STARK's S3, PALESTINA Een Joodsche staat in het Britsche Gemeenebest De weerstoestand Het incident te Sjanghai T IRA INI OilROA HET GOEDE VOORBEELD LEIDT ZATERDAG 8 JANUARI 1938 Het witboek over de nieuwe Palestina-comm issie Er blijkt volstrekt nog geen een stemmigheid onder de Zio nisten te bestaan Ook verdeeldheid in het kabinet? De nieuwe gezant der Ver. Staten te Londen De eerste katholieke diplomaat NED. TENTOONSTELLING TE CAIRO Minister Steenberghe houdt 28 Jan. de openingsrede Louis Raemaekers De brandstoffenbüslag DE OVERDEKTE ZWEM INRICHTINGEN Pijnlijke zindelijkheid dient betracht te worden OVERWEG BIJ HOEVEN WORDT ONBEWAAKT Voor helder witte i tanden li -Hict fon qeScbm&e*. NERGENS IS BIJZONDER STRENGE VORST Voorloopig voor ons land nog niet te vreezen NOG REGENACHTIG EN ZACHT De wind zal vermoedelijk toenemen BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP Bekroning van ontwerp voor den aanleg Leeuwen en beren over de grens Duivendrecht slaagt er in zich van zijn viervoetige gasten te ontdoen Kinderbijslagver zekering Commissie tot onderzoek van het voorontwerp benoemd BESLAG OP RECETTE A.T.V. OPGEHEVEN Regeling met auteursbureau getroffen BRAND IN SIGARENWINKEL Filiaalhouder moest door voorbij gangers gewekt worden JAFFA mmw [32 Arabische- staat Regeling voor de dagen (weken) dat de arbeiders niet te werk zijn gesteld BLOEMEN EN VRUCHTEN VOOR PRINS BERNHARD Namens de schooljeugd te Soestdijk bezorgd Zooals gemeld is Dinsdag j.l. een witboek verschenen inzake de Britsche politiek in Palestina. Het witboek geeft een uit eenzetting van de aan de technische commis sie, welke naar Palestina zal worden gezonden, te verleenen opdracht. Deze commissie zal trachten een .practisch plan op te stellen, dat door alle partijen kan worden aanvaard. Zij heeft o. a. tot taak zoo spoedig mogelijk haar advies uit te brengen over de voorloopige gren zen van de voorgestelde Arabische en Joodsche gebieden en van het nieuwe gebied onder Britsch mandaat, terwijl voorts een financieel onderzoek zal moeten worden ingesteld, waar voor de Koninklijke commissie de benoeming van een financieele commissie heeft aanbe volen. Slaagt de commissie er inderdaad in een nieuw praktisch plan voor te stellen, dan zal dit aan de goedkeuring van de Engelsche re geering worden voorgelegd, waarna de Volken bond er zijn oordeel over zal hebben uit te spreken. De minister van koloniën heeft echter ïeeds medegedeeld, dat het onderzoek der tech nische commissie vele maanden zal duren. Intusschen valt uit het witboek te concludee- ren, dat de Britsche regeering nog steeds vast houdt aan haar plan tot verdeeling van Pa lestina, maar dat een wijziging van het plan der commissie-Peel, waarop zooveel kritiek is uitgeoefend, niet tot de onmogelijkheden be hoort. Het is onmogelijk te voorspellen, wanneer een definitieve regeling zal tot stand komen. De Joden weten zelf nog niet, welk plan zij zullen steunen: een minderheid in Palestina worden of een eigen Joodschen staat krij gen. Onze Londensche correspondent geeft hier onder een beschouwing over het standpunt van den Britschen Zionistischen Bond. Deze bond heeft dezer dagen een bijeenkomst gehouden, Waarin met algemeene stemmen een resolutie van het bestuur werd aangenomen tegen het scheppen van een permanente Joodsche min derheid in Palestina, en ten gunste van de in stelling van een Joodschen staat, die deel zou uitmaken van het Britsche Rijk. Wat het laat ste punt aangaat, luidt de resolutie: „In het geloof dat Britsche en Joodsche idealen en belangen samengaan in Palestina, zou de Bond een oplossing toejuichen, welke den Joodschen staat uiteindelijk een plaats zou geven in het kader van het Britsche Gemeene- best." De zionistische leiders, die voor zulk een oplossing