NEGERPROBLEEM IN AMERIKA U VERGEET-WIJ ONTHOUDEN!" I Y DE PSYCHOLOGIE VAN PAUL BASTET Het ei van Columbus Verlichtehuidskleur wordt nagestreefd OOK.EEN WERELDRECORD VISCHVIJVER MET GOUDEN BODEM HOE ZAL DE WERELD ER IN 1960 UITZIEN? RIJKE AMERIKANEN ZONDAG 9 JANUARI 1938 Ongeveer 10 pCt. der bevolking van de Vereen. Staten behoort tot het zwarte ras mini" ük ie.a zonnige winterochtend in het woud HET WAPENDIER IN AMERIKA „Adelaar of kalkoensche haan" is de strijdleus Ongeveer tien duizend mijlper paard afgelegd bij de Sovjét-Post Eeigenaardige voorschriften voor het verzenden van brieven Een handige Amerikaan wist zich een slordige millioen te verwerven DE MAN MET DE TWEE MAGEN KORT VERHAAL De mededinger I eerderheid dacht hü -* 0 aan Egon. Als de arme DE ORIGINEELE FIRMA IN AMERIKA VERSTROOIDE EN VERGEETACHTIGE YANKEE'S ABONNEEREN ZICH OP DEN „ONTHOUD-DIENST" De waarschuwende stem Het summum van comfort Inkomens van meer dan een millioen dollar RADIO IN ZAKFORMAAT Het toestelletje weegt geen kilogram Voor de visch-liej hebbers Ofschoon Amerika geen slavery meer kent, moet toch worden erkend, dat de blanke Amerikanen hun bruine en zwarte broeders tot op den huldigen dag nooit als hun gelijken hebben willen beschou wen. Maar ondanks dat, is het nagerras in Amerika uitgegroeid en heeft het zich zoo danig ontwikkeld, dat de Yankee in Noord- Amerika durft spreken van „het Zwarte Gevaar". En dit niet zonder eenigen grond. In de Vereenigde Staten van Noord Amerika wonen en werken 12 millioen negers. Ook Zuid-Amerika heeft negers en in den staat Pennsylvania heeft de Amerikaansche neger bijna evenveel recht van spreken als de blanke man. In Pennsylvanië vindt men arme negers, die door vlijtig werken en spaarzaamheid zich zelf hebben opgewerkt tot aanzienlijke men- schen. Zij hebben zich vaak een rijkdom ver worven, waarvan zij hun bruine medemenschen laten meegenieten, door stichting van armen huizen, kinderweeshuizen voor negers, zieken huizen en scholen, waar negerkinderen kunnen worden onderwezen. De verdrukking van de Amerikaansche negers heeft ze samen gebracht. De neger in Amerika helpt zijn broer en zuster, waar hij kan en hierin geeft de bruine man een treffend voorbeeld aan zijn blanken broe der. De Amerikaansche negers, nakomelingen van Afrikaansche negerslaven, die in de 16e eeuw over den Oceaan werden getransporteerd, om het land te ontginnen en te bebouwen, hebben zich in den loop der jaren tot een onnoemelijk aantal vermeerderd. Door hun natuurlijke taaiheid en een in den loop der jaren van onderdrukking ontstanen trots en eerzucht heb ben deze kleurlingen in het groote Amerika zichzelf een aparte plaats weten te verschaffen, welke zij zich thans niet meer zullen laten ontnemen. Rond het midden van de 19e eeuw was het probleem van de slavernij een der moeilijkste op te lossen sociale vraagstukken. Hier scheidde het Nooroen der Vereenigde Staten zich van het Zuiden. Tot de machtige voorstanders van den slavenhandel behoorden de Democraten, die in de voortleving van de slavernij een econo mische noodzaak voor het Zuiden zagen. Hun scherpste tegenstanders waren de Republikei nen, de „Abolitionisten". De eenheid der Unie te redden en te verstevigen, was de groote missie van Abraham Lincoln. Toen Lincoln in 1861 tot president werd ge kozen en tien zuidelijke staten zich van de Unie afscheidden, zocht de president met allen ijver de eenheid te herwinnen. Het Zuiden ech ter vormde de „Confederatie der sesessionistische zuidelijke staten" en kozen een eigen presi dent. Twee gezanten van de zuidelijke staten verschenen als commissarionairs, om tusschen het Noorden en het