Rechtsche troepen veroveren sleutelpositie bij Teruel China zal het groote kanaal van Sjantoeng verdedigen GOUDEN HORLOGES Onrust in Tunis Regeering en het K.P.M.-conflict De dreiging uit het Oosten Van Zeeland toont zich zwijgzaam Britsch vertoog te Berlijn DE STAD TSINGTAU PRIJSGEGEVEN Het nieuws van heden DE BAROMETER EHk VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 r- TELEFOON 13866 Abonnemenfsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM ZONDAG 9 JANUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20961 Gevechten van man tegen man In de duisternis van den nacht ge lijkt het slagveld op een in volle uitbarsting zijnde vulkaan Groote verliezen aan beide zijden Persoonlijk zal Chamberlain den steeds ernstiger wordenden toestand bestudeeren Binnen veertien dagen zal het rapport worden overhandigd Het Nansen-bureau LAM RIS „leder die het stakingsparool overtreedt zal gedood worden" Betoogers vallen de politie aan Ook Turkije houdt zich heiig met de jeugdopvoeding. Oefeningen op het sport terrein in de hoofdstad Ankara Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii| minuimimi Het incident op het Blauwe Zand Donderdag 13 Januari voor de Amsterdamsche rechtbank Geen Hebreeuwsch op Duitsche gymnasia Wegens anti-Britsche Campagne in de Duitsche pers Kroonprins Michael in Athene In sneeuwstorm alleen op een verlaten eiland De Japansche opmarsch beweegt zich thans langs de beide Spoorwegen Peiping-Han- kau en Tientsin-Poekau De per seen suur te Sjanghai Een oorlogsbeeld uit China, waar volgens de laatste berichten de Chineezen een tegenoffensief voorbereiden Geen interventie, terwijl de be dreiging van het massa-ontslag wordt afgekeurd De Kerk in Duitschland Alom valt een opbloei van het katholieke leven waar te nemen V DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Leer luisteren Er zijn menschen die niet kunnen luisteren. Het lijkt gek maar 't is zoo. Ze zijn niet doof maar ze zijn zóó doordrongen van hun eigen juist in zicht, dat ze geen moeite nemen om zich op de hoogte te stellen van de meening van anderen. Zij hebben zelf zóóveel te vertellen, hebben zóó'n tfjd noodig voor de uiteenzetting hunner gedachten, dat ze geen gelegenheid geven aan een ander om aan 't woord te komen. Met zulke menschen valt moeilijk te redeneeren. Ze doen geen moeite uw gedachtengang in zich op te nemenze vangen een enkel woord op dat hun niet aanstaat en gaan daarop dan weer verder. Voor zulke praatgrage onmachtige luister aars is het natuurlijk absoluut onmo gelijk zich zelf te beluisteren en na te gaan wat hun eigen ziel te zeggen heeft. Ze hebben ooren maar hooren niet. Wat zou de menschheid er een eind mee geholpen zijn wanneer ieder eens leerde luisteren. Heel wat twist en misverstand zouden verdwijnen en voorkomen worden. De geheime Haagsche raadsvergadering Verhoor der raadsleden heeft niets opgeleverd WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. 43. SARAGOSSA, 8 Jan. Aan het front van Teruel, zoo seint de speciale verslaggever var. Havas, is zoojuist het grootste nachte lijke gevecht van den Spaanschen burger oorlog geleverd, dat in een volledig succes voor de troepen van Franco is geëindigd, en waardoor de regeeringsmacht gedwon gen werd om „La Cota", een hoogte, welke Teruel in het Noorden beheerscht, te ont ruimen. Hiermede is een nieuwe frontlinie ontstaan, Welke gevaar kan opleveren voor de ten Noor den der stad gelegen regeeringstroepen en den troepen van Franco het voordeel verschaft, dat zij thans een der voornaamste verbindings wegen van de regeeringsmacht beheerschen. De bezetting geschiedde niet dan na een Uitermate verwoed gevecht, dat des avonds om LONDEN, 8 Jan. (Reuter). De minister president, Neville Chamberlain, keert a.s. Maandag van zijn Kerstvacantie in Dow- ningstreet terug. Het eerste werk, waarmede hij zich dan zal bezig houden is, een volledige en gron dige studie te maken van den toenemend emstigen toestand in het Verre Oosten. Daartoe zal hjj overleg plegen