M De avonturen van Prof je en Struis je Poor lo wilsdorf j mm. DONDERDAG 6 JANUARI 1938 VUURWERK EN KERMIS £en volksfeest op den komenden nationalen feestdag R.K. VOLKSBOND Nieuwjaarsrede van den voorzitter PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND H.O.V. Solisten: Paul Frenkel, piano, Sam. Swaap, viool DE SCHOOLSCHAAK- WEDSTRIJDEN Prijsuitreiking aan de winnaars De heer K. Wilhelmus te Nieuwer- Amstel benoemd verklaard Aanbesteding Gevonden voorwerpen HAARL. R.K. DAMBOND BURGERLIJKE STAND DE LEIDSCHE ELECTRICI- v TEITSTARIEVEN Klanten protesteeren tegen de verhooging ORANJEVREUGDE VOLKS VREUGDE zijn 135 uitzetjes en 7 wiegen De Wielewaal vannacht op Schiphol geland ln één ruk vliegt piloot Van Balkom van Alexandrië naar Amsterdam Nederlandsche Heide maatschappij Feestmaaltijd in „Musis Sacrum" te Arnhem Bril gebroken, glas of montuur? Weber maakt'tvlug^ietduur! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier Belangrijke uitvinding IJSHOCKEY NEDERLAND—KREFELD 3—3 ZAALBERG Deken Deken opruiming Maken STAD Het Centrum-comité van de Vereeniging Koninginnedag heeft voor den komenden na- Wonalen feestdag verschillende feestelijkheden Seorganiseerd, waardoor de Haarlemmers dien dag een groote feestende familie zullen zijn. i In de stad worden op de bekende plaat sen vermakelijkheden opgesteld. Des avonds om 8 uur is er een volksfeest ir« "et Krelagehuis, hetwelk hiertoe door het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur welwillend beschikbaar werd gesteld. De attracties (variété, specialiteiten) zijn sa mengesteld door den impresario Theo Bouw meester, de dansmuziek wordt uitgevoerd door de Harlem Swingers, onder leiding van Jan van Ake, het bal staat onder leiding van de heeren Machielse en van Ake, de buffetten wor den verzorgd door den heer Versteeg, eigenaar van het hotel Royal. Het behoeft geen betoog, dat dit volksfeest er een wordt, dat klinkt als een klok. Leden van de vereeniging Koninginnedag hebben met een dame gratis toegang op ver toon van hun lidmaatschapskaart 1937, niet- mden betalen 0.25. Personen beneden de 18 jaar worden niet toegelaten. Het Centrum-comité heeft ook gezorgd voor een vuurwerk, zonder welk een der gelijke feestdag: niet volmaakt zou zijn. Het wordt om half elf in den Hout voor het Paviljoen afgestoken. uws De R.K. Volksbond, afd. Haarlem, hield gisterenavond zijn eerste ledenvergadering in het nieuwe jaar onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum. Verschillende ingekomen stuken, die reeds in hen bestuursraad besproken werden, kwamen °Pnieuw ter tafel. Men hoopt B. en W. alsnog Je bewegen kindertoeslag uit te betalen voor het gemeentepersoneel, dat te werk gesteld is. Ook werd nog een en ander medegedeeld over het op te richten R.K. Ziekenfonds, den Lucht beschermingsdienst etc. De voorzitter hield daarna zijn nieuwjaars rede en gaf allereerst een overzicht van de binnenlandsche en buitenlandsche toestanden. Be plaatselijke verhoudingen zijn allesbehalve rooskleurig. Spr. drukte echter de hoop uit, dat he nieuwe burgemeester een open oog zal heb ben voor de problemen, die onze stad kent. De R.K. Volksbond met zijn afdeelingen heeft ontzettend veel werk verzet. Veel is gedaan in het belang van de verheffing van de leden, op zedelijk en godsdienstig terrein. Op 31 Decem ber j.l. bedroeg het aantal leden 2270 of 24 meer dan een jaar tevoren. Een speciaal woord werd besteed aan (Je coöperatie „Arbeid Adelt", daar zij haar pro ducten op zoo hygiënische wijze verwerkt. Wie de bakkerij wil bezichtigen is welkom. De heeren Scholten en Stevens mochten lof oogsten voor hun activiteit en toewijding, waar- ha de voorzitter met een krachtig opwekkend ^oord, om