Maryse Hilsz vliegt over woestijnen van Azië de 'T ir Weer twee Britsche beambten te Sjanghai mishandeld VLAGGEN Jac. v. d. Noord Het nieuws van heden ïmmmmmmMZP* IK DE STRIJD KOST JAPAN VEEL GELD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Zonder andere hulp dan haar instinct en moed Het relaas van een K.L.M.-passagier Graf van Menes gevonden Het W eer Linksch succes in en bij Teruel Autobus in de sneeuw geslipt Een Japansch antwoord op een protest De discipline is zoek Betere glazen Bombardement op Kiautsjau Marine-vliegtuig van de V.S. vermist BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 7 JANUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20958 Vliegert over een zeer gevaar lijk gebied noemt zij „een tochtje maken" De taalkwestie Maryse Hilsz Grondlegger van de eerste dynastie der historische Pharao's van Egypte Bij Madrid lieten de „dynami- teros" een heel huizenblok in de lucht vliegen De arrestaties te Irun Twaalf gewonden bij ongeluk in Frankrijk SPAARAE 60, TELEF. 16084 De striicL in Teruel is nqa onbeslist. R§g&erij}gsMnMugers in.de. buitenwijken Mil fi -» Nederland heeft zijn Prins terug. Z. K. H. Prins Bernhard begaf zich Donder dag in gezelschap van zijn broer Prins Aschwin naar de garage bij paleis Soestdijk, om er de verbouwing in oogenschouw te nemen. De Prins tijdens deze eerste wandeling na zijn gelukkige thuiskomst De daden van Tokio gaan tegen de letter en den geest der verzekeringen in, schrijft de „Times" Het einde niet in zicht Tokio krabbelt terug zijn er niet dan in een bril van KEIP. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een extra-begrooting van vier milliard yen verwacht aan het eind van Januari NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor da kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Over Aziatische woestijnen en hoogge bergten, over de wijde vlakten van Britsch- Indië en de bamboe-bosschen van Indo- China vliegt een Coudron, bestuurd door een kleine Franeaise. Een oogenbük leek het, of zij verongelukt was, en de geheele wereld was uren lang in spanning over het lot van de koene vliegster Maryse Hilsz. Koen? Of gaat de activiteit, die deze aviatrice ont wikkelt, in een richting, die bedenkelijk lijkt op waaghalzerij? Het relaas, dat een passagier van de „Nandoe" der K. L. M. over haar deed, geeft in elk geval te denken. Deze passagier was door toevallige omstandig heden in staat de Fransche aviatrice gedurende een deel van haar heenvlucht, van Basrah af, gade te slaan. De „Nandoe" zoo vertelde de luchtreiziger aan een redacteur van „Aneta" was tegen schemering te Basrah geland. Onderweg had men een sportvliegtuig ingehaald en achter zich gelaten, doch veel aandacht was daaraan niet geschonken. 's Avonds zat men bij elkaar, te praten en te rusten. Toen kwam Vliegenthart binnen, de mecanicien van de „Nandoe", en hij vertelde, dat een onbekende juffrouw in een sportvlieg tuig op het vliegveld geland was. Zij had den mecano om inlichtingen verzocht, en om wat hulp aan haar vliegtuig. En in den nacht steeg zij weer op en verliet Basrah. Den volgenden dag gebruikte men de lunch op ongeveer 1200 K.M. verder, te Karachi, en daar vernam men opnieuw van de onbekende vliegster. In den vorm van een vriendelijk ver zoek aan de „Nandoe"-bemanning. De aviatrice had haar paspoort laten liggen. En of men nu zoo vriendelijk zou willen zijn, het voor haar mee te nemen, tegelijk met een kleine lading olie. De K. L. M.