1 yiIVA krachtig MISSIE machtig Ontploffing op de „Maurits" Chautemps9 voor stel aanvaard UIT HET IJS BEVRIJD LEVENSGELUK IN HUWELIJK EN LIEFDE ZONDAG 9 JANUARI 1938 Werkliedenorganisaties zullen deelnemen aan de gemeen schappelijke conferentie De doodsoorzaak van Julius Barmat Volledig resultaat van het onder zoek nog niet bekend Ned. tentoonstelling te Cairo Minister Steenberghe spreekt van Nederland uit „Roemenië'» Zaharoff" te Londen Roemenië denkt niet aan devaluatie Geen vrij op katholieke feestdagen Piloot landt bij licht van een houtvuur Wat de sneeuw misdoet Vermiste vliegtuig nog niet gevonden MINISTER DARRÉ TE ROME De salarisvoorstellen in Indië Vlotte afhandeling in den Volks raad verwacht DE FRANKEERING VAN LUCHTPOSTBRIEVEN Alleen voor Indië geldt het speciale tarief van 12% per 10 gram JEAN BATTEN NIET NAAR NEDERLAND Door Urkers behouden in de haven van Urk gebracht DE PARKEERGELDHEFFING TE 's-GRAVENHAGE Motiveering van het Koninklijk Besluit OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE -.25 DE EERE-PROMOTIE VAN Ir. M. H. DAMME MATROOS VERDRONKEN Bij het uitbrengen van een meertros DE BRAND TE ROTTERDAM DOOR EEN BALK DOODELIJK GETROFFEN t Ui* Doordat de gas-aanvoer onderbro ken werd, is het stikstofbin- dingsbedrijf drie uur gestoord geweest Twee arbeiders licht gewond A. J. J. van Haandel f Bekend leeraar van de doofstom men te St. Michielsgestel ANALIST TE GRONINGEN AANGEHOUDEN Instrumenten voor laboratorium werk verduisterd NA DE BLIJDE GEBEURTENIS Geen inteekening op registers ten paleize Soestdijk Felix Kaspar Oostenrijksch kampioen schoonrijden Deensche zwemsters naar ons land Wereldrecordpoging te Rotterdam? Druk jaar voor den vischafslag te Urk UIT DE STAATSCOURANT STOOMVAARTLIJNEN Burgemeesters Buitenlandsche onderscheiding •4* i n J J ij-i i pa Dr. W. B. Huddleston Slater PARIJS, 8 Jan. (Havas) Na de vergadering van hedenmorgen, heeft het bestuur der C.G.T. aan den premier Chautemps een brief verzonden van den volgenden inhoud: „Aangezien de C.G.T. bij besluit van haar uitvoerende commissie van 5 Jan. den wensch heeft te kennen gegeven de oorzaken van den tegenwoordigen socialen toestand ter dege en van wederzijdsch standpunt bekeken te be spreken, en verbetering aan te brengen, aan vaardt zij zonder eenlg voorbehoud het voorstel tot een gemeenschappelijke vergadering met de vertegenwoordigers van den algemeenen Fran- schen bond van werkgevers, onder scheidsge recht van de regeering, welk voorstel vervat was in uw brief van 7 dezer." Ook de voorzitter van den nationalen bond van vakvereenigingen der kleine en middel- groote industrie verklaart het voorstel te aan vaarden tot een bijeenkomst, waaraan deelge nomen zou worden door gedelegeerden der C.G.T., der C.G.P.F. (Algemeenen bond van Fransche werkgevers) en van den midden stand, die deelneemt aan de productie, met het doel een nieuwe „code van socialen vrede" uit te werken. Het bureau van den premier deelt mede, dat Chautemps het bestuur van de C. G. T. heeft ontvangen, dat hem de aanvaarding kwam be vestigen van de uitnoodiging betreffende de bijeenkomst op Woensdag a.s. BRUSSEL, 8 Jan. (Belga) De geneeshee- ren, die een onderzoek hebben ingesteld naar de oorzaak van het overlijden van Julius Bar mat, hebben een voorloopig rapport gepubli ceerd. Hieruit