I I RRECH-COKES 7 Drupsteen's Kolenhandel INCASSO-BANK N.V. Hardschedelig KUNSTGEBITTEN INTERNATIONAL BESTELWAGENS JOH. SWAALF Haarlem, 8 Jan. BIBLIOTHEKEN CREDIETEN SAFE-DEPOSIT De begrooting Kort en volledig gU RADIO MOORS N.v. COMPLEET 4 EN 6 CYLINDER ZATERDAG 8 JANUARI 1938 Conductrices bij de N.Z.H.T;M. LEDENCONCERT H.O.V. Solisten: Sam Swaap (viool) Paul Frenkel (piano) „GYSBREGHT VAN AEMSTEL" IN HAARLEM COLLECTE „ORANJEZEGEN" Op den nationalen feestdag Jubileum dr. Proot Graalnieuws KRUISWEG 59 HAARLEM tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5en hooger. tegen onze bekende lage Tarieven; met garantie 16 RIJKSSTRAATWEG 16 Haarlem-N. - Telefoon 16726 GRATIS INLICHTINGEN HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN Dr. Olierook: De katholieke staatsgedachte De katholieke staatsgedachte 1215728504 Zwolle-Amsterdam- Haarlem Reeds in de af deelingen besproken JAARVERGADERING ST. AUGUSTINUS „Iedere kath. jonge middenstander in de K.J.M.V.!" PROGRAMMA RADIO CENTRALE NIEUWE GRACHT 78 HAARLEM TELEFOON 10663 AGENDA Bioscopen 9 Januari Bioscopen 10 Januari Bioscopen Apotheekdiensten ST. VINCENTIUS- VEREENIGING Toegankelijk voor een ieder Leesgeld 3 cent per boek in de week De bibliotheken zijn geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagmiddags 34 uur (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur. HAGESTRAAT 49, Woensdagmiddags 23.30 u. (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavond v. 7j£8'/j u. KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagmiddags 1.302.30 (voor kinderen), Dinsdagsavonds 89 uur, Vrijdagsavonds 7.308^.0 u. GEN. DE LA REYSTR. 17, Woensdagmiddags 3305 u. (voor kinderen), Woensdags- en Vrijdagsavonds v. 8'/29'/2 u. RIJKSSTRAATWEG 304, Woensdagmiddags 2.303.30 (voor kinderen), Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur. WATERPOLO Wintercompetitie K.N.Z.B. STAD öe Residentiebode meent, dat de Noord-Zuid- ÖoJlandsche Tramwegmaatschappij niet veel Sbcces heeft gehad met haar proef om conduc trices op haar trams aan te stellen. Oorspron kelijk waren er, zoo meldt het Haagsche blad, 20 aangesteld, maar al spoedig namen enkele °ntslag wegens de houding door het publiek 'ogen het nieuwe systeem aangenomen. Onaan gename opmerkingen werden haar niet be spaard. Steeds meer hebben ontslag genor^ etl thans is er nogéén, zegge één overge bleven. De directie heeft besloten geen nieuwe 'Peer aan te stellen doch weer als vroeger z.g. "Opstapjongens" als hulpconducteurs te benoe men. Het spoedig-gekomen einde van een in stelling waarom zooveel te doen is geweest, be sluit de redactie. Wij zouden er* geen traan om laten als het bericht van de Residentiebode juist zou zijn, •toch, helaas, dit is niet zoo. De directie heeft niet besloten gefen nieuwe Conductrices meer aan te stellen en de proef ban ook niet mislukt worden genoemd. Van de 'bdertijd achttien conductrices zijn er trouwens "°g twaalf over, waarvan vijf te Leiden, vier m Haarlem en drie te Voorburg. De Residentie bode is dus wel heel slecht ingelicht. De zes ontslagen zijn volkomen normaal, want ook met mannelijk personeel zijn er mislukkingen en 2ljn er bij, die bij nader inzien geen zin in het baantje hebben. Dit laatste is ook bij enkele o°nductrices het geval geweest. Dat er geen nieuwe conductrices meer sinds eerste aanstelling zijn benoemd, is juist, boeide ons de heer Burgersdijk mede, maar dat *11 niet zeggen, dat dit ook in de toekomst niet ^l gebeuren. Er is aangaande een personeels- te°rganisatie daaromtrent geen beslissing ge- looien. Vraagt ,men ons persoonlijk oordeel over de oonductrices, dan antwoorden wij, dat er uit een oogpunt van werkverruiming naar gestreefd moet worden dit arbeidsterrein voor de mannen be behouden. Andere redelijke bezwaren kun- Pen tegen de huipconductrices niet worden in gebracht. Ook de directie van de N.Z.H.T.M. v°elt alles voor