Zuiden onderhandelingen aan te knoopen. Lincoln doorzag hun plan nen en sprak: „Gelooven de menschen van het Zuiden werkelijk, dat het Noorden de vorming van een zuidelijk slavenrijk rustig zal aanzien en deze vorming zonder stijd zal toelaten?" Hij liet den zuidelijken staten door zijn secre taris een aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend antwoord toekomen, waarin hij zeide, dat hij in de confederatie van het Zui den geen onafhankelijke natie met een onwan kelbare regeering zag, doch slechts een „een zijdige en partijdige groep opgewondenen". Het rustige antwoord van Lincoln bracht be roering; het Zuiden begon te revolteeren. Van alle kanten drong men aan op tegenwerking en strijd, van welken aard ook, tegen het „weer barstige Noorden". Het groote drama van den Bondsoorlog, dat vier jaar duurde, was begon nen. Na aanvankelijke overwinningen aan dc zijde van de Zuidelijke troepen, verloor men en moest men tenslotte de laatstovergebleve- nen op 9 April 1865 terugroepen. Lincoln was overwinnaar; in Juni 1862' vaar digde hij voor het Territorium het verbod der slavernij uit, dat in het daaropvolgend jaar, in Januari 1863, van kracht werd. De bevrijding der negers maakte een einde, ofschoon lang geen radicaal, aan de schande lijke onderdrukking, waaraan de nakomelin gen der geïmporteerde Afrikaansche negers bloot stonden. Zelfs de zotte beweging der „Ku Klux Klan" en de gevreesde straffingen door lynchmoord hebben niet kunnen bewerkstelli gen, dat de negers van Amerika een achterlijk en dom volk bleven. Integendeel: hun ont wikkeling is voor de Yankees schrikbarend ge worden. Van jaar tot jaar neemt het aantal negers leder jaar vergasten enkele rijke Amerikaansche negers eenige honder den negerkinderen op 'n „negermaaltijd", uitsluitend voor de zwartjes be stemd. Deze maaltijd is voor de klein tjes steeds een evenement, waarover men reec^s dagen te voren spreekt in Amerika toe. Ongeveer 10 pet. van de inwoners van de Vereenigde Staten zijn negers! Alleen reeds in New York woont ongeveer 1/3 millioen negers, in Philadelphia wonen er 290.000 en in Chi cago 250.000. De Fordstad Detroit telt er on geveer 140.000; de meeste dezer negers werken in de Fordfabrieken en verdienen er evenveel loon als de blanke arbeiders. Niets is voor een Amerikaanschen neger pret tiger dan de gedachte, dat hij op een.... blanken man gelijkt! De Amerikaansche ne ger, die het in de wereld verder geschopt heeft dan de meeste zijner broeders en zusters, stelt daarom alles in het werk te „verbleeken", te meer, daar hij er van overtuigd is, dat de negroide eigenschappen der zich verblankende kleurlingen in rijke mate in zijn nakomeling schap worden overgedragen! Eenige vooraanstaande negers in Amerika, die hun grootste triomfen vierden, toen het hun gelukte in het Amerikaansche Parlement een rasgenoot te krijgen, geven zelfs onom wonden hun meening over het Amerikaansche negerprobleem te kennen, en beweren, dat er binnen 100 jaar geen „zwarte" Amerikaansche neger meer te vinden zal zijn, daar het ver mengingsproces met het blanke ras, ondanks de tegenwerking der blanken zelf, zoodanig zal zijn ontwikkeld, dat men uit de huidskleur niet meer kan onderscheiden of men met een blan ke, dan wel met een kleurling te doen heeft! Deze idee deelen de Parlementsleden in Washington echter in het geheel niet, wijl zij nog altijd hopen, dat spoedig een drastische maatregel zal worden getroffen, waarbij het den negers van Amerika in de naaste toe komst onmogelijk zal zijn zich een maatschap pelijke positie van beteekenis te scheppen. Deze wensch spruit grootendeels voort uit sociaal- rechtelijk