w; Slot van de affaire der „geheime fondsen" in Frankrijk? New-Yorksche Beurs Rechtbank wijst vonnis in een reeks processen De besprekingen van Van Zeeland De Polen naar de stratosfeer Kerkelijk leven VRIJDAG 7 JANUARI 1938 De voorzitter van de Fransche sociale partij krijgt geen genoegdoening De la Rocque zet zijn actie voort IJzige koude op den Balkan houdt aan Ernstige overstroomingen in Turkije Communiqué over zijn onderhoud met Chamberlain Hard wordt gewerkt aan een bal lon, waarmee men een hoogte van 40 K.M. hoopt te bereiken Een smokkeltruc, die niet opging Het wordt warmer in de Noordelijke IJszee De blijde gebeurtenis ,Te Deum" in de kerken van het bisdom Den Bosch VOOR DE SPARENDE WERKLOOZEN Verdeeling der collecte-opbrengst Audiëntie SCHAKEN Tournooi te Hastings Enkele partijen uit de achtste ronde PATER P. H. CEELEN Benoemd tot Pro-Vicaris van Raboul Afbrokkelende koersen GEEN SCHOENEN NAAR SPANJE Fabrikanten vinden den bedongen prijs te laag PASMAN'S FABRIEKEN Door Unilever overgenomen SCHILDERIJEN NAAR INDIË AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 7 Januari MARKTNIEUWS Clearingkoersen WISSELKOERSEN AMERIK GOEDERENMARKT - - - STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Onze Parijsche correspondent meldt: Nu de twaalfde strafkamer van de Parijsche rechtbank vonnis heeft ge wezen in de reeks processen, welke de la Rocque aanhangig had gemaakt tegen de directeuren van een aantal dag- of weekbladen, t.w. Choc, L'Oeuvre, Le Jour, Le Populaire, L'Humanité en L'Action Frangaise en tegen de schrijvers van artikelen in die bladen, waarin hü werd aangevallen wegens het getoucheerd hebben van de geheime staatsfondsen onder de ministerschappen van Tardieu en Laval, kan men een weinig geurige episode uit Frank- rijks contemporaine politieke leven officieel als gesloten beschouwen, tenzij de la Rocque wer kelijk voornemens is van de gegeven uitspra ken in hooger beroep te gaan. Genoegdoening verschaffen deze uitspraken den president van de Fransche Sociale Party en voormalig leider van de Vuurkruisers aller minst. Ook bezorgen zij den onpartijdigen bui tenstaanders geen helderheid in deze onver kwikkelijke en troebele affaire der geheime fondsen, waarin een voormalig minister-presi dent en een leider der Fransche politiek elkan der om het hevigst voor leugenaar hebben uit gemaakt. In de belangrijkste uitspraken, die betreffende de publicaties in „Choc", komt de rechtbank tot de conclusie, dat de vervolgden van de aanklacht van eerroof vrij moeten worden ge sproken. Aan deze conclusie doet zij een aan tal merkwaardige overwegingen voorafgaan. Op de eerste plaats het feit, dat het gezegde, dat iemand van de geheime fondsen heeft ge toucheerd, niet als eerroovend kan worden be schouwd. Deze overweging geeft tenslotte gelijk aan hen, die tijdens de processen lucht gaven aan hun gevoelen, dat, zoo de la Roque eerloos handelde, door zich te laten omkoopen, Tardieu dan niet minder eerloos handelde door om te koopen. De omkooper is niet beter dan de om gekochte. En als het regelmatig .was, dat Tardieu de geheime fondsen aanwendde, zoo als hij beweerde te hebben gedaan, dan was het van het standpunt van de la Rocque, even regelmatig om de gelden uit de handen van Tardieu te aanvaarden. De motiveering van het vonnis der rechtbank vervolgt echter, dat zoo het feit van te toucheeren van de geheime fondsen al geoorloofd is, deze handeling niet temin, naar gelang den persoon en de omstan digheden. toch beschouwd kan worden als in staat zijnde de eer aan te tasten; en dat bo vendien de la Rocque beschuldigd werd ver raad te hebben gepleegd aan zijn partij. Toch wijst de rechtbank de beschuldiging van eerroof af, omdat niet voldoende is gebleken, dat de aangeklaagden gehandeld zouden hebben uit persoonlijk ressentiment of met het oogmerk om de la Rocque te bena- tieelen, maar dat zij veeleer den politieken in vloed van den president der P. S. F. voor oogen hebben gehad en dat zij een ernstig doel heb ben willen nastreven door hem te ontmas keren, waarbij zij, zonder vermetelheid hun