De avonturen van Prof je en Struisje Nieuwe diergaarde te Rotterdam Bernard J.v.Liemt Opruiming De toetsenracers Firma [~DE jLAVENHALER \&0É£^Kt> ZATERDAG 8 JANUARI 1938 Wanneer viert Haarlem feest? P.T.T. OP DEN NATIONALEN FEESTDAG Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) HAARL. R.K. DAMBOND COMITÉ VAN KATH. ACTIE St. Bavo verliest van Ontwikkeling BEGRAFENIS TH. WANDERS St. Josephsgezellen Haarlem I RIJKSVISCHAFSLAG Overeenkomst met de gemeente en oprichting van een stichting Een oplossing voor de moeilijkheden WENSCHEN DER BEDIENDEN Met ANTHRACIET van FRANS PEROUIN Vervroegde Zaterdagavondsluiting en een vrije middag Groote jaarlijksche ATHLETIEK Italië-Nederland in 1939 Een poosje later kwam hij in Lodestone De bloem van Neerlands type- artisten in den strijd om de nationale kroon STAD UWS Ret hoofdbestuur van „Koninginnedag" ver- z°ekt ons mede te deelen, dat wanneer de ge boorte van een Prins of Prinses bekend mocht borden gemaakt vóór vanavond 7 uur, de fees telijkheden in de stad ook vanavond plaats bebben. De gala-avond wordt dan'Maandag ge houden. Wórdt de blijde gebeurtenis vandaag bekend Smaakt na vanavond 7 uur, dan is de gala- avond op Woensdagavond gesteld. Re Nieuwjaarsrecepte van den Commissaris bf:r Koningin en baronesse Röell zal, indien de Rationale Feestdag op Dinsdag 11 dezer mocht vallen, verzet worden naar Vrijdag 14 Januari. Re directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat a- op den eersten werkdag volgende op den dag van de binnenkort te verwachten geboorte Van een Prins(es) alle kantoren voor den post- ö'enst en het telefoondistrictsbureel om 13 uur zWlen worden gesloten; b. op dien dag de avondbriefpostbestelling en fle. tweede pakketpostbestelling niet zullen wor sen uitgevoerd, terwijl het aantal buslichtingen ^ordt beperkt. Te Haarlem zullen 3 lichtingen Re, 2e en 4e, c.q. op Zaterdag le, 2e en 5e) wor- ben uitgevoerd; te Santpoort vervalt de 3elich- 'bg, te Bennebroek de laatste lichting; C. in de openstelling voor den Telegraaf- en telefoondienst op dien dag geen wijziging zal ^°rden gebracht, behalve voor de bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat, Jelke te 13 uur ook voor den Telegraaf- en telefoondienst worden gesloten; d. het centraal girokantoor op dien dag geen Afrekeningen zal verzenden en spoedbehande- bng van stortingen, cheque-adviezen en giro- '1 jet ten slechts zal plaats vinden, voor zoover öe betrekkelijke opdrachten het girokantoor Vóór li uur hebben bereikt. 8.30 uur; Bureau-vergadering van de R.K. Reelasseeringsvereeniging in het St. Vincen- tiusgebouw, Groenmarkt. 8.30 uur: repetitie BK. Gemengd Tooneel Thalia" in het „Hof van Holland", Groote Markt. VRIJDAG 14 Januari 4.30 uur; gymnastiek- repetitie van de Kleuterafdeeling R.K. Sport- vereeniging „Hercules Winfried" in de B. K. Schooi Westergracht, hoek Leidschevaart. 7.30 uur; gymnastiek-repetitie jongensafdee- ling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school Westergracht. 8 uur: repetitie Bederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaard straat 17. 8.30 uur: gymnastiek-repetitie heerenafdeeling BK. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de BK. school aan de Nieuwe Gracht. ZATEBDAG 15 Januari 5.30 uur: gymnastiek- repetitie kleuterafd. van de Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: gymnastiek-repetitie jongensafdee ling van de Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de Broedersschool aan 't Teylerplein. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen BK. Vereenigingen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. O.D.I. S.D.O. Fr. OutF. v. d. Flurgt 11 H. SchreursW. Hubbers 20 A. BeeqwijkM. Homburg 02 J. WeyersA v. Soest 20 L. v. SchieS. v. Bakel 1—1 J. WilhelmusJ. Nijhuis 02 F. LangelaanH. Orth 20 P. AllemanP. Landwehr 20 H. KeyzersA. Marchand 20 J. WarmerdamH. v. d. Mey 11 Totaal 137 Centraal BK. Pensionbureau, Parklaan 59. ^lichtingen dagelijks. Maandag 10 Januari 8.30 uur: Repetitie van "e R. K. Gemengde tooneelvereeniging „Luda- frjbs" in het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Raarlem-Noord. 8.45 uur: cursus in wijsbegeerte voor leden van g. en W„ door den zeereerw. heer pater R J. van de Vrande M.S.C., in het gebouw der St. Elisabeths-vereeniging, Jansstraat 49. RINSDAG 11 Januari 2.30 uur; bestuursver gadering van de St. Martha-vereeniging in het Tehuis Koninginneweg 8bis. 8 uur: vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vincen- frt'sgebouw, Groenmarkt 22. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in gebouw „St. Ravo". 8.30 uur: cursus leekenapostolaat in het Ver enigingsgebouw Bagijnhof door de E.E. Paters ®frijbosch en Van de Vrande. 8.30 uur: Bestuursvergadering in „De Leeuwe rik" voor de Ned. Reisvereeniging voor Katho- '®ken. Woensdag 12 Januari 2.30 uur: repetitie j°ngensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging "Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal, ®e«istraat, Haarlem-Noord. 5 uur: repetitie gymnastiek jongensaf deeling ?K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in öe school aan het Zandvoorterpad Overveen. j.8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor fr°Omsch-Katholieken bij Brinkmann. 8-30 uur: cursus Esperantistenvereeniging "Abbé Richardson" in gebouw St. Bavo. RONDERDAG 13 Januari 4.30 uur: Repetitie 85"-Unastiek meisjesafdeeling R.K. Sportvereeni- „Hercules Winfried" in de school aan de Attipeliersstraat 1. R 6 uur; repetitie gymnastiek van de R.K. MXirtvereeniging „Hercules Winfried" voor de Aspiranten Aloysiusschool. ^-lS uur: repetitie gymnastiek meisjesafd. ?K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in e Roeien. 8 uur: Feestvergadering voor de Reisvereeni- voor Katholieken in „De Leeuwerik" 8.15 uur: Lezing voor Geloof en Wetenschap den stadsschouwburg. 8.I5 uur: repetitie R.K. Harmonie „Utile Dul- in het gebouw aan het Bagijnhof. 8.15 uur: repetitie gymnastiek R.K. Sport- ereeniging „Hercules Winfried" in de Doelen- aa' voor dames. 8 3o uur; repetitie Tafeltennis R.K. Sportver eniging „Hercules Winfried" in de R.K. Schóól atl de Nieuwe Gracht. Te Lisse werd voor de eerste klasse van boven- genoemden bond de wedstrijd Ontwikkeling— St. Bavo gespeeld, waarbij laatstgenoemde in het gezicht van de haven is gestrand. De Lissers hebben zeer goed gespeeld en ver diend gewonnen. Het laatste gedeelte van het competitieprogramma is hierdoor niet weinig belangrijk geworden, daar nu vier clubs kam- pioenscandidaat zijn. De uitslagen waren als volgt: Ontwikkeling St. Bavo. A. van DijkJ. Draijer 20 J. v. d. PoelJac. Warmerdam 20 A. MooijekindP. Veen 11 W- v. VelzenL. v. d. Voort 02 P. de JeuJ. Weijers 20 A. LeuvenJ. Stevens 02 P. v. d. ZwetJ. v. d. Zwan 1—1 G. HortA. Masteling 11 N. DekkerG. Hesselman 20 J. v. d. OetelaarF. Broekman 2—0 Totaal 13—7 Voor de tweede klasse werden de volgende wedstrijden gespeeld: Gez. Samenzijn II S.D.O. P. v. d. KloosterF. v. d. Burgt 02 J. MorsW. Hubbers 02 S. Haver—M. Homburg 11 J. BuurA. v. Soest 20 B. ZonneveldS. v. Bakel 02 J. RobberJ. Nijhuis 20 N. NanneH. Orth 02 A. EskerP. Landwehr 20 J. GomesA. Marchand 20 G. Smit—H. v. d. Meij 11 Totaal 10—10 Onder groote belangstelling werd hedenoch tend de heer Th. Wanders, lid van verdienste