het argument, dat men beter boet mannelijk personeel op de tramwagens te Zetten dan vrouwen, maar het is de precaire linancieele toestand der onderneming, welke b°t het nemen van dezen maatregel heeft ge- Poopt, De eenige daaruit te trekken conclusie Is. dat het vooral de taak der Overheid is, te Zorgen, dat deze financieele toestand niet noo- beloos slechter wordt gemaakt, zooals b.v, ge beurt door het ontketenen van een moordende Concurrentie in sommige gemeenten. De per soneelsorganisaties geven ook de voorkeur aan Prannelijke helpers op de tramwagens en hoe pel zij die voorkeur niet aan de directie heb ben kenbaar gemaakt, is hèt te hopen, dat de beslissingen der directie met dien wensch, welke °ok de publieke opinie weergeeft, rekening zullen houden. Een uitstekend bezette zaal luisterde gis terenavond naar het rijke programma dat boor ons Haarlemsche Orkest op uiterst ver borgde wijze werd ten gehoore gebracht, en bet is ons daarom steeds opnieuw weer een ergernis, wanneer ons orkest voor het bege leiden van groote koorwerken of anderszins *°rdf voorbijgegaan. De dood van den grooten Franschen compo- Pist Maurice Ravel, die na en naast Debussy *el de voornaamste van den tegenwoordigen Uid genoemd mag worden, werd onder plech tig zwijgen herdacht met het spelen van diens *el zeer toepasselijke compositie, de Pavane P°ur une infante defunte. Onmiddellijk daarna zou het vioolconcert in D gr. terts van Jules Dreese, geleid door den Componist zelf, door Sam Swaap in aller eerste uitvoering worden voorgedragen. De kennismaking met dit werk is ons, eerlijk gezegd, geen onverdeeld genoegen geweest. Het geheel leek zeer Veel op een lappendeken, met Harden reminiscenties van hier en van d^ar, *aarin men zonder veel moeite Grieg. Saint Haëns, zelfs Bizet, in een continuo-begelei- b'ngsfiguur zelfs Beethoven terugvond, al was een en ander soms heel handig gecamou fleerd door een andere wending aan het slot Vah zulk een motief. De beide eerste deelen *aren tergend langdradig, een mengeling van klassiek en modern, de klassiek te vinden in bet door de solo-viool gespeelde thema, de Moderniteit in den achtergrond der orkest partijen, die verre van helder was. Kortom een werk van zeer ongelijke waarden, waar- ban totaal niet de minste behoefte was, waar- Van geen oogenblik de artistieke noodzaak of brang bleek, en waarvan misschien de aan kef van het derde deel, een Allegro' moderato, bet meest persoonlijk karakter bezat, ofschoon °°k dit al spoedig vertroebelde. Door zijn ge- voelige voordracht en zijn fraaie toongeving beeft Sam Swaap een groot deel van het werk gered en aannemelijk trachten te maken. Het Publiek scheen een en ander hoogelijk te aPprecieeren, en dankte beide kunstenaars Pitbundig. Wat ons betreft, we zijn niet ver- lartgend naar een tweede uitvoering. Welk een verademing was het, na de pauze be klanken van Beethoven* dichterlijke Vierde Piano-concert in G gr. terts weer te kunnen opvangen. Hoe dikwijls ook gehoord, dit werk boudt in bijna eiken zin zulke diepe gevoels waarden in, en deze muzikale samenspraak tusschen solist en orkest is van zoo treffende genialiteit, dat het telkens opnieuw verre hori zonten oproept en innerijk bevredigt. En het is volstrekt geen wonder, dat Beethoven's tijd genoot H. Clasing, onder het prachtige Andante z'Jn tekst „An Psyche" schreef. Paul Frenkel Schonk ons van dit onsterfelijk werk een in- brukwekkende vertolking, vol poëzie in de eerste deelen en vol kracht en overtuiging in bet Vivace. Den langdurige ovatie was de dank der aan wezigen voor het geschonken genot. Frits Schuurman liet het orkest zeer geraffineerd ELTWS begeleiden en mocht terecht deelen in de hulde den solist gebracht. Een fraai geacheveerde intepretatie der derde Leonore-Ouverture besloot dezen uit nemend bezochten avond. Wü vestigen hier nog even de aandacht op het Concert van Dinsdag 11 