met de des betreffende deskundigen aan het Depar tement van Buitenlandsche Zaken en met de leden van zijn kabinet. BRUSSEL, 8 Jan. (Belga). Men meldt Uit Londen aan het agentschap Belga: In volkomen eerbiediging van het consigne van stilzwijgen, dat hij zich had opgelegd, heeft de heer Van Zeeland, na afloop van zijn in Londen gevoerde besprekingen, welke geen openbaar karakter droegen, elke verkla ring geweigerd. Ook heeft hij geen persoonlijken indruk ge- €even van het rapport over zijn economisch onderzoek, dat hij, na zijn definitieve conclu des te hebben vastgesteld, waarschijnlijk over *0 14 dagen aan de regeeringen van Lon den en Parijs zal overhandigen. De vroegere eerste minister schijnt zich thans tot de hioeiiijke en ingewikkelde taak te bepalen om door middel van de in de verschillende hoofdsteden vergaarde gegevens, het evenwichts punt te bepalen, waardoor de aanbevelingen van practischen aard, welke hij in zijn rapport ^l vastleggen, moeten worden geïnspireerd. De Publicatie hiervan zal, naar men aanneemt, gelijktijdig geschieden in Londen, Parijs en Srussel. Inmiddels moeten de hierop betrekking heb bende berichten met de uiterste voorzichtigheid ontvangen worden. Deels volledig onnauwkeu rig, deels half op waarheid berustend, kunnen zij, over het algemeen, slechts een zeer ver- heerden indruk wekken. OSLO, 8 Jan. (Havas). Michel Nansen, de jrider van het internationaal Nansen-bureau, heeft gisteren een rede gehouden over de hou ding van den Volkenbond ten aanzien van het Yraagstuk der politieke vluchtelingen. Hij her innerde er aan, dat het mandaat van het bureau einde van dit jaar ten einde loopt en öat de Volkenbondsvergadering den raad heeft bevraagd een plan uit te werken de hulp aan öe vluchtelingen voort te zetten zonder even wél te beslissen, dat dit werk moet worden Voortgezet in het kader van den Bond. Nansen deelde mede, dat het bureau zich b°g bemoeit met zeshonderdduizend vluchte- hngen, waarvan ongeveer tienduizend Duit- sehers. Het Nansen-bureau moet ofwel gehandhaafd gorden, ofwel een. nieuwe organisatie moet in het leven worden geroepen in het kader van öen Volkenbond. Het bureau maakt op dit °?genblik een crisis door en het moet voor- ^°htig zijn om zijn prestige niet te verliezen. zes uur begon en tot den volgenden morgen duurde. De vijand deed al het mogelijke om het verloren terrein te herwinnen, maar de rechtschen bleven tenslotte meester van het veroverde gebied. Van 9 uur af oefenden ruim 200 vuurmonden hun vernielende werking uit op de drie rijen loopgraven der regeeringsmacht, terwijl vlieg tuigen tonnen bommen op de regeeringsstel- lingen lieten vallen. De infanterie voltooide dit werk door de stellingen daarna stormenderhand te veroveren, meerendeels in een gevecht van man tegen man, nadat drie versperringen van prikkeldraad met handgranaten waren wegge nomen. De weinige regeeringssoldaten, die den dood ontkomen, vluchten in wanorde naar de verder gelegen linies. De ontzettende aanblik van den strijd, zoo drukt de verslaggever van Havas zich uit, wordt nog verscherpt door de dichte duisternis van den nacht. Het strijdtooneel is als de kra ter van een in volle uitbarsting zijnde vulkaan. De strijd eindigt met een gevecht van man te gen man in de loopgraven, terwijl de vluchten de miliciens door de artillerie worden bestookt. Als de vlag van Franco tenslotte op „La Cota" wappert, zijn de rechtsche troepen meester van een der sleutelposities rondom Teruel. De verliezen aan beide zijden zijn geducht. Drie regeeringsvliegtuigen zijn tijdens den strijd brandend omlaag gestort. De door beide partijen tijdens de 23 da gen, dat de strijd om Teruel duurt, geleden verliezen kunnen geraamd worden op min stens 60.000 dooden en gewonden, alsmede vele slachtoffers van de hevige koude. Men acht het zeker, dat de helft der buiten ge vecht gestelde soldaten van koude is om gekomen of uit den strijd moest worden genomen wegens bevroren handen of voe ten. UURWERK HANDEL LEIDSCHESTRAAT 18 10 11 12 1 Ij 9 3 8 '7 6 5 4g TUNIS, 8 Jan. (Havas) In verband met de uitwijzing van den agitator Hassen Noeri zijn gisteravond bijeenkomsten gehouden in Bizerte, Bouguerta en Gaami, irf den loop waarvan opnieuw dreigementen werden geuit tegen kooplieden, die hun winkels niet zou den sluiten bij wijze van protest. In Bizerte zün des nachts strooibiljetten in het Arabisch verspreid, waarin gezegd wordt: „Staking en betoogingen! Ieder, die dit parool overtreedt, zal gedood worden." 