Leiders krijgen het thans niet al te moeilijk Spanning nog nergens geweken Rationale landstorm- commissie Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen j STAARTCLUBS ECHTER IN EEN LASTIG PARKET NIEUWE VERRASSINGEN DER HEKKENSLUITERS? =H |miimiiiiiiitimiiiiiiiiiiniiiiiiimiiimmmiiiinimimimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ZATERDAG 8 JANUARI 1938 VAN HET KATHOLIEKE KAMP Langzaam maar zeker begint de situatie zich in de verschil lende af deelingen scher per af te teekenen Overal evenwel nog gevaarlijke outsiders EERSTE KLASSE K.N.V.B. Het is een open vraag, welke club morgen in af deeling I de rang lijst zal aanvoeren Ingewikkelde puzzle in het Zuiden MAANDELIJKSCHE DROEVIGE LIJST Verkeer eischte in November 62 dooden Blijvende vooruitgang bij den B.V.L. nllilll||fllllifllllllllIllllllllUllill!llirill!lllllltl(lirililHll!IH!lllllll!mi!lllllH!l!lllllllll!ll(llllllllUlltl!lllllllï= FOTO REPORTAG E aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmr^ BiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiMiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiH Op den eersten verjaardag van het Prinselijk huwelijk werden Vrijdag ten paleire Soestdijk veel telegrafisch* gelukwenschen ontvangen De directeur-generaal der P.T.T., ir. M. H. Damme, bezocht Vrijdag middag de telefoon- en telex-installatie, welke voor de «pers. in het Badhotel te Baarn is opgesteld Een jeugdig bewonderaar ster kwam Vrij dagten paleize Soestdijk een door hair zelf gebreid truitje aan H. K. H. Prinses Juliana aanbieden Wachtend op de blijde gebeurtenis. In het Zuiderpark te Amsterdam is een kleine barak gebouwd, waarin een telex-apparaat is geplaatst in aansluiting op de telex-centrale te Baarn, zoodat onmiddellijk na het doorkomen van het betreffende bericht door de batterij in het Zuiderpark de voorgeschreven saluutschoten gelost kunnen worden De bekende Nederlandsche zangeres Jo Vincent heeft, begeleid door Anton van der Horst, voor camera en microfoon van het journaal haar filmdebuut ge maakt met het lied «Nu juicht een volk», dat ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin gecomponeerd wend door Hans Krieg op'woorden van Annie de Hoog Noo* In gezelschap van Prins Aschwin reed H. K. H. Prinses Juliana Vrijdagmiddag uit voor het maken van een rijtoer i* de omgeving van paleis Soestdijk. Het oogenblik, waarop de auto het paleis verlaat De groote vraag, die de voetballers den laatsten tijd bezighoudt, naarmate het einde der week nadert, is of de weersge steldheid en de toestand der terreinen Zon dags van dien aard zijn, dat de vastge stelde wedstrijden kunnen doorgaan. Hoe zal het morgen zijn? Op het moment, dat wij dit schrijven, tasten wij hieromtrent natuurlijk nog volkomen "in het duister. De situatie aan den kop van de ranglijst in Zuid I, waar V.V.H. de leiding heeft met een behoorlijken-voorsprong, behoeft morgen niet veel wijziging te ondergaan: De club uit Heer len moet immers na de 41-zege in de voor gaande ontmoeting ook nu zeker in staat wor den geacht om de beide punten te veroveren, hoewel de Geitenbergers, die leelijk in het ge drang zijn geraakt, niet mogen worden onder schat. Ook de Sittardsche Boys, die in Maastricht bij Kimbria op bezoek komen, star ten o.i. met de beste kansen, hoewel zij hier ongetwijfeld op den noodigen tegenstand kun nen rekenen, want destijds verloor de Maas- trichtsche club slechts met 32 van haar te genstanders van morgen. Op papier heeft R.K.N.A.C. niet veel kans op succes tegen Laura, maar wij vermoeden dat de practijk geen groot krachtsverschil zal laten zien en wie weet of de