Jan. a.s. dat, ais gala-concert, in den Stadsschouwburg zal wor den gegeven. J. S. Een volle Stadsschouwburg, een aandachtig genieten en met innige bewondering waardeeren is het antwoord van de bloemenstad geweest op de uitnoodiging, Vondel's werk bij zijn eeuw feest te eeren in de nieuwste opvoering van het Amsterdamsche drama. Albert van Dal- sum en de Amsterdamsche Tooneelvereeniging kunnen voldaan zijn over de ontvangst, die him vertolking van de Gysbreght hier Vrijdagavond gevonden heeft: de stemming, die uit de ge laden stilte na ieder tafereel sprak en, terecht, eerst na het einde der vertooning zich in een warmen bijval manifesteerde, was enthousiast. Dat mocht zoo zijn, want deze tooneelavond was in vele opzichten grootsch. Van Dalsum's interpretatie van „Gysbreght van Aemstel" heeft de pennen over het papier doen vliegen en den critici volop gelegenheid ge geven, hun opmerkingen te maken, niet alleen aan de hand van het nieuwe, dat geboden werd, maar en niet minder in betrekking tot ervaringen uit het verleden. Ook in ons blad is over de vertooning in de hoofdstad nog kort geleden zóóveel geschreven, dat een uitvoerige bespreking bij deze plaatselijke gebeurtenis geen nieuws meer brengen kan. Wij kunnen ons aansluiten bij de indrukken van onzen Am- sterdamschen recensent, maar niet zonder een dikke streep te zetten onder den lof, die voor oppervlakkige lezers al te gemakkelijk in een vloed van deskundige aanmerkingen verloren gaat. Hierin zijn wij het volkomen eens met wat Dr. J. F. M. Sterck onlangs in onze courant ten gunste van de voorstelling betoogde, want inderdaad wekt de overvloedige critiek van sommige recensenten op onderdeelen den schijn, dat Van Dalsum's werk in zijn geheel een te leurstelling oplevert, en dit is met de werke lijkheid volkomen in strijd. Voor ons is de opvoering een bijna on onderbroken genot van hoog gehalte geweest. Om het geheel, dat door zijn bijzonderen stijl het oude naar den achtergrond dringt, en om details, die buitengewoon rijk aan schoon heid waren. Hiertoe behoorden ook meerdere reien, waarbij we alleen de opmerking' willen maken, dat de algemeen geprezen muziek van Henk Badings in haar geheel een levendige schildering van het dramatisch gebeuren bij de uitvoering van het Utrechtsch Stedelijk Or kest op sommige momenten de hoofdzaak: het schoone, klankrijke woord onnoodig verzwakt. Dat de Gysbreght, méér dan het lot van den hoofdpersoon, „d'ondergang van zijn stad" dra matiseert, onthoudt aan niet-Amsterdammers wel iets van de ontroering, die het werk voor de hoofdstedelingen behelst. Maar de schoon heden der afzonderlijke deelen, die zich ook het sterkst uiten, kan men er evenzeer om sma ken. Groot vonden wij de uitbeelding van den zwaar beproefden veldheer door Van Dalsum, die persoonlijk den nadruk legt op het spél; in drukwekkend van tragische bewogenheid, die door sterkere beheersching wellicht toch win nen zou, de Badeloch van Charlotte Kohier, bijzonder waardig het optreden van Ph. la Cha- pelle als vader Willibrord en bisschop Goze- wijn, en als een der besten ip het zeggen der verzen met de juiste maat van actie Frits van Dijk in de rol van Arend van Aemstel. Als er namen genoemd worden, dringt ook de her innering aan Ben Groenier als de Spie, Louis van Gasteren als Diederick van Haarlem, J. Sternheim als de bode, Hein Harms als Broer Peter zich op maar liever denken we terug aan het groote geheel, dat zijn zwakheden mocht hebben en niet overal de gewenschte eenheid vertoonde, maar toch door zijn schoone lijnen, zijn treffende kleuren, zijn uit allerlei fijne bijzonderheden sprekende toewijding een meesterhand verried. Het was een grootsche, kunstzinnige uitvoe ring, waar wij dankbaar voor moeten zijn. H. B. v. d. S. Als het groote nieuws uit Soestdijk door stad en land zal klinken, als de blijde gebeurtenis ons volk in feestroes zal brengen, dan