-ers deden wat van hen verlangd werd, ook al moest men een half uurtje wach ten, voordat de olie er was. Toen men Jodhpur bereikte, viel het don ker reeds. In het hotel zat de aviatrice. Aan de reizigers uit de „Nandoe" vertelde zij enkele bijzonderheden. Ja, zij was Maryse Hilsz, op recordvlucht. En zij had sinds drie dagen maar 3 uur geslapen. Haar toestel was een 220 P.K. Coudron van het Fransche Gouvernement. Zij had last van gebarsten lippen, tengevolge van den wind en de kou. Zij hield niet van een geheel gesloten toe stel en daarom had zij een gaatje ge maakt in de voorruit. Maar natuurlijk blies daar nu de wind door. Die taalkwestie was ook lastig. Zij had groote haast om weer te starten, maar zij wilde toch eerst wat weerberichten weten. Doch daar zat nu juist de moeilijkheid in. Zij las geen woord Engelsch, en hier was er zoowaar niemand, die Fransch sprak. Wat een geluk, dat de Neder landers er waren. De passagier van de „Nandoe" maakte zich verdienstelijk als tolk. Hij zorgde dat ,zij een kop chocolade kreeg en een naar sandwiches. En toen zij bekende, in het geheel niet voor proviand gezorgd te hebben, maakte hij, dat zij een blik melk meekreeg uit de provisiekast van de „Nandoe", en een koude kip uit het hotel. Dit alles is in een paar woorden verteld, maar in werkelijkheid was er nog wel het een en ander voor noodig eer men zoover was. Vooral het verwerven van de koude kip uit het hotel viel niet mee. Maar het zwaarste kwam nog. De route moest worden bekeken en het bleek, dat de aviatrice slechts beschikte over kaarten, niet veel uitvoeriger dan Bos® schoolatlas. Zij zelf had er een route op uitgestippeld, die had zij deze inderdaad gevolgd haar tot aan den Himalaya zou hebben gebracht. „N'importe".Zij kon er wel op vliegen, als zij maar iets wist van de weerberichten. Bemoedigend klonken deze niet: boven Cal cutta hingen nevel-lagen. Ook de mecanicien bood zijn diensten aan. En dat was maar goed ook, want de batterij stond op ontladen en was zoo goed als droog. Boven dien had Maryse nagenoeg geen kennis van olie. Van de 20 meegebrachte blikken bleken er maar twee noodig. De aviatrice vertelde van den weg, dien zij reeds afgelegd had. Het was prachtig gegaan en zoo gemakkelijk. Vlot was zij ge vlogen over het land aan de Perzische Golf. Het was vreeselijk eenvoudig. „Je me suis promenée", „ik heb een tochtje gemaakt". En dat was dan hetzelfde land, dat man nen met wantrouwen tegemoet vliegen, om dat een landing in dat onherbergzame ge bied, bewoond door roofzuchtige stammen, waar de R. A. F. zich soms genoodzaakt ziet een bommetje te laten vallen, om er den schrik in te jagen, zooveel risico's mee brengt. De olie? geen nood, die zou ze zelf ingieten. ■Maar op het laatste moment vergat ze het.... Maryse startte en zij vloog weg in den maan lichten nacht. En het was louter het initiatief Van den reiziger uit de „Nandoe", dat de yligg- velden, die zij eventueel nog zou aandoen, ten minste nog gewaarschuwd werden om hun lich ten aan te houden. Vroeg in den ochtend steeg ook de „Nandoe" op. Urenlang werd geluisterd naar berichten omtrent de vliegster. Er werd geseind, hoeveel benzine zij nog had. Ineens werd er rondge- roepen: „Vermist zoeken".... Het leek ernstig. Maar dan kwam er plotseling een ander bericht: Maryse was te Calcutta ge land. Een eenvoudige berekening leerde, dat zij 13>ó uur onderweg was geweest over een afstand, welken een gewoon lijntoestel in niet minder dan 5'/. uur doet. MaarMaryse vliegt dan ook zonder radio, zonder organisatie, zonder talenkennis, met onvoldoende kaarten en vrijwel zonder te slapen. Zij heeft alleen haar vliegersinstinct en haar doorzettingsvermogen. Drie verkeers-maatschappijen met een groote ervaring bevliegen dezelfde route, met een heele organisatie en met alle moge lijke voorzorgen. Maar hier vliegt één enkel mensch, een kleine Frangaise, zonder dat alles. En zij houdt de aandacht van de geheele wereld