ijveren, zijn -niet alleen zeer Aanzien lijke Joden en Zionisten, maar ook zeer aan zienlijke en invloedrijke Britten. De bijeen komst werd voorgezeten door de markiezin van Reading, douairière van den beroemden staats man. De markiezin van Reading zinspeelde in de rede, waarmee zij de bijeenkomst opende, op geruchten, volgens welke den Jodsn in Palestina voorgoed een minderheidsstatus zou worden opgelegd. De door haar bedoelde geruchten wa ren de vorige week eenigszins uitvoerig weer gegeven in de „Daily Herald", een blad, welks Politieke richting wel niet overeenkomt met die der meerendeels conservatieve en liberale Zio nistische leiders, maar dat goed ingelicht schijnt te zijn omtrent hetgeen in Engelsche Ziönis- tenkringen omgaat. Volgens het Labour-orgaan zou men zich in deze kringen bezorgd maken in verband met het beweerde feit, dat Sir Samuel Hoare en andere invloedrijke minis ters tegen verdeeling van Palestina in een Arabischen en een Joodschen staat zouden zijn en de Joden zouden willen plaatsen in de po sitie eener beschermde minderheid. Deze mi- histers zouden gesteund worden door niet- Zionistische Engelsche Joden, die het denk beeld van een Joodschen staat verwerpen, om de zeer begrijpelijke reden, dat de stichting van zulk een staat hun Britsch staatsburger schap «zou kunnen ondermijnen. De geruchten omtrent bedoelde strooming in het kabinet werden den volgenden dag van gezaghebbende zijde tegengesproken, maar er kend werd, dat bezorgdheid heerschte in krin gen van Zionisten. De oorzaak hiervan zou zijn dat de nieuwe Palestina-Commissie een rui mer veld van onderzoek zal krijgen dan de vo rige, die onder leiding stond van den inmid dels overleden Lord Peel, en in den afgeloo- Pen zomer het meesterlijke rapport uitbracht, dat concludeerde tot splitsing van Palestina in een Arabischen en een Joodschen staat. De nieuwe Commissie zou de vrijheid hebben ad viezen in te dienen, geheel onafhankelijk van het beginsel van een „Joodsch Tehuis", gefor muleerd in de Balfour-verklaring van 1917. „De tijd is gekomen," zeide Lady Rea ding, „waarop wij onze harten voor het Britsche volk en de Britsche regeering moe ten openstellen. Moeten wij een minder heid in Palestina worden, of zullen wij een Joodschen staat in Palestina krijgen? Wij zullen moeten kiezen. Wij moeten zeer dui delijk toonen, dat de Zionisten van Groot- Brittannië en de Zionisten der wereld het niet als mogelijk beschouwen, dat Groot- Brittannië, na den vervolgden Joden, van Palestina een toevluchtsplaats beloofd te hebben, hen als een hulpelooze minderheid te midden van vijanden aan hun lot zou overlaten." Het is minder zeker dan men uit de woor den van sommige leiders zou opmaken, of wel de overgroote meerderheid der Britsche en vooral der niet-Britsche Zionis ten een verdeeling van het land zou toejuichen, zelfs indien het Joodsche deel in de vooMeelige positie van een Britsch Dominion zou komen. De meestal uit deze kringen goed ingelichte „Daily Telegraph" verzekert, dat een groot aan tal Zionisten van oordeel is, dat Joden en Arabieren in een Hereenigd Palestina vriend schappelijk kunnen samenleven, zonder inmen ging van andere naties. De waarheid schijnt te zijn dat er volstrekt geen eenstemmigheid onder de Zionisten heerscht. V In dit verband is van belang wat de poli tieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, namelijk dat dr. Chaim Weizmann, de leider der Zionistische Joden over heel de wereld, binnenkort van Palestina naar Londen zal vertrekken, ten einde een vergadering bij te wonen van het Comité van Actie van dc Zionistische Wereld Organisatie, en dr. Weiz mann, die ongetwijfeld president zou worden van een te stichten Joodschen staat, geniet in dit Comité een weergaloos prestige. Behalve een