Tokio toornt tegen Londen Werd Confucius' afstammeling door Chineezen ontvoerd? Chautemps vraagt samenwerking Groot offensief in Spanje? Italië breidt zijn vloot uit Geen opstand in Guatemala Het nieuws van heden DE BAROMETER Geweeklaag in het Heilige Woud" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 8 JANUARI 1938 - OCHTENDttAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 r- TELEFOON 13«66 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20959 Het interview met minister Soet- soegoe geeft het standpunt weer van de Japan- sche marine Rekent Japan op den steun van Italië? Rechtschen zouden tezamen met buitenlandsche vrijwilligers een aanval op Almeria voorbereiden Zware straf voor Bernstein Twee en een half jaar tuchthuis straf en een millioen Mark boete HITLER WELKOM IN ITALIË gekken vastgesteld. Hitier zal niet slechts Ro- e' doch ook Napels en Florence bezoeken. De expositie-gebouwen der Parijsche wereldtentoonstelling worden afgebroken. Zooals men weet, wordt de tentoonstelling dit jaar niet heropend Werkgevers en arbeiders moeten gemeenschappelijk pogen con flicten te vermijden en tot een oplossing te komen Conferentie bijeen geroepen Wat Fransche bladen niet mogen drukken Een nieuwe zeppelin wordt gebouwd De L. Z. 130 waarschijnlijk midden 1938 in dienst Onder de buitenlandsche pers vertegenwoordigers neemt de ontevredenheid over de Japansche censuur toe „Geen vrede met de nationale regeering" De Fransche Posterijen hebben bij de jaarivisseling een blok van zes postzegels uitgegeven ter herinnering aan de We reldtentoonstelling. Er zullen slechts 35.000 series verschijnen. De beelden zijn ontleend aan de Fransche koloniën Gevolgd op de geweldige Britsche en Amerikaansche vlootbouw- programma's Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii Wil China vrede of Japan? Tsining prijsgegeven Chineesch offensief op komst? KLEINZOON VAN KONING ALFONSO GEBOREN We komen er door Velen hebben enorm tegen dezen winter opgezien. Volgens verschil lende weerprofeten zou het een enorm harde, strenge winter worden met veel sneeuw en nog meer vorst. Tot heden is het nogal los geloopen. Natuurlijk moet men nooit hei roepen alvorens over de brug te zijn, zegt te recht een oud spreekwoord. En wie weet wat ons nog te wachten staat: een twintigtal jaren geleden begon de strenge winter pas in begin Fébruan en eindigde ultimo Maart. Met andere woorden: we kunnen nog onze portie krijgen. Maar zooals de winter thans kwakkelt kunnen we tevreden zijn: we komen er goed door, al hebben we er erg tegen op gezien. Zoo moet het altijd. We moeten niet te bang voor de toekomst zijn. Met Gods hulp ko men we er wel door. De boete van Hebron opgeschort Vrachtauto tusschen Doode Zee en Jeruzalem beschoten Duitsche katholieke vereeniging ontbonden Ook de armen vieren Faroek's bruiloft NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct„ tngez. mededeetingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kiaine annonces „Omroepers" zie de rubriek. HANGTSJAU, 7 Jan. (Havas). Het Chi neesche telegraaf-agentschap Central News meldt: In verband met het interview van admiraal Soetsoegoe, die daarin een aanval deed op de blanken in het algemeen en de Engelschen in het bijzonder schrijft de Takoengpau, dat deze verklaringen zonder twijfel het standpunt weer geven van de Japansche marine, die zich op haar beurt, na het leger, roem wil verwerven. Het blad schrijft: „De Japansche marine valt thans Engeland aan. De bedoelingen van Japan zijn duidelijk zichtbaar in de verklaringen van Soetsoegoe. Inderdaad heeft hij duidelijk gezegd, dat, wan neer Groot Brittannië voortging China hulp te verleenen, Japan niet zou aarzelen den Strijd met dit land aan te binden. Deze vast beslotenheid wordt eveneens bewezen door de herhaalde aanvallen op Engelsche schepen in China en door het herhaalde dreigement van ^n Japanschen aanval op Kanton via Hon ing. Wanneer de Britsch-Japansche spanning biet verscherpt is, komt dat doordat het in cident met de Panay de Vereenigde Staten en Engeland nader tot elkander heeft gebracht." Na vervolgens verklaard te hebben, dat een "fcpansch-Amerikaansche samenwerking vol strekt onmogelijk was, wijst