oogpunt, daar de voor kleine sala rissen werkende zwarte bevolking den blanken arbeiders in Amerika millioenen betrekkingen afneemt en daardoor ook de levensvoorwaar den vernietigt, waarop de blanke Amerikaan een grooter voorrecht denkt te bezitten, daar hij degene was, die Amerika ontdekte, culti veerde en het werelddeel tot hét voornaamste aller werelddeelen maakte! In Amerika staat men op het oogenblik voor de moeilijke beslissing, of de adelaar het wa- pendier moet blijven, dan wel of het een kal koen moet worden. Zooals bekend, is de bevol king van Amerika niet zoo bijzonder romantisch aangelegd, maar richt zij zich meer naar het zakelijke. Het bekende Amerikaansche tijd schrift „Adweate" heeft zich onlangs met dit probleem bezig gehouden en is energiek tegen den adelaar als wapenteeken opgetreden. Men is van meening, dat de adelaar de Amerikaan sche mentaliteit zeer slecht representeert. De kalkoensche haan daarentegen is nauw met ds geschiedenis van de Vereenigde Staten verbon den. Sedert oeroude tijden heeft dit dier mee geholpen den rijkdom en den welstand van de Amerikaansche boeren te bevorderen. Hij is vorstelijk, maar tevens bescheiden en zelfbe wust. Daarom vertegenwoordigt hij het best het Amerikaansche nationale karakter. Tegenstan ders van deze beweging hebben evenwel de sar castische opmerking gemaakt, dat men de vo gelteelt wel eens een ernstige schade zou kun nen berokkenen, wanneer men den kalkoenschen haan, die tot nu toe alleen gekweekt werd om verorberd te worden, tot nationaal symbool zou bevorderen. Want wie zou het wagen, dit hei lige dier dan nog smakelijk op te eten? De aan hangers van den kalkoenschen haan laten zich evenwel niet van de wijs brengen en beweren, dat Amerika een land van voorspoed is en dat de bewoners niet alleen een kip, maar zelfs een kalkoenschen haan in den pot moeten hebben. Zou het daarom niet gerechtvaardigd zijn, dit symbool van den algemeenen volkswelstand de geheele wereld te toonen? De oude, bekende ruiter F. Tsjiffeley heeft onlangs het record paardrijden verbeterd. In Amerika volbracht hij den langsten rit te paard, die ooit door iemand gemaakt is. Den gewel digen afstand van Buenos Aires naar Washing ton legde hij in het zadel af. Het was een af stand van ongeveer tien duizend mijl. Thans is de heer Tsjiffeley van plan, om wederom te paard een tocht naar Vuurland in Zuid-Ame rika te maken. Hij vindt paardrijden de eenige manier van reizen, daar men op deze wijze het landschap en de menschen het best leert ken nen. Hij is nu van plan het volgend voorjaar van Buenos Aires te vertrekken en eerst het gebied van de Rio Negro op te zoeken. Het be langrijke eindpunt van zijn tocht is Patagonië in Vuurland. In dit Zuidelijke gebied van Zuid-Amerika met de Rio Limay en de Rio Negro in het Noorden, de geweldige Cordilleras in het Westen, de straat Magelhaen in 'het Zuiden en den Atlantischen Oceaan in het Oos ten bevinden zich nog de resten van de Pa- tagonische oer-bevolking met hun oude drach ten en zeden. Dit geheimzinnige land oefent op iederen ontdekkingsreiziger een zekeren be- korenden invloed uit. Dit is dus het land, waarheen ditmaal de tocht van den ruiter Tsjiffeley gaan zaL Wanneer men de laatste mededeelingen, welke de Tisjookeanskaja Swesda van het be stuur der posterijen te Chabarovsk ontvangen heeft, gelooven mag, dan zal men daar einde lijk de zaken eens ernstig gaan regelen. Aan al datgene, wat tot nog toe zoowel de postbe ambten als hun cliënten zoozeer verbitterde, zal een einde gemaakt worden. De ergerlijke diefstallen gullen niet meer voorkomen, de onjuiste bestelling van brieven zal tot het ver leden gaan behooren en alles alles zal weer goed worden. En dat moet op de volgende wijze worden bereikt: De posterijen zullen aan de verzenders van brieven bepaalde eïschen gaan stellen. Het gaat toch niet aan, dat men maar eenvoudig het adres schrijft, een postzegel op de enve loppe plakt en den brief in de bus werpt! In de toekomst zal men aan iederen brief een bon moeten hechten, waarop de drie vol gende vragen beantwoord zijn: 1. Blijft de ge adresseerde nog langen tijd aan het door U aangegeven adres wonen? 