine, die genoeg van het remisegeschuif schijnt te hebben, heeft een nieuwe hobby ge kregen. Hy drijft zyn tegenstanders in tyd- nood, wat voor de toeschouwers zeer vermake- lyk is, Hy verdedigde zich Konings-Indisch, welke opening door Fairhurst zeer origineel behandeld werd. Na zyn tegenspel slaagde Fine er tenslotte in, een pion te winnen, het geen zijn winstkansen vergrootte. De tijdnood maakte een einde aan eiken tegenstand. Fair hurst, die nog 12 zetten in enkele minuten moest doen, deed een looperzet, die stuk verlies door duobelschaak tengevolge had. Aljechin, die zich hedenmorgen een half uur verlaat had, verklaarde, dat Reshevsky in dit toumooi het sterkst speelde, terwijl Keres door Fortuna begunstigd werd. Voor de Nederlanders was het een geluk kige dag. Aan alle borden wonnen zy. Landau, die met den zwakken Cole te spe len had, bereikte reeds in het eerste stadium der party een gewonnen stelling, doch door een onnauwkeurigheid moest hij opnieuw om stel lingsvoordeel vechten, hetgeen hij verkreeg. Hij heeft hierdoor de leiding kunnen behou den. Van Doesburgh, die slechts een half punt bij zyn landgenoot ten achterstaat, won in grootschen styl van Ritson Morry. In een West-Indische opening offerde hij een paard en een toren, welke offers de beslissing brach ten. De Bussumer bevindt zich in topvorm en is de ernstigste concurrent van Landau, met wien hij in de laatste ronde moet spelen. Ook Schelfhout herstelde zich van zijn ge leden nederlaag en won fraai van Peters. In de andere groep boekte Prins een fraaie zege op Illingworth. Frans Damen heeft tydnoodallures gekre gen. Terwijl hy in het begin niet eens wist, dat er een klok naast hem stond, verbruikt hij thans den vollen bedenktijd en probeert ca'oi- netstukjes a la Reshevsky uit te halen. Zijn party tegen Batten won hy en zoodoende staat hy op de derde plaats. Hier volgt nog de party tusschen Reshevsky en A. Thomas uit de zevende ronde. Wit: S. Reshevsky Zwart: A. R. B. Thomas (Catalaansche opening) 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7—e6; 3. g2— g3, d7d5; 4. Lflg2, c7c5; 5. c4xd5, e6x d5; 6. Pgl—f3, Pb8d77. 0—0, Lf8—e7; 8. Door inwrijving en inademing van Dam po. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Pblc3, 0—0; 9. Lel—f4, a7—a6; 10. Pf3—e5. c5xd4; 11. Ddlxd4, Le7—c5; 12. Dd4—d3, Pd7 b6; 13. Tfl—dl, Lc8—e6; 14. Lf4—e3, Dd8— e7; 15. Le3xc5, De7xc5; 16. Tal—cl, Dc5—e7; 17. Dd3d4, Pb6c4; 18. Pe5—d3, Ta8—d8; 19. b2b3, Pc4a520. Dd4—c5, Pa5—c6; 21 Dc5xe7, Pc6xe7; 22. Fd3c5, Le6c8; 23. Pc3 a4, b7—b5; 24. Pa4—b2, Tf8—e8; 25. Tdl— d2, Pf6e4; 26. Pc5xe4, d5xe4; 27. Td2xd8, Te8Xd8; 28. Lg2xe4, Td8—d2; 29. Tel—dl, Td2xdlt; 30. Pb2xdl, Lc8—e6; 31. Pdl—c3, f7—f5; 32. Le4—b7, b5—b4; 33. Pc3—a4, a6—a5; 34. Pa4c5, Kg8—f7; 35. f2—f4, Pe7—d5; 36. Lb7xd5, Le6xd5; 37. Kgl—f2, Kf7—e7; 38 Kf2e3, Ke7d6; 39. Ke3—d4, Dd6—c6; 40. Pc5b7, a5—a4; 41. Pb7—a5f, Kc6—d6; 42. Pa5c4t, Kd6c6; 43. b3xa4, Ld5—g8; 44. Pc4 a5t, Kc6d645. Pa5—b3, Lg8—d5; 46. a4— aö, Ld5—b747. e2—e?, Lb7—a6; 48. Pb3—o5, La6e249. a5—a6, Le2—f3; 50. Pc5—d3, Kd6 c7; 51. Kd4c5, b4—b3; 52. a2xb3, Lf3—dl; 53. Pd3—cl, opgegeven. l PARIJS, 6 Jan. (D.N.B.). Woensdagmiddag is in een vetfabriek by Toulouse een stoomketel ontploft. Twee arbeiders werden op slag ge dood; drie anderen werden ernstig gewond. Enkele fabrieksgebouwen werden geheel ver nield. 415.5 M. 4.00 VARA) en gramo- HILVERSUM 1 1875 en (8.00 VARA; 12.00 AVRO 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonipuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Otto Hendrik's Ensemble foonmuzlek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Lyra-Trio. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6'.00 Amateurs-uitzending. 6.50 Voor de Vrouw. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 8.00 Utrechtsch Kamerorkest, m.m.v. so list. 8.30 ..Amerika en de Idee van een Interna tionale kindergemeenschap", causerie. 9.00 Operaconcert. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Jazz-muziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. (Algemeen programma verzorgd door den KRO). 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.30 KRO-orkest. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Modern Klein-orkest en gramofoon muziek. 3.45 Gramofoonplaten. 5.15 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 Gramofoonplaten. 6.35 Vervolg KRO-Melodisten. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Bedrijfsreportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest en de KRO-Boys, m.m.v. solist. I 9.05 Cabaret. 9.25 KRO-Orkest. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bela Kiss' orkest. 11.0512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.20 De Wessex Players. 12.50 Henry "Tall en zijn dansorkest. 1.35 Het Ionisch Strijkkwartet. 2.20 Causerie over Defoe. 2.40 Gramofoonmuziek. 3,20 Cellovoordracht. 3.50 Het Norris Stanley Sextet. 4.20 Gramofoonmuziek, 4.50 Declamatie. 5.20 Ralph Elman's Sextet. 6.05 Balalaika en gitaar. 6.20 Berichten. 6.45 Declamatie. 7.00 Orgelspel 7.20 Het Shadwick Strijkkwartet en so listen. 7.50 Het London Film Symphony Or chestra. 8.35 Orkestconcert m.m.v. solisten. 9.20 Berichten, 9.40 BBC-Orkest, m.m.v. soliste. 10.40 BBC-Theaterorkest, m.m.v. solist. 11.35 Oscar Rabin and his Romany Dance Band. - 11.5012..20 Dansmuziek (Gr.pl.). RADIO PARIS 1648 M. 8.55 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.20 Jane Evrard's orkest en zang, 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordracht. 4.20 Viool en piano. 5.20 Brusselsche Blazersvereeniging. 8.35 Het Bayans-koor. 8.50 Radlotooneel. 11.2012.50 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 11.20 Fabricksorkest. 12.35 Landes-symphonie-orkest Saarpalts. 1.35 Omroepsextet. 3.45 Omroeporkest, het Omjoepschram- melensemble, en solisten. 6.30 Omroeporkest. 8.30 Viool en plano. 9.5011.20 Otto Dobrindt's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest en gramofoonmu ziek. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.23 „Het vrouwtje van Stavoren", ope rette. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Zang. 2.002.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Accordeonmuziek. 8.00 Vioolvoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 8.20 Nationaal Orkest en solist. 9.20 Vervolg concert. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Militair concert. 8.20 Radlotooneel. 9.20 Berichten. 9.5011.20 Omroep-Amusementsorkest. (Om 10.05 Scheepsweerbericht). moeten,-en vooral bij geringe lichaamsbeweging tijdens het werk - voor regelmatige darmfunctie zorgen door HET IDEALE LAXEERMIDDEL Verpakkingen 10 tabletten fl. -.55, buisies a 30 tabletten fl. 1.20. LONDEN, 6 Jan. (Havas) Een Londensch avondblad meldt, dat de Britsche militaire autoriteiten besloten hebben te Geneffa, een aan het Suezkanaal ten Zuiden van Ismailla gelegen plaats, een militair vliegveld aan te leggen, dat grooter zou worden dan een der andere vliegvelden in het Nabije Oosten. De Britsche minister van Luchtvaart, wien daaromtrent vragen werden gesteld, heeft er zich toe bepaald te kennen te geven, dat op van het Engelsch-Egyptisch verdrag- zekere eenheden der koninklijke luchtstrijdkrachten naar de kanaal-zone moeten worden overge bracht. De minister van Handel geeft geen commen- taal op het bericht, dat de Egyptische regee ring een bydrage zou verleenen in de kosten van den aanleg van het vliegveld. Hy ver klaarde niets te weten omtrent een eventueele gebruikmaking van het burgervliegveld te Pord Said voor militaire doeleinden. FRANKFURT a. M., 6 Jan. (Reuter) Na zes maanden in het ziekenhuis vertoefd te heb ben, is kapitein Max Pruss, de commandant van het luchtschip „Hindenburg", thans volkomen hersteld bij zijn vrouw en kinderen terug ge keerd. Toen de Zeppelin in Mei van het vorige jaar te Lakehurst in vlammen opging, waarby 35 men- schen om het leven kwamen, liep kapitein Pruss zware verwondingen op en verloor hy het