het blad er op, hat Japan den pas markeert en wacht tot het machtiger is. „Na Groot Brittannië te heb ben aangevallen", zoo vervolgt het blad, „zal Japan den strijd met de Vereenigde Staten aanbinden." Voortgaande veronderstelt de Takoengau, dat er een geheim accoord tot militaire samenwerking bestaat tusschen Japan en Italië: „Inderdaad zou Japan niet den moed hebben de groote vloot-mogendheid Groot-Brittannië uit te dagen, wanneer het den steun van Italië niet had." Tenslotte verklaart het blad, dat Soetsoegoe iö zijn verklaring geen woord gezegd heeft tegen de U. R. S. S. en dat dit er op wijst, dat Japan meer grieven tegen Engeland heeft dan tegen de U. R. S. S. GIBRALTAR, 7 Jan. (Havas). Naar mede gedeeld wordt, zouden Italiaansche en Duit- sche troepen, die zich op het oogenblik te Ma- aga bevinden, bezig zijn hun oorlogsuitrusting te voltooien met het oog op een groot offen- ^ef der rechtschen tegen Almeria. Naar men verder zegt, zou Queipo de Llano binnenkort bit Sevilla te Malaga aankomen om over de Aanvalsplannen met de Italiaansche en Duit- 5che deskundigen overleg te plegen. Hamburg, 7 Jan. (D.N.B.) In het proces e8en den reeder Arnold Bernstein en ver scheidene zijner directeuren en employe's, die beschuldigd werden van volksverraad en over treding der deviezenbepaling, is hedenmorgen v°nnis gewezen. Bernstein zelf werd wegens overtreding van de wet inzake volksverraad en wegens verschei dene overtredingen der deviezenbepalingen en degens begunstiging tot 2y2 jaar tuchthuisstraf db een geldboete van een millioen mark ver- °°rdeeld. De beklaagde Gupel werd wegens verscheidene Overtredingen der deviezenwetten tot 2yz jaar gevangenisstraf en 615.000 mark boete veroor deeld, Wolff wegens hetzelfde feit tot een jaar fb drie maanden gevangenisstraf en 50.000 mark boete en Grunsfeld wegeps begunstiging tot twee maanden gevangenisstraf. ROME, 7 Jan. (Stefani). De dagbladen drukken op de eereplaats in hun kolommen het Communiqué af waarin medegedeeld wordt, dwt Hitler in het a.s. voorjaar een bezoek aan R°m.e zal komen brengen. Het communiqué, oorzien van een portret van Hitier, wordt ver gezeld van hartelijk commentaar. De doos den Italiaanschen minister van Bui- tcblandsche Zaken gepresideerde commissie tot jbgeling der betoogingen ter gelegenheid van b®t bezoek, dat Hitler in het voorjaar aan Ita lië zal brengen, heeft het programma in groote PARIJS, 7 Jan. ((Havas). Dc Fransche minister-president Chautemps heeft aan de werkgevers, het vakverbond, middenstands organisaties enz. een uitnoodiging gestuurd om Woensdag a.s. een bespreking in het departement van den premier bij te wonen, waar de maatregelen tot bijlegging en voorkoming der arbeidsconflicten bespro ken zullen worden. In zijn brief aan de verschillende organisaties schrijft Chautemps o.a.: „De toeneming van het aantal arbeidscon flicten, de groote omvang van sommige daar van, de Jange duur en de sfeer van agitatie, veroorzaken de natie een niet te berekenen schade. Deze toestand mag niet voortduren. De regeering Is vastbesloten niets te laten om er een einde aan te maken. Ik ken de opvat tingen van uw leden en hun critiek op de sta kingen, de onwettigheid van bepaalde praktij ken of het politieke karakter, dat zij er soms aan hechten. Maar ik hoor van de andere zijde ook klach ten der arbeidersorganisaties over het verzet tegen hernieuwing der collectieve arbeidsover eenkomsten, tegen de toepassing der arbitrage bepalingen inzake de loonen, of over maatre gelen tegen de vakvereenigingen. Het komt mij voor, dat het meer blijk zou geven van gezond verstand, indien men in plaats van den strijd voort te zetten en te her vatten, de vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders tot elkaar bracht voor een breede en loyale gedachtenwisseling en voor het ge meenschappelijk zoeken van algemeene over eenkomsten, of wetgevende bepalingen, waar door men conflicten kan vermijden of vermin deren dan wel geschillen, die desondanks uit breken, vlug, vreedzaam en redelijk kan re gelen. Indien ook gij die meening toegedaan zijt, zooals ik vurig wensch, zou ik het op prijs stel len te vernemen, of gij, met eenigen uwer col lega's, een eerste