Waar het Prinselijk wiegje werd gevlochten De Mikado in den Kroonraad H B Motor geslipt DOOR NIJVERE HANDEN TE NOORDWOLDE KAPITEIN GESCHORST OORLOG OF ONVERANTWOORDELIJKE WAAGHALZERIJ DINSDAG 11 JANUARI 1938 Dorpsgemeenschap zeer verheugd TOESTAND VAN HOF JAGER W. SPEK HEERENDIENSTEN Fietser doodgereden Defensie-uitvoerrecht in Indië EEN DERDE TWEELING PORTEFEUILLE MET VEEL GELD GEVONDEN OVERWERKVERGUNNING BUITENLANDSCH OVERZICHT De dappere Chineesche „weerspannigheid" Met den winter is het voorloopig gedaan DR. H. POLAK VERDACHT VAN BELEEDIGING De contract-actie in het visscherijbedrijf Waarschijnlijk is Donderdag de uitslag der stemming bekend In dit centrum van vlechtindustrie staat de eenige Rijksrietvlecht- school in den lande Nu alom in den lande, zelfs in de kleinste plaatsjes, spontane voorbereidingen worden getroffen tot blijde viering van de te ver wachten heuglijke gebeurtenis, voelt ook het dorp Noordwolde zich zeer vereerd, nu ook zijn naam wordt genoemd met betrekking tot de komende hoogtijdagen. Want, zooals me degedeeld, heeft de Haagsche Diaconessen- Inrichting Bronovo aan het Vorstelijk paar een wieg aangeboden, ontworpen door en vervaardigd onder leiding van den direc teur van de Rietvlechtschool te Noordwolde, het middelpunt van het aan natuurschoon zoo rijke Zuid-Oosten van Friesland. Naar aanleiding van dit voor het dorp in het algemeen en voor de school in het bijzonder eervolle feit willen wij eenige nadere bijzonder heden mededeelen over het centrum van de rietvlechtkunst in Nederland. Noordwolde is ontstaan als zoovele veendorpen, langs een vaart, waarlangs het tot turf ver werkte hoogveen werd vervoerd. Daar echter dit veen ter plaatse niet onuitputtelijk was, bleek alles in de 19e eeuw reeds volkomen af gegraven en geraakte de streek tot bittere ar moede. Het was een geluk voor de bevolking, dat zij zich reeds geruimen tijd in het klein met de mandjesvlechterij had bezig gehouden en de nood der tijden was oorzaak dat deze industrie zich allengs uitbreidde. Een en ander was even- Likeurstokerij De Wildeman Amsterdam De stranding van de Sarkani is aan zijn schuld te wijten De Raad voor de Scheepvaart deed heden uitspraak inzake het aan den grond loopen van het stoomschip „Sarkani" in de Both- nische Golf bij het eiland Karlö. De Raad is van oordeel, dat deze stran ding aan de schuld van den kapitein is te wijten. De kapitein geeft dit ook toe, daar hij inziet-verkeerd te hebben gehandeld door niet gebruik te maken van het lood, dat hem onmiddellijk had kunnen leeren, of hij te dicht bij den wal was gekomen. De reden, welke de kapitein voor het niet in acht nemen van dezen elementairen eisch van voorzichtigheid had opgegeven, kan niet wor den aanvaard en ijcan dan ook geenszins tot zijn verontschuldiging strekken. Dat de log altijd goed heeft aangewezen, zegt hoegenaamd niets, daar de log toch nimmer meer kan aangeven dan den juisten door het water afgelegden af stand. Het is den Raad volkomen onbegrijpelijk, dat de kapitein onder de gegeven omstandigheden niettemin het lood ongebruikt liet en hij acht derhalve een straf van schorsing geboden. De Raad straft den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Sche penwet, voor den tijd van twee maanden. Vertrek uit het ziekenhuis nog niet bekend Het is nog steeds niet bekend, wanneer hof- Jager W. Spek, wiens toestand goed vooruit gaande is, het Burgerziekenhuis te Amsterdam zal kunnen verlaten. Ook na Haar vertrek uit het ziekenhuis blijft de Koninklijke Familie veel belangstelling voor hem toonen. Verdere verlaging van den