'Vanmorgen zijn alle beschikbare politiepersoneel en een compagnie soldaten opgesteld op het plein France, teneinde de kooplieden te bescher men. Om tien uur vielen ongeveer duizend betoogers de politie en de soldaten aan met steenworpen en revolverschoten. Een commissaris en drie militairen werden door steenworpen gewond. De ordehandhavers moesten van hun wapenen ge bruik maken. Vijf betoogers werden gedood, drie gewond. Een civiel controleur en de Kadi be gaven zich naar de plaats der botsing om te trachten de betoogers te kalmeeren. Tenslotte, ongeveer half één, ging de menigte uiteen. mm Verwachting: Matige, later wellicht Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn- H lijk regen, weinig verandering in tempe- H ratuur. Verdere vooruitzichten: Toenemende jj| wind en veel kans op regen. Geseind Zaterdag te 14.38 uur aan alle EE posten: „Attentiesein neer". Naar wij vernemen zal Donderdag 13 Jan. a.s. niet alleen ir. A. Mussert, doch ook P. Melchers zich voor de Amsterdamsche recht bank hebben te verantwoorden in verband met het incident op het Blauwe Zand. De zaak, die om twee uur in behandeling komt, dient voor de vijfde kamer, welke ge presideerd wordt door mr. V. G. A. Boll. Het O.M. wordt vertegenwoordigd door den officier van justitie, mr. B. Kist. Er zijn twaalf getuigen gedagvaard, onder wie de chauffeur, van ir. Mussert, de fotografen van het N.S.B.-hoofdkwartier en een aantal bewoners van het Blauwe Zand. De zaken tegen Melchers en Mussert worden wel gescheiden, doch direct na elkaar behan deld. BERLIJN, 8 Jan. (Havas). Bij verordening van minister Rust is het onderwijs in het Hebreeuwsch op de middelbare scholen in Duitschland verboden. Tot nu toe was deze taal een facultatief vak op de Gymnasia, dat voor namelijk werd gestudeerd door aanstaande theo logen en oriëntalisten. Het onderwijs in deze taal is thans aan de universiteiten voorbehou den, BERLIJN, 8 Jan. (Havas). De Britsche ambassade heeft zich ter informatie, ge wend tot het Duitsche Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken, wegens de door de Duitsche pers ontketende hevige anti-Brit sche campagne na Engelands stap te Boekarest voor de joodsche minderheid in Roemenië. De Beriijnsche pers van hedenmorgen ont houdt zich van eiken aanval op Engeland wegens den stap te Boekarest. ATHENE, 8 Jan. (Havas) Kroonprins Michaël van Roemenië is per trein te Athene aangeko men. Hij werd op het station verwelkomd door den koning van Griekenland, prinses Helena van Roemenië, de leden der koninklijke familie, de leden der regeering en andere autoriteiten. De kroonprins is een der bruidsjonkers bij het mor gen te sluiten huwelijk van den Griekschen troonopvolger. De stad is in feesttooi. Een postbode uit Finland heeft een zeer on aangenaam avontuur beleefd, toen hij de pos; ging bezorgen op de schaars bezette eilanden groep tegenover Turku, in het Zuid-Westen van Finland. Op een gegeven oogenblik weigerde de motorboot, waarmee hij de post rondbracht, ver deren dienst en hij moest landen op een klein onbewoond eiland. Zijn pogingen om de boot te repareeren bleken vergeefs en zoodoende was hij gedwongen 48 uur op het eiland te blijven in een felle koude die met sneeuwstormen gepaard ging. Na een flinke vorst was echter een dusdanige ijslaag gevormd dat hij in staat was naar een der andere eilanden over te loopen waar hij geheel uitgeput door vermoeienis en koude aan kwam, HANGKAU, 8 Jan. (Havas). Het Chi- neesche telegraaf agentschap Central News meldt: Tsjang Kai