bijeenkomst wilt bijwonen, die in het gebouw van den premier zal worden gehouden op Woensdagmiddag a.s. om 4 uur en welke ook bijgewoond zal worden door verte genwoordigers van de C. G. T. en van den mid denstand, die zich met producties bezighoudt, zooals yereenigingen van kleine en middelma tige bedrijven en ve'reenigingen van technici. Ik ben er van overtuigd, dat het door een loyaal en hoffelijk debat, waaraan alle partijen, onder arbitrage der regeering en contröle der natie, deelnemen, mogelijk zal zijn duidelijk de oorzaken van de tegenwoordige antagonismen na te gaan en gemeenschappelijk een nieuw arbeidsregime vast te stellen, dat noodzakelijk is voor den socialen vrede en de- algemeene welvaart." De stakers van de Goodrichfabriek te Co- lombes zijn vanmiddag bijeengekomen in alge meene vergadering om zich uit te spreken over het al dan niet hervatten van het werk. Ten slotte werd geen enkele beslissing genomen. Morgen zal nader beraadslaagd worden. PARIJS, 7 Jan. (Reuter) De minister van nationale verdediging, Edouard Daladier, heeft aan alle Fransche dagbladen, nieuws- en foto- bureaux een circulaire gericht, waarin hij de aandacht vestigt op sommige onderwerpen, waarover zij niet zonder voorafgaande vergun ning kunnen publieeeren. Overtreding van deze bepalingen wordt ge straft krachtens de wet van 26 Januari 1934, betrekking hebbende op spionnage en handelin gen tegen de veiligheid van den staat. Deze onderwerpen zijn: 1. Berichten over oorlogsmateriaal, vooral over materiaal, dat in studie of in aanbouw is. 2. Berichten over de samenstelling van leger eenheden, haar bewapening, haar effectieven, enz. 3. Berichten over versterkingen en de organi satie in de versterkte gebieden. 4. Berichten over manoeuvres of belangrijke oefeningen, vooral met betreekking tot de data, de plaats waar zij gehouden worden, de ge bruikte bewapening en de algemeene krijgs- techniek. BERLIJN, 7 Jan. (DNB) Het zusterschip van het te Lakehurst verongelukte luchtschip Hindenburg, de L. Z. 130, die na de ramp is verbouwd voor het gebruik van helium, zal naar alle waarschijnlijkheid in het midden van dit jaar in dienst gesteld worden. Het lucht schip zal plaats bieden aan 40 reizigers en een even groote bemanning als de Hindenburg aan boord hebben. Met de levering van het Amerikaansche heliumgas is reeds een begin gemaakt. Na de proefvluchten zal nog in de zomermaanden het verkeer naar Noord-Amerika hervat worden. Verder is opdracht verleend voor den bouw van een nieuw luchtschip, de L. Z. 131, die 16 meter langer zal zijn dan de L. Z. 130. Het nieuwe schip zal honderd reizigers kunnen vervoeren. Waarschijnlijk zal hët einde 1939 voltooid zijn. Het is de bedoeling, dat de L. Z. 131 dienst doet op Zuid-Amerika. Wat men met de Graf Zeppelin zal doen, is nog niet beslist. TSINAN, 7 Jan. (Domei). Het is uitge lekt, dat hertog Koeng Teh Tsjeng, de rechtstreeksche afstammeling van Con fucius, en zijn vrouw niet meer in Tsjoefoe aanwezig waren toen de Japanners deze stad, de geboorteplaats van Confucius, op 6 Januari binnenrukten. De hertog is, aldus het Japansche telegraaf agentschap Domei, met geweld ontvoerd en door de Chinee- f XPÖfcT rtff C WiAT.-t'N Ai ROME, 7 Jan. (Stefani) Het zoojuist vast gestelde Italiaansche vlootbouwprogramma omvat o.a. den bouw van twee pantsersche pen van 35.000 ton, die de namen „Rome" en „Impero" zullen dragen. Met den bouw zal onmiddellijk een aanvang worden gemaakt/. Op grond van het nieuwe programma zullen voorts nog twaalf verkenningsvaartuigen en een groot aantal onderzeebooten worden ge bouwd. De hedenmiddag verschenen dagbladen wijzen er op, dat de bouw van nieuwe Italiaansche oorlogsschepen, welke volgt op de geweldige Britsche en Amerikaansche vlootbouwprogram- ma's, bestemd is om Italië de middelen te ver schaffen 't hoofd te bieden aan de eischen, die ontstaan zijn door de schepping van het im perium en de ontwikkeling van zjjn politiek en zijn belangen van wereldstrekking. Volgens de Giornale d'Italia zal de Italiaan sche vloot- in de jaren 1940 en 1941 als volgt zijn samengesteld: 4 pantserkruisers van 35000 ton, 4 pantserkruisers van 24000 ton, 7 kruisers van 10.000 ton, 12 