vurig Zionist is hij steeds een zeer pa triottisch Engelschman geweest, die zijn land tijdens den oorlog buitengewone diensten be wezen heeft. Men kan zich dan ook moeilijk voorstellen, dat hij niet krachtig zou opkomen ten gunste van een politiek, waardoor een eventueele Joodsche staat de positie van een zelfbesturend Dominion van- het Britsche Rijk zou krijgen. De vraag is of de Zionisten in niet-Britsche landen er evenzeer mede ingenomen zouden zijn indien hun Zion een stuk van het Britsche Gemeenebest, en iedere Jood, die burger van Palestina wordt, tevens onderhoorig wordt aan den koning van Groot-Brittannië. Een andere vraag is of er, van Engelsch standpunt bezien, geen ernstige bezwaren kunnen bestaan tegen opname van een Joodschen staat in het Britsche Rijk, in de positie van een dominion. Hiervan zouden on der zekere omstandigheden verwikkelingen het gevolg kunnen zijn, waarbij geen eigenlijk Britsch belang gemoeid is. Zoo kan men zich voorstellen, dat de verhouding tusschen een autonomen Joodschen staat en Duitschland niet van bijzonder vriendschappelijken aard zou zijn. Die Joodsche staat zou een gezant naar Berlijn kunnen zenden, die zijn geloofsbrieven ontvangt van den koning van Engeland, maar op instructie van de Joodsche regeering han delen zou. Bjjj de ontelbare diplomatieke con flicten, die hieruit bijna onvermijdelijk zouden voortspruiten, zou Groot-Brittannië dan indi rect betrokken worden. Voor het waarschijnlij ker geval dat een Joodsche staat geen eigen gezant naar Berlijn zou zenden, zou hij daar door den Britschen Ambassadeur vertegenwoor digd worden evenals de meeste andere do minions. De ambassadeur zou wel niet op ini tiatief van een Joodsche regeering behoeven te handelen, maar toch zou hij menigmaal ge dwongen zijn op te treden, wanneer van Pa lestina uit geprotesteerd werd tegen de behan deling van Joodsche „minderheden" in Duitsch land. Met andere woorden: de mogelijkheid bestaat dat datgene, wat tot nu toe een „zui ver binnenlandsche aangelegenheid" van Duitschland is, namelijk de behandeling der Duitsche Joden, herhaaldelijk oorzaak van di plomatieke wrijving met Engeland zou worden. De vraag of door stichting van een Jood schen staat de Joden buiten dien staat in de positie van „nationale minderheden" zouden komen, is nog nooit in het openbaar bespro ken, maar wél officieel overwogen. De Duitsche Joden zijn geen „nationale minderheid", omdat er geen Joodsche staat en dus ook geen ge organiseerde en volkenrechtelijk erkende Jood sche natie bestaat. Hierin zou een verande ring komen, indien het verdeelingsplan door gevoerd werd. Maar werd dan tevens besloten tot opname van het Joodsche land in het Brit sche Rijk, dan zou de behandeling van Joden in andere landen ook een Britsche aangele genheid kunnen worden en de moeilijkheden, lljllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIMI Het „Katholiek Comité van Actie M Voor God" schrijft ons Zooals gemeld heeft president Roosevelt den voorzitter van de federale vlootcommissie, Ken nedy, benoemd tot ambassadeur te Londen. Jo seph Patrick Kennedy, een dér beste vrienden van Roosevelt, is 49 jaren oud en verkocht te Boston als jongen op de straat couranten. Later werd de financieele situatie van zijn ouders beter en hij kon de Harvard-universiteit bezoeken. Op buitengewoon snelle wijze maakte hij zijn maatschappelijke carrière. Toen Roose velt president van de Ver. Staten werd, vond,hij in Kennedy spoedig een van de voornaamste voorstanders van de New Deal. Te Washington is men van meening, dat men met de benoeming van Kennedy tot gezant te Londen een zeer goede keus heeft gedaan, in verband met zijn groote kennis van economische vraagstukken. Dit zal ten goede komen aan een vlot verloop van de