blijkt, dat indien Barmat al lij dende was aan een oude, ernstige kwaal, de doodsoorzaak schijnt te zoeken te zijn in een aandoening van hart en nieren. Evenwel moet nog het resultaat van het toxicologisch onderzoek van de inwendige orga nen worden afgewacht. In aansluiting op het gepubliceerde betref fende de Nederlandsche tentoonstelling te Cairo op 28 Januari as. vernemen wij van be voegde zijde, dat de minister van Economische Zaken, mr. M. Steenberghe, ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling van Neder land uit een rede zal houden, welke door de P. H. O. H. I. draadloos zal worden verspreid. LONDEN, 8 Jan. (Havas) Te Londen is de Roemeensche senator Max Ausnit aangekomen. Hij beheerscht het grootste deel van de zware industrie in Roemenië. Volgens de Evening Standard heeft men hem wei den „Roemeen- schen Zaharoff" genoemd. Het bladherinnert er aan, dat de senator verscheidene malen het voorwerp is geweest van ernstige dreigementen der Roemeensche antisemieten en dat enkele maanden geleden een bom is geworpen naar zijn woning te Boekarest. BOEKAREST, 8 Jan. (DNB) In een radio rede heeft de Roemeensche minister van Fi nanciën zich hedenavond gekeerd tegen ge ruchten over de financieele politiek der regee ring. Men heeft niet het doel een gedwongen leening te heffen, noch bankdeposito's te blok- keeren, noch bankbiljetten af te stempelen. De regeering denkt niet aan devaluatie en stelt prijs op gezonde samenwerking op de interna tionale financieele markt, evenals zij de rech ten van het buitenlandsche kapitaal wil eer biedigen. KOBLENZ. 8 Jan. (Havas). Op last van den Tegeeringspresident van het Rijnland, Terboven, zal in het vervolg geen vrij meer worden ge geven op de scholen op de katholieke feest dagen, Drie Koningen, H.H. Petrus en Paulus en op den feestdag van Maria Onbevlekt Ont vangen. Ook de katholieke ambtenaren zullen op die dagen geen vrij meer krijgen. Wel zullen, zij, voor zich naar hun werk te begeven, de H. Mis kunnen hooren. Toen voor een vrouw te Moeja in Zweden, die lijdende was aan blindedarmontsteking, een dringende oproep was gedaan en een ambulance- vliegtuig ter beantwoording werd afgezonden naar het dorpje, bleek het den piloot niet mo gelijk te zijn op het meer te landen gezien de duisternis en de onbekendheid met de landings mogelijkheden. Dit bemerkende, verzamelden de dorpelingen zoo snel mogelijk een groote hoeveelheid hout en ontstaken een vuur aan den oever van het meer. De vlammen verlichtten het watervlak zoodanig, dat de vliegtuigbestuurder in staat was een perfecte landing te verrichten. Direct werd de vrouw aan boord gebracht, en vijf kwartier later lag zij in het ziekenhuis te Hagernaes, terwijl het vervoer over land zeker een dag in beslag genomen zou hebben. BRNO, 8 Jan. (Ceteka) Tengevolge van den sneeuwstorm zijn de machinist, de stoker en de treinconducteur van een trein, die panne had nabij Nova Ves in Slowakije, om het leven ge komen. De dichte sneeuw die neerdwarrelde had hur. nJ. het uitzicht zoozeer ontnomen, dat zü niet zagen, dat een trein op het tweede spoor naderde. Zij werden gegrepen en op. slag gedood. In Griekenland is het land voor een groot deel met een dikke laag sneeuw bedekt. In Macedonië heerscht een felle koude en het verkeer in het gebergte is geheel verbroken. Twee personen zijn tengevolge van de koude om het leven gekomen. Op zee hebben twee schepen schipbreuk ge leden. SAN DIEGO, 8 Jan.