2. Wacht hij drin gend op Uw brief? 3. Bezit hij een hond, een kat of een ander huisdier? De bittere ervaring leert, dat het gebrek aan kennis over deze drie vragen maar al te dik wijls een bron van allerlei onaangenaamheden is. Zoo is er een aangeteekende brief voor de burgeres Kalasjnikowa op de Gr. Wolotsjajews- kaja. Moet deze brief nu werkelijk naar dit adres de duivel mag weten, waar die straat ligt gebracht worden?! En dit alles voor 40 kopeken? Men kan hem weliswaar omdat de geadresseerde „gestorven" is of het huis verla ten heeft, zonder een nieuw adres op te ge ven aan den afzender terugsturenMaar zulks kan onprettige complicaties met zich medebrengen, wanneer plotseling blijkt, dat de geadresseerde leeft en gezond is en niet in de verste verte aan een verhuizing denkt. Dan is het toch veel aangenamer, daarover onmiddel lijk zekerheid te krijgen! En in het tweede geval. Misschien slaapt de geadresseerde rustig en denkt hij er in het ge heel .niet aan, dat hij wel eens een brief zou kunnen ontvangen in dat geval kan men het epistel ook een of twee maanden laten liggen, zonder gevaar om zoo te zeggen. En tenslotte de kwestie met de huisdieren! Een partijgenoot-briefbesteller schrijft: „Over handiging onmogelijk wegens gevaarlijken hond" en dan blijkt later, dat de geadres seerde slechts een bok bezit. Als hij dat gewe ten zou hebben, dan zou hij „wegens den bok" geschreven hebben! In de tuinen van het voormalig keizer lijk Paleis in Peking in China, bevindt zich een merkwaardige vischvijver. Sinds jaren had geen mensch er meer aandacht aan ge schonken en daarom baarde het groot op zien, toen een Amerikaan, Joe Loweff, 12 jaar geleden aan de Chineesche regeering verlof vroeg, in dezen vijver te mogen vis- schen. Hij bood daartoe een som van 450.000 dollar aan en het verzoek werd in gewilligd. Iedereen, die hiervan hoorde, was buitenge woon verbaasd en vroeg zich af, wat Joe Lo weff er in zag, om juist in dien vergeten vijver te gaan visschen. Zijn familieleden ergerden zich nog het meest, daar zij het zeer dwaas vonden. Maar na jaren zou blijken, dat Joe Loweff een flink zakenman was geweest. Al tijd had Joe Loweff zeer veel van boeken ge houden en bij voorkeur snuffelde hij in oude vergeelde perkamenten. Zoo had hij eens ge lezen, dat de keizers van China gedurende eeuwen van hun rijke onderdanen visschen voor dezen vijver ten geschenke gekregen had den. Deze visschen waren voorzien van een gouden ring om hun staart en daaraan weer een gouden naamplaatje, met den naam van den schenker er op. Loweff verkreeg nu het vischrecht en be gaf zich naar Peking, om aldaar den vijver te onderzoeken. Wat hij gedacht had, kwam na tuurlijk uit. Niemand begreep iets van zijn geheime plannen. Hij onderzocht den bodem van den vijver en zag daar, zooals hij wel ge dacht had, in de dikke laag modder, honder den skeletten van visschen met aan hun staart den gouden ring met het naamplaatje. Het be drag, dat hü voor het vischrecht betaald had, was heusch niet te hoog geweest. Hij maakte een reuzen zaak! Door den verkoop van de oude, gouden plaatjes verdiende hij meer dan een millioen