oceaankruisers, 12 kruisers tus schen 5 en 8000 ton, 12 verkenningsvaartuigen van 2000 ton, 20 groote torpedobootjagers, 24 kleine torpedobootjagers, 32 zware torpedoboo ten, benevens ruim 100 onderzeeërs en talrijke oude schepen. Verwachting: Krachtige tot matigen. j| Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijde- lijke opklaringen, enkele regenbuien, zelfde temperatuur. |jj Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. Geseind 7 Januari te 15 uur aan de |l posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Blijft op uw hoede." illlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllli WASHINGTON, 7 Jan. (Havas) De gezant van Guatemala te Washington, Adrian Recinos, heeft een verklaring afgelegd, waarin hy zeide niets te weten van een opstandige beweging in het Noorden van Guatemala en gericht tegen president Ubico. In Amerikaansche kringen is het eenige des betreffende bericht, dat tot dusver ontvangen is, het telegram, dat door de New York Times is gepubliceerd en dat uit Mexico is gedateerd. De agenten van de „United Fruit Line" te Boston hebben een telegram ontvangen van hun bureau te Guatemala, waarin tegengesproken wordt, dat in Guatemala een revolutie zou zijn' uitgebroken. Het telegram meldt: „Wij verne men, dat de New Yorksche pers bericht, dat politieke onlusten in Guatemala zijn vdtgebro- ken. Alles is rustig." sche troepen op bevel van Tsjang Kai Sjek naar Hankau gebracht. Hertog Koeng is het hoofd der familie Con fucius en als zoodanig wordt hij niet alleen door de plaatselijke Chineezen, maar door het geheele Chineesche volk vereerd. Het graf en de tempel van Confucius bevinden zich, te zamen met de residentie van den hertog, te Tsjoefoe, waarvan een derde gedeelte ingeno men wordt door den tempel en de verblijf plaatsen van de afstammelingen van Con fucius. Vandaag verdrongen de Chineesche ingeze tenen van Tsjoefoe zich in het „allerheiligste woud", d.w.z. de familiebegraafplaats van Con fucius en zijn nakomelingen, gelegen buiten de stadsmuren. De Chineezen weeklaagden over het vertrek van den hertog. Onder de buitenlandsche persvertegen woordigers te Sjanghai neemt de ontevre denheid over de wijze van toepassing der Japansche censuur toe. Op de dagelijksche persconferentie, welke door Japansche en buitenlandsche journalisten wordt bijgewoond, verklaarde de correspondent van een der grootste New-Yorksche bladen, dat de Japansche censuur zijn telegram, dat reeds was gecensureerd, had opgehouden onder voorwendsel, dat niet nagegaan kon worden of het bericht dat het bevatte juist was. Dertien uur waren verloopen tusschen verzending van het telegram en het oogenblik, waarop de cor respondent werd verwittigd. De woordvoerder der Japansche ambassade drukte hierover zijn spijt uit en verklaarde, dat iets dergelijks niet meer zou voorkomen. De Japansche ambassadeur Kawagoe heeft hedenavond een interview toegestaan aan ver tegenwoordigers van de pers. Hij verklaarde o.m. dat er geen sprake kan zijn van vrede met de nationale Chineesche regeering. Deze be hoort niet beschouwd te worden als de cen trale regeering van China. Kawagoe voorspelde, dat de nieuwe regeering van China succes zal hebben, waarbij hij de Franco-regeering in Spanje als voorbeeld aan haalde. Het nieuwe regime van Centraal China zal hetzelfde zijn ais het bestviur in Noord- China. Op 10 Januari zal een gezamenlijke con ferentie worden gehouden door de leden van het kabinet en den staf van het keizerlijk hoofdkwartier in de officieele residentie van den eersten minister. Beraadslaagd zal worden over den toestand in China. Intusschen komen de leden van het kabinet dagelijks omstreeks lunchtijd bijeen, teneinde inlichtingen uit te wisselen en nauwer contact met elkander te onderhouden. Naar verluidt is gisteren in een conferentie van vier ministers een besluit genomen ter be antwoording van de propaganda van China, dat een verkeerde voorstelling van den toestand geeft en insinueert, dat Japan onderhandelin gen over het sluiten van vrede met China voorstelt, terwijl het vredesverlangen toeneemt in de regeering van Tsjang Kai Sjek. Na de conferentie der vier ministers verklaarde de woordvoerder van het