zullen we ons allen als vaderlanders één voelen. Dan bestaan er geen standen en geen tegenstellin gen meer en dan vieren we feest alsof we één gezin vormden. Deze gedachte heeft drie be langrijke vereenigingen in Haarlem tot een ge meenschappelijk plan gebracht. De geboorte van den Prins of de Prinses is al aanleiding geweest tot het vormen van een comité dat behoeftigen uitzetj es en gedeeltelijk wiegen verschaft. Iedereen heeft zijn sympathie aan dit plan geschonken, zoodat het nu vol gende ook ongetwijfeld de belangstelling van alle stadgenooten zal hebben: Het „Fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen", het „Wit Ge le Kruis" en de Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp zullen op den Nationalen Feestdag een gezamenlijke collecte houden onder den ti tel „Oranjezegen". De autoriteiten hebben bereids toestemming voor deze straatcollecte gegeven. Bloemetjes, speldjes of anderszins zullen niet worden aan geboden; de collectrices zullen met hun bus sen, waarop duidelijk het woord „Oranjezegen" zal voorkomen, den feestvierenden om een klei ne bijdrage verzoeken. Waarvoor de gelden be steed zullen worden behoeven we niet nader uiteen te zetten; in de namen der vereenigin gen schuilt de beteekenis van het charitatieve werk en de alleszins begrijpelijke reden waarom juist bij de blijde gebeurtenis gecollecteerd zal worden. Dr. L. C. Proot verzoekt ons mede te dee len, dat hij Maandag a.s., den dag waarop hij zestig jaar geleden doctor in de geneeskunde werd, geen gelegenheid kan geven tot het aan bieden van gelukwenschen. Hij zal dien dag afwezig zijn. Zondag 9 Januari om 3.30 uur voor alle leden zangrepetitie voor den Oranjeavond. Opkomst dringend gewenscht. We beginnen om 3.30, kom dus om 3.15. 's Avonds 8.15 „Om de Stormlamp", „In een heel klein café bijNieuw-Ven- nep" is onlangs een stoelengevecht geleverd. Een caféhouder, wien het caféhouderige zoowel van zijn buik als van zijn kleine oogjes en zijn vette vingertjes straalde, kreeg op zekeren dag bezoek van een Hagenaar. „Mogge", zei de caféhouder. En „mogge" zei de Hagenaar. Volgens den gewonen gang van zaken had de Hagenaar nu moeten zeggen: ,,'n pilsje, of 'n donker." Maar in plaats daar van verzocht hij den caféhouder achter de toonbank vandaan te komen. Nietwaar, tegen je klanten ben je altijd vriendelijk en meegaand. Zoo ook de welgedane caféhouder. Maar hij was nog nauwelijks met zijn buik door het hekje of hij kreeg een wei geplaatsten mep op zijn linkeroog, hetgeen hem zijn bril kostte en zijn evenwicht. Beide ver loor hij, met het gevolg, dat zijn bril vergru- zelde en hij zelf op een tafel viel, die zooals te verwachten was zijn gewicht niet hield en uit eenviel. „Waarom," zoo vroeg de politierechter al dergelijke grapjes komen vroeg of laat bij den politierechter in dit geval was het eens laat „Waarom gaf hij je dien stomp?" „Haha," zei de man, „dat weet ik niet. Maar het was raak." „Je oog zit er nog in, gelukkig." „Ja, beaamde de man, „het zit er nog in, maar het is nog blauw, en hier is1 de schade rekening." Men begrijpt wat de man bedoelde. Door den stomp waren er groene en roode en enkele paarse striemen in de nabijheid van het aan gevallen oog ontstaan en dan noemt men zulk een kleurencomplex een blauw oog. Daar stonden op drie stoelen, een tafel en een bril, benevens nog gederfd loon en verdere faciliteiten. „Drie stoelen en een tafel?" vroeg de rechter. „Nou," zei de man, „toen ik van de uiteen gevallen tafel oprees, toen heb ik hem een stoel op zijn hoofd stukgeslagen. En toen dat niet hielp moest er nog een stoel aan en er kwam zelfs een derde bij te pas voor ik hem klein had. Indirect is het zijn schuld, dat die stoelen kapot gingen. Ten eerste was het zijn hoofd en ten tweede waren het mijn stoelen en ten derde zou ik ze d'r nooit op stuk hebben geslagen als hij geen zaniker op m'n oog had