druk BATAVIA, 11 Januari. (Aneta) Bij den Volks raad is ingediend een 14-tal ontwerp-ordonnan- ties tot herziening en hernieuwde afkondiging van regelingen voor heerendiensten in de buiten gewesten. De voorstellen beoogen, overeenkomstig de Indische staatsregeling, een verdere verlaging van den druk der heerendiensten voorzoover deze, in verband met den toestand van het we gennet en zonder benadeeling van de belangen der bevolking, door hoofden van gewestelijk be stuur wordt mogelijk geacht. wel niet voldoende om de steeds toenemende bevolking in haar onderhoud te doen voorzien. De in 1896 te Noordwolde in functie zijnde ds. H. Edema van der Tuuk. die naast zijn gees telijke bediening een open oog had voor de be staansmogelijkheden der dorpelingen, vestigde zijn aandacht op een in Duitschland tot groote ontwikkeling gekomen industrie, die daar be kend stond als die der Korb-Möbeln. De activiteit van den predikant had tot ge volg, dat in Noordwolde een rietenstoelenmakerij ontstond, die zich jarenlang in toenemenden bloei mocht verheugen en de bevolking gelei delijk welvaart bracht. Naast voorziening van het eigen land wordt geëxporteerd naar België, Frankrijk, Zwitser land en Italië en er waren jaren dat er 300.000 stoelen werden uitgevoerd. Door omstandig heden werd deze export allengs minder en der halve moest worden uitgezien naar middelen, om hierin verbetering te .brengen. De regeering steunde dit pogen met het ge volg, dat in 1908 de Rijksrietvlechtschool te Noordwolde werd geopend, een gebeurtenis, die een geheel nieuwe periode in de vlechtnijver- heid inleidde. Het voornaamste doel der school was de industrie de beschikking te geven over vak kundig personeel, maar tevens diende zij tot het geven van vöorlichting. Het werd mogelijk gemaakt steeds nieuwe ontwerpen te doen uit voeren, adviezen te geven en de waarde van het nijverheidsproduct zoowel technisch als artistiek omhoog te voeren. Toen door den oorlog en den nasleep van dien de export geheel vleugellam werd ge maakt, legde men zich met groote energie toe op de verovering van de binnenlandsche markt en het resultaat stemt tot verheu genis, en gesteund door haar school mag verwacht worden, dat de rietvlechtindustrie van Noordwolde met haar talrijke fabrieken een blijvende plaats op die markt zal be zetten. De rijksrietvlechtschool is de eenige in den lande en vormt een interessant en veelvuldig doelwit van allerlei excursies. Moge de eerste rustplaats van den Oranjetelg' voor het koninklijk prinsje of prinsesje en de ouders in de sfeer van geluk staan, welke ook de nijvere inwoners van Noordwolde hun' innig toewenschen. Bij het opstappen niet op het verkeer gelet Hedenmorgen omstreeks zeven uur is op den weg ApeldoornVaassen de 54-jarige wielrijder J. A. Erkelens door een vracht auto gegrepen en op slag gedood. E., die zich iederen morgen per rijwiel naar de N.V. Nederlandsche Ijzergieterij „Vulcanus" te Vaassen.begeeft, waar hij als monteur werk te, was ter hoogte van den Papegaaiweg even van zijn fiets gestapt. Zonder op het verkeer te letten is hij weer opgestapt. Op dat moment naderde een vrachtauto van de expeditie-on derneming K. Hartgers, uit Apeldoorn, die den wielrijder greep. De man was op slag dood. Het ongeluk speelde zich af voor de oogen van zijn stiefzoon. Het slachtoffer was gehuwd en laat twee kinderen achter. verminderd, als de betrokken inrichtingen krachtens een vergunning langer geopend mo gen zijn, met dien verstande nochtans, dat die rusttijd niet minder dan zeven uren mag be dragen. V er sterking der weermacht noopt