gevangen.... Naar uit Caïro wordt gemeld, is te Sak- kara een graf gevonden, dat waarschijn lijk de oorspronkelijke laatste rustplaats was van Aha Menes, den eersten koning van de eerste dynastie der historische koningen van Egypte, waarvan hij de grondlegger was. Omtrent de periode, waarin hij regeerde, verschillen de geschiedkundigen van meening, doch deze gaat, naar algemeen aangenomen wordt, terug tot ongeveer 3500 jaar v. Chr. De ontdekking werd gedaan door Walter Emery. Het graf bevat een groote en waarde volle verzameling aardewerk en steenen vazen, die alle het koninklijk zegel dragen van Menes. Tot nu toe had men altijd aangenomen, dat deze Pharao begraven was te Abysos in Boven-Egypte. De omstandigheid, dat alleen de naam van Menes voorkomt, maakt de waarschijnlijkheid zeer groot, dat men hier werkelijk te doen heeft met Menes' graf. Emery wil deze conclusie echter nog niet voor zeker geven, voor hij verdere bewijzen heeft gevonden. Zijn opvatting zou sterk bevestigd worden, indien hij er in zou slagen andere graven van slaven en dienaren van den Pharao te vinden, die zich ongetwijfeld in de omgeving van het koningsgraf zullen bevinden. Deze zijn nu even wel nog overdekt door de kleinere mastaba's (Egyptische graven) der derde dynastie. Bij de opgravingen ontdekte men tevens een groote verscheidenheid goed bewaarde zegels met inscripties uit de eerste dynastie. p Verwachting: Meest matige tot krach- tigen, Zuidwestelijke tot Westelijken wind, tijdelijk opklarend, later weer kans op regen, weinig verandering in tem- peratuur. 1| Hoogste barometerstand: 769.1 te Tou- louse;. 5 Laagste barometerstand: 742.2 te Thors- havn. Zon op 8.10 - onder 4.02 - Licht op 4.32 Maan op. v.m. 10.09 onder n.m. 10.46 iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiil BARCELONA, 7 Jan. (Havas.) De minister van Landsverdediging te Barcelona heeft me degedeeld, dat de gevechten bij Teruel met on verminderde hevigheid voortduren. Niettegen staande de versterking, welke de rechtsche troepen hebben ontvangen, werden twee aan vallen van Concud naar Teruel door de re- geeringstroepen afgeslagen. Bij Muela de Teruel hebben de regee- ringstroepen enkele stellingen hernomen, vanwaar zij den weg Villastar—Teruel on der vuur houden. In de stad zelf hebben zij den laatsten vleugel van het seminarie, welke nog door de reïhtschen was bezet, genomen. De ver dedigers hebben zich in den kelder terug getrokken. Donderdag hebben de regeeringstroepen in den sector Carabanchel bij Madrid een huizen groep, de „Handelskolonie" genaamd, in de lucht laten vliegen. Zonder dat de rechtschen het merkten, was een krachtige mijn aangebracht mid den onder het huizenblok. Door de ont ploffing is een geheele compagnie van de rechtschen vernietigd. Onmiddellijk na de ontploffing gingen de „dynamiteros" tot den aanval over, en onder dekking van het vuur der automatische wa pens hebben zij de nieuwe stelling bezet. Van de Spaansche grens wordt aan de „Fe- tite Gironde" gemeld, dat hoewel de Spaansche bladen de arrestatie van den Franschen con- sulairen agent te Irun, Ducoureau, met stil zwijgen voorbijgaan, eenige uit Spanje ont vangen. inlichtingen behelzen, dat Ducoureau nog steeds in het gemeentehuis van Irun is opgesloten, waar hij overigens goed wordt be handeld. Toch wordt een volkomen stilzwijgen in acht genomen, in afwachting van den aan vang der instructie, welke is toevertrouwd aan militaire rechters. De consul van Frankrijk te San Sebastian, Las Marte, is met den Zuid-Express op zijn post teruggekeerd. Hij heeft de noodige in structies ontvangen om te onderhandelen over de vrijlating van den gevangene. Tot buitenlandsche correspondeerende leden van de Academie