van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" ten grave gedragen. De gezongen H. Requiemmis werd om 10 uur in de Klever- parkkerk door den pater-ass. opgedragen. Op het kerkhof St. Barbara verrichtte pater Wasse naar de absoute. Onder de vele aanwezigen waren orider meer de heer J. A. Voet, vice- voorzitter van „Zang en Vriendschap", de heer R. Haversmit, secretaris, de bestuursleden G. van Wengen, C. Warmer, J. Kuiper en Loo- man, de heer G. C. A. Jungen, namens de ad ministratie van de Opr. Haarl. Courant, voor welk blad de heer Wanders advertentie-acquisi teur was. De redactie van „Het Maandblad", waarvan hij stichter en medewerker was en de heer O. Th. Dantums namens de zeilvaartver- eeniging. Een schat van bloemen dekte de baar. Jansstraat 59 Zondag: 12.1512.45 spreekuur bij den Prae- ses;, 7.30—10.30 gelegenheid tot ontspanning; 8.30 adspirantencursus; 7.30 tafeltennis Oranje- Zwart. Maandag: 8.00 tooneel St. Genesius-damclub T.E.P. Dinsdag: 9.00 schola cantorum; opening van den cursus E.H.B.O. Woensdag: 8.30 Verplichte avond, Lezing door den Praeses „Verantwoordelijkheid", aller op komst dringend gewenscht. Donderdag: 8.45 ontwikkelingsclub; 9.00 schola cantorum. VRIJDAG: 8.00 biljartclub „Haarlem I". Zaterdag: 8.00 tafeltennis Oranje-Zwart. IJMUIDEN, 8 Januari 1938 Rijksvisch- afslag Tarbot 1.30 tot 0.88 per kg., tong 0.90 tot 0.66 per kg., griet 30.tót 16.per 50 kg., groote schol 17.- tot 11.50 per 50 kg., mid delschol 17.50 tot 15.zetschol 26.tot 18. per 50 kg., kleine schol 22.50 tot 9.50 per 50 kg., schar 9.50 tot 7.per 50 kg., groote gul 18. tot 17.per 50 kg., kleine gul 14.50 tot 4.90 per 50 kg., wijting 11.tot 3.60 per 50 kg., versche haring 4.25 tot 3.65 per 50 kg. kabeljauw 66. tot 35.per 125 kg. Aangevoerd 8 Januari: 464 kisten versche ha ring. IOOIO In een Vrijdagavond gehouden algemeene ledenvergadering van de Rotterdamsche Diergaarde is een voorstel behandeld tot ontbinding der vereeniging. Gedurende de laatste jaren had de diergaarde een jaar- lijksch exploitatie-tekort van 40.000, zoo dat de vereeniging op deze wijze onmoge lijk kon doorgaan. Het bestuur heeft vele jaren op middelen ge zonnen om aan den critieken toestand een einde te maken, die, als hij bleef voortduren, natuurlijk tot het verdwijnen van de diergaarde in Rotterdam zou moeten leiden.Toen deze aangelegenheid steeds dringender werd, heeft het bestuur in September 1936 missives gericht tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en tot Burgemeester en Wet houders van Rotterdam, waarin met klem werd verzocht een regeling tot steun aan de instel ling tot stand te willen brengen. Zoowel de minister als het gemeentebestuur erkenden het belang van het voortbestaan der diergaarde maar de groote moeilijkheden op financieel ge bied, waarmede de overheid zelve te worstelen heeft, beletten haar echter het geven van di- recten financieelen steun, b.v. in den vorm van subsidie. Na lange onderhandelingen is het be stuur der vereeniging toch met B. en W. tot overeenstemming gekomen. Het college van B. en W. heeft zich bereid verklaard bij den gemeenteraad een voor beide par tijen aannemelijk voorstel tot ruiling van grond aanhangig te maken, waardoor de oprichting en exploitatie van een nieuwe diergaarde op een ander terrein mogelijk zullen worden. Het gemeentebestuur heeft, behoudens goed' keuring van den Raad, een stuk grond van 13 'A H.A. aangeboden, ongeveer even groot als het tegenwoordige terrein en gelegen in Blij- dorp. Van dien grond krijgt men 2/3 in eigen dom en 1/3 in erfpacht. Als tegenprestatie zal aan de gemeente om niet worden afgestaan een stuk