nerzijds, geloof konden schenken aan bewerin gen, die zij rechtstreeks van een oud-voorzit ter van den ministerraad hadden. De rechtbank verklaart ook, dat zij niet heeft willen onderzoeken, of de beschuldigingen tegen de la Rocque overeenkomstig de waarheid zijn, iets wat de wet op eerroof en smaad schrift immers niet toestaat. In verband met deze verklaring is dan ook deze passage uit de motiveering van het vonnis van bijzonder be lang, waarin de rechtbank te kennen geeft, dat het niet de bedoeling van de wet kan zijn den journalist te belemmeren in de normale uitoefening van zijn beroep, met name, wan neer hij, voorzichtig en oprecht en een be langeloos doel nastrevend, een feit verhaalt en van commentaar voorziet, dat van alge- meene orde is en verband houdt met de con temporaine politiek. Slechts de „Humanité" en de „Action Fran- gaise" zijn veroordeeld wegens smaadschrift, daar volgens de rechtbank de bedoeling om de la Rocque te benadeelen in hun publicaties evident was. Léon Daudet is door het zwaar ste vonnis getroffen: 200 francs boete wegens BOEKAREST, 7 Januari. (Stefani) Sneeuwstormen, welke gepaard gaan met een ijzige koude, blijven Roemenië in hun greep houden. Reeds zijn zes personen tengevolge van de hevige vorst, welke op sommige plaatsen meer dan dertig graden bedraagt, bezweken. Het water van alle rivieren is tot een ijskorst ge stold. Op den Donau is scheepvaartverkeer niet meer mogelijk en op tal van andere punten te land is de slede het eenige verkeersmiddel. Vele spoorwegverbindingen zijn onderbroken. Ook Griekenland, vooral het Noordelijk deel, heeft het kwaad te verantwoorden. Nabij Fio rina en Saloniki werd respectievelijk zeven tien en tien graden vorst geregistreerd. De sneeuw ligt er een meter hoog. In den Pelo ponnesus zijn talrijke dorpen door de sneeuw geblokkeerd. In Turkije zijn tengevolge van de hevige regens in sommige gebieden van Anatolië de rivieren buiten hun oevers getreden. De Gue- diz heeft verscheidene dorpen onder water gezet. Gelukkig konden de bewoners nog tijdig een goed heenkomen zoeken. Drie personen zijn evenwel omgekomen. Het spoorwegverkeer is bijna onmogelijk geworden. Ook de Menderiz is buiten de oevers getreden. Men werkt met koortsachtige haast aan de versterking van de dijken. De storm op de Zwarte Zee duurt noe voort smaadschrift en beleediging en 2000 francs schadevergoeding. De „Populaire" treft een veroordeeling wegens beleediging, niet echter wegens smaadschrift. Ook de directeur van de rechtsche „Jour", Balbij, wordt vrijgesproken, in de motiveering van welk vonnis de rechtbank ais niet bewezen beschouwt, de veronderstelling van de la Rocque's advocaat, dat Balbij bij zijn aanval op de la Rocque in dezen den directeur van 'n con- curreerend blad van soortgelijke nuance als het zijne, zou hebben willen treffen. Na al wat er in de veelbewogen laatste anderhalve maand op ander gebied is voorgevallen, trekken deze vonnissen, die voor de la Rocque allesbehalve een ge tuigschrift van goed gedrag zijn, niet meer bij zonder de aandacht. En in tegenstelling met wat aanvankelijk verwacht werd, schijnt het de la Rocqué's positie toch heel ernstig aan te zullen tasten, wanneer de groote meerderheid der openbare meening ervan overtuigd is, dat hij indertijd zijn diensten heeft verkocht. Het geen de la Rocque overigens dezer dagen in een hoofdartikel in zijn „Petit Journal" na tuurlijk nogmaals ontkent, verklarend, dat de belagingen van zijn vijanden hem niet ervan zullen weerhouden te volharden in den dienst van „het Vaderland, van zijn christelijke tra ditie en zijn socialen vooruitgang". LONDEN 7 Jan. (Reuter). De vroe gere Belgische minister-president, Van Zeeland, heeft vanmiddag met den Brit- schen minister-president Chamberlain ge luncht. In den middag voerde hij verder besprekingen met de functionarissen van de ministeries van Financiën en Buiten- landsche Zaken. Na het onderhoud, dat Van Zeeland van daag met Chamberlain heeft gehad, en dat vier uur duurde, is het volgende communiqué uitgegeven: Alvorens het rapport over de hem door de