dollar. Hierdoor is de gelukkige visscher nog rijker dan anders geworden en zijn familie-leden, die hem destijds reeds had den laten onterven, zijn thans weer de beste vrienden met hem! Eenigen tijd geleden is te Wolverhampton Hadji Ali gestorven, de man met de twee magen, die nog steeds het raadsel was voor alle dokters en professoren. Zijn lijk werd naar New Cork overgebracht. Hadji kon horloges, levende vischjes, zijden zakdoeken en op bevel heele watermassa's ver werken en het weer uitspuwen. Hij dronk daar op een massa water en gaf alles dan weer in dezelfde volgorde als hij het ingeslikt had, terug. Hij rookte 20 cigaretten tegelijk, slikte de rook door, dronk 5 6 liter water en blies dan den rook weer uit. Ofwel hij nam 3 verschillende kleuren vloei bare verf en gaf steeds de kleur, die men wensch te, terug, en wel öf als een straal of als fijnen regen. Door deze wonderlijke dingen had hij ver schillende bijnamen, zooals „Het nieuwe Wereld wonder", de „Menschelijke vulkaan" enz. Zijn dochter verklaarde, dat hij nooit maag pijn heeft gehad. Paul Bastet gevoelde zich, bij de eerste ont moeting reeds, tot Irma aangetrokken. Het meisje was dan ook jong, knap, en miste overigens geen der eigenschappen, die een jonge vrouw aantrekkelijk maken. In tegen stelling met veel andere meisjes van haar soort en leeftijd, was ze degelijk. Waar anderen zich aan allerlei lichte en sensationeele lectuur te buiten gingen, daar las Irma goede en ernstige boeken. Op 't kantoor waar zij werkzaam was, meen de iedereen, dat Egon de voorkeur bij Irma had. Reeds bijna een jaar lang had hij omgang met haar gehad, vóór dat Paul tot de Lester- Sindicaten compagnie was toegetreden. En Egon had juist het tegenovergestelde karakter van Irma. Hü was altijd vroolijk en opgewekt en scheen zich zeer gelukkig te voelen. Er wa ren dan ook menschen, die van meening wa ren, dat Egon juist het type van een man was om Irma tot een gelukkige huismoeder te maken. Paul Bastet echter was een heel ander soort jongmensch dan Egon. Hü was niet sterk van lichaam, maar had zich ijverig op de studie toegelegd. Psychologie was wel z'n geliefkoosd vak. Daarin had hü zich een uitgebreide kennis verworven. Toegerust met die kennis, besloot hü een overwinning te behalen en Irma van den jongen, vroolijken Egon afhandig te ma ken. Hij had een hekel aan hem, omdat het jongemensch zijn mededinger was in z'n liefde tot haar. Een der sterkste factoren, die Paul Bastet bekend waren, waarom een meisje een man tot echtgenoot wenscht is, wanneer hü in meerdere opzichten aan haar karakter en per soonlijkheid tegemoet komt. De eerste be- langelooze liefde van elk meisje zün aan haar vader en moeder gewijd. Deze zün de twee menschen, die zij zich onwillekeurig tot voor beeld zal stellen bü het kiezen van een man. Paul besloot dan ook onverwijld in die rich ting aan 't werk te gaan. Als Irma het aan de telefoon-centrale niet al te druk had, maakte hij van de gelegenheid gebruik om op een ne- derbuigende manier wat met haar te praten. Zonder moeite ging dat niet, want het meisje was terughoudend en niet mededeelzaam van aard, maar Paul was slim, vasthoudend en ge duldig. En uren lang kon hij 's avonds op z'n kamer zitten peinzen om zich de beeltenis van haar vader voor oogen te stellen, om zich dan, om zoo te zeggen, in die rol in te studeeren. Reeds had hij ontdekt, dat haar vader niet rookte. Omzichtig deelde hü Irma mede, dat ook hij het rooken had opgegeven, en zorgde hij er voor dat zij hem nooit met een sigaar, een sigaret of een pijp zag. De meeste mannen op 't kantoor droegen een fleschje met wiskey bij zich, maar toen Irma zich