van het tegenwoordige diergaarde-terrein Wanneer de ruiling haar beslag krijgt, is het gemeentebestuur bereid op het overblijvende terrein der tegenwoordige diergaarde een gun stig uitbreidingsplan .te leggen, waardoor de exploitatie daarvan als bouwterrein mogelijk een aantrekkelijkheid wordt. Wijl het voor het bestuur onmogelijk zou zijn om ook uit de vermeerderde opbrengst van den grond den bouw van een nieuwe diergaarde tc financieren, is de hulp ingeroepen van de stichting „Bevordering van volkskracht". Deze stichting heeft zich bereid verklaard de vereepiging te garandeeren een bedrag, gelijk staande met de uitstaande schulden, n.l. zes ton. Er zal worden opgericht de „Stichting Rot terdamsche Diergaarde", die van de vereeni ging ontvangt het bezit aan grond in de be staande diergaarde, den opnieuw te verkrijgen grond in Blijdorp met de levende have, net bezit aan planten en den inventaris. De nieuwe stichting komt dus in de plaats van de veree niging, die ontbonden wordt. Ten aanzien van de overname der even- tueele pensioenverplichtingen ten opzichte van het personeel der vereeniging neemt „Volks kracht" een zeer tegemoetkomende houding aan. De stichting heeft werkelijk alle moeilijk heden, waarmede de diergaarde jaren lang te kampen heeft gehad, overgenomen. De stich ting krijgt een bestuur van vijf tot negen leden en een college van drie tot negen commissaris sen. Over het voorstel, dat door den voorzitter den heer L. van Rossem, werd toegelicht, ont stond een uitvoerige discussie. De vergadering kon echter geen besluit nemen, omdat het ver- eischte aantal stemgerechtigde leden niet aan wezig was. Op Maandag 17 Januari zal een tweede ver gadering worden gehouden. Mocht op dezen dag de nationale feestdag vallen, dan wore de vergadering gehouden op 18 Januari. Heel Nederland is vol verwachting, Vandaag of morgen misschien? *^aak dit wachten U toch aangenaam Het was hoog tijd want hier en daar kwam er leven in de slapende mannen. Ze begon nen langzaam op te breken. Struisje besloot voorloopig van boom tot boom te vliegen om te zien wat ze verder zouden doen. Zoo na derden ze allen hun doel. Vlak bij het kamp hielden ze stil, maar Struisje vloog verder en nu kon hij zijn vrienden vertellen waar de roovers waren. Alles was natuurlijk in rep en roer en in de weer met wapens. Het opperhoofd Jhad bevel gegeven niet te wach ten op den vijand, maar deze tegemoet te gaan. Voorafgegaan door Struisje, die den weg wees, en zoo stil mogelijk naderden ze de woeste indianen, die juist beraadslaagden van welken kant ze 't kamp, dat ze slapend waanden, zouden overvallen. Maar juist toen de richting bepaald was, zagen ze overal mannen als uit den grond verrijzen. Het opperhoofd begreep er niets van en was heelemaal de kluts kwijt. Hij gaf allerlei tegenstrijdige bevelen en rende overal heen, maar voor hij goed wist wat er gebeurde, was de strijd beslist en waren zijn mannen gevlucht of gevangen genomen. Ook hijzelf viel in hun handen. Wat was dat een vreugde, toen de over winnaars bij het aanbreken van de morgen in hun kamp terugkeerden. Wat een ge schreeuw en gedans was daar, en Profje, die daaraan niet gewoon was, verging hooren en zien. Hij was nu zoover, dat hij in een wagentje gereden kon worden en met de vrouwen, kinderen en oude menschen was hij de helden tegemoet gegaan. Aan de zijde van den stoet reed Struisje bovenop zijn te ruggevonden vriend, Frofje's paard en zwaaide met het hoofdtooisel van het ge vangen opperhoofd. Het hoofdbestuur van de katholieke bedien denorganisatie besloot dit jaar, voor wat de verbetering der sociale positie van de bedien den