licht zijner oogen. Drie maanden lang werd hij ver pleegd in een ziekenhuis te New-York, om daarna naar een kliniek in Frankfurt te wor den vervoerd. Zijn oogen zijn hier hersteld. Hij kan thans weer zien en reed zelf in zyn auto huiswaarts. Met groote belangstelling volgt hij thans den bouw van het nieuwe luchtschip te Friedrichshafen, dat met helium gevuld zal wor den, en verbeidt met spanning den dag, dat hij zijn 161en vlucht per luchtschip over den Atlantischen Oceaan kan beginnen. MEXICO, 6 Jan. (Havas.) De staking der bakkersin Mexico duurt voort; in de stad is geen brood te krygen. Ook in de rest van het levensmiddelenbedrijf dreigt een staking uit solidariteit, wanneer het conflict niet tegen het midden der maand zal zyn bijgelegd. Onze Romeinsche correspondent meldt ons: Zondag j.l. heeft Conté Bonifacio Pignatti Morano di Custona, Italiaansch gezant by den H Stoel, een receptie gegeven ter eere van de nieuwbenoemde Kardinalen Van dezen waren aanwezig de Kardinalen Pellegrinetti, Hinsley en Pizzardo Onder de aanwezigen bevonden zich verder de Kardinalen Pacelli, Granito di Belmonte, Verde, Serafini, Fumasoni Biondi, Tedeschini, Sibilia, Marmaggi, Maglione, Tisse- rand, Caccia Dominion!, Canali, Mariani en Boetto. Het corps diplomatique bij den H. Stoel bevond zich voltallig ter receptie. BATAVIA, 6 Januari (Aneta) Het gouvernementsvaartuig „Valk" is hedenochtend de haven van Tandjong Priok binnen geloopen, met een Japansch visschersvaartuig, de „Fuku- Maru", op sleeptouw. Deze visschersboot werd opgebracht onder verdenking van overtreding der kustvisschery-ordonnantie. De zaak zal thans verder door de justitie worden behandeld. Het delict geschiedde bij den zuidelijken ingahg van Straat Banka, De provincie Drenthe geeft een leening uit van f 978.000 nominaal 3 pet. obligatiën, in stuk ken van f 1000 en f 500 nominaal aan toonder. De koers van uitgifte is 100% pet. De leening wordt uitgegeven met recht van voorkeur voor houders van nog niet uitgelote, per 15 Februari 1938 aflosbaar gestelde obliga tiën der 3% pet. geldleeningen resp. van 1905 (6de serie der leening van f317.000), 1905 en 1906, oorspronkelijk groot resp. f 63.000, f 185.000 en f 40.000, pro resto groot resp. f 63.000, f162.000 en f21.000. De inschryving zal zyn opengesteld: te Amsterdam, ten kantore van de Amster- damsche Bank N.V. en Rotterdamsche Bank- vereeniging N.V.; te Rotterdam, ten kantore van de Rotter damsche Bankvereeniging N.V. en Amsterdam- sche Bank N.V., Bybank Rotterdam; te Assen, ten kantore van de Amsterdamsche Bank N.V., bykantoor Assen en Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., kantoor Assen, op Woens dag 12 Januari 1938. De KecLiri Stoomtram Mij. boekte in De cember 'n exploitatie-opbrengst van 16.700 tegen 20.400 in November en f 17.600 in December 1936. In het geheele jaar 1937 f 239.841 tegen f 187.361 in 1936. De exploi tatie-kosten waren in 1937 f 5005 lager dan het vorig jaar. De Malang Stoomtram Mij. boekte in De cember een exploitatie-opbrengst van f 22.400 tegen f 19.000 in November en f 20.800 in December 1936. In het geheele jaar 1937 f 343.322 tegen f 308.094 in 1936. De exploitatie-kosten waren in 1937 f 9241 hooger dan het vorig jaar. Volgens Symington en Wilson is de flau we stemming op de rubbermarkten tijdens de jaarwisseling vooral gelegen in het sterk verminderd verbruik in de Vereen. Staten. Door Engelsche aankoopen op de verlaagde prijzen kwam de prijsdaling ech ter tot staan. Na de jongste quota-verlaging van 90 pCt. tot 70 pCt. is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het Restrictie Comité tot een verdere verlaging zal overgaan. De Baltimore and Ohio heeft een staats- crediet gevraagd van 8.23 millioen. De vrees, dat dit verzoek zal worden afgewe zen, gelijk dit met de Erie Rrd. het geval is geweest, oefende in Wallstreet een nad.ee- ligen invloed uit op de stemming van Spoor wegfondsen. Volgens latere gegevens zal de Refico een staatscrediet aan