eens had laten ontvallen, dat haar vader geheelonthouder was, liet Paul z'n fleschje thuis en dronk alleen een glas wiskey als hü 's avonds op z'n kamer was. Het duurde niet lang, of hü vernam, dat haar vader lid geweest was van de radicale partij. Een week later liet hij zich als terloops, ontvallen dat ook hij sympathiek tegenover die partü stond. Irma's vader had nooit krachttermen of ruwe taal gebezigd en van den dag af, dat hij dit wist, zuiverde ook Paul zün taal. Met minachting en een sterk gevoel van -i. rj kerel maar meer tijd Van Z n liefde i aan de studie besteed had en dus meer ont- wikkeld was, evenals hij. Het zou echter een goede les voor dien Egon zijn. Diens vroolijkheid en zelfvertrouwen zou den een geduchten knak krijgen. Toen Paul Bastet nog vernam, dat Irma's vader het liefst donkere kleeren en een deuk hoed droeg, droeg hü ze ook. Zelfs een exem plaar der soort en van de kleur van den wan delstok die haar vaders trouwe metgezel op z'n wandelingen was geweest, schafte de in de psychologie zoo ervaren jongeman zich aan. Op een Maandagochtend dat Paul zich weer naar de telefoon-centrale begaf, zag hij een ander meisje op Irma's plaats zitten. „Is Irma soms ziek?" vroeg hü aan den chef der afdeeling. „Neen,", antwoordde deze. „Ze is gisteren vrü onverwacht met Egon getrouwd. In de laatste paar weken voelde zij zich wat zenuwachtig en overwerkt. Egon vond het daarom beter, maar niet tot 't voorjaar te wachten, zooals ze eerst van plan waren geweest." „Met Egon getrouwd?" herhaalde Paul werktuiglük en als wezenloos. „Zooals ik je zeg, vind je dat zoo vreemd? Egon is een heel aardige, joviale kerel. Juist een man voor haar. Irma heeft al verdriet ge noeg in d'r leven gehad. Toen ze een jaar of 15 was, heeft haar vader in een aanval van drift of waanzin een misstap begaan; daarvoor heeft hü tien jaar gekregen." Amerikanen zijn doorgaans practische menschen en zü interesseeren zich minder voor de vraag „hoe de dollars worden ver diend" dan wel voor de resultaten. Vandaar dat een origineele firma als de „Reminder Service" de algemeene achting verwerft bü de Amerikanen van 1937 Het ware weinig oorspronkelijk om vast te stellen dat Amerika het land is van de onbe grensde mogelijkheden; dat wordt onophoude lijk en afdoende bewezen door een reeks feiten en omstandigheden in de Nieuwe Wereld, waar over de solide Europeaan zich hooglijk verbaast en die door de moderne Amerikanen als volko men begrijpelijk en logisch geaccepteerd wor den. Wat in de Nieuwe Wereld sinds lang burger recht heeft verkregen is veelal voor Europa nog verre toekomstmuziek en de Amerikaansche dame, die heden ten dage in het warenhuis door een druk op den knop het begeerde artikel via den loopenden band langs zich laat glijden, compleet met den bijbehoorenden cassabon, waarmee zij zich naar de cassière begeeft, zou zich moeilijk kunnen voorstellen dat „over there" in Europa nog veelal met diep ontzag naar een mechanische roltrap wordt gekeken Natuurlijk heeft ook New York nu en dan zijn nieuwtjes, meestal gebaseerd op de practijk van het dagelijksch leven en het is op het oogenblik zoo, dat geen enkel New-Yorksche zakenman nog iets te zijner verontschuldiging kan aan voerenwanneer hij iets vergeten heeft, on verschillig of het de ochtendkus aan zijn vrouw betreft, alvorens hij zich naar zijn kantoor be geeft of de aankomst van een zakenrelatie, die een maand van te voren is aangekondigd. Tenslottewanneer de congresman vergeet wat hij den inwoners van den staat Massachusetts beloofd heeft, wanneer men den geboortedag van Tante Amalia niet meer onthouden heeft dan is ook voor dit alles onder