tot bijzondere uitgaven BATAVIA, 11 Jan. (Aneta). In de memorie van toelichting op de ingediende ontwerp-or- donnantie in zake het defensie-uitvoerrecht wordt gewezen op den gespannen internationa len toestand en op den achterstand bij de lands verdediging, waardoor een krachtige defensie politiek noodzakelijk is. De stand van zaken in Nederland is bovendien zoodanig, dat het Rijk gedwongen is zich beperkingen op te leggen ten aanzien van tegemoetkoming aan Indië's defen- sielasten. Aangezien verhooging van het huidige belastingpeil ongewenscht moet worden geacht en anderzijds de positie der exportbedrijven be trekkelijk gunstig is, mag een heffing op den ex port met het oog op de groote, thans op het spel staande belangen billijk en verantwoordelijk worden geacht. De nieuwe heffing zal geen uitgesproken tij delijk karakter dragen, waarom de belasting zeer laag is gesteld. De geraamde opbrengst voor de invoering van het „defensie-uitvoerrecht" is niet zoo zeer gelegen in het algemeen begroo- tings-aspect dan wel in de omstandigheid, dat de versterking van de weermacht voor een reeks van jaren tot bijzondere uitgaven zal nopen. Uit een exposé omtrent de budgetaire positie voor 1938, welk exposé als bijdrage bij deze me morie van toelichting is overgelegd, blijkt, dat het tekort op den gewonen en buitengewonen dienst te zamen f 29.800.000 bedraagt, dat in verband met nadere voorzieningen met f 7.900.000 zal stijgen. Bij de uitgaven voor den buitengewonen dienst ad f 32.900.000 is inbegre pen een bedrag van f 19.400.000 aan vlootbouw- kosten en van f 7.800.000 aan uitgaven voor wel- vaartszorg, in totaal rond f 27.200.000, welke kosten door Nederland worden terugbetaald. Deze twee producten werden beproefd bij 17.353 menschen. 37 Doctoren en 512 andere controleurs hebben de resultaten na gegaan. Zij constateerden, dat zij. die, zoodra dit noodig was, Vicks Va-tro-nol of Vicks VapoRub gebruikten, minder dan de helft aan ziektedagen door verkoudheden hadden, dan diegenen, die verkoudheden op hun gewone manier behandelden In een gezin te Spanbroek Het gezin van den heer J. Appelman te Span broek is dezer dagen verblijd met de geboorte van een tweeling, bestaande uit twee jongens. Dit is de derde tweeling, die uit dit huwelijk is voortgekomen. De eerste tweeling, twee meisjes, is nog in leven, doch van de tweede, een jongen en een meisje, stierf de laatste. Het gezin bestaat nu uit vader, moeder en 14 kinderen. Bij het vroegere Jamboree-terrein Bfj een drijfjacht in de duinen te Zilk heeft een der drijvers onder een struik een portefeuil le met een groote som gélds gevonden. Vermoe delijk heeft een deelnemer aan de Jamboree het terrein lag daar dicht bij deze porte feuille verloren. Voor café's en hotels De minister van Sociale Zaken heeft vergund, dat ten aanzien van mannen en vrouwen, die arbeid verrichten in een koffiehuis of een hotel, wordt afgeweken van het bepaalde in artikel 1 van het Rusttydenbesluit: lo. op den dag, waar op de geboorte van een Koninklijken Prins of een Koninklijke Prinses plaats heeft; 2o. op den dag na dien, waarop de geboorte plaats heeft, echter indien de geboorte plaats heeft op een Zaterdag op den onmiddellijk daarop volgen den Maandag. Op genoemde dagen mag de dagelijksche on afgebroken rusttijd met zooveel uren worden U wordt bedreigd door: Grieft Influenza, Verkoudheid. Dr. J. B. Meenk's koorts- en kiespijnpoeders geven het lichaam weer stand. Dr. J. B. Meenk's hoest- en keel- pellets houden de keel ontsmet Dr. J. B. Meenk's middelen, de middelen, die nooit falen; koortspoeders 