-(ARP.). De hoop het verdwenen Amerikaansche bombardements vliegtuig nog te vinden, is aanmerkelijk ge daald, nadat 48 uur met man en macht naar het toestel is gezocht. ROME, 8 Jan. (D.N.B.) De Duitsche minis ter van Landbouw, Darré, is hedenochtend te Rome aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met graaf Ciano en den secretaris van de fascistische partij. BATAVIA, 8 Jan. (Aneta). Naar Aneta ver neemt, is de stand van zaken betreffende de salarisvoorstellen thans, aan den vooravond van de Volksraadszitting, als volgt: het advies van den raad van Ned. Indië is Maandag aan de regeering aangeboden. Behoudens enkele ondergeschikte punten is dit advies door de regeering geheel overgenomen. In verband hier mede zijn verschillende technische wijzigingen in de oorspronkelijke voorstellen van de bezol digingscommissie noodzakelijk. Het aanbrengen van deze wijzigingen is wederom aan de bezol digingscommissie opgedragen. Deze is thans nog hiermede bezig. De voorstellen zelf zijn vrijwel reeds afge drukt ter landsdrukkerij en wachten nog slechts op deze laatste wijzigingen. De voorbereidingscommissie uit den Volks raad is intusschen van deze tusschentljds aan gebrachte wijzigingen op de hoogte gesteld. De behandeling van de voorstellen inzake de militaire salarissen loopt hiermede geheel pa rallel. Omtrent de vermoedelijke ontvangst der voorstellen door den Volksraad, verneemt Ane ta, dat een vlotte afhandeling verwacht kan worden. Wel valt te verwachten, dat verschil lende moties zullen worden voorgesteld, zoowel ten aanzien van verschillende groepen, wier wenschen niet zijn vervuld, als ten aanzien van een algemeene verhooging van het salarispeil met vijf a tien procent. Felle oppositie zullen de voorstellen echter waarschijnlijk niet ontmoeten. De salarisvoorstellen zullen een hoogere uit gave van 13 millioen gulden per jaar vorderen. De regeering vraagt thans hieromtrent advies aan den Volksraad, onder mededeeling, dat het in haar bedoeling ligt deze invoering te laten terugwerken tot 1 Januari 1938. Nog dikwijls worden brieven verzonden per luchtpost AmsterdamBandoeng en bestemd voor andere landen, dan Ned.-Indië, gefran keerd met 1214 cent per 10 gram. In het bij zonder is dit het geval met brieven voor pas sagiers en andere opvarenden van Nederland sche mailschepen, gericht aan tusschenliggende havens. Het port van 12'4 cent per 10 gram is echter uitsluitend van toepassing op de brievenpost voor Ned.-Indië. Voor alle andere brieven geldt het gewone internationale tarief (eerste 20 gram 12% cent en elk volgend gewicht van 20 gram 7y, cent), terwijl daarenboven een lucht recht verschuldigd is, dat niet voor alle landen gelijk is. Voor Egypte b.v. is het luchtrecht 5 cent en voor Colombo 10 cent per 5 gram. Voor deze brieven is ook het etiket „per lucht post, par avion" kosteloos op de postkantoren verkrijgbaar, vereischt. De postkantoren ver strekken nadere inlichtingen. De K.LM. meldt, dat Jean Batten, de Nieuw- Zeelandsche vliegster, die onlangs het record AustraliëEngeland op haar naam bracht, wegens gezondheidsredenen heeft moeten af zien van haar bezoek naar Nederland, dat reeds was aangekondigd. Het beurtschip „Uselstroom", dat den beurtdienst UrkAmsterdam onderhoudt, heeft den geheelen nacht van Vrijdag op Zaterdag in het ijs bekneld gezeten. De U. K. 1, schip per J. Molenaar en de U. K. 141, schipper Hes- sel Snoek, hebben Zaterdagmorgen met een botter de haven verlaten en na een moeilijken tocht de „IJselstroom" behouden üi de haven gebracht. De „IJselstroom" heeft motor- schade. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, heeft de Kroon het besluit van den raad der ge meente 's-Gravenhage van 2 Augustus 1937, betreffende de heffing van gelden voor 't par keeren van motorrijtuigen op den voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond, goedgekeurd. Dit Kon. Besluit dateert van 31 December 1937. Omtrent de overweging van dit Kon. Besluit kunnen wij nog het volgende melden: Hoewel de Kroon aanvankelijk tegen de par- keergeldheffing bedenking had, is de goedkeu ring verleend uit overweging, dat niet-goedkeu- ring van bedoeld raadsbesliuit zou leiden tot een rechtsonzekerheid, in verband met de om standigheid, dat de in 1933 vastgestelde ver ordening in zake de heffing van parkeergelden voor onbepaalden tijd was goedgekeurd. De vraag zou zich kunnen voordoen, of de verordening van 1933 zou herleven bij niet- goedkeuring van 't raadsbesluit van 2 Augustus 1937. Wanneer deze vraag ontkennend wordt beantwoord, zou aan de onbeperkte goedkeu ring van de verordening van 1933, mede door toedoen der regeering, een einde worden ge- uaakt op een andere wijze dan de wet voor schrijft. Zulks werd door de Kroon onbillijk ge acht ten opzichte van hetgeen voor de gemeen te 's-Gravenhage als verkregen recht dient te gelden. De Nederlandsche Meelcentrale maakt kend: be- Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisis- Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbe- schikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van Inklaring van 10 Jan. af 1 Maart af t/m 28 Febr. t/m 30 April voor lijnkoeken voor soyaschroot voor soyakoeken voor grondnootkoeken voor grondnootschilfers voor grondnootmeel voor cocoskoeken Voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken voor maisveekoeken e.d voor sesamkoeken voor palmpitkoeken voor alle andere niet ge noemde soorten veekoe ken (al dan niet ver werkt met bijproducten en/of afvallen) 1938 1938 i co O -.10 -.10 -.10 -.10 -.20 --20 -.50 -.50 -.50 -.50 1.15 1.15 -.50 -.55 -.75 -.75 -.60 -.60 -20 -20 -.10 -.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Stichting Nederlandsche Meelcen trale te 'sGravenhage in verbinding te stellen. De plechtige senaatszitting van de Tech nische Hoogeschool te Delft, waarin Zaterdag middag, zooals uitvoerig door ons werd ge meld, ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., het doctoraat in de technische weten schappen honoris causa is verleend, werd ook bijgewoond door de ministers De Wilde en Van Boeijen. Aan het diner van curatoren en professoren, dat elk jaar ter gelegenheid van den gedenk dag van de Technische Hoogeschool gehouden wordt, heeft Zaterdagavond ook dr. ir. M. H. Damme deelgenomen. De 25-jarige matroos H. W. Meyer, die thuis heeft behoord aan boord van het rijnschip „Merapi", is in de Waalhaven te Rotterdam, toen hij in een roeiboot een meertros zou uit brengen, te water geraakt