gegeven." Kennelijk voelde de man zich als den gemar- telden weerlooze, den vriendelijken, goeien lob bes, die den Hagenaar alleen voor erger had be hoed. Maar de rechter was het niet zoo heelemaal eens met die stoelen en nog minder met die loonderving. Dat meeningsverschil scheelde den man een flink torentje guldens. Een werkman had het genoegen mogen sma ken geheel het aardige tooneeltje bij te wonen. Zoowel den stomp als 't oprijzen van den café houder en de stoelproeven op des Hagenaars hoofd. „Ik was in het café", zei deze man en SPREEKUREN: alle werkdagen van 912 en 1 'A4 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. van 79 u. verder zei hij nog eenige malen ja. Maar meer was ook niet noodig. De Officier dacht aan een veete en vroeg een boete van 25.te vervangen door 16 dagen. Uitspraak was conform. De verdachte Hagenaar was niet gekomen. Doch er ging het praatje rond, dat hij last had van hoofdpijn.... In de gloednieuwe zaal van hotel „De Leeu werik" waren gisteravond de leden van de af- deeling Haarlem van den Nederlandschen R.K. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedien den „St. Franciscus van Assisië" in bevredigen den getale voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen. De Voorzitter, de heer J. W. A. Berendonk, heette allen en in het bijzonder den nieuwen bondsadviseur, dr. A. A. Olierook en den bonds- secretaris, den heer A. Boersma, welkom. Hij sprak de hoop uit, dat 1938 den leden moge brengen wat ze ervan verwachten en dat de werklooze collega's weer ingeschakeld zullen worden in het productie-proces. De afdeeling Haarlem is in het afgeloopen jaar met enkele leden toegenomen. Dan herdacht spr. met een gevoelig woord den voor enkele dagen overleden geeeste- lijken adviseur, pater Dekkers, die ruim tien jaar de belangen van de afdeeling had behartigd. Dankbaar zullen wij immer zijn adviezen blijven gedenken. Met een kort gebed werd de ontslapene herdacht. Na installatie van negen nieuwe leden en de behandeling der ingekomen stukken, werd na stemming de voorzitter door de afdeeling als lid van den bondsraad gekozen. Dan was het woord aan dr. Olierook, die in een glasheldere en gefundeerde rede de katho lieke staatsgedachte uiteenzette. Wij leven in een tijd van sensationeele ver anderingen, aldus spr., zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebied; een golf van ongeloof slaat over de wereld. Doch het meest treft ons de tegenstelling op staatkundig terrein tusschen democratie en den totalitairen staat. En het is niet te ontkennen, dat de laatste vorm er het beste voorstaat. Waar ligt hier de waarheid en wat is de op vatting van de Kerk omtrent staat en staats bestuur? God schiep den mensch met een sociale na tuur, om te leven in een gemeenschap. Het is geen vrijwillige verbintenis van de menschen geweest, doch de drang naar gemeenschaps leven is in de menschelijke natuur. Een mensch alleen is niet in staat alles te doen. De primaire gemeenschap is het gezin, dan komt de vereeniging en eindelijk de staat, die het algemeen welzijn beoogt. Het ontstaan van den staat is historisch moeilijk na te gaan, maar twee vormen zijn met zekerheid vast te stellen: de staat, voortgekomen uit de familie en de staat, ontstaan uit overweldiging, hetgeen het meest gebeurd is. Hoewel dit laatste een onrechtmatige methode is, kan het zijn, dat de nieuwe toestand meer geschikt is voor het al gemeen welzijn. Dan is de Onwettige toestand gewettigd. Spr. weep o.a. op Italië en Abessinië. Volgens de Katholieke opvatting komt het gezag van God, Die de menschelijke natuur schiep met haar gemeenschapszin. En zoo kan men volgens deze gedachte niet willekeurig het gezag afzetten. De gemeenschap maakt door gaans uit wie de gezagsdrager is, maar zoodra deze benoemd is, ontvangt hij het gezag van God. De H. Thomas van Aquino gaf tenslotte de voorkeur aan een door het volk gecontro