Britsdhe en de Fransche regeering toever trouwde zending te voltooien, heeft Van Zee land zich met Chamberlain in verbinding wil len stellen teneinde diens zienswijze van den algemeenen toestand en inzonderheid van de vooruitzichten eener internationale actie op economisch gebied te vernemen. Tijdens het onderhoud zette Van Zeeland in het kort het resultaat van zijn onderzoekingen uiteen. Afgesproken werd, dat Van Zeeland thans zijn rapport zal voltooien, en de Bel gische oud-premier verwacht, dat het in den loop der komende twee weken aan de Britsche en de Fransche regeering kan worden aange boden. Van Zeeland ging er, voor zoover het hem betrof, mede accoord, dat het rapport ge publiceerd wordt, zoodra de Britsche en de Fransche regeering de gelegenheid hebben ge had, het te bestudeeren. WARSCHAU, 7 Jan. (A.NP.) Men is op het oogenblik onder leiding van commandant Mazurek in de fabrieken van ballons en valschermen te Legionowo in Polen druk bezig met de voorbereidingen voor een Pool- sche stratosfeervlucht, welke men in Augustus e.k. hoopt te houden. Reeds wordt hard gewerkt aan het speciale weefsel van het omhulsel. Te dien aanzien her innert de Poolsche pers er aan, dat het met caoutchouc bewerkte weefsel speciaal voor dit doel vervaardigd is en algemeen als het beste beschouwd wordt voor een dergelijk gebruik, terwijl het een maximum waarborg biedt, te meer daar het uiterst licht is. Professor Piccard zelf heeft, zoo wordt in de Poolsche pers ver klaard, gewezen op de uitstekende hoedanig heden van het Poolsche weefsel. De vervaardiging van den stratosfeerballon zal geheel geschieden met Foolsch materiaal. De ballon zal een capaciteit hebben van 120.000 kubieke Meters, zoodat zij vijftig maal de grootte zal hebben van de ballonnen, die hebben deel genomen aan de wedstrijden om den Gordon Bennett beker. Voorts zal de ballon zoodanig gebouwd wor den, dat men er mede kan opstijgen tot een hoogte van dertig tot veertig kilometer, terwijl de ballon van professor Piccard slechts een hoogte van 19.300 en die van den Amerikaan Stevens 22.066 Meter bereikten. De Poolsche luchtvaarders hopen belangrijke gegevens te kunnen verkrijgen over natuurkun dige problemen en in het bijzonder ten aanzien van kosmische stralen. De bouwers van den ballon doen uitkomen, dat deze gebouwd is volgens plannen, welke geheel verschillen van de door professor Piccard ge volgde richtlijnen. De eenige overeenkomst is de bolvorm van den ballon, die niet beschouwd kan worden als een nieuwigheid. ie zijn plicht doet slechts uit dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. TRIER, 7 Jan. (A.NP.) Een vrouwelijk amateur-smokkelaar, die uit Luxemburg de Duitsche grens wilde overschrijden, is door de hitte van een kachel verraden. Toen haar ge vraagd werd, of zij iets had aan te geven en zij ontkennend antwoordde, was de douanebeambte niet tevreden en verzocht hij haar in de wacht kamer te gaan, totdat hij een vrouwelijk amb tenaar had gehaald om haar aan den lij va te onderzoeken. De „verdachte" kreeg een plaats toegewezen bij een kachel in het vertrek. Toen de douanebeambte terugkwam, kon hij met één oogopslag vaststellen, dat zijn vermoe dens juist gebleken waren: de hitte van de kachel had namelijk een pak rundvet, dat de vrouw tusschen haar kleeren verborgen had, tot smelten gebracht. Het vet was door haar kleeding heengedrongen en droop op den grond af. De vrouw kreeg vanzelfsprekend een flinke boete. MOSKOU, .7 Jan. (ANP) Naar Sovjet Rus sische geleerden ontdekt hebben, tijdens de laatste expedities, stijgt de temperatuur van de Noordelijke IJszee in geringe mate. Toen Nansen in 1895 opmetingen deed, was de temperatuur van het water ongeveer 1 graad Celsius onder nul tot op een diepte van twee honderd meter. ThanS is de temperatuur nog slechts om en nabij het nulpunt, terwijl deze temperatuur heerscht op een diepte van niet meer dan honderd meter. Deze verandering, die wordt veroorzaakt door een toenemenden warmen stroom uit den Atlantischen Oceaan onder de bovenste laag, wordt in een offi cieel rapport beschreven als van „wereldbe lang", aangezien zij van groot belang is voor de bevaarbaarheid van de zeeën benoorden Sovjet Rusland. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, maakt in de St. Jansklokken het volgende bekend: „In afwachting van de blijde gebeurtenis, waarop het volk van Nederland hoopt, schrij ven Wij bij dezen voor, dat, wanneer het Prin selijk Huwelijk gezegend zal zijn door een voor spoedige geboorte van Zoon of Dochter, op den eerst volgenden Zondag in alle kerken en kapellen van Ons Bisdom, hetzij na de Hoog mis, hetzij na de middag- of avondoefening een plechtig „Te Deum" zal gezongen worden met de gebeden voor Ons Koninklijk Huis. Alle geloovigen wekken Wij op tot een harte lijk gebed om Gods Zegen over de vorstelijke familie." In een circulaire aan de gemeentebesturen heeft de minister van Sociale Zaken verzocht hem vóór 15 Januari op te geven het aantal ondersteunden of tewerkgestelden, dat volgens do desbetreffende voorschriften op 8 Januari tot de spaarregeling zoude hebben kunnen toe treden, opdat de verdere verdeeling van de opbrengst der collecte voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds nog in Januari zal kunnen geschieden. De audiëntie van den minister van Water staat zal Donderdag 20 dezer plaats hebben in plaats van Vrijdag 21 dezer. Hieronder volgen nog twee interessante par tijen uit de achtste ronde van het tournooi te Hastings: Wit: R. Fine Zwart A. R. B. .Thomas Engelsche opening 1. c2c4, e7e5; 2. Pel—f3, Pb3—c6; 3. d2— d4, e5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8f6; 5. g2g3, Dd8 e7; 6. Lfl—g2, De7—b4r; 7. Pbl—c3, Db4xc4; 8. Pd4b5, Pc6b8; 9. b2—b3, Dc4—b4; 10: Pb5xc7t, Ke8d8; 11. Pc7—b5, .Db4—a5; 12. Lel—f4, Pf6e8; 13. a2—a3, a7—a6; 14. b3— b4, Da5b6; 15. Lf4—e3, Db6—g6; 16. Pb5—d4, Pe8d6; 17. Ddl—b3, Lf8—e7; 18. Pc3—d5, Le7 —f6; 19. Tal—dl, Lf6xd4; 20. Le3xd4. Opge geven. Wit: S. Flohr Zwart: Fairhurst Catalaansche opening 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7—e6; 3. g2— g3, d7d5; 4. Lfl—g2, d5xc4; 5. Ddl—a4t, Pb8d7; 6. Pbl—c3, c7—c6; 7. Da4xc4, e6—e5; 8. Pgl—f3, e5xd4; 9. Da4xd4, Lf8—c5; 10. Dd4 d3, Lf8c5; 11. 0—0, Pd7—b6; 12. Dd2—c2, h7h6; 13. Pf3—d2, Lc8—g4; 14. Pd2—e4, Lcö e7; 15. Tfl—dl, Dd8—c8; 16. Pe4xf6t, Le7xf6; 17. Pc3e4, Lf6e7; 18. Lel—e3, Lg4—h3; 19 Lg2—hl, Dc8e6; 20. Pe4—c5, De6—c8; 21. Tal—cl, Le7xc5; 22. Le3xc5, Tf8—e8; 23. Tdl— d2, Dc8e6; 24. b2—b3, Ta8—d8; 25. Tel—dl Td8xd2; 26. Tdlxd2, Pb6—d5; 27. Dc2—c4, b7— b6; 28. Lc5a3, De6—g6; 29. Lhl—f3, b6—b5; 30. Dc4—cl, b5b4; 31. La3—b2, Lh3—f5; 32. Lf3—g2, Lf5g433. Lg2—fl, Pd5—f4; 34. f2— f3, Pf4—h3+; 35. Kgl—hl, h6—h5; 36. f3xg4, Dg6e4t37. Lfl—g2, Ph3—f2t; 38. Khl—gl, De4e3; 39. Lb2d4. Opgegeven. De Zeer Eerw. Pater P. H. Ceelen van de Congregatie der Paters van het H. Hart is be noemd tot Pro-vicaris van Raboul. Pater Ceelen werd 17 Juli 1897 te Helmond geboren, ontving de H. Priesterwijding in 1921 en vertrok in 1923 naar de missie van Raboul. Na een U/9-jarige vacantie in het vaderland te hebben doorgebracht, is hij in December 1935 voor de tweede maal naar zijn standDlaats Ra boul teruggekeerd. NEW YORK, 7 Jan. (Particulier). De stij ging, die gisteren vooral in de laatste beurs- uren zulke scherpe afmetingen heeft aange nomen, werd heden bij de opening van de ef fectenbeurs niet voortgezet. Wel bleef het sen timent over het algemeen gunstig, doch er stond niet voldoende nieuwe vraag tegenover de op vrij ruime schaal plaatsvindende winst nemingen om een verdere koersverbetering in het leven te kunnen roepen. De eerste koersen gaven een ver deelden indruk, waarbij da koersverschillen over het algemeen niet groot waren, zij het, dat er enkele uitzonderingen waren waar de verschillen van eenige beteekenis waren en vrijwel algemeen waren deze n'adeelig. Zoo openden de staalwaarden meerendeels lager. U. S. Steel verloren bijna 1 dollar en Bethle hem Steel 5/8 dollar. Voorts stond ook Chrys ler beginbeurs onder druk van winstne mingen, evenals de vliegtuigwaarden. Het grootste deel der fondsen gaf echter geen of betrekkelijk geringe afwijkingen te Zien. De handel was trouwens van beperkten omvang. In het eerste uur werden 290.000 sha res afgedaan. Het schijnt, dat men wenscht af te wachten, of het hoogere koerspeil, dat thang bereikt is, gehandhaafd zal kunnen blij ven. 