kabinet, dat de regeering besloten had voort te gaan om het gestelde doel te bereiken, tenzij de regeering van Tsjang Kai Sjek oprechte neiging vertoont tot her ziening van haar houding. De troepen van generaal Han Foe Tsjoe hebben Tsining ten Noord-Westen van Kweite zonder strijd verlaten, niettegenstaande de op dracht de stad tot iederen prys te behouden. Het veelvuldige uitbreken van geheimzinnige branden in Nanking, o.a. in de Sovjet am bassade, is thans door de Japansche autori teiten opgehelderd. Zij zijn, zoo zegt men, aan gestoken door de overblijfselen van de Chinee sche troepen, die zich onder het publiek hebben gemengd. Een Chinees is door een Japansche patrouille gevangen genomen, terwijl hij bezig was een particuliere woning in brand te ste ken. Bij nader onderzoek bleek, dat het een vermomd Chineesch soldaat was. Naar gemeld wordt, zijn bepaalde plannen betreffende de a.s. militaire operaties gefor muleerd in een belangrijke conferentie van het Chineesche opperbevel. Deze conferentie werd onder leiding van Tsjang Kai Sjek ge houden en is vandaag geëindigd. De bevel hebbers vertrekken thans in allerijl naar hun resp. fronten, voorzien van nieuwe instructies. Het is niet mogelijk bijzonderheden over de genomen besluiten te weten te komen. Er ver luidt echter, dat vele Chineesche leidende, fi guren voorstander zijn van het overgaan tot een offensieve tactiek op alle fronten, in plaats van een in het defensief blijven, zooals men tot dusverre gedaan heeft. Deze figuren brach ten naar voren, dat de Japansche troepen dun uitgespreid zijn over afzonderlijke fronten, die mijlen uiteenliggen, zoodat hun achterhoeden en hun verbindingsmiddelen onevenredig be waakt worden en China een offensief op groote schaal kan openen, tegelijkertijd in alle rich tingen. Het DNB bericht ait Londen, dat de Britsche eonsul-gencraai te Kanton van daag den nieuwen weg, die Kanton met Hongkong verb'na*. heeft geopend. De prinses van Asturië, de dochter van Al fonso XII, heeft het leven geschonken aan een zoon. De Spaansche ex-koning en 3e ko ningin van Italië hebben de prinses een be zoek gebracht. Het interview met admiraal Soetsoegoe zou, volgens de Takoengpau, het standpunt weer geven van Japansche marinekringen. De ontevredenheid over de Japansche perscen- suur te Sjanghai neemt toe. Groot offensief der rechtsche Spaansche troe pen tegen Almeria in voorbereiding. Minister-president Chautemps heeft patroons en arbeiders samengeroepen tot een conferentie op Woensdag a.s. Italië besluit tot een aanzienlijke uitbreiding van zijn vloot. De geruchten over een opstand in Guatemala worden tegengesproken. Regeling der radio-uitzendingen op den natio- nalen feestdag. Schepen bekneld geraakt in het üs by Grk. Secretaris der Socialistische Arbeiders-in ter- nationale wegens gebruik van valschen pas tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Fabrieksbrand te Sneek. Fietser op onbewaakten overweg te Apeldoorn door trein gegrepen en kort daarop overleden. Beurs van New York: Afbrokkelende koersen. JERUZALEM, 7 Jan. (Havas). Op drin gend verzoek van den gemeenteraad en de handelskringen in Hebron, heeft de Britsche regeering voorloopig de inning van de collec tieve boete, die de stad. was opgelegd, opge schort. Na het opleggen van de boete was een protestbeweging ontstaan. Talrijke personen hadden de stad verlaten. Op den weg van de Doode Zee naar Jeruza lem is een vrachtauto beschoten. Er vielen geen slachtoffers. AUGSBURG, 7 Jan, (Havas). De politie te Augsburg heeft- de katholieke arbeidersver- eeniging „Heilig Hart" ontbonden. Als motief werd opgegeven, dat deze vereeniging zonder voorkennis der politie verscheidene bijeenkom sten had belegd, en dat haar besloten karakter niet voldoende gewaarborgd was. CAIRO, 7 Jan. (DNB) In verband met de voorbereidingen voor de koninklijke bruiloft, wordt nog gemeld, dat in de hoofdstad des lands gedurende elk der drie feestdagen hon derdduizend behoeftigen in tien reusachtige tenten kosteloos zullen kunnen eten en drinken. iNi I I uti c- n11111111111Iry. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 744 Vorige stand 748.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1