en verdronken. Het lijk is een paar uur later opgehaald. Naar men ons van de zijde der directie van de N. V. „Everest" te Rotterdam mededeelt, zal er in de aflevering van de orders door den brand geen vertraging komen. Er zijn reeds de noodige maatregelen getroffen, dat Maandag het werk wordt voortgezet, zoodat er in de uit voering van bedoelde orders geen stagneering behoeft te komen. De heer A. L. v. d. Kwast, aannemer te De Meern, die in de buurtschap Reierscop met den bouw van een boerderij was belast, is op t werk door een vallende balk getroffen. Zijn knecht wist nog tijdig op zij te springen. De getroffene werd zwaar gewond opgenomen en is per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. HHRRHni In afwachting van de dingen die komen s uilen verblijft het piket in opdracht van Defensie in het Badhotel te Baarn. Onze fotograaf verraste het piket toen het in de hal van het hotel het laatste nieuws uit de courant las. Door onbekende oorzaak is Zaterdag avond omstreeks kwart voor zeven een ontploffing geschied in de cokesfabriek van het stikstofbindingsbedrijf van de staats mijn „Manrits" te Lutterade. Het gevolg van deze ontploffing was, dat het gas, dat door de cokesovens ten behoeve van het stikstofbindingsbedrijf en voor levering aan gemeenten wordt geproduceerd, de fa briek instroomde, waar het door het per soneel met fakkels werd aangestoken en aldus vernietigd. Doordat de aanvoer van gas onderbroken werd, is het stikstofbin dingsbedrijf drie uur gestoord geweest. Bij de ontploffing liepen twee arbeiders lich te brandwonden op. De aangerichte schade en de bedrijfsschade worden door verzekering gedekt. De gasaan- voer naar de aangesloten gemeenten is vrijwel niet gestoord geweest, daar deze toevoer dade lijk na de opgetreden storing werd overgenomen door de staatsmijnen Emma en Wilhelmina. Zaterdag is in het Doofstommen Instituut te St. Michielsgestel in den ouderdom van 55 jaar overleden, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten de weleerw. heerA. J. J. van Haandel, die 33 jaar onafgebroken leeraar was aan dit instituut. De weleerw. heer Van Haandel was den laatsten tijd hoofd van de meisjesschool van het gesticht en genoot in de geheele provincie Noord-Brabant een groote bekendheid door zijn bijzondere opvoed kundige gaven. De overledene werd geboren te Tilburg, 6 April 1879, priester gewijd in 1904 en op den 25sten Februari 1905 benoemd tot leeraar aan het instituut voor doofstommen. Begin December van het vorige jaar werd ingebroken in het laboratorium van het land bouwproefstation te Groningen. Reeds eerder was uit dit laboratorium op ge heimzinnige wijze een microscoop verdwenen en daar thans uitsluitend voorwerpen werden vermist, welke alleen voor laboratoriumwerk van waarde waren en er ook niet naar geld was gezocht, werd een en ander met elkaar in verband gebracht. Dezer dagen heeft de recherche den 28-jari- gen K. J. K., analist te Groningen, aangehou- doen, verdacht van verduistering der vermiste voorwerpen. Inderdaad werd de microscoop in zijn bezit gevonden, alsmede diverse goederen, welke van het laboratorium afkomstig waren. Naar wij vernemen, zal in verband met de noodzakelijkheid van algemeene rust ten palei ze Soestdijk gedurende den eersten tijd na het plaats vinden van de blijde