'Er was bovendien geen nieuws, dat een nieuwen stimulans had kunnen bieden. Na de eerste transacties bleef de koersontwikkeling onregelmatig en kon eigenlijk moeilijk van een bepaalde stemming worden) gesplroken,. De staalwaarden bleven aangeboden en liepen ver der terug, evenals automobielwaarden en vliegtuigaandeelen. Koperwaarden konden zich tamelijk goed handhaven. De handel kromp geleidelijk aan nog verder in, zoodat de markt een uiterst rustig voorkomen had. Bij den aan vang van het derde uur echter scheen het aanbod af te nemen en kon uitgaande van de staalwaarden, die een flink herstel boekten, over de geheele linie weer een opwaartsche richting worden gevolgd, waardoor hét vorig slotpeil weer nagenoeg werd bereikt. De fluc tuaties bleven daarna klein. Nadien volgde echter weer een reactie, en hoewel deze in het laatste uur even onderbro ken werd door een klein herstel, volgde weer een koersteruggang, waardoor voor vele fond sen verliezen werden geleden van 1 2 punten. Eenige fondsen vormden echter een uitzon dering, w.o. Allied Chemical, die 21/. punt kon den verbeteren, en Union Pacific, die 1 punt opliepen, terwijl mijnen, kunstzijde-aandeelen, amusementswaarden, aandeelen in levensmid- delenbedrijven en canningshares prijshoudend waren. Public-utilities, oliewaarden en rubbers waren verdeeld met kleine voor- of nadeelige verschillen. Dararentegen waren het van de staalwaarden U. S. Steels en Bethlehem Steels, die resp. 15/8 en VA punt moesten afstaan; Zooals gemeld is bij de Federatie van Neder- landsche Schoenfabrikanten een aanvraag in gekomen voor de levering van 300.000 paar schoenen naar Spanje. Het Handelsblad verneemt thans, dat de be dongen prijs van 2.40 tot 2.90 per paar loopt. Voor de schoenen die verlangd worden is deze prijs absoluut te laag, zoodat de Nederl. Schoenfabrikanten daarop niet kunnen ingaan. Het Unilever Concern heeft alle aandeelen verworven in de Pasman's fabrieken (te Den Haag, Steenwjjk en Rotterdam). In deze fa brieken werken een 300-tal arbeiders. Vermoe delijk zal het bedrijf op denzelfden voet worden voortgezet. Aneta meldt uft Batavia: Nadat het denkbeeld om schilderijen van Hol- landsche meesters naar Indië te zenden langen tijd afstuitte op de Vrees, dat dergelijke schilde rijen niet tegen het klimaat bestand zouden zijn, blijkt thans, na een deskundig onderzoek en na de ervaringen, opgedaan met de zending van de collectie-Regnault, meer vertrouwen te zijn ontstaan, zoodat in deze aangelegenheid thans meer schot begint te komen. O.a. zal de verwezenlijking dezer gedachte mogelijk wor den gemaakt door een subsidie van het gou vernement, waarbij eventueel particuliere in stellingen zich kunnen aansluiten. Binnenkort kunnen meer concrete bijzonderheden worden verwacht. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 270U, Philips 3011/,—301 Anaconda 24 7/162414 Beth. Steel 45%—453/8 Rep. Steel 14 Shell Union 123/4 Aand. Fokker 270—272 Van 4.305 uur Anaconda 24i/824% U. S. Steel 43i/8 Beth. Steel 45%45 Rep. Steel 14 1/1614% Shell Union 12% ARNHEM, 7 Jan. Aardappelen 3—5, appelen 1025, peren 1030, alles per kg. Bloemkool 10 15, roode kool 818, witte kool 612, alles per stuk. Konijnen 0.401.20, kippen 0.601.10 per stuk. Kipeleren 3.75—4.60 per 100 stuks. Aanvoer eieren, pl.m. 60.000 stuks. BREUKELEN, 7 Jan. Kaas. Aan d ekaasmarkt waren heden aangevoerd: 14 wagen, met te za- men 541 stuks kazen. Gewicht pl.m. 3808 kg. Prijs le soort R.M. 2628, idem 2e soort 2425 per 25 kg. ZEVENAAR, 6 Jan. Kippen 0.65—0.80, konijnen 1.351.55, jonge konijnen 0.450.60. Groenten en fruit: boerekool 23, roode kool 812, witte kool 1215, savoye kool 68, sla 23, andijvie 4—5, aalles per strik. Tomaten 1520, appelen 1525, peren 1823, wortelen 810, uien 68, druiven 2535, alles per kg. De markt werd tamelijk druk bezocht. Handel willig. Koersen voor