geen enkele omstan digheid meer een verontschuldiging aan te voe ren! Opdat al deze verstrooidheden niet meer voorkomen en er niets vergeten wordt, werd er onlangs een onderneming in het leven geroepen, die zich tot taak stelt haar cliën ten aan die dingen te herinneren, die deze anders zouden hebben vergeten. De moderne psychologie heeft vastgesteld, dat gewoonlük die zaken vergeten worden, die on aangename gedachten opwekken. De „Reminder Service" dat is de naam van deze nieuwe Amerikaansche instelling heeft het zich tot een plicht gerekend om zich te belasten met het herinneren aan die dingen, die aan het ge heugen van den Yankee plegen te ontsnappen. De telefoonbel rinkelt en een lief stemmetje laat zich hooren: „Morgenochtend vroeg, pre cies om 9 uur, arriveert Oom Arthur aan het Pennsylvania-Station. Hij blijft twee weken en hij houdt erg veel van spinazie met hard ge kookte eieren". In gevallen, waar de telefoon dezen dienst niet kan waarnemen, zün het telegrammen, welke gekabeld worden en koeriers, die bood schappen aan de deur afgeven 24 uur per dag, jaar in, jaar uit.... Deze onderneming „ter herinnering" aan den loopenden band, dankt eigenhjk zijn ontstaan aan een argeloos club-idee. In de New-York- sche „Breakfast-Club" kwam een vijf-en-twin tig-tal heeren eens tot de bekentenis dat zij regelmatig hun trouwdag vergaten. (De psycho logie zou hun dat heel zwaar aanrekenen!) Maar als practische Amerikanen vertoefden zij niet lang bij de vaststelling van dit feit alleen, noch bij de kwestie of zij zich dien datum al of niet met genoegen herinnerden. Zij besloten hieraan paal en perk te stellen en schaften zich een „secretaris" aan, die uitsluitend tot taak had, twee dagen vóór den bewusten datum, de heeren aan het feit te herinneren. Dat was zoo ongeveer de kern, waaruit de wijdvertakte organisatie ontsproot. Het gevolg was, dat het terrein der vergeetachtigheid in heel zijn uitgestrektheid bewerkt werd. Via dien eënen secretaris ontstond een staf van dozijnen bedienden van de meest verschillende soort. Uit de kerntroep der 25 heeren groeide een leger van tienduizenden cliënten, die zich a raison van enkele dollars per maand op den „onthoud- dienst" abonneerden. Aanvankelijk maakte de onderneming gebruik van een code-boek dat iederen abonné ter hand gesteld werd en waarin de duizend dingen die men pleegt te vergeten netjes gerangschikt stonden, voorzien van een nummer. Wanneer vervolgens de „Reminder Service" zijn waar schuwing liet hooren: „Denkt u morgen aan nummer 121" dan was er niemand van de huis- genooten die daaraan aanstoot kon nemen, omdat men de beteekenis niet kende. Maar bij de van huis uit vergeetachtige menschen stuit te dit systeem op technische bezwarenom dat er in de practijk te veel nummers verwis seld wterden, met alle onaangename gevolgen van dien. Wij willen ons hier niet in alle con sequenties van die vergissingen verdiepen, maar het ligt voor de hand dat zij dikwijls tot de zonderlingste resultaten leidden. Het code-boek werd dus afgeschaft en voortaan werden de waarschuwingen in beknopt gestelden vorm doorgegeven. Uit de statistieken van de „Reminder Ser vice" bleek spoedig dat de volgende dingen regelmatig Werden vergeten: afspraken met den tandarts, het bijwonen van huldigingen of vergaderingen, waarvoor men een convocatie had ontvangen, geboortedagen van familieleden en het terugsturen van op-zicht-gezonden boe ken en geleende boeken uit de bibliotheek. Voor al deze gevallen doet de „onthoud-dienst" prij zenswaardig werk. De klant of abonné kan zelf vaststellen op welke wijze hij aan zijn plichten wil worden herinnerd, per telefoon, telegram