leerde monarchie als zijnde het sterkste bind middel, terwijl dan toch critiek mogelijk is. En ook nu worden zijn opvattingen nog gehuldigd. Dan gaf spr. een kort overzicht van de staats vormen in het algemeen door alle eeuwen, tot heden toe. De totale staatsidée poneert de vergoddelijking van den staat. Deze idee heeft eenige tientallen jaren begraven gelegen doch nu bloeit zij weer, maar wij Katholieken kun nen haar onmogelijk aanvaarden. De mensche lijke ziel is volgens onze leer primair; de ge meenschap komt pas op de tweede plaats. De Kerk heeft ook op staatkundig gebied een groot aanpassingsvermogen, maar zij handhaaft altijd haar grondbeginselen. Spr. zette ten slotte uiteen dat wij in ons land een staatsin richting volgens Goddelijke richtlijnen hebben. De rede werd door een krachtig applaus be loond. Na rondvraag volgde sluiting. (Ingezonden) Een onzer abonné's, een zakenman, schrijft ons: In het hoofdartikel van Dinsdag 4 Januari 1.1. lezen wij onder Stadsnieuws een beschou wing over Zwolle, Amsterdam en Haarlem. Wij zijn het geheel met U eens, dat het bevorderen van groote en kleine industrie voor de welvaart van onze stad van zeer groot belang is, maar wij zijn overtuigd, dat ons Gemeentebestuur, op dit punt meer in het nadeel, dan wel in het voordeel van dit groote belang werkt. Een der voornaamste factoren voor het ves tigen van industrie is wel, dat de onkosten voor het bedrijf zoo gering mogelijk zijn, dit uit een oogpunt van concurrentie. Twee groote bezwaren, welke in onze stad de industrie, ernstig belemmeren, zijn echter de be; drijfs- en precario-belasting. Reeds jaren is door diverse lichamen aan gedrongen deze op te heffen. Steeds zonder succes. Bovendien wordt voor de precario-be lasting een zeer verkeerde methode gevolgd. Inplaats van de industrie te steunen, legt men haar allerlei lasten op, met het gevolg, dat deze daardoor in groote moeilijkheden geraakt. Vooral de klein-industrie wordt hier op al lerlei wijze gedupeerd. Enkele jaren geleden werd de heffing voor een eenvoudig naam bord, aan den gevel, met het viervoudige ver hoogd! Het gevolg was, dat velen, die hierdoor ge troffen werden, besloten het bord te verwijde ren. De naam der firma werd op den voor- of zijgevel geschilderd. Gezien het weinige resultaat van deze ver hooging werden allerlei middelen ter hand ge» nomen, om tóch de belastinggelden binnen te krijgen. Een onzer klein-industrieelen trof een over eenkomst met een huiseigenaar om op een be pleisterden zijgevel zijn naam en beroep te mo gen schilderen. Nauwelijks stond zijn naam op den muur of de ambtenaren kwamen hem bezoeken en ver telden, dat dit (belastbaar was. De opmerking werd gemaakt, dat het schil derwerk was en dus geen gemeentegrond in be slag nam. Het antwoord luidde: de muur is bepleisterd en de laag cement, welke daarop gesmeerd is, staat op gemeentegrond! Een tweede feit: Een kleine patroon, eigenaar van een hand wagen, moest daarvoor ƒ3,per jaar betalen, wanneer deze op den dag voor de werkplaats op gemeentegrond staat. Wegens den slechten tijd besloot de patroon den wagen in de werkplaats te bergen, en vraagt dus geen vergunning. Voor het gebruik wordt de wagen echter eenige malen op gemeentegrond geplaatst, het geen blijkbaar door den ambtenaar goed geno teerd werd. De patroon werd verrast met een navordering der precario-belasting van 15, een vfjfvoudigen aanslag. Wanneer ons gemeentebestuur op zoo'n standpunt blijft staan en op dergelijke wijze de industrie tegenwerkt in haar bestaan, dur ven wij voorspellen, dat alle actie, om hier méér industrie gevestigd te krijgen, doelloos zal zijn. Reeds meerdere malen hebben wij gewezen op de hinderlijke bepalingen der precario- belasting en het uitpersen van den kleinen pa troon. Steeds zonder succes. Voegen wij daarbij nog de hooge tarieven voor electriciteit voor krachtgebruik, de kost- t..re