stortingen op 8 Januari 1938 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken f72.39. Lires f9.50, Peseta's fll.60. de overige waarden in deze afdeeling gaven slechts kleine verliezen te zien. Bij de auto mobielwaarden waren het Chryslers, die met 'n verlies van 1% punt de noteering verlieten. Ook Hudson Motors verkeerden wat in reactie. Sporen waren verdeeld, Atch. Topeka en Pennsylvania verloren resp. 1 7/8 en 1 1/8 dol lar. De wagonverladingen zijn met plm. 3.000 stuks terug geloopen. Ook warenhuisfondseu waren verdeeld; de verkoopen van Montgo mery Ward, die in de maand December 51.360.000 bedroegen tegen $39.550.000.in November en 51.790.000.in December 1936, oefenden op het koersverloop der betreffende waarden geen noemenswaardigen invloed uit. Aandeelen in telefjraafmaatschappijen, van welke afdeeling A. T. T. 2(4 punt verloren, Westinghouse en luchtvaartfondsen, zoomede Du Pont verloren tot 2 dollar. Equipmentsha- res hadden eveneens van verkoopen te lijden; Amer. Car. Foundry verloren ruim 1 punt. De prijsverhooging van koper door één der loonsmelters kon niet voorkomen, dat koper waarden uiteindelijk wat lager afkwamen. Ook tabakken waren aan den luien kant. De omzet ten bedroegen in totaal 1.050.000 shares. Slotkoersen Jan. 7 6 5 Allied Chemical 173*6 171 165% American Can Co. 791/4 79 75 Am. Car. F.dry 253/4 26% 247/b Am. Smelt. Ref. 511/4 51% 47% Am. Tel. Tel. 1471/4 149% 148% Ara. Tobacco B. 69i/2 697/g 68 Am. Waterworks 12 12% 12 Anaconda Copper 33% 33% 318/8 Atchison Topeka 37 387/g 36 Baltimore Ohio 9'A 9% 8% Bethlehem Steel 61% 63% 607/g Canadiap Pacific 7% 7% 7% Case Treshing 90 91 84 Chase National B. 431/2 42% 41% Ches. Ohio 34% 34% 33% Chicago Rock lal. 1 7/s 7/8 Crysler Motor 51% 533/8 49% Cities Service 2 17/8 2 Consol Gas N.Y. 23% 237/g 22% Continental Oil 31Vs 317/s 29% 7 Dawesl. 30% 31 30% 5V3 Young 25% 25% 25% Delaware Huds. 15 15 13% Douglas Aircraft 40% 42% 41 Vs Dupont de Nem. 1141/2 116% 1103/4 Eastman Kodak 163 166 1641/2 El. Bond Sh. 9% 9% 87/s General Electric 42% 43% 417/8 General Motors 33% 33% 31% Good Year .0 20% 183/4 Hudson Motor 9 9% 9% Illinois Central 10 10% 83/g Intern. Harvester 65% 65V4 63% Intern. Nickel 47% 48% 463/g Intern. Tel. Tel. 7% 7 7% Kennecott Copper 40 40% 38 Missouri Pacific 1% 1% 1% Idem pref. 27/g 2% Montgomery Ward 33% 34 32% Nat. City Bank 28 27% 263/4 Nat. Dairy Prod. 14% 14% 13% New York Central 17Vs 18 16% North. Amer. Co. 20% 21% 20 Norfolk Western 191 190% 188 Pennsylvania 21% 22% 21% Phillips Oil 42% 44% 40% Proctor Gamble 47 47 46% Publ. Serv. N. J. 33% 337/g 33% Radio Corporation 6%. 63/4 6% Sears Roebuck 59% 5 577/g Shell Union Oil 17% 173/4 17% Socony Vacuum 153/8 15% 143/4 Southern Pacific 197/g 193/4 177/s Southern Railway 14% 12% 11 Standard Brands 9 9 8% Stand. Oil of N.-J. 497/s 50% 48 Tidewater Ass. Oil 147/s 15% 147/g Union Pacific 86 85 82 United Aircraft 25% 26% 26% United Corp A. 3% 3% 3% U. S. Leather 6 6% 6 U. S. Rubber 257/s 26 23% U. S. Steel 57% 59% 56% Western Uniori 26 26 247/g Westingh. Electr. 103% 1047/8 100% Woolworth Building 39% 393/g 37 I ex. dividend. ex coupon. NEW YORK, 7 Jan. Slotkoersen Jan. 7 6 5 Brussel 16.97% 16.96% 16.96% Rome 5.26% 5.26 5.26% Madrid 6.20 6.20 6 20 Bern 23 163/4 23.15% 23.15 Weenen 18.91 18.92 18.90 Oslo 25.15 25.12% 25.12% A'dam 55.68 55.66 55.67 Londen 5.00% 4.993/4 5.00 Parijs 339% 3.393/g 3.39% Berlijn 40.30 40.2/ 40.30 7 Jan. Rubber Standaard 6 Jan. NEW YORK, 7 Jan. 7 Jan. 6 Jan. Jan. 14.42- 14.40 Sept 14.89 14.83 Mrt. 14,56 14 53 Oct. 15.04 14.88 Mei 14.66 14.65 Dec. 14.98 Juli. 14.76- f 14.73 Suiker Dec. Mei 2.30-32 2.30-31 Jan. 2.26-28 22 7-28 Juli 2.31-32 2-31-32 Mrt. 2.28*30 2 28-30 Sept 2.32-34 2.32-33 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. t Mrt. 447.— 4^49 Mrt. 6 76-77 6 66 Mei 4.25 4.23 Mei 6.42-44 6 34-35 Juli 4.16 4.16 Juli 6.33 6.27 Sept 4.16- 4.16 Pept 6.31 6.24 Dec. 4.14. 4.14 Dec. 6.29 6.24 Katoen Oct. 8.43- 8.42-- Mei 8 60 8.63-64 Jan. 8,48-49 8 48-49 Juli 8 69-70 8.68-69 Mrt. 8,55-56 8 55-58 Dec. 8.72 8.72 Tin Loco 41,75 Termijn—.