of persoon lijke boodschap. Men moet voorts bedenken dat de meest huiselijke en „gewone" vergeetachtig heden in Amerika dikw'ijls een grooter betee kenis hebben dan elders, in verband met de vaak verbluffende gronden, waarop de Ameri kaansche rechter een echtscheiding uitspreekt! Een van die begrippen is „veronachtzaming" van de echtgenoote en men begrijpt welke nut tige diensten de „Reminder Service" in dat opzicht verrichten kan. „U vergeet en wij onthouden" is het devies van deze typisch-Amerikaansche instelling, aan een filiaal waarvan men in Europa waarschijn- hjk vooralsnog niet zal denkenOf de be hoefte er aan minder groot is dan in Ameri ka....? Bü alle congressen en studiedagen maken de Amerikanen altijd toekomstplannen. Zelfs de President der Ver. Staten heeft zich hiervoor geïnteresseerd. Uit al die berichten kan men zich zoo ongeveer voorstellen, hoe de wereld er in 1960 in Europa, Amerika, Australië, in de beschaafde streken van Azië en Afrika zal uit zien. De bouwstijl zal over 25 jaren natuurlijk veel vereenvoudigd zijn. De huizen zullen dan veel goedkooper zijn. Ze zullen „klaar" afgeleverd worden. Men behoeft alleen de muren aan el kaar te hechten, de ramen er in te hangen enhet huis is klaar. De huizen zijn natuurlük alle voorzien van instrumenten die voor een goede luchtverver- sching zorgen. Men zal er o.m. verrekijkers in aantreffen en de bezorging der kranten zal zeer vereenvou digd worden, 's Morgens steekt men een vel pa pier in eèn bepaald toestel en korten tijd na dien kan men de gedrukte krant er uit halen. En in de techniek kan men dan natuurlijk al lang uit alle mogelijke planten wol fabri- ceeren. De productie van gummi en andere wa ren zal zoo vlug gaan, dat gebrek aan een en ander niet meer te duchten is. Voor de luchtvaart heeft men in 1960 spe ciale vlieghavens voor het transport van goede ren. De machines vliegen dan zonder beman ning, met 'n electrische stuur-inrichting. Ben zine wordt volgens Duitsch model uit kolen verkregen. Op de katoen-planterüen, die men hier en daar nog zal aanleggen, zullen pluk- machines met electrische oogen rondrüden. Men kent geen plantenziekten meer. De wereld zal een hoogst aangenaam verblijf geworden zijn. Natuurlijk op voorwaarde, dat de ontwik keling zoo verder gaat als nu en er zich geen ernstige stoornis voordoet, die den gang van zaken in een andere baan zou leiden. In 1935 genoten in de Ver. Staten 41 perso nen een inkomen van 1 millioen dollar en meer. In 1916 waren er nog maar 33. Volgens dezelfde statistiek kwam in 1935 op iedere 3.100.000 in woners één millionnair voor, in 1936 nog één op de 3.900.000 inwoners. 1929 wordt wel als het gunstigste jaar gekenmerkt. In dat jaar beschikten niet minder dan 513 Amerikanen over een inkomen van een milllöen dollars per jaar. In 1935 hadden 23 personen een inkomen van 1 millioen dollar, 8 van 1% tot 2 millioen, 2 van 2 tot 3 millioen dollar, 7 van 3 tot 4 mil lioen dollar en één had zelfs een inkomen van 4 tot 5 millioen dollar per jaar. De belastingen, welke deze menschen moeten betalen, hebben een som van 4 millioen dollar in de schatkist gebracht. De politie-autoriteiten in Brighton zijn druk bezig met proeven te nemen met een nieuw type radio-ontvangtoestelletje in zakformaat voor de dienaren van de Heilige Hermandad- De ontvanger is een twee-lampstoestelletje, dat met batterijen werkt en dat verbonden is aan een signaalbelletje. Het totale gewicht bhjft nog ruim onder 1 K.G. en het belletje waarschuwt, zoodra er een bericht wordt doorgegeven. De actie-radius bedraagt zes zeven Engelsohe mijl. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 8