a.s. Engelsch-Amerikaan- sche handelsbesprekingen. Kennedy is vader van negen kinderen en practiseerend Katholiek. Met zijn benoeming heeft president Roosevelt met een oude traditie der Amerikaansche diplomatie gebroken. De nieuwe ambassadeur is namelijk de eerste Ka tholieke diplomaat en van.... Iersche afkomst, die de Ver. Staten te Londen vertegenwoordigt. Zooals bekend heeft het vorig jaar het be stuur van de Nederlandsch-Egyptische Kamer van Koophandel het initiatief genomen tot het tot stand brengen van een Nederlandsche ten toonstelling, te Cairo te houden in den aan vang van 1938. Dit tijdstip werd gekozen in verband met de feestelijkheden in Egypte naar aanleiding van de kroning en de huwelijksvoltrekking van Z.M. Koning Faroek I. Het gelukte aan het tentoonstellingscomité, voor de tentoonstelling beslag te leggen op het Palais des Industries, het gebouw, waarin ge regeld zeer belangrijke tentoonstellingen wor den gehouden. Van de zijde van het Egyptische gouverne ment werd van den aanvang af de meest mo gelijke medewerking ondervonden. Thans zijn de voorbereidingen voor deze ten toonstelling zoover gevorderd, dat de opening zal geschieden Vrijdag 28 Januari. Bij deze ge legenheid zal mr. M. P. L. Steenberghe, minis ter van Economische Zaken, de openingsrede uitspreken, welke door de radio zal worden uit gezonden met medewerking van de P.H.O.H.I. Door den Limburgschen Kunstkring wordt een tentoonstelling gehouden van werken van dr. Louis Raemaekers, die geopend wordt op Zondag 9 Januari a.s., te half een, in het Ste delijk Museum, Vrijthof, Maastricht. Het ope ningswoord zal worden uitgesproken door den heer Jules Schaepkens van Riempst, wethouder van schoone kunsten der gemeente Maastricht. De tentoonstelling duurt tot en met 23 Ja nuari a.s, De Afdeeling voor Gezondheidstechniek van het Koninklijk Instituut van ingenieurs hield dezer dagen in het Instituutsgebouw te 's-Gra- venhage onder voorzitterschap van den heer W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksbu reau voor Drinkwatervoorziening, een vergade ring ter behandeling van het onderwerp: Over dekte zweminrichtingen. De heer A. H. v. d. Velde, inspecteur van de Volksgezondheid in Algemeenen Dienst, gaf een inleiding over: De hygiëne en de overdekte zweminrichting. Spr. constateerde het feit, dat in de laatste 10 jaar in ons land tweemaal zooveel overdekte zweminrichtingen tot stand gekomen zijn als in de voorafgaande 45 jaren; thans bestaan hier te lande 30 van deze in richtingen. Het eenige belangrijke nadeel is, dat de heilzame werking van het zonlicht en de prik keling van de buitenlucht ontbreken. Een van de groote voordeelen is, dat voor de ligging een gunstig gelegen punt midden in een stad of stadswijk kan worden gekozen. Wat het water betreft heeft men zich geheel onafhankelijk gemaakt van de verontreinigingsmogelijkhe den, waaraan openbaar water bloot staat door rioleering, schepen, ratten, enz. Pijnlijke zindelijkheid moet betracht worden, zoowel door personeel als door bezoekers; scheiding is noodig tusschen de gedeelten, die met schoenen en met bloote voeten betreden worden; toiletten, buffet, terrassen en bewaar plaatsen van badgoed e. d. moeten aan hooge eischen voldoen. De mogelijkheid van infectie van het water behandelend, kwam spr. tot de conclusie, dat de kans op het overbrengen van ziekte door het zwemwater in overdekte inrichtingen zeer klein is. Vervolgens werden de verschillende syste men van zuivering van het zwemwater be sproken. Als tweede inleider behandelde de heer ir. H. Sangster, architect-ingenieur, de bouwtech nische problemen. In den namiddag werd een vijftal korte re feraten over speciale gebieden gehouden en wel door dr. Idzerda (Utrecht) over: De water zuivering uit hygiënisch oogpunt, door mevr. dr. WibautIsebree Moens (Amsterdam), over: De biologische waterzuivering, toegepast in de zweminrichting aan den Heiligeweg te Amster dam, door ir. Hellendoorn (Rotterdam) over: De economie en de exploitatie, door dr. ing. Halbertsma (Eindhoven) over: De verlichting en door ir. Deerns (Den Haag) over: Ventila tie en verwarming. De Minister van Waterstaat heeft aan de Nederl. Spoorwegen toestemming verleend om de bewaking en afsluiting van den overweg bij K.M. 10.263 van den spoorweg Roosendaal— Breda, in de gemeente Hoeven (N.