gecombineerden er niet in sla gen revanche te nemen voor de 32-nederlaag in Eygelshoven. De Valken komen in de Lim- burgsche hoofdstad tegen RJC.V.VIi. in een lastig parket, want laatstgenoemde club heeft natuurlijk revancheplannen en hetzelfde geldt voor Kerkrade, dat thans R.K.O.N.S. ontvangt en de 1O-nederlaag in Schaesberg nog niet is vergeten. Als men de posities van beide clubs op de ranglijst beziet, zou de plaatselijke strijd in Helmond tusschen Mulo en Kolping laatstge noemde club géén onoverkomelijke moeilijkhe den mogen opleveren. Maar het is een derby en dan is de kans op verrassingen immers altijd veel grooter, zoodat wij er niet zoo zeker van zijn, dat Kolping de 4—2-zege in het vorige treffen tusschen beide Helmondsche clubs zal kunnen bevestigen. Wilhelmina krijgt bezoek van de Venlosche Boys, die misschien wel geen ge makkelijke tegenstanders voor de club uit Weert zullen blijken te zijn, maar tenslotte de zen eenigen nog ongeslagen eerste klasser toch moeilijk zullen kunnen weerstaan. Hoewel de Treffers tot de sterkste ploegen in deze afdee- ling moeten worden gerekend, gelooven wij toch niet, dat de Groesbeeksche club bij machte zal zijn, Brabantia ook maar een punt te ont nemen. Op eigen terrein moest de club uit 'tNij- meegsche de vorige maal trouwens reeds met 4-0 het onderspit delven tegen de Eindhovenaren. Schijndel dient op zijn hoede te zijn, want Best Vooruit zal er zeker niet voor terugschrikken om zijn slag te slaan als de omstandigheden hiervoor gunstig zijn. Ook R.K.TVV. eal er goed aan doen, het tegen Dongen, dat in Til burg speelt, niet te licht op te vatten, want an ders kan deze ontmoeting wel eens op een te leurstelling uitloopen voor de roodwitblauwen, die ook bij Dongen thuis slechts met moeite een 21-zege konden bevechten. Voor S.V.B. is de uitwedstrijd tegen Eendracht geen gemakke lijke opgave en een revanche van laatstgenoem de club, welke in Blerick met 41 de vlag moest strijken, is lang niet uitgesloten. Na de achtereenvolgende teleurstellende re sultaten van Huihuizen, zal deze club het naar alle waarschijnlijkheid ook nu niet tegen S.D.O.U.C. kunnen bolwerken, want men kan er wel op rekenen, dat de leiders geen risico zul len nemen. En Vbsta zal zijn uitstekende positie zeker niet in gevaar brengen, door een minder goed resultaat tegen Altior in Deventer. Emos zal het daarentegen in Enschede hard te ver antwoorden krijgen tegen Achilles, dat het wel iswaar destijds op eigen terrein niet kon bol werken en met 32 verloor, maar op het oogen blik toch in geen geval mag worden onderschat. Quick is o.i. in Oldenzaal niet kansloos tegen de Lobitsche Boys en wij zijn er nog niet zoo zeker van of de bezoekers er hier in zullen sla gen de thuis behaalde 54-overwinning te be- vestigep. Vogido krijgt in Enschede aan N.E.O. een tegenstander, die hier ongetwijfeld flink partij zal geven, maar toch al heel goed op dreef moet zijn om revanche te nemen voor de 31-nederlaag in Borne. De ontmoeting in Gaanderen tusschen V.V.G. en V.D.Z. gaat tus schen twee tegenstanders, die elkaar niet veel zullen toegeven, hoewel wij de kansen der Arn hemmers toch iets hooger aanslaan. De strijd in West I tusschen Volendam en V.V.A. zal ongetwijfeld de spanning meebren gen, welke de ontmoetingen tusschen beide clubs vrijwel steeds heeft gekenmerkt. Intus- schen zullen de wijdbroeken wel hun beste beentje voorzetten en een nieuwe zege van Vo lendam, dat in Noord-Amsterdam met 31 won ligt o.i. in de lijn der verwachtingen, ofschoon een verrassing natuurlijk niet uitgesloten is. Na de fraaie successen in de voorgaande ontmoe tingen kan De