Sjek heeft generaal Han Foet Tsjoe, den gouverneur van de provincie Sjantoeng, bevel gegeven het groote kanaal van Sjantoeng met alle middelen te ver dedigen. Bloedige gevechten worden geleverd nabij Tsining, een belangrijk punt aan den spoorweg Tientsin—Foekau. Op deze plaats trachten de Japanners den strategischen spoorweg van Longhai af te snijden. Twee Chineesche divisies zijn naar Sjantoeng gezonden om het groote kanaal te verdedigen en de strategische stad Nanjangpoe tegen den aanval der Japanners te beschermen. Aan het front van den spoorweg Tientsin— Foekau, in den Noordelijken sector, is een aan val der Japanners op Soetsjien afgeslagen door de Chineesche troepen, die een nieuwe ver dedigingslinie hebben aangelegd. De rechter vleugel der Japanners is tot staan gebracht ten Zuiden van Sintai door de bergen, die ten Westen van de spoorwegzone liggen. Het Japansche telegraafagentschap Domei meldt: Een half millioen Chineesche soldaten trekt zich terug in Zuidelijke richting in den Wes telijken Jangtsesector en in de richting van den spoorweg van Longhai, Oostelijken sector. De troepen trekken terug voor den ge- lijktijdigen opmarsch naar het Zuiden der Japanners langs den spoorweg Peiping Hankau in het Westen en langs den spoor weg TientsinPoekau in het Oosten. Tengevolge van den val van Tsinan en de opmarschen naar het Oosten der Japansche Xroepen langs den spoorweg van Sjantoeng meldt men, dat de Chineezen het schiereiland van de provincie Sjantoeng ontruimen en dat de Japanners in Zuidelijke richting oprukken langs den spoorweg TientsinPoekau, waarbij zij reeds Taining aan het groote kanaal in het Zuiden der provincie hebben bezet, evenals Tsjoesien. Generaal Soeng Te Joean, de opper bevelhebber van het negen en twintigste Chi neesche leger, tracht zijn troepen te verzamelen te Joengming ten Zuiden van de Gele Rivier. Te Tsingtau vraagt men zich in groote onge rustheid af, wat de aankomst van twaalf Japan sche vaartuigen, deels transport- en oorlogs schepen, in de buitenhaven van Tsingtau te beteekenen ■heeft. De Japanners hebben nog geen pogingen gedaan om aan land te komen. Doordat* het schiereiland Sjantoeng door de Chineesche troepen is ontruimd, is Tsingtau een onverdedigde stad geworden. Alle oorlogsschepen van de Tsingtauschevloot zouden half December voor den ingang der haven tot zinken gebracht zijn. Behalve 10>000 inwoners zouden de 400.000 inwoners de stad hebben verlaten. Op bevel van den eersten bur gemeester zouden eind December alle belang rijke etablissementen, zooals de electriciteits- en watercentrales, telegraaf- en telefoonkantoren vernield zijn, evenals Japansche eigendommen. De laatste Chineesche marinetroepen zouden op 30 December en de laatste 2000 man gendar merie begin Januari vertrokken zijn. Inmiddels houdt men zich te Sjanghai bezig met de kwestie der Japansche pers- censuur. De woordvoerder van de Japan sche ambassade verklaarde aan de jour nalisten, dat de Japansche autoriteiten binnenkort een regeling zullen treffen voor de censuur op voor het buitenland bestem de perstelegrammen. Hij voegde hieraan toe, dat de Japansche censuur alle telegram men zal tegenhouden, welke de Japansche militaire verrichtingen kunnen schaden of den Japanschen belangen nadeel kunnen berokkenen. BATAVIA, 8 Januari (Aneta). In zake de houding van de regeering ten opzichte van het bekende con- lict tusschen het personeel van de Koninklijke Paketvaart Maatschap pij en de directie van die maat schappij, verneemt Aneta het vol gende t>e regeering wijst interventie in het K. P. M.