het organisatieleven in het nieuwe laar trouw te blijven, zijn rede besloot. Een der leden bracht voorzitter en bestuurs leden dank voor de groote liefde en de arbeids macht, die zij aan de R.K. arbeidersbeweging Schenken. met een particulieren auto de uitzetjes rondge bracht. Overal waar zij komen, is men zeer dankbaar. Tot heden werden 58 uitzetjes uit gedeeld en wel aan 23 R. K., 18 Protestant- sche gezinnen en 17 bij geen kerkgenootschap ingeschreven. Er werden 60 kinderen geboren, 27 jongens en 33 meisjes, waaronder twee twee lingen, twee meisjes en twee jongens. Inmiddels blijft de ooievaar kruisen boven onze goede stad Haarlem en in ieder gezin, waar hij verwacht wordt, heerscht steeds weer spanning. Zoo voelt geheel Nederland zich nu één groot gezin, dat met de grootste spanning uitziet naar het nederdalen van den koninklijken ooievaar op het paleis Soestdijk, een Oranje vreugde, die waarlijk een volksvreugde zal wor den. 3 partijen; in groep IV Felderhof (Chr. Lyc.) 2 punten uit 3 partijen. In groep I: R. Visser (R.K. Lyc.) 2 punten uit 3 partijen; in groep II: A. Stevenhagen (M.T.S.) 1% punt uit 3 partijen. Hierbij zij opgemerkt, dat de heer Steven hagen eerst nog twee gongpartijen moest spe len om dezen hoogen prijs te veroveren; hij won deze beide. Vrijdag begint het concert met een „In Me- moriam". De geniale Pransche toondichter, Maurice Ravel, die dezer dagen is overleden, wordt herdacht met de stemmingsvolle en toe passelijke „Pavane pour une Enfante défunte". Daarna komt het uitgestelde concert voor viool en orkest van Jules Dreese, hetwelk door den concertmeester van het Residentie-orkest ten doop wordt gehouden. Het is een allereerste uit voering. Na de pauze is Beethoven aan het woord; de gevierde, ook hier terecht vermaarde pianist Paul Frenkel zal de vertolker zijn van het vierde piano-concert en Frits Schuurman be sluit den avond met de „Leonora" Ouverture. De schoolschaakwedstrijden waren gisteren middag, na eenige herhalingswedstrijden, noo- dig voor het bepalen der prijzen, geëindigd. Om vijf uur verscheen dr. v. d. Berg, direc teur der 1ste H.B.S. B., om een slotwoord te spreken. Hij bedankte allereerst den heer Guldemond voor de uitstekende organisatie en daarna de heeren van Eendenburg en van Meeuwen voor de goede wedstrijdleiding. Hij wenschte, dat de leerlingen op school even rustig en denkzuch- tig zouden zijn als hier in de schaakzaal. Daarna ging hij over tot de prijsuitdeeling en begon met het eenige meisje, dat aan het tournooi had deelgenomen een prijs uit te rei ken voor den moed, dien zij had betoond om het tegen zooveel jongens op te nemen. Toen volgden de prijzen van de bijronden en om half zes verlieten alle deelnemers met een aange name herinnering en sommigen bovendien met een prijs onder den arm de zaal. De winnaars van de verliezers le en 2e ronde zijn resp, in groep I: Sparrius (Chr. Lyc.) 3 punten uit 3 partijen; in groep II; Hultzer (Chr. Lyceum) 3 punten uit 3 partijen; in groep III v. Tuuren (Da Costa Kw.sch.) 2y, punt uit Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Noord- Holland heeft benoemd verklaard den heer K. Wilhelmus, te Nieuwer-Amstel, zulks ter voorziening in de vacature in dat college, ont staan doordat mr. W. de Rijke zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer heeft aangeno men, welke vacature is blijven voortbestaan, doordat de heer A. B. van den Esch binnen den daarvoor vastgestelden termijn heeft medegedeeld, de benoeming niet aan te ne men. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aanbesteed het onderhoud der provin ciale wegen van het pontveer over het Noord zeekanaal bij de Hembrug tot het strand te Castricum aan Zee en van den Spaamdam- merdijk bij Spaarndam tot aan den Oostelij ken Ringdijk van de Wijde Wormer. Laagste inschrijver was J. Ooms, te Aven- horn, voor f 52.549. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceintu ren; Politiebureau Smedestraat. Armband: Groenendaal, Jan Nieuwenhuyzenstraat 23 zwart. Das: Koopman, Arnoldystraat 9. Pas foto's; Politiebureau Smedestraat. Laars: de Rek, Papentorenvest 13. Muts: Politiebureau Smedestraat. Mandje: Hameling, Wicher.straat 23. Zakmes: Rijbroek, 2de Zuidpolderstraat 50. Knipmes: v. d. Broek, Meeuwenstrafit 5. Oor versiersel. Matla, Sophiastraat 17. Overall: Vuijk, Koudenhorn 86. Portemonnaie met in houd: Schagen, Byzantiumstraat 58. Pakje waarin overhemd; Pettannart, Rollandstraat 2B. Portemonnaie met inhoud: Kraan, Nijl- straat 17. Gouden ring in doosje: Aandekerk, Padangstraat 20. Rijwielplaatje; Vernum, Jan van Zurenstraat 13. Sleutel van melkbus: Hui- bers, Schoterboschstraat 31. Paar pantoffels: Ban, Hieronymus van Alphenstraat 14. Taschje met inhoud; Wempe, Laurierstraat 20. Taschje met inhoud: Hensink, Diederikstraat 22. Vul potlood: Stoorvogel, Rollandstraat 83. Wanten: Tollenaar, Allanstraat 82. eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. Voor de eerste klasse van bovengenoemden bond werd te Haarlem de plaatselijke ontmoe ting H.R.K.D.T.E.P. gespeeld. De strijd tusschen deze twee clubs was zeer spannend, en ofschoon er voor eerstgenoemde eigenlijk niets te winnen viel, wisten zij toch dezen wedstrijd te winnen en daarmede hun tegenstanders practisch kansloos te maken. De uitslagen luiden als volgt: H.R.K.D.T.E.P. C. HeesakkersH. Rump 11 Jac. BosseP. Hollenberg 02 G. ZeeuweA. Klein 20 M. Herben—A. Bronstring 20 J. Lucas—B. v. d. Kroft 20 Th. BandsmaJ. v. d. Kroft 11 H. v. Gastel—P. Klaver 2—0 G. KraakJ. Kramer 20 P. IJzermansP. Overtoom 02 T. v. WortJac. v. d. Kroft 02 Totaal 128 Voor de tweede klasse werd te Heemstede de zeer belangrijke wedstrijd St. Bavo IIO.D.I. gespeeld. Het is den Heemstedenaren niet gelukt zich aan den kop te handhaven. De voorl. uit slag is 610. De einduitslag zal waarschijnlijk 911 worden ten gunste van de Hillegommers. De gedetailleerde uitslag luidt: St. Bavo IIO.D.I. J. WullemsFr. Out 20 C. PrinsA. de Haan afgebr. J. PrinsP. de Jong afgebr. S. DiependaalH. Schreurs 02 L. BoomsA. Reeuwijk 02 J. WittemanJ. Weijers 20 B. WillemseL. v. Schie 02 R. NieuwenhuizenJ. Wilhelmus 20 P. StokmanFr. Langelaan 02 C. KoomenH. Keyzers 02 Voorl. uitslag 610 Ondertrouwd: W. Koster en C. Bogaart, C Belterman en C. van Gol; J. Overgaauw en A. G. v. d. Linde. Getrouwd: J. H. Helweg en A. Ros. Geboren: J. LuitingRutten, z.; L. v. d. MeerBrinkman, z.; G. P. van Hooydonk Verhappen, z.; C. BesLeek, z.; W. J. Koele- mande Vries, z.; E. B. J. Schuyt^Degen- hard, d.; W. J. van den Berg—Vink, z.; A. M. van HeijningenTermeulen, d.; A. F. M. J. VeltkampLohman, z.; A. M. A Zwaneveld Sweerts, d.; Overleden: L. Schager, 58 jaar, Gasthuis- vest; W. J. Balm, 79 jaar, Visscherseinde; A. v. d. Putten, 4 dagen, Voorzorgstraat; J. Feld- berg, 81 jaar, Paradijsstraat: W. van Velzen, 81 jaar, Gasthuislaan; T. Wanders, 65 jaar, Ver- spronckweg. De gemeentebesturen van Oegstgeest, War mond, Voorhout, Noordwijkerhout, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Zwammerdam, Alkemade, Benthuizen, Zoeterwoude, Woubrugge en Ha- zerswoude hebben in de Turk te Leiden een bijeenkomst gehouden onder leiding van den burgemeester van Alkemade, mr. J. W. Peek, teneinde te protesteeren tegen de verhooging van het electriciteitstarief van de gemeente Leiden. Na uitvoerige bespreking werd met algemee- Het Comité Oranjevreugde-Volksvreugde Verzoekt ons het volgende te willen plaatsen: Heden