Meer ook den strijd tegen H.M.S. o.i. met vertrouwen tegemoet zien, maar er zal toch wel heel wat van de Amsterdammers wor den gevergd om deze krachtmeting tot een goed einde te brengen. Wie weet of we echter geen revanche krijgen voor de 20-nederlaag in Zuilen? N.E.A. en Wilskracht zijn o.i. op het oogenblik van ongeveer gelijke kracht en het zou ons niet verwonderen, als dit, evenals in dertijd in de hoofdstad, weer in een gelijk spel tot uiting kwam. Voor E.M.M. is het geen ge makkelijke opgave om G.V.O. in Krommenie te bekampen, maar laatstgenoemde club is toch niet onverslaanbaar en als de Hilversummers zich tot het uiterste inspannen, kunnen zij mis schien zelfs wel revanche nemen voor de 3—0 nederlaag, welke zij thuis tegen de nieuwe eer ste klassers leden. V.V.IJ. gaat tenslotte in Zaandam tegen V.V.Z. vrij zeker een nieuwe nederlaag tegemoet. H.B.C. moet zich in West II ook nu kunnen handhaven tegen D.H.L., dat in het Heemsteed- sche Sportpark zijn krachten gaat meten met de leiders, die alles in het werk zullen stellen om de in Delft behaalde 21-zege te bevesti gen en hierin zullen slagen, als de voorteekenen niet bedriegen. Santpoort blijft de leiders even wel bedreigen en dit kan ook na morgenmid dag nog het geval zijn, als de roodbroeken ten minste geen misstap begaan in den semi- plaatselijken wedstrijd tegen T.Y.B.B., dat de club uit Santpoort den vorigen keer een punt wist afhandig te maken. Het karakter, dat de wedstrijden tusschen deze oude tegenstanders steeds droegen, maakt het geheel onmogelijk, om ook maar in de verste verte aan te geven, hoe de strijd zich morgen zal ontwikkelen. Voor Onze Gezellen zien wij niet veel lichtpunten in den uitwedstrijd tegen S.J.C., niettegenstaande het feit, dat de Haarlemmers op eigen terrein een groote overwinning behaalden op de club uit Noordwijk. De positie van de club uit de Spaarnestad is Evenwel van dien aard, dat een spoedig herstel dringend noodig is, daar an ders de kans om den dans te ontspringen steeds kleiner wordt. Temeer daar wij Graaf Willem morgen in de residentie niet kansloos achten tegen Excelsior. In de Rotterdamsche derby SpartaanLeonidas kan men een feilen strijd verwachten om de punten, welke voor beide clubs nog van veel waarde kunnen zijn. Het ziet er op het oogenblik allesbehalve gunstig uit voor een vlotte afwerking van het voor a& Zondag vastgestelde voetbal programma. Zal de vorst stagnatie brengen, of zullen sneeuw- of regenbuien de terrei nen onbespeelbaar maken, en het doorgaan van verschillende ontmoetingen belemme ren? Wat dit betreft, is voorloopig afwach ten geboden. De groote verrassing, waarvoor Excelsior Zondag zorgde door K.F.C. voor de tweede maal te verslaan, heeft het element spanning in afdeeling I niet weinig vergroot. KFC's voorsprong is immers practisch verdwenen. Ajax staat er thans met een wedstrijd minder gespeeld even goed voor en D.W.S. heeft zelfs een verliespunt minder. Al deze omstandighe den maken de morgen te spelen wedstrijden buitengewoon interessant. Dat Ajax in Rotter dam, na de indertijd in de hoofdstad behaalde 63-zege van Sparta wint, kan men gevoeglijk aannemen, hoewel de roodwitten zeker niet zonder slag of stoot op Spangen zullen zegevie ren. Maar wat zal D.W.S. er in de Maasstad tegen Excelsior van terecht brengen? De positie van de Rotterdamsche club is, niettegenstaande haar fraaie sucess in haar laatsten wedstrijd, nog niets verbeterd en dit wettigt de veronder stelling, dat zij alles in het werk zal stellen om D.W.S. den voet dwars te zetten. Wel won nen de Amsterdammers thuis met 21, maar wij zijn nog lang niet