— 41.75 CHICAGO, 7 Jan. 7 Jan. 6 Jan. 7 Jan. 6 Jan. Tarwe Haver Mei 96%-3/g 96% -3/g Mei 32% 32 Juli 90-89% 897/q - 0 Juli 30% -- 30 Sept. 88 3/4 - 7/g 88% Sept 30 29% Mais Rogge Nieuw contract Mei 623/4 - 62%-- Mei 76% 763/8 Juli 62% 61.% Juli 70% 70% •- Sept 62 613/8 Sept Reuzel Jan. 8.45 8.25 Juli 9,25 9,15 Mrt. 8.90 8 75 Oct. Mei 9-10 8.97% Dec. WINNIPEG, 7 Jan. 7 Jan. 6 Jan. 7 Jan. 6 Jan. Tarwe Gerst Mei 1283/g 128%-- Mei 64% - 64% Juli 1203/s 120%-- Juli 61% 61% Oct. 983/g 98% Oct. Rogge Lijnzaad Mei 83% - 84 Mei. 177 177%-- Juli 83% 83% 'Juli - -fl75%-- Oct. Oct. Haver Mei 50% -- 497/g -- Oct. „Uil ,u,/g._ gedaan en laten i nominaal bieden BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangkomen 7 Jan.: Tobol, a., Le ningrad. Vertrokken 7 Jan.: Anna W., ms., Exmouth; Acclivity, m.s., Hull; Theseus, s.. Kopenhagen; Orion, s., Malta, R'dam; Titus, s., Tanger via R'dam'; Akershus, s., Oslo. Aangekomen 7 Jan.: Oranje Nassau, s., W.- Indië; Trajanus, s., s., Hamburg; Fauna, s., Middl. Zee; Tarakan, m.s., Java; Gusta E. Reuter, tank, Brake. AMSTERDAM. Aangekomen 7 Jan.: Tobol, s., Leningrad. Vertrokken 7 Jan.: Anna W., m.s., Exmouth; Acclivity, m.s.. Hull; Theseus, s., Kopenhagen; Orion, s., Malta, R'dam; Titus, s., Tanger via R'dam; Akershus, s., Oslo. AMSTERDAM. Aangekomen 7 Jan.: Oranje Nassau, W.-Indië, stukgoed, Levantkade, Vracht mail; Trajanus, Hamburg, stukgoed. Sum'atrakade, Verg. Cargadoorskantoor; Fauna, Middl. Zee, stuk goed, Sumatrakade, Idem; Tarakan. Java, stuk goed. Sumatrakade, Mij. Nederland; GUstav E. Reu ter, Brake, ledig, Petroleumhaven, Ruys Co. Aangekomen 7 Jan.: Tobol, Leningrad, hout, Houthaven, GKbr. Scheuer. HALCYON LIJN STAD ZWOLLE. R'dam naar Stockholm, pass. 6 Jan. Brunsbuttel. STAD AMSTERDAM, 6 Jan. van Benisaf te Vlaardingen. STAD VLAARDINGEN, 7 Jan. van Kirkenaes te Vlaardingen. STAD DORDRECHT, Vlaardingen' naar Dakar, 7 Jan. uit den N. Waterweg. STAD MAASSLUIS, 7 Jan. van Narvik n. Rot terdam-Vlaardingen. STAD ZWOLLE, 6 Jan. van Morphoubaai naar Botterdam. MIJ. NEDERLAND SEMBILAN, thuisreis, 6 Jan. te Hamburg. SINGKEP. thuisreis, 6 Jan. van Colombo. TARAKAN, 7 Jan. van Java te Amst. MARNpx VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 7 Jan. van Colombo. POELAU ROEBIAH, uitreis. 7 Jan. te Sabang. CHR. HUYGENS, uitreis, 7 Jan. van Southamp ton. .TAVA-NEW-YORK LIJN TAN1MBAR, 6 Jan. van New-York n. Java. PALEMBANG, 6 Jan. van Java te New-York. KON. HOLL. LLOYD AMSTET J .AND, 7 Jan. van B.-Aires te Amst. EEMLAND, uitreis, 7 Jan. v.m. 6 uur te Santos. MIJ. OCEAAN NICOLINE MAERSK (charter), Java naar Amst., pass. 6 Jan. Gibraltar. MYRMIDON, Liverpool naar Java, pass. 8 Jan. Gibraltar. ROTT. LLOYD BUITENZORG, thuisreis, 6 Jan. van Djeddah- DEMPO, thuisreis, 7 Jan. v.m. 9 uur Van Port Said. BRASTAGI, 7 Jan. v.m. 5 uur van Vlaardingen te Hamburg. WELTEVREDEN, thuisreis, pass. 7 Jan. v.m. 2 uur Minicoi. TAPANOELI, R'dam naar Liverpool, pass. 7 Jan. Lands End. DE'MPO, thuisreis, 11 Jan. v.m. 7 uur te Mar seille verwacht. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN MODJOKERTO, New Orleans naar Calcutta, pass. 6 Jan. 12 u. 's middags Fernando Noronha. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 6 Jan. van Takoradi naar Port Bouet. REGOISSTROOM, 6 Jan. van Amst. te Hamburg. HOLLAND-AMERIKA LIJN DAMSTERDIJK, Pacific Kust naar R'dam, 6 Jan. te Londen! DRECHTDUK, R'dam naar Pacific Kust, 5 Jan. van Cristobal. KON. NED. STOOMB. MIJ. VENUS, 7 Jan. van Oran te Genua. NEREUS, Amst. n. Kopenhagen, pass. 7 Jan. Holtenau. HEB'E. 7 Jan. van Nuevitas te Londen. ORANJE NASSAU, 7 Jan. van W.-Indië te Amst. TRAJANUS, 7 Jan. van Hamburg te Amst. FAUNA, 7 Jan. van Middl. Zee te Amst. BARNEVELD, 7 Jan. v.m. 1 uur van Liverpool naar Antwerpen. THESEUS, 7 Jan. van Amst. n. Kopenhagen. ORION", 7 Jan. van Amst. vla R'dam n. Malta. TITUS, 7 Jan. van Amst. via R'dam n. Tanger. COLOMBIA, 7 Jan. van Dover n. Barbados. ARIADNE. 