komen wij niets vragen, heden wil- rfh wij u vertellen over onze wijze van wer ken. Het comité beschikt over 135 uitzetjes en Wiegen. Dank zij den giften en gaven, welke mochten ontvangen, is dit geheel betaald, glials drukwerk, porti en andere onkosten. ns rest nog een batig saldo van f 31. Een deskundige commissie onderzocht welke aanvragen het eerst in aanmerking kwamen aan de hand van lijsten, opgemaakt door ~eae commissie van onderzoek, verzond de se cretaresse aan 142 gezinnen een Oranjekaart, ™aarop vermeld staat: „Geldig tot 15 Januari 838. Met deze kaart en geboortebewijs zich ,ervoegen des morgens tusschen 10 en 11 uur ladhuis, uitsluitend op werkdagen." Eenige gezinnen staan nog op de reservelijst. et is voor deze gezinnen, dat na 15 December twee artikeltjes in de bladen nog geld en hertjes is gevraagd. Driemaal per week wor- etl door verschillende dames van het comité Hij ging dus weer naar den kapitein terug en vertelde wat hij met het paard had af gesproken. De kapitein vond het prachtig. Hij was alleen bang, dat de dieren het niet zouden kunnen volbrengen, maar het moest in elk geval geprobeerd Worden. Nu slopen de mannen heel zachtjes met de beide dieren weg. Om de pooten van het paard werden sokjes gedaan, opdat zijn hoeven niet zoo hard op den weg zouden klinken. Toen be steeg de kapitein Struisje en de beide ande ren het paard en daar ging het er van door, zoo vlug als de wind, Struisje voorop, want die wist de richting nog. Toen het licht werd, waren ze al een heel eind op weg. Struisje had zich voorgenomen het kamp heel gauw te bereiken, niet alleen om in veiligheid te zijn, maar ook om de vriendelijke Indianen te waarschuwen, dat er vijanden in aantocht waren en een overval in den zin hadden. Maar ze waren allen zoo vermoeid toen de zon op zijn hoogst was, dat ze niet verder meer konden, en onder een boom moesten rusten. Daar vielen ze allemaal in slaap en vergaten den tijd. Toen Struisje wakker Werd, schrok hp verschrikkelijk. Want nu konden ze allang ingehaald zijn. Hij vloog overeind en wekte de anderen. Het was al haast donker. En ja, daar in de verte zag hij ze aankomen, hun vervolgers. Wat nu te doen? Allemaal in den boom, riep hij, gauw. En een voor een klauterden ze in de dikke takken. Voor de mannen en voor Struisje was dat niets, maar om zoo gauw het paard op te hijschen, viel niet mee. Toch, eindelijk ging het en juist op tijd waren ze allen aan het gezicht van de vijanden onttrokken. ne stemmen besloten tot den raad der gemeen te Leiden een adres te richten, waarin ten krachtigste wordt geprotesteerd tegen deze ta- riefsverhooging van 2 cents per K. W. U. Bij de besprekingen werd in het bijzonder gewezen op de exorbitante winst, welke de gemeente Leiden in het electriciteitsbedrijf maakt en dat deze verhooging in hoofdzaak is geschied om de begrooting van de ge meente Leiden voor 1938 zonder belastingver- hooging sluitend te maken. Naar de meening van de gemeentebesturen gaat het niet aan, vooral in dezen tijd, de electriciteitsprijzen te verhoogen voor de bui tengemeenten, waarvan de meeste inwoners met zware financieele moeilijkheden hebben te kam pen. Ook gaat het niet aan hen te doen bij dragen in de financieele lasten der gemeente Leiden. Voorts werd besloten een adres aan Ged. Staten te 'zenden, waarin op deze onbillijke verhooging zal worden gewezen. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Het K. L. M.