gebeurtenis en met het oog op de beperkte ruimte op het voorplein geen gelegenheid gegeven worden voor het in schrijven in de registers. De hekken zullen ge sloten blijven. Zaterdag, zijn op de baan van de Wiener Eis- laufverein te Weenen de wedstrijden om het Oostenrijksch kampioenschap schoonrijden voor heeren gehouden. De wereld- en Europeesche kampioen Felix Kaspar legde na schitterend uitgevoerde vrije figuren met plaatscijfer 5 en 339.50 pnt. wederom beslag op den titel. Op de tweede plaats eindigde de jonge Pool- sche rijder Edi Rada met het plaatscijfer 10 en 307.80 pnt. Rada, van wien men in de toe komst groote verwachtingen mag koesteren, be haalde een week geleden het Poolsch kampioen schap. Emil Ratzenhofer werd derde met het plaatscijfer 17 en 289.40 pnt. Op 26 Februari a.s. organiseert de Rotterdam- sehe Dames-zwemclub internationale wedstrij den in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam. In het middelpunt der belangstelling staat de deel neming van de wereldrecordhoudster Ragnhild Hveger, terwijl zeer waarschijnlijk ook de jeug dige schoolslagzwemster uit Denemarken, Inge Soerensfen, alsmede enkele andere meisjes de reis zullen meemaken. Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid, dat de Deensche zwemsters te Rotterdam een aanval zullen doen op het wereldrecord 4 x 100 Meter borstcrawl, dat met een tijd van 4 min. 32.8 sec. ten name van Neder land staat, gevestigd op 24 Mei 1936 te Rot terdam door de dames Selbach, Wagner, Mastenbroek en den Ouden. Behalve Ragnhild Hveger zouden in de Deen sche ploeg dan uitkomen Kunvor Kraft, Elvi Svendsen en Birte Ove Petersen. Het is echter even goed mogelijk, dat Ester Mathiasen en Tove Brunstroem op het oogenblik beter in vorm zijn en dat deze zwemsters in de ploeg worden opgenomen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de Deen sche zwemsters op 28 Februari te Breda aan den start komen. Gedurende het jaar 1937 werd aan den ge meentelijken vischafslag te Urk voor 81.380.83 verhandeld. In het voorgaande jaar was dit aanzienlijk minder, n.l. ƒ51.134.11. Bij K. B. van 6 Januari 1938 is met ingang van 16 Januari 1938 benoemd tot burgemees ter der gemeente 's-Gravenzande: mr. F. M. A. Schokking. Bij K. B. van 7 Januari 1938 is met ingang van 1 Februari 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Melick en Herkenbosch: mr. Th. J. H. van Geldrop. Is met ingang van 1 Februari 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Venray: mr. A. H. M. Janssen, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Nieuwenhagen. Is met ingang van 1 Februari 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Heusden: G. H. J. Steemers. Is met ingang van 1 Februari 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Maasbree Ch. W. E. G. Janssens, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeen te Oirschot. Bij K. B. van 5 Januari 1938 is aan dr. A. A. Snijders, buitengewoon hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van Officier der Orde van Leopold II van België. SCHEEPSBOUW De Hollandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam heeft aan van der Giessen Zonen's Scheeps werven te Krimpen a. d. IJssel opdracht gegeven voor den bouw van een motorschip, met een d.w. van 6250 ton. Het schip krijgt een kleine passa- giers-accomodatie en wordt voorzien van een Werkspoor-motor, met een capaciteit van ruim 4000 P.K. De Hollandsche Stoomboot Mij. zal het, schl platen varen In de Holland-West-Afrika Lijp en geeft het den naam „Nigerstroom". BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen T Jan.: Tafna, s., La Goulette (voor Velsen); Laurent Meeus, s„ Houston. 