zeker, dat dit morgen weer het geval is. Men kan er evenmin op rekenen, dat K.F.C. tegen A.D.O. den vollen buit verovert. Moest de Koogsche club immers in de residentie niet met een gelijk spel ge noegen nemen? Er zijn dus zooals men ziet morgen tal van mogelijkheden, want er is kans dat zoowel Ajax, D.W.S. als K.F.C na morgen de ranglijst aanvoeren. En wat zal V.S.V. in Den Haag tegen V.U.C. uitrichten? Kansloos is de Veiser club, die thuis een gelijk spel boekte tegen van Gelder c.s. zeker niet. Voor D.F.C. blijft het oppassen om niet in het gedrang te komen. De Dordtsche club zal echter zeer goed op dreef njoeten zijn om met eenige kans op succes tegen RF.C. den strijd te kunnen aan binden. Feijenoord zal zich in afdeeling II wel niet door H.B.S. laten verrassen, temeer nu de Rot terdammers met de Haagsche club nog een re kening te vereffenen hebben. Een revanche van Feijenoord voor de op Houtrust geleden neder laag lijkt ons ten minste zeer waarschijnlijk. Voor Haarlem zal het vermoedelijk heel wat moeilijker zijn om zijn goede positie te behou den, want de roodbroeken krijgen tegen Xerxes dat in de Spaarnestad op bezoek komt een al lesbehalve gemakkelijke taak. Het zal tenmin ste heel tfat moeite kosten om den aan den Wil genpias behaalde 32-overwinning morgen te bevestigen. Voor Hermes D.V.S., dat steeds meer in het nauw komt, zit er misschien een kans om zijn positie eenigszins te verbeteren in den thuiswedstrijd tegen D H.C., hoewel de Delft- sche club thuis met 3—2 over de Schiedammers zegevierde. Ofschoon Blauw-Wit den laatsten tijd keer op keer zijn aanhang teleurstelt, mag men van de Zebra's toch verwachten, dat zij zich in het Olympisch Stadion de meerderen toonen van C.V.V., dat thuis reeds eenmaal met 20 het onderspit moest delven tegen de hoofdstedelijke club. Verder ligt o.i. een revan che van Stormvogels op 't Gooi, dat de IJmui- denaren in Hilversum met 53 versloeg en nu een tegenbezoek komt afleggen, in de lijn der verwachtingen. Hoe zal de situatie in het Oosten zich verder ontwikkelen? Heracles kan de leiding behou den, maar dan moet de Almelosche club den uitwedstrijd tegen Hengelo tot een goed einde weten te brengen, iets wat geen eenvoudig vraagstuk is, ofschoon de leiders op eigen ter rein met 4—0 wonnen. Go Ahead zal wel geen steek laten vallen tegen A.G.O.V.V., dat de De venter club in Apeldoorn ontvangt, want sinds het gelijke spel, waarmede Halle c.s. in Deven ter tegen de blauwhemden genoegen moesten nemen is er heel wat veranderd. Van Enschedé, dat als goede derde nog zeer behoorlijke kan sen op den titel kan doen gelden, mag men verwachten, dat deze club in staat is om thuis beide punten té veroveren op Z.A.C., dat in Zwolle met 21 de vlag moest strijken voor de sportclub. P.E.C. zal zich ook thuis tot het uiterste moeten inspannen om met eenige kans op succes zijn krachten te meten met Tubantia, dat na de 51-zege in Hengelo de voor morgen vastgestelde ontmoeting met vertrouwen kan tegemoet zien. Of zorgt de club uit Zwolle welke op het oogenblik de laatste plaats in neemt voor een verrassing? Wageningen is thuis niet kansloos tegen N.E.C., maar o.i. moeten de papieren van de Nijmeegsche club, welke de vorige maal met het eenige doelpunt van den wedstrijd in de meerderheid bleef, toch hooger worden geno teerd. Het is overigens morgen in deze afdee ling over de geheele linie een treffen tusschen clubs uit de bovenste en de onderste helft van de ranglijst. In het Zuiden behoeft de thuiswedstrijd van P.S.V. tegen Longa voor de Eindhovensche club geen onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren en dit zal