betreft, in samenwerking met de christe lijke zusterorganisatie, krachtig te gaan ijveren voor een vervroegde sluiting op den Zaterdag avond. Gezien het feit, dat verreweg het meerendeel der werknemers over den vrijen Zaterdagmid dag beschikt en bovendien het loon in vele ge vallen reeds op Vrijdagavond wordt uitbetaald, achten de hoofdbesturen een sluiting der zaken om 8 uur zeer zeker mogelijk. Het is hun bekend, dat ook in andere krin gen dan die der werknemers een belangrijke categorie voor dit streven voelt. Tevens zal langs daartoe geëigende wegen worden geijverd voor het 'vastleggen van het recht der winkelbedienden op een vrijen mid dag in de week, wijl thans de vrije halve dag, welken het Werktijdenbesluit voor Winkels kent, in den regel op een morgen wordt geno ten. Deze actie voor het verkrijgen van een vrijen middag, waarop een vrije avond kan aanslui ten, wordt van groote beteekenis geacht, mede omdat in de naaste toekomst de vakstudie van het winkelpersoneel vrü veel tijd zal vra gen. De initiatief nemende organisaties doen een beroep op alle geestverwante vakgenooten en op het publiek, haar streven daadwerkelijk te steunen. van Tapijten - Loopers - Kar petten - Divan- en Tafel- kleeden en Dekens Restanten Meubelen diverse Stoelen Cr. Houtstraat 62-67 V e r w u I f t 9 Gedurende de opruiming geen z ich tzending Naar wij vernemen is bij het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie een uitnoodiging van den Italiaan- schen athletiekbond binnengekomen, om in de toekomst elk jaar een officieelen lan- denwedstrijd te organiseeren. Deze invitatie DOOR C. MORRIS I Kapitein James Lovett klapte zijn scheeps dek dicht, trok een andere jas aan en begaf zich van boord, 't Was niet, omdat hij niet lan ger den stank kon verdragen de Albatros pas uitgezwaveld! maar het leven aan Wal riep hem, waaraan hij zulke prettige her inneringen bewaarde. Kapitein Lovett was nog Zeer levendig, ondanks zijn 38 jaar. Dat hij de ■Mbatros onbewaakt achterliet, veroorzaakte hem friet de minste zorg. De hoogst bedenkelijke rePutatie van de boot en van hem zelf een betere bewaking zijn, dan twaalf wel gewapende mannen. Hij bevond zich ergens ter hoogte van Norfolk. In de negorij, waar hij aan land kwam, was fratuurlijk geen paard te krijgen. Maar een kwartmijl verderop bemerkte hij een neder- Zetting van eenigen omvang, en hier hoopte hij aen karretje te kunnen huren, met iemand, om hem terijden. Ongelukkigerwijze waren de onderen van boord hem vóór geweest. Maar of fr'j paard kon rijden? werd hem gevraagd. Neen, °at kon hij niet. Maar iedereen, kon rijden op fuonier. Zelfs de kinderen zaten er op. Je hóefde hem niet eens te rijden. Je ging er Sewoon opzitten, net als op een stoel, en hoefde alleen maar te sturen. En wat meer was: hij was nergens bang voor. Kapitein Lovett was een man, die gaarne iets probeerde, en liet zich gemakkelijk overhalen. Het paard werd gezadeld en getuigd, en met eenige hulp zat hij er weldra bovenop. De stijgbeugels werden in de juiste positie gezet, hij kreeg een zweep in zijn hand, en niet zonder eenige bange voorgevoelens aanvaardde hjj het avontuur. Men had hem meer dan ééns de verzekering- gegeven, dat Pionier nergens bang voor was. Maar nu riep iemand achter hem aan, dat hij vergeten had, te zeggen, dat het paard alleen bang was voor honden. Bang voer honden! dacht kapitein Lovett, heel wat minder op zijn gemak. Zijn blauwe oogen dwaalden over het land schap; maar er was geen hond te zien. Zijn weg voerde hem langs struiken en ge wassen in vollen bloei, en de lucht was vervuld van den geur der jasmijn. Zijn beenen begon nen een beetje