7y2 ct. per stuk. ook tegen periodieke pijnen; Pellèts 30 ets per doosje, mag in geen vestzak of taschje ontbreken. E. M. Braskamp. Apotheker, Rijswijk (Z.H.) Vandaag komt te Tokio de Keizerlijke Raad bijeen in tegenwoordigheid van den Mikado zeiven. Voor het eerst sedert Keizer Hirohito den troon besteeg, zal in het paleis een conferentie aller Japansche Rijks- grooten en autoriteiten worden gehouden ter goedkeuring der besluiten van het Kabinet— Konoje, die gisteren in een uiterst belangrijke zitting werden genomen. Dergelijke conferen ties ten paleize zijn zeer zeldzaam. In 1868 werd de eerste gehouden en sedert dien alleen in 1894 tijdens den Japansch-Chineeschen oor log, in 1904 vóór den oorlog met Rusland en in 1914, toen Japan zich aan de zijde der geal lieerden schaarde en aan Duitschland den oor log verklaarde, niet uit vijandschap jegens dit land, maar uit roofzucht, om zich op gemak kelijke wijze meester te maken van den Bis- marck-archipel en van het Duitsche steunpunt in China, Kiangstjou. Men kan hieruit de ge volgtrekking maken, dat men te Tokio ook thans voor geweldige vraagstukken zich ge plaatst ziet, nu wederom zulk een zeldzame kroonraad voor noodzakehjk wordt gehouden. Het verzet der Chineezen tegen de „straf expeditie" is enorm veel krachtiger geweest dan Tokio had verwacht, dat gedroomd had van een militaire wandeling. En de hoop op vredes onderhandelingen, onlangs door den Duitschen ambassadeur in China voorgesteld, schijnt (wij schrijven met opzet; schijnt) te zijn opgege ven. Japan bevindt zich in een moeilijke im passe. Het kan toch kwalijk zyn „strafexpe ditie" ook over Zuid-China uitbreiden. China, het onmeteiyke zou dan de Japansche legers wel eens kunnen opslokken als eens Rusland, het onmetelijke, de grande armée van Napo leon. Wat in den kabinetsraad van gisteren is besloten, is^ natuurlijk niet ter openbare ken nis gebracht. Het staat echter vast, naar ver schillende correspondenten melden, dat er in groote trekken gekozen is tusschen twee dingen: oorlogsverklaring aan China en verscherpte blokkade eenerzijds, of de Chineesche regeering niet langer als zoodanig te erkennen en steun te verleenen aan een nieuw regiem. In het eer ste geval zou Japan het voordeel krijgen, neu trale schepen te kunnen aanhouden, in het tweede geval zou echter een situatie ontstaan als thans in Spanje. Het valt moeilijk uit te maken, welk van de twee erger zou zijn voor de internationale politiek. De zegsman van het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken erkende heden, dat China oorlogsma teriaal ontvangt uit andere bron dan Enge land. Volgens hem kwam dit „andere" mate riaal uit Rusland. Tevens verklaarde hij, dat Duitschland en Italië (de blanke bondgenoo- ten van het gele Japan) het zenden van oor logsmateriaal naar China hadden verboden, maar hij kon niet zeggen „wanneer dat was ge schied." Het ligt voor de hand, dat Rusland wel wat materiaal zal sturen, maar het is niet geheim kunnen blijven, dat Duitschland de grootste leverancier is en via Hongkong enorme voorraden oorlogsmateriaal naar China ver scheept, wat Italië ontstemt en Tokio ver bittert. et feit, dat de Kroonraad wordt gehou den, laat de gevolgtrekking toe, dat het politieke kabinet te Tokio en het Keiaer- Geheele ommekeer in den weers- toestand Er fe nu een geheele ommekeer gekomen in den algemeenen weerstoestand, waardoor de kansen op den terugkeer van de vorst voorloo pig van de baan zijn. Deze ommekeer werd reeds ingeleid, toen het juist in ons land was begonnen te vriezen. Over de Noordelykste landen