-vliegtuig Wielewaal, gezagvoer der Van Balkom, is vannacht om kwart over één op Schiphol teruggekeerd. Zooals men weet had de Wielewaal de post, vracht en passagiers van de Nandoe, die te Bagdad is gestrand door motorstoornis, overgenomen. De Wielewaal was de vorige week zelf op de uit reis te Athene blijven steken ten gevolge van een motordefect. Toen dit verholpen was, werd het toestel naar Bagdad gedirigeerd om in te springen voor de Nandoe, die zich op de thuis reis bevond. Van Balkom heeft een buitenge woon snelle vlucht gemaakt. Hij vertrok Dins dag van Bagdad en kwam dien dag tot Alexandrië. Woensdag vloog hij in één ruk naar Amsterdam, met tusschenlandingen te Napels, Marseille en Parijs. Zoo heeft hp den achterstand van de Nan doe, die Dinsdag op Schiphol had moeten aan komen, op schitterende wijze ingeloopen. Er heerschte op de Amsterdamsche vlieg- haven ondanks het nachtelijke uur nog een groote bedrijvigheid. Familie en kennissen van bemanning en passagiers waren naar Schiphol gekomen om de hunnen te begroeten. Ook was aanwezig de heer P. Guilonard, onderdirecteur der K. L. M. De deelnemers aan de feestelijke herdenking van het vijftigjarig bestaan der Nederlandsche Heide-Maatschappij hebben zich Woensdag avond vereenigd aan een maaltijd in „Musis Sacrum" te Arnhem, waaraan een kleine drie honderd personen hebben deelgenomen. De voorzitter, dr. H. J. Lovink, deed voor lezing van een telegram van H. K. H. Prinses Juliana, waarin zij dank zegde voor het Haar gezonden telegram van aanhankelijkheid. Hij stelde een dronk in op het Koninklijk Huis, waarop alle aanwezigen staande het Wilhelmus zongen. Zeer vele sprekers hebben gedurende den disch uiting gegeven aan hun waardeering, dankbaar heid en bewondering voor het werk der Heide maatschappij. Mr. J. H. R. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, herdacht den tijd, toen hij als advocaat te Arnhem dage lijks contact met de Nederlandsche Heidemaat schappij als haar juridische adviseur had. De Commissaris van de Koningin in de pro vincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, gaf mede namens de andere aanzittende com missarissen der Koningin, n.l. der provincie Lim- burg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, der pro vincie Noord-Brabant, jhr. mr. dr. H. B. G. M. van Rijckevorsel, der provincie Overijssel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst en der pro vincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, uiting aan de dankbaarheid der provinciale be sturen jegens de Heidemaatschappij. Voorts sprak hij woorden van hulde in zijn kwaliteit van bestuurslid van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten en van voorzitter van de vereeniging „Het Geldersch Landschap". Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, voorzitter van de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, herinnerde er aan, dat deze maatschappij als de moeder der N.H.M. moet worden beschouwd. Voorts sprak hij tevens na mens het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- comité en de Nederlandsche Landbouw Handels kamer. Mr. H. P. J. Bloemers, burgemeester van Am- hem, wees er op, dat bijzondere banden tus schen Arnhem en de N.H.M. bestaan en gaf uiting aan de dankbaarheid jegen de N.H.M. van alle gemeentebesturen in Nederland. Voorts voerden o.a. het woord prof. C. Broe- kema, rector-magnificus der Landbouw-Hooge- school te Wageningen; Edo Bergsma, oud-voor zitter van den Koninklijken Toeristenbond A.N. W.B., tevens sprekende namens deze organisatie: de hoofdinspecteur van de werkverschaffing Meyer de Vries, die de maatschappij en vooral haar ambtenaren prees voor het op het terrein der werkverschaffing verrichte werk; de heer Achille Borremans, namens den Belgischen Boerenbond, zusterorganisatie van de NIH AI.; prof. F. de Vries, directeur van het Rijksland- bouw-proefstation te Groningen en de heer N. van Poeteren, directeur van den plantenziekte- kundigen dienst, alsmede nog vele anderen, die allen in even hartelijke bewoordingen de Neder landsche Heide-maatschappij hulde en dank betuigden. Op een vergevorderd uur dankte dr. Lovink de sprekers voor hun woerden. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Op het gebied van scheepsbouw is een be langrijke uitvinding gedaan. Het betreft een boot van bijzondere constructie, waarmede het mogelijk zal zijn minstens een dubbele snel heid te bereiken als met een gewone boot van dezelfde capaciteit. De aandrijving berust op een geheel nieuw principe, waardoor de bestuurbaarheid vrijwel onbegrensd is, daar het vaartuig zich zelf standig in alle richtingen zal kunnen bewegen. Met een in miniatuur vervaardigd bootje zijn reeds verrassende resultaten bereikt. Nadere mededeelingen kunnen voorloopig niet worden verstrekt, daar op de vinding eerst octrooi zal worden aangevraagd. De uitvinding wordt van buitengewoon be lang geacht. Door heldhaftigen tegenstand is het de Ne derlandsche ploeg gelukt op de Haagsche kunst ijsbaan een gelijk spel tegen de sterke Krefel- der ploeg te bewerkstelligen. Zelfs tweemaal heeft Nederland de leidffig gehad, doch Schu mann wist beide keeren den gelijkmaker te scoren. De eerste speeltijd bleef doelpuntloos. Hoe wel aan beide zijden hevig gevochten werd, bewaakten de spelers elkaar zóó goed, dat nie mand kon scoren (00). In den tweeden speeltijd gaf Sehwinghamer Krefeld spoedig de leiding, waarna de doel- puntenreeks geopend was. Moony maakte ge lijk (11) en Griffin gaf Den Ha&g de leiding na een mooi schot uit een scrimmage. Schu mann bracht den stand ten slotte op 22. Vele malen werd het Nederlandsche doel belaagd, doch Ban Marle hield de onmogelijkste scho ten. Uit de combinatie Moony-Griffin ontstond 32, doch Schümann zorgde weer voor den gelijkmaker. Met dezen stand kwam het einde van dezen meer forsch dan fraai gespeelden wedstrijd, waarin het aan spanning niet ont broken heeft. HOOFDSTUK XVII j^hSWeer een week later was het reisgezel- aaP van het jacht weer in Nizza terug. v Eva, bruingebrand, levenslustig als nooit te trók11 en in merkwaardiS blijde stemming, be- °k haar kamers en begon met behulp van een hiermeisje haar koffers uit te pakken. Het as een bonte verzameling, die voor den dag a atn- Zij hadden verschillende havenplaatsen kosfvCCiaa:n en zi-'ne hoogheid had haar met de barste cacjeaux van den meest uiteenloo- hden aard overladen, alk het uitpakken v, as afgeloopen en Oliva die Was gebleven, ademde zij diep heel loofVandaag was ziJ weer zichzelf. Haar ver- ar 06 Was van den heerlijken tocht zonderling heLimat teruggekomen. Hij had over vermoeid- 2en„ en rillingen geklaagd, niettegenstaande het Warm was. veellz® Eroheim was van meening, dat het niet ay' beteekenen had; hij zou, nu hij weer in Zjjn 61gen bed kon slapen, wel spoedig in orde Itue?611 zou °hva u0-01" Cannes gaan, want ki moest rust houden. wOrgen. Maar vandaag had Oiiya dea dag zichzelf. Dat was in lang niet gebeurd. Zij werd ver wend, men bewonderde en vertroetelde haar als nooit te voren in haar leven. Maar alleen was zij nooit. Het vreemde gezelschap had zij in 't begin heel leuk gevonden, zooals al wat nieuw is ten slotte zelfs diegenen aantrekt, die liever hun gewone leven leiden Maar geleidelijk werd het toch vermoeiend. Vooral was het hinderlijk geweest op dien dag, toen de draadlooze vraag die zonderlinge vraag van Virgilius uit Nizza kwam. Haar verloofde had haar het bericht gebracht en haar antwoord afgewacht. Zij had al haar zelf- beheersching noodig gehad om zich niet te ver raden. „Een landeigenaar bij ons uit de buurt, die vermoedelijk in Nizza verdwaald is," had zij geantwoord, toen hij naar den afzender infor meerde en