meterhuur, welke met goud betaald moet worden, terwijl de meters nimmer eigendom worden, dan mogen eenerzijds deze lichamen jaarlijks een ruime winst opleveren, anderzijds belemmert men, wat de welvaart van de stad bevordert, n.l. een gezonde, bloeiende industrie. De eerstvolgende vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad is vastgesteld op Woensdag 26 Januari. Woensdag j.l. is de begrooting 1938 in de afdeelingen behan deld, zoodat tegen het eind van deze maand het verslag met de memorie van antwoord te verwachten is. Waarschijnlijk zal de openbare behandeling nog niet op 26 Ja nuari geschieden, zoodat de begrooting eerst in Februari vastgesteld zal kunnen worden. Het wordt steeds later, maar wat maakt het eigenlijk uit? Donderdagavond hield de K. J. M. V. „St. Augustinus" haar jaarvergadering. De voorzit ter sprak allereerst zijn Nieuwjaarswensch- uit, waarin hij de leden aanspoorde mede te wer ken om de K. J. M. V. in 1938 tot grooter bloei te brengen, en dit jaar elk een nieuw lid te werven, zoodat eind 1938 het ledental niet meer 47 maar 100 leden bedraagt. Dan volgde een kort verslag van de vergade ring van de bestuurderen der K. J. M. V. gehouden te Leiden op 21 November j.l. In zijn jaarverslag wekte de secretaris de leden op tot grooter opkomst bij de algemee- ne maandelijksche H. Communie. De conferenties van den Moderator zijn al tijd zeer goed bezet geweest, zeide spr. Uit het jaarverslag bleek voorts, dat de K. J. M. V. St. Augustinus werkelijk op een hoog peil staat en niet, zooals het meerendeel der buitenstaanders nog denkt, een uitgaansveree- niging is. Dit is zij geenszins. De K. J. M. V. wil van de katholieke jonge middenstanders maken mannen van karakter en mannen van de daad. Spr. wees er de leden nog op, dat het hun eerste plicht van hun lidmaatschap is we kelijks op de bijeenkomsten aanwezig te zijn. Verder zwaaide hij veel lof toe aan den heer Herman Pieters, die in dezen afgeloopen zomer zoo zeer veel voor de K. J. M V. heeft ge daan. Tenslotte zette spr. uiteen, dat alle jonge middenstanders zich moeten scharen ach ter het vaandel der K. J. M. V. om te bouwen, niet om ons, noch voor ons, maar voor Chris tus, onzen Koning! Het jaarverslag van den penningmeester con stateerde een gering batig saldo. De voorzitter dankte dan den secretaris en den penningmeester voor hun werk, dat ze voor de eerste maal zoo heel goed verricht hebben. In de kascommissie werden benoemd de heeren N. Klopper en J. Alles. De voorzitter deelde mede dat de aangekon digde contributieverlaging niet kon doorgaan, daar het ledental daarvoor nog te klein is en de vereeniging nog zeer vele onkosten heeft en een ouden schuldenlast. Na de leden herinnerd te hebben aan „De Keten", officieel orgaan van de K. J. M. V., moest de voorzitter mededeelen dat een te or- ganiseeren Oranjebal wegens omstandigheden niet kan doorgaan. ZONDAG 9 JANUARI Progr. 1: Hilversum 2. Progr. 2. Hilversum 1. Progr. 3: 8.30 Diversen; 8.50 Keulen; 9.50 Radio PTT Nord; 11.20 Keulen; 1.20 Ned. Brus sel; 1.35 Parijs Radio; 2.35 Fransch Brussel: 3.35 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 7.20 Keulen; 9.20 Fr. Brussel; 9.35 Diversen; 9.50 Berlijn. Progr. 4: 8.30 Ned. Brussel; 12.50 Droitwich; 2.20 Diversen; 2.40 Droitwich; 4.20 London Re gional; 4.40 Droitwich; 5.30 London Regional: 6.00 Boedapest; 6.20 London Regional; 6.55 Droitwich; 11.00 Boedapest; 11.25 Parijs Radio. In het parochieblad „De Kathedraal" staat, dat deze maand de beslissing zal moeten wor den genomen, om in Mei, bij het 40-jarig kathe draaljubileum, het uurwerk in den toren ge plaatst te hebben. Het comité vertrouwt, dat nog vele parochianen hun gift daartoe willen bezorgen aan de pastorie, of zullen afgeven aan de zelatricen. Als de blijde gebeurtenis heeft plaats gehad zullen de gebouwen van P.W.N, en P.E.N. te Bloemendaal weer evenals tijdens