van Europa be gonnen toen krachtige Westelijke winden te waaien, die door aanvoer van betrekkelijk war me lucht de temperatuur in het hooge Noorden deden stygen. Tegelijkertyd' werd daardoor het gebied van hoogen druk over Noord-Oost-Eu ropa opgelost en hierdoor verfoor het vorstge- bied zijn eigenlijke steunpunt. Daarna zijn de diepe depressies, die over de Noordelijke streken trokken, hoe langer hoe Zuidelijker gekomen en ten slotte is de breede Westelijke luchtstroom over geheel West- en Midden-Europa doorgedrongen en heeft het vorstgebied naar het Oosten verdrongen. De nieuwe weerstoestand, die thans over het grootste gedeelte van Europa heerscht, is naar alle waarschijnlijkheid niet van korten duur Hy berust op groote veranderingen in de al- gemeene luchtdrukverdeeling in en buiten Europa eri is dus geheel afhankelijk van alge- meene toestanden over zeer groote gebieden, die niet snel veranderen kunnen. Men ziet daarom in den regel, dat na het opbreken van de vorst in Midden-Europa en het invallen van Westen- windweer een tijdperk van los, zacht en regen achtig weer volgt, dat heel lang aanhoudt. Deze groote verandering is nu gekomen op een oogenblik, dat de helft van den winter achter ons ligt. Over enkele dagen breekt de dag aan, die gemiddeld de koudste is van het geheele jaar. Na dien dag behoort de tempe ratuur te stygen weliswaar heel langzaam en onregelmatig, met inzinkingen, maar gemid deld genomen moet het dan toch warmer wor den. Indien echter de algemeene weerstoestand heel gunstig was voor terugkeer van de vorst, zooals in Februari 1929, zouden wij nog daarop moeten rekenen. De algemeene weerstoestand is dit echter thans niet en eer dat h.'j gunstig zou kunnen worden is de winter zoo ver ge vorderd, dat er toch geen lange perioden van sterke vorst zouden kunnen worden verwacht. (Nadruk verboden). Nog eenige kans op regen De uitgestrekte depressie vulde gedeeltelijk op. Het centrum ligt nog bewesten IJsland. De secundaire kern, welke Maandag over de Brit- sche eilanden lag, ligt thans over Denemarken en West-Duitschland. De luchtdruk is vrijwel overal gestegen en het weer is over het alge meen beter geworden. In West-Duitschland en Denemarken is de lucht echter nog betrokken met plaatseiyk regen of natte sneeuw. Onder invloed van een nieuwe secundaire valt op de Britsche eilanden plaatseiyk weer regen; in Midden-Zweden sneeuwt het nog. Overigens is de lucht meest opgeklaard. De wind is overal belangrijk afgenomen, alleen op het Westen van de Britsche eilanden waait nog een krach tige wind. De vorst is over het algemeen iets afgenomen; het vorstgebied omvatte hedenmor gen geheel Scandinavië en het vasteland van West-Europa beoosten Berlijn. Ook over het Noorden van de Britsche eilanden lag heden morgen een klein vorstgebied. lijke hoofdkwartier, de niet minder politieke militaire kaJte, het eindelijk eens zijn gewor den over hetgeen er moet gebeuren. Want men zal den Mikado natuuriyk niet voor onopge loste vraagstukken willen stellen. Zal er over vrede worden gesproken? Wij schreven boven reeds, dat de hoop op zulke onderhandelingen ten gevolge van de krachtige onverzettelijkheid van Tsjang-Kai-Sjek „schijnt" te zijn opge geven. Dit behoeft nameiyk heelemaal niet het geval te zijn. Want het zou niet de eerste maal in de geschiedenis van Japan zijn, dat het overal uitbazuinde, dat men zonder aarzelen voortgaat met oorlog voeren en ondertusschen achter de coulissen koortsachtig bezig is, den vrede voor te bereiden. Er zijn feiten, die er op wijzen, dat men den oorlog wil voortzetten. Er