vermoedelijk evenmin het geval zijn voor de thuisspelende vereeniging in de ontmoeting B.V.V.Willem II, welke in Den Bosch de aandacht vraagt. Anders is het ge steld met het treffen in Breda tusschen N.A.C. en Juliana. Wel moeten de kansen van de Bre- dasche club hooger worden aangeslagen, maar men vergete niet, dat de club uit de mijnstreek op het oogenblik ook tot de gegadigden voor den titel moet worden gerekend, en dat zij haar vooruitzichten door een overwinning in Breda nog aanzienlijk zou verbeteren. De strijd tusschen Bleijerheide en Roermond is in ver band met de bezetting van de laatste plaats van buitengewone beteekenis. Zal de Zuid-Lim- burgsche ploeg nu revanche nemen voor de in Roermond geleden 21-nederlaag? Het zou ons niet verwonderen. Voor N.O.A.D. ziet het er weer minder gunstig uit. Deze Tilburgsche club komt in ieder geval tegen Eindhoven in een zeer lastig parket, maar wie weet of zij dezen keer niet goed op dreef is en voor een ver rassing zorgt? In het Noorden mag men in ieder geval reke nen op een goed resultaat van Be Quick tegen Leeuwarden, want de club uit de Sriesche hoofdstad zal in Groningen naar alle waar schijnlijkheid niet opgewassen zijn tegen de v/ithemden. Allicht ziet Velocitas ook weer eens kans om een volledig succes te boeken, nu de groenwitten Sneek op bezoek krijgen. Van Veen- dam kan men verwachten, dat deze club zich de meerdere toont van Heerenveen en in den plaatselijken strijd tusschen H.S.C. en Hooge- Ingevolge de laatste gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over de maand November meldt ons de K. N. A. C. ver toont de lijst der voorloopige cijfers omtrent de ernstige verkeersongevallen het volgende beeld: 1937 Gedood Ernstig gewond Mei 61 446 Juni 41 453 Juli 47 390 Augustus 64 471 September 61 417 October 47 404 November 62 329, Van de 62 ongevallen met doodelijken af- loop vonden er 13 of iets meer dan 20 pet. in de groote steden met meer dan 100.000 inwo ners plaats. Van de overige geschiedden er vele ook op den buitenweg. Derhalve zij met aan drang nog eens gewezen op het gevaar van plotseling oversteken van de groote buiten wegen, ook al is de verkeersfrequentie daar gering. Veelvuldig zijn nog wielrijders het slachtoffer, die zonder om te kijken of rich ting aan te duiden plotseling naar de linker zijde van den weg afslaan. De Nationale Landstormcommissie deelt in haar overzicht van het jaar 1937 mede, dat de nimmer onderbroken vooruitgang in de sterkte van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm zich ook in het afgeloopen jaar heeft voort- gezet. Met inbegrip van de Landstormkorpsen „Mo- tordienst", „Vaartuigendienst" en „Spoorweg dienst" is het aantal vrijwilligers thans geste gen tot 93223; de toeneming bedraagt 5313 vrij willigers. Het aantal aangesloten reserve-officieren kon worden uitgebreid tot 2720. 31 nieuwe af deelingen zijn opgericht. Het korps ter bescherming eener eventueels legermobilisatie tegen sabotage kon weer be langrijk worden uitgebreid. De arbeid voor de Nationale Noodhulp Orga nisatie, beoogende het verkrijgen van perso neel, dat bereid is zich in moeilijke dagen ter beschikking van de regeering te stellen om hulp te bieden, kon ongestoord worden voortgezet. zand kan men vermoedelijk heel wat spanning tegemoet zien, want wij gelooven niet dat de hekkensluiters zich zoo gemakkelijk gewonnen zullen geven. De voorloopige bezetting van de tweede plaats is de inzet van de ontmoeting in Assen tusschen Achilles en G.V.A.V. Zal de club uit Assen ook de sterke Groningers kun nen weerstaan?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4