7 Jan. van Kopenhagen n. Amst. ULYSSES, Middl. Zee naar Amst., pssa 7 Jan. n.m. 3 uur Finisterre. VULCANUS, 7 Jan. n.m. 3 uur van R'dam te Lissabon. AJAX, 7 Jan. van Se te te Londen. VER, NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN ALGORAB, 6 Jan. van Durban te Lorenzo Marques. SPRINGFONTEIN, thuisreis, 7 Jan. te Marseille- HOLLAND-AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK, thuisreis, 6 Jan. te Kaapstad. ALMKEEK, uitreis, 7 Jan. te Wallaroo. HOLLAND-O. AZIE LIJN SEROOSKERK, uitreis, 7 Jan. të Genua. DIVERSE SCHEPEN SLIEDREGHT, 7 Jan. van Aruba te Dublin. DUIVENDRECHT, 7 Jan. v. Houston te Londen. KELBERGEN, 11 Jan. van R'dam. te Port Ar thur verwacht. TRITO, 6 Jan. van Belfast te Fowey. HUMBER, sleepboot, Tandjong Priok n. R'dam, pass. 7 Jan. Gibraltar. HOOGLAND, 6 Jan. van de Theems te Im- mlngham. ST. ANNALAND, 6 Jan. van Hamburg te Stettin. Opgegeven: door V. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: d.d. 30 Oct. 1937 verleend aan L. A. M. de Wilde, koopman, Molenstraat 106 te Nijmegen, met be noeming van mr. F. Visser te Nijmegen tot be windvoerder. Een ontwerp van accoord is ter griffie van de arr. rechtbank te Arnhem neer gelegd. Schuldvorderingen, ten aanzien waarvan de surséance werkt, moeten uiterlijk op 15 Jan. a.s. bij den bewindvoerder zijn ingediend. Ver hoor 31 Jan. 1938 te 14.3b uur ter raadkamer van voornoemde rechtbank ln het paleis van justitie te Arnhem. 3 Jan. 1938 surséance van betaling verzocht door Florence Clementine Johanna Hubertlna Gtoos- sens, zonder beroep, wonende te Alkmaar, Emma- straat 47, eehtgenoote van Johannes Ronrundus Keuss, koopman te Alkmaar. D.d. 4 Jan. 1938 voor- loopig verleend. Tot bewindvoerder werd benoemd mr. C. A. de Groot, Alkmaar. Verhoor 5 Febr. 1938 des v.m'. te 11 uur ter raadkamer van de arr. rechtbank te Alkmaar. Bij het veraoekschrft is een ontwerp accoord overgelegd. 5 Jan. 1938 ls aan de Handelsvennootschap on der de firma Gosschalk Pint, groothandel in kousen, sokken en tricotages, gevestigd te Deven ter, voorloopige surséance van betaling verleend. Tot bewindvoerder werd benoemd de heer mr. R. Bichoh van ÏJsselmonde, te Zutphen. Failliet verklaard: 5 Jan.: Nalatenschap van A. Assenberg, in leven hotel- en caféhouder te Strijen, Kerkstraat no. 1, aldaar overleden 16 Jan. 1937. R.c. mr. J. H. van Welsen1. Our. mr. G. Ch. Aalders (kantoor mr. J. van Andel) Dordrecht. Cornells v. d. Mooren Azn., manufacturler, Aa'lst, Poederoyen B. 67. R.c. mr. C. W. Vollgraff. Cur. mr. H. J. van Leeuwen, Den Bosch. P. J. Nijssen en J. A. J.. van der Korput, firma Nijssen en v. d. Korput, Eindhoven, Ak kerstraat en Blaarthemscheweg. R.c. mr. C. VV. Vollgraff. Cur. mr. W. Hekklng, Eindhoven. C. Schriel, vertegenwoordiger, Schiedam, Pas- calstraat 26. R.c. mr. dr. G. L. van Oosten Slinge- land. Cur. mr. P. van Bochove, Schiedam. C. van Niedek, kantoorbediende, Rotterdam'. Strevelsweg 224. R.c. mr. dr. G. L. van Oosten Sling-land, Cur. mr. J. H. van der Meer, R'dam. 6 Jan.: S. van der Horst, Amsterdam, Van Os- tadestraat 283, niet J. F. van den Broecke. reclame- teekenaar, lid der vennootschap onder firma han delende onder den naam Reclame Studio JaaK, gevestigd aan voormeld adres. R.c. mr. C. J- Heemskerk, cur. mr. J. P. Janssen, Vondelstr. 45, Amsterdam. W. van Dietshuizen, vrachtrijder, Zevenaar, Schoolstraat. R.c. mr. Star Nauta Carsten. Cur. jhr. mr. F. O. M. van Nispen tot Pannerden, Arnhem. J. Janssen, koopman, Nijmegen, Jacob Ca- nisstraat 58. R.c. mr. Star Nauta Carsten. Cur. m'r. E'. M. Hekklng, Nijmegen. G. A. Abrahams, Arnhem. St. Paterlaan 76. R.c. mr. Star Nauta Carsten. Cur. mr. J. S. Cas- tela, Arnhem. Aaltje Hietbrink, wed. R. Groenewald. Nij megen, St. Jacobslaan 612. R.c. mr. Star Nauta Carsten. Cur. mr. W. H. Meuwissen, Nijmegeir. J. J. Schm'eits, koopman en kleermaker, Broek-Sittard, Kruisstraat 114. R.c. mr. van Doorninck. Cur. mr. Pijls. Beek. J. W. Katerberg. Brummen. R.c. mr. H. L. Wilkens. Cur. mr. B. J. Nöthorn, Zutphen. B. H. W. Huurman, Deventer. R.c. mr. A. H. mn der Giesen. Cur. mr. J. B. ten Holder, De venter. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 6 Jan. J- Koop, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2