8 Jan.: Flandria, s„ R'dam; Temple Mead, Java; Petroil, s„ R'dam; Ask, s.. Sundswall (voor Velsent); Regina, s„ Teignmouth; Purfina, 9-, Duinkerken; Bintang, s„ Java; Dimitrios G. Ther- miotis, s., L. Plata. Vertrokken 7 Jan.: Escaut, m.s., Parijs. Aangekomen 8 Jan.: Trito, s„ Foweyp Ostm'ark, m.s., Brunsbuttel (voor Zaandam); Confid, m.s., Great Yarmouth. Vertrokken 8 Jan.: Bardensz, m.s., Ijiswich; Bureaucraat, sleepboot, Hull, met een balk op sleeptouw; Gustaf E. Reuter, tank, Londen: Ga teshead, s., Newcastle; Auris ,tank, St. Kitts v.o.; Adellen, ank, Las Pietras; Vesta, s.. Hamburg; Venezuela, s„ idem; Borthwiek, s„ Leith; Themis, s., Bremen; Flandria, s., Gothenburg; Venvrsborg, s., Malmo; Olga, m'.s., Londen; Enid Mary, s., Goole; Hontetroom, s., Londen. AMSTERDAM. Aangekomen 8 Jan.: Laurent Meeus, Houston, benzine, Petroleumhaven, Ruy» Co.; Flandria, R'dam, stukgoed. Zeeburgerkade. Verg. Cargadoorskantoor; Temple Mead. Java. stukgoed, Sumatrakade, Mij. Nederland; Petroi», R'dam, ledig, J.P. Coenhaven. Baltica; Regina, Fowey, klei, Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij.; Pur fina, Duinkerken, petroleum, Petroleumhaven, Ruys Co.; Bintang, Java, stukgoed. Sumatra kade, Mij. Nederland. Aangekomen 8 Jan.: Dimitrios G. Themiotis. Rosario, graan. Ehgelsche boelen, Vinke Co.: Trito, Fowey, klei en stukgoed, Rietlanden, Holl- Stoomb. Mij.; Confid. Great Yarmouth, ledig- Borneokade. Scheepvaartbedrijf Gruno; Ask. Sundswall laatst Velsen, stukgoed, Zeeburgrkade. Verg. Cargadoorskantoor: Prinses Juliana, Neuss, Ijzer, Steiger H.A.L.. Scheepvaartbedrijf CTruno; Éspeance, Neuss, zemelen, Steiger H.A.L., Idem. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS. Java n. Amst.. pass. 7 Jan. Aden. THESEUS, Java n. Amst., 8 Jan. van Port Said. MIJ. NEDERLAND TEMPLE MEAD (charter), 8 Jan. van Java te Amsterdam. BINTANG. 8 Jan. van Java te Amst. SIMALOER, uitreis, 7 Jan. te Sabang. JOHAN VAN OLDENBARNEVEOT, thuisreis- pass. 7 Jan. Gibraltar. JOHAN DE WITT, thuisreis, 7 Jan. van Sin gapore. POELAU LAUT, uitreis, 8 Jan. te Genua. FOELAU ROE7BIAH, uitreis, 7 Jan. van Sabang- SILVER-.IAVA-PACIFIC LIJN BENGALEN, 7 Jan. van Pac. Kust te Soerabaja- DJ AMBT, 7 Jan. van Panaroekan te Manilla. JAVA-NEW-YORK LIJN TABINTA, 7 Jan. van Java te Hallfax. KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES. 7 Jan. van Genua naar Llvomo. HELDER, thuisreis, 8 Jan. v.m. 1 uur te Ham burg. JUNO. Middl. Zee naar Amst., pass. 7 OJan. n.Trt- 5 uur Finisterre. MEROPE. 8 Jan. van Gothenburg te Aarhuus- ORESTES, 6 Jan. n.m. 9 uur van Curacao naaf Cristobal. ORION. 8 Jan. van Amst. te R'dam. PERSEUS. 7 Jan. n.m. 8 uur van Danzig n. Am3t. TELAMON. Middl. Zee naar Amst. .pass. 8 Jan. v.m. 2 uur Lydd. TITUS. 8 Jan. van Amst. te Rotterdam. ODYSSEUS. Spanje naar Amst., pass. 8 Jab- v.m. 9 uur Ouessant. ALKMAAR. 6 Jan. van Corral te Talcahuano- COSTA RICA. 4 Jan. van Barbados n. Amst. SIMON BOLIVAR, uitreis, 5 Jan. van King ston (J.). VESTA. 