te wennen aan den gang van het paard. Men had hem gezegd, dat hij zijn knieën moest gebruiken, als er iets verkeerd ging. Hij probeerde het eens, om te zien, wat voor uitwerking het had, en het gevolg was, dat het paard in een aangenamen sukkeldraf overging, zoodat hij het heerlijk vond, om er op te zitten, terwijl het tevens.zoover hij kon nagaan een zachte manier was, om vooruit te komen. En wéér voelde hij, wat een flinke vent hij toch eigenlijk was, en hij genoot volop een stuk of wat huisjes van briksteen, met groote schoorsteenen. Er was niemand te zien ook geen hond. Kapitein Lovett reed door, en vervolgens het bosch in. Aan den rechterkant zag hij telkens een glimp van een rivier, tusschen de boomstammen door. Een honderd pas-of-zoo voor zich uit kwam een meisje, met een mand aan haar arm, uit het kreupelhout op den weg te voorschijn. Een onuitroeibaar instinct deed kapitein Lovett de teugels in houden. Ik zal haar den weg naar Norfolk vragen, dacht hij, en hoe ver het is, en zoo, en wie weet Het meisje zag ongetwijfeld, dat ze een ruiter naderde, en dat hij haër naderde, maar het was niet aan haar te zien. Wéér trok hij de teugels aan, en het paard bleef staan, en op hetzelfde oogenblik bleef het meisje ook staan. Geen twaalf passen scheidden hen van elkaar. Maar het meisje keek niet eens naar den knap pen zeeman, en ging weer het bosch in. Ze had een allerliefst gezichtje, maar thans perste zij de 'lippen opeen, en liet een schril' gefluit hooren. Op dat oogenblik dacht kapitein Lovett alleen aan het lieve gezichtje onder den grooten strooien hoed. Dat ze zin had, om te fluiten, leek hem niets bijzonders. Te laat bedacht hij, dat menschen, die een hond hebben, vaak fluiten. Een geluid van krakende takken, een woest geschuifel tusschen bladeren, een een groote, zwartharige hond kwam kwispelstaartend op den weg te voorschijn gerend. Toen kapitein Lovett weer tot bezinning kwam, lag hij languit opzijn rug, met een pijnlijk gevoel in zijn hoofd, en een vage her innering aan een reis heen en terug tusschen een aantal boomtakken. Ergens vlak bij hem hoorde hij een stem: U hebt me werkeijk doen schrikken! Kapitein Lovett draaide pijnlijk zijn hoofd om. Het meisje had haar hoed afgedaan, en spoelde met een witten doek in de omgekeerde bol, tot de doek er druipend uitkwam. Ze wrong het overtollige water eruit, vouwde den doek bij wijze van verband, en legde hem zachtjes over het bovenste deel van kapitein Lovett's voorhoofd. U bloedt niet meer, zei ze. U hebt nu alleen nog maar een verband noodig. Dan bent u weer gauw de oude. Zij hielp hem opzitten, en zijn hersens be gonnen weer te werken. Iemand scheen Pionnier gevangen te hebben, en met den teugel aan een tak te hebben gebonden. De oorzaak van het ongeval, de zwartharige hond, lag in de schaduw, zijn rosige tong uit zijn bek; en zijn snoet getuigde van tevredenheid en voldoening. Het meisje verbond hem, zoo goed ze kon. Meer kan ik niet voor u doen, zei ze dan. En nu moet ik weg, want het is al laat. Het spijt me heel erg, dat u zich bezeerd hebt, maar ik kon er werkelijk niets aan doen. Uw paard keek maar heel even naar den hond, en sprong toen zóó hoog, dat ik dacht, dat het nooit meer op den grond zóu komen. Ik hoop, dat u er gauw over heen zult zijn. Kom, Black! Zij gooide het overgebleven water uit haar hoed, en zette hem weer op haar hoofd. Kapi tein Lovett had liever nog een poosje gepraat, in plaats van met zijn paard alleen te blijven, maar het meisje had iets beslist over zich. Als ze zei, dat ze iets zou doen, dan deed ze het ook. Wéér ging ze van den weg het bosch in, de hond achter haar aan, en