wordt namelijk overwogen, den Japanschen ambassadeur uit China terug te roepen. Dit zou dan 'beteekenen het verbreken der diplo matieke betrekkingen, de inleiding dus van een formeele oorlogsverklaring. Dat Japan dezen weg wil kiezen, wordt eenigermate bevestigd aoor een juist binnenkomend bericht, volgens hetwelk de leden der Chineesche legatie te Tokio hun passen zouden hebben aangevraagd, om naar hun land te kunnen terugkeerer,. Daartegenover staat echter weer, dat de be faamde woordvoerder van het Japansche de partement van Buitenlandsche Zaken in zijn jongste verklaring op veel beteekenende wijze heeft nagelaten de deur voor den vrede te slui ten. Hij verklaarde namelijk, dat de Japan sche regeering haar huidige politiek alleen volgt wegens de „weerspannige houding van China". Het oude praatje dus. En hy vervolg de: „De Japansche regeering is zoowel bereid tot vrede als tot voortzetting der vijandeiyk- heden. Dit is duideiyk gebleken uit recente of- ficieele verklaringen. Als China vrede wil, moet het zijn politiek van anti-Japansche gezindheid volledig opgeven". De Times teekent hierbij aan: „Dit opgeven van anti-Japansche gezind heid beteekeht in principe, dat China zich te gen Rusland moet keeren en den weg open stellen voor den Japanschen handel in China. Het is een principe, dat voor China niet ge- ,heel onaanvaardbaar is. De Japanners achten Voor onze omgeving wordt aanvankeiyk weer toenemende bewolking verwacht met eenige kans op regen. Later zal het vermoe delijk opklaren. De wind zal uit Westelijke richtingen blijven waaien. Voorts is er kans, dat des nachts de temperatuur tot even on der het vriespunt daalt, overdag zal zij niet veel veranderen. Dienstplichtige huzaar, die op de duo zat, verongelukt Vanochtend om half tien is onder Til burg, op den weg TilburgLoon op Zand, een doodelijk verkeersongeluk gebeurd. Drie militaire motorrijders met duo-passa giers reden in de richting Loon op Zand. Plot seling slipte de motor, bestuurd door H. R„ waardoor zijn duo-rijder, de 21-jarige dienst plichtige huzaar A. van Raay uit Tilburg, ge detacheerd bij het escadron pantserwagens te 's Hertogenbosch, kwam te vallen. Hij werd door den hem achterop rijdenden motor aan gereden en kreeg met de treeplank een zoo- danigen klap tegen het hoofd, dat hem de schedel werd verbrijzeld. De ongelukkige was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis vervoerd. Bestaande dagvaarding is in orde Op 21 October stond dr. Henri Polak terecht voor de arr. rechtbank te Amsterdam, verdacht van beleediging van een volksgroep, gepleegd in een zijner kronieken in Het Volk op 6 Maart j.l. Door den fascistischen advocaat mr. F. W. Meijer was een klacht ingediend naar aan leiding van dit artikel. De rechtbank vereenigde zich met het plei dooi van mr. M. Mendels, die betoogd had, dat de dagvaarding nietig was, daar zij niet nauw keurig de passages in het artikel aanwees, die volgens het O.M. beleedigend waren. Het ge heele artikel was n.l. in de dagvaarding opge nomen. De officier van justitie ging van deze nietig verklaring in hooger beroep en het Hof deel de de meening van den verdediger niet. Con form den eisch van den advocaat-generaal mr. dr. D. Reilingh, werd het vonnis der rechtbank vernietigd; de zaak werd verwezen naar de rechtbank ter afdoening op de bestaande dag vaarding. Naar het oordeel van het Hof is het bij lezing der dagvaarding voor verdachte duide- ïyk welke gedeelten en welke zinsneden uit het artikel zoodanig zijn, dat zij voor een groep der bevolking beleedigend kunnen zijn. Van dit arrest betreffende