dan voegde zij er handig bij: „Ik ge loof, dat hij huwelijksplannen heeft ten opzichte van mijn dochter doch er is nog niets be paald." Zij bloosde sterk, want een leugen was bij haar nog nooit voorgekomen. Maar zij kon niet anders. Een vijandig gevoel overviel haar, wan neer zij aan Virgilius moest denken. Zij had er niet de minste notie van, wat hij in Nizza te maken had en waarom hij die drin gende vraag had geseind. Vermoedelijk wilde hij haar bewegen, naar huis te komen, opdat hij zoo spoedig mogelijk zou kunnen trouwen. Bruidegoms zijn altijd ongeduldig. Zelfs zijne hoogheid sprak eigenlijk over niets anders, wan neer hij met haar alleen was, dan over hun spoedige verbintenis. Des te erger voor Pretorius wanneer hij den datum van zijn huwelijk met Bella afhankelijk stelde van haar thuiskomst. Want zij dacht er niet aan, hem tegemoet te komen om den wachttijd te verkorten. Midden in deze wraakzuchtige overpeinzin- op haar klein balcon en had het kloppen op haar deur niet duidelijk gehoord. Nu kwam de piccolo eenigszins verlegen binnen en hield mevrouw von Belamy een zilveren blaadje voor, waarop twee brieven lagen. Oliva nam ze en de piccolo verdween. Zij keek naar de twee enveloppen en her kende op de eene de hand van Bella; het hand schrift van de tweede was haar onbekend Bella had dus geschreven. Oliva nam haar lorgnet en keek naar den datum van den stem pel 't was lang geleden. Den dag na haar vertrek uit Nizza was de brief aangekomen. Oliva trachtte naar den inhoud van den nog gesloten brief te raden. Wat zou Bella schrij ven? Waarschijnlijk wilde zij ook, dat haar moeder terug kwam. Zij hebben wel haast, die twee! Ja dat was het. Nu er geen antwoord was gevolgd, had Virgilius niet getalmd, doch was naar Nizza gereisd, teneinde de treuzelende schoonmoeder aan haar plicht te herinneren. Dit helderde volkomen het verrassende bezoek op. En Oliva legde het schrijven ongeopend ter zijde, nam den anderen brief en sneed hem open. Er kwam een vel zwaar Oud-Hollandsch postpapier voor den dag, dat met karakteristiek schrift was volgeschreven. Zij las: „Geachte mevrouw, In groote dankbaarheid voor uw zoo vlugge en zonder voorbehoud geschonken toestem ming betuigen Bella en ik u onze oprechte liefde en toewijding. Wees overtuigd, geachte mevrouw, dat u uw kind niet aan een onwaar dige toevertrouwt en dat het mijn eenig doel zal zijn. Bella gelukkig te maken. TeVens breng ik u de hartelijke groeten van mijn moeder en teeken met de verzekering van >W hartelijke gelegenheid. De zon was onder gegaan, langzaam ver bleekte het purper in de lucht en daarna was de aarde in duisternis gehuld. Beneden werd het stil; de wandelaars waren naar huis ge keerd en zaten reeds lang aan him souper. Een koele nevel kwam uit de zee opzetten. Oliva huiverde en daardoor werd zij uit haar gepeins gewekt. De brief schemerde wit in haar hand, maar de letters waren reeds lang niet meer te onderscheiden. En nog steeds zat zij als ge hypnotiseerd naar het postpapier te staren. Nu sprong zij heftig op en een geluid, half gejubel, half snikken, ontsnapte haar borst. Zij ging de kamer binnen en draaide het licht aan. Dan ging zij voor den spiegel staan. Bleek lijkbleek en bevend staarde zij met den brief in haar hand naar haar spiegelbeeld. Alsof zij een vreeselijk droombeeld wilde verjagen, streek zij over haar voorhoofd. Weer een starende blik op het stuk papier. Neen, het was werkelijkheid! Wat zijn de dingen toch eenvoudig en absoluut niet gecompliceerd en wat maken wij er een warwinkel van, wanneer ons beter ik ons verlaat. Verblind door jaloezie en boos opzet, had zij juist datgene gekozen, wat voor Virgilius en haar alle levenskansen moest afsnijden. Alleen