-Br.) op te heffen. Deze opheffing van de bewaking van dezen overweg, die gelegen is in den weg van Sprundel naar Hoeven, houdt verband met de buitendienststelling van blokpost Hoeven van waaruit genoemde overweg wordt bediend. Bfj den overweg zal ter beveiling van het weg verkeer een automatische waarschuwingsinstal latie, zooals bij Steenwijk in gebruik, worden geplaatst. Bovendien zullen ter weerszijden van den weg vóórwaarschuwings- en waarschuwingsborden, alsmede rood-wit geschilderde vleugelhekken i worden aangebracht. Doosi 12»/, en 22'/» ct. Groote tube;-30 cf. iiiiiiiiiiiimiiiiiiftiiiiiiiiiimmiimiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii De laatste dagen zijn in de bladen verschil lende berichten verschenen, die den indruk zouden kunnen vestigen alsof in Europa thans buitengewoon strenge koude heerscht en in ver; band hiermede kan de verwachting worden ge wekt, dat wij ook in ons land een strengen winter te duchten hebben. Het is daarom goed den weerstoestand in de juiste verhoudingen te zien. Het is inderdaad waar, dat in de Balkan- staten de vorst streng is geweest. Er kwamen daar omstreeks 5 en 6 Januari morgentempera- turen voor van 20 tot 25 graden Celsius *onder nul, die gelijk staan met 35 tot 45 graden Fahrenheit onder het vriespunt. Er worden wel eens vergissingen gemaakt, doordat men de Fahrenheitgraden waarvan er bijna twee in een Celsiusgraad gaan, eenvoudig als C-graden rekent. Zoo is o.a. vermeld, dat in Hongarije 't kwik tot 45 graden onder nul was gedaald. Dit kan zijn 45 graden F. en dit zou gelijk staan met 25 graden C onder nul, hetgeen aanneme lijk is. De juistheid van de berichten nagaande aan de hand van de officieele weerberichten van 6 Januari van een paar honderd waarnemings stations over Europa van het uiterste Noorden en Westen tot het Zuiden en tot in Siberië, is nergens uitzonderlijk strenge vorst gevonden (in verhouding tot de normale vorst) anders dan in den Balkan. Het is juist het merkwaardige, dat in dezen winter de vorst in die streken van Europa, die voor ons van belang zijn, niet sterk is. Wat de sneeuw betreft, is het waar, dat in de Oostelijke helft van Duitschland veel sneeuw is gevallen, maar overigens kwam de laatste dagen in Europa weinig of geen sneeuw voor. Dat de Zuidelijke landen van Europa strenge vorst hadden, is niet waar, maar de lichte vorst, die daar voorkwam, is daar ongewoon en men schreeuwt er dus onder die omstandigheden harder over dan in die landen, waar sterke vorst normaal is. Waar is evenwel, dat de vorst dezen winter zich uitzonderlijk sterker voordoet in de Zuid-Oostelijke en Zuidelijke landen dan in de Oostelijke en Noordelijke. De vraag, of wij nu nog een tijdperk van strenge vorst in Nederland hebben te wachten, is reeds enkele malen te dezer plaatse behan deld. Voorloopig is daar geen kans op, maar wij moeten den toestand in het Oosten en Zui den goed in het oog houden, omdat de winter nog niet zoover is gevorderd. Er kan nog een ommekeer komen. (Nadruk verboden) Nadat een uitlooper van de depressie bij Schotland met vrij veel regen ons land gepas seerd is, nam de kern af, maar een diepere nadert bij IJsland. De hooge drukking is nog verder zuidwaarts teruggetrokken. In