te Salamanca zijn benoemd de Franschman Paul George Claude, de Zwit ser prof. Burckhardt, de Volkenbondscommis saris te Danzig, de Italianen Del Vecchio en Peano, en de Portugeesche premier dr. A. de Olivierra Salazar. BESANgON, 7 Jan. (Havas.) Te Pontarlier is een autobus, waarin zich dertig personen be vonden, op den met sneeuw bedekten straatweg geslipt en tegen een boom gereden. Er zijn twaalf gewonden; de toestand van acht per sonen is ernstig. SJANGHAI/7 Jan. (Reuter) Weder om zijn twee Britsche politiemannen, in specteur West en sergeant Turner, door Japansche soldaten te Sjanghai mishan deld; beide liepen kneuzingen op. De Britsche sergeant van de politie van de internationale nederzetting werd door Japan sche soldaten mishandeld, nadat hij de solda ten had verweten Chineezen te ruw te behan delen. Een Japansche soldaat gaf hem een stomp op den neus en riep: „daar heb jij geen blmee te maken". Japansche soldaten overschre<|en de grens van den Goor de Engelschen verdedigden sec tor en sleurden Turner over de grens, waarna zü hem op den grond wierpen en met de vuis ten op hem losbeukten. Inspecteur West kwam hierop af en vroeg den Japanners, Turner vrij te laten, doch het Ja pansche antwoord was een slag. Tenslotte wer den Turner en West vrijgelaten. Men verwacht, dat de commissaris van poli tie bij de Japansche autoriteiten zal protes teeren. Slechts kort voor dit incident had de politie van de internationale nederzetting bi) het hoofdkwartier van de Japansche Marine geprotesteerd tegen de mishande ling van den Britschen inspecteur van po litie Bennett door Japansche politieman nen op eersten Kerstdag, alsmede tegen de mishandelingen van den Britschen commissaris op denzelfden dag. Nadat de Britsche pers de laatste dagen blijkbaar om geen olie op het vuur te wer pen zeer gereserveerd is gebleven in haar commentaren op de gebeurtenissen in het Verre Oosten, heeft thans de „Times" in een hoofdartikel gewezen op de vastberaden hou ding van de Westelijke mogendheden in de verdediging van hun rechten te Sjanghai. Het einde van wat de Japansche woord voerders gisteren „een heiligen oorlog" noemde, is nog niet in zicht; het is niet mogelijk het einde van het tijdperk van wrijving tusschen Japan en de Westelijke mogendheden vast te stellen. Wel gaf Japan aan de Vereenigde Staten en Engeland de formeele verzekering van het eer biedigen van hun rechten en de rechten van andere mogendheden, wel heeft na het inci dent van de „Panay" zich geen nieuw sensatio neel incident voorgedaan, doch de onredelijke houding van de Japansche autoriteiten en het instellen van een Japansche censuur bij de telegraaf-maatschappijen vormen een duide lijke ontkenning, zoowel naar den geest als naar de letter van de Japansche verzeke ringen. Japan heeft niet het recht zich te men gen in de handelsondernemingen in de in ternationale nederzetting. Ook zijn de Ja pansche pogingen om de autoriteiten van de nederzetting te dwingen het Japansche element in het bestuur en de politie van de nederzetting te vergrooten ongegrond. De internationale en de Fransche nederzet tingen zijn eilandjes in het gebied, waar Ja pan meester is, doch het bijzondere statuut van de nederzettingen wordt niet gewijzigd door de Japansche militaire actie. Bovendien, zelfs al zou de gemeenteraad van de nederzetting de Japansche eischen willen inwilligen, dan kan hij dit nog alleen doen met toestemming van de mogendheden, die het verdrag hebben on derteekend. Veertien mogendheden, met wie Japan in vrede leeft, hebben stem in het ka pittel. Het blad vestigt er vervolgens de aan dacht op, dat men niet kan rekenen op de gehoorzaamheid van de plaatselijke Japan sche autoriteiten aan de Japansche regee ring, noch op de gehoorzaamheid van de subalterne officieren aan hun chefs en het blad vraagt zich af, of in Japan wel één autoriteit bestaat, behalve de keizer, die in staat is het vraagstuk op te lossen. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de verklaringen van mi nister Soetsoegoe de persoonlijke inzichten van dezen bewindsman, en niet die van de Japansche regeering weergeven. Wat den door Engeland en Rusland aan China verleenden steun betreft, moet de waar schuwing van den minister niet als een uit daging worden opgevat. Hij wilde slechts op het Japansche belang wijzen, om de bronnen van wapenlevering naar China af te snijden. Meer dan eens is gewezen op den wensch van Japan de rechten van derden te willen eerbiedigen. Hij heeft niet verklaard, Engeland te willen aanvallen, en heeft niet voorspeld, dat een bot sing onvermijdelijk is. Na volledige lezing van het artikel zal elk misverstand inzake de door den admiraal uit eengezette denkbeelden verdwijnen. In antwoord op vragen der buitenlandsche correspondenten, of Duitschland wapenen en munitie naar China vervoert via Hongkong, antwoordde de woordvoerder, „dat Duitschland poogt den uitvoer van wapenen en munitie naar China tegen te gaan." Gr. Houtstraat naast Luxoi Wederom werden twee Britsche politiebeambten te Sjanghai door Japanners mishandeld. In een stekelig artikel verbreekt de „Times" het En- gelsche stilzwijgen der laatste dagen. Een Amerikaansche bommenwerper met zeven man aan boord, wordt vermist. De linkschen melden van het front van Teruel eenige successen; bij Madrid bliezen de „dyna miteros" een heel huizenblok op. Verwacht wordt, dat in Japan aan het eind van Januari een extra-oorlogsbegrooting van 4 mil liard zal worden ingediend. IJmuider trawlers zullen weer uitvaren; heden morgen reeds drie naar zee vertrokken. Aan den kruiser „Sumatra" is een licht defect ontstaan; daarbij is een inlandsche stoker ge dood. Beschouwing van den Commandant van het Kon. Ned. Ind. Leger over de versterking van de weermacht van Indië. Wordt Haarlem's burgemeester Commissaris de: Koningin in Noord-Holland? O TOKIO, 7 Jan. (Havas.) Het Japansche blad „Asahi Sjimboen" meent te weten, dat de ministeries van Oorlog en Marine eind Januari een buitengewone begrooting van meer dan vier milliard yen bij het parle ment zullen indienen. Japansche vliegtuigen hebben vandaag Kiautsjau in de provincie Sjantoeng gebom bardeerd. Kiautsjau ligt veertig K.M. ten Wes ten van Tsingtau; er bevinden zich thans nog eenige buitenlandsche missionarissen. De maatschappij tot electrische ontwikkeling van Noord-China, welke in japansche handen is, wil thans haar activiteit uitstrekken tct Sjanghai. Tot nu toe werd de electriciteit in Sjanghai in de internationale nederzetting door een Ame rikaansche maatschappij, in de Fransche ne derzetting door een Fransche maatschappij en door een Chineesche maatschappij in de rest van Sjanghai geleverd. SAN DIEGO, 7 Jan. (Havas). Sedert Woens dag heeft men niets meer gehoord van een bom menwerper van de Amerikaansche marine, welke zeven personen aan boord heeft. Op het oogen bük zoeken 24 schepen en een zestigtal vüegtui- gen naar het verdwenen toestel. De vliegkampschepen „Lexington" en „Sara toga", ieder met 72 vliegtuigen aan boord, zijn van Longbeach vertrokken om deel te gaan ne men aan het zoeken. In totaal wordt met driehonderd vliegtuigen gezocht in de omgeving van Santa Barbara en San Diego. 12 cochets 50 Cf. Bij Apothekers en' Drogisten» INj i i i i i v v u i n I 111111 11 i j i t r r i t 4^9 Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 748JS Vorige stand: 750.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1