er was niets meer van haar te zien. Kapitein Loyett krabbelde langzaam overeind, en rekte zich eens uit. Hij had niets gebroken. Idioot! zei hij tot zichzelf. ,Je had althans haar naam te weten kunnen komen, en vragen, waar ze woont. Nu is al je kans naar de weerga. Hij klom weer in het zadel, niet zonder moeite, en vervolgde zijn tocht. Alle vreugde, die hij zich had voorgesteld van een avond aan wal, was op slag vernietigd door een paar oogen, die nog blauwer waren dan die van hemzelf. II Belcher's herberg bood alles wat het hart van een zeeman in verrukking bracht, die langen tijd op zee geweest was. Bepaalde' herinneringen daaraan waren dan ook de ondergrond geweest van kapitein Lovett's bezoek aan Norfolk. Thans hadden die herinneringen haar kracht voor hem verloren. Zonder ophouden rees het beeld voor hem op van iets reins en fatsoenlijks en liefs; van een figuurtje, dat met fluweelzachte hand jes een verband om zijn hoofd had gelegd. Kapi tein Lovett geloofde op zijn manier in de Voor zienigheid. De dingen gebeurden, omdat het zoo moest wezen. Hjj had een paard moeten be rijden. dat bans was voor honden, en bewus- Vrijdagavond vond in Krasnapolsky te Amsterdam de finale plaats van de, ter gelegenheid van het zilveren jubilé van van Insituut Schoevers georganiseerde na tionale type-wedstrijden. Deze wedstrijd werd bijgewoond door een groot aantal be langstellenden, waaronder de deelnemers van den Zaterdag 9 Januari te Den Haag te houden internationalen type-wedstrijd. Bij deze gelegenheid heerschte in de Groote Zaal van Kras een zeer merkwaardige sfeer, samengesteld uit elementen van feestelijkheid, zakelijkheid en spanning. Voor de nationale type-wedstrijden had zich ongeveer een drie honderdtal deelnemers opgegeven en voor de finale schaarde zich nog slechts een veertig tal ten strijde. Maar dat was dan ook de uit gelezen keurbende, of, om het in sigarenter- men te zeggen: de flor fina de typistos. Stuk voor stuk goed voor driehonderd aanslagen pier minuut minimum. En wie dan de onbarm hartige, meedoogenlooze bepalingen kent, waaronder deze type-prominenten strijden, kan daarvoor niet anders dan diep respect hebben Men kan niet anders zeggen, of de rondom ais lokvogels prijkende bloemstukken, waren ten volle en zuur!! verdiend. En in ieder geval verleende deze bloemenechat aan de zaal en ongekende feestelijkheid, waarbij de zakelijke type-tafeltjes en schrijfmachines wei heel vreemd afstaken. De inleiding tot deze finale werd weder ge houden door den heer H. G. v. Brinkom, die op de hem eigen, kalme wijze het reglement voor de deelnemers en toeschouwers uiteenzette en daarnapoeng! Een klap op de gong en als hagel op een zinken dak, of het vuur van een talrijke mitrailleurbatterij, daalden de toetsen op het papier. Een half uur lang, tot een twee de gongslag deze herrie elk ander woord is te zwak! even deed eindigen. In dien tus- schentijd hadden de toeschouwers zich kunnen vermaken met de toenemende blossen op de wangen der jakkerende deelneemsters en zich kunnen verbazen over het grenzenlooze gemak, waarmee de vingers van deze supertypers zonder contróle der oogen! over het toet senbord dansten. Het belletje, dat het einde van den eersten regel aankondigde, verried wel, dat de deelnemers elkaar weinig ontlie pen, het wisselen der vellen bewees dat nog eens opnieuw. Wat nu de buitenlandsche toeschouwers tot dezen wedstrijd betreft, dat waren de natio nale type-vijftallen uit Duitschland, Engeland, Oostenrijk, Hongarije en uit België, de laatste alle vijf leerlingen of oud-leerlingen van het Instituut Sint Viktor uit Turnhout, onder lei ding van