een wei nig beteekenenden rug van hooge drukking over Zweden, waar de lucht opklaarde, is de vorst tot zeer streng toegenomen. Sarna meldt 31 graden vorst. Uit Frankrijk is de vorst geheel verdwenen. In Duitschland bleef alleen in het oosten lichte vorst over, in het zuiden valt nog sneeuw. Ook in Zwit serland viel dooi in; op de Alpentoppen valt nog sneeuw bij tien tot vijftien graden vorst. In Frankrijk is de lucht betrokken tot zwaar bewolkt, er valt vrij veel regen. Engeland heeft tijdelijk opklaring, maar in Ierland en Schot land begint weer regen te vallen. De algemeene toestand wijst nog op voortduren van het zachte en regenachti ge weer. De wind zal vermoedelijk weer toenemen. Zooais indertijd is gemeld, heeft de Tentoon- stellingsvereeniging ,3oskoop" een prijsvraag uitgeschreven voor het beste ontwerp voor den aanleg van haar groote Voorjaarsbloementen toonstelling, te houden van 1430 April 1938. Thans is gekozen het ontwerp „Maja", inge zonden door den heer A. Lebbink te Rotterdam, een bekende persoonlijkheid in tuinbouwkringen. Het is een prachtig plan, dat dan ook alle stemmen op zich vereenigde en dat weer ge heel iets anders is dan de beide vooraf gaande. Dat een plan voor een tentoonstelling te Bos koop heel bijzondere eischen stelt, is door den ontwerper blijkbaar aangevoeld, zoodat deze bü uitstek goed tot hun recht komen. Voor- en middengedeelte van het plan zijn streng symmetrisch, terwijl van het achterste deel de aanleg in landschapstijl is gehouden, met een bijzonder gelukkig geslaagden overgang, gevormd door model stadstuintjes, die bezitters van kleine plekjes open grond ten voorbeeld kunnen strekken. Bijzonder geslaagd zijn ook de ontworpen ver gezichten, die elkaar kruisen en de volle jengte zoowel als de volle breedte bijzonder goed doen uitkomen. Terwijl het 'Amsterdamsche Artis alle po gingen in het werk stelt, om zijn fraaie die renverzameling te kunnen behouden, heeft men eenige kilometers verder, n.l. in Duiven drecht, zijn uitersten best gedaan, van een kostbare leeuwen- en beren-familie te worden verlost. Verschillende omstandighe den werkten samen, om het kleine platte- landsche Duivendrecht niet een geschikte verblijfplaats te doen zijn voor een zoo groot aantal wilde dieren. De dorpelingen bleken er allerminst iets voor te gevoelen, dat op zoo'n korten afstand een groot gezelschap leeuwen en beren in kooien was opgesloten, ook al werd van de zijde der bewakers na drukkelijk verzekerd, dat er voor uitbreken geen vrees behoefde te bestaan. Het was voor burgemeester J. A. A. Stram an van Ouder-Amstel (waaronder Duivendrecht ressorteert) in dit geval al heel moeilijk, met de wenschen van alle partijen rekening te hou den. De burgemeester beeft zich met de Depar tementen van Binnenlandsche Zakeij, Sociale Zaken en Justitie in verbinding gesteld en ten slotte bleek Sociale Zaken in 't Duivendrecht- sche leeuwen- en beren-geval te kunnen ingrij pen, en wel op grond van de arbeidsvergunnin gen, benoodigd voor het personeel van den heer Schneider, eigenaar der menagerie. Zoolang de heer Schneider en zijn viervoetig gezelschap deel uitmaakten van het circus Sar- rasani, was het met de arbeidsvergunning in orde, maar sinds het verband met genoemde cir cus-onderneming verbroken werd, kwam de zaak er eenigszins anders voor te staan. Het resultaat van tal van besprekingen is geweest, dat er ter men aanwezig waren, om aan het winterverblijf van de ongenoodigde logé's in ons land een einde te maken, en de menagerie van den heer Schneider uit Duivendrecht te doen verdwijnen. Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, zal in het begin der volgende week, onder toe zicht van de marechaussee, de leeuwen- en be renfamilie Nederland worden uitgeleid en zal Duitschland voorloopig als verblijfplaats worden gekozen. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter, leden en plaatsvervangende leden van de commissie, welke prae-advies zal hebben uit te brengen over het voorontwerp wettelijke regelen in zake kinderbijslagverzekering Voorzitter: mr. dr. L. N. Deckers. Mr. F. J. H. Each (R.K. Middenstandsbond). L. J. Bakker (N.V.V.), J. C. Blankert (Kon. Ned. Middenstandsbond). A. Borst Pzn., (plw. mr. A. Hoekema) (Chr. Werkg. Verbond), mr. dr. J. van Bruggen (Ver. Raden van Arbeid), mr. T. A. van Dijken. W. Drees, dr. H. L. van Duyl (plw. pir. H. Bijleveld) (Rijksverzeke ringsbank), Joh. Bering (N.V.C.), Jac. Gemen (R.K.W.V.), mr. H. W. Groeneveld, P. J. Kolijn (C3.T.B), H J Kuiper (RK.W.V.), C. van der Lende (N.V.V.), A. Mastenbroek, dr. J. A. Oort wijn Botjes (Kon. Ned. Landbouw-Comité), K. L. H. van der Putt (plw. mr. E. J. M. van Spaendonck)(Alg. R.K. Werkgeversvereeniging), J. Schipper (C.N.V.), mr. B C. Slotemaker (plw. mr. P. Steinz) (Verbond van Ned. Werkgevers), A. Stapelkamp (C.N.V.), prof. dr. J. A. Veraart en prof. mr. C. W. de Vries. Het beslag op de recette van de Amster damsche Tooneel Vereeniging is opgeheven. Er is tuschen het auteursbureau Brander en de AT.V. een regeling getroffen, waarbij de laatste zich heeft verbonden f950.— te be talen. Vrijdag bood de A.T.V. f 850.aan en ver minderde de heer Brander zijn vordering van f 1400.tot f 1050.Vanmorgen is men het eens geworden over een bedrag van f 950. Het korte geding voor den president, na-. A W. Huysinga, waarbij de A T.V. opheffing van t beslag eischte en dat hedenochtend voortgezet zou worden, was door deze regeling dus spoe dig geëindigd. Voor de A.T.V. trad op mr. A. Stemhekn en voor het auteursbureau mr. W. H. P. Loggere. Hedennacht te ruim half een zag een late voorbijganger, dat er brand was uitgebroken in een sigarenwinkel aan den Denneweg hoek Spekstraat, een filiaal van de firma J. van Thuil, te Den Haag. De uiteraard zeer brandbare voorraden siga ren en cigaretten, welke in den rinkel lagen opgestapeld, stonden reeds gedeeltelijk in vlam, waardoor de brand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien. Het feit echter, dat de vlammen nog geen gelegenheid hadden gekregen naar buiten te slaan, toen de motorspuit van het hoofdbureau ter plaatse verscheen, voorkwam erger. Met een straal was de brandweer het vuur spoedig meester. De winkel brandde niettemin grootendeels uit, terwijl de aanwezige voorraden sigaren en cigaretten verloren gingen. De oorzaak moe^ gezocht worden in overver hitting van de afvoerpijp van een r iskachel. De filiaalhouder, de heer M. van der Heyde, die bo ven den winkel woont en sliep, had niets van de brand gemerkt. Hij was door voorbijgangers ge wekt. De schade wordt door verzekering gedekt. SAFED ACRE IBERIAS A&AUffi (J.KOLONIE, GE5JER WM4ARA1M (J. KOLONIE] FH5EAW ss s s s, TEl-KARAM VERKLARING LYDDA RAMLE RUZALEM 'BETHLEHE JOODSORE STAAT ÖRITSC'UmWAAT STEDEHT'JDEVJK ORDER ÖR1TÓCH MAR DA AT. JOODSCHE EfSWEH VOOR EXPARS/E VAR MEERGEBIED „Woorden wekken, maar voorbeelden trekken." Wee den ergernisgever, die door zijn voorbeelden anderen trekt tot het kwaad. „Het ware hem beter Alleen het goede voorbeeld leidt, het slechte Misleidt. Een katholieke persoonlijkheid, die open en eerlijk leeft volgens de heilige beginselen van menschelijkheid, recht en geweten, beteekent een groote werkkracht voor het goede. Hij is voor velen een lichtbaken, een vuur toren. Pater Gervasius O.Cap. die hieruit zouden voortspruiten, zijn niet tc overzien. Weegt hiertegen voor Engeland het onloo chenbare voordeel op, dat het militair en eco nomisch trekken zou uit toetreding van een Joodschen staat tot het Britsche Rijk? Wij kunnen het niet beoordeelen, maar be