8 Jan. van Amst. naar Hamburg. VENEZUELA, 8 Jan. van Amst. n. Hamburg. HOLLAVD-WEST-AFRÏKA LIJN AMSTELKERK, 7 Jan. van Port Bouet naaf Monrovia. HOLLAND-AMERIKA LIJN VOLENDAM. 8 Jan. van R'dam naar New-York. BOSCHDIJK, tthuisreis, 7 Jan. van Havana. STATENDAM (toeristenvaart)8 Jan. van New York naar W.-Indlë. BEEMSTE'RDUK, 7 Jan. van Batlmore te NeW- York. BrLDBRDIJK, 7 Jan. van R'dam te New-York. ROTT. LLOYD SITOEBONDO, uirteis, pass. 7 Jan. n.m. 9 UUr Point de Galle. t BUITENZORG, thuisreis, 7 Jan. van Porn Soudan. HAI,,CYON LTJN FLENSBURG, 8 Jan. van Narvik naar VR'dam- Vlaardingen. STAD SCHIEDAM, T Jan. van Vlaardingen te Pepel. KON. PAKETV. MIJ. BARENTSZ, 7 Jan. van Singapore n. Mahe. ROGCIEVEEN, 7 Jan. van Tamatave n. Reunion- BCISSEVAIN, R'dam naar Batavia, pass. 6 Jan- pi NIEUW ZEELAND, 7 Jan. van Singapore Sydney. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIKANDI, Amst. naar New Orleans, pass. Jan. Bevezier. TJISADANE, 7 Jan. van Amoy te Manilla. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCYONE, thuisreis, pass. 6 Jan. Fernando NO' ronha. HOLLAND-AFRTKA LIJN VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. SPRINGFONTEIN, 7 Jan. n.m. 7 uur van Maf' seille naar Gibraltar. BLOEMFONTEIN, thuisreis, 8 Jan. n.m. te An* werpen verwacht. BOSCHFONTEIN, 8 Jan. n.m. van Beira na»1 Durban. ALGORAB, uitreis, 7 Jan. van Lor. Marques. BLOEMFONTEIN, thuisreis, 8 Jan. te Antwerpen- HOLLAND-AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK, thuisreis, 7 Jan. van Kaaps ta"- HOLLAND-O. azie lijn GAASTERKERK, thuisreis, 8 Jan. van Hongkong- GKOOTEKERK, thuisreis, 7 Jan. van Aden. ZUIDERKERK, 7 Jan. van Hamburg n. R'dam- DIVERSE SCHEPEN AMSTEL, R'dam naar Libreville, pass. 8 Jab- Ouessant. BERKEL, 7 Jan. van Libreville te Havre; ver trekt 10 Jan. naar Rotterdam. KATENDRECHT. 8 Jan. van Brugge n. Curacao- KEILEHAVEN, 7 Jan. van Dakar naar TabO"- SCHIE, Lilyeville naar Hamburg, pass. 7 Jan- Las Palmas. TARA, Antwerpen naar Montevideo, pass. 7 J8" St. Vincent. de bekende Rotterdamsche me dicus en sexoloog, hqeft in boek vorm onder oen titel „JA, IK WIL!" meer uitvoerig dan hij dit uiteraard in zijn reeks radio lezingen doen kon, zijn inzich ten uiteengezet omtrent Dit boek op zeldzaam bevattelijke wijze geschreven is bestemd voor ALLE kringen. Fataal toch zijn de gevolgen, zoowel van onwetendheid als luchthartigheid op dit gebied. Stuk voor stuk neemt de auteur de dwaalbegrippen der huwelijkshervormers onder de loupe, waarbij ook de prostitutie, het neo-malthusia- nisme, de periodieke onthouding en verschillende afwijkingen in het huwelijk ter sprake komen. Door betere begrippen over huwelijk en liefde te verspreiden wil de schrijver meer menschen brengen HET WARE LEVENSGELUK. Wij leveren U dit buitengewone boek tegen slechts 3.90 ingen. 4.90 geb., desgewenscht betaalbaar In termijnen van ƒ1 of meer per maand, franco uitsluitend bij bestelling recht streeks aan de N.V. Boek- en. Kunsthandel II. NELISSEN, Prinsengr. 627, Amsterdam, Giro 60092. Onderget. wenscht te ontvangen het boek „JA IK DUll WIL", ingen. a 3.90, geb. a 4.90*. Het verschul digde ad de le maandel. termijn ad is aan U verzonden. doorhalen wat niet wordt gewenscht. NAAM: ADRES:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6