Br. Alphons, en tenslotte nog één Deensche. Dit gezelschap zal in Den Haag met de vijf beste Nederlanders in het krijt treden en het staat nu al vast: de prijzen gaan naar het buitenland. Maar dat doet aan de sport niets af. Nederland is van dit jaar voor het eerst en het zal best opkomen. Na den wedstrijd werd de tijd gevuld door een ballet, coor de vertooning van een film en door de opvoering van enkele Schoeverstoo- neeltjes alsmede door dansen en ondertusschen zat boven de jury, onder leiding van mevr. F. J. de Ruiter-Ciaus, de heeren A. Q. de Flines, Trauth, J. Lohmann en mevr. Lutteroi-Vrij borg, het werk na te kijken. Wederom vierde het roode potlood bloedige orgiën, doch oos daar bleek wel, dat hier de bloem der typende natie slaags was geweest. Het was lang niet zoo rood als dat van de voorwedstrijden. Omstreeks half twaalf volgde uiteinde lijk de bekendmaking der kampioenen en dit lijstje luidt aldus: Nr. 1. Mej. J. H. W. v. Dijk met 425 aan slagen per minuut. Kampioene van Neder land. Nr. 2. De heer J. A. de Heer Kloots met 417 aanslagen. Nr. 3. Mej. J. Kuhl met 394 aanslagen Nr. 4. Mej. C. v. Hartingsveld met 390 aanslagen. Nr. 5. Mej. Thea Hoekema met 380 aan slagen. Dit vijftal zal Zaterdag 9 Januari de Ne derlandsche kleuren in Den Haag verdedi gen. Tot slot nog een merkwaardig feit, dat door deze wedstrijden aan het licht kwam. In de zakenpraktijk vindt men veel meer vrouwe lijke dan mannelijke typisten en op de typeles zijn de mannen onmogelijke harken. In den wedstrijd blijken de "heeren, naar verhouding van aantal, toch beter. is in beginsel door de K. N. A. U. aan vaard. In verband met het feit, dat dit seizoen het aantal wedstrijden, mede door de landenont- moetingen en de Europeesche kampioenschap pen, reeds groot is, zal dit jaar geen wedstrijd tegen Italië meer kunnen plaats vinden Het ligt nu in de bedoeling dezen wedstrijd voor tie eerste maal In 1939 te houden, welke ontmoe ting, naar aangenomen mag worden, in een stad in Italië zal worden vastgesteld. Voorts heeft Italië verzocht naar de inter nationale wedstrijden, welke op 11 September a.s. te Milaan zijn bepaald, een sterke Neder landsche ploeg te zenden. Een uitnoodiging, waaraan zeker gevolg zal worden gegeven. teloos moeten neervallen aan de voeten van het meiske, waar de hond van was, en zonder eenigen twijfel was het nu voorbeschikt, dat hij op deze toevallige kennismaking nader zou ingaan. Hij liet zijn blik gaan door de lage gelagka mer, en herkende bij het zwakke lamplicht zijn eersten stuurman Thompson. Dan Grimes en Lefty, twee ruwe zeebonkers; en Swifty, den kajuitsjongen, die nog geen zestien was, maar al wat wijzer begon te worden. Hij was niet van plan, om zich hier te kijk te zetten voor zijn pas aangemonsterden kajuitsjongen, en wenkte hem naar het buffet. Ga hier vandaan, zei hij, en blijf hier ook vandaan. Jawel, mijnheer, zei de jongen; maar zijn gezicht betrok. Kapitein Lovett bestelde een glas, en terwijl hij het in één teug leegdronk, nam hij het merkwaardige besluit, om zich ook niet te kijk te zetten voor zijn eersten stuurman en de be manning. Het zou natuurlijk niet de eerste keer geweest zijn, maar het leek hem eensklaps onbehoorlijk, als het ooit wéér gebeurde. Doch kapitein Lovett kon heel wat op, zonder zich raar aan te stellen, en bleef dan ook nog een poosje aan den gang. Geleidelijk liep de gelagkamer vol. Zeelui van allerlei naties verzamelden zich. Er werd gedron ken en gespeeld. Vanwaar hij stond, had kapi tein Lovett het gezicht op de haven. De volle maan verlichtte de omtrekken der schepen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 11