-conflict af, keurt de bedreiging van het massa-ontslag af en verklaart, dat de arbeidsvoorwaar den bij de K. P. M. voor het Euro- peesch varend personeel als geheel gunstig zijn. Zij wijst er op, dat de maatschappij tijdens crisis het over compleet personeel in dienst hield. De regeering acht nader overleg tusschen partijen den aangewezen weg. Naar wij aan het zoo juist in Keulen versche nen officieele „Kerkelijk Handboek voor het Katholieke Duitschland" ontleenen, is het aan tal kloosters en het aantal kloosterlingen on danks de moeilijkheden en de processen ver meerderd. Van 1935 tot 1936 steeg het aantal kloosters van priester-kloosterlingen van 514 op 525, het aantal kloosterlingen van 11.449 op 13.360. De kloosters der Orden van broeders daalden van 147 op 132, het aantal kloosterlin gen van 2446 op 2176. Het aantal leden der vrouwelijke orden steeg van 84.558 op 95.248 ondanks het feit, dat het aantal kloosters terugliep van 7990 tot 6858. In 1932 traden 54.480 personen uit de Katho lieke Kerk, in het jaar 1933 totaal 31.987, in 1934 totaal 26.376, welk aantal in het jaar 1936 weer steeg tot 46.427. Deze totale balans over het afgeloopen jaar is niet gunstig, maar toch nog altijd beter dan zes jaar geleden. Ook uit andere getallen blijkt een opbloei van het katholieke leven. Het aantal leeken-deelnemers aan retraiten, steeg van 110.275 in 1935 op 117.528 in 1936. Het retraitewerk ging het meest vooruit in de Bisdommen Breslau, München, Augsburg, Rot tenburg, Limburg, Bamberg en Hildesheim. Van de 21.760.065 Duitsche katholieken ver vulden in het jaar 1933: 13.346.579 him Paasch- plicht en in 1935: 13.607.228. In de Pruisische bisdommen werd in 1935 door 58:09 procent der katholieken de Zondagsmis bezocht (1933: 57.12 procent). De katholieken van Oldenburg staan aan de spits met 73.41 procent kerkbe zoekers en 66.81 procent der katholieken die hun Paaschplicht vervulden. Het aantal Theo- logie-studenten dat in het wintersemester van 1931—1932 4441 bedroeg, steeg in het zomer semester van 1935 tot 5788, om in het winter semester 1935—1936 weer te dalen tot 5277, een teruggang die samenvalt met de her-invoering van den algemeenen leger- en arbeidsdienst plicht. Zoo kan de statistiek gevoeglijk met deze woorden sluiten: „Het is geen ongerechtvaardigd optimisme, als wij zeggen, dat met betrekking tot de tijds omstandigheden de gepubliceerde getallen doen ropen, dat ook in de komende dagen het gods dienstig gevoel, dat in de harten der menschen geworteld is, niet verzwakken zal en misschien zelfs versterken." Franco's troepen veroveren een sleutelpositie bij Teruel. Britsch vertoog te Berlijn, naar aanleiding van de anti-Britsche campagne der Duitsche pers. Minister-president Chamberlain zal persoonlijk den toenemend emstigen toestand in het Verre Oosten bestudeeren. De Fransche werklieden-organisaties aanvaarden Chautamps' voorstel voor een gemeenschappe lijke conferentie. China richt zijn verdediging thans op het groote kanaal van de provincie Sjantoeng. In Tunis hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Regeering wijst interventie in het K.P.M.-con flict af, wijl de bedreiging van het massa ontslag wordt afgekeurd. p Werkloosheid in 1937 weer tot het peil van 1932 gedaald. Minister Romme heeft de nieuwe rioleering te Vught in gebruik gesteld. H. M. de Koningin is Zaterdagavond ten paleize Soestdijk aangekomen. Commissie van advies inzake het verschoonings- recht van den journalist geïnstalleerd. Ontploffing op de staatsmijn „Manrits"; twee lichtgewonden. Beurs van New York: Stemming zeer vast. O In de afgeloopen week zijn alle Haagsche gemeenteraadsleden (op een, deze week bui tenslands vertoevend lid na) door den rechter commissaris gehoord in verband met de be kende kwestie der mededeelingen, welke om trent de geheime raadsvergadring van 20 Sep tember jl. in een van de dagbladen waren ge publiceerd. Evenmin als het hooren van den journalist Hansen heeft dit verhoor der raadsleden eenig positief resultaat opgeleverd. Het buitenslands zijnde lid heeft intus- schen reeds op eerewoord verzekerd geeneriei mededeelingen uit de bewuste raadsvergadering Derhalve mag thans wel worden verwacht te hebbeft gedaan. dat van een vervolging van het raadslid N. N. zal worden afgezien. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE Stand op Zondag v.m. 1 uur 744.5 Vorige stand 746.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1