de huwelijks dagen overgoten worden met een zee van flood light, de vijver zal weer door een groot aantal gekleurde lampen omkranst worden en talrijke vlaggen waaien dan weer rondom het geheele terrein. De voorbereidingen werden reeds ge troffen. Op de tiende bijeenkomst van de vereeni ging „Geloof en Wetenschap" zal prof. dr. Mag. J. B. Kors O.P. uit Nijmegen een voordracht houden over „Democratie en Christendom." Op Maandag 24 Januari bestaat de H.F.C. Spaarnevogels 15 jaar. Zaterdag 22 Januari feestavond in den H.K.B., met medewerking van de fam. Hofmann en „The Rhythm boys." Des middags houdt het bestuur receptie. Bij Kon. Besluit is aan den heer J. Panman, algemeen voorzitter van de Ned. Reisvereeniging te Haarlem, verlof verleend tot het aannemen van de eerteekenen van ridder in de orde van de Kroon van Italië en van ridder le klasse der orde van verdienste van Oostenrijk. Na een korte ongesteldheid is te IJmuiden overleden de heer L. Schager, directeur der N.V. Visscherij Mij. „Petten". De heer Schager werd bijna 59 jaar oud. De IJmuider trawler Maria IJm, 95 is op de Noordzee in aanvaring geweest met den En- gelschen trawler Helios, Grimsby 784. De Maria kreeg schade aan het stuurboord-achterschip. Donderdag 13 Januari hoopt de heer J. Va der, N. Kruisstraat 17 rood, den dag te herden ken, dat hij 25 jaar in dienst is bij de firma J. J. Beijnes, eerst als wagenmaker, thans als fchef- rangeerder. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Woensdag 12 Januari zal in het Gemeentelijk Concertgebouw de eerste Nederlandsch spreken de kinderfilm gegeven worden en wel „Dik Trom" naar het bekende boek van C. Joh. Kie vit. Er zijn twee voorstellingen, een om 2 en een om 4 uur. Toegankelijk voor alle leeftijden. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6 uur. Gew. Zit tingen 4—7 uur. Qranjevereen. „Prins Bern- hard", 8 uur. Stadsschouwburg: 8.15 uur: „De tijd en de familie Conway". Odeon: Jansstraat 48: Overijselsche avond. Gem. Concertgebouw: „Huize Eikenheuvel door den Kennemer Kunstkring. Rembrandttheater: „Fanny Elssler", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wilde Nachten", 7 en 9.15 uur; Palace Filmae 115 uur. Luxortheater: „De vlucht voor het huwelijk'', 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Verbannen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo. Achilles, 8 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, R.K. Tooneelvereen. „Ludamus". Rembrandttheater: Naar de binnenlanden van Nieuw-Guinea, half 12 Fanny Elsler", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wilde Nachten", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De vlucht voor het huwelijk", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Dabroetsja", 11.30 „Verbannen", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 11609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw St. Bavo: Haarl. Zanggenot, 8 uur; Comité Winterhulp, 8 uur; R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Clubgebouw H.K.B.: Feestavond Bo-Bar-Kei, half negen. Rembrandttheater: Fanny Elsler", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmae 115 uur „Wilde Nachten", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De vlucht voor het huwelijk". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Verbannen", 230, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten worden tot en met Vrijdag waargenomen door de volgende apotheken: Bosch- en Vaart-apotheek, B. en V.-straat 26 Telefoon 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354. Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181. Tele foon 23821. der Maandagavond om 8.15 zal HPC Ijoor de le klasse van den wintercompetie van den K. N.Z.B. een wedstrijd spelen tegen S.V.H. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het Sport- fondsenbad te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5