de geldigheid der dagvaarding is geen cassatie mogelijk. het noodzakelijk, dat dit doel van hen wordt, bereikt. Er is echter naar gestreefd door mid del van oorlog in plaats van de diplomatie eti dat heeft moeilijkheden, opgeworpen. Welke garantie .moet Japan nu eischen dat het op geven van anti-Japansche gezindheid door China werkelijk geschiedt en blijvend zal zijn? Die voorwaarden zullen nauwkeurig omschre ven moeten worden in het vredesverdrag en bij de opstelling van den tekst daarvan zou de Ja pansche regeering rekening moeten houden met de militante stemming van het Japansche leger en bij het Japansche volk. Men kan slechts de kleine hoop geven, dat als China werkelijk belooft de anti-Japansche gezindheid te laten varen, er sterke elementen in Tokio zijn, die allen invloed zouden aanwenden om de andere vredesvoorwaarden niet al te drukkend te ma ken." Na den Kroonraad zal wellicht bekend wor den, wat de Mikado in de plooien van zyn ki mono verborgen houdt: oorlog of vrede. Niet alleen tegenover China, maar ook tegenover het blanke ras. Want vergeten we niet het ont stellende tijdschriftartikel van den Japanschen minister van Binnenlandsche Zaken, admiraal Soetsoegoe, dat de vorige week de blanke we reld op stelten zette, omdat hij daarin uiteen zette, welke doeleinden Japan nastreeft. Hij zeide, overtuigd te zyn, dat het gele ras onder leiding van Japan het geluk zal verwerven, dat de hemel voor dit ras heeft weggelegd en dat de hegemonie van Europeanen en Amerikanen, die in werklijkheid het juk op de schouders vau het gele ras beteekent, moet verdwijnen. Dit nu echter zou een algemeenen Istryd tengevolge hebben. Mogen de plooien van den keizerlijken kimono den vrede bergen! Helaas, ziet het er nog niet naar uit. Maar men kan nooit weten. edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. Men heeft in ons blad kunnen lezen, ïoe de bekende en vermaarde avia- trice Maryse Hilsz, die na enkele dagen vermist te zijn weer terecht kwam, pleegt te vliegen. De kaarten, die zij be zigt zijn niet veel uitvoeriger dan die van een Bosatlas voor schoolgebruik, van techniek weet zij zóóveel af, dat zij veel meer olie bestelde dan haar machine noo dig had en tenslotte heelemaal vergat die bij te vullen. Zij spreekt alleen maar Fransch en voor de meest hachelijke tochten over de meest onherbergzame gebieden proviandeert zij zich minder dan een werkman voor zijn vluchtig tus- schen-neus-en-iippen-twaalfuurtje. Zij vliegt eenvoudig blind op haar „goed gesternte'" met een roekeloosheid die zoowel door de Fransche regeering als door een groot deel van de publieke we reldopinie vereerd wordt als „bewonde renswaardige „sportiviteit" en „weerga- looze stoutmoedigheid", maar in werke lijkheid niets anders dan een door record- en stuntzucht verbijsterend geworden gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel is. Wij weten heel goed, dat de lucht vaart niet zóó'n geweldige vlucht zou hebben genomen als zij gedaan heeft, wanneer de pioniers niet zouden gewaagd hebben. Maar kolonel Lindbergh oefen de en studeerde en experimenteerde maandenlang vóór hij den grooten sprong over den Grooten Oceaan waag de, en elke serieuze pionier op lucht vaartgebied, wien het niet alleen te doen is om de eer van een record of een bui tengewone praestatie, .maar ook om be vordering van de luchtvaartkunde en techniek, tracht steeds het risico van zijn ondernemen zoo klein mogelijk te maken en neemt tot dit doel alle beken de en hem ter beschikking staande hulp middelen van technischen en weten- schappelijken aard te