twijfelen het. SJANGHAI, 8 Jan. (Reuter.) Het inci dent, waarbij een Russische vrijwilliger te Sjanghai betrokken was, heeft zich als volgt afgespeeld: De Russische vrijwilliger belette een Japan- schen soldaat, die den weg had overgestoken, welke door het door de Japansche troepen be zette Nantau scheidt van de Fransche neder zetting, een Chineesche vrouw te slaan, die den weg was overgestoken om water te halen uit een pomp in de Fransche nederzetting, hoewel dit door de Japansche autoriteiten verboden is. Hieraan moet worden toegevoegd, dat te Nan tau geen water is, aangezien de Chineezen voor hun terugtocht het pompstation hebben ver nield. Een ander Russisch vrijwilliger merkte de zaak op, en blies op zijn signaalfluit, waarop twee Fransche pantserwagens en een vracht auto met Russische vrijwilligers aankwamen; de te hulp gesnelden schaarden zich in slag orde. Aan de andere zijde namen meer dan honderd Japansche soldaten stelling, en de spanning werd zeer groot. Ten slotte werd de Rus, die de aanleiding was geweest tot het incident, naar het nabijgelegen posthuis van de Fransche brandweer gebracht. Japansche en Fransche officieren zijn hier tot een overeenstemming gekomen, waaromtrent niets naders bekend is. De Minister van Sociale Zaken heeft een cir culaire gezonden aan de gemeentebesturen be treffende den brandstoffenbijslag, waarin hij- herinnert aan zijn vorige circulaire inzake dit onderwerp en waarin de minister bepaald heeft, dat degenen, die geen volle week bij de werk verschaffing zijn geplaatst, dan wel periodiek zijn te werk gesteld, den brandstoffenbijslag slechts kunnen ontvangen voor dagen of we ken, gedurende welke zij bij de werkverschaffing arbeiden. Dit voorschrift blijkt aldus schrijft de mi nister thans in sommige gevallen onbevre digende consequenties te hebben ten aanzien van de te werk gestelden, doordat de gesteun- den, ook al ontvangen zij tengevolge van ge zinsinkomsten een lage steunuitkeering, wel wekelijks brandstoffenbijslag ontvangen. De minister is bereid, aan dit bezwaar tege moet te komen, doch zou het niet juist achten, wanneer aan de te werk gestelden ook over de dagen, c.q. weken, dat zij niet arbeiden, de volle brandstoffenbijslag werd toegekend. Immers, het gemiddeld inkomen is ook bij de periodieke te werkstelling hooger dan het be drag, dat aan Aeun zou worden ontvangen. Hierin ligt reeds een zekere compensatie. Daar enboven ontvangen de gesteunden niet steeds den vollen brandstoffenbijslag ten gevolge van het voorschrift, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en brandstoffenbijslag ten hoogste mag bedragen 95 pet. van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije be drijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werkloos was. Met deze factoren rekening houdend, keurt de Minister goed, dat aan arbeiders, die geen volle week bij de werkverschaffing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn te werk gesteld, te rekenen van 10 Januari 1938 over de dagen c.q. weken, dat zij niet zijn te werk gesteld (de z.g. wandel- dagen of -weken) wordt uitgekeerd 50 pet. van het bedrag dat zij, irtet inachtneming van de ministerieele circulaire van 29 November j.l., als brandstoffenbijslag zouden ontvangen, indien zij over bedoelde dagen, c.q. weken, wel te werk gesteld waren geweest. Het Comité van de Nederlandsche schooljeugd heeft heden ten paleize te Soestdijk een mand met bloemen en vruchten laten bezorgen voor Prins Bernhard. In een begeleidend schrijven zegt het Comité, dat de Ned. schooljeugd gedurende de laatste weken intens met den Prins heeft meegeleefd. Door de aanbieding van bloemen en vruchten wil zij uitdrukking geven aan haar blijdschap over het herstel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9