de Baltimore and Ohio verleenen van 6 millioen, terwijl tevens 2.22 millioen vervallen equipment trust certificaten zullen worden betaald, indien de Interstate Commerce Commission hier voor toestemming verleent. De staalproductie in de Vereen. Staten in deze week wordt op 25Vz pCt. der capa citeit geraamd tegen 20 pCt. de vorige week. De Amerikaansche Senaat heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarbij 50 mill, beschikbaar wordt gesteld voor oogstlee- ningen. De president van de Socony Vacuum Oil verklaarde, dat de benzine-voorraden iets te snel zijn gestegen. De vooruitzichten zul len voor een groot deel afhankelijk zijn van de vaststelling der productie-quota en van het gebruik maken der benzine-voor raden. De American Smelting and Refining heeft den koperprijs van 10Vs tot 10% ver hoogd. Groote verkoopen hebben tot den verhoogden prijs plaats gevonden. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Dinsdag 1.50 millioen lb. tegen 900.000 lb. Maandag j.l. De staalproductie te Pittsburgh bedraagt thans 27 pCt. der capaciteit tegen 17 pCt. de vorige week. In het Youngstown-district 22 pCt. tegen 18 pCt. der capaciteit. President Roosevelt zal in de komende weken een boodschap richten aan het Con gres inzake de anti-trustwetgeving 1 De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in Amerika is in de afgeloopen week met 56.000 vaten tot 3.437.000 vaten gedaald. Ten opzichte van dezelfde week in het vorig jaar was er een stijging van 315.000 vaten, De stroom-afzet van de North American is in 1937 7 pCt. gestegen en ten opzichte van 1929 met 25 pCt. Volgens opgave van de Interstate Com merce Commission bedroegen de netto-in komsten van 141 Spoorwegen in Oct. S 17.19 millioen tegen 46.58 millioen in Oct. 1936. It De Interstate Commerce Commission heeft het onderzoek naar het voorstel van de Hudson and Manhattan tot verhooging van de passagierstarieven tot half Februari uitgesteld. De rubberprijs te Londen is met Va d. tot 6 15/16 d. gestegen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.98—8.98% (v. sl. 8.98de Dollar op 1.79/2—1.79% (v. si 1.79%); de Frank op 6.09%—6.10V2 (v. sl 6.10); de Belga op 30.4630.49 (v. sl 30.47) en de Zwitsersche Frank op 41.5441.58 (vorig slot 41.65). De United Aircraft heeft een regeerings- order ontvangen tot levering van vliegtuigen tot een bedrag van 1.185.000. De Banka-Tinwinning behaalde in 1937 een winst van f 30 millioen tegen f 19.5 mill, het vorig jaar, als gevolg van den groote ren omzet, het betere prijs gemiddelde en de devaluatie van den gulden. Banka levett ongeveer 10 pCt. van de wereld-productie. De Nivas verkocht 1309 ton superieure suiker en 250 ton bruine suiker voor con sumptie. Voorts 503 ton superieur voor export. Houders van obligaties der 4% pet. (4 pet) obligatieleening ad f 1.590.000 t/1 v/h. R.K. Kerkbestuur der Parochie van de H. Familie, •s Gravenhage, Ao. 1931, zijn opgeroepen tot bij woning eener vergadering van obligatiehouders op Woensdag 19 Januari 1938, 11 uur v.m: ten kantore van de Nederlandsche Landbouwbank N.V., Keizersgracht 507/511, Amsterdam (C.). In afwyking van de besluiten, genomen in de vergadering van obligatiehouders d.d. 25 Febr. 1935, wordt voorgesteld: 1. Verlaging der rente tot 3 pet. per jaar voor den duur van 10 jaar, te beginnen met de cou pons per 1 Maart 1938, dus tot en met de cou pons per 1 September 1947. 2. De sub 1 genoemde renteverlaging geschiedt op voorwaarde, dat de aflossingen op deze obligatieleening op de volgende wyze worden versterkt: 1 Maart 1939 moet de verplichte aflossing worden gehouden ad f 5000, terwijl 1 September 1939 f 8000 zal moeten worden afgelost. In 1940 en volgende jaren tot en met 1947 zal de af lossingsdatum worden gesteld op 1 September en telkenmale een bedrag van f 18.000 worden afgelost. De uitlotingen voor de aflossingen per 1 September moeten in de maand Augustus daaraan voorafgaand worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6