maar, omdat haar jjdelheid zoo diep was ge krenkt. Was het uitsluitend ijdelheid? Dat won derlijke, pijnlijke gevoel, dat haar borst be knelde en sedert dien niet meer was verdwenen sedert hij haar had gezegd dat hij haar niet meer liefhad? Niet meer.... En dat met haar een man slechts ongelukkig kon wor den. Zij was zoozeer door hoogmoed mi koppig heid verstrikt, dat zij het juiste woord op het juiste oogenblik niet had weten te vinden. Dat woord: „Wees niet boos meer." Zij haalde den nog steeds ongeopenden brief Beüa^ijan ^..hfllcpa jn Indien zij destijds niet was meegegaan op den zeetocht, zou zij Bella's brief eerder ontvangen hebben. Dan had zij daaruit kunnen begrijpen, dat haar onderstelling verkeerd was, dat niet Pretorius werd bedoeld. Maar wat baatte dat nu nog? Wat was er aan dat alles te veranderen? Zij was de verloofde van prins Xilo. Een ver loving kon verbroken worden. Maar deze ver loving was onverbreekbaar. Deze grijsaard die haar zoo ontroerend zijn hart had aangeboden; zijn hart, dat zij uit ijdel egoïsme had geaccep teerd, die goede oude man mocht niet lijden door haar slecht karakter. Ja, slecht vond ze zichzelf. Boosaardig en wraakzuchtig en van alle vrouwelijke goedheid ontbloot. Met het beeld van dien anderen man voor oogen, speelde zij een harteloos spel met den ouden prins. Hoe had zij indertijd Bella hoonend ge noemd? Een comediante, iemand die het pu bliek iets voorspeelde, die zich voor honderden oogen tentoonstelde, die zich liet bewonderen en becritiseeren.... En wat had zij Oliva zelf gedaan? Geheel onnoodig, zonder den ernst, die haar jonge dochter kenmerkte, zonder de vervoering voor een edele kunst, had zij, min derwaardige motieven volgend, comedie ge speeld een schandelijke comedie, met een edel, goed mensch, die rang, rijkdom, liefde en vertrouwen aan haar voeten had gelegd, haar als de reinste van alle vrouwen beschouwde Neen, zij mocht hem niet ontgoochelen. Zij moest den weg volgen, die haar nu was aange wezen. Zü moest En nu beschouwde zij ook het onverwachte bezoek van Virgilius in het juiste licht. Op het bericht van haar verloving was hij haas tig hierheen gekomen. Onnoodig te vragen, waarom. Nu begreep zij zijn beweegredenen. Mam: dat maakte geen verschil. Ook hij moest om haar lijden. Ondanks alles hield hij nog hemhef, zooals zü\^ nooit had gedacht, of voor mogelijk gehouden. Met heel haar hart, heel haar ziel.... En binnen enkele dagen zou zij met haai toekomstige familie naar Londen reizen, om daar met prins Xilo te trouwen. Zoo was het besloten.... Dat zou haar straf zijn, dat zij nu de comedie verder moest spelen, alleen om dien edelen man niet ongelukkig te maken. Dezen nacht deed Oliva geen oog dicht. Bewegingloos staarde zij met een wanhopig ge voel in de duisternis. Op dezen ellendigen nacht volgde een mor gen van stralenden zonneschijn, zooals het op dit door de zon bevoorrechte plekje van de aarde regel is. Oliva vermande zich, nam een bad, maakte toilet en begaf zich naar beneden om een kop warme koffie te gebruiken. Nog had zij de helft van den inhoud niet gedronken, toen de gérant van het hotel haastig naar haar toekwam met de boodschap, dat madame uit Cannes werd opgebeld. Oliva sprong op en volgde den man naar de telefooncel. .Hallo, met Oliva „Je spreekt met Lize zeg, wil je onmid dellijk hier komen de auto zal direct bij je zijn. Mucki is ernstig ongesteld longontste king. De dokter is bij hem maar" Snikken scheen de stem van de spreekster te verstikken. Dan klonk het onsamenhangend: „Hij vraagt voortdurend om jou, kom dus onmiddellijk, wil je?" „Onmiddellijk!" hijgde Oliva in. de micro foon. .«Sèot volg»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9