baat. Maryse Hilsz vliegt echter inaar lukraak, voor het va derland weg, maakt noodlandingen, die tot nu toe nog steeds goed zijn afge- loopen en zegt met den glimlach van een trapeze-werkster, die een levensge vaarlijken acrobatentour heeft uitge voerd: „Voila" tegen het domweg in exta se applaudisseerende publiek, waaronder zich de subsidie en steun verleenende Fransche autoriteiten bevinden. Van de luchtvaartmaatschappijen eischen het publiek en de overheid terecht, dat veiligheid vóór alles moet gaan, en wanneer de volmaakt ge achte techniek hapert en een catastro phe veroorzaakt, is men erop uit om te ontdekken of de getroffen maatschap pij en haar personeel en materiaal geen „schuld" treft. Maar Maryse Hilsz laat men vliegen als een argelooze dartele vlinder, terwijl zij van vliegen niet veel''" meer weet dan het eerste het beste hoen. Men eert en bejubelt haar, zooals men Miss Amelia Earhart indertijd heeft ge- eerd en bejubeld. Toen Amelia Earhart zoek raakte op haar laatste stuntvlucht, zijn er honderdduizenden dollars wegge smeten om haar te vinden, terwijl tal- looze bekwame en verantwoordelijke vliegers hun kostbare leven in de waag schaal hebben moeten stellen om haar te zoeken. Als straks Maryse Hilsz een zelfde ongeluk overkomt, zal hetzelfde geschieden. Maar de lichtvaardig glim lachende Maryse Hilsz denkt daar niet aan. Zij zet in een gemoedsrust, die alleen maar gebaseerd kan zijn op on nadenkendheid en een ontstellend ge brek aan plichts- en verantwoordelijk heidsbesef, met haar eigen leven dat van andere meer nuttige menschen op 't spel terwille van haar eerzucht en ijdelheid zonder ook maar in het minst de weten schap of de luchtvaart te diénen. Het wordt tijd, dat er aan zulke onver antwoordelijke waaghalzerij definitief een einde wordt gemaakt en dat het pu bliek gaat inzien, dat dergelijk onver antwoord „kunst- en vliegwerk" slechts ernstige afkeuring en geen waardeering verdient. Zoodra er geen „eer" maar slechts straf met zulk bedenkelijk gevlin- der op luchtvaartgebied valt te behalen, zal het met de „sportiviteit" van een Maryse Hilsz en haar consorten spoedig gedaan zijn. In de actie betreffende het nieuwe contract voor het visscherijbedrijf te IJmuiden is, zooals wü verwachtten, inderdaad eenige teekening gekomen nog voordat de bonden en de gemeen ten beslissen moesten over het al of niet ver strekken van uitkeering aan degenen, die niet naar zee gegaan waren. Waarschijnlijk onder den invloed van de be slissing der bonden, die tevoren bekend gemaakt hadden, dat zij geen kasuitkeering zouden doen, terwijl onder deze omstandigheden zeker te wachten was, dat ook de gemeenten geen steun zouden uitkeeren, werden verschillende beman ningen bereid gevonden naar zee te gaan. Steun van andere zijde was namelijk ook niet te wachten, daar er zelfs geen comité van actie was om gelden bijeen te brengen. Hoe verward de situatie intusschen was, biykt wel uit het feit, dat aan het begin der vorige week besloten was niet te staken. Niettemin ging toen geen enkele boot naar zee. Aan het eind der week wterd nog een vergadering gehouden buiten de bonden om, waarin besloten werd niet naar zee te gaan en nog geen uur later ging de eerste trawler het zeegat uit! In afwachting van den uitslag der stemming over het nieuwe contract zijn nu dus de traw lers naar zee, zooals de organisaties dat direct gewenscht hebben. Waarschijnlijk zal de uitslag der stemming Donderdag bekend worden, omdat naar men verwacht, dan aëe booten na -1 Januari binnen zijn-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2